Absolute meerderheid voor Lv Gaullisten en bondgenoten Havenarbeiders gaven fiets India „bestudeert voorstellen China Frisse openheid, maar eenzijdig op orthodoxie gericht mm Frankrijk bevestigt vertrouwen in 5e Republiek Varia aticana 2025 Suggestie voor hedenavond Concilie wil inkorting schema Terugverwijzing of ook hier Kard. Ottaviani en Bea voorzitters gemengde commissie schema Bronnen der Openbaring een gemengde commissie DAGBLAD VOOR ZEELAND Publiciteitsmedia Paus jarig Oecumenisch j Mist I N ieuw-G uinea Prof. Titus Brandsma B evolkingstoename Premier Debré verslagen door Berthouin Nog addertjes onder het gras SCHEMA OVER DE EENHEID DER KERK IN CONCILIE Vier delen in canons en paragrafen Ivollc/niecmvp hartverwarmend PeekaCloppenburg 102e JAARGANG No. 24141 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; 1 9,25 per post excL t 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 0252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 -telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuvstraat Leeftocht bij de hand en een ge makkelijk plaatsje op gezocht: de tele visiemarathon kan beginnen In de zaterdagmorgen gehouden ver gadering over het schema van de publi citeitsmedia in het carré op de voor pagina al even aangeroerd hebben on der meer gesproken de kardinalen Wisz- inski, Leger, Bea en Suenens. De Belgi sche kardinaal Suenens heeft daarbij wel zijn waardering uitgesproken voor het geen in dit schema naar voren gebracht werd; maar hij wil de verklaring van het concilie zelf over deze materie kort houden en later concrete richtlijnen la- len geven. De kardinaal uitte de wens, dat er een perscode zou worden gemaakt en dat de katholieken meer actief zou den zijn door persoonlijke invloed uit te oefenen en van hun afkeuring of instem ming bij het gebruis van pers, radio en t,v. blijk zouden geven. Ook bepleitte de kardinaal, dat bij de informatie over de godsdienstige actualiteit de katholieke levensopvatting bete^ relief zou krijgen. Kardinaal Bea pleitte voor een betere outillage van het Vaticaans persbureau. De bisschoppen horen nu van de publi caties van het Vaticaan vaak alleen door berichten van neutraie persbureaus, waar bij soms grondige fouten worden gemaakt en rectificaties geen effect hebben. Van Radio Vaticana vroeg men een betere programma-samenstelling, betere spre kers en het instellen van een cursus-La tijn. Grote taak voor leken De algemene tendens van de besprekin. gen was, dat de Kerk de communicatie middelen toch niet alleen als apostolaats- instrumenten moet bezien, maar dat zij ook waardering moet uiten voor hun al gemene menselijke waarden. Steeds weer wordt er de nadruk op gelegd, dat de leek in het hanteren van deze middelen een grote taak heeft, re den waarom dan ook de Canadese kar dinaal Leger voorstelde hij de herzie ning van het schema alsnog leken aan te trekken. De meesi-er drongen bijzon der aan op flinke inkorting van het fors uitgegroeide schema. Daar zich geen nieuwe sprekers ge meld hebben, zal daarover vermoedelijk vandaag worden beslist. De Gaullistische Unie voor de nieuwe republiek (U.N.R.) en haar bondgenoten - de onafhankelijke republikeinen hebben een absolute meerderheid in de nieuwe nationale vergadering. Te middernacht beeft Pompidou een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de resultaten van de verkiezingen het ver trouwen van de Fransen in de Vijfde Republiek hebben beves tigd. De absolute meerderheid is 242 van de 482 zetels, een resultaat, dat de Gaullisten met hun aanhang te middernacht - toen uiteraard de stemming nog lang niet volledig was - toch reeds behaald hadden. Paus Joannes, zoals hij gisteren, toen hij 81 werd, zijn zegen gaf aan 20.000 mensen, die op het SU Pieters plein waren samengestroomd. Paus Joannes XXIII is gisteren 81 jaar geworden. Evenals het vorig jaar bracht hij in de vroege ochtend enige uren