Studenten geverbaliseerd onderzoek tegen corpsarts Ondergraven de arbeiders hun eigen positie Varia aticana Terugkeer verloren zoon Belgische maatregelen tegen botersmokkel Zus van Kennedy beboet Ontgroeningsexcessen aan universiteiten Drie fases in loonsysteem DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 HERHALING UITGESLOTEN Gewonden VAX MIERLO EX ZOON iV.V. BEURS VAN AMSTERDAM Oplopende markt Ergerlijk' Tekort geschoten Ook Utrecht Nederlandse waarnemer Leek-waar nemer Bedevaart Concilietheoloog Psychopaat doodt agenten en wordt neergeschoten Brand in drukkerij schade f 50.000 In metaalsector vijf cent loonsverhoging NV SLAVENBURG'S BANK Yan der Putten niet wegens smaad vervo lgd Weer drie Oostduitsers naar Westen gevlucht Derde fase Overproduktie Grotere vrijheid Rust in Indiase conflicten Ook wegenwacht op feestdagen Naar aanleiding van het onderzoek, dat een commissie van rechts kundigen in opdracht van de Amsterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaqer heeft ingesteld naar de excessen tijdens de recente „ontgroening" in Amsterdam en Utrecht, heeft mr. de Zaaijer, na over leg met de officier van justitie, opdracht gegeven proces-verbaal we gens mishandeling op te maken tegen drie studenten uit Amsterdam en twee uit Utrecht. Voorts heeft hij de politie opdracht gegeven twee incidenten bij de ontgroening in Amsterdam nader te onder zoeken. Het rapport betreffende de houding, die de Amsterdamse corpsarts bij de excessen heeft ingenomen, heeft mr. de Zaaijer ter hand gesteld aan de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid met het verzoek te overwegen of er termen aanwezig zijn de houding van de arts tuchtrechtelijk te laten beoordelen. Mr. de Zaaijer zei op een persconfe rentie ervan overtuigd te zijn, dat de ergerlijke excessen bij de ontgroening zich niet meer zullen herhalen. ,,Ik zou daarvoor mijn hand in het vuur willen steken," aldus mr. de Zaaijer, die alle betrokkenen persoonlijk heeft gesproken. Zoals bekend is, heeft het college van rector en assessoren inmiddels veertien leden van het corps geschorst. Mr. de Zaaijer zei, dat inmiddels pro ces-verbaal is opgemaakt tegen een stu dent, die een groen op de grond liet plaatsnemen en een plastic bekertje op zijn hoofd zette. De student wilde met een paraplu het bekertje eraf slaan, doch raakte het hoofd van deze groen, die daarbij ernstig werd gewond. Na overleg met de officier van justitie, mr.. J. F. Hartsuiker, is ook besloten proces-verbaal te laten opmaken tegen de student, die een groen met een stok op het hoofd sloeg in het sportfondsen- bad-oost in Amsterdam, toen deze in op dracht van andere studenten op hem toe kwam om hem in het water te werpen. De groen liep daarbij een bloedende hoofdwond op. Een ernstige vorm van mishandeling noemde mr. de Zaaijer ook het incident met de gloeilamp, die een ouderejaars temidden van een aantal novieten wierp, (Advertentie) De Bank voor Brabant EFFECTEN - COUPONS Het Damrak heeft gistermiddag voor de laatste beursdag van deze week bij de opening een nauwelijks prijshoudende stemming te zien gegeven voor de inter nationale waarden. De handel had in alle hoeken van deze waarden beginbeurs niet veel te betekenen, mede in verband met het naderende weekeinde. Men gaf er toen de voorkeur aan alleen de be staande posities wat glad te strijken. Ook de arbitrage kon op dat moment internationaal weinig uitrichten. AKU was het enige fonds dat een lichte koers- verbetering te zien gaf op 385. De ove rige hoofdfondsen verloren een weinig terrein, ten opzichte van het vorige slot- niveau. Hoogovens daalden na 573 tot 568, tegen 581 als sltkoers van eergiste ren. Er was in deze hoek één grote ver koper, die de markt in handen had. Philips, Unilevers en Kon. Olies een paar dubbeltjes lager. Na het zwakke openingsniveau trad er in alle hoeken, gedurende de verdere beursduur, een behoorlijk herstel in. Voor AKU's groeide de belangstelling, waardoor de koers opliep tot 389. Philip^ bereikte een stand tot f 153.50. Unilevers liepen op van f 141.60 tot f 142.60, terwijl Kon. Olies werden verhandeld op f 148.40, na f 147.80. Ook Hoogovens ontworstel den zich aan de flauwe stemming door een notering op 575. Hierdoor kwamen de meeste hoofdfondsen boven het vo rige slotniveau te liggen. