vorm Reclassering: aparte maatschappelijk van werk DE Trommelaeren deden het prima in RA I-gebouw VEEHOUDERIJ KAMPT MET EEN TEVEEL AAN DIEREN SOEP Priesterjubilea in 1963 in bisdom Breda Gymnastiekzaal voor Arnemuiden Hengelwedstrijd in het kanaal van Goes Werken met vrijwilligers is geen verouderde methode PLEEGZUSTER CONTACTDAG MAATSCHAPPELIJK WERK I 55 Alleen werken in opdracht van rechtsinstanties UNIEK ST.-NICOLAAS GESCHENK LUXE POEDERDOOS E* 90 VROOM A OREESMANN Gloednieuw schip ramt sluismuur en sluis te Hansweert Op Z.L.M.-vergadering Middelburg: Moeilijkheden bij Alcoholisme geen maatschappelijk probleem meer soep Op telersvergadering Veiling Kapelle besloot verkoop koelhuisperen te Eerste standbeeld van St.-Eloy Oostburg Saneringsplannen Middelburg al voor deel klaar Ruim 2 km zeedijk bij Borssele op Deltahoogte BLOEDWMN voervoorzten i ng Afzei fokvee groeit Onze gewesten in actie „OPEN HET DORP" Treffende gevallen Visfestijn tut ymrndAeimw0 Indonesië-Nederland Herstel normaal P.T.T.-verkeer Fantastisch Ontstellend Bitter verwijt Dc Daily Telegraph Amerika trekt raketten uit Turkije terug V.S. zouden einde van conflict in Jemen willen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 (Van onze redacteur) Tijdens de gisteren in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg door de Stichting Zeeland georganiseerde provinciale contactdag voor het maatschappelijk werk is de plaats van de reclassering temidden van het maatschappelijk werk onderwerp van bespreking geweest. Uit de probleemstelling alleen al en uit hetgeen hierover gistermorgen is ge zegd, kan worden afgeleid, dat reclasseerders en maatschappelijk werkers hun positie tegenover elkaar en tegenover de te reclasseren personen over het algemeen moeilijk zuiver kunnen bepalen, hetgeen nadelig kan werken op de samenwerking van beide groepen en op het beoogde resultaat. Mr. M. Tjaden, hoofdinspecteur van de reclassering, leidde het probleem vanuit het gezichtspunt van de reclasse ring in. Hij ging er van uit, dat de re classering zich na 1945 ten opzichte van het maatschappalijk werk wat geïsoleerd heeft, hetgeen voor veel maatschappelijke werkers aanleiding is geweest te ver onderstellen, dat de reclassering tot de „achtergebleven gebieden" behoort. Mr. Tjaden betoogde, dat reclassering een bijzondere vorm van maatschappelijk werk is. Het bijzondere is, dat de i classering nooit zelf het initiatief tot hulpverlening neemt en ook nooit zelf het einde daarvan bepaalt. Er wordt ge werkt in opdracht van rechtsinstanties. Wél moeten de reclasseringsambtenaren (Advertentie) van goudkleurig metaal met ingewerkte spiegel, gedistin geerd, decoraties en dege lijke sluiting. Gevuld met poeder-puff. Kleur naar keu ze, compleet met donsje. Leuk om haar te verrassen, voor speciale prijs BREDA BERGEN ÖP ZOOM OOSTERHOUT volledig verantwoordelijk geacht en ge steld worden voor de wijze waarop zij hun werk verrichten. Verschuiving Werd de reclassering vóór de laatste oorlog voornamelijk overgelaten aan vrij willigers, gaandeweg zijn steeds meer beroepsambtenaren opgeleid. Er zijn er echter nog te weinig om tot individueel maatschappelijk werk te kunnen komen. De verschuiving van het reclasseren. door vrijwilligers naar beroepskrachten is nog in volle gang. Spreker was in dit ver band van oordeel, dat vrijwilligers, ook in de toekomst, bijzonder nuttig werk zullen kunnen blijven verrichten en dan speciaal in de verhouding van hart tot hart. Met nadruk stelde mr. Tjaden, dat het werken met vrijwilligers niet als een verouderde methodiek beschouwd mag worden. In dit verband kwam het hem