door temidden van studenten van het College der Propaganda Fide. Hij droeg daar ook de H. Mis op en ont ving er gelukwensen van enige kardi nalen. Hij had een zeer rustige verjaar dag. DE 200.000 werknemers in de textiel- en confectie-industrie krijgen een winst uitkering van drie procent. De minister van sociale zaken heeft thans zijn goed keuring aan dit akkoord gehecht. DE KUNSTZAAL Hallsborough heeft op de veiling van Christie's een half mil joen gulden betaald voor een groot doek van Claude, getiteld ,,Dido, Aeneas en hun gevolg verlaten Carthago voor de jacht". DE BRITSE onderluitenant Christopher Eegg verliet een straaljager op 180 meter hoogte per schietstoel. Zijn para chute opende zich niet. Toch heeft hij de val ongedeerd overleefd. BRITSE douane-beambten hebben te Manchester de hand gelegd op 121 pond opium aan boord van een schip, dat met een Chinese bemanning uit Bombay kwam. PRINSES Beatrix is uit de Philippijnen m Honkong aangekomen. Zij brengt daar een informeel bezoek van zes dagen. Weersverwachting van het K.N.M.I. Z tot vanavond, opgemaakt gisteren- Z avond 23.15 uur: 5 Op tal van plaatsen mist of laaghan- Z gende bewolking, maar ook enige Z verspreid voorkomende opklaringen. Overwegend droog weer met Zwakke wind en dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 16.37 uur. Maan Z onder 16.42 uur. Morgen: zon op 8.18 uur. Maan op Z 8.04 uur. In verband met het bericht over een verklaring van de verdreven Oekraïnse bisschoppen die aan het Concilie deel nemen heeff. mgr. dr. J. Willebrands, secretaris van het secretariaat voor de Eenheid een verklaring uitgegeven waar in hij namens het secretariaat zich duidelijk distantieert van de teneur welke uit bedoelde berichten over de Oekraïnse bisschoppen spreekt. Volgens deze berichten voorname lijk in de Italiaanse pers zouden de Oekraïnse bisschoppen hun spijt hebben uitgesproken over de aanwezigheid van de twee Russische waarnemers bij het Concilie. Ket Secretariaat voor de Eenheid merkt naar aanleiding hiervan op, dat alle waarnemers aan het Concilie deel nemen, op uitnodiging van het Secre tariaat voor de Eenheid. Hun deelneming, aldus mgr. Wille brands, geschiedt in werkelijk gods dienstige en oecumenische geest. Over die zogenaamde verklaring der Oekraïnse bisschoppen vernemen wij nog uit Rome dat deze woensdag ge publiceerd was in de Italiaanse pers. Vandaag werd te Rome meegedeeld, dat deze verklaring een vervalsing was. Mgr. H. Tillemans, bisschop van Merauke, is gisteren ter bijwoning van het laatste deel van de eerste zitting van het concilie, in Rome aangekomen. De bisschop kon niet eerder zijn post verlaten in ver band met de staatrechtelijke ver anderingen in Nieuw-Guinea. Van de gelegenheid, dat 2000 bis schoppen in Rome vertoeven en nu juist ook in Concilie-verband het vraagstuk van de pers behandelen, heeft de postulator voor de zaligver klaring van prof. Titus Brandsma ge bruik gemaakt om de aandacht der Vaders te vragen voor deze „marte laar der katholieke pers", De postu lator heeft de bisschoppen verzocht een zogenaamde „littera postulatoria" aan de H. Vader te schrijven voor een spoedige afhandeling van het proces. Een groep Concilievaders zal de Paus spoedig verzoeken een speciaal secre tariaat binnen het Concilie in te stellen om de bevolkingstoename in de wereld te bestuderen. Mgr. Helder Pessoa Camara, titulair aartsbisschop van Salde en hulpbisschop van Rio de Janeiro, heeft een dergelijke suggestie gedaan tijdens een preek tot journalisten in de kerk St.