Mies Bouwman dankte met lach en traan, want: maar ook gulden STRAUSS zal aftreden Vliegtuig vermist met 97 inzittenden Dorps praat PRIJZEN „KIPLEKKER", ZEI MIES i „KOMT WEL IN ORDE IATIONALE Adenauer redt kabinet De fiscus en Het Dorp Piloot meldde noodlanding 8 hoofdprijzen 100.-. DAGBLAD VOOR ZEELAND Paus Joannes is ziek Ook kleuters kunnen helpen Radio Veronica WIM TELEFONEERDE EVEN Eindeloos „Helemaal gek Ochtendgymnastiek j Dezelfde temperaturen j Chaos VAN AARTSEN: Ziekenfondspremie in 19634,6 procent Ivoüe/nJecvnvp prijzen. die zo nten bij de vleet. Altijd tevreden er en gezelligheid, roos zijn en dat r de eerste ronde zijn. 102e JAARGANG No. 24143 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. y. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 28 NOV. 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaaL excl. f 0,20 incasso: f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon «252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon_2893) GUL NEDERLAND GAF TWAALF MILJOEN De Weslduitse bondskanse lier dr. Konrad Adenauer heeft gisteren besloten de minis ter van defensie, Franz-Josef Strauss, te laten vallen tenein de het kabinet uit een rege ringscrisis te redden. Volgens gezaghebbende zegslieden zal Adenauer Strauss fractieleider van de christen-democratische partij maken. Adenauer zou dit voorstel gedaan heb ben tijdens een onderhoud met Erich Mende, de leider van de vrije democra tische partij, waarmee de C.D.U. een coa litie heeft aangegaan, aldus de zegslie den. Mende, wiens partij het aftreden van Strauss heeft geëist, zou zich met dit voorstel akkoord hebben verklaard. De minister van huisvesting, Paul Luecke, een 48-jarige oorlogsvete raan met één been, zou zich bereid hebben verklaard de portefeuille van defensie van Strauss over te nemen. Volgens de zegslieden schijnt TE ROTTERDAM heeft men gisteren twee negentig meter lange, vele duizen den kilo's wegende stukken van de metrotunnel aldaar vervoerd over de Maas. Deze stukken waren vervaardigd in de bouwput Brienenoord aan de zui delijke oever van de Maas. De tunnelde- len waren waterdicht gemaakt, zodat ze konden drijven en ze werden met behulp van sleepboten over de rivier gebracht. VANDALEN hebben huisgehouden in de 122 jaar oude katholieke kerk van Dely- Ibrahim op tien km van Algiers. Banken en beelden werden omgegooid. De doopvont werd vernield en draperieën en altaarkleden werden gestolen. DE FRANSE politie heeft een deserteur van de marine gearresteerd op verden king, dat hij naar Parijs kwam om een samenzwering op touw te zetten met het doel president De Gaulle te vermoorden. Het is de parachutistenluitenant Paul Gras. HET ISRAËLISCHE hooggerechtshof heeft de door een lagere rechtbank aan de gepensioneerde kolonel Israël Baer opgelegde straf van 10 jaar wegens spio- page verhoogd tot 15 jaar. Baer werd in januari veroordeeld op beschuldiging van het verstrekken van geheimen aan oen communistisch land. DE SOVJET-REGERING heeft Engeland medegedeeld, dat de Britse zakenman Greville Wynn bekend heeft spionage tegen de Sovjet-Unie te hebben bedre ven. Wynn is, zoals gemeld, in Boedapest gevangen genomen. Strauss met de verandering van zijn functie in te stemmen. Naar verluidt heeft Adenauer echter een stormachtige regen van protesten over zich moeten laten gaan, toen hij zijn C.D.U.-afgevaardigden het nieuws meedeelde. De C.D.U. heeft de afgelopen vier we ken steeds Strauss de hand boven het hoofd gehouden tijdens de crisis die ont stond door de affaire van het weekblad „Der Spiegel". Strauss is, gelijk bekend, leider van de christelijk-sociale unie (C.S.U.), de C.D. U.