ONZE P O 8 Unilever declareert onveranderd dividend NV SLAVENBURG^ BANK k" v r. Ml-loclc SHADOW thwnBROSf TUNGSRAM Ongelijke resultaten Invloeden Chaos Statistische fout oorsaak van miljoenenverlies DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 (Advertenties) ONTEVREDEN? Als men een verslag in de krant leest van een vergadering van de ambtena ren, dan kan men dikwijls daaruit ver nemen dat de gepensioneerde ambte naren ontevreden zijn omdat een ge deelte van het pensioen wordt ingehou den van hen die ook van de AOW trek ken. Die ontevredenheid is begrijpelijk en van hun kant bekeken ook logisch, want de gepensioneerde ambtenaren zijn de enige groep waarop vermindering op de pensioenen wordt toegepast. Toch kan men m.i. de vraag stellen of die ontevredenheid billijk is, ook al vanwege het feit dat de laatste jaren de pensioenen der ambtenaren met 6 pet. zijn verhoogd. Het zou mij ver bazen als men een pensioenverzekering zou kunnen aanwijzen die 6 pet. toe slag zou geven en waarvoor nooit pre mie was betaald. Bij het rijk gaat dat wel. De belastingbetalers zijn er goed voor. Men kan natuurlijk als gepen sioneerde ambtenaren wel het stand punt innemen, dat de staat het volle pensioen moet betalen en daarboven ook de AOW-uitkering. doch dan kan het misschien zo zijn, dat diegenen die volle pensioen hebben door hun vele dienstjaren, een groter wekelijks inko men hebben dan zij die thans als amb tenaar werken. Dat zal toch wel niet de bedoeling zijn. Mag ik er de ambtenaren eens op wijzen dat er nog duizenden ouden van dagen zijn die, als man en vrouw, al leen van de AOW en rentekaart-uit- kering moeten zien rond te komen. Mag ik daarom eens vragen wie het eerst voor verhoging in aanmerking moeten komen? De bovenbedoelde ouden van dagen of de gepensioneerde ambtena ren? Laten de gepensioneerde ambtenaren toch niet klagen over een gedeeltelijke inhouding van hun pensioen omdat zij door de uitkering van de AOW (waar voor zij misschien nooit betaald heb ben) toch eigenlijk een meevallertje hebben en waarvoor thans een hoge premie, ook door de arbeiders, moet worden betaald. Bij de invoering van de AOW, om iedereen boven de 65 jaar een uitkering te geven, heeft men wel de gemakke lijkste weg doch niet de billijkste ge kozen. Als de uitkering niet algemeen was en de premie daardoor b.v. maar met 1 pet. verminderd kon worden, dan zou plm. 1 per week meer in de loonzakjes der arbeiders zitten. Laten ook de thans nog werkende ambtenaren eens beseffen, dat zij vele voorrechten hebben, gerekend tegen over diegenen die in de particuliere be drijven werkzaam zijn. Die conclusie trek ik uit de gegevens die voorkomen in advertenties voor personeel door ambtelijke instanties. Ik las nl. dat verleend wordt: ver plaatsingskosten, spaarpremie, studie kosten, interprovinciale ziektekosten regeling. kindertoelage, riiwielvergoe- ding, reiskosten voor wekelijks gezins- bezoek, kledinggeld, verhuiskosten, vaste vergoeding inrichtineskos+en (5 pet. van de bezoldiging), 90 pet. ver goeding in pensionkosten. 1vi pet. huur- compensatie, hypothecaire lening voor aankoop eigen huis. Als ik daaraan nu zelf nog toevoeg: veel vakantiedagen, pensioen beneden 65e jaar, geen werk loosheid te duchten en vergoeding als men in militaire dienst wordt opgeroe pen, dan meen ik de conclusie van vele voorrechten te hebben mogen trekken. Men begrijpe zeker wel dat alle amb tenaren niet voor bovengenoemde voor rechten in aanmerking komen, doch dat doet niets af aan het feit dat de bepaalde voorrechten mogelijk zijn. BERGEN OP ZOOM, F. MAURER AFTAKKING RIJKSWEG TILBURG BREDA Herhaaldelijk erger ik me aan het ontbreken van elke verlichting op de plaats waar de provinciale weg naar Oosterhout aftakt van de rijksweg Tilburg-Breda. Elke automobilist die via „De Vijf Eiken" naar Rijen wil of naar Oosterhout brengt des avonds het verkeer in gevaar, omdat hij, on zeker zoekend naar het punt waar hij af moet slaan, over de toch al gevaar lijke driebaansweg rijdt. Als hij afslaat, moet hij nog drommels goed uitkijken om niet op de verkeersheuvel te rijden, die vooraan op de provinciale weg ligt. De provinciale weg is onlangs helemaal verbreed. Kan er nou echt geen lan taarnpaal meer af? Dongen K. B. DE KOOPAVOND TE ROOSENDAAL De behandeling in de gemeenteraad van het voorstel van de Middenstands bond tot het houden van een extra koopavond en de wijze, waarop de HKW hierbij werd