-Ivo te Rome. Op vele plaatsen hebben de com munisten steun verleend aan de partijen, die De Gaulle vijandig ge zind zijn. Communistische kandi daten trokken zich doodeenvoudig terug om versnippering van stem men te voorkomen. Mede door die maneuver verwierven zij zich op andere plaatsen steun van niet- communisten, maar toch felle anti- Gaullisten. Daardoor, aldus Pom pidou, hebben de anti-Gaullistische partijen hun nederlaag bij de eerste ronde een beetje goed kunnen ma ken. De traditionele partijen, die een paar maanden geleden tegen De Gaulle in verzet zijn gekomen en een politieke crisis hebben geforceerd, lijden aldus een zware nederlaag. Strijd om de zetels Op één plaats echter heeft de U.N.R. een nederlaag geleden en deze kwam gevoelig aan. Premier Michel Debré werd n.l. in de Loire-vallei verslagen door de radicale socialist Fernand Berthouin. Andere bekende politici, die hun par lementszetel hebben verloren, zijn de socialist Arthur Conté, die voorzitter is van het parlement van de West- europese Unie, Maurice Simmonet, al gemeen secretaris van de M.R.P. en voorzitter van de commissie van bui tenlandse zaken van de nationale ver gadering en Leenhardt, de leider van de socialistische fractie in de nationale vergadering. In het kiesdistrict Arras is de socialistenleider Guy Mollet her kozen met krachtige steun van de communisten. De Gaullist Robert Poujade, tegenstander van de r.-k. kanunnik Kir een vriend van Kroestjev en burgemeester van Dij on is door de kanunnik ver slagen, die daarbij de steun van de communisten heeft genoten. Kanun nik Kir is 87. jaar. Rustig verloop Zoals eerder gemeld, moest in 369 Franse districten en in zes overzeese departementen ten tweeden male ge stemd worden voor een afgevaardigde naar de Franse nationale vergadering, Het kiezen moe, is slechts een vrij klein percentage gisteren naar de stemlokalen getrokken voor deze beslissende ronde. Men schat, dat ongeveer 25 tot 30 procent van de stemgerechtigden verstek heeft laten gaan. De stemming is in het algemeen rustig verlopen. Slechts uit een enkele plaats werden daden van vandalisme gemeld. In Parijs werd een fles benzine tegen een bureau van de Gaullistische partij de U.N.R. gegooid. Er ont stond een brandje, dat snel werd ge blust. In Metz werden verkiezings plakkaten van de muren gescheurd. Een der laatste standen, n.l. de ver deling van 436 zetels van de 482 Gaullisten 205 zetels Communisten Gaullistische conservatieven Links socialisten Socialisten Radicalen M.R.P. Conservatieven (C.I.) Uiterst rechts De zwaarste klap hebben Gaullistische conservatieven gehad. Zij vielen terug van 106 op 29 zetels. 35 zetels 20 zetels 3 zetels 66 zetels 40 zetels 37 zetels 29 zetels 1 zetel de niet- HET LUCHTVERKEER in ons land is gisteren door de mist geruime tijd ver lamd geweest. Om die reden ook moest koning Mwamboetsa IV van Boeroendi per trein uit Brussel vertrekken. Hij brengt een onofficieel bezoek van enkele dagen aan ons land. India heeft communistisch China er gisteren in een regeringsverkla ring van beschuldigd, zijn invloeds- lijn vele honderden vierkante kilo meter vooruitgeschoven te hebben in het gebied van India. De verklaring werd te New Delhi voorgelezen door een woordvoer der van de regering. Deze ant woordde op vragen of de verkla ring een verwerping inhield van het Chinese voorstel: „De Chinese voorstellen worden bestudeerd en wij zullen om opheldering vragen. Ik heb niets meer te zeggen". De woordvoerder had bevestigd, dat het staakt-het-vuren voor de vierde achtereenvolgende dag in het grensge bied van kracht was. De Indiase regering beschuldigt China er in haar verklaring van „de beteke nissen van woorden te verdraaien". Vol gens India wordt in de Chinese voor stellen gesproken van een lijn waarach ter de Chinezen zich zullen terugtrek ken en die zij in 1959 reeds hebben voor gesteld, maar die toen door India werd afgewezen. Deze lijn heeft China nu in zijn jongste aanvallen bezet, aldus de woordvoerder. „De huidige frontlijn wordt dan een werkelijke grens", zo zei hen, „en dat is een handige manipulatie". Russell bemiddelaar? Lord Bertrand Russell, de Britse filosoof en strijder voor de vrede, heeft van premier Tsjoe En Lai van communistisch China een telegram