C A g Kampioenendag te Breda werd een groot succes Laatste nieuws: 250 meter worp in Zuid-Afrika werplood-raketten uit bergen op zoom „Wat zegt U": 1, 2 of NN Vrouwelijke arbiter 14 )iel SE coupé NTERPARADIJZEN naren is. bonnen: MEN. TERHOUT v-\--° v •- Concours Techniek Stunt hoofdpijnhoofdpho... AKKERTJES ly*Uf4 c^UU helpen sneller en beter dan ooit i is I li UI iv 1 1 B I Sc 1 1 1 D 1 B 1 1 1 F 1 - 1 1 1 1 H t 1 i i 1 1 J 1 1 K 1 1 Ll 1 1 Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever Mooi bedrag voor Koningin Wilhelmina Fonds Duivenkroniek Den Bruinen van Franse grenzen open werpl vragen op OORDEEL UITSPRAAK VRAAG (I) VERKLARING MOP OORZAAK VRAAG (II) SCHORSING VERSLAG IS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 15 13 dg. 17 dg. - 220,— ƒ300,— - 213,— 280,— n) 183,— - ƒ335,— Verhulstetr. 101, Am- 3. VAN DER STEEN «mm (Van onze hengelmedewerker) Ronald Fenger; een van de beste casters (werpers) van Nederland heeft deze week schokkend nieuws uit Zuid-Afrika gekregen. Een Zuidafrikaanse zeehengelaar heeft (en het is geen drukfout) met een lange zeehengel en draaiende reel: 295 meter gegooid. Er werd 0.30 nylon gebruikt en ruim 150 gram lood op een iets dikkere voor slag. De grote sensatie van deze worp was dat de nylon niet via geleide- ringen op de hengel, werd gegooid, maar „binnendoor" de holglas- hengel. De holglashengel zelf werd dus gebruikt als geleider van het wegvliegend nylon, dat natuurlijk veel lichter van een draaiende reel komt, dan uit de spoel van een werpmolen; hoe breed die werp- molen dan ook is. Op de recente internationale casting-wedstrijden in Rotterdam zijn ook de 180 meter-worpen besproken, die al in Oost-Duitsland en Rusland zijn gemaakt. mee maar gezegd wil zijn, dat vele diepe visstekken binnen hengelbereik komen. Een worp van 200 meter zou al een hele stunt zijn. Er is het laatste jaar een groot aantal lange zeehengels van verschillende soor ten holglas gebouwd. Het laatste woord was aan de conolon-stokken, licht glas, dat veel stugger en sneller is dan de oude fiberglas-stokken. In het belang van de verdere ontwikkeling van de zeehengelarij willen enkele eperimen- tele zeevissers met deskundige casters eens een wapenschouw houden van de nieuwste materialen en beste combinaties van hengels en molens in handen van goede werpers. Om die praktische show mogelijk te maken, wil de Nederlandse Casting Federatie dit voorjaar op het kilometers brede strand van Oostvoorne een groot werpconcours uitschrijven. Iedereen, die iets goeds of nieuws kan laten zien, is daar welkom. Het gaat niet om merken, zaken-reclame of dure namen, maar alleen om te laten zien hoe het best en verst geworpen kan worden. Er zal 0,35 of 0,40 nylon worden voorgeschreven, de nylon-dikte die bij een normale visworp wordt gebruikt. Dat maakt, dat elke zeevisser, die met zijn materiaal komt afzakken onder ver gelijkbare omstandigheden gooit. Er moet nog steeds een antwoord komen op de vraag, waar de zeehengelaar voor deliger of beter met een draaiende reel kan gooien in plaats van met een zee molen, die het nylon uit de vrij diepe spoel moet afgeven. Een van de vragen voor het treffen in Oostvoorne, waarop ook de Zeeuwse en Westbrabantse pioniers welkom zijn, betreft de ideale vorm van het werp- lood. De loodvorm, die Jurgers ontwikkeld heeft, is door Ronald Fenger als ideaal bestempeld. Dit lood, dat normaal in de handel zal komen, heeft drie smalle loodvleugeltjes op een in een punt uit lopende raketvorm. Het nylon, dat achter het lood aanvliegt om het aas te lance ren, houdt het wegvliegend lood met de punt naar voren. Dit lood, dat enig zweefvermogen heeft bij grote startsnelheden van de worp, gooit enkele tientallen meters ver der dan het lood, dat tot nog toe in veler lei andere vormen werd gebruikt. Juist door gebruik van hogere