CAMPARI „HET RIJCKSTE LANT ONDER DE SONNE" Slavenhandel bloeide er Snelle bloei üirck China In later tijden Macao thans Kredietverlening middenstand is vrij krachtig toegenomen Trouw STIJLVOLLE GESCHENKEN VOOR HEREN BIJ HENDR1KSEN Oproer in Paarl in Zuid-Afrika Ruit ingetrapt in Churchills huis Eén jaar brommen UW ASSURANTIEMAN WEET ER ALLES VAN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 MACAO DE OUDSTE VOORPOST VAN ONZE BESCHAVING IN OOST- (Van een bijzondere medewerker). GELOOFSIJVER, gouddorst en zucht naar avontuur bewogen van het begin der 15e eeuw af de Portugezen tot het maken van lange reizen en de verovering van verre landen. Langs de westkust van Afrika zochten zij tastend hun weg naar het zuiden. Kaap de Goede Hoop werd bereikt. Vasco da Gama waagde de tocht over de onbe kende Indische Oceaan en wierp op 20 mei 1498 het anker uit op de rede van de Voor- indische stad Kalikoet. India was bereikt! Goa werd het eerste belangrijke Portugese handelsstation in India en een centrum van de missie. f» I» A-. Wm"\v.v* De Portugezen trokken verder. Hun koers was aanvankelijk zuidoost. Malak- ka was het doel. In 1511 viel deze stad in hun handen. De „Poort der Kostbaar heden", die toegang gaf tot het geheim zinnige Verre Oosten, was Europees ge worden. In 1513 reeds vertrokken de eerste Portugese schepen in noordooste lijke richting. China, het Hemelse Rijk, het Ryk van het Midden, was nu hun doel. Zy bereikten het. Na jaren van wrijving en strijd met de Chinezen sloten de Portugezen in 1557 een verdrag met de Chinese autoriteiten van Kanton, waarbij zij het recht ver wierven om tegen een jaarlijkse pacht som een nederzetting te bouwen op het schiereilandje, gelegen tussen de mon dingen van de Si-kiang (Westrivier) en de Tsjoe-kiang (Parelrivier). De ha ven van dit pachtgebied heette A-ma Kao, Haven van de godin A-Ma, zo dat in de huidige naam Macao de oude naam voortleeft. De eerste Europese nederzetting in Oost-Azië werd snel een belangrijke handelsstad en verkreeg, nog vóór zij meerderjarig werd, gelyke privileges en een gelijke rang als Goa, de voornaamste stad der Portugezen in India. De Chinese en Japanse handel wierp aanzienlijke baten af. Macao werd hoofdkwartier der missie in Oost-Azië. In 1580 werd Macao tot bisdom verheven. Tegen 1600 woonden er zowat 20.000 mensen, voornamelijk Chinezen, hoewel zij officieel niet in Macao mochten wonen. Kanton en Japan waren de bronnen van Macao's bloei en rijkdom. Ieder jaar ver joeg een gunsteling van de Portugese koning het recht van de handel op Japan. Die vond plaats met één schip, maar de gelukkige, die dit baantje kreeg kon rekenen op een winst van circa 200.000 ducaten. zodat hij meteen binnen was. En ook zijn volk had niet te klagen, Een Enkhuizenaar Dirck Gerritsz. Pomp geheten en later Dirck China ge noemd, bezocht vóór 1600 in Portugese dienst enige malen Macao. In zijn reis herinneringen vereenzelvigde hij de stad met „Sina" (China). Dat Macao op die stoere, eenvoudige varensgast een diepe indruk maakte, staat als een paal boven water, want in Macao vertelde hij ..woont seere goet volck ende is een landt seer rijck van Gout Edel ghe- steente Alderhande Syde Perlen Perlemoer Camfer Quicsilber Rha- barber Goutdraet Muscus ende van al datmen mach bedencken. Het is dat rijckste lant datmen onder mSonne .mach vinden! Toen Dirck China Macao bezocht, was de stad nauwelijks 30 jaar oud. Maar welk een bloei was reeds