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week kon AKU deze beursweek circa zeven punten aantrekken. Hoog ovens, ondanks de druk op dit fonds van gisteren, stegen toch altijd nog circa zestien punten. Philips ruim vijf, Uni levers ruim drie gulden hoger. Kon. Olies bleven goed prijshoudend. In de scheepvaarthoek werd de beurs week gesloten met weinig zaken en een nauwelijks prijshoudende stemming. Ook de leidende cultures trokken, na lager te zijn geopend, later op de middag aan. Staatsfondsen door elkaar eerder iets gemakkelijker. Ned. '59 4% Ned. '61 4'4 Ned. '47 3'/a Ned. grootboek 1946 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons emb.f. en houth. Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon 29-11 30-11 mi 99% 99 \l 99 7 g 913,;-% 91% 92% 92% 3831'2 390% 580 574% 152.50 153.65 142.50 142.50 148 148.60 114% 114% 124 123% 379 379 357 358% 867 870 400 400 170 169 950 953 130 128 255 255 498 303 395 395Va 779 780 226 230 229 798 685 686 283 285 357 356Va 917 919 waardoor een hunner ernstig aan een oog werd gewond. Tegen deze oudere jaars zal ook proces-verbaal worden opgemaakt. Nadat deze processen-verbaal zijn op gemaakt zal worden nagegaan welke strafrechtelijke gevolgen de misdragin gen zullen kunnen hebben. Klachten over beledigingszaken heeft mr. de Zaaijer niet ontvangen, zodat hij ook geen termen aanwezig acht een onderzoek hiernaar te laten instellen. Wel heeft hij de politie opdracht ge geven twee incidenten nader te .onder zoeken. „Omdat het zo ergerlijk was en de naam van de universiteit in het ge ding is." Het gaat om het zgn. indikken, het in een te kleine ruimte opsluiten van een veel te groot aantal groenen, waardoor tien groenen zijn flauw geval len. Het tweede geval betreft het in brand steken van kranten in een kelder die vol zat met groenen. Ventilatie was er niet, waardoor de groenen het erg benauwd kregen. In een geval traden verstikkingsverschijnselen op. In deze zaken zijn er nog geen verdachten en het zal volgens mr. de Zaaijer dan ook nog moeten blijken wat er strafrechtelijk gaat gebeuren. Dat zal van het politie onderzoek afhangen. Ook heeft de procureur-generaal de indruk gekregen, dat de corpsarts tekort is geschoten in zijn waardigheid als arts. „Bij alles wat is gebeurd heeft hij na gelaten ten scherpste te protesteren," zei mr. de Zaaijer. Hij zal moeten over wegen of er termen aanwezig zijn voor eèn tuchtrechtelijke beoordeling. Straf rechtelijk is er tegen de arts niets te ondernemen. Wat de ontgroeningsexcessen in Utrecht betreft, zei mr. de Zaaijer, dat de situatie daar veel beter is ge weest dan die in Amsterdam. Toch zijn er twee incidenten geweest. Deze betreffen een vechtpartij tussen een groen en een ouderejaars en een ge val, waarbij een brandendesigaret te gen het hoofd van een groen werd ge houden. In beide gevallen zal proces verbaal worden opgemaakt. Daarna zal worden beslist of een vervolging zal worden ingesteld. Bij de vrije univer siteit in Amsterdam zijn geen inciden ten van betekenis geconstateerd. Mr. de Zaaijer gaf te kennen, dat, als tot een strafvervolging wordt besloten, dit zal gebeuren wegens mishandeling, wederrechtelijke vrijheidsberoving