je... Papier voor UW pen ONZE PUZZEL F0T0/ÏÏLM Spanje maakt weg vrij naar de Euromarkt Geschenken-Show «!gf. PROGRAMMA'S VAN RADIO EN TV ,3.30 ,2.'° k2.é0 Nadere Sinterklaas toelichting iOSRAM eken en!) I jilleJer f*8" ideerd oplossing Economische hervormingen DESTALINISATIE: MODE IN RUSLAND Anti-zeeziekte- pii schadelijk Televisie DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 !9 1 I s 5 s I Let daarop VAN DER STEEN (Advertentie) SPORTPROBLEEM //v ETTEN-LEUR Namens een groot aantal actieve le den en tevens ook van een vrij aan zienlijke supportersschare wil ik een sportprobleem naar voren schuiven, dat binnenkort door de gemeenteraad van Etten-Leur zal worden behandeld. Ik ben voor de volle 100% tegen de veranderingen, die zich, mocht de raad hiertoe besluiten, zullen gaan voltrek ken. Het is namelijk zo, dat in het dyna misch groeiende dorp Etten-Leur sinds een vijftiental jaren een ontwikkeling gaande is, die zijn weerga niet kent en welke ombouwfase, te weten van landbouw- naar industrieplaats, ver geleken kan worden, in mindere mate dan natuurlijk, met de twintiger jaren waarin de lichtstad Eindhoven zijn fundamenten ging leggen voor zijn hui dig, indrukwekkend bestaan. Daarmee zou ik geenszins willen be weren, dat Etten ooit in de schaduw van de lichtstadbewoners zou komen te liggen, maar voor de veranderingen, het gunstig werkklimaat voor velen, de culturele opgang, het ontstaan van diverse sportverenigingen, het prettig wonen, etc. heb ik het diepste respect en bewondering en tevens ook een diep en warm gevoel van dankbaarheid voor al diegenen, die in deze na-oor- logse jaren die geweldige stoot hiertoe hebben gegeven om de achterstand in Etten t.o.v. andere gemeenten niet alleen te nivelleren, maar ook een rui me voorsprong te doen nemen op di verse andere plaatsen in de omgeving. Maar nu kom ik op het probleem van het toekomstige nieuwe sportpark, dat de waardige bestuurderen van onze gemeente hebben toebedacht aan een sfeerloze streek tussen onze beide kerk dorpen Etten en Leur. Ik waardeer en juich ten zeerste de serieuze bedoelin gen van onze sympathieke 3e industrie burgervader toe om te komen tot een samengroeien van de Ettense en Leur- se gemeenschap. Daar er in het huidige voetbalbe- staan voor de amateurverenigingen toch al grote, financiële offers worden gevraagd en moeilijkheden nog zullen rijzen i.v.m. het toekomstige full-pro- fessialisme, geloof ik, naast diverse andere factoren, dat bij een aanleg van het sportpark op de bewuste plaats vele gegadigden zoals verenigingen, supporters en de gemeente incluis de dupe hiervan zullen worden. Ik zal trachten hierop dieper in te gaan. Het is moeilijk voor een voetbal vereniging, vooral nu in de moderne tijd vele ontspanningsmogelijkheden zijn geboren, eigenlijk te veel verge leken bij vroeger, haar eenmaal in genomen positie te kunnen blijven waarborgen. Een positie die door vriendschap en ware opoffering werd verkregen. Iedere vereniging heeft een eigen sfeer gekweekt en aangeleerd en iede re club blijft het liefst in die gemeen schap en omgeving, waarin dit ver enigingsleven zich heeft voltrokken. Ook de supporters. Enthousiasme en clubliefde zullen op een sportpark, waar straks twee verenigingen zullen domineren, afne men. De gemeente zelf behoort even eens tot de gedupeerden. Vele kosten zijn aan de aanleg van een sportpark verbonden en hoe groot en mooi een dergelijk sportcomplex kan zijn, het zal straks voor clubs als Internos en Unitas totaal sfeerloos zijn, waarbij ook de huur aan de gemeente te hoog zal zijn. Men speelt graag op een goed ter rein, maar ik kan voorbeelden genoeg aanvoeren van clubs, die bij verande ringen gedoemd waren ten ondergang. Heeft u ooit een BW zien spelen op het knusse Heidelust in Vught, waar door vriendschap, goede geest en voor namelijk clubsfeer een club groeide, waar ieder rechtgeaarde sportman on danks de invoering van het betaalde voetbal nu nog naar hunkert. Een PSV en NAC hebben de voorkeur gegeven aan hun eigen tehuis, midden in de stad, waar hun bestaanszekerheid veel en veel groter is dan op overigens prachtige sportparken. Laat ons in de buurt blijven, waar Dosko op de Raayberg lang koning kraaide en nu op Rozenoord, 'n pracht van een sportpark, vorig jaar tegen Internos een 36-tal toeschouwers op haar tribunes met een capaciteit van 10.000 telde. Wanneer de edelachtbare heren aan beide verenigingën zouden tegemoet willen komen om hun