Marmergroeven in Carrara zijn slechts „wonden" in de Alpen BOEKENPLANK Waterman KYP-voorzitter Aalberse over de lijstaanvoerders Miljoenen tonnen marmer voor paleizen en fonteinen Primitieve werkmethoden Bescherm u tegen Veldkamp, De KortKlompé en Jan Maenen Geitepaadjes Marmer-afval Historische pockets De jonge Marx Katholieke agenda De laatste kogel Landbouwgids 1963 Amateurvoetbal 25 november Apuaanse Alpen Ossen en motoren Groot voorstander van samenwerking met prot.-christelij ken (Van onze parlementaire redactie) K.V.P.-partijvoorzitter mr. Aalberse heeft zaterdag op de te Utrecht gehouden partijraadsvergadering van de K.V.P. uitvoerig de berichten besproken volgens welke het partijbestuur dr. Veldkamp, dr. De Kort, mej. Klompé en Jan Maenen heeft aanbevolen als lijstaanvoerders voor de komende kamerverkiezingen. Mr. Aalberse noemde die berichten prematuur. De juistheid ervan werd echter door hem niet ontkend. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 (Advertentie) De reiziger, die van Rome terugkeert naar de landen aan Het Kahaa' en de Noordzee, zet bijna onveranderlijk koers naar Genua. Er onverschillig of hij vandaar zijn weg kiest over één der befaamdt Zwitserse Alpen-passen, dan wel de voorkeur geeft aan de weelde vav de zon, bloemen en palmen van Italiaanse en Franse Rivièra: zij; geest blijft vervuld van de onsterfelijke rijkdom der marmeren pa leizen, torens en kathedralen, die welhaast elke oude Italiaanse sta. voor hem heeft tentoongespreid. Van Rome naar Genua komt hij langs Pisa, de stad van de „schevs toren". En met enige verwondering stelt hij vast, dat de toren niei alleen maar een uit het lood gezakte rariteit is. Met zijn zes slank., zuilenrijen vertegenwoordigt de „Torre Pendente" een fijnzinnig stukje 12e eeuwse architectuur. Onvergelijkelijk is de werking var het stralend blanke marmer tegen de diep-blauwe lucht, wanneer de scheve toren overgoten wordt door de Italiaanse zon. Onder onz. noordelijke luchten zouden de marmeren kerken en paleizen van Italië kil aandoen. Onder de zuidelijke hemel werd het marmer tot een bouwmateriaal van niet te evenaren rijkdom en warmte. Geen bezoeker van Italië ontkomt aan die indrukken. Daarom is het dubbel verwonderlijk, dat bijna iedereen achteloos voorbijgaat aan de eigenlijke bronnen van zoveel glorieuze architectuur. Maar ook wie op de grote autoweg langs de Middellandse Zee gedachteloos In Massa behoeft men met wit mar mer niet zuinig te zijn. Het ontbreekt er evenmin aan vaardige handen om het kunstzinnig te bewerken. Deze fontein, verlevendigd met kostelijke kinderfi guurtjes, is er dan ook niets ongewoons. zelfde weg terug die men héén gegaan is, want er is geen andere. Wie op de weg omhoog hemelsbreed niet meer dan 8 km, maar zeker vijfmaal zo lang door alle bochten op een mar mertransport stuit, moet achteruit de kronkelende helling omlaag, om op een' uitwijkplaats de zwaarbeladen tegenlig ger te laten passeren. Er zijn ook spoor lijntjes, die zich op onbegrijpelijke wijze door de steile bergkammen boren. En bij de groeven zelf gebruikt men kabel banen. Het marmertransport kent geen geijkte of uniforme methode. Het grijpt alle middelen aan, die dienstig kunnen zijn. De arbeiders in de steengroeven zou den een halve dag lopen, als ze uit Car rara de slingerende rijweg moesten vol gen. Zover ze hun arbeidsveld niet be reiken met diensttreintjes of vrachtwa