Volgens uitdrukkelijke wens in haar eigen boek: Bijzetting te Delft op 8 december Kard. Ottaviani wil uitstel schema over Kerk Toestand prinses was wel „zeer ernstig Overlijden maakte overal een zeer diepe indruk Delft bereidt zich voor Applaus voor hulpbisschop van Lyon Paus heeft lichte griep Voetbal gaat zondag door Rusland laat plan-Castro los Rigoletto 29 akt DAGBLAD VOOR ZEELAND - Beatrix vandaag naar huis Officiële aangifte Rouwbetoon Herdenkingen - Een minuut stilte - Vlaggen halfstok Veren in oktober: 950000 auto s 3,9 miljoen mensen 16 102e JAARGANG No. 24144 CJitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 29 NOV. 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893)^ PRINSES WILHELMINA KRIJGT WITTE UITVAART „Waart ge toen niet aller ballingen moeder? Vonden allen niet bij U een gul onthaal? Milder werd uw voorheen wat stroeve taal En milder werd gezelf, wijzer en vroeder." Met deze woorden van de dichteres Henriette Roland Holst herdacht kamervoorzitter dr. Kortenhorst gisteren middag in de Tweede Kamer het overlijden van prinses Wilhelmina. Gisterenmorgen, even voor zeven uur, had het particulier secretariaat van prinses Wilhelmina mee gedeeld: „Hedennacht te 0.59 uur is Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina in vrede ontslapen". Zij wordt zaterdag 8 december begraven. \- I sül s ÏSSi „Men hoeft geen prent van U te snijden naar het leven. Gij staet in 't hart des volcks gedreven. En beelt U selven levende uyt door raet en daet". Deze woorden van Vondel zijn giste- Vaststaat, dat prinses Wilhelmina, evenals prins Hendrik, een witte begrafenis zal krijgen. Zij heeft er altijd blijk van gegeven dat zij de dood beschouwde als de ingang tot het leven. De prinses zal in de Nieuwe Kerk te Delft worden bijgezet bij haar voorouders. Prinses Beatrix zal haar reis in het Verre Oosten afbreken en keert vandaag terug. Prinses Irene, die in Engeland vertoefde, is gisteren ren bij een der vele bijeenkomsten, teruggekeerd. waarin het verscheiden van een groot In heel het land en ook in het buitenland heeft het overlijden van de passing ^kllardlf'vnii^Wahel' I,rinses diepe indruk gemaakt. Overal hing de nationale driekleur mina, van wie wij hier een der laatste halfstok en tal van gebeurtenissen werden afgelast. Gans Nederland staatsiefoto's zien. 9? De particulier secretaris van prinses Wilhelmina, de heer Th. Booy, heeft verklaard, geen enkele verantwoordelijkheid te willen dragen voor mededelingen, die de afgelopen dagen zijn gedaan, vol gens welke de gezondheidstoe stand van de prinses minder ern stig zou zijn dan in werkelijkheid het geval was. „Tot mijn grote verbazing", aldus de heer Booy, „las ik zelfs dat prinses Wil helmina nog rondliep en schilderde". De indruk, dat de prinses al maandenlang ernstig ziek zou zijn geweest, noemde de heer Booy eveneens onjuist. Prinses Wilhelmina heeft tot begin november nog iedere dag het werk verricht in het teken waarvan haar gehele leven, ook na haar troonsafstand, heeft gestaan. Zij TITO HEEFT ter gelegenheid van de verjaardag van de Zuidslavische repu bliek amnestie verleend aan 328 gevan genen. Voor 267 personen werd de straf verzacht, terwijl 175 man in voorwaar delijke vrijheid werden gesteld. KENNEDY heeft aan vier Arabische staatshoofden zijn goede diensten aange boden om tot een schikking van het con flict in Jemen te geraken. DE UITGEVER van het weekblad Der Spiegel, Rudolf Augstein, die zich in hechtenis bevindt, is gisteren van de ge vangenis van Hamburg naar die van Ko blenz overgebracht. HET DOCHTERTJE (2,5 jaar) van de familie Oene te Eerbeek, is bij het eten van een schijfje sinaasappel gestikt. ontving veel gasten op Het Loo. Eer gisteren is de gezondheidstoestand van prinses Wilhelmina, zoals uit het com muniqué