bestaande ter reinen uit te breiden en te modernise ren zou dit met algemeen gejuich wor den ontvangen. Ik wil helemaal niet tegenspreken, dat een samengaan van Unitas en In ternos op één sportpark niet mogelijk zou zijn, integendeel zelfs zouden beide verenigingen het best met elkaar kun nen vinden. Maar ik meen te mogen veronder stellen, dat in onze huidige moderne gemeenschap en levenswijze toch de voorkeur dient te worden gegeven aan een apart voortbestaan en uitbouwen van eikaars idealen. En nu kan men met minder kosten door aan iedere vereniging enkele vel den er bij te geven en moderne kleed ruimte en verbetering van de entou rage hieraan tegemoetkomen en aan een wens van velen. ZWERVER ANONIEME BRIEVEN In onze streek bevinden zich ver schillende actieve mensen, die door middel van anonieme brieven fabrieks arbeiders beschuldigen dat deze bij der den werken. Meestal berust dit schrij ven op leugens of is het sterk over dreven. Ook wordt dit soort slecht geschreven brieven gestuurd naar de directie van de NSM te Sluiskil. Wij zouden het betreuren als deze onderneming op anonieme brieven zou ingaan. Wij ho pen, dat in het vervolg deze actieve schrijvers zo sportief willen zijn hun anonimiteit te willen prijsgeven. Dit zal hen misschien ervan weerhouden dergelijke brieven met leugens te ver sturen. Wel raden wij eenieder aan die een dergelijk schrijven ontvangt, dit door te geven aan zijn afdelingsbestuur, om zodoende de verrader die steeds op de loer ligt voor ons te ontmaskeren. Het bestuur van de Vogelwaarde Bond Ind. Bedrijven St. Willibrordus afd. Boschkapelle SPRANG Naar aanleiding van het artikel over Sprang in ,,De Stem" van 27 novem ber jl., waarin de etymologie van de naam Sprang ter sprake kwam, nog het volgende: In het Woordenboek der Noord- en Zuidnederlandse plaatsnamen' (pocket- uitgave) van dr. J. de Vries, wordt Sprang, Noordbrabant, als hetzelfde woord beschouwd als Sprang, Gelder land, dat dan de naam is voor een bron, die uit de grond ontspringt. (Sprang behoort dus etymologisch bij springen. H.R.). Als verwante namen worden nog opgegeven Sprong, Fries land en Spronk, Gelderland. Verder nog Sprink, waterloop op Walcheren. BREDA H.R. ONTEVREDEN? (III) Ik las een stuk van de heer F. Maurer uit Bergen op Zoom over de ontevre denheid van gepensioneerde ambtena ren. Die mijnheer Maurer maakt van zijn schrijven een hutspot, dat kant noch wal raakt. Ik zou zeggen, mijnheer Maurer, komt u in dienst van de over heid, er is bij ons personeel tekort. U kunt dan verdienen 1,24 per uur, als u tenminste drieëntwintig jaar oud bent. Ten eerste betaalt een ambtenaar juist zoveel aan AOW als ieder ander persoon. Die verhoging van 4 pet. be taald aan gepensioneerden wordt door de werkende ambtenaar betaald, door zijn pensioenaftrek. Ik wil mijnheer Maurer eens vertellen, dat met 21 dienstjaren mijn bruto f398 per maand is, met een diensttijd van 74 uur per week. Daar gaat af f21 verplichte pen sioenaftrek en eenzelfde bedrag voor AOW. Te betalen voor dienstkleding f3.25 per maand. Rijwielvergoeding krijgt men wanneer men buiten de woonplaats werkt en dat is f4 per maand. Vakantie 15 dagen per jaar, snipperdagen inbegrepen. Volle dienst jaren voor pensioen 40 dienstjaren, wanneer men dan 60 jaar oud is en niet afgekeurd wordt, blijft men in dienst tot men 65 jaar is, met dezelfde verplichte betaling. Ziektekostenver goeding dat ongeveer 2,5 pet. van het salaris is, dan kan men vrijwillig in een ziekenfonds gaan. Doet men dat niet, dan loopt men het risico, dat men zijn ziekteonkosten niet kan betalen. Misschien denkt mijnheer Maurer er nu wel anders over...?! Oosterhout Rijksambtenaar J.G.P. HORIZONTAAL: 1 een der staten der Y-S.; 5 muziekteken; 9 afbeelding; 11 gissen; 12 spoedig; 14 jongensnaam; 15 tijdperk; 16 overheidsinstelling; 19 of eer der (afk.); 20 als eerder (afk.); 21 deel van de vinger; 23 inhoudsmaat (afk.); 25 onderofficier (afk.); 26 luizeëi; 28 lichaamsholte; 30 Europese hoofdstad: 32 soort klei; 34 verharde huid; 36 Neder land (afk.); 37 jongensnaam; 40 plaats der oudheid; 41 water in Utrecht; 42 deel van het hoofd; 43 de onbekende (afk.); 44 uitstalkast; 48 duur van eb en vloed; 50 meisjesnaam; 52 geen uitge zonderd; 55 oningewijde; 57 drinkgerei; 60 iedere; 62 geogr. aanduiding; 63 jon gensnaam; 65 lofdicht; 66 jongensnaam; 67 het Romeinse Rijk (afk.); 68 Euro peaan; 70 voorzetsel; 72 kloosterzuster; 74 klein roofdier; 75 hoffelijkheid; 