ontvangen, waarin deze er bij hem op aandringt zijn „geëerde invloed" aan te wenden, opdat India de Chi nese bestandsvoorstellen zal aan vaarden. Evenals hij in de Cubaanse crisis had gedaan, heeft de 90-jarige filosoof zich zelf aangeboden als bemiddelaar in het grensgeschil tussen China en India. De geïnterneerden Intussen, heeft Peking wel in een scherpe protestnota wegens beweerde vervolging van Chinezen in India de eis gesteld, dat de Indiase regering alle Chi nezen vrijlaat die tijdens de Chinees- Indiase grenscrisis zijn geïnterneerd. Het antwoord van India: „Er is geen enkele Chinese krijgsgevangene in In dia". Hieraan werd toegevoegd, dat aan het Rode Kruis verzocht is inlichtingen in te winnen over de 927 Indiase krijgs gevangenen die in Chinese handen zijn. Pakistan Het parlement van Pakistan heeft gisteren zijn eerste week van een spoed zitting afgesloten. In het debat werd het Westen ge-laakt om de militaire hulp die het India verleent in verband met het conflict met China, doch kennelijk zijn geen belangrijke wijzigingen in het bui tenlands beleid van Pakistan op han- dan. HET CONGRES van de Hongaarse communistische partij heeft premier Janos Kadar opnieuw gekozen tot eerste partijsecretaris. Paus Johannes XXIII heeft de kardinalen Ottaviani en Bea tot voorzitters met gelijke rechten van de gemengde commissie benoemd die het voorgestelde schema over de Bronnen der Openbaring gron dig zal omwerken. Een tweede punt van het concilie, dat zaterdag zeer sterk de aandacht vroeg en de komende dagen zeker vragen zal, was het ontwerp van de Eenheid der Kerk, het schema van de Commissie voor de Oosterse Kerken, dat door de concilievaders binnenkort in behandeling zal worden genomen. Een eerste indruk van dit schema: een frisse openheid, maar een zijdig op de orthodoxie gericht. Op de derde plaats hebben de Vaders de wens te kennen gegeven tot inkorting van het schema over de publiciteitsmedia over te gaan. Hierover elders in deze editie meer. Wat het schema van de Eenheid be treft, het heeft als titel: „Ut omnes unum sint" opdat alleen één zijn. In tegenstelling tot de meeste andere schemata is het niet ingedeeld in hoofdstukken, maar in canons en pa ragrafen. Het omvat 15 bladzijden druks en het valt in vier delen uit een. Christus zelf voorop Het eerste deel, dat vier paragrafen omvat, handelt over het verschil tus sen de aardse en de hemelse Kerk. Het vestigt duidelijk de aandacht op de Kerk in haar bestaan op aarde, in haar-op-weg-zijn, en op de eindfase der Kerk, haar voltooiing. In het tweede deel wordt die struc tuur nader behandeld. Voorop staat, dat Christus zelf voor alles het hoofd is van de Kerk. Hij blijft het in alle opzichten. Maar Hij heeft haar toever trouwd aan Zijn apostelen en hun op volgers in de hiërarchie. En boven- die heeft Hij Petrus als Zijn zichtbare plaatsvervanger aangesteld. Daarna gaat het schema in op de macht van de paus, die inderdaad wet gevende macht heeft, maar op het ter rein van genade evenzeer ontvanger is als alle gelovigen en als bedienaar der sacramenten evenzeer instrument is. De conclusie wordt dan ook duide lijk gesteld, dat de katholieken een kostbare bijdrage aan de eenheid kun nen geven door de schijn te vermijden als zij met het pausdom Christus zelf van de eerste plaats verdringen. Het derde deel dat bij paragraaf begint, spreekt dan over de trieste verdeeldheid in de christenheid, met alle nadelen en gevaren daaraan ver bonden. Maar het stelt heel duidelijk daartegenover, dat men als katholiek niet moet denken, dat gescheiden christenen ook losgemaakt zouden zijn van de goddelijke heiligmakende ge nade. Er zijn er velen, die buiten hun persoonlijke schuld van de kanonieke gemeenschap af zijn, maar wel dege lijk tot de genadegemeenschap beho ren. Alleen oosten, geen reformatie In het laatste en verreweg het groot ste deel van het schema, nl. van pa