als onbegrijpelijk voor, dat bij de socia le scholen de tendens bestaat, weinig vrijwilligers in het maatschappelijk werk toe te laten. Verder vond hij, dat de sociale scholen tot voor kort althans te weinig aandacht aan de reclassering heb ben geschonken. Samenspel Ingaande op de mogelijke vormen van samenspel tussen maatschappelijk wer kers. reclasseringsambtenaren en vrij willigers zei mr. Tjaden, dat de reclas- seringsambtenaar ten opzichte van dege ne, die gereclasseerd moet worden, als huisdokter beschouwd kan worden. De maatschappelijk werk-instellingen en hun deskundigen kunnen worden gezien als specialisten, die geneeskundig werkzaam zijn. De vrijwilligers treden toezichthou dend op. Tijdens de discussie werd de plaats van de vrijwilliger nader onder het oog ge zien. Zijn taak is beperkt. Hy hoeft niet deskundig te zijn. Hij moet wel begrip hebben voor de situatie en de zaak aan kunnen. Hij mag niet in de plaats van de reclasseerder of de maatschappelijK werker gaan staan, hoezeer zyn hulp ook wordt gewaardeerd. In verband hiermee werd ook de mate van informatie besproken, waarover maatschappelijk werker en vrijwilliger moeten beschikken, wanneer het over een reclassent gaat. Mr. Tjaden zei hierover, dat van de reclassering uit alleen dié in formaties worden gegeven, waarvan zij meent, dat ze, gezien het justitiële ele ment bij reclasseringen, ook verstrekt kunnen worden. Vooral wat de in formatie van vrijwillige toezichthouders betreft, is voorzichtigheid geboden. En liet slachtoffer? Een van de toehoorders meende, dat er bij de reclassering wel eens té gemakke lijk over een gepleegde misdaad wordt gedacht. Hij wilde graag weten of de reclassering ook aandacht besteedt aan de nood, die gemakkelijk kan ontstaan Het Nederlandse m.s. „Scheldekade" (999 ton) met schipper W. de Beijer is gistermiddag bij het binnenvaren van ae haven van Hansweert met volle snelheid op de kop van de kleine sluismuur ge lopen, waarna het schip ook de sluis zelf ramde. Kopmuur, sluis en steven van het schip werden ernstig beschadigd. Het schip dat van Boom (België) op weg was naar Rotterdam en dat zijn eerste reis maakte, zal na borgstelling zijn tocht kunnen vervolgen. bij het slachtoffer van de gepleegde mis daad. Verder vroeg hij zich af of deze nood door samenwerking tussen reclasse ring en maatschappelijk werk gelenigd kan worden. Mr. Tjaden moest toegeven hierbij eigenlijk nog nooit te hebben stilgestaan. Hij vond dit ook niet zozeer op de weg van de reclassering liggen. Wel was de inleider van oordeel, dat de reclassering geen "halfzachte zaak mag zijn. De re classent moet op zijn fouten gewezen wor den en rijp gemaakt worden voor de goedmaking van hetgeen hij de gedu peerde heeft aangedaan. Aan de andere kant vroeg hij toch begrip voor vooral de moeilijke situa tie, waarin de gestruikelde mens zich bevindt. Ze zijn overgevoelig voor el ke weerstand, die zij ondervinden, ook al zijn het weerstanden, die iedereen bijvoorbeeld op het gebied van huisves ting of werkverlening, ondervindt. Mr. Tjaden vertelde ook iets over de resultaten van het reclasseringswerk. Van de 18.000 onder-toezicht-gestelden zijn er 14.500 die een voorwaardelijke ver oordeling hebben gehad. Gedurende de twee, drie jaar van ondertoezichtstel ling blijkt, dat 69 pet. van de reclassen- ten zich duidelijk gunstig gedraagt; 12 pet. levert moeilijkheden op, 19 pet, ge draagt zich duidelijk ongunstig. (Van onze redacteur) Dr. P. H. Esser, voorzitter van de fe deratie van instellingen voor de zorg van alcoholisten heeft tijdens een con tactdag van maatschappelijke werkers en werksters