77 Propje; 79 uitgestrekt; 80 reet. VERTICAAL: 1 familielid; 2 heer (afk.) 3 dunne; 4 Engels telwoord; 5 treiter; 3 plaats in Noordholland; 7 Frans lid woord; 8 persbureau; 10 vertaler; 11 toespraak; 12 kleine veertjes; 13 her kauwer; 17 speelgoed; 18 klank; 20 god heid; 22 zijrivier van de Donau; 24 weg versperring; 27 narigheid; 28 familielid; 29 watering; 31 onbeholpen persoon; 33 keukengerei; 35 deel van het been; 38 vogel; 39 thee (Eng.); 45 deel van een boom; 46 metaal; 47 ijle stof; 49 uit heemse plant; 51 in orde; 53 stremsel; 54 vrucht; 56 meisjesnaam; 58 cirkelvor mig; 59 watervogel; 61 omroepvereniging; 64 jongensnaam; 66 tegen; 69 seconde; 71 boos; 73 eveneens; 74 afgelegen; 76 bevel; 78 pers. voornaamw. HORIZONTAAL: 1 Paramaribo, parijs; 2 riet, aloe, olijf, est; 3 adem, keg, rein, silo; 4 aap, oeral, robe, sec; 5 goes, lak, arno, rook; 6 boef, adonis, oom, sh; 7 ek, reaal, darm, otto; 8 reder, leuning, aal; 9 lier, grint, tam, kam; 10 ijk, roek, pit, edel, 11; 11 noor, stier, merk, to; 12 ras, koel, rede, kaan; 13 ida, mud, ga, kol, eend; 14 gal, ede, ai, pos, rage; 15 algiers, lissabon. VERTICAAL: 1 praag, berlijn, riga; 2 aïda, ook, eik, oa, dal; 3 reep, eerder, os, alg; 4 atmosfeer, ork, mei; 5 make laar, ges, oude; 6 al, era, dal, rk, teder, 7 rog, akolei, pil, gas; 8 ierland, unie, rail; 9 boer, riant, trek, pi; 10 ol, ion, sr, item, doos; 11 pijnboom, nadeel, ss; 12 af, ser, oogmerk, era; 13 reis, om, tak, lk, ae, ab; 14 ijs, leo, staal, tango; 15 Stockholm, londen. ONTEVREDEN (IV) Op mijn vorig schrijven, waarin ik aanhaalde dat de gepensioneerde amb tenaren ontevreden waren, omdat een deel van hun pensioen wordt ingehou den als ze ook van de AOW trekken, en waarin ik ook wees op de vele voorrechten die de ambtenaren had den, wat kan blijken uit de door mij uit advertenties genomen bepalingen, kwam in deze rubriek in het nummer van jl. zaterdag een zich noemende gepensioneerde ambtenaar in het ge weer met een nietszeggende reactie. Ik wil dat door onderstaande uiteen zetten, hoewel er nog veel meer door mij aangehaald zou kunnen worden. De gepensioneerde ambtenaar be gint met te zeggen, dat ik een be schouwing heb gehouden over de roos kleurigheid van het ambtenarenbe- staan. Geen letter heb ik daarover ge schreven. Ook heeft de gepensioneerde ambte naar het niet over de 6 pet verhoging van de pensioenen der ambtenaren en laat ons in het onzekere of er andere pensioenverzekeringen zijn die 6 pet toeslag geven en waarvoor geen pre mie was betaald. Op mijn vraag wie er het eerst voor verhoging in aanmerking zouden moe ten komen, de echtparen die alleen van de AOW en rentekaartuitkering moeten zien rond te komen of de gepensioneerde ambtenaren wordt ook geen antwoord gegeven. Dat iemand die uitsluitend gepor teerd is voor geldelijk gewin geen ambr tenaar wordt en dat bij de ambtenaren een belangrijke rol speelt de overheid te dienen, aldus de gepensioneerde ambtenaar, zullen we maar met een korreltje zout nemen. Er is nog iets onbegrijpelijks ge schreven door de gepensioneerde amb tenaar. Hij zegt nl. dat ik huurcom- pensatie een pensioenverhoging noem. Dat is absoluut onwaar. Ik heb alleen huur compensatie gebruikt uit de voor rechten vermeld in de advertenties. Hoeveel de huurcompensatie bedraagt stond niet in de advertentie vermeld. Wellicht zit er een verschil in welke functie men vervult. Zo is het ten minste ook met de kindertoelage. Laatst las ik nog, dat een hoge ge meenteambtenaar voor 2 kinderen 900,- kindertoelage krijgt terwijl een gemeentetimmerman ook met 2 kin deren heel veel minder kreeg. Waarom daar verschil in moet zitten is voor mij onbegrijpelijk. Als de gepensioneerde ambtenaar soms nog wil schrijven, dan moet hij dat niet anoniem doen, doch met open vizier. BERGEN OP ZOOM F. MAURER BEELD Er is in deze rubriek al heel wat rumoer gemaakt over het oorlogsmonu ment dat onlangs in Raamsdonksveer is onthuld. Daarom ben ik maar blij, dat WasP^ *s verrijkt met een mooi Franciscusbeeld. Ik weet dat hier ook wel mensen zijn die erg geporteerd zijn voor een oorlogsmonument en de f 3000 die aan het beeld van Franciscus zijn besteed liever gebruikt hadden gezien voor een oorlogsmonument. Maar zou den we in Waspik dan ook niet hebben moeten vechten over de plaats: Waspik Boven of Waspik-dorp? Om een Fran ciscusbeeld ga je niet zo gauw aan het vechten. Ik zou echter wel willen vragen of, als er ooit weer eens een kunstwerk wordt aangeschaft, ook eens aan Waspik Boven kan worden gedacht, al geef ik toe dat we daar niet zo'n mooi plantsoen hebben als in het dorp. Waspik Th. K. ROBVR Kortgeleden heeft de r.