of het benadelen van de 'gezondheid. Mr. de Zaaijer beseft terdege, dat een straf rechtelijke vervolging zou kunnen be tekenen een dubbel straffen, want de betrokken studenten zijn immers reeds geschorst. Met deze omstandigheden zal bij het nadere overleg met de officier van justitie terdege rekening worden gehouden. Anderszins dient men volgens mr. de Zaaijer te beseffen, dat iedereen die lid is van een organisatie, de kans loopt dubbel te worden gestraft. Tenslotte deelde mr. de Zaaijer nog mede, dat in het voor de rector-magni- ficus bestemde rapport van de comissie Giltay Veth geen strafmaatregelen zijn aanbevolen. Lv Weer is een Nederlander in Rome aan gekomen om als waarnemer het Concilie bij te wonen. Het is dr. H. A. Oberman, hoogleraar aan de Harvard Universiteit in Boston. Hij vertegenwoordigt de In ternational Congregational Council, een organisatie van kerken op hervormde grondslag. Bij de waarnemers op het Concilie treft men ook sinds kort aan het lid van de Franse Academie, de leek Jean Guit ton, professor aan de universiteit van Lyon, bekend publicist over oecumeni sche zaken. Hij Is uitgenodigd door zün medelid in de Academie, kardinaal Tis- serant. Mgr. Hakim, bisschop van de geünieerde Melchitische ritus heeft in Rome, waar hij vanwege het Concilie verblijft, meegedeeld, dat waarschijnlijk honderd Concilie vaders zullen deelnemen aan een bedevaart naar het Heilige Land in december. Als de regering van Jordanië daarvoor toestemming geeft, zal het gezelschap ook Jordanië be zoeken. De hoogleraar in de fundamentele theologie aan de universiteit van Tue- bingen, prof. dr. Hans Kueng, is door Paus Joannes benoemd tot concilie theoloog. Prof. Kueng is bekend ge worden door talrijke vooruitstrevende publicaties over het concilie en op zijn vakgebied. Hij was reeds theolo gisch adviseur van de bisschop van Piottenburg voor het concilie. De Oostenrijkse politie heeft in Wenen een psychopaat doodgeschoten, nadat deze twee agenten had vermoord, die hem hadden willen arresteren wegens het mishandelen van zijn vrouw en kinderen. De 47-jarige Josef Blanasch werd als abnormaal beschouwd, doch was niet gevaarlijk, tot hij in een dolle bui zijn vrouw en vijf kinderen sloeg. Blanaschs vrouw en kinderen slaagden er in via een raam in de slaapkamer te ontsnap pen. De Oostenrijker barricadeerde daar op het huis en dreigde iedereen te ver moorden, die zou trachten hem te benaderen. Ruim dertig gendarmen poogden toen Blanasch te arresteren. Tijdens een vuur- wisseling tussen de politie en de wild geworden man werden twee agenten gedood. Na tien uur slaagde de politie er in het huis binnen te dringen. Blanasch werd door een kogel in het hoofd ge troffen en stierf onmiddellijk. In de huisdrukkerij van Palthe n.v. in Almelo is brand ontstaan in een partij kartonnen kokers. Het vuur verbrandde partijen papier, die daar waren opge slagen. De machines in de drukkerij zijn door het vuur aangetast en beschadigd. De brand richtte een schade van onge veer 50.000 gulden aan. De oorzaak is niet bekend. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. (Van onze Haagse redacteur) Volgens de „Metaalkoerier", het or gaan van de A.N.M.B., kan begin decem ber de beslissing worden verwacht van de vakraad over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Hangpunten tussen de werkgevers- en werknemersvertegen woordigers in de vakraad zijn nog de verhoging van de lonen en de verlen ging van de vakantie. Naar verwacht wordt zullen de laatste besprekingen hierover „kort maar hevig" zijn. „Voor lopig willen de werkgevers nog niet wat wij willen", zo zegt de „Metaalkoerier". Er wordt aan herinnerd, dat de lonen in 1963 gemiddeld 2,7 procent zullen mo gen stijgen, zoals door