loodgewichten op de lange conolon-stokken blijft het lood zelfs in felle stroom liggen. Gewich ten van 125 tot 150 gram kunnen met die stugge conolon-stokken met sterke glas wanden, zonder enig risico gegooid wor den. En dan nog wel met een klap, die 0,55 tot 0,70 nylon als voorslag vereist. De zeehengelarij staat aan de voor avond van nieuwe ontwikkelingen. De Nederlandse Casting Federatie wil alle medewerking geven om verschillende ex perimenten uit te voeren. Enkele zee- hengelbouwers, die tevens hengelsport zaken hebben of wedstrijd-casters zijn, willen de medewerking van de hengel sportindustrie inroepen om de nodige materialen te leveren voor deze experi menten. Voor de echte zeehengelaars is het echt nieuws om 's nachts van wak ker te liggen. Het laatste nieuws uit Zuid-Afrika heeft de trots over de 130 meter worpen met de laatste holglas stokken alweer doen verbleken. Zoals ook beter en sterker nylon de sportvis sers de komende jaren in staat zal stel len veel verder te gaan gooien door gro tere gewichten aan dunnere lijn te lan ceren. Met het vorderen van de techniek wordt het korter dag voor tong, schar, gul en zeebaars, die voor onze kusten aast. We zullen ze desnoods op 200 of 300 meter uit de wal aan de kieuwen ko men. Dat gaat betekenen, dat het zelfs bij hoog water aan vele stranden en paalhoofden mogelijk zal worden de geul te bereiken of ver genoeg uit de stenen tegen de dijkglooiing te komen, die ons met dit materiaal nog een kapitaal aan verspeelde loodjes, nylon en haken kost. Er staan revolutionaire ontwikkelingen voor de hengel)-deur.. Wij houden u op de hoogte. Ook over het ko mende zeehengel-college in Oostvoorne. Een flinke storm brengt de schar en gul op de kust. In aansluiting op de grote reportage van enkele weken geleden over de lange zeehengels en verre worpen, is er nog meer nieuws te meiden. Sjaak Jurgers, de zeehengelbouwer uit Bergen op Zoom, heeft een raketvormig lood ontworpen, dat met veel instemming door de beste wedstrijdcasters uit de randstand Hol land is ontvangen. Het lood is inmiddels al voorgelegd aan een hoge luchtmacht officier, die als een van de beste bal listische deskundigen bekend staat. Een kleine groep experimentele zeehengelaars wil de startsnelheid en baan berekenen die dit lood, dat weinig luchtweerstand heeft, maakt. Dit betekent, dat een we tenschappelijke benadering van enkele werp-problemen is gezocht, die van groot belang voor de praktische zeehengelarij zijn. Op grond van een en ander heeft de Nederlandse Casting Federatie; op verzoek van enkele Westbrabantse zee hengelaars, en hoofdinspecteur Van Hurck uit Rotterdam (een casting-des kundige) in overweging het komende voorjaar een werpconcours voor zee hengelaars uit te schrijven. Op dit con cours wil men de diverse materialen onder gelijke omstandigheden testen. de reglementen met lichte werpgewich- ten (bijvoorbeeld van 15 of 30 gram) werken, die een worp op 0,15 nylon mogelijk maken. Deze castingresultaten van 130 tot 160 meter hebben geen enkele praktische betekenis voor de zeevisserij. Of het moest zijn dat de man, die cas ting-ervaring heeft (dus louter het wer pen) heeft, ook aan het strand met meer vakmanschap zijn aas te water kan brengen. De grote les uit Zuid-Afrika lijkt voor lopig, dat met dikker nylon en veel grotere werpgewichten op lange holglas- hengels met draaiende reel veel verder gegooid kan worden. De draaiende reels, die men tot nog toe in Nederland ge bruikte, waren kennelijk te klein. Ze gooiden door de hoge startsnelheid van het lood vaak prop in de geleide-ogen. Het schijnt dat het wegvliegend nylon door de hengelschacht geen prop ople vert, zeker niet bij de grote draaiende reels, die in Zuid-Afrika gebruikt wor den. Ronald Fenger, de Rotterdamse casting-kampioen, gaat de komende maanden precies uitzoeken hoe de