reiia IDEALEN EN PROBLEMEN TIJDENS VERMAGEREN E V A Ochtendlijke vogelverkenning in de herfst is boeiende belevenis Cholera-epidemie in N.-Guinea duurt voort Kookkunst overbodig 67-io% STRAALJAGER NEERGESTORT dof, dor haar? r Schapevellen voor chronisch bedlegerigen J DE ONAFSCHEIDELIJKE TAS zegels ze3ef cf voordeel tegel ct voordeed Dagenlang gekwetter en dan op de wieken Buitelende kieviten AL RUIM 300 DODEN Uit (gerust)... goed voor hem STILBÉPAN gebruikt u misschien de verkeerde shampoo? STILBÉPAN@ voor levend haar Het beursje i De handige „bags" DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 2egef bordeel ET 10% OURRÉ <D -Q <D O (Van een medewerker) De voorbode van de winter heeft zijn intrede gedaan en reeds vele bo men en struiken van hun trotse tooi beroofd. De naakte bomen geven het landschap een triest beeld en wekken een schijnbare verlatenheid op. Toch heeft het najaar ook zijn vele beko ringen. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de talloze kleurige en fleurige paddenstoelen welke uit de grond op rijzen; de eike- en beukeblaren met hun schitterende kleurschakeringen. Eveneens komen tijdens dit jaar getijde de vogelliefhebbers dubbel en dwars aan hun trekken. Bij duizenden gaan dan immers de vogels aan het trekken en zwerven. Ieder jaar vindt dit grote wonder in onze natuur plaats. Het geheim van het hoe en waarom daarvan geven de vogels slechts met kleine beetjes prijs. Vooral zij die in de vroege morgen het warme bed met de nogal kille bui tenlucht verwisselen, zullen meer van deze vogelverplaatsing kunnen waar nemen dan degenen die het leven nog in horizontale stand beleven. Het bekijken van trekkende vogels blijft steeds een boeiend schouwspel. Wie dit eenmaal heeft gezien, zal voor altijd onder de ban van de vogeltrek blijven. Fascinerend is het, wanneer men een concentratiegebied van trek vogels heeft kunnen gadeslaan. Hier blijven ze soms denk maar aan de boerenzwaluwen een paar dagen be sluiteloos rondzwerven, totdat ze op eens voorgoed op de wieken gaan. Tijdens een vroege ochtendwande ling ontdekten wij een concentratie gebied van spreeuwen. Naar schatting zaten en liepen op en over een pas omgeploegde akker meer dan duizend spreeuwen. Het was een en al bedrij vigheid en het leek allemaal zo doel loos. Toch zal dit alles wel zijn reden hebben, welke voor de spreeuwen een weet, maar voor ons nog een grote vraag is. Op enige afstand zagen wij kleine groepjes laag boven de akker wat rondvliegen. Vlak voor ons gingen een honderdtal spreeuwen op de wie ken en uit hun luidruchtig gekwettër op te maken, schenen ze onze komst niet erg op prijs te stellen. Enkele patrijzen vlogen onder luid geroep en met snorrende vleugelslagen mee. Toen wij bijna midden in hun concentratie- Advertentie gebied waren beland, stonden onze trommelvliezen bijna op springen van het oorverdovend gekwetter. Weldadig deed de stilte aan, toen wij onze oren met de handen bedekten. Al konden wij nu hun luide „gesprekken" niet meer horen, aan hun manieren te zien bleef alles hetzelfde en het was een gewriemel van jewelste. Steeds vlogen nu grotere troepen laag boven de grond weg, streken een eindje verderop neer om zich uiteindelijk weer bij de hoofd macht aan te sluiten. Aan hun on rustig gedrag te oordelen .stonden zij op het punt de grote sprong naar hun warme winterkwartieren te wagen of om een andere roestplaats te betrekken. Enkele kilometers verder ontdekten wij een tachtigtal kieviten. In het be gin hadden wij ze niet direct in het vizier, daar ze tegen een donkere ach tergrond vlogen. Speels als deze vogels echter in de lucht zijn, wentelden en gooiden ze zich herhaaldelijk tijdens het vliegen om. Dit leverde een prach tig gezicht op en wij zagen hun hel dere witte onderzijde fel tegen de don kere achtergrond oplichten. Deze witte flitsen, welke naar het leek uit het niet opdoken, maakten het geheel wat spookachtig. Enkele dagen later kwam iemand (die ook deze kievftflitsen had bemerkt) ons vertellen dat hij vreemde witte vogels had gezien. Hij meende tenminste dat het vogels