Sovjet-atoommacht de plaats rust op opgelucht Concilievaders door pauselijk ingrijpen OPMARS VAN DE CHINEZEN GESTAAKT, DOCH N.V.V.star Bronnenschema naar een speciale commissie Nieuwe taakafbakening maatschappelijk werk? Op laatste moment nog een Chinees offensief Arrestaties KIPPIGE HOED IN LONDEN van af? Zien Y.S. inspectie voorlopig niet aan de orde DAGBLAD VOOR ZEELAND Hervatting van overleg inzake Duitse kwestie? Loonvorming Communisten gearresteerd PAUS GREEP PERSOONLIJK IN Nu schema over communicatie aan de orde Inentingsgebod voor honden NA OPHEFFING CUBA-BLOKKADE Rustig winterweer Ontvanger in arrest gesteld VOORBEREIDENDE COMMISSIE GELAAKT Mijnindustrie vraag 1 steun van overheid 102e JAARGANG No. 24138 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: K H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 22 NOV. 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 'f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NEHROE HOUDT HET BEEN VOORLOPIG NOG STIJF Goedingelichte kringen hebben woens dag in Londen gezegd, dat premier Kroestjev in recente diplomatieke con tacten te kennen heeft gegeven dat hij de Oost-Westbesprekingen over Berlijn en Duitsland zou willen hervatten. Kroestjev zou van mening zijn, dat er geen werkelijke ontwapening mogelijk is zolang de Duitse kwestie onopgelost blijft. (Van onze Haagse redactie) De Stichting van de Arbeid heeft zich gisteren beraden over de nota van toe lichting die de regering gegeven heeft op het nieuwe loonvormingssysteem. Volgens onze inlichtingen stelt deze no ta geen veranderingen voor maar bevat zij slechts nadere verduidelijkingen. Dit is er de oorzaak van dat de opvattin gen, zoals die in de Stichting van de Arbeid over het loonvormingssysteem bestaan, weinig of niet veranderd zijn. De werknemersorganisaties koesteren nog steeds bedenkingen tegen het nieu we systeem. De bezwaren van de K.A. B. en het C.N.V. schijnen nu evenwel minder groot te zijn dan bij het N.V.V., dat een starre houding blijft innemen. Het is in de huidige situatie nog maar zeer de vraag of er vrijdagavond alge mene overeenstemming over het nieu we systeem bereikt kan worden. Volgens berichten uit Gauhati, in de Indiase provincie Assam, hebben de Chinese troepen die gereed schenen te staan om de vlakte van Assam te bezetten, hun opmars gestaakt. Dat dit echter nog geen duidelijk bewijs is van de goede intenties welke de Chinese regering bezielden, toen zij bekendmaakte dat woensdag te midder nacht het vuren zou worden gestaakt, moge blijken uit het feit dat vijf uur voor dat tijdstip een Chinese doorbraak in het noordoostelijke grensgebied heeft plaatsgevonden. Chinese troepen baanden zich een weg naar het dorp Foothills, dat op de weg van Bomdila naar Tez- poer ligt. Vier Indische stellingen in de provincie Ladakh werden door de Chinezen onder de voet gelopen en de Indische troepen hebben zich tot 130 kilometer ten zuiden van Walong moeten terug trekken. Afgezien van deze militaire kwesties heeft premier Nehroe verklaard dat hij in principe blijft vasthouden aan de eis, dat de toestand van voor 8 september in het grensgebied hersteld moet worden, eer hij met Peking over een wapenstilstand gaat praten. Zoals bekend hebben de Chinezen aan geboden zich, na het staken van de vij andelijkheden (waarop dubieuze teke nen reeds wijzen) terug te trekken op een grenslijn die 20 kilometer achter de lijn, die op 7 november 1957 het door India en China feitelijk gecontroleerde gebied scheidde, is gelegen. In het Indiase parlement zijn stem men opgegaan van radicalisten, die zeggen dat Nehroe het hele Chinese aan bod moet verwerpen en zich zo geducht moet uitrusten