betrokken, noopt ons tot een nabeschouwing. Als de heer C. Vós in de raadsver gadering zegt, dat er van de zijde van de HKW geen bezwaren bestonden, dan was dit geen juiste weergave van de gang van zaken. Onze voorzitter heeft tegen de heer C. Vos desgevraagd ge zegd, dat hij persoonlijk geen beslis sing kon nemen, dat bovendien de tijd voor nader beraad met de belangheb benden ontbrak - en dat hij tenslotte het verzoek van b. en w. om adyies wilde afwachten. Dit verzoek geschied de telefonisch, zodat dit derhalve duidt op een te laat indienen. Wij hebben ook de stellige indruk, dat het veel te laat indienen bewust is geschied om nader overleg onderling te voorkomen. Of herinnert de heer C. Vos zich niet meer, wat tussen onze beide besturen in een gecombineerde vergadering werd afgesproken? Wij zullen b. en w. bijzonder erken telijk zijn, als zij ook voor de toekomst het van sociaal inzicht getuigend be sluit, de vakorganisaties eerst om ad vies te vragen, zullen handhaven. De heer Rademakers meende ook nog een bijdrage te moeten leveren door smalend op te merken, dat de HKW maar zou spreken namens een gering aantal. Hij weet wel beter! Al ging het maar om één persoon, heer Rademakers, dan nóg zullen wij zijn belangen behartigen! U weet wel licht wel dat, als een werkgever niet bereid is, b.v. de verhoogde huurcom- pensatie per 1 sept. jl. te betalen, die „vervelende vakbond" hem zo achter zijn vodden zit... Grote waardering hebben wij voor het standpunt van de heer Mol, als hij zegt, dat overuren behoorlijk betaald kunnen worden en dat ook de midden stand voor het winkelpersoneel streeft naar een vijfdaagse werkweek met koopavond. Bij de voorstemmers ontwaarden wij ook enkele werknemersstemmen. Wij vinden dit een jammerlijk gebrek aan solidariteit tegenover een andere groep werknemers. De zo vaak verderfelijke invloed van politieke partijverhoudin gen zou naar onze eerlijke mening hier in toch geen rol mogen spelen. Als de middenstand tot bepaalde activiteiten wil geraken, dan dient zij te beseffen, dat ook zijn personeel hier bij is betrokken. Dit personeel is zich volkomen van zijn dienende taak be wust en bereid zijn volle medewerking te verlenen. Is het dan onredelijk, dat er tegen over plichten ook rechten staan? Zolang de middenstand volhardt in het „betalen" van overuren met kleine giften in natura of met een koopbon van f2.50 a f5, te besteden in eigen bedrijf en hiervoor zijn personeel ,3 a 4 avonden laat overwerken, zijh wij tegen koopavonden! En wil er vooral ook rekening mee houden, dat het tijdperk van „verdeel en heers" ver achter ons ligt, ook al schijnt dit tot vele middenstanders' nog niet voldoende te zijn doorge» drongen! Roosendaal Het afdelingsbestuur van de HKW (Advertentie) socks of standing Een verrassend nieuwe toon in sokkenmode. Shadow, de gedistingeerde sok. dus fris en hygiënisch i produkt van Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. Hulst (Z). HORIZONTAAL: 1 gedroogde halmen, o afsluiting. 7 staat der V S., 11 interest, 13 bloem, 16 deel van een schip, 17 ruim, 19 Moh geestelijke, 20 hoofddek sel, 22 meisjesnaam. 24 vreemde munt (afk.), 26 Europeaan. 28 riet (Eng.), 29 bevel, 30 jongensnaam. 32 godheid, 34 deel van een vogel, 36 bid (Lat.), 37 volksoverlevering, 40 vallei 42 Europese vulkaan, 43 op een keer, 44 tocht, 45 uaar voren brengen, 49 dierenliefkozing, vogel, 52 meisjesnaam, 53 gedachte, plan, 55 gewicht (afk.), 56 verharde huid, ^8 veen, 60 bekende motorraces (afk.), 62 titel, 64 precies, juist, 66 positie, 67 v'olk, 70 vogel, 71 vooraan, 73 wetende, wijs (oude vorm), 75 Amerikaanse echt scheidingsplaats, 76 masker, 77 bridge- term. VERTICAAL: 2 lust, 3 plaatsvervan gend regeerder, 4 Frans onb. voornaamw o klein plantje, 6 inhoudsmaat, 7 deel van de bijbel (afk.), 8 dichtbij, 9 meis jesnaam, 10 kelner, 12 drietal, 14 plek, 15 meisjesnaam, 18 reeds, 21 einde der aardas, 23 droom (Fr.), 25 vuurwapen, 27 fijn weefsel, 28 deel van een kippen hok, 29 steensoort, 31 familielid, 33 sein 35 nobele, 36 ijzerhoudende aarde, 38 kostbare stof, 39 aanw voornaamw., 41 luchtstrijdkrachten (afk.), 45 rivier .n Duitsland, 46 kern, 47 mannelijk zoog' dier, 48 inwendig orgaan, 51 buigen, 54 strafwerktuig 57 optiek, 59 kleurstof, 61 indische winkel, 62 wond, 63 Engels voorzetsel, 65 losplaats 68 eenheid van druk (afk.), 69 in verband met (afk.), 72 ambtshalve (Lat. afk.), 74 herkauwer. OPLOSSING