van de haar behandelende art sen blijkt, zeer verslechterd. Verklaring artsen De arts, die de prinses de laatste tijd heeft bijgestaan, was mevrouw M. J. de Bruyn Kops - Akkerman (een vrouwe lijke arts en echtgenote van de Blari- cumse arts C. J. G. de Bruyn Kops). Ook prof dr. D. Durre, arts voor hart- en vaatziekten uit Amsterdam, werd ge consulteerd. De Rijksvoorlichtingsdienst liet op 22 november weten, dat de gezondheids toestand van prinses Wilhelmina de laat ste tijd iets te wensen overliet. „Reden voor onmiddellijke ongerustheid is er echter niet", zo luidde het officiële com mentaar van een week geleden. Thans is door beide artsen echter ver klaard, dat in de laatste weken bij de prinses verschijnselen van een hartaan- doening waren opgetreden, welke, voor al gezien de hoge leeftijd van de prinses, als zeer ernstig moesten worden beschouwd. Bij de verslechtering van de algemene toestand van de prinses zijn circulaire factoren van invloed geweest. Ook aan het feit, dat prinses Irene uit Engeland, waar zij logeerde, in Nederland terug is geweest om haar grootmoeder te bezoe ken, is geen ruchtbaarheid gegeven. Evenmin was bekend, dat koningin Juliana, voor zover dit mogelijk was, steeds in de nabijheid van haar moeder verkeerde. De algemene indruk in den lande was dan ook, dat de gezondheids toestand van de prinses weliswaar te wensen overliet, doch geen zorgen baar de. Uit het feit, dat prinses Beatrix haar vandaag terug), mocht eveneens worden afgeleid, dat geen ogenblik levensgevaar bestond. Vrij zacht rouwde. In verband met de zorgelijke toestand van haar moeder, vertoefde koningin Juliana, voor zover haar verplichtingen dat toelieten, op paleis Het Loo, waar zij ook gisterennacht verbleef. Prins Bern- hard was met de prinsessen Margriet en Marijke op paleis Soestdijk. Prinses Beatrix werd telegrafisch op de hoogte gesteld van het overlijden van haar grootmoeder. De boodschap van het overlijden werd prinses Beatrix in Hong Kong gebracht tijdens een bezoek aan een door een liefdadige instelling uitge ruste gaarkeuken voor Chinese kinde ren. Een functionaris van het gevolg bracht de kroonprinses de inhoud over van het telegram, dat de koningin haar gezonden had. Het staatsbezoek van zes dagen, dat prinses Beatrix nog aan Japan zou brengen, is afgelast. Zo ook de twee we ken durende reizen door de V.S. en Ca nada. Het bezoek aan deze laatste twee landen zou onofficieel zijn. De prinses zal nu met een vliegtuig van de Cana dian Pacific Airlines van Hong Kong naar Tokio vliegen en daar overstappen op een DC-8 straalvliegtuig van de K.L. M., dat haar via de noordpool de kortst mogelijke route naar huis zal brengen. Verwacht wordt, dat zij zater dagmorgen kwart voor acht op Schiphol zal aankomen. Prinses Irenq, die sinds begin deze maand bij prinses Alice, de gravin van Athlone in Londen logeerde, is gisterenmiddag, nadat zij telefonisch van het droeve nieuws op de hoogte was gesteld, met een lijntoestel van de stapte terstond ih een hofauto en reed regelrecht naar pale-is Soestdijk. Zoals hierboven reeds gemeld, zal de begrafenis, zoals ook bij de bijzetting van prins Hendrik het geval was, in het wit zijn. Op uitdrukkelijke wens van de overledene zal met betrekking tot de kleding geen rouw worden gedragen.. Wat de kleding tijdens de begrafenis aangaat is bepaald, dat de dames wit of stemmige kleuren zullen kunnen dra gen, doch geen zwart. Daarbij geldt, dat bont niet rouwt, welke kleur het ook mocht hebben. De he-ren zullen geen rouwband dragen. In haar boek: „Een zaam maar niet alleen" deelde de prin ses mede. dat prins Hendrik en zij el kaar hadden beloofd, dat hun begrafenis in het wit zou geschieden. „Wij hadden beiden de geloofszekerheid, dat de dood de ingang tot het leven is". In de