Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Oud-Terneuzen was vol leut Walcheren Parkeerverbod onderwerp van raadsdebat Yerseke Herinneringen aan veertig jaar terug American Dance Company komt naar Middelburg Brunswick Bowling Werkg* Avro's n sssepS i;vs« vsnn MIDDELBURG AXEL GOES HULST Dagblad De Stem Jaarlijkse wandelrit MAC „Scheldegouwen" TERNEUZEN Gemeentebegroting aangeboden Bestuursmutaties CHU Kamerkring Middelburg NCB-vergadering kring Oostburg Tetoonstelling De Lussanet in Middelburg Mr. Beernink moet opvolger worden van dr. Tilanus Drie Rembrandts voor..... f 35.- Hellas vermorzelde Tachos (12-1) EXAMENS MARKTEN Bredase jeugdkampioenschappen HOOGWATER Vandaag Morgen Radioprogrt DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 JAARVERGADERING EN FEESTVERGADERING IN CHRISTELIJKE H.B.S. Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor Christelijk Middelbaar c-n Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland, die zaterdag j.l. in het teken lokaal van de christelijke h.b.s, en m.ms. te Middelburg is gehouden, heeft voor zitter J. Laport medegedeeld dat op Je rijksbegroting voor 1963 subsidie is uit getrokken voor de m.m.s.-afdeling van de school te Middelburg. Er is nog geen subsidie toegestaan voor een h.b.s.-b af deling te Axel. Mejuffrouw W. de Vries en de heren A. Catsman en C. de Putter werden jn het bestuur herkozen. In de plaats van de heer S. Wisse, di? zich niet meer her kiesbaar had gesteld, werd burgemeester G. Adelaar van Meliskerke gekozen. 's Middags had in de school een feest- vergadering plaats voor de ouders van leerlingen en oud-leerlingen bij gelegen heid van de officiële opening van het nieuwe schoolgebouw van vrijdag j.l. Namens de ouders bood mevrouw van Hummelen uit Middelburg het bestuur een piano aan. Namens leerlingen «>n oud-leerlingen spraken resp. Jan Wisse en Jan Goedhart. Tenslotte waren er nog gelukwensen van dr. D. Baarns, oud rector van het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes, van drs. K. de Jong. de huidige rector van dit lyceum, en' van de heer H. van Alphen, directeur van de school te Middelburg. CULTURELE AVOND K.A.B. Half januari zal de K.A.B. afd. Axel haar eerste culturele avond beleggen in de vorm van een toneelavond. Werden op de K.A.B.-avonden tot nog toe alleen schetsjes gespeeld, zulks ter omlijsting van andere K.A.B.-activiteiten, thans zal men een gehele avond trachten te vullen met het toneelstuk Jongens van de Koopvaardij", een lustig spel van zee wind en liefde. De spelers, allen K.A.B.-leden, zijn reeds druk doende om o.l.v. P. de Rijcke het stuk in te studeren. Mogelijk zal dit vrolijke spel, waar muziek en zang. liefde en bedrog tot één geheel zijn verwerkt, de inzet zijn van nog meerdere culturele avonden der K.A.B. Breskens KANDIDAATSTELLING IN K.V.P.-VERGADERING De K.V.P. afd. Breskens heeft een zeer geanimeerde en vruchtbare verga dering gehouden in het wijkgebouw van het W.G.K. Deze vergadering, die in het teken stond van de kandidaatstelling voor de leden van de Tweede Kamer, alsmede een totale bestuursverkiezing, is vreugdevol verlopen. Men is er in ge slaagd een bestuur samen te stellen, dat bestaat uit de heer G. v. Schaick, voor zitter, de heer M. Wijffels, de heer J. JUBILEUMREVUE LEGER DES HEILS Uit alle streken van de provincie wa ren zaterdagavond Leger des Heilssolda ten en belangstellenden naar de Prins van Oranje getrokken om kennis te nemen van de grote Leger des Heils-revue: „Veldtocht der liefde", waarmede het Leger des Heils het land doortrekt ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Nederlandse afdeling. Thema van deze revue is het woord van Paulus in zijn brief aan de Corinthiërs: „Zo blijven dan geloof, hoop en liefde, deze drie maar de meeste van die is de liefde. In deze revue werden op bijzonder suggestieve wijze tal van concrete situaties over dit thema op de planken gebracht. Zoals elders in het land waar deze revue werd gebracht was ook de grote zaal van de Prins van Oranje tot de laatste plaats bezet. De revue werd gepresenteerd door een speelgroep van het Nationaal Hoofdkwartier te Amsterdam die gebruik maakte van een tekst van envoy Jan Filius. De regie had envoy I. K. Schrale. Onder de aanwezigen tijdens deze revue merkten wij o.a. op de loco-burgemeester van Goes, de heer J. S. Visscher en echt genote, de Goese predikanten van de Ned. ds. W. Janssen alsmede verschillende do- Hervormde Kerk ds. F.N.M. Nijssen en minees uit de omliggende dorpen. Hetgezelschap, dat deze revue bracht maakte zaterdagmiddag per bus een tocht langs de Zeeuwse Deltadammen. DE ZEEUWSE KOORSCHOOL 20 NOV. IN SCHUTTERSHOF De tijd voor de jaarlijkse uitvoering door de jongens van de Koorschool is weer aangebroken. Op vrijdag 23 no vember zullen zij voor het voetlicht tre den in het Schuttershof. Werken van Bach, Handel, Andriessen, Cherubini en andere componisten zullen onder leiding van directeur E. Heijblok vertolkt worden. UITVOERING KUNSTVRIENDEN De Goese Toneelvereniging „Kunst vrienden" heeft zaterdagavond in het Schuttershof het seizoen geopend met een opvoering van de klucht in drie be drijven van Hans Nesna, getiteld „Je moet er niet mee spelen". De regie van deze uitvoering was in handen van de heer J. Kooning. De voorzitter van Kunstvrienden, de heer P. Zandee, betreurde het dat de be langstelling voor deze uitvoering niet groot was. Driewegen RAADSVERGADERING Op donderdag 22 november zal Je raad een beslissing nemen over het al dan niet medewerken aan de totstand koming van een streekorgaan voor de Zak van Zuid-Beveland. Verder zullen o.m. de aanleg van een zandbank en de aanschaffing van ringen voor het gym nastieklokaal van de lagere school aan de orde komen. 