HORIZONTAAL: 1. andorra, 4 poker, 7 ellende, 8 etalage 11 oss, 14 elan, 15 rok, 16 unie, 17 dag. 19 snipper, 22 al liage, 23 tamme, 24 remedie. VERTICAAL: 1 adele, 2 delta, 3 abele, 4 porto, 4 kuras, 6 routine, 9 linda, 10 gort, 12 stuip, 13 aken, 14 elegant, 17 datum, 18 gilde, 19 snaar, 20 paard, 21 roede. VEERS MONUMENT (II) Als oud-intvoner en oud-bestuurslid van de Ned. bond voor oüd-strijders en dragers van het mobilisatiekruis afd. Raamsdonk-Raamsdonksveer, ben ik zeer getroffen door het ingezonden stuk Veers monument", dat werd onder tekend met „Inwoner uit het dorp" Deze inzender had gerust zijn naam kunnen vermelden, daar ik aanneem dat heel het dorp achter hem staat Als inwoner van Waalwijk ben ik toch getuige geweest van de onthulling van dit mooie monument. Hoed af voor degenen die dit tot stand hebben we ten te brengen. Wat mij wel opviel en trof is, dat er maar vier of vijf per sonen uit Raamsdonkdorp van hun be langstelling blijk gaven. Dat de har monie en de drumband van het dorp niet zijn uitgenodigd, betreur ik zeer. Volgens de schrijver van het ingezon den stuk zijn er geen personen uit het dorp uitgenodigd. Wat ik nu ga schrijven over het monument is de harde werkelijkheid. Ook ik had als oud-bestuurslid geen uitnodiging ontvangen. Toch ben ik met dit monument begonnen nu drie jaar geleden op een kringschietwedstrijd te Waalwijk. Daar heb ik gesproken met een hoofdbestuurslid over de we gen die bewandeld moesten worden om te komen tot de oprichting van een monument. Tijdens dit gesprek is daar een medebestuurslid bijgekomen, zodat wij na dit onderhoud tussen drie per sonen zijn overgegaan tot een bestuurs vergadering. Ik heb toen schetsen ge maakt, een tekening gemaakt en heb stenen meegebracht die gebruikt zou den kunnen worden. Daarna heb ik verscheidene keren met burgemeester Prinsen vergaderd, o.a. over de plaats waar het zou komen. Als ingezetene van het dorp kwam ik op voor het dorp. In het dorp zijn twee begraaf plaatsen waar met de jaarlijkse doden herdenkingen 200 tot 300 personen bij een kwamen. In Raamsdonksveer gaven niet m'eer dan dertig tot veertig men sen van hun belangstelling blijk. Bij de lustrumherdenking telden we in Raamsdonk ongeveer 1000 belangstel lenden. In Raamsdonksveer sloeg het niet in. Toch was er voor wat de plaats van het monument betreft geen mid denweg. Bij de Ganzewiel, waar nu het zwembad nagenoeg gereed is? Neen, het moest en het zou komen in Raams donksveer, waar het m.i. niet op zijn plaats is. Alles heb ik in het werk gesteld om het monument te krijgen waar het thuis Ijoorde, maar vergeefs. De herdenkingen die ik in Raams donkdorp steeds organiseerde, be schouwde ik als een plicht tegenover hen die hun leven gaven voor onze vrijheid. Moge de herdenking dié in het dorp steeds zo stijlvol is geweest blijven wat zij tot nu toe is geweest. Waalwijk G. Roosenbrand HONDSDOLHEID (I) Met belangstelling heb ik het stukje over de boxertjes van de fam. Huys- man gelezen. Ik heb me echter afgevraagd waar om er behalve het oordeel van de die renartsen uit Wouw en Ovezande ook niet de mening werd gevraagd van onze Bergen op Zoomse dierenarts G. Doggen. Ik vraag me af hoe de dieren arts uit Ovezande erbij komt om te zeggen dat hij persoonlijk in deze tijd geen hond zou willen hebben. Er be staat toch een serum, dat de dieren na toediening nagenoeg immuun maakt vóór ariës? Dat hij geen zwerfhond zou willen, is heel begrijpelijk, maar een door en dóór 'gezond jóng hondje van een ge- zonde hond, daar is toch echt geen gevaar aan verbonden? Ik begrijp dat het erg moeilijk is voor de fam. Huys- man om de hondjes kwijt te raken, de mensen zijn nu eenmaal op sommige punten erg bang. BERGEN OP ZOOM J. K.-v. R. HONDSDOLHEID (II) De familie Huysman begrijp ik niet zo erg best. In de kortst mogelijke tijd zijn ze twee boxertjes van het nest al kwijt. Weet deze familie, dat het echt geen zeldzaamheid is, als ervaren fok kers soms vele maanden met een nest blijven zitten? BREDA, J. HONDSDOLHEID (lil) Met belangstelling gelezen, dat de politie sinds de datum dat de bepalin gen „Honden aan de lijn" en .Katten thuishouden" ingingen vier zwerfhon den heeft gepakt. Het hadden er echter veel meer kun nen- zijn. Volgens uw verslaggever heeft de politie laten zeggen, dat zij bezonder tevreden is over de mede werking van het publiek. Wel, die bevolking kan in dezen echter niet helemaal tevreden zijn over de