late namiddag heeft in de raads zaal ten stadhuize van Apeldoorn de of ficiële aangifte plaatsgehad van het overlijden van prinses Wilhelmina. Deze aangifte geschiedde ten overstaan van de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, in deze fungerend amb tenaar van de burgerlijke stand, door de eerste stalmeester en adjudant van de koningin, W. F. K. Bisschoff van Heems- kerek en de grootmeeste-r van het huis van de koningin, J. J. L. baron van Lynden. De tekst van de akte, die nummer 1119 draagt, werd door burgemeester Des Tombe voorgelezen en daarna door de twee gemachtigden van de koningin als mede door de burgemeester getekend. In ve-rband met het overlijden zijn tal K.L.M. op Schiphol teruggekeerd. Zij van gebeurtenissen afgelast. De Neder landse Bioscoopbond adviseerde zijn le den dringend de theaters te sluiten. De horecabedrijven blijven tot het strikt noodzakelijke beperkt en geen andere muziek zal ten gehore worden gebracht wanneer de leden althans het beroep van hun hoofdbestuur volgen dan die. van de officiële Nederlandse radiopro gramma's. De radio- en televisiepro gramma's zijn aangepast aan het droe vige gebeuren. Vandaar dat er geen uit zending was van Vasas - Feijenoord. Ra dio Veronica zond geruime tijd niet uit. Militaire sportevenementen zijn afgelast. Het programma van de K.N.V.B. voor a.s. zondag gaat echter wel door. De regering heeft besloten, dat over het afgelasten van openbare bijeenkom sten en vermakelijkheden door haar geen aanbevelingen aan de burgemeesters zullen worden gegeven. Een beslissing over het afgelasten wordt per gemeente overgelaten aan de burgemeesters. In heel het land, in de Tweede Ka mer, in provinciale staten en gemeente raden, is de geliefde oud-koningin her dacht. In de Tweede Kamer deden dat kamervoorzitter dr. Kortenhorst en prof. De Quay. Alle ministers en staatssecre tarissen van het koninkrijks kabinet wa ren in de vergaderzaal aanwezig. Voorzitter Kortenhorst noemde de prinses een tedere landsmoeder, die treurde met de treurenden en blij was met de blijden. Haar naam zal tot in lengte van tijden voor ons volk een gezegende herinnering blij ven. Prof. De Quay zei, dat prinses Wilhelmina de wezenlijke betekenis van het koningschap tot werkelijk heid heeft gemaakt. Zij is het bin dend element geweest in ons volks leven. In de Raad van State, voltallig bijeen, herdacht prof. mr. L. J. M. Beel het verscheiden van de prinses. De minister van defensie liet een dagorder uitgaan waarin hij zei: dat „het heengaan van prinses Wilhelmina, aan wie Nederland zo grote dank verschuldigd is, ons land in diepe rouw dompelt". Kardinaal Alfrink was een der auto riteiten, die een korte herdenkingsrede over de radio heeft uitgesproken. Hij memoreerde, hoe hij des morgens in de St.-Pieter het gerucht vernam van het overlijden van prinses Wilhelmina, een gerucht, dat hij onmiddellijk liet verifi ëren. Namens de Nederlandse bisschop pen betuigde de kardinaal aan koningin Juliana diep en oprecht medeleven. Hij noemde de overleden prinses een der grote vorsten van de laatste eeuw, wier figuur innig diep met hot Nederlandse volk was verbonden. Vooral prees de kardinaal in haar haar rotsvast geloof in de Heer. Men acht het aannemelijk dat de kardinaal naar Nederland terug keert voor de teraardebestelling van de prinses. In het buitenland heeft het gebeuren Weersverwachting van het K.N.M.I. Z tot vanavond, opgemaakt gisteren-Z Z avond 23.15 uur: Z Z Half tot zwaar bewolkt en op de 2 Z meeste plaatsen droog weer. Aanvan- J J kelijk bier en daar mist. Weinig ver- andering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin- j gen, in het Waddengebied later toe- nemend tot krachtig. Vandaag: zon onder 16.34 uur. Maan 5 onder 18.32 uur. Z Z Morgen: zon op 8.23 uur. Maan