's-Heer Arendskerke RAADSVERGADERING Op donderdag 22 november a.s. zal de raad om 2.30 uur in openbare vergade- ring bijeenkomen in het gemeentehuis. De raad zal enkele leden van de instelling voor maatschappelijke zorg moeten be- of herbenoemen, daar enkele leden moe ten aftreden. Op de wegenlegger van de gemeente komt een voetpad voor gelegen onder 's-Heer Hendrikskinderen, het zogenoem de Papepadje. Door enkele aanpalende grondgebruikers is verzocht dit voetpad van de wegenlegger af te voeren, aan gezien hiervan geen gebruik meer. wordt gemaakt. B. en w. vragen de raad te besluiten tot onttrekkking aan het open baar verkeer van het Papepadje. In verband met de realisering van het uitbreidingsplan 's-Heer Hendrikskinde ren heeft het college van b. en w. zich beraden over de situatie rond de N.H. kerk aldaar. Het overleg met de kerk voogdij heeft geleid tot de overeenkomst dat de gemeente de nieuwe erfafscheiding zal bekostigen en een plantsoen rond het kerkgebouw zal aanleggen en bovendien het eerste jaar zal zorg dragen voor het onderhoud. Leivedorp FILMAVOND VOOR DE „POSTDUIF" In café Menheere is een lezing en film avond georganiseerd voor de plaatselijke postduivenvereniging de „Postduif". De voorzitter kon o.a. begroeten de burgemeester van 's Heer Arendskerke, de heer Vermet, de voorzitter van de con- coursbond van Z.-Beveland. Deze avond werd gevuld met een film over duivensport en met de vertoning van dia's. Daarna werd er een forum samenge steld, bestaande uit de burgemeester, de heren Vos en Terlaar en de heer Duin- kerke van de concoursbond. Z.-B. Er werden vele vragen op dit forum afgevuurd, die tot uitvoerige discussies leidden. Yerseke MUTATIES GEMEENTEPERSONEEL Aan de heer C. A. Bek, commies A, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend; benoemd tot commies werd de heer J. B. de Winter. Als schrijver is benoemd J. v. Oosten en als typist M. P. Riedijk. Benoemd en als zodanig be ëdigd tot waarnemend secretaris B. J. Korstanje, commies A. Steyaart, mevr. Mookhouk en de heer I. v. d. Broecke. De onderlinge functies van secretaris en penningmeester zullen nog door het bestuur worden toegewezen. Als kandidaat voor de Tweede Kamer werden gesteld: de heer J. v. Dongen uit Aardenburg, mej. Kessel uit Breda, drs. W. Dusarduyn uit Goes, de heer J. v. d. Voorde uit Sluiskil, drs. W. Locke- feer uit Hulst, drs.Adriaansens uit Hulst Voorts werd besloten een fonds te stich ten om de kosten van de vergaderingen te dekken, gezien de kleine omvang van de afdeling, en voorts heeft men beslo ten een werkgroep op te richten, die ie dere twee maanden zal vergaderen. EEDE SCHOORSTEENBRAND In een oude schoorsteen van de fami lie Plat in de Biezen was een stuk hout in brand geraakt. Men trachtte met em mers water het vuur te blussen, doch aangezien er een sterke rookontwikkeling ontstond waarschuwde men de brand weer van Aardenburg, die ervoor zorgde dat een brand werd voorkomen. DISTRICTSTITEL 2E KLAS LIBRE In café-restaurant P. de Bruyn te Hulst worden momenteel, evenals op verscheidene plaatsen elders, de voor wedstrijden gespeeld voor het districts kampioenschap 2e klas libre, dat weer de inleiding vormt op de strijd om de nationale K.N.B.B.-titel. In totaal wordt in het district Walcheren-Zuid-Beveland aan deze voorwedstrijden deelgenomen door een veertigtal keuridders, die zich weten gebonden aan een minimaal mo yenne van 3 caramboles om degradatie te voorkomen, doch bij een hoger ge middelde dan 4,5 naar de eerste klasse promoveren. Tn de Reinartstad, waar de leden van H.B.C. inmiddels allemaal zijn aan gesloten bij de KNBB, hetgeen het voor malige negental deed uitgroeien tot 21. wordt het sportieve gevecht geleverd door de heren C. Reyns, P. Vlasrood, G. v. Dorselaer en P. Wouters uit Hulst, benevens A. de Schepper uit Stoppeldijk in groep I. De Hulstenaren F. Herwegh, G. de Schepper en P. de Bruyn vormen samen met W. Boussen uit St.