Juridische vorm van de N.V. nog kwalijke zaak DRAMA IN HAVEN VAN YOKOHAMA Elf doden in het verkeer Gaullisten zeker van stevige meerderheid Chinezen nemen Walong na groot offensief in Emir en de elastiektwist Bezitsvormingsbeleid in een grote stijl 69. T.-NIC0LAAS- ESCHENKEN Brandweer en sampans redden 47 zeelieden nehandel Booij Komplot van Cubanen in New York Vijf lijken geborgen NIELS BOHR OVERLEDEN Noodweer eist slachtoffers EREDOCTOR C. P. M. ROMME IN GASTCOLLEGE: Ultimatum aan ,der Alte' Peek&Clpppenburg NG 14.50 3.75 5.45 6.75 2.50 ïR TOT 10 tomobilLsten 'oor praktische POSTERHOUT radiotoestel RS |fe| r DAGBLAD VOOR ZEELAND Zinkend Andere rampen DE FRANSE VERKIEZINGEN Opkomst gering Soekarno naar Peking gereisd Veel bewolking KVP-PARTIJRAAD BEPAALT KOERS Spiedend oog op de prijzen Directeur hoort middenveld in Pressure-groups Strauss raus!" POGING TOT MOORD IN AMSTERDAM 75 M 12 102e JAARGANG No. 24135 KONING DER [MACHINES TEL. 01140-2198 tADIOS - MISTLAMPEN LUXE SPIEGELS - DUB- JITLAATSIERSTUKKEN - NSPROEIERS - WASBOR- GARAGEBEDRIJF LST TEL. 01140 - 3191 adeau de beste toestellen uit PIC-UPS en STOFZUI- bekende merken S, WRINGERS, LAM- JEN. De laatste nieuwe end eens kijken by: STRAT, Tel. 2287, Hulst 'DIO en T.V. naai- en wasmachines v.a. J utomaten f 995,Zig-zag i TEL. 3301 HULST W PN* Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl t 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. i 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) TWEE TANKERS IN BRAND; 37 MENSEN GEDOOD Dit weekeinde zyn er enkele zware auto-ongelukken gebeurd, die aan elf mensen het leven hebben gekost. De zogenaamde Dodenweg" langs de Zuidwillemsvaart, tussen Veghel en Beek-en-Donk eiste zaterdag drie slacht offers. Een auto, waarin het hoofd van de lagere school in Horst, de heer Aarts, diens vierjarig zoontje en een even oud vriendinnetje van de kleine zaten, reed het water in. Hoewel het ongeluk om twee uur gebeurde, vond men 's avonds om tien uur de auto pas terug. De inzittenden hadden geen kans meer ge had uit de wagen te komen. De heer Aarts had twee kinderen, die verbleven op het doofstommeninstituut te St.- Michielsgestel voor een weekeind-thuis opgehaald. Het meisje dat in de auto zat was het dochtertje van een internist uit Horst. Zaterdagavond botste op de weg van Bree (L.) naar Kinroij in België een Nederlandse personenauto op een Duitse trailer. De vier jongemannen in de per sonenauto werden op slag gedood. Eén van hen was vader van drie kinderen. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder van de personenauto met groot licht reed. De tegenliggende Duitser gaf knipper signalen, maar de personenauto reageerde niet en reed frontaal op de tientons vrachtauto in. Op een onbewaakte overweg te Babbe- rich zijn zaterdagmorgen drie personen, die in een geleende auto een ritje maak ten, in botsing gekomen met een trein. Geen van het drietal overleefde de bot sing. De trein had twee uur vertraging. In Helmond werd de 70-jarige heer P. van den Eijnden, toen hij met zijn brom fiets tegen een stadsbus op reed, gedood. Prins Albert de Ligne en zijn echtgenote, die verwant zijn aan het Belgische koningshuis, hebben een auto-ongeluk in midden-Frankrijk overleefd. Zij werden beiden gewond, maar er is geen levens gevaar. Ten aanschouwe van duizenden mensen op de kade, van wie er velen hardop huilden of baden, heeft zich in de haven van Yokohama (Japan) gistermorgen een afschuwelijk drama voltrokken. In de mist kwam de tankboot Moenakata Maroe nr. 1, een Japanner, in aanvaring met de Noorse tanker Tharald Brovig. De beide schepen, reuzen in hun soort, vlogen in brand. Een sampan die langsvoer werd ook door het vuur aangetast. In een hel van vuur, waaruit vlammen van tientallen meters hoog opstegen en waarin gestadig de explosies klonken van openbarstende oliebunkers, vonden naar schatting 37 mensen de dood. Dc Amerikaanse federale recherche heeft in New York een voorraad wapens die eigendom was van een groep Castro- gezinde Cubanen in beslag genomen. Bovendien werden drie Cubanen, onder wie een lid van de Cubaanse Uno- delegatie, gearresteerd. Zij zijn beschuldigd van „samenzwe ring tot het plegen van sabotage". Zij kunnen hiervoor tot tien jaar veroor deeld worden. Ten aanzien van een vier de mn in het komplot, ook een V.N.