p ALLE C.D.U.-MINISTERS BIEDEN ONTSLAG AAN TREKT TERUG Vertaler met handvat Reclame besteedt in ons land f 50- per hoofdzegt expert Het weer is een tikje Cuba doet afstand van Iljoesjin-vliegtuigen Liberalen: capabele, Schep nu een sterke reg (Al Bronnenschema verworpen met 1368-822 stemmen Kort geding als gevolg van een schoolruzie Betoging van studenten Jong bloed Betoging Straaljager neergestort Publiek vroeg om de zelfbediening DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee doden bij autobotsing op gladde rijksweg Concilie staat voor dilemma Guur en koud J VS. beticht van een bomaanval Softenon-baby geopereerd Prins Bernhard kreeg de zilveren gaai 8 orcI^n '07. ■Mm y/>&A fi ::%:i W0L If#;: 102'e JAARGANG No. 24137 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Bedactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland toeau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 WOENSDAG 21 NOV. 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt telefoon 2893) RUIM BAAN OM STRAUSS TE CHINA LATEN AFMARCHEREN De communistisch-Chinese rege ring heeft vanmorgen vroeg mee gedeeld dat haar troepen met in gang van vandaag het vuren langs de gehele Indisch-Chinese grens zullen staken. De Chinese grenswachten zullen zich op 1 december terugtrekken op stellin gen, die twintig kilometer achter de In disch-Chinese grenslijn zijn gelegen, zo als die op 7 november 1959 was. Dit houdt in dat de Chinese strijd krachten ten noorden van de Mac- Mahon-grenslijn in het noordoostelijke grensgebied zullen worden teruggetrok ken. Dit zal ook geschieden met de troepen, die stellingen in de overige frontsecto ren in het grensgebied van het Hima- lajagebergte innemen. De Chinese regering waarschuwt er voor dat indien de Indiase regering zou pogen het door de Chinese troepen ont ruimde gebied opnieuw te bezetten „China zich het recht voorbehoudt uit zelfverdediging terug te slaan". De Chinese regering stelt voor dat on middellijk door beide partijen vertegen woordigers worden aangewezen om in het grensgebied de hangende kwesties te bespreken. Wanneer deze besprekingen resultaten hebben opgeleverd zullen premier Tjsoe En Lai en premier Nehroe besprekingen voeren. Nehroe is welkom in Peking, maar Tsjoe En Lai is ook bereid om naar New Delhi te gaan. In de Chinese verklaring wordt ge zegd: „China en India dienen deze kwestie vreedzaam te beslechten. Zij dienen niet de degens te kruisen om deze kwestie en nog minder toe te staan dat het Ame rikaanse imperialisme er zich in mengt en het huidige, ongelukkige grensconflict doet uitlopen op een oorlog waarin Azia ten tegen Aziaten vechten". Er zijn nog geen officiële reacties op het bericht ontvangen. Het Indische persbureau: „Press trust of India" zegt in het eerste commentaar: „Het lijkt er duidelijk op dat dit een valstrik is". De 15 CDU-ministers in het Westduitse kabinet hebben gisteren collectief ontslag genomen en Adenauer in staat gesteld een nieuwe regering te vormen en de coalitie met de vrije democraten te her stellen. Adenauer heeft het ontslag niet aanvaard. De CDU-ministers zullen evenals de vijf eerder op de dag officieel afgetreden ministers van de Vrije Democratische Partij op hun post moeten blijven tot president Heinrich Lübke van zijn staatsiebezoek aan Pakistan, Thai land en India zal zijn teruggekeerd. twaalf maanden lange coalitie eigenlijk nimmer gelukkig met elkaar geweest. Zo toonde de F.D.P. voortdurend zijn onbehagen over Adenauers houding tegenover landen van het communis tische blok. De vrije democraten waren van oordeel dat Bonn beter gebruik diende te maken van de bestaande