waren, want het geluid dat die witte flitsen voort brachten, klonk „vogelachtig". Toen wij dichter bij de kieviten kwamen, bleken ook zij niet erg zwijg zaam te zijn en hun gekieoewiet klonk onophoudelijk. Dit was in ieder geval heel wat beter aan te horen dan het hels gekwetter van de spreeuwen. Waarschijnlijk zijn de houtduiven uit de noordelijke streken reeds aan gekomen, want wij zagen er een hon derdtal op het land zitten. Een een- 'ame, op de trek, achtergebleven tor- elduif vloog met de houtduiven bij mze komst op. Een twintigtal meter verder het land n waren vijf kraaien verwoed op iets 'an het inhakken. Het bleek een reeds lalf uitgekropte haas te zijn. Welk iatuurdrama zou zich hier hebben af- respeeld? In een klein eikebosje was het vogel leven in volle gang. Ijverig liep de orachtig gekleurde boomklever tegen de stam van een eikeboom. Vinken en diverse mezesoorten vlogen van boom tot boom. De kleine bonte specht gaf een soloroffel weg op een oude boom tak. Het kleine, vieve winterkoninkje jubelde zijn schel liedje uit. Met zijn welluidende stem doet hij ieder ver baasd staan, want zo'n volume ver wacht men niet „uit" deze vogeldreu mes. Wanneer men dit bedrijvige vo geltje ziet, moet men zich wel afvragen hoe deze benjamin onder de vogels aan zo'n koninklijke naam komt. Een oude sage biedt op deze vraag uit komst" Toen de vogels een vliegwed strijd hielden met als inzet de konings titel, verborg het winterkoninkje zich in het gevederte van de adelaar. Het won zodoende de titel. Bij een later gehouden „vogeluitspraak" schijnt het vogeltje echter te zijn gediskwalificeerd en kreeg de adelaar het predikaat „koning der vogels", maar het winter koninkje behield zijn naam. Wij vinden het altijd een genot naar dit speelse vogeltje te kijken, wanneer het 's winters het voedertafeltje in onze tuin bezoekt. De cholera-epidemie in Nieuw- Guinea heeft zich nog steeds be perkt tot het laagland aan de kust om de plaatsen Agats en Kokenao langs de zuidwestkust, halver wege Merauke en Kaimana. Er zijn nog geen gevallen ontdekt in het hoger gelegen binnenland of in de andere kustplaatsen Me rauke, Kaimana en Fakfak. Sedert de epidemie op 30 september is uitgebroken, zijn er tot dusverre 742 gevallen geweest in Agats, waarvan 289 met dodelijke afloop. In Kokenao, ruim 200 kilometer naar het noorden, waar de ziekte zich voor het eerst op 24 oktober voordeed, zyn tot dusverre 68 gevallen gemeld, waarvan 21 met dodelijke af loop. De meest waarschijnlijke theorie is dat de infectie naar Kokenao is over gebracht door kinderen die van vakantie terugkeerden naar de katholieke school. Het bovenstaande is vernomen van de directeur van gezondheid in het V.N.- bewind, de Philippijn dr. Mariano Ica- siano. Hij zei, dat sedert jl. maandag twee Australische helikopters in gebruik zijn om medische groepen neer te zetten (Advertentie) die geïsoleerde stammen kunnen inen ten. Volgens Icasiano is men de situatie te Kokenao kennelijk meester, want se dert 6 november zijn er geen dodelijke gevallen meer gemeld. De situatie in het gebied van Agats fluctueert echter, spe ciaal rondom Perimapoen naar het zui den. Icasiano zeide dat 20.000 inentingen zijn verricht onder naar schatting 25.000 mensen, ondanks het moeilijke, moeras achtige terrein en de vrees der dorpe lingen voor de door de politie begeleide doktoren. De controle wordt bemoeilijkt doordat mannen die betrokken zijn geweest bij stömmisdaden vluchten voor de politiepatrouilles. Ook laten dorpelingen vaak hun huizen in de steek na de eerste paar doden, uit vrees dat er geesten rondwaren. Hierdoor wordt de infectie overge bracht naar streken die er nog vrij van waren. Er is voldoende vaccin uit Indonesië en de Philippijnen beschikbaar en er loopt nog een bestelling voor 100 liter in Manilla. Icasiano zei, dat de epidemie wordt be streden door een medische groep van 25 man, in samenwerking met de missie en zending. Nog steeds zijn de autoriteiten niet bereid te zeggen waar de epidemie mis schien vandaan is gekomen. De cholera heeft nooit eerder in Nieuw-Guinea ge heerst. Men