Zuid afrikaanse sportbroeders hem dat ge flikt hebben. Hij gaat voor het groto werpconcours, waarvoor de zeehenge laars met verre worp kunnen inschrijven zelf zo'n superhengel bouwen. Het schijnt dat de reel op een beugel is bevestigd zodat het nylon onder door de hengel kan lopen. Aan de top van de hengel is een koperen bus rond de glastop ge klemd, die het nylon zonder schade Op het grote zeehengelconcours van de ,,Strijen-Vissers" enkele jaren geleden in Poortvliet op het eiland Tholen, werd een komende 1 april-grap besproken. Een sportvis-vakblad zou de fabrikage van een lange holglaswerphengel aan kondigen, die het nylon door de holle hengel zelf zou werpen. Het afgelopen jaar blijken nu de Zuidafrikaanse cas ting-specialisten, die veelal ook vak bekwame zeevissers zijn, het grapje al in de praktijk te hebben gebracht. En met ongekend succes. Een worp van 295 meter is hier nog onbekend. Zeker in kringen van het wedstrijd-casten, waar voor de glasrand kan afgeven. Binnen enkele maanden zal er meer nieuws over deze Zuidafrikaanse stunt zijn, die enorme mogelijkheden voor de zeehenge larij kan bieden. Met een worp van 200 tot 300 meter kan de Zeeuwse zeehenge laar zelfs een kotter voor de dijk van Westkapelle „onder vuur" nemen. Waar- Advertenties) I kwartje per kolom"*! 4 kolommen f I.- j I kwartje per kolom"^ r st. J' II II! -,vf I a 1 B 1 1 1 1 1 D 1 l iE 1 1 F 1 1 G I 1 lH l i I 1 J 1 1 1 1 1 Li. 1 r I 4 kolommen f I. I <w Inzendingen uiterlijk dinsdag avond 18.00 u. postbus 2500 Am- sterdam. Hierboven plaatsen wij nog enkele invulkolommen voor onze puzzel. Deelnemers kunnen deze gebruiken als zij meer dan vier kolommen willen invullen. (Advertentie) neem de voordelige grote tube. Zondag j.l. stond de duivensport te Breda geheel in het teken der liefdadigheid. Door de C.C. Breda en Omstre ken werd een Kampioenendag ge organiseerd waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Koningin Wilhelminafonds (kan kerbestrijding). Van heinde en verre waren de beste duiven naar de Baroniestad gebracht, om daar tentoongesteld te worden. (Ook België was ver tegenwoordigd). De zaal was prachtig versierd, de kooien en de geplaatste stands netjes opgesteld, zodat alles een geweldig aanzien gaf. De Bredase duiven waren reeds zater dagavond ingezet. De inzendingen buiten Breda, zon dagmorgen, zodat de liefhebbers uit o.a. Zaamslag, Gel- dermalsen, Ierseke, Krabbendijke enz. enz. al vroeg uit hun veren moesten om tijdig in Breda te zyn. De keuring van de Bredase duiven geschiedde door de heer M. Ververs uit Kaatsheuvel. De inzendingen van buiten Breda wer den toevertrouwd aan de heer H. Oomens uit Breda. In het bondslokaal aan de Haagdijk waren ongeveer 360 duiven bij eengebracht. De uitslag van de keuring was voor de Bredase inzendingen: 1. J. Sips (niet aan te kluiven), 2 M. Remie, 3 C. Ver- wijmeren, 4 P. van Gurp, 5 J.C. Vermee- ren, 6 gebr. Oomens, 7 F. Cornelissen, 8 J. Klijs, 9 J. van Geel, enz. Eerstvliegers seizoen 1962: 1 H. Dij kers, 2 J. Klijs (houdt je taai Jan), 3 J. de Kort, 4 C. Nooijen en Co. Duifkampioenen 1 en 2: F. van Mol. Duiven van buiten Breda: 1 Nil Hin ten, Dordrecht; 2 J. Cools, Nieuw-Vosse- meer (geweldige speler op Dax en St.- Vincent); 3 A. Trommelen, Dongen; 4 G. de Hoogh, Oosterhout; 5 F. Hanegraaf Hank; 6 J. Huibregts, Zundert; 7 J. Lee mans, Hank; 8 Gebr. Aarts, Gilze: 9 W. Wijnings, Oosterhout; 10 G. v.d. Brand, Rijen. Toen voorzitter G. Kouters de aanwe zigen een hartelijk woord van welkom toeriep was de grote zaal geheel gevuld (de belangstelling was enorm). Spreker memoreerde dat vorig jaar, ff toen zeer bescheiden werd gestart, reeds 1850 aan het Koningin Wilhelminafonds kon worden afgedragen, en hij sprak de hoop uit dat deze Kampioenendag de voorgaande zou overtreffen in het belang van de duivensport, maar ook voor de lijdende mensheid. Direct daarna werd begonnen met de verkoop van de geschonken duiven en bonnen, waarvoor ook geweldige be langstelling bestond. Dat goede duiven nog steeds geld kos ten werd ook hier weer ondervonden. Het hoogste bod was voor een bon van de heer J. Cools uit Nieuw-Vossemegr, die momenteel bekend staat het beste hok duiven te bezitten voor de vluchten St.