con tacten met Polen en Tsjechoslowakije en zelfs diplomatieke betrekkingen met genoemde landen diende aan te knopen. Wat de binnenlandse zaken betroffen verzette de F.D.P. zich krachtig tegen enigerlei toegeven aan de looneisen van vakbonden. Als middenwegpartij heeft de F.D.P. voortdurend geëist dat de regering haar industriële bezittingen zou denotionaliseren. Alleen de bondspresident kan het ont slag van ministers formeel aanvaarden. Het collectief ontslag van de Christen democraten geschiedde op initiatief van de wegens zijn rol in de Spiegel- affaire" door de vrije democraten als onaanvaardbaar aangemerkte minister van defensie Franz Josef Strauss. De vrije democraten hadden Adenauer tot maandag de tijd gegeven Strauss te ontslaan, toen dit niet gebeurde ver braken zij de coalitie. In een communiqué van Adenauers partij werd bevestigd dat het collectieve ontslag tot doel had de bondskanselier ruim baan te geven voor de vorming van een nieuw kabinet en herstel van de combinatie C.D.U. F.D.P. Zonder de vrije democraten zou Adenauer te kampen krijgen met een minderheid in de bondsdag. Waarnemers wijzen op hernieuwde be vestiging van F.D.P.-zijde dat een kabinet-met-Strauss onacceptabel zal zijn en nemen aan dat Adenauer nu weinig andere keus rest dan zijn minister van defensie te laten vallen. Volgens regeringszegslieden zal de 86- jarige ,,Alte" vandaag een televisierede houden waarin hij de politieke situatie waarin hij en de zijnen zich bevinden nader uiteen zal zetten. Het besluit tot collectief aftreden viel na een vergadering van drie uur van de parlementaire leiders van de C.D.U. De F.D.P. reageerde instemmend. Een officiële verklaring stelde dat de C.D.U. hierdoor de schepping van een „volledig capabele en krachtige rege ring" mogelijk had gemaakt. President Lübke keert 5 december terug van zijn reis. Adenauer zal hem de situatie echter voordien schriftelijk verklaren, De Spiegel-affaire" heeft weliswaar Bonn werd verrast door het collectief bijgedragen tot doch was niet de ontslag. Blijkens de C.D.U.-verklaring heeft Adenauer zelf niet aangeboden zijn post te verlaten. enige reden voor het ontstaan van de breuk tussen Adenauer en de vrije democraten. De C.D.U. en de F.D.P. zijn in hun Ten slotte vormde de persoon van Adenauer een kernpunt van de onpret tige verhouding tussen C.D.U. en F.D.P. De vrije democraten zijn hoe langer hoe meer bevreesd geworden dat Adenauer zijn belofte volgend jaar af te zullen treden niet zal nakomen. Zij zijn de mening toegedaan dat Adenauer plaats moet maken voor een jongere regeringsleider. Het liefst zou den zij Ludwig Erhard nu minister van economische zaken op diens stoel zien. De bondskanselier gaat morgen voor een tweedaags bezoek naar Berlijn. Hij zal diezelfde avond de belangrijkste spreker zijn tijdens een massabijeen komst in de „Deutschlandhalle", waar 10.000 personen een plaats van de uni- Ongeveer 2.000 studenten van de uni versiteit van Bonn hebben een demon stratie gehouden tegen minister Strauss. Op rijksweg 1, de verbinding van de hoofdstad met 't Gooi, is gisterenmorgen een personenauto, bestuurd door de heer R. Leijds uit Naarden, door de gladheid geslipt en in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting ko mende vrachtwagen. Bij deze botsing werd de heer Leijds zo zwaar gewond dat hij tijdens het vervoer naar een Am sterdams ziekenhuis overleed. De bij hem in de auto zittende 19-jarige L. B. de Haan, eveneens uit Naarden, over leed ter plaatse aan zijn verwondingen. De vrachtauto kwam in de naast de weg lopende Muidortrekvaart terecht. De chauffeur, die kon worden