eer Nauwe banden met het zuiden Vierenzestig titels 14 m se eigen- fking bij Duwbaar- I vakman- op Bont- prijs en Ikaar. be- brengen if f 20.- IP 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 15 KONINGIN EN VOLK VAN ONS GEWEST Ongetwijfeld mag men spreken van nauwe banden tussen Wilhelmina en Neder lands zuidelijke provincies. Immers, in Zeeland zette zij na de bevrijding weer voor het eerst voet op vaderlandse bodem en nauwelijks enige dagen daarna zocht zij contact met het Zeeuwse volk om het te troosten in zijn oorlogsleed. In Brabant, onder de rook van Breda, vond zij haar eerste naoorlogse residen tie en menige Bredanaar herinnert zich de triomfale tocht naar Annneville in Ulvenhout, waar de spanning van zoveel jaren oorlog zich in een onvergetelijke verwelkoming ontlaadde. In die dagen zijn de banden die Zeeland en Brabant aan ons vorstenhuis verbinden nog nauwer aangehaald. Hoe dat gebeurde is te leren uit een aantal foto's van die dagen, die op deze pagina verzameld zijn. Telkens is koningin Wilhelmina het middelpunt van een enthousiaste bevolking die blij was toen ze weer onverbloemd niet alleen haar aanhankelijkheid aan ons koningshuis, maar met name aan de persoon van Wilhelmina kon betonen. Een der mooiste herinneringen die Zeeland bewaart is ongetwijfeld de terugkeer van Koningin Wilhelmina op bevrijd grondgebied. Het ge beurde op 13 maart 1945 en een krijtstreep op de grond dicht bij de douanepost te Eede markeerde de grens. Tussen puinhopen woei de vaderlandse vlag. De eerste Nederlander die haar welkom heette was de toenmalige commissaris der koningin in Zeeland, jhr. J. W. Quarles van Ufford. Koningin Wilhelmina wordt op Anneville begroet door Bernhard, die hier zijn hoofdkwartier had ondergebracht. ,,Ik wist niet, dat het zó erg was!" Meermalen licett koningin Wilhelmina deze woorden uitgeroepen, toen zy kort na de bevrijding van zuid-Nederland een toeht door Zeeland maakte. Ook deze wandeling over de ver woeste Nolledijk in Vlissingen en een blik op het eens zo mooie Nolleboseh legde haar deze woorden in de mond. Spoedig na haar terugkeer in Nederland bezocht koningin Wilhelmina de bevrijde Ne derlanders in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Zuid-Beveland en op Walcheren. Het enthou siasme waarmee zij overal verwelkomd werd zal nooit worden vergeten. Deze foto toont H.M. bij de verwelkoming in het Vlissingse Bellamypark, waar een voltallig college van b. en w. haar opwachtte. In september '46 bracht koningin Wilhelmina een bezoek aan Walcheren om de wederopbouwwerkzaamheden te zien. En thousiast heette de bevolking van Westkapelle haar welkom, toen zij er rondwandelde in gezelschap van de burgemeester, jhr. mr. A. de Casembroot, de tegenwoordige commissaris der koningin in Zeeland. Deze foto toont de prinses tijdens een inspectietocht door Brabant in 1915. Tijdens een bezoek aan het bevrijde Breda in mei 1945 werden de toenmalige koningin en prinses Juliana op het bordes van het Bredase stadhuis uitbun dig toegejuicht door de bevolking. -f Koningin Wilhelmina be zocht in mei 1945 voor de tweede maal haar bevrijde vaderland. Dit keer met prinses Juliana, die voor het eerst ons land terug zag en hier Prins Bern hard weer ontmoette. De ze foto laat zien, hoe het vorstelijk gezelschap bij zijn tijdelijke woning, An neville in Breda, aan komt. Intens leefde Wilhelmina mee met het herstel van haar gesehonden land na de bevrijding. En een manifestatie ais de boomplantdag op Walcheren, in november 1946, bracht haar dan ook grote vreugde. Dat is op haar gezicht te lezen, getuige deze foto, waarop men H.M. ziet in gezelschap van o.a. de commissaris der koningin in een van de huifkarren, die het gezelschap naar de Kreek brachten waar o.a. bo men werden geplant voor het Wilhelmina-bos. De band tussen prinses Wilhelmina en het zuiden blijkt niet alleen uit de ve le bezoeken, die zij aan dit gedeelte van het land gebracht heeft, maar ook uit de vele van de 64 titels, die zij voert en die in de plaats zouden moe ten staan van het bekende „enz. enz. enz." na de officiële aanhef „Wij Wil helmina, bij de gratie Gods koningin der Nederlanden, prinses van Oranje- Nassau". Deze op onze gewesten betrekking heb bende titels luiden: Barones van Klundert. De eigenlijke be naming van deze heerlijkheid is Nier vaart. Waarschijnlijk hierdoor is bo vengenoemde titel voor de koningin verloren gegaan. Die van Vrouwe