geeft de mogelijkheid toe, dat de ziekte is overgebracht door In donesische infiltranten, doch wijst er op, dat zich tot dusverre onder dé militai ren nog geen enkel geval heeft voor gedaan. (Advertentie) Natte wegen en verblin dende koplampen! Als hij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar hem een goede maal tijd en een goede nacht rust wachten. Datis véél verstandiger! Ongezellig voor u, me- vrouW; maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héél zwaar. In Duitsland is een vliegtuig van het type Thunderstreak van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht neergestort. Bij het ongeval, verloor de piloot het leven. Volgens de politie was de piloot zich aan het bekwamen in laagvliegen, toen het toestel plotseling in moeilijkheden geraakte. De piloot, de 25-jarige ser geant-vlieger S. Hammerson, heeft nog gepoogd een noodlanding te maken. Het toestel vloog met donderend ge weld tegen een schuur op. Toen inwoners van het plaatsje Zeven naar de plaats van de ramp toesnelden, was het reeds te laat om nog hulp te bieden. Het zwaar beschadigde toestel had vlam gevat. De explosieven die in het vliegtuig aanwezig waren kwamen door het vuur tot ontploffing. De piloot werd toen het vliegtuig de grond raakte uit het toestel geworpen. Hij werd naast het wrak van zijn machine gevonden DAGRA N.V. - DIEMEN voor levend haar shampoo U moet altijd de shampoo gebruiken die voor Uw haar bestemd is! Neem dus niet het eerste het beste haarwas- middel. Neem Stilbépan! Hebt U normaal haar? Droog, vet of ondervoed haar? Voor elk haar, dus ook voor U, is er een aparte Stilbépan Shampoo. Kies uit de vier soorten heilzame Stilbépan Shampoo. Rijk schuimende, genees krachtige, vitale shampoo. Uw haar wordt weer gezond, weer natuurlijk glanzend, het lééft weer. 4 soorten: Voor normaal, dof, vet of ondervoed haar. Het seizoen van heerlijkheden die een aanslag doen op de slanke lijn is weer aangebroken: marsepein en oliebollen, erwten soep en stamppot, kan het nog erger Het is een gevolg van de welvaart dat het schoonheidsideaal van deze ningen maken zodat het water tappe lings langs de leden stroomt. Men kan liggen in een elektrisch verwarmde zweetzak. Men kan zich tot aan de hals opsluiten in een „saunabad" waarbinnen door infra-rode lampen (tot een temperatuur van ca 40°) hitte wordt ontwikkeld. Men kan zich laten behandelen in een bad, dat de vorm heeft van een ijzeren long; ter wijl het hoofd buiten boord blijft, wordt binnen geïoniseerde waterdamp VAM 7-ITTEN TOT WANDELEN Zitten vraagt 30% meer energie dan liggen Slaan Afwassen: Wassen zonder Wandelen vraagf 387© 86% meer wasmachine: 2907omeer meer energie dan t50%meer dan energie dan energie dan «iggen iggen «iggen 1 iggen afvallen. De massage in het verma geringsinstituut pakt hardhandiger aan. Na het stoom- of zweetbad, mag men relaxen; tot dat doel zijn som mige massagestoelen met een motor tje uitgerust zodat men zoetjes ligt te schudden. Maar niet lang. Een massage-apparaat met vele hulpstukken wordt in werking ge bracht: voor elk lichaamsdeel is een andere vorm van massage geboden. Armen en benen trillen in een greep van plastic; rubber kogels, zuignap- jes, borstels, strijken, sidderen en at taqueren aan alle kanten. Zuigklokken die regelmatig als een hartspier pompen, worden op stra tegische punten gezet (dijbenen en heupen Zulk een massage is geen sinecure. De geheimzinnige behandeling mét bad (waarvoor wij arts-advies zouden willen inwinnen) duurt wel drie uur. Voor een flinke kuur moet men zich een tiental dagen achtereen laten be werken; het Amsterdams instituut dat wij bezochten rekent daarvoor in totaal 250 gulden. Een reduktie van enkele centimeters omvang, soms 10 tot 15, is het resultaat. Hierna doet men goed ééns per maand voor een behandeling terug te komen. Een saunabad kan men ook thuis Een half uur in bad met o.a. ge- ioniseerde waterdamp eeuw slank is. In tijden en in stre ken van gebrek, zijn de mensen slank of mager door noodgedwongen matigheid of honger. Het zijn zulke geweest waarin een man graag een dikke