Adenauer stuit op felle tegenstand HW1EI Herdenking in Tweede Kamer Droeve thuiskomst Ulbrichts grenswacht zelf ook bewaakt Teenager op rooftocht Zuid-Slavië en China Smokkelaars beschuldigd van poging tot doodslag V lagdemonstratie in Hollandia verboden GRATIE VOOR JOUHAUD EN ANDRE CANAL Sint Nicolaas op z'n liefst. Mild proces in België BEURS VAN AMSTERDAM Vaste stemming KABINET (NOG) NIET GERED 'tf Christelijke werkgevers akkoord met loonbeteid Order: vermijd incidenten Harriman Pakistan en India in het zelfde schuitje Pleidooi op concilie Gezamenlijk gebed voor alle christenen India werkt door aan zijn defensie Geen bevoorrechting voor bieten-schepen „Ontgroener" krijgi een proces-verbaal Zwitsers ziener optimistisch over komend jaar Spelen in Perth weer zwemrecords Telegram van condoleantie van petekind Officier te Arnhem eist 8 jaar Douanier werd 400 meter meegesleurd Kennedy-Spaak Verdere stappen tegen Katanga Vrees voor een tegenbetoging Lugubere vondst in Auschwitz Staking bij Ford bent U met een geschenk van Mayfair. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 Kanselier Adenauers christen democratische partij (C.D.U.) heeft gisteren van de Westduitse staats man geëist, dat hij nu zijn opvolger aan zal wijzen om de regeringscri sis te helpen bezweren, aldus heb ben partijfunctionarissen van de C.D.U. te Bonn verklaard. De vice-voorzitter van de C.D.U., Bru no Heck, deelde op een persconferentie mede, dat zijn partij van mening is, dat Adenauer een nieuw kabinet moet sa menstellen, dat ongewijzigd tot de vol gende algemene verkiezingen in 1965 aan kan blijven, of de kanselier eerder aftreedt of niet. Volgens andere C.D.U.- functionarissen wil de partij, dat Ade nauer Erhard tot zijn opvolger zal be noemen. De kanselier is op onverwachte tegen stand in zijn partij gestuit bij zijn po gingen het coalitiekabinet te redden. (Advertentie) De voormalige minister van bui tenlandse zaken, Heinrich von Bren- tano. heeft tot verrassing van vele politici meegedeeld geen minister van justitie te willen worden en zijn functie van fractieleider af te staan aan Strauss, zoals Adenauer heeft voorgesteld. Ook bij de minister van woningbouw, Paul Luecke, is Adenauer op tegenstand gestuit. Adenauer had Luecke willen overhalen Strauss als minister van de fensie op te volgen. Luecke heeft ver klaard zich „tot het einde" tegen Ade nauer te zullen verzetten. Het verbond van Protestants-Christelij ke Werkgevers in Nederland kan in stemmen met de vrijdag tussen de rege ring en de Stichting van de Arbeid be reikte overeenstemming over de verant woordelijkheid voor het loonbeleid. De voorzitter van het verbond, de heer H. H. Wemmers, zei dit gisteren avond op de ledenvergadering van het verbond, die 28 en 29 november in hotel „De Bilderberg" te Oosterbeek wordt ge houden. Een beeld tijdens de herdenking van het overlijden van prinses Wilhelmina in de Tweede Kamer, gisterenmiddag: Kamervoorzitter dr. L.G. Kortenhorst tijdens zijn toespraak welke staande door de Kamerleden werd aangehoord. JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V. SCHIEDAM SEDERT 1776 De officier van Justitie bij de recht bank in Amsterdam heeft gisteren te gen de 18-jarige scholier P.V.E. uit Am sterdam een jaar en acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest geëist. Meer dan veertig diefstal len bekende hij te hebben gepleegd. Naar zijn eigen schattingen had hij daarbij meer dan 5000 gulden weggeno men. De jongeman, die uit een zeer gunstig