voor de strijd, dat er geen gemarchandeer meer nodig zal zijn, maar dat de wapens zullen spre ken. Nehroe wil niet zo ver gaan. Hij zei: „Wij zullen eerst zien hoe China zijn beloften nakomt", en zijn princi piële uitspraak, dat de grenslijn van 7 november 1962 voor hem de enig wetti ge is kwam daar wat zwakjes achter aan. Het wantrouwen jegens China is trouwens bijzonder groot. daarvoor beroept op een min of meer denkbeeldige status-quo-lijn welke da teert van 1913 en onder Brits beheer tot stand kwam) tot India behoorde. Dit was Ladakh, bergachtig en onbe gaanbaar. Op een kwade dag ontdekte men in New Delhi dat er in Ladakh Chinezen zaten en daarom installeerde premier Nehroe daar een aantal mili taire posten en liet hij wegen aanleggen voor de Indische troepen. In een reeks grensconflicten, lang voordat de grote Chinese aanval begon, wist India een groot stuk van de 31.000 vierkant kilometers die China in Ladakh had ingepalmd, terug te krijgen. Het (voor India) voordeligste verloop van de grens is nu op de datum van 7 no vember 1962 gefixeerd. Terugtrekking op de lijn die de Chinezen voorstellen betekent voor India dus het afstand doen van het gebied in Ladakh, dat geruis loos door Peking was ingenomen. Om gekeerd betekent het ingaan op de In dische eis, dat Peking Ladakh. waarop het recht meent te hebben, loslaat. India gaat intussen voort met het ne men van maatregelen alsof de volledige oorlogstoestand nog heerste. Gisteren morgen zijn weer 200 vooraanstaande communisten gearresteerd. De evacua tie van het gebied, dat door de Chinezen werd bedreigd, gaat eveneens voort. In Peking heerst een ongewone diplo matieke bedrijvigheid, die wel verband zal houden met het streven van de Chi nese regering om het vredesnummer zo goed mogelijk te verkopen, in het bij zonder aan de nogal hevig geschrokken neutrale landen. India op zijn beurt heeft nog geen reden gezien om de wapenleveranties door de V.S. en Engeland te doen stop zetten. De V.S. zullen binnenkort 12 grote transportvliegtuigen met beman ning naar India sturen, en uit Londen is, behalve het nodige militaire materieel, Het geharrewar over verschillende grenslijnen heeft uiteraard zijn voorge schiedenis. Op 7 november 1957 had Peking-China, na Tibet onder de voet te hebben gelopen, een grenslijn bereikt die gedeeltelijk liep over gebied dat volgens de Indiase regering (die zich vervangen. In de Indiase stad Tezpoer ziet men o.a. de vrouwen-burgerwacht, bestaan de uit studenten, huisvrouwen en ver pleegsters met het geweer op de schou der marcheren. De schilderachtige kledij is nog niet door een uniform Paus Joannes XXIII is gisteren zelf tussen beide gekomen in de controverse over de ingediende schemata betreffen de de bronnen der openbaring. Op zyn uitdrukkelijke wens, zo werd officieel meegedeeld, zal een speciale commissie worden ingesteld om deze schemata te herzien. TE EMMEN stak een 30-jarige man met zijn fiets aan de hand een onbewaakte overweg over. Een Dieseltrein sleurde de man de fiets uit de hand. De man zelf liep een hersenschudding op. DE TRIDENT, het nieuwe Britse straal- verkeersvliegtuig, heeft op het traject Londen-Rome een nieuw snelheidsrecord gevestigd door in 97 minuten de afstand van 1488 kilometer af te leggen. DE FRANSE militaire politie heeft een soldaat gearresteerd, die had nagelaten te melden dat een communistische di plomaat had geprobeerd militaire gege vens van hem los te krijgen. De diplo maat is het land al uit. DE BRITSE fabrikanten van sigaretten hebben besloten vrijwillig geen reclame meer te maken, waarin het roken als mannelijk, romantisch, heldhaftig of so ciaal noodzakelijk wordt voorgesteld. BIJ HET BOUWEN van een benzinesta tion in de buurt van Ancona, in Oost- Italië, ontdekten arbeiders een urn, waarin zich vierhonderd zilveren Ro»- moinse munten uit de tweede eeuw be vonden. De paus komt hiermee tegemoet aan de wensen van de meerderheid der con cilievaders, die de ingediende schemata te star vonden en weinig geschikt om de oecumenische verhouding tussen de kerken te dienen. De herzieningscom missie zal tot taak hebben „het ontwerp betreffende de bronnen der openbaring om te werken, het in te korten en daar bij meer nadruk te leggen op de alge mene beginselen van de katholieke leer, die reeds behandeld werd door het con cilie van Trente en het eerste Vaticaan se conoilie". Na verloop van tijd zal de commissie een nieuw ontwerp aan de concilievaders voorleggen. Het concilie zal morgen voorlopig overstappen op een ander onderwerp, namelijk het ontwerp dat een commissie onder leiding van de Amerikaanse mgr. Martin J. O'Connor heeft opgesteld be treffende pers, radio, televisie en film. De concilievergadering sprak zich dinsdag reeds uit tegen behandeling van het ontwerp betreffende de bronnen der openbaring in zijn huidige vorm. Maar aangezien de tegenstanders geen twee- derde meerderheid bereikten, had het ontwerp volgens de regels van het con cilie niet teruggenomen behoeven te worden. Vandaag heeft aan de Gregoriaanse universiteit in Rome een promotie plaats, waarbij dezelfde kwestie ter sprake komt als waarover op het ogen blik in het concilie een strijd gaande is en waarover ook al jaren de universi teit van Lateranen en het pauselijk bij belinstituut met elkaar redetwisten. Prof. Norbertus Lohfink s.j., een Duit se jezuïet, die hoogleraar is in de H. Schrift, zal stellingen verdedigen, welke in verband met het concilie en het theo logisch schema over de bronnen der openbaring bijzonder actueel zijn. Zijn proefschrift handelt over Douterono- mium 51. ook de chef van de Britse generale staf vertrokken. Deze functionaris, Huil, ^1 de militaire behoeften van India trach ten te peilen. Uit Amerika zal een delegatie, onder leiding van de onderminister van Bui tenlandse Zaken, Harriman, vertrekken. De V.S. moeten echter omzichtig han delen, aangezien zij bondgenoot var Pakistan (dat zich door India bedreigd voelt) zyn. De reacties, zowel op de kanselarijen als in de wereldpers op het gebeuren aan de Indisch-Chinese grens, worden beheerst door gevoelens van wantrou wen. In Pakistan zijn giste-ren betogingen tegen India, Engeland en de V.S. gehou den. Amerika en Engeland werden daar bij uitgekreten voor wolven in schaaps kleren, die beweren vrienden van Pa kistan te zijn, maar die in werkelijk heid de agressieve Indiërs van wapens voorzien. (Van onze parlementaire redactie) De minister van Landbouw, mr. Ma- rijnen, heeft bij wijze van voorzorg be paald, dat het binnenkort in het gehele land verboden zal zijn op de openbare weg of op andere voor het publiek toe gankelijke plaatsen een hond bij zich te hebben, die niet tenminste dertig dagen te voren tegen hondsdolheid is ingeënt. Deze bepaling, die in feite op een lan delijk inentingsgebod voor honden neerkomt, wordt geleidelijk van kracht. In Amsterdam en Nieuweramstel, de besmettingshaard, gaat het inentings gebod gelden per 15 januari 1963, in de rest van Noord-Holland, in Zuid- Holland en Utrecht op 15 februari 19C3 en voor het overige deel van het land per 1 maart 1963. Een en ander houdt in, dat de inenting in de betrokken gebieden steeds één maand voor genoemde data moet hebben plaatsgehad. Ingeënte honden moeten aan de lijn gehouden blijven. Jachthonden zijn hier van uitgezonderd. Waar een muilkorf- plicht bestond kan