gens, klimmen ze over geitepaadjes langs de met struikgewas begroeide hellingen omhoog, duizend of twaalfhonderd meter stijgend over een afstand van vijf kilo meter. De Toscaanse jeugd omzwermt deze hellingen als een troep kwetterende spreeuwen. Maar als er bij uitzondering een toeristenauto voorbijkomt, verande ren de spreeuwen in jonge roofvogels. Ze willen voor een paar lire gids zijn in de groeven. En aangezien hun aanbod de Al gebruikt men elektrisch gedreven zagen om grote, rechthoekige blokken marmer uit de berg los te maken, het primitieve handwerk met houweel, hamer en beitel is nog niet verdwenen. Omge ven door brokken afval geeft een arbei der in een der steengroeven, hoog in de Apuaanse Alpen, regelmatiger vormen aan een ruw blok Carrarisch marmer. vraag verre overtreft, leggen ze een he vige concurrentie en een benauwende vasthoudendheid aan de dag. Hun blote voeten ontwikkelen een even grote snel heid als de door hellingen en bochten geremde motorvoertuigen. Het is bijna onmogelijk, ze af te schudden. En als de gemotoriseerde prooi hun tóch dreigt te ontgaan, zien zy er niet tegen op, rui ten en lakwerk te bombarderen met scherven van echt Carrarisch marmer. Onvergelijkelijk mooi is dit landschap der Apuaanse Alpen. Overweldigend, maar nooit beklemmend, gelijk de Dolo mieten dat soms zijn. Het hoofdmassief van dit marmergebied heeft een opper vlakte van 6000 hectare. Niet alles is er marmer. Er is ook krijt. De scheikun dige formule daarvan verschilt tenslotte niet van die van marmer. Het verschil schuilt alleen in de kristallisering. Maar de eigenlijke marmerlaag bereikt toch de enorme dikte van 1300 meter. Als wit- schimmige reuzen rijzen de scherp ge tande toppen omhoog. Ze zijn nauwe lijks begroeid. Alleen de kruinen zijn mosachtig groen. Door de verweerde flanken schemert het witte marmer. De marmergroeven zelf zijn als won den in het lichaam van de berg. Met springsoffen en gierende zagen maakt men het marmer in geweldige blokken los. Men heeft ook grote, meervoudige zagen, die een enorm, rechthoekig blok in één bewerking splijten in platen van weinige centimeters dikte, precies zoals een moderne houtzagerij een dikke boom in één ruk in planken verdeelt. Maar de meeste marmerzagerijen zijn beneden in de stad Carrara. Bij de groeven in de bergen fatsoeneren steenhouwers met hamer en beitel de onrègelmatige blok ken. In de buurt van elke groeve is een onafzienbare berg van steenslag, mar mer-afval, méér dan voor de vernieu wing van alle Toscaanse wegen zou kun nen worden gebruikt. Dat afval is de grote zorg van de Italiaanse ingenieur dieaan het hoofd staat van de groeve en die het marmer koestert als een boer zijn vee. Het percentage afval is door alle explosies, afzagen en beitelen gewel dig hoog. Helaas veranderen de Apuaan se Alpen niet „zomaar" in paleizen en kunstzinnige beeldhouwwerken. Men slaat ze grotendeels tot gruis. De methoden der marmerwinning zijn Drie historische pockets uit de veel zijdige Phoenix-reeks (uitgave De Haan- Standaardboekhandel) kunnen we aan kondigen. Van de hand van prof. Sir John Neale is een boeiende levensbeschrijving van koningin Elizabeth I van Engeland in het kader van een bewogen tijdperk. De grillige, vaak aarzelende doch ook zelfbewuste vorstin, die aan Engeland nieuw aanzien schonk, komt levendig naar voren. In het grote conflict met Maria Stuart wordt de Schotse konin gin