te Middelburg enkele „soci aal-psychiatrische aspecten" van het al coholisme besproken. Dr. Esser zei, dat iemand alcoholist wordt, omdat het effect van de alcohol op zijn lichaam en geest anders is dan op niet-drinkers. Was het alcoholisme vroeger een maat schappelijk probleem, door de verhoging van de welvaart is het gaandeweg een sociaal-psychiatrisch probleem geworden. De bestrijding is bijzonder moeilijk om dat het drinken van alcohol tot op zekere hoogte een sociale gewoonte is. Omdat alcoholisme in wezen geen maatschappelijk probleem meer is, is het volgens dr. Esser niet wenselijk dat een alcoholist langdurig door een maatschappelijk werker behandeld wordt. Zo snel mogelijke verwijzing bij voor keur via de huisarts naar een consul tatiebureau voor alcoholisten achtte hij noodzakelijk. Op dit bureau zitten ten slotte de vakmensen. Alcoholisme en criminaliteit hebben, naar het inzicht van dr. Esser niet de zelfde wortel al kunnen ze elkaar wel versterken. Dr. Esser zei voorts, dat er drie groepen alcoholisten zijn: de dronk aards, die voor hun plezier drinken en daardoor meestal slechts via de justitie naar een consultatiebureau te krijgen zijn; de drankzuchtige, die afhankelijk van drank geworden is en van tijd tot tijd een onbedwingbare behoefte om 'e drinken krijgt en de verslaafde, de plak ker in cafés, die doordrinkt als hij een maal bezig is. De laatste zou men een ziek mens kunnen noemen, al heeft hij de beste kans op genezing. Uit de discussie bleek, dat vie een goe de voorlichting en een goede behandeling preventief gewerkt kan worden. Wel is het noodzakelijk dat jarenlang contact blijft bestaan met op het goede pad ge raakte alcoholisten. (Advertentie) VANDAAG NOG HALEN! VRAAGT UW WINKELIER. Import; THEUNISSE Buitenlandse Agenturen N.V., ROOSENDAAL 50 jaar priester, op 17 mei: E.J. Doens, pastoor van H. Laurentius te Ginneken- Breda; P.J. Gommers, pastoor te Lage Zwaluwe; J. Hamerlijnck, emeritus-pas toor te Roosendaal; G.F.J. Konings, eme ritus-pastoor te Hoogerheide; H.M.J. Maertens, emeritus-pastoor te Breda; Th.A.J.M. Wolters, deken en pastoor te Wouw. 40 jaar priester, op 26 mei: Ch.L.M. van Arendonk, pastoor van Maria, Middelares van alle genaden te Ginneken-Breda; G.J.G. Bongenaar, pastoor te Hengst dijk; C.A.Ch. van Oosterhout, pastoor te Rijsbergen; W.A. van de Riet, pastoor te Molenschot; J.F.C. Siebelink, emeri tus-pastoor te Hulst; E.C.C. Thomaes, pastoor te Standdaarbuiten; N.P.M. de Wit. pastoor te Fijnaart. 25 jaar priester, op 11 juni: A.J.M. As- selbergs, verbonden aan Instituut voor Muziekwetenschappen van de rijksuni versiteit van Utrecht, te Bunnik; W.C. Baars, kapelaan van O.L. Vrouw van Fatima te Roosendaal; J.P.J.M. Corsti aensen, kapelaan van H. Joannes de Do per te Oosterhout; A.C.A. van Hooy- donk, rector van Huize S. Catharina te Bergen op Zoom; J.P. Peters, kapelaan te Raamsdonksveer; G.L.M. Roks, pas toor van H. Huisgezin van Nazareth te Oosterhout; J.H.J.M. Stam, kapelaan van H. Laurentius te Dongen; M. van Stee, kapelaan van H. Sacrament te Bre da; J.F.A.M. van Waesberghe, leraar aan seminarie IJpelaar te Nieuw-Ginne- ken. (Van onze correspondent) In de loop van de komende weken zal in Kapelle-Biezelinge worden begonnen met de verkoop van de peren van het ras Conference, die zyn opgeslagen in het koelhuis van de veiling. Hiertoe is besloten op een vergadering van belanghebbende telers, die werd ge houden in de kantine van het veiling gebouw. De leiding berustte bij de heer J. Burger Fzn uit Wemeldinge, vice- voorzitter van deze veiling. Er werd een commissie gevormd, die de afzet zal