regering en be drijfsleven is overeengekomen. Eén cent loonsverhoging per uur in de metaal nijverheid betekent een loonkostenstij ging van 0.5 procent. Een eenvoudige re kensom leert, dat men bij 5 cent loons verhoging per uur al op 2.5 procent zit. Erg veel meer zal de metaalsector der halve echt niet mogen verwachten. Pat Lawford, echtgenote van de ac teur Peter Lawford en zuster van president Kennedy, heeft zich in San ta Monica, Californië, moeten verant woorden voor de rechter van ver keerszaken. Zij raakte betrokken bij een verkeersongeluk, dat goed is af gelopen. Bij het onderzoek bleek, dat haar rijbewijs reeds 17 maanden was verlopen. De rechter veroordeelde mevr. Lawford tot een bezoek aan de zaal van een kinderafdeling van het St. Johnziekenhuis, waar jeugdige ver keersslachtoffers worden verpleegd. Daarna moet zij een opstel schrijven. Foto: Mevr. Lawjord in de verdach- tenbank. TE ROTTERDAM heeft de inzameling ten bate van ..Het Dorp" een kwart mil joen opgebracht. Telefonisch avondverkeer AKU 387 gb—389: Kon. Olie 148.00— 148.50; Philips 151.50 gb—153.50 gl; Uni ever 141.50 gb142.10; Hoogovens 575 tb. Een Duits paar is gisteren na 17 jaar met zijn zoon herenigd, dank zij twee verzoeken aan Nikita Kroestjev. De 27-jarige Hans-Joachim Wer ner werd van zijn ouders op 10- jarige leeftijd gescheiden toen de Russische troepen Letland bezet ten. Gisteren arriveerde hij met zijn Letlandse vrouw, Elena en zijn eenjarige zoon Winfried, in Bebra in Duitsland. Zijn ouders, de heer en mevrouw Erich Werner, schreven aan Kroestjev na de dood van Stalin in 1953, waarin zij verzochten hun zoon toestemming te geven naar West-Duitsland te komen. De Sovjet-regering schreef een emi gratievisum uit voor Hans-Joachim maar de collectieve boerderij waar hij werkzaam was, stond niet toe dat hij wegging en hield zijn loon in. In 1960 verzochten zijn ouders Kroestjev weer om hun zoon uit Rusland te laten gaan, en weer schreef de Russische regering een emigratievisum voor Hans-Joachim uit. Ook deze keer werd hij door de collectieve boerderij verhinderd. Hans-Joachim verkocht echter al zijn bezittingen om genoeg geld te krijgen om naar Wilna te ko men. waar, twee jaar later, een districtsambtenaar het bevel van Kroestjev uitvoerde. Er zal geen strafvervolging worden ingesteld tegen de door de 53-jarige ad judant van de Koninklijke Luchtmacht H. B. Pietersen van smaad en aantasting van eer en goede naam beschuldigde ex- defensie-ambtenaar F. H. van der Putten uit Bussum. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, schriftelijk medegedeeld aan de heren Pietersen en Van der Putten. Volgens mr. Hartsuiker is uit het in zijn opdracht door de rijksrecherche in gestelde uitvoerige onderzoek niet ge bleken, dat de heer Van der Putten de bron is van het in de openbaarheid ko men van een uit 1950 daterend memo randum van kapitein b.d. H. D. Rijhiner (ridder Militaire Willemsorde), waaruit zou blijken dat adjudant Pietersen zich in het voormalige Nederlands-Indië heeft schuldig gemaakt aan enkele moorden, rampokpartijen en collaboratie met de vijand. Een weck vóór adjudant Pietersen zijn klacht bij de- Amsterdamse officier van justitie deponeerde (begin juni), deed de heer Van der Putten het van een „ano niem persoon" ontvangen dossier betref fende adjudant Pietersen via de Amster damse procureur-generaal in Amster dam toekomen aan de minister van De fensie. Een jonge Oostduitser is gisteren de Berlijnse grensrivier de Spree overge zwommen en heeft het westelijke stads gedeelte ondanks een regen van kogels ongedeerd weten te bereiken. Twee an dere Oostduitsers bereikten eveneens West-Berlijn. Zij slaagden er ongemerkt in de sectorgrens over te steken. (Van onze financiële medewerker) Uit