op 11.07 uur. In Delft bereidt men zich erop voor, dat volgende week zaterdag aldaar in de koninklijke grafkelder van de Nieuwe Kerk de bijzetting zal plaatsvinden van het stoffelijk overschot van prinses Wil helmina. Men is reeds begonnen met het her stellen van kapotte ruitjes in de glas-in- lood-ramen in de Nieuwe Kerk, terwijl de dienst van openbare werken voorbe reidingen treft om de straten, waarlangs de rouwstoet zich zal begeven, een ex tra reinigingsbeurt te doen ondergaan. In de Nieuwe Kerk, waar de steen van 3,5 ton, die de koninklijke grafkelder af sluit, zal moeten worden verwijderd, worden uiteraard vele autoriteiten ver wacht. Onduidelijk is nog of prinses Wilhel mina een staatsiebegrafenis zal krijgen. Hieromtrent wacht de regering op richt lijnen van koningin Juliana, die terza ke vanzelfsprekend zal handelen conform de wensen van haar overleden moeder. In de gisteren gehouden ver gadering van het Concilie heeft kardinaal Ottaviani het voorstel gedaan, om de laatste week van het Concilie te wijden aan de be spreking van het schema over de Moeder Gods. Dit, zo zeide de kardinaal, zou een mooie voor bereiding zijn op de sluiting van deze eerste zitting, welke op het feest van Maria Onbevlekt Ont vangen valt. De kardinaal zei echter ook nog, dat hij het een verwonderlijke beslissing vond van het presidium om eerst te bepalen, dat het schema over de Moe der Gods direct na dat over de een heid van de commissie der Oosterse kerken behandeld zou worden en kort daarop van mening te veranderen en het schema over de Kerk aan de orde te stellen. Kardinaal Ottaviani vond het schema, dat van de door hem voor gezeten theologische commissie afkom stig is, zo groot en zo belangrijk, dat hij het liever helemaal niet meer aan de orde gesteld zou zien. Een zwak applaus van Italiaanse en Spaanse bisschoppen bewees, dat slechts een klein deel van de vaders het voorstel van de kardinaal kon waarderen. Zij blijven van mening, dat de Concilievaders op dit ogenblik eerst en vooral behoefte hebben aan duide lijke stellingneming in vele vraagstuk ken die de Kerk betreffen. Bij zeer ve len kreeg het voorstel van de kardi naal dan ook een ongunstig onthaal. Daarna kondigde de secretaris aan, dat morgen het eerste hoofdstuk van het schema der liturgie in stemming gebracht zal worden. Het is niet ze ker, zo vernemen wij van andere zij de, dat hot hele schema der liturgie voor het einde van de zitting in stem ming kan worden gebracht. Bij de ver dere bespreking van het schema over de eenheid dor Kerk, uitgebracht door de commissie voor de Oosterse kerken, hebben enkele Italiaanse en Spaanse bisschoppen opnieuw gewaarschuwd voor indifferentisme en interconfessio- nalisme. Zij vrezen bij al te verregaan de oecumenische contacten voor een vermindering van de waarheid. Daartegenover meenden anderen dat men wel alles moet doen om tot een heid te komen. En in een indrukwek kende toespraak, toegejuicht door vele vaders, hield de hulpbisschop van Lyon, mgr. Ancel, die zelf lange tijd als schoenmaker temidden der arbei ders geleefd heeft, de vaders voor ne derig schuld te bekennen. Hij wees er op dat wij als katholieken vooral de nederigheid moeten beoefenen ook ta v, de waarheid. De nederigheid moet niet afzien van de waarheid der leer, maar ook niet van die der geschiede nis Wij", zo zeide de bisschop, „als katholieken zijn voor een groot deel zelf schuld eraan, dat er zo vele niet- katholieken zijn. De Kerk is heilig, ze ker, maar de leden ervan zijn het niet. En als wij schuld bekennen, moeten wij het niet in algemene frases doen, die niets zeggen en niemand treffen. Maar wij moeten ook op concrete pun ten willen erkennen dat wij verkeerd hebben gedaan. Die nederigheid vraagt ook van ons menselijke tradities op te