politie, want die heeft vele honden laten lopen. Ik heb toevallig meerma len gezien dat wanneer er een hond „ergens" losliep en er toevallig een politiewagen langskwam, de agenten even uitstapten, vernietigend in de richting van de hond keken cn tegen jongens zegden: „Pak 'm". En wanneer dat die jongens niet lukte, wel, dan stapte men weer in de wagen, terwijl de hond in kwestie rustig verder tip pelde. Wou ik maar even zeggen. BERGEN OP ZOOM. T. B. W. HONDSDOLHEID Naar aanleiding van een interview op zaterdagavond jl. over de tv i.v.m. de hondsdolheid dacht ik er goed aan te doen de overheid te attenderen op een algemene verplichte inenting van honden en katten! Op gezag van deze heren, die inen ting beslist aanraden, lijkt het me toch, dat dit ook te maken heeft met onze volksgezondheid, temeer waar wij reeds gevallen met dodelijke afloop hebben te betreuren. Ik zou zo 'denken, dat verdere uitleg overbodig is en ik meen dat, zowel ter bescherming (der burger bevolking) van degenen, die onderdak verlenen als voor huisdieren zelf dit geen overbodige maatregel is. Dit zou dan ook met een kjeine vergoeding of desnoods geheel gratis voor de betrok kenen moeten kunnen geschieden, maar dan ook tevens voor goed aan de lijn hóuden! Ulvenhout Een mensen- en huisdierenvriend ROOFBOUW AP ACTEURS? Zeer onlangs hebben we via de tele visie kennis kunnen nemen van een interessante discussie rond de vraag of er roofbouw wordt gepleegd op de Nederlandse acteurs en actrices. De discussie stond onder leiding van de heer Gompert en de conclusie was als wij ons goed herinneren, dat er inder daad ernstig gevaar- dreigt voor een overbelasting van onze acteurs en actrices. Het doet in dit verband wel heel vreemd aan de acteur Ton Lutz de wetenschappelijke serie „De grenzen van het leven" voor de televisie te zien presenteren. Hij was klaarblijkelijk nogal overbelast geweest, want hij moest zijn tekst van het script aflezen. Wanneer acteurs dergelijke uitzendin gen ook nog voor hun rekening gaan nemen, is het wel duidelijk dat zij roofbouw toelaten en danig in de hand werken. Nee, laat Ton Lutz maar liever toneelspelen. Op de grenzen van het leven beweegt hij zich niet zo vlot. Waahvyk Van der P. luchtige chocolade in melk en puur - 20 ct. SCHOUWBURG BREDA (II) Men maakt blijkbaar in onze gemeen teraad nog geen haast met de nieuwe schouwburg, want het oude gebouw (Concordia) wordt eerst nog 'eens op geknapt, terwijl er ook een nieuwe directeur zal worden aangesteld. Prachtig! Waarom ook nu al aan een nieuwe schouwburg begonnen? Veel beter om nog een jaar of tien te wach ten hiermede, dan weten wij tenminste hoe wij het moeten doen. Dan heeft elke behoorlijke gemeente in het zui den een nieuwe schouwburg (zelfs Et- ten) en bouwen wij lekker een nog veel mooiere en grotere dan elke andere gemeente heeft gedaan, zodat wij dan eindelijk eens niet achteraan komen hobbelen op dit gebied. Waarom ook zoveel haast gemaakt hiermede, zoals sommige ondoordachte mensen in onze gemeente willen? Wij hebben toch televisie elke avond? En wat doen wij dan eigenlijk met een schouwburg? Een echte schouwburg dan wel te verstaan! Laten die paar lui, die liever met alle geweld een echte voorstelling wil len zien, dan maar nog een poosje naar ons Concordia gaan, met hun ouwe getrouwe medeleden Want, lid moet u natuurlijk wel zijn, anders komt u toch niet in aanmerking om binnen deze vertrouwde muren te komen. Niet al tijd tenminste! Trouwens! De mensen die wel eens „echt" naar de schouwburg willen, kunnen toch in Tilburg terecht! Die paar mensen hier in Breda, die dat te ver vinden, kunnen we gevoeglijk verwaarlozen. Alleen de grote massa telt. En de massa is tevreden met ons oude Concordia. Of denkt u er soms anders over? Breda Jac. van Wijk VEERSE BOYS Het was mij, en ongetwijfeld vele supporters, een waar genoegen het Veerse Boys-artikel van „bakker" Jan van Kuyck in dit blad van 6 nov. jl. te lezen. Zoiets doet de burger goed. Met de meeste bewondering voor de bijzonder actieve secretaris meen ik toch te mogen zeggen dat hij één foutje maakte.