wel zwaar met schuld beladen. De echtheid van de z.g. cassettebrieven neemt de schrijver aan. Het is overigens zijn goed recht als historicus hier par tij te kiezen. Een tweede pocket schildert de ge schiedenis van de Russische revolutie. De bekende romanschrijver en journalist Alan Moorehead grijpt eerst terug in de negentiende eeuw om dan het beklem mend grootse drama van deze in de he le wereldhistorie zo diep ingrijpende om wenteling te schilderen tot aan de exe cutie van Tsaar Nicolaas en de zijnen. Garibaldi is het onderwerp van een bi ografie, geschreven door de Oostenrijk se Kreuck v. Potuczyn. Oe schrijfster zet haar verhaal op vanuit een diepe bewondering voor deze smid van de Ita liaanse eenheid. Zij citeert zijn mémoi res" veelvuldig en voelt als volgelinge van Rudolf Steiner een geestverwant in hem, als hij spreekt over het Oneindige, welks vonken leven in levenden en do den, dieren, planten en aarde. Prof. dr. B. Delfgaauw heeft in De Ba zuin een reeks instructieve artikelen ge schreven over Marx en het Marxisme. Hij wilde meer begrip bijbrengen voor de man en zijn stelsel, die in andere kring wel eens te vlot en te gemakke lijk verooordeeld worden. Prof.Delfgaauw komt ook uit bij fundamentele vergis singen in Marx' denken, doch hij verwij dert de bijgroeisels van oppervlakkig heid en vooroordeel, waarin velen blij ven denken. Het laatste hoofdstuk is eerder in „De Maand" gepubliceerd als betoog tegen degenen die menen dat met Moskou toch niet te praten valt. Hij erkent de kloof, die de Westerse en de communistische landen scheidt, doch wil dat men tenminste tracht beide posi ties te begrijpen. Het is een betoog, dat zeker tot bezinning op ieders houding tegenover het communisme noopt La zen we trouwens niet, dat het Vaticaan het aanknopen van politieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie niet uitsluit De Bazuin- en Maandartikelen zijn nu onder de titel ,,De jonge Marx" in een boekje bij Het Wereldvenster te Baarn uitgegeven. Bij dezelfde uitgeefster verscheen de vijfde druk van Delfgaauws Teilhard de Chardin", de derde druk in één jaar tijds. Enka geeft een losbladige Katholieke Agenda uit in de bekende handige vorm met ringband. Aan de agenda gaat een hele reeks praktische gegevens vooraf; vasten- en onthoudingswet, allerlei ü-, turgische aanwijzingen, namen en adres sen van het Ned. Episcopaat, valuta,4 op- en ondergangen van zon en maan, posttarieven, belastingtabellen, afstands tabellen, wenken voor E.H.B.O., land kaartjes in kleuren enz. Alles is keurig en met duidelijke letter uitgevoerd. Van de nog jeugdige Amerikaanse au teur van oorlogsromans, Robert Leckie, bespraken wij onlangs de even frisse als boeiende mariniersroman „Met een helm als kussen". De blijkbaar niet gauw leeggeschreven Leckie, liet nu een ver zameling mariniersverhalen, onder de titel „De laatste kogel" verschijnen. Dit zijn spannende, maar nauwelijks serieus te noemen beschrijvingen van mensen en toestanden in de oorlog. De verhalen zijn gewild rauw en mis sen het menselijk-herkenbare dat „Met een helm als kussen" zo aangrijpend maakte. Leckie speelt in. deze bundel met de oorlog een macaber spel, dat nergens mee te motiveren valt dan met de lust van de auteur zijn lezers te schokken. De figuren in deze verhalen zijn, al thans soms, kennelijk naar de werke lijkheid getekend, maar het relaas van hun belevenissen is te gekunsteld