vrouw had; dan leek het of hij haar in overvloed kon laten leven, haar omvang was een verpersoonlij king van zijn weelde. Nóg zijn er Afrikaanse stammen die hun huw bare meisjes vetmesten: hoe dikker hoe mooier en hoe meer geld waard. Wij, die beschikken over meer voed sel, dan wij kunnen verwerken, zeg gen: hoe slanker hoe mooier. Zelden is de medische wereld het met de mode zo eens geweest als op dit punt: het blijkt dat dik-zijn de gezondheid meer in gevaar brengt dan mager-zijn. Teveel voedsel is een oorzaak van corpulentie, maar gebrek aan be weging is dat eveneens. Ook gemak zucht is een gevolg van de welvaart: wie loopt er nog als je rijden kunt Maat houden met eten en vooral met snoepen is een voorschrift, dat ge geven wordt bij élke vermagerings methode; in een verstandig dieet ko men weinig suiker, vet en meelspijzen voor, veel fruit en groente, geregeld melk en melkprodukten (jazeker ook in vermageringsdiëten) en behoorlijke porties vlees, vis of ei. Moet men zich dus voor een ver standig dieet beperken, om meer be weging te nemen moet men de per ken (van het niets doen) te buiten gaan. Liggen kost de minste moeite en verteert de minste calorieën; zitten vergt al wat meer energie. Staan kost nog wat meer; werken verdient de voorkeur, maar wandelen spant de kroon. Wie slank (en gezond en fit) wil zijn, laat de auto in de garage en fietst; of laat de fiets in het schuur tje en wandelt. Maar er moeten flinke afstanden worden afgelegd om extra's er af te lopen; drie uur flink door stappen is nodig om de gevolgen van een behoorlijke slagroompunt te ver liezen. Natuurlijk zijn gymnastiek en sport de beste hulpmiddelen bij vermage ren. Maar de modieuze vrouw en de man die van korte, krachtige maat regelen houdt, staan apparaten en hele instituten ten dienste, waardoor zij zonder een vin te verroeren toch centimeters omvang kunnen kwijtra ken. Wél zonder een vin te verroeren, maar niet zonder offers. Om te beginnen zijn er de zweet baden. Men kan zich hullen in een hermetisch gesloten overall en oefe- Het zogenaamde doorliggen van zie ken die langdurig het bed moeten houden kan blijkens ervaringen in enige Australische ziekenhuizen wor den voorkomen door de patiënten in plaats van op normale lakens of lig- ringen te laten liggen op de (uiter aard gewassen en krimpvrij gemaak te) vacht van een schaap. De tot op 2 cm lengte geschoren vachten vormen een zachte, niet prik kelende en vocht absorberende onder laag, die bovendien gemakkelijk ge wassen kan worden zonder dat ver- vilting optreedt. Verscheidene Austra lische ziekenhuizen hebben deze vach ten reeds in gebruik. De levensmiddelenindustriedoet al het mogelijke om het de 'huis vrouw steeds gemakkelijker te ma ken. De „kant en klaarmaaltijden" zijn al niets nieuws meer voor de Nederlandse vrouw. Het ziet er in de toekomst echter naar uit dat meisjes in het geheel niet meer be hoeven te leren koken. Een ge bruiksaanwijzing achterop de pak jes levensmiddelen, waarborgt reeds een smakelijke maaltijd. De „Green Giant Company" in de Ver enigde Staten zal nl. na een jaar experimenteren verschillende soor ten groenten, zoals doperwten, boontjes en spruiten op de markt brengen, ingevroren in een smake lijke botersaus. De firma heeft het hierbij echter niet gelaten. De le vensmiddelen zijn verpakt in een stevige luchtdichte zak die de smaak en geur vasthoudt. De huis vrouw kan de groenten met de zak in de pan deponeren. Zodra de gewenste temperatuur is be reikt en het eten gaar is, kunnen de spruitjes met botersaus uit de verpakking worden gehaald en in een schaal worden opgediend. Om het geheel nog eenvoudiger te ma ken heeft men de verpakking dus danig geconstrueerd, dat in dezelf de pan tegelijkertijd andere levens middelen kunnen worden gekookt. Economisch, snel en op eenvoudige manier zal men nu in de toekomst het eten kunnen bereiden zonder dat veel pannen behoeven'te wor den vuil gemaakt. en ozon, koolzuur en zuurstof gebla zen terwijl ook de temperatuur tot transpireren aanzet; „tot algehele ontslakking" zoals dat heet. „Dit soort baden maakt