bekend staand gezin komt, had er gedurende geruime tijd-van begin de cember 1960 tot april 1962- zijn gewoon te van gemaakt 's avonds in de nieuwe tuinstad in Amsterdam waar hij woon de, systematisch deuren en ramen van woningen te inspecteren of ze misschien openstonden. Was dit het geval dan drong hij binnen en ontvreemdde al het geld dat hij kon vinden. Hij opende zelfs, zo zei de officier van justitie, kin derspaarpotten en in de woningen van de gedupeerden richtte hij een chaos aan. De officier van Justitie was van me ning dat in dit geval geen medelijdend beroep kan worden gedaan op de puber teit van verdachte. Hij is nu reeds een kleine gewoontemisdadiger, die zijn uit stekend verstand op een schandelijke manier heeft misbruikt", aldus de of ficier van Justitie. De Zuidslavische communistische par tij heeft dinsdag de „grove" aanvallen van communistisch China op Zuid-Slavië veroordeeld en verklaard, dat deze Chi nese campagne niet te rijmen valt met de verhouding tussen landen, die diplo matieke betrekkingen onderhouden. In de verklaring van de partij wordt ge zegd, dat de Chinese campagne, die al ongeveer vier jaar duurt, in de afgelo pen maanden een hoogtepunt heeft be reikt. Ook andere landen nemen er aan deel. De Partij spreekt over de aanvallen op Zuid-Slavië in de Noordkoreaanse pers en Albanië. Deze campagne, aldus de verklaring, is niet alleen gericht tegen Zuid-Slavië. Ze vormt een onderdeel van de politiek, gericht op verscherping van de koude oorlog en het uitlokken van onenigheid in de internationale re volutionaire arbeidersbeweging. Tot. dusver hebben de Zuidslavische leiders zich zorgvuldig onthouden van een waarde-oordeel over de Chinese po litiek, maar deze keer hebben zij zich niet beperkt tot een weerlegging van de Chinese argumenten, doch het werd een werkelijk requisitoir tegen de lei ders in Peking. Volgens een Oostduitse grenswacht die naar het westen gevlucht is, heeft de Oostberlijnse politie opdracht gekregen incidenten bij de muur te vermijden. Er mag niet meer geschoten worden op vluchtelingen op de muur of op men sen die gewond het westen zouden kun nen bereiken, aldus de gevluchte grens wacht. Op Oostberlijns gebied moet eerst een waarschuwingsschot gelost worden, vertelde hij. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Harriman, heeft woensdag op een persconferentie te New-Delhi verklaard dat de Verenigde Staten gaarne zouden zien dat India en Pakistan zich zouden verenigen tegen de „zeer werkelijke bedreiging uit het noorden". Harriman zei dit na, voor de vierde maal gedurende zijn verblijf in New- Delhi, een onderhoud te hebben gehad met de Indische eerste minister Nehroe. Hij vertrok later naar de Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi, waar hij met Pa kistaanse leiders zal spreken. In antwoord op een vraag verklaarde Harriman dat zowel de Verenigde Sta ten als India hadden verzekerd dat de aan India geleverde Amerikaanse wa pens niet tegen Pakistan zullen worden gebruikt. In de Concilievergadering is gisteren het voorstel gedaan een gebed samen te stellen, dat door alle christenen, zowel in he-t openbaar als privé, gebeden zou kunnen worden. Het zou in het bijzonder geschikt moeten zijn voor kinderen, die daardoor in oecumenische geest opge voed worden. Aan het slot der vergadering is met algemeen applaus gereageerd op het door de secretaris-generaal van het Con cilie geopperde voorstel, dat de Concilie vaders ter ere van Maria Onbevlekt Ont vangen een gebedsnovene