die echter dertig dagen na de inenting vervallen. Ook het vervoersverbod van honden uit Am sterdam en Nieuweramstel vervalt dan. Ook voor katten zal de gelegenheid tot inenting worden opengesteld. In verband met de jaarlijkse interna- Carol Jones uit Aldershot in Hamp- tionale pluimvee-tentoonstelling in Olympia, Londen, is hier een wed- strijd-van-malle-hoeden gehouden, waarop Aage Thaarup, de hoeden maker van de Engelse koningin, de prijswinnaars moest aanwijzen. Mej. shire toonde deze kippige hoed, ont worpen door mevrouw Looney uit Colby op het eiland Man. Silkiede echte witte kip, had er alleen een verontwaardigd gekakel voor over Mr. de Vreeze (K.V.P.) heeft gister avond tijdens een volksgezondheiddebat in de Tweede Kamer om aanvullende overheidshulp gevraagd voor Softenon- bies. De Softenon-tragedie was voor ve le afgevaardigden aanleiding opnieuw aan te dringen op een zo scherp moge lijke controle op geneesmiddelen. De ontspanning in de 'Cubaanse crisis is sedert gisteren volledig. De Russische regering heeft de speciale paraatheids maatregelen die op het hoogtepunt van de 'Cubaanse crisis waren genomen, op geheven nadat president Kennedy had besloten tot opheffing van de marine blokkade rond 'Cuba. Het besluit tot opheffing van de blok kade werd genomen nadat eerst pre mier Castro en daarna de Russische regeringsleider overeen waren gekomen ook de Iljoesjinbommenwerpers die zich op Cuba bevinden, terug te trekken. Feitelijk betekent het Russische be sluit om de paraatheidstoestand te be ëindigen, dat men het systeem van ra ketten in ruststand heeft gebracht. De maatregelen van communistische zijde betreffen ook de door Rusland gecontro leerde gebieden, zoals de landen van het pact van Warschau. Aangenomen kan worden dat ook een aantal Russi sche duikboten uit ver vooruitgescho ven posities zal worden teruggenomen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is unaniem van oordeel, dat het ministerie van Maat schappelijk Werk in zijn tienjarig be staan zeer belangrijk werk heeft ver richt. Deze conclusie leidde de Kamer gisteren bij de begrotingsbehandeling van maatschappelijk werk echter niet algemeen tot het inzicht, dat het depar tement ,,dus" dient te blijven voortbe staan. Vervolgde kerk Vijftien bisschoppen van de Oekrains- Byzantijnse ritus, die het concilie bijwo nen, hebben een protest uitgebracht te gen vervolging van katholieken van hun ritus door de communisten. Er zijn in totaal 1.200.000 katholieken van de Oekrainse ritus in Amerika, Europa en Australië. De Oekrains-katholieke aartsbisschop van Lvov is reeds meer dan zeventien jaar in Siberië gedetineerd. Hij is de enige overlevende van elf bisschoppen van genoemde ritus nadat de tien an deren in gevangenissen van de commu nisten waren gestorven. J Weersverwachting medegedeeld door t het K.N.M.I., geldig tot vanavond: J J Op enkele plaatsen mist of laaghan- J t gende bewolking. Elders zonnig weer maar aan de kust enkele verspreid J voorkomende buien. Zwakke tot ma- t hge noordwestelijke wind. In de J ochtend lichte vorst. In de middag i J temperaturen om het vriespunt. t i Het Belgisch weerkundig instituut J verwacht: Zwakke noordwestelijke i f winden die koude lucht aanvoeren. In J t het kustgebied kans op sneeuwval. J i Minimumtemperaturen van 2 tot 0 t J graden, maximum van 14 graden. Vandaag: zon onder 16.41 uur. Maan J t onder 15.18 uur. J Morgen: zon op 8.12 uur. Maan op J t 3-39 uur. De 43-jarige W. IJ. uit Kerkdriel is door de rijksrecherche gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht in zijn functie als gemeenteontvanger van de gemeenten Maasdriel, Ammerzoden en Hedel gelden te hebben