-Jansteen groep 2. De wedstrijden, die iedere avond om zeven uur beginnen, duren nog tot en met donderdag, waarna bekend zal zijn wie mag gaan deelnemen aan de finales te Souburg, die van 8 tot en met 15 december gespeeld worden onder de organisatieverantwoordelijkheid van de vereniging V.E.G. FILATELISTEN-LOKET Met ingang van december wordt ten postkantore alhier een speciaal filate listen-loket opengesteld op elke tweede vrijdag van de maand 's avonds van zes tot zeven uur. Sas van Cant DIAMANTEN BRUILOFT Morgen 20 november a.s. viert het echt paar F. StubbeBock zijn diamanten bruiloft. Wegens ziekte zal het feest ech ter in alle stilte worden gevierd. MOTORCROSS-SUPPORTERSCLUB OPGERICHT Dat de motorcross ook in het Zeeuwsch- Vlaamse land in trek is, blijkt wel bij zonder uit de oprichting van de suppor tersclub ,,Leon Keteleer." Enkele ijve rige supporters hebben het plan opgevat een club op te richten met het doel de Belgische motorcrosser Leon Keteleer te steunen. De vereniging is gestart met ongeveer 70 leden, die hoofdzakelijk in de gehele kanaalzone woonachtig zijn. Een ander deel bestaat uit Belgische le- Advertentie) Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 Goes Alg. redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT. teL 6252, Goes Exploïtatie- inspectie Zeeland L. K. M DE JONG tel 2377 - HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P G KUYPERS telefoon 2377 Huls' privé 3327. Redacteur voor Walcheren. CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0,17 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2M» mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1,— elke regel meer 0,20 Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Heftige discussies werden in de ge meenteraad van Yerseke gevoerd over de wijziging in het straatpolitie-reglement inhoudende een parkeerverbod voor brommers en fietsen op trottoirs en rij weg en idem van auto's en wagens op parkeerterreinen en straten. Vooral het verbod voor een gedeelte van de Vier- straat ontlokte een hooglopende discussie tussen voorzitter en raadsleden. De voorzitter wees op bromnozems, samen scholingen en het parkeren op het trot toir, waardoor de toestand onhoudbaar is geworden. De heer Pekaar voelde niet veel voor de wijziging in deze vorm, al wil hij wel iets doen tegen excessen. De heren Van Schaik en Boone zagen het als een aanval op' de zaak van Dan ker in de Vierstraat. Ze vonden het niet zo erg om van de rijweg gebruik te moeten maken: de heer Boone wees op gevaarlijker situaties, b.v. de Haven- dijk. Na diverse commentaren legde de voorzitter nogmaals uitvoerig de voor gestelde wijziging uit; hij wees op soepel optreden voor auto's op parkeerplaatsen. De stemmen staakten met 5 tegen 5. Tegen klemden de heren Pekaar, van Schaik, Boone, Cornelisse en v. d. Velde. Ook de verkoop van de Damse school aan de heer v. Poelje voor f50.000 ont lokte een langdurig en heftig debat. De heer Pekaar wees op de vele vereni gingen en instellingen die gebruik ma ken van het gebouw; vooral de conse quenties voor de bejaarden zaten hem hoog. Hij kreeg, na lezing der stukken, de indruk dat b. en w. er wel wat luch tig over gedacht hadden. Tot 1966 is het bezit van enkele lokalen wel verze kerd, maar wat gebeurt er als er dan nog geen nieuwe u.l.o.-school is en daar door de school Vierstraat niet vrij komt? De opbrengst van de school Dreef zag hij liever bsechikbaar voor herstel aan de school Dam. Vervolgens was in de voorwaarden opgenomen het recht van eerstgegadigde voor het plaatsen van De door de Zeeuwse Auto- en Motor club „Scheldegouwen" georganiseerde jaarlijkse wandelrit, met daarna - zoals gewoonlijk - de mosselavond met attrac ties, zaterdagavond gehouden is een zeer geslaagde geworden. De wandelroute, uitgezet door de pers en propaganda commissie was ontzettend leuk. De lengte van de wandelrit was 5280 m en moest gelopen worden met een snelheid van 60 meter per minuut. Aan de start welke evenals de finish het „Hed. Koffiehuis" aan de Markt te Middelburg was, verschenen in totaal 47 deelnemers 'sters) terwijl naast deze officiële inge schrevenen nog velen meeliepen. Nadat de laatste deelnemer binnen was werden allen voorzien van een heerlijke portie mosselen. De uislag luidt: Dames 1 Mevr. Parent Souburg 11 strafpunten. 2 Toni de Munck Vlissingen 12. 3. Els Parent Souburg 12. 4 Mevr. Roelse Vlissingen 24. 5 Mevr. Ke telaars Middelburg 26. Heren: 1 Wim So meren Souburg 18. 2 Hr. van der Heide Vlissingen 22. 3 Hr. C. Janse Souburg 22. 4 Hr. D. Roelse Vlissingen 24. 5. Hr. C. Ketelaars Middelburg 26. installaties op jachthaven en recreatie- punten. Plaatselijke handelaars in oliën en brandstoffen waren niet op de hoogte van deze voor hen aantrekkelijke ver koop. Gaarne zag de spreker een oproep voor gegadigden en een deskundig schat tingsrapport. De heer Gebraad was het eens met de heer Sinke, maar juichte de verkoop van het gebouw toe. De he ren v. d. Velde en Boone waren het evenmin eens met de voorwaarden. De voorzitter deelde mee dat de plaat selijke verenigingen die een lokaal van de school gebruiken niet aan hun lot zullen worden overgelaten. Nadat de heer Koster nog gewezen had op de herbouw van de toren, waarbij een zaal komt van 9 bij 11 meter, werd tot ver koop besloten. Tegen stemden de heren Pekaar, Boone en v. d. Velde. Over grondruiling met de heer Nijssen was de heer v. d. Velde zeer verwon derd; bovendien zag hij niet de nood zaak, van de Julianastraat én Burg. Sin- kelaan een autosnelweg te maken. Hij zag liever voorzieningen op de