zullen houden voor alle bisschoppen ter wereld, met na me ook voor de bisschoppen die niet op het Concilie aanwezig kunnen zijn. Het schieten op Oostberlijns gebied gaat echter door. Volgens de Westber- lijnse politie werd er dinsdag zes keer keer aan de overkant van de muur ge schoten. Vanwege de mist kon men niet zien, of er vluchtelingen gepakt werden. Ook werden kreten gehoord van een vrouw die om hulp riep en politiefluit- jes en geblaf van politiehonden. In West-Berlijn gelooft men, dat de Russen hebben aangedrongen op vermij ding van alle incidenten bij de muur, vanwege de ongunstige reacties in de wereld op de wijze waarop de Oostber lijnse politie tot dusver optrad. Er wordt nu ook meer door Russen gepa trouilleerd langs de muur, waarschijnlijk om toezicht te houden op de Oostduit se grenswacht. Ongeveer 5000 Indische militairen, die door de Chinezen waren afgesneden, zijn thans teruggekeerd uit de afgelegen ge bieden aan de noordoostelijke grens. Nog meer zijn op de terugweg. Dit heeft een, officiële woordvoerder gisteren in New Delhi meegedeeld. Volgens doorgaans welingelichte krin gen in de Indische hoofdstad is India ,van plan leden van volksstammen langs de grenzen op te leiden voor eventuele guerrillastrijd. Dit is een van de plannen die worden uitgewerkt met de hulp van Britse en Amerikaanse militairen, verbonden aan de missies welke thans een bezoek aan India brengen. Men zal ook de kracht van het leger vergroten, zelfs indien er niet meer zal worden gevochten. Tweede Kamerlid vraagt: Het Tweede-Kamerlid de heer Van Dongen (K.V.P.) heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijke vra gen gesteld over de bevoorrechting, die schepen die suikerbieten naar de suiker fabrieken vervoeren, genieten bij het schutten in de sluizen van de Maas en het Maas-Waalkanaal. Waarom, zo vraagt hij o.m. moeten belangen, verbonden aan een tijdige afvoer van suikerbieten, prevaleren bo ven de belangen van ander vervoer? Komt deze voorschutting in feite niet neer op het zonder meer afwentelen van nadeel of dreigend nadeel van be paalde gebruikers op andere gebruikers van de kunstwerken, zo vraagt hij. Tenslotte vraagt hij of de minister oereid is te bevorderen dat aan de voorschutting van bietenschepen onver wijld een einde wordt gemaakt. ,Te&en de Amsterdamse student, die oij de recente ontgroeningsactiviteiten een ..groen" met een stok tegen het hoofd sloeg, waardoor deze vrij ernstige verwondingen opliep, zal een proces verbaal wegens mishandeling worden opgemaakt. Dit hebben b. en w. van Amsterdam verklaard. Het is volgens b. en w. niet mogelijk na te gaan te- hoeveel leden van het Amsterdams studentencorps in het afgelopen jaar proces-verbaal wegens misdrijf werd opgemaakt De Zwitserse helderziende Kaspar Bat- tig uit Willisau, die grote bekendheid geniet in Zwitserland wegens zijn juiste voorspellingen, ziet het komende 1963 als een „rustig jaar". „Er zal geen oorlog komen en de conjunctuur zal nog steeds aanhouden. Ook grotere natuurrampen kondigen zich niet aan." Men kan gerust zijn, volgens Battig zal het in 1963 niet tot een crisis komen. Tijden, de spelen van het Britse Ge menebest in Perth z|jn opnieuw twee wereldrecords zwemmen verbeterd. Het 15-jarige Engelse meisje Linda Ludgrove won haar serie 220 yards rug slag in 2 min 35,2 sec, hetgeen 0.4 sec sneller is dan het oude wereldrecord, dat sedert 14 september van dit jaar op haar naam stond. De Australische herenploeg won de fi nale de 4 x 110 yards vrije