om reëel te zijn. „De laatste kogel" is als prisma-pocket in een vertaling van Ton Stam bij het Spectrum verschenen. De Stichting Landbouwgids te Utrecht heeft de gids voor 1963 het licht doen zien. Het zijn 640 bladzijden vol gege vens die iedereen die met de wereld van de boer te maken heeft, zo af en toe nodig heeft. Voor de boer zelf is dit deel bijzonder attractief, omdat het het slot is van de in 1961 begonnen cyclus, waarin men een zo volledig mo gelijke documentatie wil geven over het landbouwbedrijf en de veehouderij. De gids 1963 bevat een trefwoordenre gister voor deze „boere-leergang", waar in men van alles kan vinden, van loops tallen tot de kostprijs van slachtgevogelte toe. Een onmisbaar boek. le klas A AFC-DCG, UVV-Purmersteijn, HRC-Gou- da, OSV-Watergraafsmeer, De Spartaan- Kon. HFC, JOS-Hollandia. le klas B Laakkwartier-Quick, UVS-SVW, ONA- Slikkerveer, Unitas-CVV, DC V-O vermaas Spartaan '20-TSC. le klas C Rood Geel-Germanicus, Zwaagwesteinde- KSC, Neptunia-PJC, Sneek-WVV, Jubbe- "i-Velocitas. le klas D Vosta-Leones. Dinxperlo-WVC, ESCA- DSO '19, ZAC-Rigtersbleek, Rheden- Quick '20. le Idas Hdmond-.yiissinsezi. TOP-Valkenswaard, MOC 1/-Boxtel, De Valk-Schijndel, Al- liance-Brabantia, Tongelre-De Spechten, le klas F Spel. WW '28-Spcl. Irene, Standaard- Spcl. Emma, Rios '31-Chèvremont, Wil- helmina '08-Minor, Waub. Boys-Blerick. 2e klas A Sparta '25-Taxandria, St.-Michielsgestel- Reusel Sport, Budel-Sarto. Bladella-Oss 20, Best Vooruit-Gemert, RAC-UDI '19. 2e klas B Rood Wit W-Internos, HVV '24-Steenber- gen, Desk-Uno Animo, Roosendaal-Honte- nisse, Zeeland Sport-Middelburg, Veerse Boy s-Terneuzen 3e klas B RWB-RKJVV, RKSVA-Zwaluw VFC, GVV-Concordia SVD, Vlijmense Boys- RKC, OJC-RKDVC. 3e klas C TAC-RKVVU. Baardwijk-Hilvaria, VO AB-Gloria, Gilze-WSC, RKTVV-Dongen, SCO-VES '35. 3e klas P Zeelandia-Nieuw Borgvliet, Odio-Grens- wachters, RKFC-Dosko, BSC-Kaaise B., RCS-Axel, Meto-Goes. 4e klas B TGG-Haarsteeg. Zaltbommel-Jan van Arckel, Rhode- Linge Boys, DSC-Buren, Heusden-OVH. 4e klas E Y£°Ci£Sr„ '31-Zundert, Hieronymus-RK LSb, SVG-Berkdijk. Oisterwijk-Gudok, Nevelo-GSBW, Ons Vios-Right 'Oh. 4e klas F Breda-Groen Wit, VCW-Boeimeer, Vir- tus-DHV, Zigo-Madese B., Bavel-Raams- donk. 4e klas G SCGastel-Burgh, Oudemolen-De Schut ters, Vosmeer-N VS, Halsteren-Cluzona, Zierikzee-Sprundel, NSV-Kruisland. 4e klas H Lewedorpse Boys-Aardenburg, Yerseke- IJzendijke, Oostburg-Clinge, Koewacht- Steen, Breskens-Luctor, Corn. Boys- Biervliet. Kes le Idas PSV 3-Willem II 3, Middelburg 2-Do Valk 2, BW 3-Eindhoven 3. Vlissingen 2- NAC 3, Internos 2-NOAD 3, TSC 2-Bra- bantia 2. Res. 2e klas A Woensel 2-Best Vooruit 2, Veerse Boys 2- RKTW 2. WSC 2-Valkenswaard 2, Hel- mondia '55 3-Brabantia 3, Desk 2-PSV 4 Taxandria 2-Helmond 2, Schiindel 2- Veloc 2. Res. 2e klas B Vlissingen 3-SET 2, Middelburg 3-Baronie 3, HVV '24 2-Longa 3, Roosendaal 2- Hontenisse 2. Goes 2-Corn .Boys 2. Res. 3e klas B Dongen 2-OJC 2, Concordia SVD 2-GW2 Sarto 2-ODC 2. Uno Animo 2-TOP 2 Sparta '25 2-RKC 2. Res. 3e klas C NAC 4-Internos 3, Alliance 2-RAC 2, Vlissingen 4-Dosko 2. VOAB 2-Terneu- zen 2, aan Carrara voorbijrijdt, moet wel op merkzaam zijn, als de sporen van de ar beid dezer 8000 hem helemaal ontgaan Niet alleen is in Massa ook het beschei- denste bouwwerk van openbaar nut van Carrarisch marmer vervaardigd, overal in de omgeving staan platen en blokken van