verduisterd. Om welk bedrag het gaat kon nog niet worden meege deeld. Wel gaf men te verstaan dat het gaat om een „groot bedrag". Verdere bijzonderheden omtrent de aard van het vergrijp kon men in het huidige itadium van het onderzoek nog niet mededelen. e beslissing van de paus om een gemengde commissie te benoemen die t'/~> /9 »vi f, het schema over de bronnen van open- Vit ff tt A t 11 III It in deze situatie moest ingrijpen. Hij moest dit ook doen zo zegt het persbulletin van gisteren wijl de discussies over het schema eeuwig zouden duren en vrijwel zonder hoop op een positief resultaat. Onduidelijk is hoe de commissie precies zal worden samengesteld. Som migen interpreteren de uiteenlopende lezingen van de beslissing zo, dat en kele kardinalen opdracht krijgen de commissie samen te stellen uit een vonden kon worden en niet de nodige yittpr^v^n d°°r V00J" 6 zitters van de beide commissies, de theologische en het secretariaat. An- mededeling, dat het de open baring opnieuw zal bewerken, heeft bij de concilievaders grote vreugde gewekt. Toen dinsdagmorgen bü de stem ming over het voortzetten van de dis cussie bleek, dat maar 62 percent voor verwerping van het schema ge- 2/3 werd gehaald, ontstond een stem ming van algemene teleurstelling. Im mers, tengevolge van een formeel juis te vraagstelling en een juridisch vol komen reglementaire beslissing, was de toestand zo geworden, dat de grote meerderheid van vaders gedwongen was te beraadslagen over een voorstel, waar een derde van het concilie achter stond. Vele van de 822 voorstemmers had den hun stem aan de voortzetting van het debat gegeven, alleen omdat zij hoopten toch nog tot iets positiefs te zullen komen. In hun hart echter had den zij werkelijk een tegenzin in het schema. Mgr. De Smedt had namens het se cretariaat voor de Eenheid verklaard dat het schema geen oecumenisch perspectief bood. Maar erger was zijn theologische commissie was geweest, die het over leg onmogelijk had gemaakt. Daarbij werd niet gemeld, hetgeen verschil lende vaders bekend geworden was uit een geheim document, dat ver schillende leden en consultoren van de voorbereidende 'theologische com missie in de afgelopen jaren systema tisch uitgeschakeld zijn van medewer king, omdat zij in een andere pro gressieve richting dachten. Doordat dit feit de laatste dagen bekend was geworden, achten vele bisschoppen zich verplicht een meer afwijzend standpunt ten aanzien van het schema in te nemen. Het spreekt welhaast vanzelf, zo meenden vele waarnemers dinsdag, dat de paus niet onkundig van het gebrek aan samenwerking bij de voor bereiding van het schema, niet onkun dig ook over de gebruikte methoden deren menen op grond van het bul letin van gisteren dat de paus de commissie heeft samengesteld uit en kele niet genoemde kardinalen, plus de leden van de commissie en van het secretariaat. Voorts is uitdrukke lijk meegedeeld, dat nog speciale ad viseurs kunnen worden aangetrokken waarschijnlijk dan door de kardinalen, die zijn of worden aangewezen. Het is uitgesloten, zo menen sommi ge concilievaders, dat dit nieuwe sche ma nog in deze zitting aan de orde komt. Het concilie zal zich nu bezig houden met de publieke communica tiemiddelen, pers, radio, film en t.v. Bovendien moet nog veel gestemcf worden over de hoofdstukken van de liturgie. De commissie werkt hard aan de amendementen, maar hun aan tal vooral op het eerste hoofdstuk is zo groot, dat er haast geen doorkomen aan is. Toch is het nog niet geheel pais en vree in het Caraïbische gebied. Premier Castro weigert nog categorisch om in specteurs van welke soort dan ook tot Cuba toe te laten. Het vliegverbod bo ven Cuba is ook