slag estafette in 3 min 43,9 sec en bleef daarmee 1,2 sec onder het oude record, dat reeds op naam van Australië stond sedert 27 oktober van dit jaar. Zodra zij het droeve nieuws door de radio hoorde, heeft de 46-jarige mevrouw Wilhelmina Aartje Kor- laar-Vedder, het Spakenburgse pe tekind van de overleden prinses Wilhelmina, een condollantie-tele- gram aan de koninklijke familie ge stuurd. Aartje Vedder werd op 14 ja nuari 1916 tijdens de watervloed in de Zuiderzee, die ook haar geboor tedorp trof, geboren. Enkele dagen later kwam de toenmalige Konin gin Wilhelmina in het dorp en vroeg of er mensen in nood waren. De do minee vertelde pan het gezin Ved der, dat alles had verloren, maar waar een meisje was geboren. „Dan is dat mijn petekind" heeft de Ko ningin toen gezegd en sindsdien is Aartje Vedder. die alsnog als eer ste voornaam Wilhelmina kreeg, elk jaar door de vorstin met geschenken bedacht. „In 1956 is de prinses voor het laatst zelf bij mij geweest, daarna kwam er altijd een hof dame", zo vertelde gisteren de ont roerde mevrouw Korlaar. „Die be zoeken vielen altijd ongeveer twee weken voor Kerstmis en ik hield er dan ook rekening mee met 't schoon maken van mijn huisje. Want de prinses hield ervan, dat alles helder was. Als zij binnenkwam klonk het meermalen: „Wat ziet het er hier toch keurig uit". Merkwaardig genoeg is mevrouw Kortelaar zelf nooit op het paleis van de voormalige Koningin ge weest. Wel haar man, die nog ge regeld vis bezorgt op paleis Soest- dijk en haar oudste dochter Jannie, die tot haar trouwen in de huishou ding van Koningin Juliana en prins Bernhard heeft gewerkt. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek uste vandaag de officier van justitie by de rechtbank te Arnhem, mr. A. J. Pfeil, tegen twee jongelui uit Kerkdriel wegens poging tot doodslag op de 40- jarige douane-ambtenaar R. Spin uit Wyler. De verdachten, de 20-jarige assistent- uitvoerder G. V. en de 21-jarige vracht- tutochauffeur H. C. K. hadden op 14 april van dit jaar by de grenspost Wyler niet het bevel opgevolgd van de douane ambtenaar om met hun auto waarin zich (niet veel) smokkelwaar bevond, rechts an de weg te gaan staan. 5Tij waren snel doorgereden, terwijl de iouane-ambtenaar zich aan de auto had vastgeklampt; en in paniekstemming had V. tenslotte de vingers van de douanier van het portier losgemaakt; 400 meter was hij meegesleurd voor hij van de 50 a 60 km per uur rijdende auto tegen de grond smakte. De douanier heeft wekenlang in levensgevaar verkeerd we gens een zware hersenschudding en een schedelbasisfractuur, die hij bij zijn val had opgelopen. Thans doet hij weer lichte dienst. De jongelui hadden zich niet meer om het slachtoffer bekommerd, maar waren doorgereden naar Kerkdriel, waar zij hun wapens en de gesmokkelde munitie hadden verkocht, zonder dat de kopers een spoor van zenuwachtigheid hadden opgemerkt. Een toppunt van brutaliteit, aldus mr. Pfeil, temeer daar verdachten aanvanke lijk hadden verklaard, de wapens en de munitie in de Maas te hebben gegooid. V., die de auto had bestuurd, kon zich weinig meer herinneren. K. des te meer, maar zijn verklaringen weken vaak af van wat hij tijdens het vooronderzoek had verteld. De officier motiveerde zijn zware «is door de nadruk te leggen op de verwer pelijke mentaliteit van de jeugdige ver dachten, die reeds eerder aan de dag is getreden, aldus de officier, In Antwerpen, waar zij door een stop licht reden, lokten zij een achtervolging door de politie uit; in de Bommel er- waard bij het stropen lieten zij het aan komen op een achtervolging door de politie. Vandaar in dit geval een zware straf ter vergelding en als afschrik wekkend voorbeeld. Blijft dan toch de mogelijkheid van voorwaardelijke invrij heidstelling. De raadsman van K., mr. H. J. van Heijningen, vestigde de aandacht op de weinige mogelijkheden voor zinvolle vrijetijdsbesteding in de Bommelerwaard. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat K. volgens hem zou hebben ge handeld onder psychische dwang. Ook achtte hij het aandeel dat K. in het gebeurde heeft gehad niet gelijk aan dat van V. De raadsman van V., mr. P. P. Lap uit Bergen op Zoom, achtte de zware eis ongemotiveerd; van opzet kan geen sprake zijn geweest, want de opwelling tot vluchten kan niet als opzet aange merkt worden, aldus mr. Lap. Mr. Lap herinnerde aan uitspraken in soortgelijke misdrijven, waarbij maan den gevangenisstraf werden opgelegd en geen jaren. De douanier heeft grote moed aan de dag gelegd, maar heeft hij toch niet meegewerkt om de twee jongens in paniek te brengen? De psychiater, dr. Dubois, was van mening, dat hier sprake is van een situa tie, die iedereen uit de hand gelopen is, waarbij elke vorm van besef is uit gesloten. Tenslotte betuigden de verdachten hun spijt. Uitspraak over veertien dagen. President Kennedy en de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, hebben dinsdagavond in een gemeen schappelijke verklaring gewaarschuwd, dat als er „binnen een zeer kort tijds bestek" geen wezenlijke vooruitgang in de regeling van het Kongo-vraagstuk wordt bereikt, noodzakelijkerwijze ver dere stappen moeten worden onderno men via de Verenigde Naties, met in begrip van economische sanctiemaatre gelen. De Amerikaanse president en minis ter Spaak hadden dinsdagavond een on derhoud van een uur over deze kwestie. De regeringen van de Verenigde Staten en België staan volledig achter het plan van secretaris-generaal Oe Thant voor de hereniging van Kongo, zo luidt de verklaring voorts. Zij zijn het volle dig eens over de stappen die moeten worden genomen om aan de afscheiding van Katanga een einde te maken. Een woordvoerder van het Witte Huis wilde niet zeggen, wat de beide staats lieden als ..een zeer kort tijdsbestek" beschouwen. Van officiële zijde werd vernomen, dat minister Spaak na zijn onderhoud met president. Kennedy onmiddellijk naar New-York terug zou keren om daar zijn besprekingen over het Kongo- vraagstuk voort te zetten. De directeur van binnenlandse zaken op Nieuw-Guinea, de Brit Sommerville, heeft gisteren de papoea's verboden aanstaande zaterdag een vlagdemonstra- tie te houden. Zoals bekend hadden eni- Prinses Irene, die te Londen ver bleef, was telefonisch op de hoogte gesteld van het overlijden van haar grootmoeder. Gisterenmiddag keerde zij terug op Schiphol. In een ondergrondse opslagplaats op het terrein van Auschwitz, het beruchte vroegere Duitse vernietigingskamp in Polen, zijn 62 kisten met sterk vergift gevonden, dat kennelijk bestemd is ge weest voor de slachtoffers van het na- z.idom. Het vergift, met een gewicht van 700 kilogram en verpakt in flessen, werd door de chemische dienst van het Poolse leger opgeruimd. DE ITALIAAN Salvatore Burruni, Euro pees kampioen vlieggewicht, versloeg in Turijn de Spanjaard Manolin Alva rez door k.o. in de zesde ronde. De titel van Burruni stond niet op het spel. ge „Nationalistische" papoea's een groot aantal vlaggen uit Nederland laten over komen om zaterdag het feit te herden ken, dat de papoeavlag een jaar bestaat. De demonstratie zou worden geleid door Dick Sarwom, het hoofd van de afdeling bevolkingsvoorlichting op Nw.