het kostbare materiaal onder lage Van Rome over Pisa naar Genua ry- den dagelijks volle exprestreinen en on telbare luxe auto's de provincie-hoofd stad Massa voorbij. Niet minder dan 20 km naar rechts liggen de hoogste toppen van de Apuaanse Alpen. Slechts 7 km scheiden Massa van Carrara. Vandaar voeren verscheidene wegen de bergen in, naar de beroemdste marmergroeven van Italië. Wat betekenen die weinige kilometers voor een moderne auto? Zoals in de wijngebieden van Frank rijk grote borden langs de rijweg uit nodigen tot een bezoek aan beroemde wijnkelders, zo vindt men in de omge ving van Massa invitaties voor een be zoek aan de marmergroeven van Carra ra. Vallen die uitnodigingen niet op om dat de Italianen langs al hun wegen zo kwistig zijn met lelijke reclameborden? Stellen ze in al hun soberheid toch nog te hoge eisen aan het Italiaans der vreemdelingen? Een feit is het, dat men zelfs in het reisseizoen tussen Massa en Carrafa, en tussen Carrara en de mar mergroeven in de bergen zelden een toerist ontmoet. Zij verdringen elkaar in de paleizen en kathedralen, zij blijven onwetend over de oorsprong ervan. In heel Italië zijn rond 760 marmer groeven. Daarvan bevinden er zich 420 meer dan de helft in de Apuaanse Alpen, de bergen bij Massa en Carrara. Het Carrarische marmer is soms grijs gevlamd, soms blauw of zeer donker grijs, ook wel geel- of rozerood geaderd. Maar meestal is het héél licht grijs ge tint, zó licht, dat de tint alleen warmte en gloed geeft aan het stralend wit. De kleur wordt veroorzaakt door sporen mineralen in het calcium-carbonaat. Want scheikundig gesproken is marmer slechts een calcium-zout (koolzure kalk) in bijzonder gekristalliseerde vorm. In kwaliteit overtreft het marmer van Carrara alle andere marmersoorten, waaraan Italië zo rijk is. De geologen en mijnbouwkundige ingenieurs, die het toezicht hebben bij de werkzaamheden in de groeven, hoog in de bergen, spre ken over hun schatten als een verlief de jongeman over het meisje van zijn verering. Zij prijzen het Carrarische marmer om zijn „saldezza" (vastheid), zijn „docilita allo scalpello" (gewillig heid bij het bewerken met de fieitel), zijn „perfetta lucidatura" (volmaakte glans en tekening bij het polijsten), zijn „giusto sviluppo della grana" (zuivere korrel-structuur. Langs de brede, schaduwrijke pal- menallee van Massa naar Carrara suk kelen spannen ossen langzaam met hun zware marmerlast. Dit primitieve transport, in twintig eeuwen nagenoeg onveranderd gebleven, is nog altijd niet geheel verdrongen door zware, moderne vrachtauto's, die er intussen ook zijn. Maar een werkelijke indruk van het marmergebied krijgt men pas voorbij Carrara. Deze Toscaanse stad is heel wat jonger dan de marmergroeven, die immers al in de klassieke oudheid bekend waren. Omstreeks 1820 woonden in Car rara niet meer dan 5000 mensen. Nu is het een gemeente met ongeveer 60.000 inwoners. Van deze 60.000 is er géén zonder belangstelling voor marmer. Van Carrara uit slingeren wegen de Apuaanse Alpen in. Smalle wegen, slech te wegen, wegen die een aaneenschake ling zijn van haarspeldbochten en die de hoogste eisen stellen aan de honderd paardekrachten van een moderne auto en de vaardigheid van de bestuurder. Ondanks alle kronkels is de rijweg aan merkelijk steiler dan de Brenner, de St. Gotthard, de Simplon en andere befaam de Zwitserse Alpenpassen. En stuk voor stuk lopen deze