Eén leus: leve De Gaulle, maar weg met de Gaullisten Bij herstemming valt pas de beslissing MAX TAILLEUR duizend maal dank FRANSE POLITICI LEVEREN MORGEN SLAG Onvoorstelbare situatie KOEIENMARS GESLAAGD 1 miljoen voor reuma-bestrijding l¥@ü@iL tandpasta Prtma en niet dniir*! PROGRAMMA'S VAN RADIO EN TV Meer wissels verwarmd Ingewikkeld Groot verlies Groot risico Afremmen Nederlandse Opera-directie werkt sollicitaties chef regisseur overal tegen i OSRAM Vopi o's ontdekten weer tunnel Mr. Polak suggereert in appèl: Tweede acte in Opera-geschil Televisieprogramma s Elimineren POTTERS; Bij de jacht hebben honden weer vrijheid 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 17 (Eigen buitenlandse dienst) Kan men zich in Nederland algemene verkiezingen voorstellen, waarin bijna alle politieke partijen zouden roepen: leve Jan de Quay, maar weg met de Katholieke Volksparty? Dat zou, in ons vader land, niemand begrijpen. Maar hier in Frankrijk is dat heel gewoon. Niemand wil De Gaulle weg hebben, zelfs de communisten niet, want De Gaulle is voor de communistische partij een veel betere propagandist dan Thorez en Duclos samen. Alle politieke partijleiders! vinden De Gaulle een groot en uitzonderlijk man en dat zeggen ze in verkiezingsvergaderingen ook openlijk, maar allen hopen na de verkiezingen de dag te beleven, dat zij kunnen dansen op de dood kist van De Gaulle's partij, de- U.N.R., de Unie voor de nieuwe repu bliek. Leve De Gaulle, maar de U.N.R. aan de galg! Morgen, als er voor de eerste maal wordt gestemd, zullen wij een indicatie hebben, hoe de U.N.R. er voor komt te staan. Definitief zullen wij het pas weten na de tweede ronde, na de herstemmin gen, een week later. Want het is in Frankrijk bij arrondissements- of dis trictsverkiezingen een vaste gewoonte, dat men de eerste zondag kiest en de zondag daarop de bokken van de schapen scheidt. Dat wil het volgende zeggen. De eerste zondag stemt een katholiek op de M.R.P., de Katholieke Volkspartij een socialist op de S.F.I.O, de Socialistische Partij, een conservatief op de ..Indépen- dants", de Conservatieve Partij, een libe raal op de Liberale Partij, een commu nist op de Communistische Partij, een Gaullist op de U.N.R., de partij van De Gaulle. Wie bij die eerste ronde de vol strekte meerderheid krijgt heeft het in eerste aanloop meteen al gewonnen en is gekozen. Is er geen volstrekte meer derheid, de helft plus één, dan heeft nie mand het gewonnen. Dan moet de vol gende zondag een herstemming worden gehouden. Dan kiest men niet meer, maar „eli mineert". Met andere woorden: dan ver enigen zich alle geestverwanten om hem uit te schakelen, die het gevaarlijkst js. En aangezien de vier democratische par tijen in Frankrijk conservatieven, li beralen, katholieken en socialisten het er samen over eens zijn, dat het liefst de Gaullistische kandidaat de das moet worden omgedaan, zullen zij in het algemeen gesproken, één gezamenlijke kandidaat steunen om de Gaullist in het zand te laten bijten. In het ene district zal die gezamenlijke kandidaat een ka tholiek worden, waarbij dan van alle socialisten, liberalen en conservatieven wordt verwacht, dat zij hun stem aan die katholieke kandidaat zullen geven. In een ander district zal de gemeenschap pelijke kandidaat een socialist zijn, waar bij dan van alle katholieken, liberalen en conservatieven wordt aangenomen dat zij hun stem zullen uitbrengen op de socialist. En zo voort. Alles met één doel voor ogen: de Gaullist de nederlaag toe te brengen. Die afspraak geldt in het algemeen voor geheel Frankrijk en daar zal, nog maals in het algemeen gesproken, ook wel de hand aan worden gehouden. De Gaulle heeft in zijn laatste radiorede- voering de politieke partijen zó verne derd en hun de oorlog verklaard, dat zij uit louter zelfbehoud in een hoek (Advertentie) Vopo's hebben een vluchttunnel ont dekt en een Westberlijner gearresteerd vóór een grote groep wachtende Oost duitsers kon ontsnappen. De tunnel, 70 meter lang, liep van een bouwkeet in west-Berlijn naar een ge- isoleerd staande villa