regelen. Deze zal ook be palen wanneer met de verkoop wordt begonnen en hoeveel er tegelijk aange boden zal worden. Er is 100 ton Conference opgeslagen in het veiling-koelhuis in Kapelle. De afzet vindt plaats door middel van pool- vorming. Dat betekent, dat de teler, wanneer alles is verkocht, de gemiddel de prijs krijgt uitbetaald. Ook bij de andere Zuidbevelandse vei lingen vindt de afzet van deze koelhuis peren plaats door middel van poolvor- ming. In Goes werd vorige week dinsdag een begin gemaakt met de verkoop en in Krabbendijke zal het eerste quantum donderdag op de Sint-Nicolaasveiling worden verkocht. De voorraad peren in ons land is op het ogenblik kleiner dan in andere jaren omstreeks deze tijd. De vraag is goed 0 __D0 en er worden redelijke prijzen betaald, de gemeente Middelburg. 1VA jaar priester, op 19 november: J. W.M. van den Bosch, kapelaan van H. Hart van Jezus te Breda; C.A.M. Oomens kapelaan van Maria, Middelares van alle genaden te Ginneken-Breda; J.M.P. Re- senk, professor aan groot-seminarie Bo vendonk te Hoeven; R.J. Verdurmen, rector van St. Antoniusziekenhuis te Oostburg. Op zondag 2 december a.s. zoals be kend in Oostburg een standbeeld van St. Eloy (Eligius) onthuld worden. Sint Eloy is de patroonheilige van de smeden en verdere metaalbewerkers. De eigenlijke feestdag van Sint Eloy valt op 1 december, van oudsher is 1 december dan ook de jaarlijkse feestdag van de smeden. In Oostburg staat een der wei nige aan Sint Eligius toegewijde kerken. Pastoor-deken is A. A. F. Lievegoed, die enige maanden geleden zijn 50-jarig pries terjubileum mocht vieren. Bij gelegen heid van dit jubileum zijn er plannen gerezen, om bij de kerk een standbeeld van St. Eloy op te richten. De katholieke bond van werkgevers in de metaalindustrie, de katholieke bond van smedenpatroons en de katholieke bond van metaalbewerkers St. Eloy, toonden onmiddellijk niet alleen veel be langstelling voor dit plan, maar waren ook zo bereidwillig om de verwezenlij king door het geven van een bijdrage mogelijk te maken. En zo zal dan op zon dag 2 december a.s. te 3 uur het eerste standbeeld van St. Eloy door pastoor deken Lievegoed worden onthuld. Ontwerper en maker van het beeld 'S de beeldhouwer baron v. Speyart van Woerden. (Van onze redacteur) In het kader van de voorgenomen sa nering van de binnenstad van Middel burg is een voorlopig wegenschema voor de binnenstad gereed gekomen, dat bin nenkort aan de raad zal worden voorge legd. Hierbij zal een prioriteitenschema moeten worden aangehouden. Voor vier betrekkelijk kleine stadsgedeelten zullen b. en w. deelsaneringsplannen laten ont werpen. Twee van deze deelsanerings plannen zijn al klaar. Verder zal een onderzoek worden ingesteld naar de parkeerbehoefte in de binnenstad. Kortgeleden is een rapport gereed ge komen over de behoefte aan en de uit breiding van het Middelburgse winkel apparaat. Naar de mening van b. en w. is overtuigend aangetoond, dat een wel overwogen beperkte uitbreiding in het centrum van de stad zeer gewenst is om de aantrekkelijkheid van Middelburg als koopstad te handhaven. Een en ander valt te lezen in de toe lichting op de begroting voor 1963 van Begin december zal Arnemuiden een prachtige gymnastiekzaal rijk zijn. Zo als onze foto laat zien, is het gebouw vrijwel gereed. Witte rekken staan al te wachten op de klimop, die er te genaan zal groeien. In hotel De Korenbeurs te Goes zijn vergaderingen gehouden van de dijkra den van de Waterkeringen van de cala miteuze polders, behorende tot het wa terschap De brede watering van Zuid Beveland onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker. Tot