geven als zij voor de eenheid noodza kelijk zijn". eveneens diepe indruk gemaakt. Van vrywel alle vorstenhuizen uit Europa kwamen condoleancetelegrammen. President Kennedy prees de overleden vorstin als een persoon van „grote moed", wier karakter hij vooral in de tweede- wereldoorlog had leren bewon deren. In Noorwegen (waar prinses Wil helmina graag met vakanties vertoefde) en België, in Oostenrijk en Engeland heeft het gebeuren diepe indruk ge maakt. Alom in de wereldpers zijn lan ge commentaren gewijd aan de overlede^ ne, voor wier moed en godsvrucht men diep respect heeft. In een communiqué van Buckingham Palace is medegedeeld, dat prinses Alice, gravin van Athlone, koningin Elizabeth van Engeland zal vertegenwoordigen bij de teraardbestelling van prinses Wilhel mina. In Nederland zelf hangen de vlaggen met rood-wit-blauw overal halfstok. Op de ministeries en op de ambassades. Op de kantoren en op de grote huizen van bank- en zakenwereld. Maar ook hon derdduizenden burgers hebben de vader landse driekleur ontrold en betuigen al dus medeleven en droefenis. Vandaag en in de komende dagen zul len velen in dankbaarheid denken aan de overleden koningin in haar eenzaam paleis. Naar het K.N.P. uit Rome ver neemt heeft de paus een lichte griep. Hij zou volgens zegslieden van het Vatieaan bij zijn vroege tocht naar een der Romeinse pa rochiekerken kou hebben gevat. Bovendien blijkt hij zich nogal te hebben vermoeid tengevolge van talrijke audiënties aan bisschop pen. De officiële mededeling van de Vaticaanse persdienst zegt slechts dat de paus lichtelijk ongesteld is. Gisteren is de nieuwe lijfarts van paus Joannes, prof. Gasbarrini uit Bo logna. in Rome aangekomen en zal de paus bezoeken. Dit bezoek was echter al van tevoren afgesproken en heeft niets met de ziek te van de paus te maken, wel met he-t feit, dat de professor gisteren getuige moest zijn bij een huwelijk. Het is de eerste maal dat paus Joan nes bedlegerig is sinds hij op 28 oktober 1958 paus werd. In de meer dan tachtig jaren van zijn leven heeft hij nooit iets ernstigers gehad dan een verkoudheid. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft besloten dat de competitiewedstrij den, welke zijn vastgesteld voor het komende weekèinde normaal doorgang zullen vinden. Het verzoekt echter de clubs de vlag gen halfstok te hangen en voor de aanvang een minuut stilte in acht te nemen. Door de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond is eenzelfde besluit genomen met betrekking tot de waterpolowedstrijden en de zwem- evenementen. Naar aanleiding van het overlijden van prinses Wilhelmina heeft het per soneel van de domeinen te Apeldoorn vrij gekregen. Op de foto zien we de arbeiders bij het verlaten van het terrein van het paleis Het Loo. Op het einde van oktober hadden de veerboten van de Provinciale Stoomboot diensten dit jaar 3.891.495 passagiers en 949.495 auto's vervoerd. In oktober alleen werden 281.971 passagiers en 89.903 au to's overgezet. Bij Kruiningen en Perk- polder moesten bijna 15.000 auto's ach terblijven. Uit betrouwbare bron is verno men, dat Rusland zijn steun aan het plan-Castro voor een schikking van de Cubaanse crisis, dat vijf punten omvat, waaronder de eis, dat de Amerikanen hun marine basis in Cuba opgeven, heeft los gelaten. Secretaris-generaal Oe Thant zou dit aan zijn omgeving hebben meegedeeld. Wel zou Rusland echter nog het verzet van Castro steunen tegen de Ameri kaanse eis, dat Cuba kan worden gecon troleerd op de aanwezigheid van offen sieve wapens en er aan vasthouden, dat als inspectie in Cuba moet plaatshebben, eveneens „invasiebasissen" in Florida moeten worden geïnspecteerd. (Advertenties) 11 BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt super bolknak

de Stem | 1962 | | pagina 1