-vleugel in Beieren. De C.S.U. trad zondag als overwinnares uit de in Beie ren gehouden verkiezingen tevoorschijn. Adenauer heeft de gehele dag onder handeld over wijzigingen in zijn kabinet, hetgeen nodig was geworden doordat de F.D.P. haar steun had ingetrokken. De F.D.P. verbrak de coalitie met de C.D. U., omdat zij het niet eens was met de rol die Strauss in de affaire Der Spiegel zou hebben gespeeld en weigerde in de regering terug te keren, tenzij Strauss zou worden ontheven van zijn functie als minister van defensie. Adenauer, die niet over een meerder heid in de Bondsdag beschikt, heeft de steun van de liberalen (F.D.P.) nodig. Mende heeft inmiddels medegedeeld, dat hij en Adenauer „zijn overeengeko men de coalitie voort te zetten". Paus Joannes XXIII heeft gisteren zijn audiënties afgelast. Volgens onbe vestigde berichten is hij ziek. Het Vaticaan heeft officieel nog niets medegedeeld over de gezondheidstoe stand van de paus, die afgelopen zondag zijn 81e verjaardag vierde. ZO WAS HET 's MORGENS: ochtend gymnastiek onder leiding van Cees de Lange. 55 55 Ingevolge een beslissing van de staatssecretaris van Financiën wordt we gens giften aan de Stichting Het Dorp, geen schenkingsrecht gevorderd. Een aangifte voor het schenkingsrecht be hoeft niet te worden gedaan. Voor goederen welke ondernemers gratis leveren aan de Stichting behoeven zij geen omzetbelasting af te dragen. Teruggave van omzetbelasting kan niet worden verleend. Voorts zal loon, dat door overwerk is verkregen en voor hetzelfde doel wordt afgestaan aan genoemde Stichting, voor de heffing van inkomstenbelasting, loon belasting en premie a.o.w.en a.w.w. buiten aanmerking blijven, mits de werkgever zorg draagt voor de overma king van dat loon. Dit geldt krachtens een beslissing van de Sociale Verzeke ringsraad ook voor premies ingevolge die sociale verzekeringswetten welke niet door de belastingdienst worden uit gevoerd. De zesduizend drogisten, aangesloten bij de federatie van drogistenbonden, zullen van woensdagmorgen af een bus op de toonbank hebben om geld voor „Open het dorp" in te zamelen. Tijdens de marathoninzameling werd dinsdag middag de idee geopperd om de kleintjes, die aan Sinterklaas geloven, te verzoe ken geld in hun schoentjes te vragen voor „Ons dorp". Welnu, wanneer de peuters geldstukjes van de goedheilig man in de schoentjes vinden, dan kunnen zij die bedragjes bij de drogist in de bus doen. Overmaken van kleine bedragen kost te veel, zo menen de Nederlandse drogisten. De stunt van het jaar werd het ge noemd toen gisterenmiddag radio Vero nica bij de „concurrentie" kwam. Tony Vos, produktieleider van deze commer ciële zender, bood namens zijn perso neel een bedrag van f 91,- aan en f 10.000 Volgens sommigen heeft de paus kou I namelijk 10 procent van de winst per gevat, volgens anderen -lijdt hij aan een maand en dat over 14 maanden. Radio ouderdomskwaal. Veronica gaf in totaal een bedrag van |f 140.000. (Speciale verslaggeving en A.N.P.) Had iemand zich een imponerender einde van AVRO's marathonshow kunnen denken dan de spontane ovatie, die een ontroerde Mies Bouwman gisterenavond in het j RAI-gebouw te Amsterdam ten deel viel? ,,De vrouw, die j( in staat bleek de harten van ons volk in beroering te brengen", zoals dokter Klapwijk het uitdrukte, werd met een welgemeend „Lang zal ze leven" bedankt voor de haast ongelooflijke prestatie, die zij geleverd heeft en die resulteerde in een totaalopbrengst van twaalf miljoen gulden. „Dit was de fijnste dag en nacht van mijn leven. U bent fijne mensen", waren de laatste woorden van Mies, nauwelijks een uur nadat wij haar hoorden zeggen: „Ik kan niet meer". De laatste loodjes wogen het zwaarst, maar waren ook het aan trekkelijkst, vooral dank zij Wim Kan, die in een kwartier tijd, dank zij enkele telefoontjes met nogal bekende Nederlanders, een ton bijeen wist te brengen. Diens optreden dreigde overigens geen doorgang te vinden, omdat het duizendkoppige publiek eenvourig niet tot de orde te roepen was. Zelfs politie en brandweer waren niet in staat bet en thousiasme binnen de perken te houden. Met een zucht van verlichting streek Mies Bouwman kort na het einde 2 van de televisiemarathon neer in een fauteuil in de perskamer van het J RAI-gebouw, waar vele journalisten haar ongeduldig opwachtten. Hoe zij zich voelde? „Kiplekker, wel heb ik af en toe tijdens de uitzending even J slaap gehad maar opeens is dat weg". 