de belangrijkste besluiten behoorde het op deltahoogte brengen van het wes telijk dijkvak van de zeedijk te Borssele over een lengte van circa 2200 m. De voorzitter deelde mede, dat het plan in middels door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en dat de goedkeuring van de Minister van Verkeer en Waterstaat binnenkort tegemoet wordt gezien. Na dat ook het bestek de goedkeuring van de hogere instanties zal hebben verkregen zal tot uitvoering kunnen worden over gegaan. Er wordt naar gestreefd het werk in de eerste maanden van 1963 aan te besteden. In aansluiting op het reeds eerder ge nomen besluit van de algemene vergade ring van het waterschap De brede wa tering van Zuid-Beveland van 1 oktober j.l. werd besloten eveneens het dijkvak te verhogen, dat aansluit op de in sep tember j.l. opgeleverde nieuwe zeedijk te Hoedekenskerke. Door de dijkraad van de waterkering van de calamiteuze Wil lem Annapolder werd n.l. het besluit ge nomen om het deel van de zeedijk van deze waterkering vanaf de grens van de Heer Janspolder over 'n lengte van circa 700 meter te verhogen en te verzwaren. Tot schatter van de pachtwaarde van de cal. Wilhelminapolder werd benoemd de heer M. W. van Arenthals te Kats en tot schatter voor de calamiteuze Zim- mermanpolder de heer W. A. Bierens te Nieuwdorp. (Advertentie) (Van onze verslaggever) De veehouderijcommissie van de ZLM hield te Middelburg een werkvergade ring, waarop als sprekers waren uit genodigd de heer J. v. d. Veer, voorzit ter van het produktschap voor vee en vlees, en ir. E. J. Alderkamp, hoofd inspecteur voor het Nederlandse rund veestamboek. Uit het openingswoord van de heer Vos, voorzitter van de vergade ring, bleek nog eens duidelijk, dat de veehouderij op het ogenblik kampt met een te veel aan vee, hetgeen ook met de voervoorziening moeilijkheden geeft. Na een welkom aan de sprekers, de beer De Visser, en de commissieleden, gaf de voorzitter het woord aan de eerste spreker, de heer Van der Veer, die in zijn betoog de vraag centraal stelde: „Waarom stokt de afzet van vee voor de veevoorziening, en wat kan hier aan worden gedaan?" Er werden veel cijfers genoemd, die lieten blijken hoe de produktie in 1959 steeg, en de con sumptie toenam. Zo werd in 1954 160.000 ton geproduceerd tegen nu ongeveer -10.000 ton. Oorzaak van een en ander |s het gevolg van de in- en exportbepa- hngen, en van het feit,* dat het melken geen probleem meer is, waardoor veel veehouders meer dieren per bunder kun nen houden dan vroeger. Soms wel eens een teveel, aldus spreker. De bijkomende positie, vooral vorig jaar in sommige delen van het land. Tevens was een van de oorzaken het invoeren van een quan tum Deense dieren als ruilobject voor bloembollen en dergelijke, zodat de eigen markt nog voller raakte. Als maatre gelen, die door het produktschap werden genomen, werden genoemd: een invries- regeling voor de magere koeien, uitge beend i.v.m. de vleesverwerkende be drijven. En verder een gedeeltelijke uit voer naar Spanje. Een en ander gaf de vergadering stof tot het stellen van vragen. De tweede spreker, de heer Alder kamp, gaf een overzicht van de afzet van het fokvee. Enige exportcijfers geven de groei ook hier goed aan. 1922-1932 ongeveer 21.000 gemiddeld per jaar. 1932-1940 ongeveer 8900 per jaar gemiddeld. 