wegen uit Carrara dood in het bergland. Ze hebben geen andere bestemming dan één der 420 marmer groeven. Aan een „rondtoer" behoeft niemand hier te denken. Men gaat de- Overal in de omgeving van Massa en Carrara vindt men plaatsen waar blok ken en platen Carrarisch marmer wach ten op verder transport. Zo ook in het havenplaatsje Marina di Carrara aan de Middellandse Zee, door een spoorlyn van 7 km met de beroemde marmerstad ver honden. De hoeveelheid, die van dit onover troffen materiaal, uit de Apuaanse Al pen wordt losgebroken, wisselt van jaar tot jaar sterk. In het topjaar 1926 kwam er alleen uit Carrara 337.087 ton ruw marmer. Heel Italië produceert per jaar 100.000 ton. Het getal der arbeiders, die deze enor me hoeveelheden marmer aan de bergen ontworstelen, lijkt betrekkelijk gering: rond 10.000 in heel Italië, 8000 in het ge bied van Carrara. in de 20e eeuw wel iets gemoderniseerd, mar die vernieuwing is toch bij welhaast alle andere technieken in Europa ver achtergebleven. In wezen is de werk wijze in de groeven vaak nog even pri mitief als 2000 jaar geleden. Zoals berg treinen en vrachtauto's het bij het mar mertransport opnemen tegen de ossen- karren, zo doen het de elektromotoren der krassende zaagmachines tegen hamer en beitel. Het nieuwe blijft niet achter wege. Maar het oude behoudt zijn rech ten. In Cremona en Parma, Mantua en Ve rona, Venetië en Ferrara, Bologna en Florence, Lucca en Pisa nam het mar mer van Carrara de gedaante aan van machtige paleizen, sierlijke torens en indrukwekkende kathedralen. Michelan gelo, Donatello en ontelbare andere meesters der beeldhouwkunst brachten het tot leven in ontroerende beelden groepen. Een overstelpende rijkdom aan gebouwen en kunstwerken vond zijn oorsprong in het ingewand der Apuaanse Alpen. Maar terwijl een enkele cementfabriek by Maastricht de St. Pietersberg goed deels wegvaagde, kijkt men in het mar mermassief van Carrara in niet-begrij- pende verwondering op tegen de gewel dige, witte bergkolossen. Meer dan twin tig eeuwen sleepte men hier marmer weg, honderdduizend, tweehonderddui zend, driehonderdduizend tonnen per jaar. En tóch is het, of hier niets ver anderde .Zó geweldig zyn de marmer- massa's, dat meer dan vierhonderd groe ven er slechts wonden in slaan die men nauwelyks bemerkt. (Advertentie) Mr. Aalberse verklaard, dat er tot dusverre slechts overleg heeft plaats gevonden over de lijstaanvoerders. Van een dictaat van het partijbestuur op dit punt is geen sprake, zei hij. De beslis sing over de keuze van de lijstaanvoer ders ligt bij de verkiezingsraad en uiteindelijk via de groslijststemming bij de KVP-leden. Mr. Aalberse ontkende, dat het partij bestuur minister Cals niet als lijstaan voerder zou wensen. Wordt mr. Cals dus lijstaanvoerder? De vraag of minis ter Cals niet een uitstekend lijsttrek ker zou zijn, kan ongetwijfeld bevesti gend worden beantwoord, verklaarde mr. Aalberse. maar, zo zei hij, hetzelfde kan ook gelden voor bijvoorbeeld de heer Maenen. Indirect bevestigde mr. Aalberse daardoor de berichten dat het partijbestuur geadviseerd heeft mr. Cals onder Jan Maenen op de Limburgse lijst te plaatsen. Van de huidige frac tieleider dr. De Kort vond mr. Aalber se het wel vanzelfsprekend dat hij lijst aanvoerder zal worden. Vit ons Haags Journaal Mr. Aalberse gaf zich veel moeite om de indruk weg te nemen, dat het KVP- partijbestuur ten aanzien van de