-Vincent en Dax. Dat ook hiej* goed en schoon samen kunnen gaan bewees zijn 2e prijs op deze Kampioenendag. Deze bon bracht 65 op. De opvolgers waren Staf Dujardin uit Groedc 51, M. Ververs, Kaatsheuvel 40, C. v.d. Zande, Halsteren 40, C. Dekkers, Etten 36, A. Trommelen, Dongen 36, H. van Helmond, Made 34, J. van Looy, Rijen 34. enz. enz. Ook werd een verloting gehouden, waarvan de opbrengst eveneens geheel ten goede komt van het Kon. Wilhel minafonds. De prijzen zijn op de volgen de nummers gevallen: 6867 1347 1224 1704 495 2487 5743 - 5142 5151 1251 1024 2412 7855 2270 4455 2214 -- 1708 5833 -- 2090 4814 7129 845 1073 3356. Door het opengaan van de Franse gren zen voor het wegtransport onzer duiven zijn momenteel alle bonds- en afdelings besturen in beroering. Diverse vragen worden ons hierover gesteld, wat de toe komst zal brengen. De Franse autoriteiten hebben dus de wegen vrij gegeven voor duivenvervoer. Hieraan worden zeer ze ker voorwaarden gesteld, welke momen teel worden bestudeerd en uitgewerkt. Volgens de laatste ontvangen berichten zullen bepaalde, plaatsen vrij gegeven worden voor lossing, bepaalde andere niet. Dit is dus nog een kwestie van afwachten. Zeker is dat het Franse ministerie niet zal toestaan dat duiven in Frankrijk wor den ingevoerd, geladen op vrachtwagens, zoals wij dat hier in het zuiden kennen. De ventilatie in vrachtwagens is niet geschikt voor duiventransport. Het ver voer is dus vrij. Voor bepaalde landen, als Duitsland, is dit ideaal, daar zij de beschikking hebben over voldoende zogenaamde Reis- tauben-Kabinen-Expresswagens (400 st.) Deze Kabinen-Expresswagens geven een enorme besparing op de vrachtkos ten, o.a. minder convoyeurs, later in- manden, géén mandenreparatie, èn goed koper vervoer (30 a 40 pet.) De Duitse Bondsregering laat geen in voer van duiven meer toe op vracht wagens in gewone manden. De veteri naire diensten der Duitse douane gaan de hygiënische toestanden in nagemaakte ..Kabinen-Express" streng controleren. Mankeert er in dit opzicht wat aan dan zullen ze reeds aan de grens worden teruggezonden. In Frankrijk zijn in de nabije toekomst soortgelijke maatregelen te verwachten. Tot slot wil ik nog even een woordje zeggen over de tentoonstelling van de P-V. Snelle Wieken, welke gehouden wordt op 24 en 25 november a.s. bij de heer P. Dircken aan de Leursebaan. Hier zullen ook verschillende edele rasduiven zijn te bezichtigen. De ten toonstelling is geopend zondagmorgen vanaf half elf. Zegt het voort. 1 Allemaal goeie. P. O. DEN BRUINEN. Manuel Gracia is niet de eerste de beste voetballer van FC Barce lona. Geen wonder dat hem een oor deel werd gevraagd over de jongste match, die zijn club speelde tegen Real Madrid: een wedstrijd, die ein- ligde in 'n gelijk spel. „Real Madrid is nog altyd groot", zei Gracia. „En Alfred di Stefano idem. Misschien mag ik dit even illustreren. Op een gegeven moment was ik drie Real- verdedigers gepasseerd. Alleen doel man Ramellets stond nog voor mij. Met een schijnbeweging bracht ik hem uit zijn balans. Op hetzelfde ogenblik was echter Alfred bjj my om mij de bal af te nemen. Enkele seconden daarvóór had hij een Real- aanval met een daverend schot af gesloten. Semon Belzov is door het Rus sische ministerie voor sport onlangs aangewezen om het tennis op een wat hoger plan te brengen. Iedere tennisser weet, dat de Russen het tot nu toe in deze tak van sport niet ver hebben gebracht en op geen stukken na kunnen wedijveren met Amerika, Australië, Italië en Engeland. De verschijning van Semon moet daarin ver andering brengen en dat zal wel lukken, want de staats- oefenmeester verklaarde in zijn eerste interview: „Neen, op dit ogenblik tellen wij nog niet mee. Dat komt echter wel, want de hoop op betere pres taties is voedsel voor de jeugd. En onze jeugd heeft een dui velse grote honger". over het gedrag van de speler en de hond nam een besluit. Men schorste Marcilly voor 15 wed strijden, te spelen tussen 1 en 15 november....