een in 1870 te Arnhem gehouden enquête bleek, dat de arbeiders 9,per week behoefden om rond te kunnen komen, maar slechts 6,60 ontvingen. In het midden van de vorige eeuw was de gemiddelde dag- verdienste van volwassen mannen ongeveer 1,en dan te rekenen dat de lonen in de periode van 1819 tot 1853 met ongeveer 10 procent stegen. De inkomsten van de arbei dende klasse in Nederland en de secundaire arbeidsvoorwaarden hebben dus wel een grote verbetering ondergaan. De laatste jaren hebben daartoe een grote bijdrage geleverd. De lonen zijn in geld zowel als in goederen ge meten sterk gestegen. Stelt men het basisuurloon van mannelijke handarbeiders in particuliere be drijven in 1955 op 100 procent, dan bedroeg dit in juni 1962 154 procent. Deze enorme stijging is ge deeltelijk te danken aan de verkorting van de werk week, die zich in snel tempo voltrok. Begin 1961 had ongeveer dertig procent van de arbeiders een arbeidstijdverkorting van gemiddeld twee uur. Nu is de vijfdaagse werkweek in de meeste bedrijfs takken een voldongen feit. Het deel dat de arbei ders van het nationale inkomen ontvangen is on geveer tweederde. De werkloosheid is minimaal. De laatste maan den is het aantal werklozen nog geen anderhalf procent van het aantal tewerkgestelden. Van dit percentage is een groot deel arbeiders, die korte tijd niet werken door verwisseling van baan. Con junctureel gezien is het te verwaarlozen. Voor ou den van dagen en weduwen en wezen is de toe stand ook verbeterd. Kort geleden zijn de uitke ringen van de A.O.W. en A.W.W. verhoogd. Hier door is het voor werknemers minder nodig, zoals vroeger, ouders te onderhouden. Zij kunnen zelfs denken over bezitsvorming. Het aantal publikaties op dit gebied en de maatregelen die hierop zijn ge nomen zijn de laatste jaren groot. De bovengenoemde verbeteringen vaak een keerzijde. Niet ieder een is een voorstander van de vijfdaagse werkweek. Veel onder nemers hebben het met leedwe zen zien verwezenlijken. De bur gemeester van Utrecht, jhr. mr. C.J.A. Ranitz noemde het een heilloze instelling. De stijging van de lonen is gedeeltelijk ten koste van de winsten gegaan. Op dat punt zijn dus de beleggers en de ondernemers minder en thousiast. De regering heeft talloze keren haar verontrusting uitgesproken over de loonontwikkeling. taalsector en bij de havens zijn ontslagen gevallen. Over het algemeen ziet het er naar uit dat de vraag naar arbeidskrachten ten opzichte van het aanbod zal afnemen. De arbeiders zullen daardoor minder kunnen profiteren van hun positie op de arbeids markt. De vakverenigingen noemen de ontwikkeling nog niet ongunstig, maar zij zullen wel scherp toe zien. Na de oorlog heeft de regering, in het kader van de conjunctuurpolitiek, getracht de lonen in de hand te houden. Door de aanhoudende druk van de werk nemers en de zwakke positie van vele ondernemers men denke aan de stakingen in de bouw en d« metaal enige jaren geleden is dat onvoldoende ge lukt. Nu lijkt het er dus op dat de ontwikkeling zich tegen de arbeiders zelf zal keren. hebben echter Van groot belang is of de positie van de arbeiders in de komende jaren nog meer zal verbeteren. On getwijfeld zullen zij een grotere medezeggenschap krijgen in de onderneming, althans op de lange duur. Voor vrouwelijke arbeidskrachten is gunstig, dat haar lonen ingevolge E.E.G.