lijst aanvoerders een eigen keuze zou wil len doordrukken. Hij citeerde in dit verband een zinsnede uit ons laatste Haags Journaal, die zo zei hij, de situa tie juist weergeeft en die de KVP- partijvoorzitter dan ook gaarne tot de zijne maakte. Bedoeld citaat luidde: „In een waarachtige democratie moet de vaststelling, zowel van de definitieve kandidatenlijst als van de keuze der lijstaanvoerders het resultaat zijn van een weldoordacht samenspel tussen d% partijleiding, de onderafdelingen en na tuurlijk de leden zelf van een politieke partij. Alleen langs die weg komt men tot de samenstelling van een veelzijdig georiënteerde fractie, die in staat is een verkiezingsprogram in daden om te zet ten, tot de keuze ook van mannen in wie men algemeen de leiders kan zien in de strijd om een betere maatschappij". De enige bemerking welke ik op deze for mulering heb is, merkte mr. Aalberse op, dat uitsluitend wordt gesproken van mannen en niet van mannen en vrou wen. Vele capabele jongeren De KVP-partyvoorzitter verklaarde voorts, dat het gebrek aan politieke belangstelling, dat elders is geconsta teerd, niet hij de KVP bestaat. Een aan tal zeer capabele en vooral ook jongere figuren is bereid gebleken aan het par lementaire werk deel te nemen. Het aantal geschikte kandidaten is zelfs groter dan het te verwachten aantal ze tels. Mr. Aalberse wekte zijn gehoor op er voor te zorgen, dat uit alle beschikbare kandidaten ook werkelijk de besten worden gekozen. Zelfs bleek hij „enigs zins bezorgd", dat goede kandidaten wel eens buiten de fractie zouden kun nen blijven indien bij de kandidaatstel ling teveel nadruk zou komen te liggen op het regionale aspect. Dat is onge twijfeld belangrijk, maar het mag niet overheersen, betoogde mr. Aalberse. En na de verkiezingen? Filosoferende over de politieke con stellatie na de komende kamerverkie zingen merkte de KVP-partyvoorzitter op, dat op dit moment nog generlei uit spraak gedaan kan worden over een eventueel samengaan met de P.v.d.A. De vraag, welke concrete vormen van politieke samenwerking na de verkie zingen mogelijk zullen zijn wordt, zo constateerde mr. Aalberse, bepaald door de verkiezingsuitslag en door de voor waarden waarop samenwerking kan worden bereikt. De KVP-voorzitter toonde zich een groot voorstander van de nau we samenwerking met de protes tants-christelijke partijen. Hij vond het echter niet juist in dit verband te denken aan een christelijk-de- mocratische unie. Mocht het, zo zei hij, in Nederland mogelijk blijken tot een bepaalde vorm van christe- lijk-democratische samenwerking te komen, dan dient dit te geschieden op basis van de in ons land bestaan de verhoudingen. Deze samenwer king achtte mr. Aalberse overigens eerst mogelijk, indien de politieke tegenstellingen in protestants-chris telijke kring op enigerlei wijze tot een oplossing worden gebracht. Wat de verkiezingen zelf betreft, voorspelde mr. Aalberse dat er een voor Nederlandse begrippen felle ver kiezingsstrijd te verwachten is. De rede van mr. Aalberse was de in leiding voor een groot debat op de par tijraadsvergadering over het werkpro gram der KVP voor 1963. Zoals bekend, zijn op het ontwerpprogram, dat is sa mengesteld onder uiteindelijke verant woordelijkheid van een centrale pro grammacommissie onder voorzitterschap van dr. De Kort, rond 4^0 amendemen ten ingediend. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 7