- Lezer Georges ,.MUn enige rijk dom bestaat in mijn grondige ken nis van de duivensport. De Sjarel: „Troost U man, als gij duiven had, waart gij nog armer" (Duifje Lacht) Het volgende, zeer fijnzinnige stukje is ontleend aan de Daily Express". „Margaret Fox, die drie weken geleden in het huwelijk trad heeft echtscheiding aange vraagd. Haar echtgenoot, de bok ser Richard, wilde geen enkele avond slapen gaan alvorens een partijtje te hebben geknokt. Toen Margaret weer bij haar moeder thuiskwam kreeg zij van haar-., een pak slaag". Voor de mop-van-de-week zorgde Elek Schwartz onmiddellijk na de interland Zwitserland. Hij zei „Nu kan ik eindelijk eens met de op bouw van het Nederlands Elftal beginnen". Georges Verriest, de Franse oe- fenmeester, was onder de indruk van de nederlaag, die het Franse team opliep in de wedstrijd tegen Honga rije. In een interview aan de jour nalisten verklaarde hij na afloop van de wedstrijd, dat alles, maar dan ook alles had tegengezeten. Geor ges was niet helemaal fit geweest en Emiel hinkte al na tien minu ten om van Raymond maar niet te spreken. En bovendien., de spe lers hadden er op gerekend, dat zij de wedstrijd zou komen bijwonen, maar Brigitte Bardot was niet ko men opdagen. Het Franse sportblad „L'Equi- pe", dat de Tour de France orga niseertontving een brief van de jongens van de Franse Wielerbond waarin werd gevraagd: Kunt U ons opgave doen van de merken- teamsdie in de laatste tien Ron den van Frankrijk hebben meege streden „L'Equipe" had een iveek tevoren a?itwoord gegeven op een brief waarin gevraagd werd de merken- teams te gevendie dit jaar mee deden aan de Tour Marcilly Guy is een voetballer van het Franse Saint Just. Mar cilly is niet de braafste speler van het team, want in een van de laatste wedstrijden trapte hij na een hevig duel een tegenstander na en werd hij terecht uit het veld gezonden- De scheidsrechter maakte zijn beklag bij de bond Emiel Sauvage van de voet balclub Saint Etienne moest de laatste zondag meedoen in de vriendschappelijke wedstrijd tussen Frankrijk en Hongarije, door de Fransen met 23 ver loren. Gelijktijdig speelde zijn team, dat op de kop staat van de tweede Franse divisie, een zeer belangrijke competitiewed- wedstrijd. Sauvage, opererend als linksbuiten stapte op een ge geven moment over de zijlijn en ging naar de uitslagen luis teren, die via een transistor radio tot een toeschouwer van de interlandmatch kwamen. Saint Etienne-Roubaix 3-2, zei de radio-speaker. Sauvage voer de een vreugdedans uit alvo rens opnieuw tussen de krijt lijnen plaats te nemen. Na de wedstrijd zei hij: „Niet dat ik een zege van mijn ploeg hoog aansla, maar wel de overwin- ningspremie. De (beroemde) reporter van de „Daily Mail" heeft in een voetbal verslag weer eens iets ten beste ge geven, dat de moeite van vermelding zeker waard is. Hij zei: „Op de lin kervleugel huppelde Dick Langley wat heen en weer. Het zou de jon geman goed doen zelf eens een le deren bal te vervaardigen. Dan zou hij weten hoe zo'n ding er tenmin ste Uitziet". In Zaandam is het dan zover. Daar werd een junioren wedstrijd gespeeld tussen ZVV en VVZ. Mejuffrouw Maartje Krijger smaakte het genoegen deze wedstrijd te mogen leiden. Bij de toss leverde dat vooralsnog geen moeilijkheden op.

de Stem | 1962 | | pagina 9