- De heer Van Kuyck laat nl, de yedaptie, en daarmee ieder die het gelezen heeft weten, dat Veerse Boys zijn concurrent Middelburg vreest. Ik geloof, dat we het mentaal gezien niet zo mogen stellen. Een ploeg als Veerse Boys mag momenteel niet met vrees het veld ingestuurd worden. Ze kun nen hoogstens geladen aan de start" komen, doch met de overtuiging dat ze kunnen winnen. En dat kunnen ze ook, maar vrees is een lelijk woord en weinig hoopgevend. En om nog even op die overtuiging terug te ko men, wij supporters kunnen daar veel aan bijdragen, zoals we dat gedaan! hebben met de wedstrijd Veerse Boys- Desk waarin het publiek zich zo spor tief en luidruchtig roerde met applaus en het lied ,,geen woorden maar da den". Zo moet het uiteindelijk. Als je soms wedstrijden ziet als b.v. in de Europacup dan worden de spelers a.h.w. op het applaus en de aanmoedigingen naar grootse prestaties gedragen. Sti muleren en zo aanmoedigen dat de grond onder de voeten trilt. Tenslotte wens ik in het algemeen de hele Veerse Boys-aanhang veel ple zier, de elftallen veel succes en in het bijzonder „bakker" Van Kuyck een nog lange bestuursfunctie toe van een bloeiend Veerse Boys. Raamsdonksveer W. J. de Groot RIJKSWEG 17 (II) Naar aanleiding van het schrijven over rijksweg 17 (II) van C. R. uit Oud-Gastel vind ik dat daar toch wel eens eerder een bericht onder Papier voor uw pen had mogen staan, in plaats van 2 jaar nadien. Want ik heb al 2 jaar uitgekeken naar dat ongeluk op St.-Antoinsedijk Stampersgat, en Stand- daarbuiten. Maar nu krijgt men te ho ren dat het voorrangsbord niet goed zichtbaar was. Dat kostte drie men senlevens. Met het schrijven van C. R. uit Oud- Gastel ben ik het bijzonder eens. Men spreekt toch altijd over veilig verkeer, maar als de tekens niet goed zichtbaar zijn, dan kan men niet spreken over veilig verkeer. Maar het moet niet daarna verbeterd worden. Breda Wed. B. STATUTENWIJZIGING N.C.B. Op de a.s. algemene vergadering van de NCB komt een wijziging van de statuten aan de orde. Dat is wel nuttig, omdat een s'tandsorganisatie in voort durend wisselende omstandigheden leeft, waaraan de te gebruiken mid delen aangepast dienen te worden, om niet volgens een verouderd systeem te blijven werken. Met betrekking tot de vergoeding voor de bestuursleden wordt in art. 24 3e zin voorgesteld: „De leden van het hoofdbestuur en het dagelijks bestuur ontvangen een door het hoofdbestuur te bepalen vergoeding." Zou dat niet beter in onderling overleg en ter be oordeling van de algemene vergadering te regelen zijn, om onjuiste voorstel ling en misbruik te voorkomen?; b.v. aldus: De leden van het hoofdbestuur en het dagelijks bestuur genieten een door de algemene vergadering te be palen vergoeding na ingewonnen ad vies van het hoofdbestuur. Deze wij ziging is nog door kringen of afdelin gen NCB in te dienen, en de afge- (Advertentie) (Van onze financiële medewerker) De raad van bestuur van Unilever n.v. heeft besloten over het boekjaar 1962 een tussentijds dividend uit te keren van 8 procent of 1,60 per gewoon aandeel van ƒ20,Het vorig jaar werd hetzelfde dividend gedeclareerd. Het totale dividend over 1961 bedroeg door een uitkering van 2,60 per gewoon aandeel of 13 procent, 21 procent. Dezelfde uitkering werd over 1960 verricht. Er is dus stabiliteit in de uitkeringen van Unilever n.v. Dit zou geen verwondering wekken als de resultaten elk jaar ongeveer gelijk waren. Dit is echter niet het geval In het eerste halfjaar van 1962 bedroeg de bedrijfs winst na aftrek van winstbelastingen met 261 miljoen ongeveer hetzelfde als het vergelijkbare resultaat in het tweede halfjaar 1960 (261.-), eerste en tweede half jaar 1961 (257- resp. 260 miljoen). Bij de Nederland se Unilever, de N.V., hadden de resultaten een enigszins ander verloop. In de jaren 1959, 1960 en 1961 bedroeg de winst na belasting resp. 309.-, 239- en 266- miljoen gulden. De opleving in 1961 kwam geheel voor rekening van het tweede halfjaar. Hoe kan de N.V. een stabiel dividend declareren als de resultaten zulke schommelingen vertonen? Het ant woord is eenvoudig. De maat schappij houdt een groot gedeel te van de behaalde winst in. Door met de winstinhouding te manipu leren kan het uitkeringsbedrag ge lijk worden gehouden. Of het on veranderde interimdividend van 8 pet. zal leiden tot een onveran derd totaaldividend van 21 procent valt niet met zekerheid te zeggen. De winstinhouding is voldoende om dit ook bij minder gunstige gang van zaken in het tweede half jaar te doen. Mocht de di rectie echter menen, dat een ongunstige ontwikkeling zich zou voortzetten, bijv. in verband met de wereld conjunctuur, dan zou zij het misschien prefereren het dividend geleidelijk te verlagen boven een abrupt ver minderen. Waarschijnlijk is dit