Haven- dijk i.v.m. de toekomstige plannen voor de oesterputten. Bij de rondvraag vertelde de voorzit ter, dat er geen ontheffingsmogelijkheid bestaat op de rioolbelasting voor min- derdraagkrachtigen. Tevoren was een dergelijk verzoek, zij het op andere gron den, afgewezen. den. Zaterdag 24 november a.s. organi seert de vereniging een balavond in café ,,De Oude Brug" te Sas van Gent, waar ook de rijders Keteleer, ex-kampioen 1961, Schoutheden kamp. 1962 en de Rijk kamp. zijspan 1962 aanwezig zullen zijn. Volgens de voorzitter, de heer E. van Eetveld uit Sas van Gent, ligt het ook in de bedoeling van de vereniging om in de toekomst, als de kas het kan dragen, ook in Sas van Gent een motorcross te beleggen. Stoppeldijk ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. Op de eerste ontwikkelingsavond, die de afdeling Stoppeldijk van de K.A.B. in het kader van haar winterprogramma belegde, werd het woord gevoerd door de heer P. Kenter, districtsbestuurder van de Katholieke landarbeidersbond. De spreker behandelde de sociale wet geving. Hij belichtte daarbij niet alleen de tot op heden bereikte resultaten, maar gaf ook een beeld van hetgeen op dit terrein nog te wachten staat. Met ,name ging hij uitvoerig in op de ko mende arbeidsongeschiktheidswet. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer E. Vink. wees in zijn openings woord op het grote belang van verdere vorming en ontwikkeling van de werkne mers. Hij gaf verder een overzicht van het winterprogramma, waarin een drie tal ontwikkelingsavonden en een propa- ganda-feestavond voorkomen, alsmede enkele ontspanningsavonden. Jammer genoeg werd deze eerste leerzame bij eenkomst rnaar zeer matig bezocht. BEZOEK ST.-NICOLAAS Ondanks de koude was er voor de of ficiële intocht van St.-Nicolaas, waarbij hij door het „Klimop"-bestuur en door burgemeester mr. H. Rijpstra officieel werd welkom geheten, veel belangstel ling. Tegen drie uur arriveerde de hoge gast per provinciale boot. Toegejuicht door vele honderden heeft hij een rondrit door Terneuzen gemaakt en een bezoek ge bracht aan het Juliana-ziekenhuis en het rusthuis „Scheldeoord". Ook het St.-Eli sabethziekenhuis te Sluiskil werd niet vergeten. De voorzitter van „Klimop", de heer W. Bliek richtte als eerste het woord tot St.-Nicolaas toen de hoge gast op de kiosk op de Markt was aangekomen. Hij maakte melding van de grote winkeliers actie. Burgemeester mr. H. Rijpstra vond het een grote eer dat St.-Nicolaas Terneuzen als een der eerste gemeenten koos die hij wilde bezoeken. Herinnerend aan de beloften die de hoge bezoeker vorig jaar heeft gedaan, zei burgemeester Rijpstra dat hij woord heeft gehouden. Er is in de loop van het jaar heel-wat tot stand gekomen. In zijn dankwoord moest St.-Nicolaas constateren dat er in Terneuzen inder daad heel veel is veranderd Nadat de jeugd enkele toepasselijke liedjes had gezongen trok het gezelschap in drie open auto's door de stad. W estdorpe Aan de gemeenteraad werd voorgelegd de gemeentebegroting 1963, en de begro ting van de Gemeentelijke Sociale Dienst voor 1963. Deze begrotingen zujlen aan de raadsle den ter ïhzage worden gegeven. Met ingang van 1 november 1962 is in werking getreden het Reglement voor Ge meentelij Ke Sociale Dienst, waarmede de naam Burgerlijk Armbestuur is komen te vervallen. De dienst bestaat uit 7 leden, waarvan 1 moet oenoren tot het college van b. en w. ais lid werd uit dit college benoemd; wethouder u. van Geetsum. Als lid werd oenoemd ae heer F. VerJtielst. uoor ae raaa werd b. en w. machtiging veneend voor tijdelijke aisiuiting van we- tien ingeval an noaig is i.v.m. ners^ei- werkzaamneden aan ae weg. De Huurovereenkomst voor de concier ge wonmg was aangegaan voor een tijovak van o jaar. Desioten werd deze nuurover- eenKomst te verlengen. iviet ae N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd een reKening-courant overeenkomst aangegaan voor het jaar 1963 tot een be drag van ÏUÜ.OUU.-. Bij de gebruikelijke rondvraag vroeg de heer Wille naar de plannen voor kapitaalswerken in 1963. De voorzitter zei dat bij de behandeling van de begroting niervan een overzicnt zal woraen voorgelegd. De heer van Passel vroeg om onderhoud en scnoonmaken van de riolering aan Kanaalzicht. Wethouder de Maertelaere zei dat deze putten zijn schoongemaakt. De heer de Hulsters zei dat geregeld vrachtwagens staan geparkeerd op 't parkeerterrein, en dat die 's zaterdags en 's zondags de gehe le dag blijven staan, en het uitzicht van de bewoners aan het parkeerterrein be lemmert. De voorzitter zal trachten hiervoor een oplossing te vinden in samenwerking met de A.N.W.B. Het is ook nodig dat voor de wegen in de nieuwe wijk in het uitbreidingsplan een oplossing wordt gezocht voor parkeer ruimte Wethouder de Maertelaere zei dat door de fa. van Himschoot in de Molen straat wordt geparkeerd aan een pak# huis, en dat ook door het uitzicht volko men wordt belemmerd. Ook dit zal nader worden bekeken. Veel oud-Terneuzenaren herinneren zich nog wel het muziekgezelschap De Vereenigde Werklieden. Dat was een gezelschap