2 Hoe Mies de uitzending had gevonden? „Het was geweldig. Ik geloof, dat de mensen thuis gewoon de schilderijen van de muur hebben gerukt om ze voor de actie aan te bieden". In het begin van de ochtend had Mies Bouwman een inzinking gekre- gen op het moment dat een aantal toeschouwers de zaal verliet. „Het was toen net of ze wilden zeggen: Knap jij de rest nu zelf maar op, maar daarna is het prachtig gegaan. Zelfs na de uitzending duwden ze me 2 nog centen in de handen en ik geloof dat dit nog wel een tijdje zal door- 2 gaan". Of zij het nog een keer zou doen? Mies behoefde niet lang na te den- 2 ken: „Ik geloof het niet. Dit kun je nooit meer overtreffen". J en de aanleg van alle P.T.T.-installaties in het dorp uit een fonds te gaan finan cieren Wim Kan was echter niet de enige, die de laatste uren van deze uniek© show vulde. Daar waren ook de Dutch Swing College Band, Rudi Cam T (ondanks zijn aanvankelijke weigering), De Trom- melaere van Roessendaele, Tom Erich en (na vele jaren) Johnny Jordaan. De ze laatste verrassing viel bijzonder in de smaak. „Ze worden helemaal gek. Lek ker hè?", juichte een overigens erg ver moeide Mies Bouwman. AVRO's monstershow heeft het streef getal van 12 miljoen bereikt, dank zij de offervaardigheid van jong en oud,' van rijk en arm. Dit laatste vooral be wonderde de minister van Maatschappe lijk Werk, mej. dr. M. Klompé, die de dank van de regering kwam overbren gen. „U hebt een groter begrip voor alle minder-validen losgeslagen, niet alleen voor hen, die straks het dorp zullen be wonen, maar ook voor hen, die leven in onze samenleving", aldus dr. Klompé, die ons volk wel klein, maar toch groot noemde. Burgemeester Matser van Arn hem gewaagde eveneens van „het natio nale saamhorigheidsbesef", dat deze ac tie tot zo'n succes heeft gemaakt. Dok ter Klapwijk sprak tot die „fantastische Nederlandse mensen". Hij zei trots te zijn op zijn Nederlanderschap en noem de Mies Bouwman een exponent hier van. Maar laten we even teruggaan naar de vroege ochtenduren van gisteren, toen Mies Bouwman al juichend bekend had kunnen maken dat het dorp ge bouwd kan worden. De vrijgevigheid van het Nederlandse volk was toen al duidelijk aan de dag getreden. Om zeven uur dinsdagochtend werd de zeven miljoen gepasseerd. En Mies ging maar door Haar vitaliteit werkte aanstekelijk op de honderden toeschouwers, die de ge hele nacht door de tribunes in de oost hal van het R.A.I.-gebouw bleven be volken en die zich tegen het ochtend gloren enthousiast als hadden zij niet de nacht gewaakt op de muziek van de Skymasters eensgezind aan de twist waagden en daarna onder leiding van Cees de Lange de ochtendgymnastiek beoefenden. Er was dan ook veel te genieten ge weest. Vertegenwoordigers van alle rangen en standen, alle schakeringen van het Nederlandse volk waren in een bonte stoet voorbij getrokken en op het podium hadden de groten van de kunst met een kleine en een grote K er wel voor gezorgd dat niemand aan slapen dacht. De korte onderbreking van de stroom giften die tegen zes uur in de ochtend was ontstaan, behoorde al weer snel tot het verleden toen de grote stad weer tot leven kwam. Nu begon de in tocht van de Nederlandse jeugd, die spaarpotten leegde in de reusachtige haast bodemloos lijkende lucifersdoos van Mies Bouwman. Nog wat later be gonnen de aanmeldingen van grote be drijven binnen te komen, waardoor het totaalbedrag weer plotseling met sprongen omhoog ging. Dokter Klapwijk de geestelijke vader van het plan, kwam zelf een topprijs aankondigen Het personeel van de P.T.T. had namelijk besloten de bouw van een postkantoor EN ZO WAS HET 's AVONDS: „Zó", zeggen de 23-uurs werkers regisseur Theo Ordeman en Mies Bouwman. Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: l Op vele plaatsen mist of laaghangen- 2 S de bewolking. Hier en daar wat mot- 2 i regen en slechts enkele verspreide 2 opklaringen. Ongeveer dezelfde tem- 2 J peraturen. Zwakke wind, maar later 2 J in het Waddengebied matige weste- 2 hjke wind. Vandaag: zon onder 16.35 uur. Maan onder 17.46 uur. l Morgen: zon op 8.22 uur. Maan op 5 10.12 uur. 2 Een Boeing 707 straalpassagiers- vliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij „Varig wordt sinds gistermorgen vermist nadat de gezagvoerder had gemeld dat hij een noodlanding zou ma ken. Het toestel, dat van Rio de Janeiro op weg was naar Los An geles had 80 passagiers en 17 be manningsleden aan boord. Onder de passagiers bevindt zich een Nederlander, de heer H. D. Schouten, die al tien jaar in Brazilië woont. Zijn gezin woont in Sao Paulo. Voorts bevindt zich generaal-majoor Je6us Mel Escuti, lid van de militaire junta, die afgelopen zomer de macht in Peru aan zich trok, aan boord, en de mi nister van landbouw. De generaal was vergezeld van zijn echtgenote. De verkeerstoren op het vliegveld van Lima deelde mede, dat het vliegtuig om 4.00 uur (10.00 uur onze tijd) daar zou landen. Toen het evenwel nog slechts 20 minuten van het vliegveld verwij derd was, meldde de gezagvoerder per radio, dat hij in de omgeving van Pisco een noodlanding zou maken. Pisco ligt in een vlakke kuststreek ten 2uiden van Lima aan de westzijde van de Andes. Et zijn inmiddels vliegtuigen uitgezonden om naar de vermiste machine te zoeken Vals bericht Aanvankelijk werd gemeld dat het wrak yan het vermiste vliegtuig 105 km ten zuiden van Lima was waargenomen, maar die berichten bleken onjuist. De autoriteiten in Lima hadden onmid dellijk expedities en vliegtuigen uitge zonden naar de plaats waar men een wrak zou hebben gezien. Toen die be richten onjuist bleken te zijn, werden de expedities daarop gedirigeerd naar de zandige en verlaten kuststreek tenl zuiden van Lima. Nog weer later werd van de Peruaan se luchtmacht vernomen, dat een wrak was waargenomen op een heuvel op on geveer 12 km ten zuiden van Lima en dat er geen tekenen van leven waren, i De actie werd een daverend succes. Dat stond al vast toen de televisie- en radio-uitzending nog niet eens tot op de helft was gevorderd. De bouw van het dorp zal nu in 1963 kunnen begin nen. Er was becijferd dat men ongeveer vier miljoen gulden nodig zou hebben om het project te doen starten, maar dit bedrag wérd alleen al ver overtrof fen door de opbrengst van de lucifers doosjesactie, die in totaal meer dan 5,5 miljoen gulden in het laatje bracht. In een niet aflatende stroom bleef het geld, nadat de uitzendingen waren be gonnen, het R.A.I.-gebouw binnenstro men. Uit alle delen van het land kwamen enthousiaste schenkers, die zich niet door de mist hadden laten weerhouden om de reis naar Amsterdam te aan vaarden. Duizenden malen rinkelden de tele foons in de speciale centrale terwijl een negentigtal vrijwilligers op zestig tel machines de topophrengst van de doos jesactie in Amsterdam (bijna zeven ton) berekenden. Naast baar geld werden goederen voor een waarde van enkele honderdduizenden guldens aangeboden, variërend van verf voor het gehele dorp (waarde 25.000 gulden) tot simpele gebruiksvoorwerpen en stukjes speel goed. Als een rots in de branding stond te midden van deze geldstroom gastvrouwe Mies Bouwman, die de honderden medewerkende artiesten inleidde, alle gulle schenkers met een kwinkslag ont ving en ondanks haar bijzondere zware taak geen spoor van afmatting vertoon de. De offerzin nam dergelijke afmetin gen aan, dat men de mensenstroom bijna niet meer kon stuiten. Van aller lei geschenken werden nu aangeboden: een veehouder kwam met een levende kalkoen en twee biggen, die tijdens het programma-onderdeel „Kleutertje luis ter" hevig krijsend een bijzondere noot meezongen, een andere boer voerde een kalf aan een stevig touw mee, gas fornuizen, rolstoelen, stofzuigers, koel kasten, en nog veel meer praktische zaken werden aangedragen. Daarnaast begonnen nu de meldingen binnen te komen van enorme bedragen, door grote bedrijven en instellingen ge schonken. Een enorm applaus klaterde in de nu propvolle zaal op, toen de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, jhr. mr. A. Feith, bekend maakte dat de N.S.F. voor de aanleg van sportaccommodaties in het dorp een bedrag van 250.000,— beschikbaar stelde. Kort na drie uur en ook om 5 uur ontstond er een chaos in het R.A.I.- gebouw. Nadat de televisie-uitzending al tien minuten was gestopt teneinde het podium in de grote zaal te kunnen ontruimen, drongen na drie uur mensen de hal van het R.A.I.