echter niet. Bij de beoordeling van de winstontwikkeling van het Unileverconcern moet er in sterke mate rekening mee worden gehouden, dat incidentele winsten en verliezen een grote rol hebben gespeeld in de laatste jaren en misschien zullen spelen in de komende. De grote inter nationale spreiding, de grote diversiteit in producten en andere factoren maken, dat incidentele ontwikkelin gen regelmatig voorkomen. De ene keer zullen de factoren positief en de andere keer negatief op de winstvorming werken, zodat een prognose erg moeilijk is. Zo noemde de directie in het jaarverslag over 1960 naast de afnemende expansie van de wereldeconomie en de toenemende concurrentie de uitzonderlijk warme zomer van 1P59, gevolgd door de zeer koude dagen van 1960, als de oorzaken van de min der goede gang van zaken in dat jaar. Twee andere in cidentele ontwikkelingen, de verbrokkeling van Kongo en de Planta-affaire, werkten incidenteel hoewel lang durig in ongunstige richting. In 1961 drukte de revaluatie van de gulden met bijna 5 procent de resultaten. Vooral de aandeelhouders van de N.V. leden hier verlies. Die van de Limited kregen ingevolge de egalisatieovereenkomst aan aandeelhou ders van N.V. en Limited wordt een gelijke waarde op de aandelen uitgekeerd een hogere uitkering. Voor de resultaten over het eerste halfjaar 1962 zijn incidentele factoren eveneens gedeeltelijk verantwoor delijk. Helaas is de maatschappij niet erg duidelijk op dit punt. Een goede invloed op de resultaten van het concern zal ongetwijfeld de winststijging van 15 procent hebben bij de Duitse Unilevergroep in 1961. Het is opvallend, dat de twee belangrijkste ongunstige incidentele ontwikkelingen van 1960 in 1962 een na sleep hadden. Gedoeld wordt op de Kongo- en de Plan- ta-affaires. In de Kongo was in 1960 een bedrag van 242 miljoen geïnvesteerd, toen het zich plotseling van België losmaakte. Er ontstond een economische chaos. Door het wegtrek ken van een groot aantal debiteuren van de SEDEC, een belangrijke dochter van de Unilever, dreigden vele vorderingen onbetaald te blijven. Toen de politieke rust echter terugkeerde deden de meeste schuldenaren dat ook, zodat het aanvankelijke verlies te hoog bleek te zijn geraamd. Volgens de directie betekende hetgeen in Kongo na de onafhankelijkheidsverklaring gebeurde een grote ramp, maar ondanks alle moeilijkheden werkte de SEDEC begin 1961, volgens de heer F. J. Tempel, voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. in april van dat jaar met winst, zij het in locale munt. De moeilijkheden zijn, gezien de huidige problemen, nog niet opgelost, maar het ergste is achter de rug. Het verdient voor de aandeelhouder Unilever aanbeveling het politiek en economisch nieuws dienaangaande nauwkeurig te volgen. De grijze haren, die de Unilever-directie door de Planta-geschiedenis kreeg, zullen tot grote vreugde van de aandeelhouders nu wel weer zijn bijgekleurd In 1958 voegde de Duitse Unilever een anti-spatmiddel aan de marga rine toe. Omstreeks die tijd kre gen veel mensen, vooral vrouwen, last van een onbekende jeukziek- te. Het werd niet erg onrustba rend geacht. Dit was wel het geval in 1960, toen in Nederland Planta met de emulgator aan de markt werd ge bracht. Duizenden personen kre gen de onbekende jeukziekte. De gevolgen waren zeer ernstig. Op grond van statistische waarneming meende de regering te Kunnen bewijzen, dat er samenhang was tussen de gebruikte emulgator en de ziekteverschijnselen. Met honderd procent zekerheid is het nooit bewezen. Desondanks zegde Unilever toe de schade te zullen ver goeden. Ook benoemde zij een onafhankelijke commis sie, die een onpartijdig onderzoek moest verrichten. Door een ongelukkige propagandapolitiek kwam het bedrijf in een minder gunstig licht te staan. Niet alleen daalde de afzet van margarine in geheel Nederland in de laatste drie maanden van 1960 met ong. 10 pet, de koers van het aandeel viel van bijna 1200 pet tot 800 pet terug. De directie raamde de schade, die Unilever van de jeukziekte verwachtte, op maximaal 7,5 mil joen. Dit betrof de kosten voor terugkoop van „ondeug delijke" margarine en de door de N.V. aangeboden schadevergoeding. De verliezen door het teruglopen van de afzet waren daar dus niet bij inbegrepen. De laatste maanden is de twijfel aan het verband tussen de emulgator en de jeukziekte toegenomen. Tot nog toe is het bewijs niet geleverd, dat het bestaat. Van enkele