- gedelegeerde, die echter de diplomatieke onschendbaarheid bezit, hebben de V.S. terugroeping naar Havanna geëist. Twee gearresteerden zijn onder borg stelling vrijgelaten. De Cubaanse regering heeft alle vluchten van bui gervliegtuigen boven het eiland verboden. Vijf buitenlandse correspondenten zijn het land uitgezet. Het betreft hier de opvarenden van de Japanse tanker. De opvarenden van de Noor zijn gered. Zij hebben nog kans gezien om van hun brandende schip in het water te springen. Velen van hen kregen echter ernstige brandwonden, omdat de brandende olie zich over het wateroppervlak uitbreidde. Met 27 drij vende brandspuiten was de havenbrand weer bezig het vuur te bestrijden. De brandweer heeft daardoor wel de le vens van de 47 opvarenden van de Noor kunnen redden. Met de machtige schuimblussers kon men tijdelijk de vlammen in de directe nabijheid van de schepen doven, zodat de Noorse zee lieden konden wegzwemmen. Voor de Moenakata Maroe konden zij niets meer doen. Wel zag men dat vijf mensen, on der wie de gezagvoerder, overboord sprongen, maar toen men hen uit het water haalde waren zij reeds dood. De voorbijvarende sampan werd eveneens door het vuur overweldigd. Twee van de drie opvarenden overleefden het. De derde is waarschijnlijk omgekomen. Van het Japanse schip bleef, na vele uren, nog slechts een roodgloeiende, ver wrongen romp over, die langzaam be gon te zinken. Het is de ernstigste scheepsramp in de Japanse geschiede nis. Hoe de brand is uitgebroken weet men niet precies. Ooggetuigen hebben verteld, dat er direct na de botsing geen brand was. Eén van de Japanners op de sampan zou echter een sigarettepeuk in het met brandstof bedekte water hebben gegooid. Er ontstond een uitge strekt vuur, dat ook de tankschepen aantastte. Het Noorse schip is behouden, al heeft het zeer zware schade opgelo pen. Boven het havengebied hing gisteren avond een zwarte rookwolk. Het red dingswerk werd door de sterke rookont wikkeling trouwens ook gehandicapt. De Noren hebben mede hun leven te danken aan de talloze kleine sampans, die ter hulp zijn gesneld. Ook elders hebben scheepsrampen plaatsgevonden. Bij Napels liep een Brits vrachtschip op een pier. Hoewel het schip niet gezonken is, vreest men dat de vier opvarenden die aan boord zijn gebleven het leven hebben verlo ren. Een reddingboot uit. de Engelse plaats Seaham sloeg zaterdag in de havenmond om en dit heeft, naar men vreest, aan acht mannen het leven gekost. Er zijn vier lijken aangetroffen. Vier redders worden nog vermist. Op de stormachti ge Atlantische Oceaan wordt een schoe ner met vijf man aan boord vermist. De Amerikaanse kustwacht heeft twee lijken van bemanningsleden van de Griekse tanker „Captain Geroge' 'uit het water opgehaald. Men zoekt nog naar 25 vermisten. India heeft in zijn grensoorlog met communistisch-China het zwaarste verlies sedert het uitbreken van de vijandelijkheden geleden..De Chinezen hebben in een bloedig offensief de stad Walong, dicht bü de Birmaanse grens veroverd. Gisteravond zeven uur zyn de laatste Franse stemlokalen dichtgegaan. Het aantal wegblijvers in deze eerste ver kiezingsronde is bijzonder groot. Men noemt een percentage tussen 35 en 40 pCt. Verkiezingsfunctionarissen weten dit aan het feit, dat dit al de derde keer was dat de Fransen ter stembus werden geroepen en aan het bar slechte weer op de verkiezingsdag. Bij het referen dum van jongstleden oktober waren er 23 pCt wegblijvers. Overigens schijnen de aanhangers van president