gered, liep een shock op. Voor de personenauto uit reden twee vrachtauto's, waarvan één met aan hangwagen. De bestuurder van de voor ste van het tweetal moet met de lin- ker-richtingwijzer seinen hebben gege ven, waarop de bestuurder van de per sonenauto (een Volkswagen) vermoe delijk heeft gereageerd. Beide vracht autochauffeurs hebben niets van het on geval bemerkt. De rijkspolitie van Mui den verzoekt deze chauffeurs dringend zich bij het bureau van de rijkspolitie te Muiden te willen melden. Op het kruispunt Tijnje - Terwispel bij He-erenveen is een automobilist ver ongelukt als gevolg van een botsing tus sen een militaire jeep en een personen- auto met de 62-jarige heer J. Munten - Toen de studenten het ministerie van ^am Heerenveen aan het stuur, defensie hadden bereikt, waren daar ambtenaren die probeerden de betogers te verblinden met spiegeltjes. Functionarissen van de C.D.U. hebben het hoofd van de politie in Bonn, Guen- ther Knecht, verweten dat hij de de monstratie toeliet. De reactie van Knecht ,,Ik ben niet verantwoordelijk voor wat er in de regering gebeurt en de studenten aanleiding geeft te protes teren. Ik zag geen reden om de demon stratie te verbieden. AAN PROF. dr. R. E. Peierls. hoog leraar aan de universiteit van Birming ham, zal door de afdeling natuurkunde van de Kon. Ned. Academie voor We tenschappen de Lorentz-medaille wor den uitgereikt. In 1926 is die medaille ingesteld en zij wordt periodiek uitge reikt aan de meest verdienstelijke theo retische natuurkundige. PTT STAAT ook dit jaar weer voor de opgave tussen 26 november en 4 decem ber een aantal postpakketten en brief- pakjes te verzenden, die twee maal zo groot is als normaal. Post daarom St.- Nicolaaspakketten en -pakjes voor 29 november. HET DODENCIJFER ten gevolge van de aanvaring tussen een Noorse en een Japanse tanker in de Japanse wateren, is gestegen tot 40. IN LAOS is de opheffing bevolen van alle bankrekeningen in buitenlandse va luta die op naam staan van diplomatie ke missies en internationale organisa ties. De regering wil het afvloeien van kapitaal uit Laos verhinderen en de eens zo florerende zwarte-valutamarkt doorbreken. LONDEN HEEFT maandag de koudste nacht gehad sinds zes jaar, nl. zes gra den onder nul. IN AMSTERDAM is een vertegenwoor diger gearresteerd, die in de loop van de laatste maanden tientallen diefstallen uit geparkeerd staande auto's heeft §c~ pleegd. De man heeft 20 diefstallen be kend. De heer Muntendam en diens echtge note werden uit de auto geslingerd, waarbij de heer Muntendam op slag werd gedood, zijn echtgenote werd zwaar gewond. De leden van het Algerijnse parlement hebben de beschikking over een ultra moderne vertaalinstallatie gekregen om de toespraken van hun collega's, welke vaak in regionaal of plaatselijk dialect worden gehouden, direct te kunnen volgen. Het apparaat heeft een telefoon aan het uiteinde, terwijl de ontvanginrichting in het lange handvat is ondergebracht. De concilievaders hebben op cfë algemene vergadering van gister morgen gestemd over het schema „de bronnen der openbaring" en speciaal over de vraag of het ver der in behandeling genomen zal worden. De uitslag van de stem ming leverde 13C8 tegenstemmen op en 822 voorstemmen. Het presi dium heeft aan de Concilievaders dus de vraag voorgelegd of zij vóór het afbreken van de discussies over het schema der bronnen waren of er tegen. 