-k. voetbal vereniging haar dertigjarig bestaan ge vierd. De laatste jaren heeft deze ver eniging gestreden zonder de steun van het katholieke publiek. We hebben hier toch een behoorlijke katholieke paro chie. Er zijn in die parochie ook een paar honderd voetballiefhebbers maar de meeste hiervan gaan naar onze zus tervereniging Goes kijken. Daar wordt beter voetbal gespeeld. Dit kan bij ons ook, maar dan hebben wij de steun nodig van de katholieke parochianen, die 's zondags hun eigen katholieke vereniging komen aanmoedigen, want daar horen ze bij. Anders heeft onze katholieke vereniging geen nut en kun nen we net zo goed een fusie aangaan met de v.v. Goes. Goes H. Wouterse VOETBALLEN - WINTERSPORT? Onder bet motto „Is voetballen nog wintersport?" zou ik u als trouw sup porter van de v.v. Koewacht het vol gende willen schrijven. Zoals u wellicht weet, speelt onze club in de 4e klasse H van de KNVB. Nu is het al zes weken geleden dat onze jongens moesten aantreden. Ze hebben allemaal hard getraind om het in de competitie zover mogelijk te brengen. Maar wat baat het? Niets, totaal niets! Op het programma stond enkele weken geleden Breskens-Koe- wacht. Breskens gelast af. De volgende zondag Koewacht-Corn. Boys; Corn. Boys gelast af. Koewacht protesteert bij de KNVB. De bond wijst het protest af. Ter gelegenheid van Nederland- Zwitserland wordt Koewacht-Corn. B. ingelast. De Boys gelasten weer af. Alweer een verloren zondag voor spe lers en supporters. De volgende zondag vermeldt het programma Luctor-Koe- wacht. Luctor gelast af. Nu zondag jl. stond Koewacht-Steen op de programma's vermeld. Weer af gelast. Daarom vraag ik u is voetbal nog wintersport? Zo ja, mogen de clubs dan onderling maar afgelasten wan neer het hun goesteert? Ondertussen is de situatie in de 4e klasse H zo dat de meeste clubs 8 en 9 wedstrijden speelden tegenover Koe wacht maar 6. Dat zoiets niet bevorder lijk is voor het normale verloop van de competitie, dat kan iedereen be grijpen. Daarom moeten de bondsleiders er voor zorgen dat de clubs niet kun nen afgelasten wanneer het hun het best uitkomt. Want alle in deze brief aangehaalde wedstrijden werden afge last terwijl de andere wedstrijden toch allemaal doorgang vonden. Én dat is volgens mij absoluut fout, een mening die vele supporters en spelers van Koe wacht met mij delen. Koewacht George Drubbel OPEN HET DORP Vaak niet zonder ontroering heb ik de actie „Open het dorp" via de tele visie gevolgd. Het is een hartverwar mende actie geweest. De momenten dat men zich lichtelijk ergerde waren schaars. Zo b.v. toen dokter Klapwijk herhaaldelijk moest verzoeken om orde, maar we schrijven de wanorde die op een gegeven moment ontstond graag toe aan het enthousiasme. Een erger lijk momentje werd in mijn geheugen teruggeroepen toen ik van de week een foto van Miss World in uw veelgelezen blad zag staan, die namens de Stichting Fiets... (puntjes letterlijk overgenomen van uw onderschrift) fietsen kwam aanbieden. En dat terwijl iedereen wist, dat deze schone juffrouw zo pas f25.000 voor haar lief gezichtje had gekregen. Naar mijn smaak verdient het meisje dat haar bijeengespaarde geld voor een bruidsjurk kwam aanbieden veel meer de titel van Miss World. Dank voor de plaatsruimte. Waalwijk J. H. JOHNNY JORDAAN In het verslag over de manifestatie in het RAI-gebouw te Amsterdam komt een opvallende onjuistheid voor. U schrijft ,,en (na vele jaren) Johnny Jordaan. Deze laatste verrassing viel bijzonder in de smaak". Dit is volgens mij pertinent onjuist. In zijn eerste liedje werd hij kenne lijk zwaargehinderd door de pianist. Met zijn tweede liedje kreeg hij de zaal niet mee. Hij kreeg nagenoeg de handjes niet op elkaar, maar wel de vingers in de monden om hem uit te fluiten. Het was dom van hem om weer in Amsterdam op te treden, hoewel dit goed bedoeld was. Hij heeft het nu eenmaal voorgoed vergokt bij de Am sterdammers. De Amsterdammers lusten geen man nen die hun stad en buurt verlooche nen, door buiten Amsterdam te gaan wonen zodra een aardig kapitaaltje is vergaard. Johnny Jordaan heeft zich beklaagd over het feit, dat hij door de Amster dammers is verguisd. Wat wil hij nu: zo men doet, zo men ontmoet. Zijn neef, Willy Alberti, had echter wel de zaal mee. Als ik me niet