muziekbeoefenaars, samengesteld uit bootwerkers en an dere werklieden. De eerste directeur was Onno Borgman, een begaafd musicus, die de baby groot liet wor den. Na hem kwam Guust Eekhout, die er een flinke boy van maakte en na deze was het de beurt aan „Schar retje" die het kind deed uitgroeien tot een fantastisch harmoniegezelschap dat zich tot op dit moment mag re kenen tot de beste van eZeuwsch- Vlaanderen! Misschien wel het beste! Onder de leiding van Borgman wa ren het nog maar eenvoudige marsjes en dansstukj es. onder Eekhout kwa men er al opera's o.a. Lohengrin, Faust, Zampa enz., marsen van Bel gische componisten, van Kessels uit Tilburg, van wie er ook veel Fanta sieën waren en niet te vergeten de mooie luchtige marsen, gecomponeerd door beschermheer pastoor Kerstens. Ze hadden toen hun eigen muziek tempel in de mooie tuin van Jasje de Fuiter, in wiens café ze ook hun repetitielokaal hadden. Maar onder de te vroeg ontvallen leider Schirris werd het, ook al omdat het niet al leen meer werklieden waren, maar ook burgers uit gegoede kringen, die muziek „geleerd" nadden, een vol komen harmonie. In de tijd van Eekhout waren er al goede solisten b.v. Jasje de Fuiter, klarinet, Ko de Blèter, piston, Gijs Errebout, tuba, Wannes Gilde, bom bardon en ondergetekende als 14-jari- ge en jongste van het gezelschap was al een bekwame waldhoornblazer. Later werd ik gepromoveerd tot solo bugel en nog later kreeg ik de bespe ling van de alt-saxofoon. Rumoerige grap Piet van Koeveren, een simpel man neke, mocht bij gelegenheden de Turkse trom op z'h rug dragen. Met dit ventje hadden we steeds de mees te lol, omdat we hem zo graag plaag den, waar hij overigens nooit kwaad om werd. Een keer echter is hij eens woedend geweest. We maakten een muzikale wandeling en een of andere grappenmaker had bij Piet een ze venklapper op zijn rug vastgespeld. Toen deze aangestoken was en begon te ontploffen, schrok Piet zodanig, dat hij opzij van de weg sprong en met trom en al in een (gelukkig dro ge) sloot terecht kwam. Woedend was ie! Maar de rest van onze muzikale wandeling konden we bijna niet bla zen van het gelach om dit grappige voorval! De vrouw van Piet was schele So phie, en samen trokken ze er op uit met zo'n Italiaanse draaiorgel-piano. Hoewel ze veel plagerijtjes moesten verduren, waren deze twee simpele oudjes toch graag-gezien. Oud-Terneuzenaars herinneren zich ook nog wel de eeuwige gentleman Piet Ravachol? Hij werkte nooit, was altijd tip-top gekleed, leed geen ar moe, was niet getrouwd, en er werd van hem verteld dat hij zijn geld op een minder fraaie manier verdiende. Dat is nooit bewezen, maar het was raadselachtig hoe hij altijd geld had! En dan Jan Aane, de visboer, met zijn drie-honden-span-viskarretje. Je kon hem van ver al horen aankomen, als hij met grote vloeken en een knoestige stok zijn beesten opjoeg. Hij had twee knappe dochters, maai dezen zouden heur handen niet aan die stinkende vis vuil maken hoor! Daar om noemde men ze ook de nette da metjes van de Baandiek! En wie herinnert ziéh nog dat oude kleine postbodetje Kiendop, die zo graag veel catsjes dronk, zodat het wel eens gebeurde dat zijn zoon Ja nus, een gekende krachtpatser, hem bij het duwen van zijn zwaar geladen postwagentje assisteerde! En zo bestonden er bij ons in Ter neuzen nog meer van die olijke typen. Zilveren Kees Och, natuurlijk, alhoewel de men sen onder elkaar zeer vredelievend waren, kon het toch wel eens gebeu ren, dat er een paar kwaad op elkaar geworden buurvrouwen zeer erge ru zie hadden, maar dan kwam de Zil veren Kees er aan te pas. Wie dat was Wel, dat was het hoofd van onze plaatselijke politie, oftewel de chefveldwachter. Hij liet zich zo nodig ook wel meneer de commissaris noemen. Zichzelf noem de hij hoofdinspecteur (over drie agenten) van politie. Het moet ge zegd, hij was een bijzonder ontwik keld man, sprak, las en schreef verschillende talen, fungeerde als tolk waar nodig, en had. hoewel hij in zijn functie geen vriendjes kende, toch veel vrienden. Men noemde hem de Zilveren, omdat zijn politieuniform overdadig bezaaid was met allemaal blinkende knopen en nestels. Bij zeer bijzondere gelegenheden droeg hij een prachtige blinkende helm en kletterde aan zijn zijde een schit terende sabel. En waar konden wij Terneuzena- ren ons het beste gaan amuseren Wel, omdat er anders niets was, in een of ander gezellig café. Zo had je de Mof Wieckhorst, met zijn zaak vol automatische spullen en een reu- zendraaiorgel, dat ook automatisch speelde na inworp van een cent. En dan de mooie Bertha, een vro lijke kroegbazin; bij Betje de Zeeuw, of bij Jas Megielsen, of in het schipperscafé van Merien Adriaanse. Een oud-Terneuzenaar, de heer G. Koevoets, Hyacintplein 2, Breda, schrijft ons, dat hij zijn hart voelde opengaan, toen hij op 12 november in onze krant het artikel las over Terneuzen. „Aangezien ik zelf een oud-Terneuzenaar ben", zo schrijft hij, „interesseerde mij deze ge schiedenis wel bijzonder en ik vond er heel wat oude herinneringen in terug". Wel betuigde de heer Koevoets er zijn spijt