ragraaf 13 tot paragraaf 52. handelt het schema dan over een hele reeks middelen, die beproefd moeten worden om de eenheid te herstellen. Hierbij verlaat het schema zijn algemeenheid en bespreekt het feitelijk de veran dering in klimaat tussen de katholieke en orthodoxe kerken, die niet geüni eerd zijn met Rome. Er wordt gewe zen op de noodzaak van het gemeen schappelijk gebed, op menselijke en theologische basis. Er wordt gepleit voor het oprichten van een aantal in stellingen. Er wordt ook duidelijk ge zegd, dat geen enkel theologisch systeem, ook niet van het westen, vol maakt mag heten. Verscheidenheid van taal moet er zijn. Dit laatste deel vormt volgens de theologen en verschillende bisschop pen nu juist, ondanks zijn vele goede voorstellen, het struikelblok voor de aanneming. Immers terwijl 't algemeen gedeelte evengoed op de reformatie van toepassing is, zal men verwachten van de Katholieke Kerk en van het con cilie in het bijzonder, dat nu ook voor de reformatie een concrete politiek van toenadering wordt voorgesteld. Dat gebeurt in dit schema van de Oos terse kerken niet, zodat ten onrechte de indruk kan ontstaan, dat de Katho lieke Kerk de orthodoxie naar zich toe probeert te halen uit de Wereld raad van Kerken. Dit mag misschien uit het oogpunt van gesprek met het oosten inderdaad mogelijk zijn, verkeerde opvattingen kunnen tot heftige reacties leiden. Hier openbaart zich steeds volgens de theologen weer, dat er niet vol doende overleg gepleegd is met het Secretariaat voor de Eenheid, dat het zelfde vraagstuk heeft behandeld. Moeten wij nu weer met een terug verwijzing rekenen of moet ook hier een gemengde commissie aan het werk worden gezet?, zo vraagt men zich te Rome volgens het K.N.P. af. Bijzondere commissie „Bronnen" Zoals in de aanhef vermeld, is de paus ingegaan op het verzoek van de overgrote meerderheid der vaders om de tekst van het schema over de Bron nen der Openbaring naar een bijzon dere commissie te verwijzen. Die commissie is nu samengesteld en zal bestaan uit elf kardinalen, de bisschoppen die deel uitmaken van de theologische commissie of behoren tot het Secretariaat van de Eenheid. On der- hen bevinden zich mgr. 'Charue van Namen en mgr. De Smedt van Brugge, mgr. Nierman uit Groningen en mgr. Van Dodewaard uit Haarlem. Aan de nieuwe commissie zijn ook 14 vaktheologen verbonden, van wie nog slechts 7 namen bekend zijn. Bei de secretarissen der commissie zijn Nederlanders, nl. mgr. dr. Willebrands. de rechterhand van kardinaal Bea en prof. dr. S. Tromp s.j., de medewerker van kardinaal Ottaviani en een der belangrijkste medewerkers van het oude schema. Begaan met het lot van de 9-jarige Jan Brand uit de Amsterdamse Wil- helminastraat, die enige tijd geleden door hun collega werd neergeslagen, hebben de havenarbeiders van de S.M. „Nederland" diep in de zak getast om hem met een fiets te kunnen verras sen. Het resultaat van hun actie over trof de verwachtingen: er werd zoveel geld opgehaald, dat ook het 6-jarige broertje van Jan, Hansje, een fiets kreeg. Op de foto zien we Jan, die nog steeds in bed moet blijven, glunde ren met zijn nieuwe bezit. Ook Hansje steekt zijn vreugde niet onder stoelen of banken. EEN GROTE vogel is mogelijk de oor zaak van de ramp met een Viscount van de United Airlines te Ellicott City in Maryland. Daar kwamen vrijdag 17 mensen om het leven. Waarschijnlijk heeft het dier waarvan het karkas bij een deel van de staart van het vlieg tuig gevonden is een stabilisator be schadigd. (Advertenties) «ft Eén overhemd halen ...het tweede voor de helft betalen! Originele BEL-O-FAST of mooie tricot-nylon kwaliteit: 1e overhemd 13,50 2e overhemd 6,75 2 overhemden samen BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt 1 f gezellige mensen Deze week voor dames Tu/lonj ter kennismaking voor speciaal verlaagde prijs 150 laddervrij 2.5®

de Stem | 1962 | | pagina 1