De Gaulle zich door niets te hebben laten weerhouden. De eerste uit slagen duiden op een groei van Gaul listische stemmen. In Calais is de schoonzoon van de president, Jacques Vendroux, zo goed als gekozen. In Bel fort, in het oosten, ligt de fractievoor zitter van de partij van de C ,ulle, de U.N.R., een ilink éind op zij-a r-valen voor. Voor de 465 parlementszetels heb ben zich 2168 kandidaten verkiesbaar gesteld. Op zondag 25 november wordt in districten, waar geen kandidaat de vereiste absolute meerderheid behaalde, opnieuw gestemd. Vijftien zetels behoren aan overzeese gebieden. De nieuwe nationale vergade ring telt 480 afgevaardigden. De eerste vier kandidaten die werden herkozen waren allen Gaullisten. Pierre Pflimlin, een Gaullistisch ge zinde M.R.P.-leider en ex-premier, werd herkozen. Minister van Financiën d'Estaing (onafh.) werd herkozen, als ook de voorzitter van de radicale partij Maurice Faure. Oud-premier Paul Reynaud werd door zijn Gaullistische tegenkandidaat Jules Houcke verslagen, evenals oud-premier Pierre Mendès-Frances, die het aflegde tegen staatssecretaris Jean de Broglie (U.N.R.). Drie uur na de sluiting der stem lokalen waren bijna vijftig kandidaten zeker van hun verkiezing en lag de U.N.R. met bijna vijfendertig vertegen woordigers op kop. Zij dreven de Indische troepen tien kilometer door het zware terrein terug op een verdedigingslijn bij Se la Pas. In het gebied van Ladakh, bij de Indisch Tibetaanse grens, hebben de Chinezen ook een offensief ingezet. De val van Walong is een gevoelig verlies omdat deze stad een sleutelpost in het noordoostelijke defensiesysteem vormde. Bovendien bezit de stad een BIJ DE TWEEDE KAMER is een wets ontwerp ingediend voor het in het leven roepen van een raad voor de beroeps keuzevoorlichting, welke de minister van Sociale Zaken over deze problemen kan adviseren. DE GOUVERNEUR van Kenya heeft ontslag genomen. Dit is de tweede Brit se hoge functionaris, die tengevolge van een meningsverschil over de Engelse koloniale politiek zijn functie neerlegt. DE FRANSE bisschop van Gonaives (Haïti) is met nog drie andere geeste lijken het land uitgezet. De bisschop heeft de haat van de regering opgewekt door zijn acties tegen het bijgeloof op Haïti. VIJF ITALIANEN en acht woonwagen bewoners zijn vrijdagavond in Alkmaar slaags geraakt. Eén der Italianen trok daarbij een mes en stak de 22-jarige Jan Schouten neer. De Italiaan meldde zich zelf bij de politie. DR. H. J. VAN DOORNE is niet van plan om een vervolging te laten instel len tegen de redactie van een Eind- hovens studentenblad, dat zijn goede naam door de modder trachtte te halen. De inspirator van het studentenblad, prpf. Nagel, is voornemens om zijn grieven tegen dr. Van Doorne, speciaal wegens diens houding in de oorlog nader uit te werken en wel in het tijaschrift Maatstaf'. J Weersverwachting medegedeeld door i het K.N.M.I., geldig tot vanavond: i Overwegend zwaar bewolkt met nu vliegveld het enige in db wijde om trek. Premier Nehroe sprak gisteren be zorgd over „een Chinese invasie" en hij riep het vreedzaamste volk ter wereld op tot de totale oorlog. Inmiddels is president Soekarno naar Peking gevlogen om bemiddeling in het conflict te verlenen. De Chinese leider Tsjoe en Lai heeft enkele tientallen brieven aan bevriende regeringen ge stuurd om de Chinese handelwijze te rechtvaardigen. Amerikaanse regeringsvertegenwoor digers hebben het recht van controle op het gebruik van de door de V.S. geleverde wapens gekregen. India heeft zelf beloofd, dat deze wapens niet tegen Pakistan gebruikt zullen worden. Naar verluidt wil India in Engeland Canberra, bommenwerpers kopen. Ook heeft de regering de perscerïsuur ingesteld en een wet op de dienstplicht is al in de maak. Zware sneeuwval en krachtige storm hebben in Engeland gisteren aan 10 personen het leven gekost. In Schotland, waar ten gevölge van de harde wind op sommige