over, dat de heer v.d. Ree niet nog meer van zijn geboor testad vertelde en met plezierige gedachten aan het Terneuzen van vroeger zette de lieer Koevoets een aantal herinneringen op papierdie wij hierbij graag afdrukken. Later kwamen er twee cinema's. Deze hadden twee vertoningen in de week en om nou mekaar niet in de wielen te rijden gaven ze de ene ver toning op zaterdag en zondag, de ander op maandag en dinsdag. En dat deden ze dan om de beurt. Was dat saamhorigheid of niet Vreemde eenden Och, och, wat was het toen bie ons in Terneuzen een leutige tied. Maar toen waren er trouwens niet anders dan rasechte Terneuzenaars. En nou De industrialisatie brengt veel vreemde eenden in de bijt, zodanig dat de bevolking van het vroeger zo heerlijke stadje nu een kosmopoli tisch allerlei geworden is. De echte ongekunstelde leut van vroeger is er niet meer. De generatie van 1962 loopt met ernstige gezichten rond. Er wordt niet zo uitbundig en vrolijk meer gelachen, er worden niet meer zo veel catsjes en klaartjes en bran- dewientjes gedronken, 't Zijn nou allemaal limonaadjes of ijscootjes. Ja. bier nog wel, maar dat drinkt men waar ter wereld graag Ik zelf ben nou al meer dan veer tig jaar uit Terneuzen weg. Ik ben er een enkele keer nog wel terug ge weest, maar wat ehb ik er nog aan! Al mijn vrienden van die tijd zijn op 'n paar na al lang dood. Ook al die typen die ik nog eens voor de dag haalde zijn zonder uitzondering ver leden tijd, dus mocht ik ze in dit ar tikeltje nog wel eens in herinnering roepen. Ja, zestig jaar geleden was ons enig Terneuzentje een stadje vol van vriendschap en ieder kende ieder. Da's voorbij, en komt nooit weer. GEERAAD KOEVOETS Na het aftreden van de heer C. Phi- lipse als voorzitter van de Kamerkring- vereniging Middelburg van de Chr. Historische Unie heeft het bestuur thans in de vacature voorzien door de benoe ming tot voorzitter van de heer C. F. van der Peyl te Kloetinge. Tot wnd. voorzitter van de Kamerkring werd be noemd de heer J. van Wel te Terneuzen. Dat werd zaterdag tijdens de in Goes gehouden vergadering meegedeeld. Tijdens deze bijeenkomst werd tot lid van het hoofdbestuur van de C.H.U. in de vacature C. Philipse gekozen de heer A. J. Kaland te Middelburg en tot plv. lid de heer W. Sanderse te Vlissingen. Namens de statenkring Goes werd ge kozen tot lid van het Kamerkringbestuur burgemeester J. D. Jansen van 's Gra venpolder. Tijdens de kamerkringvergadering werd op voorstel van het bestuur met algemene stemmen besloten de heer Philipse te benoemen tot ere-voorzitter van de Kamerkring zulks in verband met het vele werk. dat hij gedurende een lange reeks van jaren voor de C.H.U. in Zeeland heeft gedaan. Op zaterdag 24 november a.s. zal on der auspiciën der ZVU in de schouwburg te Middelburg de „American Dance Com pany" optreden in het kader van een Europese tournee, die het gezelschap op het ogenblik maakt en waarbij van 12 november tot en met 1 december een serie voorstellingen in Nederland zal worden gegeven. In de Amerikaanse balletwereld heeft het gezelschap zich reeds een belang rijke plaats verworven. Emily Frankel, die zowel producer als directrice van het ensemble is, richtte het gezelschap in 1955 op. Sinds die tijd maakte men zes tournees door geheel Noord-Amerika, waarbij in meer dan 100 steden werd opgetreden. Het gezelschap verschijnt regelmatig voor de Amerikaan se televisie. Voorts treedt het gezelschap steeds met succes op de voornaamste dansfestivals in de Verenigde Staten op. Emily Frankel, die als choreografisch adviseuse werkzaam is geweest bij de NBC Bell Telephone Hours, waar zij te vens de functie van assistent-producer be kleedde, is op het ogenblik directrice van Dance Drama in het Renaissance Huis, het nieuwe kunstcentrum in Green wich, de beroemde kunstenaarswijk van New York City. Het programma, dat het gezelschap zal presenteren, omvat balletten van uit eenlopende aard en stijl, die tezamen een origineel programma vormen en waarin men enerzijds het klassieke ballet en anderzijds Amerikaanse jazz, zowel als modern ballet aantreft. Het repertoire van het gezelschap is zeer gevarieerd in samenstelling, stijl en aankleding. Het gezelschap, dat rechtstreeks uit Amerika komt, is zijn Europese tournee begonnen op het Dublin-festival en kreeg daar unaniem uitstekende kritieken. Daarna volgden Engeland, Duitsland, België en Nederland. Aan de tournee werken o.a. mee de danseressen en dansers allen solisten Oldyna Dynowska, Zebra Nevins, Car- lyn Muchmore, Jean Dtiguid, Terence Miller, Dale Muchmore, Phillip Rice en Ralph Hoffmann. In Nederland zullen o.a. de volgende balletten worden gebracht: Always Pier rot, Haunted Moments, Portrait of a Sum mer Sunday (naar het toneelstuk van Tenessee Williams Summer and Smoke), Diamond Backs en Facades. In hotel De Eenhoorn te Oostburg wordt donderdagmiddag om 2 uur een algemene vergadering gehouden van de NCB kring Oostburg. De agenda ver meldt o.a,. een behandeling van het landbouwbeleid door algemeen voorzit ter Jos. Zegers; een toelichting op de be groting door