1950-1960 ongeveer 45.000 ge middeld per jaar. Hiervan was 49 pro cent stamboek. In 1960 was de export 35.000, maar hiervan was 32,6 procent stamboek. Als voornaamste exportlanden gelden momenteel Italië en Joegoslavië, in tegenstelling met de tijd voor 1932 toen dit Zuid-Amerika was. Overigens zijn de exportlanden van nu vrij kwets baar. Wat betreft de toekomst, zei de spreker rustig te kunnen zeggen, dat het Nederlandse stamboek van hoogste kwaliteit genoemd mag worden, en een goede melkproduktie paart aan geschikt heid voor de consumptie. In Engeland en Frankrijk breidt het Nederlandse stamboek zich nog steeds uit ten koste van de inlandse soorten. Ook na deze inleiding werd gelegenheid gegeven tot moeilijkheid is dan weer de voeder- het stellen van vragen. Brabant en Zeeland hebben zich allesbehalve onbetuigd ge laten bij „Open het dorp". Overal werd ook gisteren spontaan inge haakt op de geestdrift in het R.A.I.-gebouw. De Trommelaeren van Roesendale vertrokken gistermiddag met 10.000.- naar de hoofdstad, nadat de luciferactie in Roosendaal al f 11.000 had opge^ bracht. Ergens ontstond maandagavond de idee om de Roosendaalse wereldkampi oenen naar de RAI af te vaardigen. Het bestuur van de Stichting was meteen vol enthousiasme en binnen een paar uur was het voor elkaar dat de jongens vrij af zouden hebben, Rond 2 uur zou men richting Amsterdam vertrekken. Dat had dan mede tot gevolg, dat het lid Jos v. Zantvliet en zijn bruid te Oudenbosch prompt rond half drie een klinkende se renade kreeg in plaats van in de avond uren, zoals aanvankelijk gepland was. Van Zantvliet had zijn collega's een consumptie willen aanbieden. Dat kon, maar dan in geld, want het bedrag, dat daarvoor was uitgetrokken, werd meteen bij de af te dragen gelden gevoegd. En dat bedrag was niet gering. Bij de idee om naar Amsterdam te gaan werd meteen geopperd, dat men niet met lege handen bij Mies Bouwman kon aan komen. De jongens van de band, die op ver schillende bedrijven in Roosendaal werk zaam zijn, ontketenden acties, directies van bedrijven namen contact met elkaar op en zorgden er voor dat flinke giften met de heer Kees Laros, voorzitter van de Stichting, konden worden meege geven. Bij de plaatselijke bladen kwamen in de loop van de morgen ook tal van giften binnen. Treffende gevallen waren daar bij. Een jongen van de Beatrixschool bracht zijn boekje met spaarzegels van de R.P.S. ter waarde van f 10,een naaister bracht een bedrag van ruim ze ven gulden, verdiend aan overwerk, enz. enz. Tijdens het verzamelen van de drum band op het schoolplein van de H. Hart- school kwam een der jongens, dienende bij de Commando's, met een bedrag ad f 500.aandragen. Ook de junioren had den zich niet onbetuigd gelaten. Op scholen en in wijken was er inderhaast gecollecteerd en met enorm succes. Ieder die het gezien heeft op zijn scherm zal kunnen getuigen, dat de band het prima deed. Dat Kees Laros met zijn helpers slechts vluchtig kans zou krijgen over de wijze, waarop de gelden bijeen zijn gebracht iets te zeggen, was begrij pelijk. De gelden waren er. En daarom ging het toch. De stichting Baronie-operette te Breda heeft aan dr. Klapwijk telefonisch toege zegd, dat zij, zodra het Dorp klaar is, op een nader te bepalen datum geheel be langeloos een operetteavond zal verzor gen voor de bewoners van het Dorp. Onder auspiciën van de Eerste Goese Hengelsportvereniging zal op zaterdag 8 december in het Kanaal van Goes vanaf Wilhelminadorp tot aan het Goese Sas een grote hengelwedstrijd worden ge organiseerd waarvan de baten bestemd zullen zijn voor de actie „Open het dorp". Alle Zeeuwse vissers zullen voor deze wedstrijd, die van twee tot drie uur ge houden zal worden, een uitnodiging ont vangen. De organiserende vereniging zal 50 kilo bot voor deze wedstrijd uitzetten. Een gedeelte van de Wilhelminapolder zal voor het publiek worden afgezet waardoor het mogelijk wordt entree (50 cent) te heffen. De vissers betalen f 1 50 inschrijfgeld. 