bereikt. Ja, Macao was, als Malakka, tot een Poort der Kost baarheden geworden. Geen wonder dus, dat de Hollandse kooplieden begerig zagen naar die bloeiende Portugese nederzetting en dat zij pogingen ondernamen om hun Ibe rische concurrenten, evenals uit Indone sië, Siam en Japan ook uit Macao te verdrijven. Wel maakten de Hollanders tal van op Macao varende schepen buit, maar noch in 1600, noch in 1603, 1604, 1607 of 1620 slaagden zij er in, Macao zelf te veroveren. De grootste poging daartoe, in 1623 ondernomen, liep eveneens op een échec uit. Nu nog herinnert een ge denkteken in Macao aan die Hollandse nederlaag van 1623 en viert men in die Oost-Aziatische stad St. Jansdag, dat is de 24e juni, de dag van de grote Hol landse aanval, als een nationale zegedag. Na 1623 werden de betrekkingen tussen de Verenigde Oost-Indische Compagnie en de Portugese autoriteiten geleidelijk beter en in de 18e eeuw woonden de Compagniesdienaren, die de Nederland se factorij in Kanton dreven, een groot deel van het jaar in Macao. Ook burgers van andere nationaliteit vonden daar toevlucht, want Macao was immers tot aan de openstelling van China in 1842 de het dichtst bij China gelegen Europese nederzetting. Zo werd Macao,, eens het hoofdkwartier der katholieke missie, te vens de zetel der protestantse zending, toen deze China tot arbeidsterrein koos. Gastvrijheid is een deugd, die Macao steeds heeft gesierd. Engeland, dat zich in de 17e en 18e eeuw weinig aan de Chinese handel ge- Eén van de openbare gebouwen in Macao. Zij koesteren zich in een ver blindend licht. legen liet liggen, dwong kort na 1840 de keizer van China vijf Chinese havens open te stellen. Tevens schiepen de En gelsen nabij Macao een haven: Hong Kong. Deze schepping was de doods steek voor Macao. Het hielp niet veel dat de Portugezen hun stad, evenals Hong Kong tot vrijhaven maakten. Macao verloor zijn positie als handelsstad na genoeg geheel. Wel kreeg de stad na 1840 betekenis als woon- en recreatiestad voor de in Oost-Azië werkende westerlingen. Niet ten onrechte verwierf de oude neder zetting zich de naam „Oosters Monte Carlo", want talrijk waren er de speel- gelegenheden en andere huizen van ver maak. Zij hadden één goede zijde: de Macaose schatkist te spekken en de be grotingen sluitend te maken. Portugals aloude roem leek echter te zullen ver dorren. Slechts een gedenkteken met een lovende inscriptie herirjnerde nog aan het feit, dat in de 16e eeuw Luis de Carmoens in Macao zijn bekende Lusia- das, lofzangen op Portugals roem als kolonisator en ijveraar voor het chris tendom, dichtte. Na de eerste wereldoorlog blies de Portugese regering de stad nieuw leven in. Betere havenfaciliteiten kwamen tot stand. Het waren Nederlanders, die Ma- cao's probleem nummer één, het bruik baar maken van de rede der stad, op losten. Dwalende door de straten en langs de kerken van Macao lieten wij de histo rie der stad de revue passeren. Bloei, roem, naastenliefdemaar ook koelie- handel. Omstreeks 1850 ontstond een grote vraag naar Chinese werkkrachten. Macao, dat voor de Chinese kust ligt, was eens een belang rijk handelscentrum. Alhoewel de glorie van weleer getaand is, mag men Macao nog steeds be schouwen als een Europees bruggehoofd in Oost-Azië. Tienduizenden Chinezen verlieten hun land. Het was een verkapte slavenhandel. Macao werd een der grootste mensen- leveranciers. Californië, Cuba en Peru waren de belangrijkste klanten. De dood voer