plaatsen sneeuwbanken van 2 meter dikte ont stonden, liep het trein- en wegverkeer op enkele punten geheel vast. Een man werd gedood toen zijn auto door een rukwind omver werd geblazen. Op het vasteland van Europa viel hier en daar 20 cm sneeuw. De Joego slavische provincie Macedonië is getrof fen door ernstige overstromingen. Voor al de hoofdstad Skolpje heeft met water overlast te kampen. In deze stad hebben vier mensen het leven verloren. Het vlakke land van Poligonija is een zee geworden. Leger en politie zijn in gezet om mensen en vee te redden. (Van onze parlementaire redactie) De werknemers moeten kunnen deel nemen in de investeringen en wel via daartoe ingehouden winsten. Door amendering is dit programmapunt za terdag op de te Utrecht gehouden par tijraadsvergadering van de KVP opge nomen in het werkprogram 1963 der KVP. Ook op andere punten trok de partij raad nieuwe lijnen in de bezitsvormings paragraaf van het werkprogram. Daar door werd, zoals partijvoorzitter mr. Aalberse het uitdrukte, duidelijk onder streept, dat de KVP aanstuurt op een wijziging van de maatschappelijke struc tuur, met name in de verhouding tussen kapitaal en arbeid. „Wij willen een bezitsvormingsbeleid in grote stijl.", zei ook dr. De Kort. De KVP-fractieleider becijferde dat straks, J roelyk guur weer. i Het Belgisch weerkundig instituut i verwacht: Zeer koel weer met oos- telijke winden. Kans op ijsregen. Maximumtemperaturen van 0 tot 4 t graden. J f Vandaag: zon onder 16.45 uur. Maan J onder 14.16 uur. t i Morgen: zon op 8.07 uur. Maan op i 0.24 uur. De vermaarde Deense natuurkundige en atoomgeleerde professor Niels Bohr is gistermiddag op 77-jarige leeftyd overleden. Bohr verwierf in 1922 de Nobelprys voor natuurkunde voor zijn onderzoe kingen inzake de atoomleer. Professor Bohr was sedert 1916 aan de universi teit van Kopenhagen verbonden, i Bohr die van joodse afkomst was, stierf aan een hartaanval. Alleen zijn naaste familieleden waren bij het sterf bed aanwezig. Het overlijdensbericht trof de natie als een slag. Het was niet bekend dat de 77-jarige natuurkundige de beroemdste Deen van deze eeuw, ziek was. (Van onze speciale verslaggever Zo lang de verouderde juridische con structie van de naamloze vennootschap die de directeur tot „handlanger" stem pelt van het kapitaal, niet wordt her zien, zal het arheiderswantrouwen, dat in deze welvaartstijd nog is gestegen, niet worden weggenomen. Aldus zater dagmiddag Tilburgs nieuwe eredoctor 'C. P. M. Romme in een gastcollege over „sociale democratie", dat hij zelf een „belijdenis" noemde. Was vroeger het enige doel van de onderneming (en derhalve van de di recties) het streven naar een maximale winst, men zal thans geen directeuren meer vinden, aldus dr. Romme, die deze economische taak als hun enige op dracht beschouwen. „Misschien nog wel commissarissen, maar ook hun aantal slinkt", voegde hij er aan toe. Voor de modern denkende directeur zijn de so ciale overwegingen en de economische evenwaardig bij de besluitvorming. De directeur zou dus eigenlijk op de mid denplaats moeten staan tussen kapitaal en arbeid, maar in de huidige juridische constructie is hij enkel verantwoording verschuldigd aan de aandeelhouders en de commissarissen, waardoor hij toch aan de kant van het kapitaal komt te staan. Dr. Romme achtte de juridische vorm, die de kapitaalsbelangen eenzij dig bevoorrecht met verwaarlozing van de arbeidsbelangen, een „theoretisch kwalijke en praktisch gevaarlijke zaak". Op het eind van zijn college, dat zoveel belangstelling trok dat velen genoegen moesten nemen met een staanplaats, noemde hij deze situatie een schande voor de christelijke sociale democratie. Vond hij de ondernemingstructuur het meest actuele punt op het maatschap pelijk vlak, in politicis achtte hij de invloed van het maatschappelijke groepsleven op het algemeen welzijn het meest dringend. Hij doelde daarmee op het probleem