nog steeds van kracht en gisteren is er zelfs geschoten op een niet geïdentificeerd vliegtuig dat zich boven Havanna vertoonde. Het vliegtuig, dat niet getroffen word, was vermoede lijk een Amerikaanse machine. De Amerikaanse regering schijnt be reid te zijn om haar eis van controle op ontmanteling van raketbases en vliegvelden op Cuba ter plaatse, te la ten vallen. Zij zou, aldus zegslieden in Washington, genoeg vertrouwen hebben in andere inspectie- (en spionage-) me thoden, die Castro's instemming niet be hoeven. In de Ver. Naties is het bericht over de opheffing van de blokkade met ge- j\ich begroet. Enkele V.N.-ledën toon den echter enige scepsis, omdat de op heffing van de blokkade alleen betrek king heeft op de vlooteenheden. Vanuit de lucht blijven de Amerikanen Cuba en de schepen die aan en af varen in de gaten houden. President Kennedy is echter optimis tisch en hij sprak zelfs over de moge lijkheid, dat het bereikte resultaat de ouverture is van een aantal nieuwe ver beteringen van het internationale poli tieke klimaat, waarbij hij dacht aan de ontwapeningsproblemen. De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt dat 63 schepen aan de blokkade van Cuba hebben deelgeno men. Aan het eind van deze week zul len zij alle op hun bases zijn terugge keerd. (Advertenties) coffeïnevrij vol aromatisch dubbel veredeld Zoals bekend heeft de partijraad der K.V.P. hiervan zeer recent een pro grammapunt gemaakt. De socialist mr. Daams zei „verbaasd" te zijn over die uitspraak. Het maatschappelijk werk heeft in de loop der tijdenyenyenyen I heeft in de loop der tijd zoveel raak-1 vlakken gekregen met andere departe menten, zei hij, dat bij de komende kabinetsformatie een nieuwe terreinaf bakening nodig is. Daarbij komt dan vanzelf de vraag aan de orde of het departement moet blijven voortbestaan. Als men daarbij zakelijk te werk gaat en ook goed voor ogen houdt wat on der dit departement tot stand is geko men, zie ik de uitslag van het komend beraad met vertrouwen tegemoet, ver klaarde minister Klompé. Het is een publiek geheim, dat minis ter Klompé graag zou zien, dat bij de komende kabinetsformatie de afdeling „Volksgezondheid" van Sociale Zaken bij Maatschappelijk Werk gevoegd zou worden. Een nieuwe taakafbakening achtte ook de Kamer nodig Men liet echter de vraag onbeantwoord in welke richting dan gekoerst zou moeten wor den. Dit is een kwestie van integratie en coördinatie, zei K.V.P.-er Zwanik- ken. Bij de verdediging van maatschappelijk werk kreeg de K.V.P.-fractie steun van A.R.- en C.H.U.- zijde. „Dit departe- ment vervult een onmisbare functie in *11 de samenleving" constateerde b.v. de 0D STOOt D3KDe briis is nu f2.20 heer Kikkert (C.H.U.). De socialisten er kenden eveneens, dat het departement aan het Maatschappelijk Werk ,,een ei gen gezicht" heeft gegeven. Voor de toekomst hield men aan die kant ech ter de nodige slagen om de arm. Dat is intussen al een hele verbetering ver geleken bij enige tijd geleden. Toen werd vooral van P.v.d.A. -zijde zonder meer aangedrongen op opheffing van het de partement. Met de kabinetsformatie van 1963 voor ogen is men kennelijk wat voorzichtiger geworden. Het doel van de bespreking was, de minister ervan te overtuigen, dat over heidshulp nodig is, gezien de huidige situatie in de Nederlandse kolenmijnin dustrie, die, op grond van de door de mijnbedrijven verstrekte gegevens niet als rooskleurig kan worden beschouwd. De concurrentievoorwaarden voor de Ne derlandse kolen zouden gelijk moeten zijn aan die van de kolen uit de andere landen van de E.G.K.S., die wèl over heidssteun ontvangen. Tijdelijk 20 ct korting

de Stem | 1962 | | pagina 1