-bepalingen opgetrokken moeten worden tot het loonpeil van haar mannelijke collega's. In industriëen, waarin veel vrouwen wer ken, zoals de textiel- en chocoladeindustrie, zal dit nog onaangename consequenties kunnen hebben. De loonontwikkeling houdt nauw verband met de conjunctuur. In tijden van opgang gaan de lonen sterk omhoog, vooral als de vraag naar arbeids krachten groter wordt dan het aanbod. Tot voor kort bestond deze toestand in ons land. Het ziet er echter naar uit, dat de grote na-oor- logse expansie Is afgelopen. In vele bedrijfstakken heerst overproduktie. De pryezn hebben daardoor de neiging te dalen. Daardoor is er geen ruimte meer voor flinke loonstijging. Voor de oorlok heeft deze toestand enerzijds grote spanning op de arbeidsmarkt en anderzijds het ontbreken van ruimte voor loonstijging geleid tot een te hoog loonpeil Het gevolg was een extra grote werkloosheid na de hausse. De bedrijven ontslaan arbeiders als zij meer kosten dan opleveren. Meestal trachten de bedrijven bij teruglopende resultaten een verbetering tot stand te brengen door efficiency te vergroten. Soms is dit alleen mo gelijk door het ontslaan van arbeiders. Een bekend voorbeeld hiervan is de K.L.M., die in het kader van haar noodzakelijke reorganisatiemaatregelen het aantal personeelsleden heeft beperkt. Een ander is dat van het Amsterdamse Gemeentelijke Vervoerbe drijf. Uit het rapport van een Zwitserse deskundige bleek, dat het G.V.B. teveel kantoorpersoneel had. Philips zal die personen ontslaan, ..wier construc tieve bijdrage aan de onderneming beslist beneden de' maat is". Bij de D.A.F. zullen vermoedelijk 50 tot 100 beambten worden ontslagen. Ook in de me- Op 1 januari aanstaande zal de regering een nieu we loonpolitiek gaan voeren. Daarover werd op 23 november overeenstemming bereikt met de Stich ting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkne mers- en werkgeversorganisaties. Daarmee zal de derde loonpolitieke fase na de oorlog ingaan. De eerste begon in 1945. Na de oorlog was er een economische chaos. Regeringsingrijpen was de enige juiste oplossing. Prijzen en lonen werden aan ban den gelegd. Tot 1959 was loonsverhoging slecht» mogelijk door loonronden. De regering bepaalde of loonsverhoging mogeiyk was. Zo ja, dan werd deze landelijk toegepast. Pas de achtste loonronde, in maart 1956, was gedifferen tieerd, d.w.z. verschillend naar bedrijfstak. Dit be leid heeft de evenwichtige groei van onze econo mie sindsdien bevorderd. Het bedrijfsleven was echter niet gelukkig met dit geleide loonsysteem. Het wilde bedryfstaksgewüze loonvaststelling en een grotere mate van verantwoor delijkheid by het georganiseerde bedryfsleven zelf. In 1959 trad de tweede fase in. Loonsverhogingen en andere arbeidsvoorwaarden werden afhankelijk gesteld van de produktie per werknemer in de be trokken bedrijfstak of onderne ming. De ondernemingen zouden zo meer vrijheid krijgen. In fei te was deze niet zo groot. De dif ferentiatie had voor de werkne mers het grote voordeel, dat zij een groter aandeel in de wel vaart kregen. Men achtte het dif ferentiatie-systeem een goed mid del tegen de inflatie en meende dat door koppeling van de lo- 1 nen aan de produktiviteit werkge vers en werknemers meer pro ductivity-minded" zouden worden. Deze twee laat ste argumenten bleken niet goed op te gaan. Het produktiviteitscriterium bleek niet te handhaven. De vraag rees of er nog een en ander nodig was. In kasteel Oud-Wassenaar werd in november 1961 tussen regering en top-organisaties van werkgevers en werknemers een gedragslijn vastgesteld die in 1962 bij de onderhandelingen over loonsverhogingen in acht genomen zou moeten 'worden. Bepaald werd dat een verhoging afhankelijk zou zijn van de ontwikkeling van de produktiviteit in de bedrijfs tak en de landelijke produktiviteit- Hierdoor zouden de lonen in verschillende bedrijfs takken ook minder ver uiteenlopen. In maart van dit jaar gaf de regering een aanvulling op de „spel regels". In juni werden onderhandelingen gevoerd over een matiging van de loonontwikkeling in 1963. De werkgevers en de regering wilden een loon^op in het eerste