5 f Weersverwachting medegedeeld door J t het K.N.M.I., geldig tot vanavond: J i In het zuiden van het land veel kans t op natte sneeuw en regen, bij ooste- t lijke tot noordoostelijke wind. J t Maximumtemperaturen om of iets boven het vriespunt. t J Het Belgisch weerkundig instituut t verwacht: Toenemende bewolking met regen in het westen en sneeuw t J in het oosten. Minimumtemperatu- t ren van 0 tot 2 graden, maximum t van 4—9 graden. J i Vandaag: zon onder 16.42 uur. Maan i J onder 14.59 uur. i 4 Morgen: zon op 8.10 uur. Maan op J i 2.35 uur. Fidel Castro is gezwicht voor één van de Amerikaanse eisen, die hü voorheen steeds naast zich had neergelegd. Hij heeft ermee ingestemd dat de Iljoesjin- straalbommenwerpers van 'Cuba worden teruggetrokken. In een brief aan V.N.- secretaris-generaal schreef Castro: „De vliegtuigen zijn traag en voor ons eigen lijk onbruikbaar". Castro blijft zich echter verzetten te gen elke vorm van directe inspectie op het eiland. De Amerikaanse regering heeft op deze feiten nog niet gereageerd. Wel werd er een dementi uitgegeven naar aanleiding van een Cubaanse bewering, dat een Amerikaans vliegtuig een Cu baans schip met bommen zou hebben bestookt. Als het waar is dat een vlieg tuig een aanval op een Cubaans schip heeft ondernomen, dan heeft men waar schijnlijk te doen met een actie die on dernomen is door Cubaanse ballingen, die vanuit Miami opereren. Het schip Het weer heeft zich de laatste dagen in grote delen van Europa van zijn grimmigste kant laten kennen. Schot land h.v. is geteisterd door felle sneeuwstormen, die het verkeer ge ruime tijd geheel onmogelijk hebben gemaakt. In de buurt van Peebles, waar de sneeuw plaatselijk een hoogte van drie meter bus uitgegraven. bereiktwordt een was overigens door de bomaanvallen niet beschadigd. Gisteren werd ook bekend, dat er op Cuba nog raketten zijn van welks be- staan men in Washington niets afwist. Dit zijn exemplaren met een reikwijdte van 40 kilometer, die men echter niet als aanvalswapens kan aanmerken. In Miami Beach is de auto van José Cardona, voorzitter van de Cubaanse kolonie in ballingschap, door een bom vernield. Cardona zelf liep geen letsel op. De luchtvaart op Cuba ligt momenteel stil. Zelfs Tsjechische vliegtuigen, die gedurende de gehele crisis hebben door gevlogen, worden nu niet meer gezien „Het ernstigste verwijt dat men Castro kan maken is, dat hij het vertrouwen van het Cubaanse volk heeft verraden en de tradities en het verlangen naar vrijheid van dit volk heeft willen ver nietigen". Dit valt te lezen in een rapport over Cuba. opgesteld door de internationale commissie van juristen. In het rapport wordt gesproken over de voortdurende ontwaarding van het recht op Cuba. De grondwet van 1940, die Castro beloofde te zullen handhaven, is maar ongeveer een jaar van kracht gebleven en de grondwet, die de oude verving, werd en wordt voortdurend ge wijzigd. Een F-84 F ,,Thunderstreak"-straaL jager van de vliegbasis Volkel is gister middag bij Wilstedt in Duitsland neer gestort. De 25-jarige sergeant vlieger S. Hommerson, woonachtig in Uden, is hierbij om het leven gekomen. Hij was gehuwd en had een kind. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. Sergeant Hommer son was op een laagvlieg-navigatie oefening. Een commissie van onderzoek van de Koninklijke Luchtmacht is onder weg naar Bremen. Is de 13-jarige Tanja „ondoordacht en willekeurig" uit de eerste klas van het Haagse lyceum gestuurd, of had het schoolbestuur toen dit het meisje de toegang tot de school ontzegde omdat het vreesde dat anders een familievete de stem ming in de klas zou bederven, ge lijk? Met deze vraag heeft zich de president van de Haagse recht bank beziggehouden in een kort geding, dat de ouders van het meisje hadden aangespannen tegen het schoolbestuur. De ouders eisten terugplaatsing van hun dochter, bij