zijden wordt zelfs beweerd, dat het er niet kan zyn. Men schrijft de ziekte, die ook dit jaar weer voorkwam, soms toe aan het weertype. Ook dit berust op de waarneming van statistisch samengaan en kan dus onjuist zijn. Hoe het ook zij, de naam van het bedrijf is geschaad en daarmee het belang van de aandeelhouders. De koersstand is nog lang niet op het oude peil, ondanks de koersstijgingen, die zich in de laatste weken wei eens voordeden. Zelfs al zou definitief komen vast te staan, dat het verband tussen spatmiddel en huidziek te niet bestond dan zou het verlies niet kunnen worden ingehaald. Dan zou er alleen een schoolvoorbeeld van psychologische invloeden op de beurs bij zijn gekomen. vaardigden ter algemene vergadering hebben dan daarover te beslissen. Volgens de katholieke maatschappij leer is het algemeen belang van hogere waarde dan het persoonlijke, en heeft daarop voorrang. Het is een verdien stelijke taak geschikte leiding te geven aan algemene zaken. Daarbij is het te betreuren, dat meer bevoegden al of niet met reden zich daarvoor niet beschikbaar stellen. Maar het ge vaar bestaat ook dat minder of onbe kwame slimme baantjesjagers deze trachten te bemachtigen ten eigen bate en tot nadeel van het algemeen welzijn, welk euvel ook op politiek gebied voor komt. Nu zijn hun kiezers daar voor wel verantwoordelijk, maar hun onkunde is vaak groot, waarbij soms meer uit een kuddegeest dan met rede lijk oordeel gehandeld wordt, zeker als de meer ontwikkelden op de achter grond blijven. Voor het vruchtbaar werken van de veelzijdige maatschappelijke verenigin gen is het nodig dat zij aan-hun-tijd- bijgewerkte statuten hebben, die in het bezit van de leden en zeker door de besturen behoorlijk gekend dienen te zijn. Men hoort nog wel eens de klacht van organisatie-moeheid, waarvan on kunde vaak de grote oorzaak is. Oostburg P. D. DE STEMMING IS GEHEIM.. Dezer dagen zag ik op het televisie scherm enkele flitsen van de verkie zingen gehouden in de Verenigde Staten van Amerika. Daarbij viel het op, hoe het stemhokje keurig wordt afge schermd, wanneer een Amerikaans bur ger zijn stemrecht uitoefent. Ik voelde hier de tegenstelling aan met de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad in onze gemeente Gilze- Rijen. Op het stembureau, waar ik toen mijn stem moest uitbrengen, waren de leden van het stembureau zo gezeten, dat ze de stemmers bij het invullen van de stemlijst goed konden obser veren en met morele zekerheid konden nagaan, op welke kandidatenlijst ze hun stem uitbrachten. Bovendien waren de leden van dat stembureau goede bekenden van de kiezers, die daar hun stem moesten uitbrengen, terwijl er twee kandidaten voor de gemeenteraad tussen zaten, die nogal belang bij de stemming hadden. Was dat een geheime stemming? Geef mij dan maar het goed afgeschermde stemhokje van de Ver enigde Staten? Rjjen R. GEDEELDE VREUGDE - DUBBELE VREUGDE De Zonnebloem is een gemeenschap van zieken en gezonden, die op basis van de christelijke naastenliefde elkaar geestelijk en moreel wil steunen. Een van hun acties is de St.-Nicolaas- actie. Men wil dan n.l. aan alle een zame, zieke en bejaarde mensen een surprise zenden. Niet vanuit een offi cieel bureau maar rechtstreeks van mens tot mens. U zelf kunt een pakje zenden naar zo iemand, die geheel al leen staat en anders niet zal delen in de vreugde van het Sinterklaasfeest. Laat ook anderen in uw vreugde de len, met name de mensen die toch al zoveel aan vreugde moeten missen. Ver ras hen met een pakje op 5 december. Duizenden dankbrieven bewijzen jaar- Advertentie) lijks weer opnieuw hoezeer dit op prijs wordt gesteld. Hoe kunt u dit doen? Vraag een adres van een zieke aan bij de centrale post voor Zeeland, waar van het adres luidt: Centrale Post, mevr. G. Favejee, Paul Krügerstraat 52 Vlissingen. En sluit daarbij in een postzegel van 12 cent. U ontvangt dan alle gegevens die u nodig hebt, dus naam en adres van uw zieke en ook enkele bijzonderheden, waarbij u, in dien mogelijk rekening kunt houden met de keuze van de attentie. Gedeelde vreugde is dubbele vreug de. MIDDELBURG B. BEUNHAZERIJ Als men tegenwoordig (en trouwens enkele jaren terug ook al) door Breda en omgeving fietst en men doet dit op vrijdagavond of beter op zaterdag, ziet men talloze mensen in tuinen wer ken. Nu dit is heel gewoon zal men zeggen; maar een feit is dat dit alle maal geen eigenaars zijn van tuinen, maar mensen