mee naar Amerika, onderweg stierf een zesde deel der koelies. Toen in 1874 de koeliehandel verboden werd, kwamen er in Macao 300 huizen leeg en 40.000 mensen zonder werk. Of die mensont erende handel ook winstgevend was! Opwekkend is het beeld van Macao's gastvrijheid. Door de eeuwen heen nam de stad vervolgde Japanse en Chinese christenen op. Toen in de jaren dertig de Japanners China binnentrokken kwa men tienduizenden Chinezen naar Ma- cao. Zij werden er gastvrij opgenomen. Ontheemde en ouderloze Chinese kin deren vonden er een tehuis en verzor ging. En in de jaren 1942—1945 trokken opnieuw tienduizenden mensen naar het gastvrije Macao. Van 1941 tot 1946 steeg het bevolkingscijfer van 200.000 tot 500.000. Geen wonder, dat Macao „de meest gastvrije stad" van Oost-Azië ge noemd werd. Ook enige consulaten van oorlogvoerende landen bleven in Macao geopend. De kolonie Macao omvat het schier eiland van die naam en de eilandjes Taipa en Coloana, alles tezamen 16 km2 groot. Het klimaat is goed. Politieke on rust is er weinig. De stad maakt een echt Portugese indruk. De klokken der talrijke kerken sprankelen met gal mende slagen de uren over de pleinen, die het stempel dragen van vervlogen eeuwen. Tal van gebouwen, forten en kloosters eveneens. De bouwstijl is die van Zuid-Europa. „Een brokje Portugal, gedropt voor de kusten van het Hemelse Rijk, aldus kenschetste een bezoeker de ze stad. Scholen en hospitalen zijn er vrij talrijk. Ook handelskantoren, hoe wel Macao's handel klein is, vergeleken bij die van Hong Kong. Behalve de indrukwekkende ruïnes van de St.-Pauluskerk kan men de mooie nog gebruikte St. Domingos, St. Augus- tinus en St. Lazarus kerken bezoeken en bewonderen. Ook interessante Chine se tempels, bijvoorbeeld Ma-Kok-mioe, gewijd aan de godin A-Ma en daterende uit de pre-Portugese tijd; dan Lin-Foeng- mioe, de prachtige Lotusberg-tempel; voorts Koen-yam, gewijd aan de godin der barmhartigheid en historisch belang wekkend, omdat binnen zijn muren in 1844 het eerste verdrag tussen China ei de Verenigde Staten werd gesloten. nederzetting in Oost-Azië, is zijn her komst trouw gebleven door alle eeuwen heen. Macao biedt nog steeds lichte kost: zeilsport, clubleven, sportterreinen. En wie de Guia-heuvel bestijgt, wordt be loond met een der verukkelijkste verge zichten, die men zich denken kan. Handel en nijverheid bloeien rustig en bescheiden in die oude stad. Voetzoe kers en wierookstaafjes vormen een be geerd uitvoerartikel, want de Chinezen zijn dol op vuurwerk. Zij zijn ook dol op goud en hiervoor kon Macao in de jaren vijftig onzer eeuw worden tot een centrum van de vrije goudhandel. Im mers, Portugal ondertekende de over eenkomst van Bretton Woods ter rege ling van de goudprijs niet. Honderden miljoenen dollars aan goud zijn reeds via Macao verkocht. Grote sommen gelds worden aan die handel, aan Macao's 20e eeuwse goudroes, verdiend. Voor de Chinese kust, aan de rand van het onmetelijke Chinese Rijk, ligt de stad Macao. Ruim vier eeuwen lang heeft de Portugese vlag boven de eer ste voorpost van Europa in Oost-Azië gewapperd. Een bloeiende, gastvrije, mooie stad met een roemrijke geschiede nis en oude tradities. Weinig gekend in toch zo belangwekkend, zo romantisch en zo zwierig, dat het een voorrecht is, Macao te bezoeken. Hier en daar in Macao treft men ruïnes van trotse bouwwerken uit het verleden aan, zoals hier de facade van de Portugese Sint Pauluskerk. HOFLEVERANCIER