je bijzon der fit, je voelt je of je tijgers kunt verscheuren zegt de masseur van een instituut. Dat is al heel wat, maar om nog meer te bereiken is een massage bijzonder effectief. Gewone massage, sportmassage, bereidt het lichaam voor op presta ties, of herstelt het lichaam na in spanning. Zulk een massage is zeker ver kwikkend, maar men zal er niet van hulpstuk Elk lichaamsdeel met een ander Zuigklokken op strategische pun ten. nemen. De rolwand is gemakkelijk op te bregen, zodat het apparaat geen plaats inneemt. De hier genoemde massage-apparatuur is alleen geschikt in handen van de expert. Maar men kan voor eigen gebruik het massage apparaat met de slinger kopen. Deze „reducers", zoals de Amerikaanse naam is, worden niet door iedereen onschuldig gevonden; de slinger geeft een behoorlijke „opduvel" en daar voor is het oppassen Het succes van dure apparten is óók (en wie weet, voorèl) in de prijs gelegen. Wie zoveel geld besteedt om een slank figuurtje te krijgen, vindt het niet zo moeilijk ook dieet te hou den. Je zult al die kosten en moeiten te niet doen door vet en suiker Intussen staat het wel vast dat een goed samengesteld dieet en veel beweging evenveel of nog meer re sultaat geeft als de duurste straffe kuur. Met dit verschil; dat de pon den er niet in tien dagen afvliegen, dat het meer doorzettingsvermogen kost, maar minder geld. Slank blijven is een nooit aflatende strijd tegen een eeuwige verleiding. Het symbool van die verleiding is te vinden in twee etalages, soms naast elkaar gelegen: de modezaak met de mooiste modellen in maat 38-40 en de banketbakker met torenhoog ge stapelde lekkernijen. I-I TéUJ-tt Tophits uit de mode voor moeder, vinden, teruggekeerd na lange jaren deze winter zoveel sportieve mantels zijn terug te vinden in de mode voor afwezigheid. Hier van zware wollen voor de ouderen zijn vervaardigd, Is kleine dochter. De cape die ln geen stof, met capuchon en opgeknoopte voor de jongeren uitgevoerd met me- belangrijke collectie heeft ontbroken epauletten, afgestikt langs de naden, talen knopen en een officierskraag, is dan ook in de kindergarderobe te De vrolijke Schotse ruit, waarvan Een vrouw zonder tas is maar een half mens. Laat ons gauw, speciaal in deze cadeautjestijd, een heel mens van haar maken met één of meerdere tassen volgens de laatste mode. Dat wil dan zeggen, dat het materiaal mooi is, de afwerking goed, maar het model eenvoudig, zonder overdadigheden. Het is goed te weten dat: het grootste deel der beugels overtrokken is; er ook houten beugels en houten handvaten zijn; zwart favoriet is, ge- Het beursje links, zon der welks inhoud geen tas te koop is, maar dat ook in elke tas aanwezig moet zijn, lykt speciaal ontwor pen voor de vrouw die haar huishouden financiert uit „potjes". Dit potjes- vormige beursje van soe pel leer in mooie kleur, maakt het zoeken naar passende munt bijzonder gemakkelijk. volgd door allerlei nuances bruin met mooie namen (whisky en espresso bv.) en helemaal achteraan ook nog andere kleuren; er meer hagedisleer is dan vorige jaren en er vraag komt naar kroko- dilleleer; lakleer bijna uitslui tend in zwart wordt ge bracht; er uitdrukkelijk op veel bergruimte wordt gelet, waarom de onderkant bij na altijd opvallend ruim is; in buideltassen wel diep uitgelegde plooien zijn gelegd, waardoor ze bol vormig uitstaan; er veel tassen zijn van plastic en schuimplasic op textielbasis, een zeer soe pel op nappa gelijkend ma teriaal; de vleugeltas weer op de voorgrond komt; er voor de tieners sportieve tassen zijn in stofruiten of in leer (Ma rokkaans geiteleer). De elegante tas die vol doet aan de laatste eisen is van geslepen rundleer; de huidnerf blijft hierin t© zien, het materiaal is zachter dan suède. (De sierlijke handschoen die de tas draagt heeft een met edelbont gevoerd kap je). iflll Iflll,f! De handige „bags" voor de vrouw die er een weekeindje tussenuit gaat, zjjn niet al te groot van omvang, maar wel ruim van inhoud, en toch chic. Ze zijn vervaardigd van leer, plastic of een donker© of levendige ruit.

de Stem | 1962 | | pagina 15