die heel de week op de fabriek werken en soms zelfs een snip perdag nemen en dan voor de bungalow eigenaren die hele dag in hun tuin werken. Zij zijn dan „pseudo-bloemist" of beter gezegd beunhaas in het tui nieren. Het zijn bovendien mensen die helemaal geen papieren hebben, maar doodgewoon naar een kweker gaan en daar talloze planten kopen en die in tuinen zetten. Maar nu zal men zeggen, waarom wordt hier niets tegen gedaan van overheidswege of zo? Het mag allemaal en er wordt niets tegen gedaan, want, zo wordt gezegd, het is goede vrijetijds besteding. Maar moet dit getolereerd worden? Dus de bloemist heeft zijn papieren gewoon voor zijn plezier gehaald? Het is gewoonweg belachelijk en waarvoor zouden die opleidingen voor bloemist hovenier dan dienen, als je toch zonder dat mag werken? Moet op deze manier geconcurreerd worden? Op de duur zal er voor vijf vak mensen werk overblijven in heel Breda en omgeving Nu zijn er gelukkig een aantal men sen die van deze beunhazerij geen ge bruik maken. Zij doorzien heel de kwestie, want als de beunhazen geen raad meer met een tuin weten, dus als ze die helemaal verprutst hebben, moet de vakman komen om het weer op te knappen, wat uiteindelijk meer kost, maar wat dan ineens goed gedaan wordt. Kritiek op bovenstaande is helemaal nutteloos en overbodig, en zal door mij niet gelezen worden. Breda G. R. VOETBALRUZIE (II) Met verschrikkelijk veel walging heb ik én de artikelen in de verschillende clubbladen én de reacties in de plaat selijke kranten daarop en vooral het ingezonden stuk van mijnheer R. D. B. uit Bergen op Zoom gelezen betreffen de de slechte verhoudingen tussen de Bergse voetbalclubs, die het gevolg schijnen te zijn van enerzijds het aan trekken door RKFC van spelers van MOC en Dosko en anderzijds de ongel- digverklaring van de wedstrijd Nieuw- BorgvlietRKFC, omdat RKFC een ongerechtigde speler zou hebben op gesteld en omdat MOC een tip gegeven zou hebben aan het bestuur van Nieuw- Borgvliet, dat RKFC een ongerechtigde speler had opgesteld. Ik kan me levendig voorstellen, dat al deze dingen kwaad bloed hebben ge zet, maar wat ik me niet kan voorstel len is dat men zijn gevoelens maar on sportief gaat luchten in clubblaadjes. Dat de pers deze gelegenheid heeft aan gegrepen, om er een paar smul-verhaal- tjes uit te halen, is weer begrijpelijk. Weer onbegrijpelijk is het ingezonden stuk van R. D. B. die zegt, dat men de kwestie maar gauw in de doofpot moet stoppen, terwijl hij eigenlijk het vuur tje nog een beetje meer oprakelt. Wanneer hij met zijn artikel enkel en alleen zou hebben willen zeggen, dat de besturen van de verenigingen nu eindelijk maar eens een einde aan deze onverkwikkelijke geschiedenis moeten maken, dan was ik het volkomen met hem eens geweest. BERGEN OP ZOOM, Z. M. SOFTENON-PROCES Vele lezers en lezeressen zullen on getwijfeld het Softenon-proces te Luik hebben gevolgd. De meesten onder u zullen dan ook heel wijd de ogen heb ben opengetrokken toen zij vernamen, dat de vijf beklaagden waren vrijge sproken. Daar hadden zij dan inder daad reden voor. Niemand had ver wacht hier in Nederland tenminste dat vrijspraak zou geschieden. In tegendeel. Iedereen wordt vanaf de schoolbanken reeds in het hoofd ge stampt: Gij zult niet doden. Nuchter bekeken zullen er in de toe komst in België geen ongelukkige kin deren meer rondlopen. Als er een wordt geboren, dan brengt men het maar om en zegt maar: Het is voor het geluk van mijn kind. Uitslag: vrijgesproken. Een schande is het. Hulst F. BARONIE XERXES Zondag zitten we weer op de tribune op het Baronieterrein. Steeds dezelfde supporters die geweldig enthousiast zijn en zelfs er een ruzietje voor over hebben indien het de Baronie aangaat tot zolang... er overwinningen komen. Maar dan is het afgelopen, dan komt de onsportieve kritiek neerdalen op de hoofden der spelers die toch immers hun uiterste best doen, want die gaan ook liever met een welgevulde buidel huiswaarts dan platzak. Vanaf deze plaats zou ik die „sup porters" willen verzoeken „gezonde kritiek" te willen leveren ook aan het adres van de tegenpartij alsmede aan de soheids- en grensrechters opdat an dere mensen zich niet behoeven te ergeren aan uw uitlatingen. Kom aan supporters, a.s. zondag te gen Xerxes met een sportief gezicht uw plaats bezetten en u sportief ge dragen. Dat zal er voor ons allen gezel liger op worden. Breda Een Supporter

de Stem | 1962 | | pagina 17