OVERHEMDEN DASSEN SHAWLS ZAKDOEKEN KNtTWEAR ETC. Voor wie nog denkt, dat het voor heren niet gemakkelijk kiezen is, bracht Hendriksen een exclusieve collectie charmante geschenken bijeen. Deze accessoires werden* met zorg gekozen uit de collecties van toonaangevende herenmode centra overal ter wereld. Het zal u zeker niet moeilijk vallen om bij Hendriksen 'n verrassende keuze te doen. Temeer, daar onze mede werkers alle gelegenheid hebben u in rustige sfeer te adviseren. GROTE MARKT as - BREDA TEL. 3009S De kredietverlening aan de midden stand is na 1950, uitgezonderd de periode van de bestedingsbeperking, vry krach tig toegenomen en bevindt zich, vooral sinds 1959, op een hoog niveau. Ook het gemiddelde kredietbedrag ver toonde een stijging en wel bij de door de Nederlandsche Middenstandsbank en de institutionele beleggers verstrekte Wie Macao bezoekt, ontdekt alom de res ten van en de herinneringen aan Por tugals vroegere schoonheid. „Stad van Goddelijke Naam; geen enkele is trou wer dan gy", lazen we in een inscriptie, En inderdaad, Macao, de eerste Europese Op de bergtop ligt, als een arends nest, een der vele heiligdommen van Macao. kredieten van 7295 in 1950 tot 18.145 in 1961 en bij de door bemiddeling van de borgstellingsfondsen verstrekte kre dieten van 1078 in 1950 tot 3371 in 1961. De toeneming van de kredietverlening door bemiddeling van de middenstands- borgstellingsfondsen heeft niet geleid tot een stijging der verliezen. De verlies cijfers wisselen sterk. Zulks kan worden toegeschreven aan het eigen karakter van de kredietverlening door deze fond sen. Deze kredietverlening vindt nl. plaats aan de kleine middenstand en tot vrij beperkte bedragen. Bij de door de Nederlandsche Midden standsbank en de institutionele beleggers verstrekte kredieten is echter wel sprake van een toeneming van de geleden ver liezen. Tegenover de sterke toeneming der kredietverlening staat een stijging der verliezen. Voor de globale beschouw de periode is echter de verhouding tus sen de geleden verliezen en de verstrekte kredieten niet gestegen. Dit alles wordt meegedeeld in de me morie van antwoord op het voorlopig verslag over de begroting 1963 van het ministerie van economische zaken. (Advertentie) Ditter (Advertentie) Ongeveer honderd negers, gewapend met pangas (kapmessen), hebben giste renmorgen vroeg in Paarl, een bekend wijnbouwoord op 50 kilometer van Kaap stad, een oproer ontketend waarbij twee blanken en vijf negers werden gedood. De politie had het vuur geopend toen de negers het politiebureau in Paarl omsin gelden, stenen begonnen te gooien en probeerden, het gebouw binnen te drin gen. Vijf oproerlingen werden dodelijk door de kogels getroffen. Twee blanken, een jongeman en een vrouw, die op het rumoer naderbij wa ren gekomen, werden door de woeste menigte met kapmessen gedood. I'aperitivo Gen. vert. O. Ognibeni Co., A'dam. 2 De werkloze arbeider, Leonard Po- 2 well, zat woensdag berouwvol in het beklaagdenbankje van een Londens Z 2 kantongerecht. Toen de rechter hem 2 2 vermanend toevoegde dat hij „de 2 grootste misstap in zijn misdadige le- 2 ven had begaan", gaf hij met een 2 triest knikje de waarheid van deze 2 woorden toe. Z Powell had een raam ingetrapt van het huis van sir Winston Churchill. 2 Zijn „grootste misstap" kost hem 2 een jaar gevangenisstraf. Powell heeft Z reeds 11 veroordelingen achter de rug. 2 AMSTLEVEN LEVENSVERZEKERING

de Stem | 1962 | | pagina 11