directeur-secretaris ir. C. v. Schendel; mededeling betreffende de door het kringbestuur pij het hoofdbe stuur ingediende afdelingsvoorstellen en een praatje door de geestelijk adviseur kapelaan A. Merkx. (Van onze verslaggever) De Stichting Kunstzaal van Benthem en Jutting te Middelburg zal van 24 no vember tot 5 januari een tentoonstelling organiseren van olieverfwerken, gouaches en tekeningen van de 22-jarige Paul Henri de Lussanet de la Sablonière, die op jeugdige leeftijd zijn eerste schilder en tekenlessen kreeg van zijn grootouders die beiden kunstschilder waren. De ten toonstelling zal worden geopend door dr. P. K. van Daalen, directeur van het Zeeuws Museum. De Lussanet studeerde na zijn middel bare schoolopleiding twee jaar lang economie aan de universiteit te Amster dam. "s Avonds volgde hij tekenlessen aan het atelier v.d. Wal. Ook maakte hij een reis naar Griekenland waar hij een etscursus volgde onder leiding van de professoren Fred. Koot en Gramatopolis. De afgelopen twee zomers heeft hij Dij Oscar Kokoschka gewerkt, vooral op het gebied van de aquarel. In de winter van 1961 op 1962 heeft deze jonge kunste naar gestudeerd aan het Nationaal Ho ger Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen. De Lussanet, die momenteel leeft en werkt in Parijs zal exposeren in het ka der van „De student en de beeldende kunst". Kamerlid Kikkert te Goes: De heer Kikkert, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de C.H.U. is van mening, dat het voor het Nederlandse volk het beste is wanneer alle partijen bereid zijn in constructieve zin mee te werken aan de besturing van het land. Hij zei dit in een rede over ,,Het ka binet de Quay en de verkiezingen van 1963" die hij zaterdagmiddag hield in de Korenbeurs te Goes voor de Kamer kring Middelburg van de C.H.U. De C.H.U. wil vooraf geen uitspraak doen ten aanzien van 'n mogelijke kabi netsformatie na de verkiezingen maar gaat open deze formatie tegemoet, be reid om waar mogelijk mee te werken. Unieraad, hoofdbestuur en C.H.U.-ka merfractie zijn unaniem van mening dat mr. Beernink de aangewezen man is om dr. Tilanus op te volgen als lijst aanvoerder en fractie-voorzitter. Ten aanzien van de samenwerking met de A.R.-partij merkte de heer Kik kert op dat geen van beide partijen er een dienst mee bewezen wordt wanneer op het ogenblik een protestants christe lijke partij gevormd zou worden. De uitspraak van de synode der Ned. Herv. Kerk, waarbij deze de kernbewa pening afwijst noemde spreker niet juist omdat er in de ontwikkeling van techniek en wetenschap geen weg terug is, ook niet bij de kernbewapening. Over de commerciële televisie zei spreker dat hij vurig hoopte dat ons land daarvoor gespaard zal blijven. Op de laatste dag van de veiling van antiquiteiten en kunstvoorwer pen uit de nalatenschap van anti quair W. H. Bai uit Middelburg totale opbrengst ruim f 193.000,- gin gen drie etsen van Rembrandt van de hand voor... f 35,-. Het waren ,,Drie Kruisen", de ets „Koppenol" en ,,Jan Six aan het venster". Het lijkt ongeloofwaardig, drie et sen van Rembrandt voor f 35,-. Ze werden als één kavel verkocht en kunstveilingen S. J. Mak van Waay uit Amsterdam, die de directie over de verkoping voerde, had ze gean nonceerd als ,,zeer late drukken". Zodra de vertegenwoordiger van de kunstveilingen Mak van Waay de etsen, in één map bijeen, in de na latenschap van de heer Bal aantrof, is hy ermee naar het Rijksprenten kabinet gereisd, waar bleek dat de artistieke waarde van de etsen niet bijster groot was. Het zijn laat-18e eeuwse afdrukken van de (mis schien) originele plaat. (Van onze handbalmedewerker) Voor de veldhandbalcompatitie werd een ingelast programma gespeeld. Zo ont ving Hellas (dames) te Goes, Tachos dat wel bijzonder slecht voor de dag kwam. Hellas won dan ook zeer gemakkelijk met 12-1. S.I.O.S.-E.B.H.V. was een heel wat be tere wedstrijd waarbij het betere schieten van de E.B.H.V.-voorwaartsen de doorslag gaf, E.B.H.V. won deze wedstrijd met 5-2 Bij de heren speelden Hellas en Were Di een pittige wedstrijd, die zich kenmerkte door zeer goede doelverdedigers. De uit^ slag 9-9 gaf de verhouding goed weer. Marathon deed goed werk en klopte Ta chos met 5-1. S.Ó.A. had heel wat moei te met Rapid, maar wist nog juist met 8-7 de beide puntjes binnen te halen. Belangrijke resultaten waren verder de 7-10 overwinning van Walcheren (heren) op koploper Fortuna, dat niet tot haar gewone spel kon komen. Taxandria was zeer actief en klopte E.B.H.V. met 9-5. In de Afdeling West Brabant dames le klasse behaalde D.V.S. een verdiende 0-3 overwining op Heerle en EmBeE klopte Desk met 3-6. Bij de heren was S.O.A. 2 te sterk voor Juliana en won met 15-3. SCHEEPS WERKTUIGKUNDE Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorlopig diploma seheepswerktuigkunde de heer A. van den Hoek uit Brouwers haven, leerling van de school voor scheepswerktuigkundigen te Middel burg. MIDDELBURG, 16 nov. Aardappe len: Bintjes: Grote 7-10, Meerlanders: Grote 7, Koopmansblauwe: Grote 17, 3- ling 3. Tomaten: A II 2,60. B II 2,61 C II 1,57. Fruit: Appelen: Cox: 60-65 55-72. II D 29-31. III Grof 78. Goudrei- nette: 80-85 45, 75-80 45-48, 65-75 46, III Fijn 36-39, III Grof 34-54. Golden Deli cious: 65-75 61, III Fijn 13-40, III Grof 52-56. Laxton Superbe: 70-75 56, 65-70 43-47, IID 23, III Grof 43. Appelen: Jo nathan: 70-80 63. 