's Middags om vier uur zal de prijsuit reiking plaats vinden in de Prins van Oranje te Goes. Daarna zal de trekking plaats hebben van een loterij, die ten bate van hetzelfde doel zal worden ge houden. Het visfestijn zal met muziek worden opgeluisterd. En nog een bericht: De raad van Axel besloot het presentiegeld voor „Open het dorp" af te «taan. iWt bij apotheker» en drogisten Volgens een bericht van het Indone sische persbureau heeft Indonesië de post- en telegraafverbindingen met Ne derland heropend en is het van plan telefoonverbindingen ook spoedig te heropenen. Ze waren in 1958 verbroTTCn toen het geschil over Nieuw-Guinea acuut werd. Van het bovenstaande bericht kon in Den Haag nog geen bevestiging worden verkregen. De Nederlandse P.T.T.-dienst heeft hiervan nog niets vernomen, al houdt men wel rekening met een her stel van de verbindingen. Dit zou even tueel op korte termijn kunnen geschie den, omdat het geen opening van een nieuwe verbinding betreft, maar herstel van een oude. FJe tegenstelling is groot. Een paar weken geleden in Luik een jui chende menigte voor een moeder, die haar zwaar gehandicapte kind het leven benam, omdat ze het een zware kruisweg door het leven wilde bespa ren. Thans hier in Nederland heel het volk geestdriftig voor het bouwen van een dorp, waarin de ongeneeslijk ge handicapten een zinvolle levenskans wordt gegeven. Daar de sentimentele romantiek om de wanhoopsdaad van een moeder (die intussen wel in een ander licht is komen te staan). Hier het geloof in de waarde van het ge frustreerde leven en een spontane of fervaardigheid, die zich uitput in de meest verscheiden originele vondsten. Een zeldzaam ontroerende kracht is er uitgegaan van deze radio- en televisie marathon, de „charité" zoals een Lim burger het uitdrukte is in hoge golven opgeslagen en heeft alle gewesten meegesleurd in een vloed van daad werkelijk medeleven met de ongeluk- kigsten onder ons. In de stralende, onvermoeide, altijd weer van hartelijk heid en dankbaarheid overschuimende Mies Bouwman personifieerde zich deze manifestatie van het beste wat in ons volk leeft. Hier waren verre alle twisten en geschillen en jaloezie- tjes en zich omhoog vechtende ambi ties. Hier was maar één ding aan de orde: goed doen, zo royaal mogelijk goed doen, de miljoenen opstapelen, om de droom van dit wonderlijke dorp werkelijkheid te maken. Radio en tv hebben in deze vierentwintig uur de geschiedenis van ons volk verrijkt met een glorievolle bladzijde. Het was zoals Mies Bouwman niet moede was te herhalen, fantastisch, fantastisch... £)aar zijn we toch wel van geschrok ken: uit een onderzoek dat de stichting Psychologisch Verkeerslabo- ratorium in 1961 heeft ingesteld, is gebleken dat 31 procent van de be zitters van een rijbewijs eigenlijk ongeschikt is een auto te besturen; dertien procent werd voorwaardelijk ongeschikt geacht. Het is de directeur van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen zelf, die het meedeelt en ook blijkbaar voor waar aanneemt. Het is trouwens zó, dat voor het rij-examen ook ongeveer het genoemde percentage zakt. Maar door herhaling en herhaalde herhaling komen er dan toch tienduizenden aan een rijbewijs, die eigenlijk niet achter het stuur moesten gaan zitten. En zo zijn er in de stromen auto's die iedere dag de weg bevolken, dus altijd velen, die een permanent gevaar betekenen. Zou er aan het rij-examen ook eigen lijk geen psychologisch onderzoek ver bonden moeten worden? Dat is de vraag, die zich opdringt na deze ont stellende mededeling. Volgens