van Niervaart" wordt nog wel ge voerd. Barones van Sint Maartensdyk. Deze heerlijkheid was eerst in het bezit van de Borsuele's en kwam later aan de Egmonds, graven van Buren. Door Anna van Egmond kwam de heer lijkheid aan de Oranjes. Barones van Breda. Door het huwelijk Barones van Niervaart. Deze heerliik- van .Tnhanna van Pnlanpn mot TPn_ -r\_ x,-ia_„s. - - V V. .v liv. Lr 1IUWCJ1JA van Johanna van Polanen met En- gelbert I, graaf van Nassau-Dietz (1403), kwam de Baronie van Breda in het bezit van de Nassau's waarin deze sindsdien is gebleven. - «uil .nv-1 mn.iv. HCC! 11JIV- heid, ook wel De Klundert geheten, werd afgescheiden van die van Strijen. Zij kwam door de huizen Horn en Po- lanen aan de Nassau's. Kort na Haar eerste bezoek aan ons land keerde Hare Majesteit terug, dil keer vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana, die voor het eerst na vijf 'jaa: voet op Nederlandse bodem zette. De aankomst der koninklijke familie te Gilze-Rijen. Barones van Colynsplaat. Door Anna van Egmond is dit bezit aan het huis Oranje-Nassau gekomen. Philips van Hohenlohe, die gehuwd was met Ma mvan Oranje, dochter van prins Willem I en Anna van Egmond kreeg Barones van Steenbergen. Bezit van Jo- icnc hanna van Polanen, gemalin van En- Barones van Prinsenland. Frederik Hen drik erfde in 1618 van zijn halfbroer Philips Willem de in 1605 bedijkte Pol der Princeland. Waarschijnlijk kwam deze bezitting van Egmond-Buren. het in 1596 in zijn bezit. gelbert I van Nassau. Barones van Cuyck. Deze heerlijkheid werd door keizer Karei V verpand aan Bar9nes van Turnhout. In 1648 kreeg Floris van Egmond en in 1549 door de Amalia van Solms deze heer- keizer afgelost. Prins Willem T van GJ^eid, die in 1732 aan de koning van Oranje-Nassau kreeg het in 1559 in ^u.lsen kwam. Engelbert II was kas- pand. Na hem waren de prinsen Mau" Van Turnhout geweest. SflBM kwamriL.Htn£riA£a"ï,f,VenJ Markgravin van Veere pcuiuneren. In 1648 kwam het aan prins Willem II, daarna aan Willem III en ten slot te aan Willem Karei Hendrik Friso. Barones van Dongen. Deze heerlijkheid werd in 1312 door de graaf van Vlaan deren verpand aan Willem van Dui venvoorde Deze gaf Dongen te leen li?,- van Vaalhcm. Dit geslacht behield Dongen tot 1513. In dat jaar kwam het m bezit van graaf Hendrik lil van Nassau, heer van Breda Met de erfenis van René, prins van Oran je, kwam Dongen aan prins Willem I DD ot/n. a 1i 1 v.. Dit markizaat werd in 1555 door keizer Karei V in gesteld. Het werd ook wel het marki zaat van Vlissingen en Veere genoemd Na het aftreden van markies Maximi- liaan III van Kruiningen werd in 1565 het markizaat te koop aangeslagen. Twee jaar later trok Philips II het weer tot zich. Hij verkocht het in 1581. Veere werd aan prins Willem I aangewezen. De koningin draagt nog de titel van markiezin van Veere en Vlissingen. Markgravin van Vlissingen. Zie Veere. AWdiii uongen aan prins Willem I BiarKgravm van llssingen. Zie Veere. en later aan het huis Oranje-Nassau. Barones van Willemstad. Deze stad werd Nassau. in 1583 door prins Willem I gebouwd. De Staten van Brabant schonken hem Barones van Eindhoven. Deze heerlijk- deze heerlijkheid in 1584. Na Willem heid kwam in het bezit van de graven m. kwam zij aan Willem Karei Hen- Buren en zo kwam zij aan het huis drik Friso. irim?^H"iuaSSaU' uDfZe titel, is echter Barones van Zevenbergen. Vroeger be- mmiddels voor het vorstenhuis verlo- hoorde deze heerlijkheid aan StrijeK. later werd 7l'i 7e»lfctor<r4in- Ook Roosendaal kreeg na de bevrijding koninklijk bezoek. Barones van Geertruidenberg. Vroeger was deze heerlijkheid een gedeelte van het graafschap Strijen. Zij kwam door Duivenvoorde-Polanen in het bezit der Nassau's. Jarones van Grave. De stad en het land van Cuyk waren vanouds nauw verbonden als twee heerlijkhe den, onder één heer. Grave kwam dus onder dezelfde omstandigheden als Cuyck aan ons vorstenhuis. aan sJUJjew. later werd zij zelfstandig en ging zij over aan de huizen Glymes, Arem- berg en Ligne. Koning Philips IV stond haar af aan prinses Amalia van Solms die gehuwd was met prins Frederik Hendrik. Barones van H. en Lage Zwaluwe. In 1376 gesplitst in Hooge en Lage Zwa luwe. Eerstgenoemde werd overgedra gen aan Margarethe van Lippe, gra vin van Marck. Zo kwam zij aan het huis van Nassau. In 1513 werden beide TI we,er, herenigd. In 1574 kwam de Hoge Heerlykheid aan prins Willem V.

de Stem | 1962 | | pagina 9