gebreke waarvan een dwang som van 1000 gulden per uur zou moeten worden betaald. Tanja (haar volledige naam ver melden wij op verzoek van de president niet) kwam op 8 novem ber op de school. Op 14 november bracht zij een brief mee, waarin stond dat de toegang tot de school haar voortaan ontzegd zou worden, omdat de rector de school niet het strijdtoneel wilde laten worden van de onenigheid die er bestond tussen de moeder van Tanja en haar zuster. Een dochtertje van deze laatste de eveneens 13- jarige Sandra zat namelijk in dezelfde klas als Tanja. De raadsman van eisers, mr. J. W. Lelij, stelde dat er geen enkele wanklank tussen de twee nichtjes op school was gehoord. De kin deren waren zijns inziens niet be trokken in het geschil tussen hun ouders. Tanja was op het lyceum geheel op haar plaats, zo meende hij, en er bestond dan ook geen enkele aanleiding om haar van school te sturen. Het schoolbestuur verklaarde trouwens zelf in een brief, niets op het meisje te heb ben aan te merken. Namens het Haagse lyceum stelde mr. A. Graftdijk, dat Tanja wat het vak wiskunde betreft tijdelijk tot Kerstmis was aangeno men. Aanvankelijk hadden de be trokken ouders niets over hun meningsverschil gezegd. Dit ge beurde echter wel toen de moeder van Sandra kwam klagen, dat haar dochtertje huilbuien kreeg als ge volg van de gespannen verhoudin gen tussen de beide nichtjes. De rector die als getuige gehoord werd zag de situatie even aan en bracht verslag uit aan het schoolbestuur. Hij vreesde moei lijkheden in de toekomst. Hierop werd het besluit genomen Tanja niet rrieer toe te laten. De president zal op 23 november vonnis wijzen. Bevoegde waarnemers beoordelen de situatie nu aldus, dat verdere discussies over het schema, die reglementair moe ten worden gevoerd, uitzichtloos zijn en het concilie nodeloos zullen verlengen. Bovendien leggen zij er de nadruk op dat het schema eigenlijk moreel afgewezen is, hoewel volgens de letter van het reglement natuurlijk nog niet. De vereiste meerderheid immers had 1473 geweest moeten zijn, maar dit is op 105 stemmen na niet gehaald. Ook wijzen deze deskundigen erop, dat een goede 1/3 meerderheid nu de lei ding van het concilie neemt, evenwel zonder enig perspectief. Dit was ook uit de redevoeringen, welke na de stem ming werden gehouden te merken, toen een van de Vaders zei ,,Sta ik hier nu over een levend of over een dood schema te spreken Het bulletin publiceerde alleen maar dat er een stemming onder de Concilie vaders gehouden was, doch vermeldde niet welke stemverhouding daarbij aan de dag gekomen is. Alleen concludeert het bulletin dat de besprekingen verder gaan. Inderdaad is men aan het eerste hoofdstuk begonnen. De algemene vergadering van giste ren werd geleid door kardinaal Frings, de aartsbisschop van Keulen, Bij de voortgezette algemene bespre king van het schema over de „bronnen van de openbaring" werd o.a. de mening tot uitdrukking gebracht dat men door afwijzing van het schema zou kunnen doen geloven dat dit dwalingen bevat, wat door niemand is gezegd. Opnieuw werd voorgesteld de tekst terug te ver wijzen voor bestudering door een speci aal in te stellen commissie. Er werd ook voorgesteld om het schema te vervangen door een plechtige verklaring. Een initiatief als laatstge noemd, aldus werd anderzijds hierbij opgemerkt, is in het reglement niet voorzien en zou dus aan de commissie voor buitengewone zaken voorgelegd moeten worden. Een vijf maanden oude baby uit Tor rance, Californië, heeft met groot succes zes operaties ondergaan wegens misvor mingen, waarschijnlijk veroorzaakt door het gebruik van thalidomide (Softenon) door de moeder tijdens de zwanger schap. Het kind, William Web, werd geboren zonder spaakbeen in zijn rechterarm en met een gedeeltelijk beendergestel in zijn linkerarm. Hij miste beide duimen. De chirurgen, die de operaties uitvoer den, konden na afloop rapporteren dat het kind het goed maakte en dat het dit weekeinde naar huis kon terugkeren. Aan prins Bernhard is gisteren door de voorzitter van de nationale padvin- dersraad de hoogste Nederlandse pad vindersonderscheiding, de zilveren gaai, uitgereikt. Het genootschap voor re clame hield gisteren in Utrecht een studiedag, ge wijd aan verkoopproblemen en reclamebeleid van de de tailhandel. De voorzitter van deze studiedag, drs. W. J. Claus, stelde in zjjn ope ningswoord dat deze eeuw de eeuw van de distributie is, terwijl de vorige in het teken van de produktie stond. De fabrikant komt in deze tijd veel directer en massaler in contact met de consument en dit schept een reeks van problemen voor de detaillist. Vroeger, aldus drs. Claus, had de winkel, in het bijzon der de etalage, de functie van vesting, met de toon bank als extra barricade. De koper vertrouwde toen vol ledig op het advies van de winkelier. Dit is nu anders: de consument is gehaast. Hij is al geïnformeerd wan neer hij binnenkomt. Hij wil snel zijn keus kunnen bepa len. De zelfbedieningszaken en super-markets komen aan deze gewijzigde koopge woonten tegemoet. Verkoop en reclame in de detailhan del vragen nu een geheel nieuwe aanpak. „Er is hier een isolement ontstaan van de individuele ondernemer". Dit was de mening van de heer W. H. Neefjes, voorzitter van het hoofdbedrijfschap detailhan del. Een isolement, zei hij, dat ontstaan is door eigen of gedwongen falen in de ver bindingstechniek met de consument en dat verergerd is doordat de consument zelf de contacten losser maakt of zelfs geheel verbreekt. De opvatting dat de consument geleidelijk aan immuun is geworden voor de reclame leuzen, trok de heer Neefjes sterk in twijfel. Reclame mensen zijn, volgens hem, ook geen onbarmhartige ex ploitanten van de menselijke begeerten. Als dit wel het geval zou zijn, dan zou voor de consument de stormbal permanent gehesen moeten blijven. De combinatie van een op omzet beluste detail handelaar met een in het on derbewustzijn graaiende re clameman, die een gezamen lijke aanval ondernemen op de argeloze consument, is. naar zijn oordeel, een zeei» onwerkelijke voorstelling van zaken. Het ziet er naar uit, dat de consument steeds meer koper en steeds minder klant wordt. De binding met het verkooppunt, de zogenaamde winkeltrouw, neemt sterk af. Met de veranderende maat schappij he-eft de reclame in de afgelopen decennia wijzi gingen ondergaan. Men raakt meer en meer overtuigd van de waarde van reclame. De heer Neefjes zei, dat in de Verenigde Sta ten het vorig jaar per hoofd van de bevolking voor f 237,- aan reclame is uitgegeven; in ons land komt men dit jaar waarschijnlijk aan een bedrag dat zich om de f 50,- beweegt. Doel van de reclame is, naar zijn mening, niet de massa-communicatie, maar het bereiken van het indivi du. De individuele onderne mer moet daarom mogelijk heden vinden om op geheel eigen wijze de reclamebood schap te vertalen en om te buigen naar de door hem bedoelde consument. Vaste prijzen en kwalitei ten doen het historisch on derscheid tussen winkeliers onderling vervagen. Indivi dueel vakmanschap en het vertrouwen daarop nemen sterk in betekenis af. Hier moet iets gebeuren. De de taillist moet proberen weer een aansprekende individua liteit te verkrijgen, aldus be sloot de heer Neefjes.

de Stem | 1962 | | pagina 1