de Londense Daily Telegraph is Amerika voornemens zijn ballistische projectielen voor middelgrote afstanden van het type Jupiter van de basissen langs de Russische grens in Turkije te rug te trekken. Het blad wees er op, dat de plannen hiervoor reeds bestonden vóór de Cu baanse crisis op een hoogtepunt beland de. „Hoewel het de Russen als een con cessie zal voorkomen", aldus de Daily Telegraph, „betekent het in feite niets meer dan een verwijdering van een be wapeningssysteem, dat verouderd is". „Haagse Post" wijdde een repor tage aan de gevolgen van de ver breding van het kanaal Gent-Terneu- zen voor Sluiskil, welke in schrille tegenstelling worden getekend met die voor Terneuzen. Terwijl Terneuzen van de kanaalverbreding en de nieuwe zeesluis profiteert, waarvan een ex pansieve industrialisatie getuigt, zou den de Belgische projecten Nederlands Sluiskil wegspoelen, want dit moet goeddeels worden afgebroken om de kanaalverbreding mogelijk te maken. Dit is inderdaad een pijnlijke ope ratie, ook al betreft het grotendeels krotwoningen, die men toch eens moest vervangen. Het gaat er intussen vooral om, dat mede door de te ver strekken schadevergoedingen een nieuwe situatie kan ontstaan, waar door Sluiskil niet enkel kan blijven wat het is, maar zich ook beter zal kunnen ontplooien. Men ziet het in het kanaal-dorp wegens de ingrijpende veranderingen echter wat donker in en een hotelhouder, die trouwens ken nelijk in bijzonder moeilijke omstan digheden komt te verkeren, liet zich zelfs ontvallen, dat „je voor een ander land brodeloos op straat getrapt" wordt- Het is een bitter verwijt, maar „voor een ander land brodeloos op straat getrapt", is, zó gesteld, toch niet juist. Daargelaten, dat er ook enige over drijving schuilt in de uitdrukking „bro deloos op straat getrapt", is de klacht, dat de verdringing van een bestaande, mooie middenstandszaak geschiedt ter- wille „van een ander land" een evi dente miskenning van de werkelijke doeleinden en bedoelingen bij de aan passing van de Gentse scheepvaart verbinding met de zee. Naast tien tallen, die met nadeel en leed zijn bedreigd, zijr, er tienduizenden I straks wellicht honderdduizenden voor wie in de nabije toekomst wel- vaartsmogeliikheden en betere kansen worden geschapen. Niet alleen in het „ander" land, dat in de grond slechts gescheiden is door de gevolgen van een politieke grens, waarvan de bete kenis tot verdwijnen is geroepen, maar ook voor de bewoners van ons eigen Zeeuwsch-Vlaanderen, waaruit zo vaak en zo luid het verlangen op klonk naar ongedaanmaking van de beperkende invloeden der politieke grens, die dwars door het gebied van het vroegere graafschap Vlaanderen werd getrokken. Iets anders is, dat ieder nodeloos leed, aan enkelingen toegebracht, dient vermeden en ieder nadeel, buiten eigen schuld, vergoed. „Er mag geen smet kleven op het Deltaplan," zei in 1954 ir. A. G. Maris met betrekking tot de opdoemende bedreiging van de visserijbelangen in de Zeeuwse wa teren. Er mag ook geen smet kleven op de verwezenlijking van Gents nieuwe opgang, dank zij een passende verbinding met de zee, waarnaar de hoofdstad van het vroegere graafschap Vlaanderen eeuwenlang heeft gestreefd. Volgens functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de Verenigde Staten aan de Verenigde Arabische Republiek. Jor danië en Saoedi-Arabië suggesties voor gelegd om tot een beëindiging van het conflict in Jemen te komen, doch tot dusver zonder enig resultaat. De Ver enigde Staten zouden streven naar er kenning van de republikeinse regering van Jemen, aldus deze zegslieden.

de Stem | 1962 | | pagina 5