halfjaar, d.w.z. alle lonen handhaven op het bestaande niveau. De vakbonden waren er tegen. Het loonpeil komt meestal ter sprake by het ver nieuwen van een collectieve arbeidsovereenkomst. Omdat er op 1 januari 1963 C.A.O.'s voor 700.000 werknemers vervallen en in het eerste halfjaar daar op nog eens voor 465.000,- was spoed geboden. Volgens een rapport van de Sociaal Economisch® Raad, het adviesorgaan in dergelijke aangelegenhe den, was een loonstijging van 2,7 procent in 1963 mo gelijk. Spoedig deelde de regering dit standpunt. On langs werd er na moeizame onderhandelingen over eenstemming over bereikt dat de regering en de Stichting van de Arbeid aan de hand van S.E.R.-ad- viezen een globale aanduiding van de minimum- en maximumloonstijging zou geven. Tevens werd, door het vastleggen van een andere procedure bij de loon- voorstellen, een grotere vrijheid van het bedrijfsle ven bij de loononderhandelingen mogelijk. Op 1 januari zal daardoor de derde fase van onze na-oorlogse loonpolitiek intreden. Het is de vraag of de grotere vrijheid een gunstige invloed zal heb ben op de conjunctuur. Het bedrijfsleven overdrijft wel eens. Gelukkig kan de regering noodmaatrege len nemen als het verkeerd zou gaan. In Brussel zijn gisteren nieuwe maatregelen aangekondigd tegen het overschot van boter in België en tegen de botersmokkel uit Ne derland. De Belgische ministerraad heeft be- sloten een miljoen kilo boter in gesmol ten toestand in de verkoop te brengen tegen 50 Belgische franks per kilo, onge veer de helft van de prijs van .nor male" boter, die circa 7 gulden per kilo bedraagt. De gesmolten boter is alleen geschikt voor keukengebruik. Voorts zal een speciale dienst worden opgericht, die zich zal bezig houden met de bestrijding van de smokkel van boter uit Nederland. In navolging van Neder land zullen voorts genummerde wikkels worden verstrekt voor de verpakking van boter. De handelaren zullen bij de aanvragen voor deze wikkels moeten aantonen, waar zij de boter hebben be trokken. Op deze wijze hoopt men het bijmengen van gesmokkelde Nederland- Uit kringen rondom premier Nehroe van India is gisteren vernomen dat de Chinese troepen zich schijnen terug te trekken op een gebied dat zelfs ligt achter de linie die in de door Peking gestelde termijn van 1 december was aangegeven. Men durfde evenwel nog niet te zeg gen of de Chinese troepenbewegingen inderdaad van enige betekenis waren, of slechts symbolische zin hadden. Inzake het conflict over Kasjmir tus sen India en Pakistan waarin Engeland en Amerika bemiddeld hebben, is nog geen datum bepaald voor de aanvang van het overleg. Vooral de oppositie in Rawalpindi, de hoofdstad van Pakistan roert xich. se boter in Belgische boter te voor komen en op indirecte wijze de boter smokkel te beteugelen. Daarnaast zal de controle aan de Nederlands Belgische grens worden verscherpt. Inmiddels heeft de Belgische boeren bond gisteren een voorstel van een aan tal leden van de Belgische senaat ge steund om door een heffing op de margarineprijs de boterprijs te ver lagen. In het voorstel wordt gesproken van een heffing van 10 frank (72 cent) per kilo, welk bedrag ten goede zou komen aan de boterprijs. (Van onze Haagse redactie) In verband met het steeds toenemende verkeer op de feestdagen rond de jaar wisseling zal de ANWB-wegenwacht zo wel op beide kerstdagen als op nieuw jaarsdag patrouillediensten verrichten. Van 10.00 uur tot 19.00 uur zullen alle wegenwachtroutes zijn bemand. De mo- bilofoondienst van het wegenwachtstation Pauwmolen gelegen aan rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) zal tijdens Kerst- rtlis en oud- en nieuwjaar gedurende het gehele etmaal in bedrijf zijn. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 11