van de „pressure- groups". Kernvraag is of bijvoorbeeld het kamerlidmaatschap te rijmen valt met een belangrijke functie in het ge organiseerde bedrijfsleven. De vraag is des te actueler in verband met de nieu we wijze van begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer, waardoor de vaste commissies die voor bijna de helft be staan uit „specialisten" c.q. vertegen woordigers van een groepsbelang, meer invloed krijgen. Dr. Romme verwachtte dat de slinger van de klok ook zou door slaan op gemeentelijk niveau, als de we1 op de binnengemeentelijke decentralisa tie eveneens een rechtstreekse afvaardi ging van het maatschappelijk groeps leven naar politieke colleges (commis sies met bestuurlijke en verordenende bevoegdheden) mogelijk zal maken. Al vond hij deze ontwikkeling wel gevaar lijk, tégen was hij niet, want, zo zei hij, „wie de verzorger van het deelbelang uit de verzorging van het algemeen be lang stoot, maakt hem tot een potentiële bestrijder van het algemeen belang". De andere nieuwe eredoctor van de Katholieke Economisch© Hogeschool, dr. Colin G. Clark, stelde in zijn gastcolle ge over „economie growth" dat de na tionale produktiviteit niet evenredig stijgt met de investeringen (die dus, zo als in Noorwegen, kapitaalsverspilling kunnen zijn). Een van de knelpunten van de produktiviteitsontwikkeling is volgens hem het tekort aan arbeids krachten, waardoor in Nederland het groeitempo dan ook zal dalen. Volgens Clark 'heeft de bevolkings groei een positieve invloed op de ver hoging van de produktiviteit. De ont wikkelingslanden met hun sterke bevol kingsaanwas. staan er dus best voor. De beste hulp die wij hen kunnen bieden, aldus Clark, ligt in een verruiming van de handelsmogelijkheden en niet in zen dingen melkpoeder. De gastcolleges vormden een onder- deel van de hogeschooldag, de jaarlijk se bijeenkomst van afgestudeerden, stu denten en docenten. Na een H. Mis werd een krans gelegd op het graf van prof. dr. Cobbenhagen. 's Middags gaf het Brabants Kamerorkest o.I.v. Evert van Tright een concert, en 's avonds blies de Kon. Luchtmachtkapel o.I.v. kapitein H. Diepenbeek een taptoe. Dr. Romme en dr. Clark werd na hun colleges het ere dei?13 Van dG T'A'E'K' aangebo- Zaterdagavond werd de feestweek met een taptoe besloten. Zondagmiddag hebben duizenden ge bruik gemaakt van de gelegenheid om het nieuwe hogeschoolgebouw te be zichtigen. Het gemeentebestuur had ma quettes opgesteld van Tilburgs grote plannen. als de algemene premiespaarwet een feit zal zijn, uit de schatkist rond 100 mil joen beschikbaar zal komen voor de be vordering van de bezitsvorming. Op die manier kan bij de kleine man een bezit worden gevormd van rond 700 miljoen gulden. Op voorstel van het partijbestuur werd in het werkprogram voor 1963 vastge legd, dat er voor het maatschappelijk werk een afzonderlijk ministerie moet blijven. Aan de loonparagraaf werd op voor stel van het partijbestuur een prijzen paragraaf toegevoegd. Daarin wordt ge stold, dat monopolie-invloeden uit de prijzen geweerd dienen te worden en produktiviteitsverhoging in prijsverla ging behoort te resulteren. De KVP spreekt zich in dit verband ook uit voor een goede consumptievoorlichting op het gebied van prijzen en kwaliteit. Een voorstel om in de loonparagraaf ook een afwijzing in te lassen van te hoge beloningen voor commissariaten, werd door dr. De Kort afgewezen. Dr. De- Kort gaf er de voorkeur aan de oplos sing van dit vraagstuk over te laten aan het „concrete beleid". De partij raad nam hiermee genoegen. De partijraad ontweek een discussie over de algemene inleiding, waarin dr. De Kort de „wereld van morgen" heeft pogen te schetsen. De amendementen reeks op dit punt werd gedelegeerd naar een aparte commissie. Zeker is dat het punt van de belas tingverlaging dat in het ontwerpwerkpro- gram min of meer als absolute eis was gesteld, gereduceerd zal worden tot een