- Guinea. Een officieel verzoek om de demonstratie te houden, walrbij leuzen gebruikt zouden worden als ..Untea. pa poea's willen vry zijn", is nu door de heer Sommerville officieel afgewezen. De heer Sarwom kreeg de kans om eveneens via de radio de papoea's toe te spreken. Hij zei, dat de papoea's graag het een-jarig bestaan van de na tionale vlag zouden hebben herdacht. „Maar", zei de heer Sarwom, ,,de af gelopen twee maanden hebben overal rust, orde en veiligheid geheerst en het allerbelangrijkste is. dat deze rust ge handhaafd blijft." Hij besloot zijn rede met de papoea's de raad te geven „ernstig te overwegen wat te doen." De vrees voor verstoring van de rust indien de demonstratie gehouden werd *s i_n*e^ denkbeeldig. Iedere nationalisti sche demonstratie kan met een tegen- demonstratie beantwoord worden. Inmiddels heeft het hoofd van de on derafdeling Hollandia van het „Untea" bestuur voor de hoofdstad van Nieuw- Guinea een verbod uitgevaardigd om alcoholische dranken te verkopen. Ter nagedachtenis van H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft de heer J. C. van Marken, voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel, voor het begin van de beurs een kort woord tot de beursbezoekers gericht, waarna een ogenblik stilte in acht werd genomen. Ontworsteld aan de charitatieve greep van dinsdag, in verband met Het Dorp (de beurs tastte voor dit aangrijpende doel diep in de beurs), keerde men gisteren weer terug tot het normale beursleven. Na de geringe terugslag van dinsdag heeft Beursplein 5 vanmiddag de vaste tendentie van de laatste tijd verder voortgezet voor wat de hoofd fondsen betreft. De handel gedurende de niet-officiële ochtendhandel was reeds zeer levendig geweest, vooral als gevolg van binnenkomende orders van het publiek. De affaire gedurende de officiële beurs droeg in de meeste hoeken een kalm karakter. Philips lag bij een opening op f 157.40, ruim vier gulden boven de slotnotering van dinsdag. Uni levers bijna twee gulden hoger op f 145.80. Kon. Olie plus f 1.30 op f 150. Hoogovens haalden het verlies van tien punten van de voorgaande dag niet alleen geheel in doch kwamen daar nog vier punten bovenuit op 586. AKU verbeterde vier punten tot 387. Wall Street ging dinsdag, na de winst nemingen op maandag, verder voort met het registreren van hogere koersen. Van de Nederlandse hoofdfondsen lag vooral Philips op de New-Yorkse beurs gevraagd in de markt. De vaste slotkoersen uit Wall Street, alsmede de gunstige ten dentie die de Westduitse beurzen gisteren te zien gaven, vormden een goede stimu lans voor het Damrak. Hiervan maakte het publiek gebruik bij wijze van het verstrekken van kooporders. In het laat ste beurshalfuur kon het hoge openings niveau voor de hoofdfondsen niet behou den blijven als gevolg van winstnemingen voor buitenlandse rekening. Philips daalde tot f156, Unilever tot f 145.10, AKU tot. 385 en Kon. Olie tot f 149.60. 27-11 28-11 Ongeveer 4200 werknemers van Ford zijn gisteren in staking gegaan bij 's we relds grootste assemblagefabriek van automobielen. De leden van de United Auto Workers hebben 81 grieven, 43 daarvan betreffen gezondheids- en vei ligheidsnormen en 38 betreffen produktie- normen. Ford is bereid te blijven onderhan delen, doch er zijn geen nieuwe ge sprekken vastgesteld. Ned. *59 4 Va 99% 997'« Ned. *61 4% 99% 99? X Ned. '47 314 91% 91% Ned. grootboek 1946 92% 92% AKU 882% 394% Hoogovens 572 583% Philips 153.30 155.85 Unilever 148.9e 145.30 Kon. Oli» 148.70 149 65 HAL 114% 115% Scheepvaartunie 124*4 124 Amst. Bank 380 382 Ned. Handelmij. 