ver gis, woont Willy (nog) in Amsterdam en hij is ook een zanger, als u begrijpt wat ik bedoel. BREDA J.S. Spanje heeft donderdag met het oog op zijn Euromarktplannen ingrijpende economische hervormingen aangekondigd. Wijzigingen in het economisch bestel van een dergelijk kaliber zijn sedert het sta bilisatieplan in 1959 niet voorgekomen. In een decreet dat in het staatsblad werd afgekondigd werd de departemen ten opgedragen onmiddellijk te beginnen met de uitvoering van een nieuw plan voor economische ontwikkeling, dat is (Advertentie) In de Sovjet-Unie is een nieuwe bloem lezing van gedichten uitgegeven welke onder meer tot dusver ongepubliceerd werk van Boris Pasternak bevat, alsme de twee gedichten waarin wordt gepro testeerd tegen „ongegronde onderdruk kingsmaatregelen" tijdens het Stalin-tijd- perk. In een theater in Moskou is donderdag avond een nieuw stuk opgevoerd waarin de auteur zich uitspreekt voor een zuive ring van Stalinisten in de communistische partij. Het stuk kreeg veel applaus. (Advertentie) (Advertentie) Uw fotohandelaar presenteert de CADEAU-1DEEÉN VOOR WJE BESCHEIDEN WIL 2IJN OF ROYAAL MAG ZIJN ontworpen door coördinator Laurena Lo pez Rodo. De Spaanse leiders hebben met dit plan de bedoeling om de nationale eco nomie vrij te maken en het land zo een gunstiger concurrentiepositie op de in ternationale markt te bezorgen. Het werd 23 november goedgekeurd. Nadere bijzonderheden verschenen ech ter donderdag voor het eerst. In bepaalde sectoren van de Spaanse volkshuishouding zal het maximum van 50 procent voor buitenlandse kapitaal deelname komen te vervallen. Generalissimo Franco, die het decreet had ondertekend, zei dat het de bedoe ling was dat er binnen zes maanden wet ten zouden zijn samengesteld voor de uitvoering van het plan. De regering is voornemens de weg vrij te maken voor het plan door de vol gende inleidende maatregelen: 1. De regeringsbeperkingen op de pro- duktie zullen binnen drie maanden ver vallen. 2. Er zal een bijzonder controle-orgaan worden geschapen voor de kwaliteit van exportgoederen. „Het land dient export- bewust te worden". 3. Binnenlandse monopolies zullen wor den bestreden, behalve degene die de regering noodzakelijk acht voor 's lands defensie. 4. Stichting van een nationale trans portcommissie. 5. Vergroting van technische oplei dingsprogramma's. In het decreet werd het verdrag van Rome praktisch punt voor punt gevolgd. Een vooraanstaande Britse arts, dr. George Watson, heeft in het jongste num mer van het Britse medische tijdschrift gewaarschuwd, dat ook het innemen van het preparaat Ancoloxine een middel tegen zeeziekte door zwangere vrou wen, de geboorte van misvormde baby's tot gevolg kan hebben. Hij noemde der tien hem bekende gevallen waarbij dat gebeurd was. Ancoloxine bevat onder meer ...eclozine hydrochloride. In verscheidene Europese landen is de verkoop van middelen tegen zeeziekte waarin meclozine voorkomt, verboden. De fabrikanten van het farmaceutische produkt hebben inmiddels laten weten, dat zij de opmerkingen van dr. Watson van de hand wijzen. Zaterdag 1 december HILVERSUM I 402 m KRO 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb 12.33 Vocaal ensemble met zansolisten. 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13.20 Musice- iende dilettanten. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Klas. en mod. mees terwerken uit de Franse muzieklitera tuur. 15.30 L. gram. muz. 16.00 Ballade van Jozef Cardijn, documentaire n.a.v de 80e verjaardag van mgr. dr. Jozef Car dijn. 16.40 L. ork. en zangsolisten. 17.10 Gouden Platen Kabinet. 17.30 Boekbespr. 17.40 Instrumentaal octet. 18.00 Kunstkro niek. 18.30 Corte metten, 1. progr. 18.50 Praatje voor politieke voetgangers. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 De Oele wappers, gev. progr. 20.00 Populaire klas sieken (gr.). 20.50 Lichtbaken, lez. 21.00 Tierelantijnen, gev. progr. 22.00 Filmmuz. (gr.). 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in, gods dienstig progr. 23.00 Nouveauté's. 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 12.15 Tussen mens en nevelvlek lez. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sportactualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 L. ork.muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Radio-Jazzclub. 14.50 In dienst van de vrede, lez. 15.05 L. gev. muz. 16.55 Boekbespr. 17.15 Vocaal-instrumen taal ensemble: 1. muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 De Me tropolitan 1930-1940: Opera-fragmenten. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Nieuwe Vaart, uitz. gewijd aan de ver nieuwing van de Christelijke kerk. 19.45 Mod. kamermuz. 19.55 Deze week, lez. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Al is het niet met de bruid: oude en nieuwe dansen. 20.40 Tel uit je winst., spelletjesprogr. 21.35 Soc. commentaar. 21.50 L. instrumen taal kwintet. 22.10 Liefde en oud brood, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Babysitten, 1. progr. 23.10 Dansork. en zangsolisten. 23.40 L. gram. muz. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nws. 12.03 Am. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. muz. 12.50 Progr. overz. 13.00 Nws. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Variété-ork. 14.30 Filmkroniek. 15.15 De Academie der Discofielen. 16.30 L. muz. 17.00 Nws. 17.15 Liturgische gez. 17.25 L. ork. muz. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelconcert. 18.28 Paardesportber. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 L. muz. 20.00 Carmen, opera. 22.00 Nws. 22.15 L. muz. 23.00 Nws, 23.05 Ritmisch kwartet. 23.30 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m: 12.30 Gev. progr. en actualitei ten. 15.03 Mod. muz. 16.03 Bel Canto, EXCLUSIEVE GORDIJNSTOFFEN INTERIEUR-ADVISEURS Tilburg - Heuvelstraat 132 Têlefoon 04230/23752 17.00 Nws. 17.15 Voor de jeugd. 18.03 Voor de teenagers. 19.30 Nws. 20.00 Hoor spel. 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuz, 22.55 Nws. 23.00 Gev. muz. 23.55 Nws. Zondag 2 december HILVERSUM I 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Orgelsp.: gewijde muz. 8.30 Morgenwij ding. 9.15 Koorzang. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Klas. gram. muz. 9.55 Inl. en plechtige Hoogmis. 11.30 Klas. en rom. muz. (gr.). 12.05 Klein beraad: vragenbeantwoording. 12.1a ju. orK.-muz. en zangsolisten. 12.ou jbuneni. commentaar. 13.0U Nws en meded. 13.10 uperaprogr. met toelicnting. 13.45 De kerm in Tsjechoslowaitjje, lez. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Studentenkoor. 14.55 Altviool en piano: mod. muz. 15.20 Thee met babbelaars, progr. voor bejaar den. lo.bö De kerK zijt gij, lez. 16.00 Sport. 16.30 Eerste zondag van de advent: oe- cumemscne bidstonde. 1KOK: 17.00 Kerk dienst voor de jeugd. 17.15 Zingt het voorbedachte lied: koorz. 17.45 Mensen, lez. 18.00 Het Geladen Schip, kritieken, 18.30 De kerk aan het werk: kerkelijke actualiteiten. 18.40 Het rassenvraagstuk, disc. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken. 19.05 Vocaal ensemble met orgelbegelei ding: geestelijke liederen. 19.30 De Open baring aan Johannes, lez. KRO; 19.45 Nws. 20.00 Het geoliede hart, humoristisch hoorsp. (1). 21.00 Kamermuz. 21.30 Wisse- wassen..., 1. progr. 21.50 L. koorzang. 22.20 Concilie-journ. 22.30 Nws. 22.40 Avond gebed. 22.50 Volksmuz. met commentaar. 23.20 Spiegel van de hedendaagse muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. VARA: Nws en soc. strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gev. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: lü.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Evangelisch Lutherse kerk dienst. 11.30 Vraag en antw. VPRO: 11.45 Flitsen, nws van eigen erf. AVRO: 12.00 Operettevaria (gr.). 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lez. 13.17 Meded. of gram. muz. 13.20 Op de plaat... rust!, strijdkrachtenprogr. 14.00 Radiofilharmo- nisch ork. en soliste, klas. muz. 15.10 Kinderkoor. 15.25 Gehoord, gezien, gele zen, veertiendaags kunstsymposion. 16.00 L. ork. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Cultuur en godsdienst van Mesopotamië, lez. 17.15 Stad en land, gespr. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws, sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Salonork. met zangsolist. 19.00 Bij nader inzien, journalistenforum. 19.40 Vrij entree, cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee. 20.30 Voordr. 20.45 L. ens. 21.00 De geleende echtgenote, hoorsp. 21.45 Harprecital: klas. en mod. muz. 22.05 Had u toen maar geleefd... De riddertijd, 1. progr. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Meded. en sportuitsl. 2e kl. voetbal. 23.00 Mod. bal- letmuz. (gr.). 23.25 L. ork. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 12.00 Nws. 12.03 gew. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Am. muz. 12.50 Progr.-overz. 