prioriteitsstelling. De partijraad sprak zich duidelijk uit voor de moderne leer, dat de belastingen een instrument zijn in het geheel van het structuur- en conjunctuurbeleid. De grote rede welke mr. Aalberse ter opening van de partijraadsdag uitsprak, geven wij elders in dit blad weer. Sint-Nicolaas is weer in het land. Zaterdag heeft de televisie daarvan de onweerlegbare bewijzen geleverd en voor de zéér ongelovige lieden onder onze lezers publiceren wij hier boven dien nog een foto van de bisschop. Hij is echt gekomen, al heeft hij naar hij vertelde deze keer geen 'raketten voor de jongens mee kunnen nemen omdat hij onderweg lucht- inspectie vreesde. Verder heeft de bisschop zijn zorgen aangaande het concilie dat hem slechts node liet gaan, omdat de her der van My ra immer gul met zijn sigaren was) even opzij gezet, om zich geheel te kunnen wijden aan wat hij noemt „het schema der billijke ver deling van de snoepgoederen onder de gelovigen" een schema overi gens, dat hu eens bij uitzondering de instemming van alle leken heeft. De Sint heeft in Amsterdam heel wat officiële dingen moeten doen. Zo kon hij burgemeester Van Hall toe roepen: „Ik hoop dat u volgend jaar tot uw strijdvaardige burgerij kunt zeggen: Leg de bijl maar neer we hébben de BijlmermeerAan het hoofd van een 2Vt km lange stoet trok de waardige figuur naar het AMVJ- gebouw, waar honderden kinderen op hem wachtten. Kenmerkend voor de intocht-1962 was het gedrag van de schimmel „Emir", die zich de afgelopen maanden vertrouwd heeft gemaakt met de dans passen van de elastiektwist, en onder weg dan ook vele malen een proeve van zijn kunnen gaf. Zoals de foto laat zien. 55 55* Nauwelijks hersteld van de vermoeie nissen van zyn reis naar de V.S. is bondskanselier Adenauer begonnen met zijn pogingen om de Westduitse rege- ringscoalitie te redden. De urenlange ge sprekken met zyn coalitiegenoten heb ben dr. Adenauer echter alleen maar een ultimatum van de liberalen opge leverd. Hun woordvoerder, dr. Mende heeft gisteren gezegd dat de vijf liberale ministers uit het kabinet zullen worden teruggetrokken, als Adenauer niet uiter lijk vanavqnd zijn minister van Defensie, Strauss, op de keien zet. Dit liberale ultimatum volgde op de verklaring van Strauss zelf, dat hij zich niet kon voorstellen ooit te moeten af treden. De bondskanselier stoot evenwel zijn andere coalitiepartner voor het hoofd, als hij Strauss laat boeten voor het Spiegel-avontuur. Bij het heengaan van de liberale ministers, verliest Adenauer ook de liberale aanhang in het parlement en dan zou hij moeten regeren zonder een meerderheid achter zich te hebben. EEN INDONESISCHE parlementscom missie heeft besloten, dat Indonesië op 31 december net bestuur over Nieuw- Guinea moet overnemen. De commissie heeft het plan voor een volksstemming in Nieuw-Guinea verworpen. Het voltal lige parlement moet hier nog ,,ja" op zeggen. De Amsterdamse politie heeft'een 32- jai'ige carrosseriebouwer-monteur ge arresteerd onder verdenking van poging tot moord c.q. doodslag op zijn vrouw en zijn twee dochtertjes van 3 en 5 jaar. De man had, naar men vermoedt in de keuken van zijn kleine woning de gas kraan opengedraaid en daarna de slang van het gasstel doorgesneden. Zijn vrouw en kinderen sliepen reeds. De man zelf ging, in een deken gewikkeld op de gemeenschappelijk gang met zijn hoofd naar een openstaand raam gewend lig gen. Zijn vrouw werd echter wakker door het tikken van de in haar slaap kamer staande gasmeter. Haar boven buurvrouw en haar dochtertje ontwaak ten bijna gelijktijdig. Zij hadden het benauwd gekregen. Dank zij het feit dat de vrouwen tijdig wakker zijn geworden is zelfs niemand bedwelmd geraakt door het gas. De ge arresteerde monteur is al eens ver pleegd wegens geestesstoornissen. (Advertentie) Deze week SPORTIEVE COATS dubbel katoenen gabardine, met extra uitknoopbare wollen teddy-voering.

de Stem | 1962 | | pagina 1