351 355 Lucas Bols 869 868 Drie Hoefijzers 404 408% Mach. Breda 173 173 Zeeuwse confectie 320 Bijenkorf 950 970 Simons emb.f. en houth. 130 Van Gelders papier 260 258 Heineken 486 Hero Conserven 300 300 Hol!. Beton Mij. 405 400 Kon. Zout 775 775 Nijverdal - Ten Cate 230 235 De Schelde 230 231 Scholten Foxhol 800 800 Thomassen en Drijver 684 688 Van Vlissingen Katen 286 280 Vredestein 263 357 Zwanenberg Organon 890 900 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 384386; Kon. Olie 149 80— 150.10; Philips 185.30—156.80; Unilever 144.60—145.50; Hoogovens 585—590. President de Gaulle heeft gisteren gratie verleend aan de terdoodveroor- deelde ex-leider van de organisatie van het geheime leger, ex-generaal Edmond Jouhaud, en aan een andere leidende OAS'er, André, „de monocle", Canal. Het gratiebesluit is gecontrasigneerd door de premier, en de minister van het leger. De 57-jarige in Algerië geboren Jou haud werd op 13 april j.l. wegens zijn verantwoordelijkheid voor het optreden van de OAS ter dood veroordeeld door een speciaal hoog militair tribunaal dat over de hoofdleider van de OAS. ex-ge neraal Raoul Salan, slechts een vonnis tot levenslange gevangenisstraf had uit gesproken. De 47-jarige André Canal, bijgenaamd ..zwarte monocle", die leider was van het netwerk van de OAS in het Franse moederland, werd in september ter dood veroordeeld door het militaire gerechts hof dat was ingesteld nadat de Gaulle het tribunaal, waarvoor Salan en Jou haud terecht hadden gestaan, had ont bonden. Jouhaud deed vanuit de gevangenis een beroep op zijn volgelingen in Alge rië om de strijd op te geven, maar Salan weigerde dit beroep te ondersteu nen. Jouhaud was. met de generaals Salan, Challe en Zeiler, één van de leiders van de opstandige beweging die in ap ril 1961 in Algerië uitbrak. Na het mis lukken hiervan ging Jouhaud in het ge heim werken en hij verborg zich in Oran, waar hij op 26 maart j.l. werd gearresteerd. Hem werd bij het proces o.a. ten laste gelegd dat hij in clandes tiene radio-uitzendingen de militairen tot ongehoorzaamheid had aangespoord. Adré Canal, een Algerijnse industrieel, stelde zich na de mislukte staatsgreep van april vorig jaar ter beschikking van de ..organisatie van het geheime leger" OAS en werd in het bijzonder belast met het beheer van de financiën dezer organisatie. De zwaarste straf, die gisteren is uit gesproken in de „OAS-zaak" in België, bedraagt elf maanden en een boete van 14.000 Belgische francs - ruim 1.000 gul den. Van de achttien beklaagden - Fran sen, Spanjaarden. Belgen. Zwitsers en één Engelse - werden er twee vrijge sproken. De lichtste straf was een maand. De rechtbank in Namen veroordeelde hen wegens feiten zoals het dragen van valse namen, diefstal, wapenbezit en heling van identiteitskaarten. REDDINGSPLOEGEN zijn gisteren te ruggegaan naar de kale graniethellingen van de heuvel ..Las Cruses" in Peru om de lichamen van de 97 mensen, die eer gisteren melding maakten), omgekomen gisteren melding maaktx) omgekozen zijn, te bergen. Er is niet één overleven de. (Advertentie) BREDA Ginnekenstraat 44 Attenties als blouses, bonneterie, exklusieve lingerie, pyama's, dusters en nylons in geschenkverpakking. AMSTERDAM - DEN HAAO-UTRECHT

de Stem | 1962 | | pagina 19