60-70 39-59. II D 28-47. III Fijn 16, III Grof 35-45. Peren: Gie- ser Wildeman: 55-65 37-54, 50-55 38-39, II D 31, III Fijn 26-35, Sint Remy: 65- 75 25-26, 50-60 34. III Fijn 18. Druiven: Black Alicante: I 1,39-1.53, II 1,35-1,38. Groenten: Andijvie I 27,50. II 20,50, Sa- vooie kool I 22,- II 17.—, Prei I 33,-, II 33,-; Boerenkool 10,-, Bloemkool 3 p. kist 51-55, 4 p. k. 13-51, 6 p. k. 20-48, 8 p. k. 11-29, 10 per kist 11-19, Komkommer wit 50-60 16, kg 11, Sla 4-15, Witlof 93- 1,07, Kassnijbonen 1.59-1,70, Krom 1-38, Rodekool 16-21, Spruiten ongesch. 21-52, geschoond 31-66, Breekpeen 5-14, Bos- peen 16-34, Waspeen 23-27. Wijnpeen 5- 9. Witte kool 8-19, Uien 7-24, Knolselde- rie 5-11, Veldsla 28-1,00, Witte Rapen 15, Kroten 21, Kasprinsessen 1,84-1,91. (Advertentie) Onder auspiciën van de B.B.B. ZONDAG 25 NOVEMBER A.S. Deelname mogelijk voor iedere jongen of meisje van 7 t/m 18 jaar. Er worden per speler 4 games gespeeld. Prijs 2,50 (alles inbegrepen). Aanvangstijden: 10.30 uur le serie 18.30 uur 2e serie PRIJSUITREIKING 20.00 uur. I n schrij vingsf ormulieren verkrijg baar: NASSAUSINGEL 28 BREDA. Morgen, dinsdag 20 november, zijn de tijden van de hoogwaterstanden in de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 9.13 en 22.05 uur; Terneuzen 8.53 en 21.41 uur; Vlissingen 8.24 en 21.17 uur; We- meldinge 9.46 en 22.38 uur. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Kapo, 18 1 HULST Bioscoopgebouw 20 uur Een pyjama voor twee AXEL Het Centrum 20 uur Lulu, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Lolita, 18 j. GOES Grand 20 uur The young ones MIDDELBURG City 20 uur The young ones, a.l. Electro 19.30 uur Oorlogsheld zonder genade, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur The young ones Luxor 20 uur De wraak der barbaren, SAS VAN GENT Olympia 20 uur Het zwaard van Robin Hood HULST Bioscoopgebouw 20 uur Glimlach tn sterf, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Lolita, 18 j. ZIERIKZEE 's Landskamer 13.30 uur Vergadering waterschap Schouwen-Duiveland GOES Kantine Veiling 19.30 u. Huisvrouwen bijeenkomst KRUININGEN Gemeentebuis 18 uur Raadsvergadering CLINGE Verenigingsgebouw 19 uur Lezing over gezondheidszorg ANTWERPEN KVO 20 uur Tosc De werkgeversbonder de radio- en televisie-i AVRO ten bate van he dicapte kind zou plaats^ dagnacht en op de daa terdag dan in de nacht dinsdag en op de daarc dag, zoals nu het geval Zoals bekend zal de A in de avonduren van 26 gebroken 24 uur lang in deze uitzending. De w vrezen, naar de raad wergeversbonden in eei bestuur van de AVRO h dat de uitzending zal 1( aan nachtrust bij werkn< ten het mogelijk, dat d een toeneming van het s gevallen. Ook vrezen bonden, dat er een aanzi< verlies zal kunnen optre< een veelvoud zou kunni totale bedrag, dat via zal worden ingezameld. de raad in zijn brief zijn dering voor het initiatie! uiting. De werkgeversbonden uitgesloten, dat werkne schaal zullen trachten de uitzending als snipper te nemen. De verbond* leden geadviseerd er nau te zien, dat, teneinde pre voorkomen, op 27 noven normale mate het opnem dagen wordt toegestaan dag ook niet op andere doel geheel of gedeelteli, gegeven. Van de zijde van de A' Maandag 19 ut HILVERSUM NCRV: 12.25 Voor boer Mededelingen, t.b.v. lanc 12.33 Licht ensemble met Grammofoonmuziek, eve teiten 13.00 Nieuws 13.1 semble 13.45 Militair ork Schoolradio 14.35 Same, thuis, gevarieerd pro Walsmuziek (gr.) 16.00 king 16.30 Twee violen ei klassieke muziek 16.50 Di mein Leben, cantate (gr.) kleuters 17.15 Voor de jei muziek (gr.) 17.40 Beurs Regeringsuitzending: Ind negers in Suriname ontn aerne wereld, door drs. M Populaire orgelbespeling fP Plaat voor u paraat: IV 19.00 Nieuws en weerpraat mofoonmuziek voor de t foa^1°ïrant 19 50 v°or w 19.05 Grammofoonmuziek 5®st.,en zangsoliste 20.20 gentleman, blijspel 21.10 mofoonmuziek 21.20 Voc Klassieke muziek 22 00 commentaar 22.15 Piano: 22.03 Nieuws K3=«?rï?'ng 22 55 B°ekb( Klassmke Srammofoonmu te grammofoonmuziek 23. HILVERSUM AVRO: 12.00 Licht inst semble 12.30 Mededeling 12 33 Voor 13r30UM°!°Onn:UZie,t '3 Metronole-orkest 14 ano. klassiek-*» pn Muziek uit Zwitseri-,,,^1 voetspoor der wetenschat De storm, cantate r grammofoonmuziek ik a Andromeda, hoorspel grammofoonmuziek 17 ?5 17.50 Militair comment 18.15 Politieke lezing u P) nnranmma, ,8-50 °^nb 19 00 Operafracmenten r 196V (g° 13 55 °Pen 1963. een woord van aa 0 VL BRUSSEL muziek'la^o 17 15 c'ee or de zie rfernc i?I?an en piano Prnte., ?eren 12.45 18 18 p3 uitzend <le snofa. esport: «g soldaten 18 50 Nieuws 19.40 Oper 1eüc4ke^ met zang. jeugd 21.00 Opera- ^ieuws 22.15 V gunsten 22.55 us zeelieden. Nieu 14.0 16.0 zieker kl Fn g 18 uitsla? au.uu Sport Operamuzie zangsoliste 7"- Bel v. volksmuziek :c Nieuws C k 23

de Stem | 1962 | | pagina 2