13.00 Nws. 13.15 Voor de soldaten 14.00 Opera- en Bel Canto-concert 14.25 Sport- progr. 18.00 Pianorecital. 18.30 Gods dienstige uitz. 19.00 Nws. 19.30 Filmmuz. 20.00 Oost West - Thuis Best, gev. progr. 21.30 Dansmuz. 22.00 Nws. 22.15 L. muz. 22.30 Cabaret-progr. 23.00 Nws. 23.05 Gev. muz. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m: 13.00 Nws. 14.25 Voetbalrep. België-Spanje. 17.00 Nws. 19.30 Nws. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.55 Nws. Maandag 3 december HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 Nws en S.O.S.-ber, 7.10 Dagopening. 7.20 Kamermuz. 7.35 Sport uitsl. van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Gew. muz. 8.30 L. gram. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. muz. 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Zangrecital: klas. liederen. 11.30 L. gram. muz. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 L. gram. muz. (Om 7.35 Van de voorpagina). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 L. ensemble met zang solist (herh. v. vrijdag 23 november jl.). 8.48 L. gram. muz. 9.00 Ochtendgym. voor de vrouw. 9.10 Klas. ork.-muz. (gr.). VPRO: In vogelvlucht..., overdenking, VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.20 Voor dracht. 11.40 Pianorecital: Mod. muz. Zaterdag 1 december VPRO: 15.00 Sportfoto's. 15.15 De Elf stedentocht, doe. progr. 16.10 Rugby-wed- Strijd uit Cardiff. 17.00-17.45 Voor de kin deren. 19.30 Drie miljoen zielen, doe, film. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Voordr. 20.30 Oude draai- doos uit Hollywood. 21.15 Mens durf te leven, serie uitz. over het cabaret van toen, nu en morgen. 22.00-22.50 De Judy Garland Show. BELGIë VLAAMS 17.00-18.15 Voor de jeugd. 19.00 R.-k. uitz. 19.30 Echo. 20.00 Nws. 20.25 Het manneke. 20.30 TV-feuilleton. 20.55 Showprogr. 21.40 Korte film. 22.00 Who killed Julie Green tv-speelfilm. 22.45 Nws. BELGIë FRANS 18.30 Ber. 18.33 Film voor de jeugd. 19.00 Voordr. 19.30 Natuurlijke historie: progr over de haai. 20.00 Journ. 20.30 Vader weet het beter, TV-film. 20.55 Gev. progr. 22.10 Perry Mason-film. 23.00 Journ. Zondag 2 december NTS: 14.00 Eurovisie: finales int. In- door tennistoernooi om de Koning Gus- taafbeker te Kopenhagen. 15.30-17.00 Pers. turnkampioenschap van Nederland voor heren te Enschede. 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport in Beeld. VARA: 20.30 Jazz-impro- visaties. 20.55 De wereld van vandaag, pol. lez. 21.05 Isobel. tv-spel. 22.10-22.40 Ouderavond, problemen en probleempjes uit het gezinsleven. BELGIë VLAAMS 14.00 Eurovisie: Reportage van de ten niswedstrijden om de Koning Gustaaf- beker (finales). 15.15 Reisroutes. 15.45 Eurovisie: reportage van de rugbywed strijd Frankrijk-Groot Brittannië. 16.30 De week in beeld. 17.00 Voor de kleuters. 17.20-18.15 Eurovisie. Reportage van de tenniswedstrijden om de Koning Gustaaf- beker. 19.00 Geen plaats voor wilde die ren, filmreportage. 20.00 Nws. 20.25 Het manneke. 20.30 Wie weet wat? Spelletjes- progr. 21.45 Sportprogr. Daarna: Nws. BELGIë FRANS 11.00-11.45 Hoogmis. 15.00-18.00 Gev. progr. Aansluitend, sportber. 19.30 Feuil leton. 19.57 Kent u België? 20.00 Journ. 20.30 Bonjour Touhib, film. 22.50 Journ. Hoewel ik meende, dat ik in mijn Sinter klaas berichtgeving die enige tijd geleden in dit blad verscheen, vrij volledig was geweest, blijken er toch hier en daar nog misverstanden te be staan. Talrijke voorbij gangers spraken mij op straat aan en de vragen bereikten hun hoogte punt op de dag, waarop St.-Nicolaas in mijn woonplaats aankwam. Het moet mij van het hart, dat ook vele intel lectuelen mijn beschou wing slecht hebben ge lezen. Zo stond ik samen met notaris P. op de Ka de te wachten tot de boot van St.-Nicolaas zou aankomen. Hoewel ik had gedacht, dat de notaris evenals ik getuige wilde zijn van een folkloristisch gebeuren dat zich voor namelijk tot kinderen richt, stelde hij plotse ling de vraag, of het bootje dat wij in de verte zagen naderen de échte boot was. Op zich geeft het niets, dat iemand zich om advies wendt tot een ander die meer van een bepaalde zaak afweet. Zo zou het normaal zijn, als ik aan een notaris vroeg: „Hoe luidt artikel IS81 van het Burgerlijk Wetboek?". Maar zo'n vraag als deze man stelde bewijst toch wel een betreurenswaardig ge brek aan inzicht. Het bootje immers dat wij zagen voortglijden was vier meter lang en ongeveer twee en een halve meter breed. Te veronderstellen, dat men