-gebouw binnen en dreigden de afzetting te overmeesteren. Op hardhandige wijze moest de opdrin gende massa worden teruggeworpen, en toen kon men de grote hal, die tevens toegang geeft tot de oosthal waar de uitzendingen plaatsvonden, door middel van een ijzeren luik hermetisch afslui ten. Honderden gevers moesten daar door teleurgesteld worden. En toen dan eindelijk het einde kwam Mies Bouwman kon haar tranen nauwelijks bedwingen was Nederland een ervaring rijker. „Nog nooit beleefd. Overweldigend Dit hadden we niet kunnen denken". Dat waren de reacties van allen, die deze marathon hebben gezien. Staatssecretaris Roolvink zei „Dit was Nederland op zijn best". En nie mand die er aan twijfelde dat hij het meende 155 De minister van Volkshuisves ting, mr. Van Aartsen, heeft in een telefoongesprek met Mies Bouw man toegezegd, dat zijn departe ment alle medewerking zal verle nen aan de totstandkoming van het dorp (bouwvolume!) wanneer het benodigde bedrag bijeen is en de plannen gereed zijn gekomen. Dit antwoord van de minister ont lokte tijdens de t.v.-marathon een langdurig applaus aan de tot in de nok gevulde oosthal van het R.A.I.-gebouw. Even na één uur dinsdagmiddag las dokter Klapwijk tijdens de t.v.-marathon het volgende tele gram voor: „Van koninklijke fa milie, vol bewondering voor uw actie, is gift voor het dorp on derweg". Het telegram was ge tekend: secretariaat Hare Ma jesteit de Koningin. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die gisteren in ver gadering bijeen waren, hebben spon taan een bedrag van f 1500 voor de actie „Open het dorp" bijeengebracht. Omstreeks half een dinsdagmiddag moest de spreektijd van de telefo nische nieuwsdienst, die in de tele foondistricten Amsterdam en Gro ningen in samenwerking met de PTT door het ANP verzorgd wordt, van 90 seconden worden teruggebracht tot 45 séconden. Dit in verband met het grote aantal aanvragen, welke vermoedelijk het gevolg waren van de belangstelling voor „Open het dorp". Ook tijdens de zitting van de politie rechter in Groningen is geld geofferd voor „Het dorp". Bij een voortgezette behandeling van een zaak tegen zeven melkventers uit Winschoten en omge ving, die bij de fabriek meer lege flessen hadden afgegeven dan in wer kelijkheid werden ingeleverd. De di recteur van de fabriek deelde mee, dat alle verdachten de schade hadden be taald en dat in totaal f 1881,60 was ontvangen. Dit geld, vermeerderd met het presentiegeld dat hij als getuige zou krijgen, zou meteen worden ge stort voor „ons dorp". „Aan alie wensen van de kamerleden kan ik niet tegemoet komen. Ik zou niet weten waar ik het geld vandaan zou moeten halen. Ik zou het Mies Bouwman kunnen vragen". Dit zei minister Veldkamp in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de inte rim-regeling voor invaliditeitsrente- trekkers. Een spectaculair hoogtepunt van de ac tie die Rotterdam heeft gevoerd werd de ballonvaart van het echtpaar Boes man en acteur Bueno de Mesquita. die van grote hoogte de bevolking tot een nog grotere bijdrage wilden sti muleren. De twee balonnen vertrok ken om even voor drieën van het Afrikaan derplein in het zuidelijk stadsdeel, waar burgemeester Van Walsum persoonlijk afscheid nam van de gondeliers. Hij gaf hen een brief mee voor zijn collega's in de gemeen ten, waarin de balonnen mogelijk zou- den landen. Terwyl de familie W. in Rotterdam naar de t.v. zat te kijken sloegen in brekers op de daarboven gelegen slaapkamer hun slag. Zij verdwenen met een geldkistje met ongeveer dui- zend gulden en wat waardepapieren. De minister van sociale zaken en volks gezondheid heeft, overeenkomstig een advies van de SER besloten de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring voor het jaar 1963 terug te brengen van 4,8 pet. tot 4,6 pet. (Advertentie) Hollenkamp's St Nicolaas attractie Eén overhemd halen ...het tweede voor de helft betalen! Originele BEL-O-FAST of mooie tricot-nylon kwaliteit Ie overhemd t3,50 2e overhemd 6,75 2 overhemden samen BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt

de Stem | 1962 | | pagina 1