daarmee van Spanje naar Nederland zou kunnen varen, geeft blijk van een peilloos gebrek aan in zicht in navigatieproblemen. De echte boot van Sinterklaas kan natuurlijk, zoals ik de notaris glimlachend heb uiteengezet, bij ons de haven niet binnen. Zou men dat proberen, dan zouden de kademuren barsten en daar voor hebben ze te veel gekost. Een aardig detail was nog, dat Sinterklaas en zijn gevolg het bootje verlieten per ladder. Deze werd op de boot en tégen de kade geplaatst en naarmate er meer mensen aan land kwamen kwam het vaartuig steeds verder van de kade af te liggen. De laatste die de straat betrad kon deze nog juist bereiken; onmiddellijk daarna ver dween het laddertje in de diepte en de boot naar de andere kant van de Vliet. Voortwandelend temidden van de feestelijke menigte ontmoette ik mijn vriend J„ advocaat en procureur. Omdat de spoorwegbomen werden gesloten in verband met de aankomst van de trein Parijs-Antwerpen, bleef Sinterklaas even wachten tot de over weg weer open zou gaan. Dit, sprak de heer J., is de echte niet, denk ik. Waarom denk je dat?, vroeg ik. De echte, zei hij, zou gewoon door rijden, omdat hij toch niet dood kan. Óf hij zou een wonder doen en ineens aan de andere kant staan. Hoewel deze opmerking dichter bij de waar heid is, snijdt ook zij weinig hout. Vooreerst heb ik de vorige maal dui delijk aangetoond, dat de plaatselijke intochten verricht plegen te worden door substituut-Sinterklazen die daar voor in het bezit dienen te zijn van een door Zijne Excellentie persoonlijk ondertekend bewjs. Inderdaad was dit de echte dus niet. Was déze man door gereden, dan zou hij door de aan snellende trein zijn gegrepen en op slag zijn vermorzeld. Hij kijkt dus wel uit. Maar en hier komen wij dichter bij de zaak óók de echte zou heb ben gewacht. Hij zou dit vooreerst hebben gedaan omdat hij het doen van wonderen tot een minimum beperkt, vervolgens omdat het geen zicht is, Sinterklaas over een rijdende trein te zien springen en tenslotte, omdat hij de zwartepieten respecteert. Want hóe zit het nu met de zwartepieten? Zie daar wat velen mij deze week hebben gevraagd. Het probleem van deze assistenten is veelzijdiger dan men zo op het eerste gezicht zou vermoe den. De stabiliteit die wij in de Sin terklaas-figuur aantreffen, is hier zoek. Arbeidsverschuivingen komen vaak voor en hoewel St.-Nicolaas een bijzonder gunstige c.a.o. heeft, zoeken velen na enkele jaren elders emplooi; in een negerband, een acrob atengroep, een Afrikaanse balletgroep en derge lijke. De omstandigheid, dat onmid dellijk na de ontslagname het prero gatief van de onsterfelijkheid wegvalt, weerhoudt hen niet. Ze willen eens wat anders. De situatie is dan ook thans zo, dat er nog enkele onge veer twintig oude getrouwen zijn, die al eeuwen meelopen, maar dat de overige groep voortdurend aan wis selingen onderhevig is. Tengevolge van al deze twijfelachtige ontwikke lingen is het nu zo, dat praktisch geen enkele échte zwartepiet in Nederland opereert; ook niet in de nacht van 5 op 6 december. Een uitzondering dient gemaakt te worden voor bij zondere plaatsen als het koninklijk paleis, de woningen van ministers, de commissarissen der koningin en de burgemeesters van de drie grootste steden. Daar rijden de echte zwarte pieten zélf. Bij de intochten is dus van echtheid praktisch nooit sprake. Het geldt hier zwartgemaakte Neder landers. Het zijn middenstanders, vaak studenten, en er loopt ook een enkele goedwillende jongen uit de arbeiders stand in mee. Moeten ook de substituut- zwartepieten over een certificaat be schikken? Inderdaad, maar de eisen zijn veel minder zwaar. De bewijzen worden afgegeven door de gemeente secretaris of door de voorzitter van het St.-Nicolaascomité. Een blanco strafregister is wenselijk, maar niet noodzakelijk. Het lidmaatschap van een atletiekvereniging weegt eigenlijk veel zwaarder. Deze feiten zijn in de praktijk duidelijk waar te nemen; het merendeel der vervangende zwarte pieten is niet volledig zwart. De nek is niet voldoende afgewerkt en de handschoenen bedekken blanco-han den. Het is al met al een merkwaar dige ontwikkeling. Niet met elkaar vechten en op tijd naar bed, maar een beetje kattekwaad mag er wel inzitten," zei de substituut-Sinterklaas tegen mijn kinderen. „Op tijd naar bed," zei ik 's avonds om half acht. „Waarom?", vroegen ze; „een beetje kattekwaad mag er inzitten; hij heeft het zelf gezegd." YORICK

de Stem | 1962 | | pagina 13