in Oost-Duitsland. Er is 33 dagen aan gewerkt. De ontsnappingsdag was uitgesteld, om dat het graven meer tijd vergde dan was berekend. Mogelijk heeft dit uitstel de Vopo's geholpen. Toen één der tun nelbouwers eindelijk in de villa terecht kwam stonden de Vopo's daar klaar om hem in te rekenen. Het is niet bekend of de Oostduitsers die zich gereed hiel den om de tunnel te gebruiken, eveneens in gearresteerd. zijn gedreven en op elkaar zun aange wezen. Vallen zfó uit elkaar dan is het met hen voorgoed gedaan. Dan worden zij in de ogen van het kiezerscorps hppeloos gecompromitteerd. Maar desondanks is een politieke partij in Frankrijk heel wat anders dan een politieke partij in Nederland. De disci pline, de partijtucht, de trouw aan een partij spelen in Frankrijk een veel min dere grote rol dan in Nederland. Om een paar voorbeelden te noemen: de conservatieve partij is op het ogen blik fel anti-Gaullistisch. De oude Paul Reynaud trekt in zijn oude Fregatte avond en avond door zijn kiesdistrict in Noord-Frankrijk en spreekt, ondanks zijn 84 jaar, drie-, viermaal per avond m café's of schoollokalen voor 10, 20, 50 of 100 man. Tegen het Gaullisme. Maar zijn partij heeft in de regering-De Gaulle ministers, die daar rustig blijven zitten en geen royement behoeven te vrezen. En ook al werden ze geroyeerd, dan nog zou dat de Conservatieve Partij maar weinig beroeren. Bij de M.R.P., de ka tholieke Volkspartij, behoorde de alge mene partijsecretaris Simonnet tijdens het referendum tot het neen-front, maar de partijvoorzitter Pflimlin, burgemees ter van Straatsburg, hield zich voorzich tig op de vlakte. Vier katholieke depar tementen, Elzas, Lotharingen, Bretagne en Normandië, leverden ondanks het neen-standpunt van Simonnet een over weldigende meerderheid ja-stemmen op. Bij de socialisten is het niet anders. De partij is goed gedisciplineerd, maar de federaties zijn dermate zelfstandig, dat zij bij de herstemming in tien of twaalf departementen de voorkeur zullen geven aan een communist boven een Gaullist. Guy Mollet, de partijsecretaris, heeft daar zo pas zijn zegen aan gegeven, of schoon hij bekend staat als een fervente anti-communist. Voor hem zijn tien of twaalf communisten méér in de nieuwe volksvertegenwoordiging minder gevaar lijk dan tien of twaalf Gaullisten, die even blindelings achter De Gaulle aan lopen als de communisten blinde volge lingen zijn van Kroestjev. In Arras zelf, waar Guy Mollet burgemeester is, heeft hij niet alleen een Gaullistische tegen kandidaat tegenover zich, maar ook een lid van de M.R.P. Arras (Atrecht) zal waarschijnlijk wel tot de districten be horen, waar een herstemming zal moeten worden gehouden. In dat geval gaat het tussen de M.R.P.-kandidaat Poudonson en de socialistische kandidaat Guy Mol let. De katholiek zal het, merkwaardiger wijs, moeten hebben van de Gaullisti sche stemmen en, even merkwaardig.de socialist zal het moeten zien te winnen met de communistische stemmen. Voor Nederland zijn dat onvoorstelbare ver houdingen. Over de uitslag van de verkiezingen valt weinig te voorspellen. De prefecten hebben zo pas laten doorschermeren, dat de U.N.R., de Gaullistische partij, moet rekenen op een verlies van twintig ze tels. Ook het weekblad „l'Express" is aan het rekenen geslagen en heeft be cijferd, dat de U.N.R. er van de 164 zetels maar 88 zou overhouden. Niemand weet het precies. Maar men is niet ver van de waarheid als men voorspelt, dat in ieder geval de Gaullistische partij, de U.N.R., het kind van dé rekening zal wor den en dat alle andere, niet-Gaullistische partijen, zetels zullen winnen. De Gaulle heeft politiek verstand genoeg om dat in te zien. Met de nederlaag van zijn partij heeft hij al bij voorbaat rekening gehouden toen hij in zijn laatste radio redevoering een beroep deed op bepaal de politici, die hij nog best als ministers zou kunnen gebruiken omdat ze bekwaam waren en zich, volgens hem niet lieten leiden door persoonlijke of plaatselijke Advertentie» Inlichtingen: uw reisbureau OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU Rokin 16, Amsterdam. Telefoon: 62188. Moe en hongerig zijn donderdag de 39 koeien ifde Zuidzweedse plaats Tomelilla aan gekomen. Zij waren 2 dagen daar voor uit Hoerby ver trokken om in een tocht van 58 kilometer door het Zuidzweedse land een experiment van het landbouwschap te be wijzen, dat vee in tijd van oorlog even snel °ls mensen geëvacueerd kan worden. De koeien hebben be wezen, dat dit inder daad mogelijk is. Vast is komen te staan, dat oudere koeien meer uit houdingsvermogen heb ben dan jonge koeien. De oudste koeien9 jaar oud, waren het minst vermoeid van de tocht. Ook bleek, dat trekkende koeien wei nig melk geven. Na de mars gaven de koeien ongeveer de helft van hun normale melkop- brengst Onder oorlogsomstan digheden zouden de koeien die niet mee konden zijn doodge schoten. Nu werden koeien die achter ble ven in vrachtwagens geladen. De man die de lei ding had van het expe riment, Sven Thorsson, en uit moest vinden hoe snel de koeien zich kon den verplaatsen, heeft verklaard, dat zij 4,7 kilometer per uur af legden. Thorsson zei het experiment wellicht het komende voorjaar te zullen herhalen om te zien of evacuatie in een ander seizoen sneller kan geschieden. Een van de zes meis jes die de koeien be geleidde, zei dat het grootste probleem was geweest de koeien bij elkaar te houden, daar deze de neiging hadden af te dwalen naar gra zige weiden. De meis jes bleken trouwens bij aankomst in Tomelilla vermoeider te zijn dan de koeien. Daar staat tegenover dat de koeien na bewezen diensten, naar het slachthuis zijn gebracht DE GAULLE groot en uitzonderlijk belangen. Voor iedereen was duidelijk, dat De Gaulle daarbij hoofdzakelijk dacht aan de M.R.P., aan mannen als Pflimlin en Maurice Schumann. Van bei den is bekend, dat zij voor De Gaulle persoonlijk groot respect hebben en wel bereid zijn met hem in zee te gaan, zij het niet blindelings en niet in de kajuit met afgedekte patrijspoorten. Het heeft er alle schijn van, tenzij ie verkiezingen onverwachte verrassingen opleveren, dat wij in Frankrijk op die coalitie van U.N.R. en M.R.P. afstevenen, aangevuld misschien met twee of meer ministers van de Conservatieve Partij Dat de socialisten van een dergelijke coalitie deel zouden uitmaken is vol strekt ondenkbaar. De Gaulle zal zeker geen beroep doen op Guy Mollet en op zijn beurt zou Guy Mollet nimmer van een socialistisch congres toestemming krijgen voor de tweede keer onder De Gaulle te dienen. Voor de M.R.P. wordt dat een expe riment met grote risico's. Dat ze er, noodgedwongen, wel wat voor voelt te begrijpen voor hem, die de Franse politiek objectief bekijkt. De Gaulle gaat niet weg. Frankrijk zal dus mét De Gaulle op de een of andere manier De- stuurd moeten worden. De nieuwe volks vertegenwoordiging kan, grondwettelijk, een jaar lang niet door De Gaulle ont bonden worden en naar huis gestuurd, Komt er na de verkiezingen een anti- Gaullistische meerderheid, dan kan die meerderheid het leven van De Gaulle bijzonder zuur maken. De Gaulle is geen man om dat zonder meer te accepteren. De Kamer ontbinden kan hij niet. Hij zal dus naar ander grof geschut zoeken om de gehate politieke partijen de hals om te draaien. Hij kan, bijvoorbeeld, aftreden als president van de republiek om zich daarna terstond herkiesbaar te stellen. Volgens het laatste referendum moet dan de president van de republiek gekozen worden door het volk zelf. In dat geval is de kans groot, dat De Gaul le het wint, want ernstige tegenkandi daten zijn er niet. De conservatief Pi- nay, die tot dusverre grote kans maakte om De Gaulle op het Elysée op te vol gen, heeft zo pas laten weten, dat hij voor de post van staatshoofd niet in aanmerking wenste te komen in verband met zijn leeftijd. Blijven over twee se rieuze kandidaten als Pflimlin en Guy Mollet, die ongetwijfeld veel stemmen zullen krijgen, maar het toch niet kunnen winnen van De Gaulle. De generaal zal dan gekozen zijn voor een nieuwe periode van zeven jaar. Zeven jaar lang zullen de politieke partijen onherroepelijk aan hem vast zitten. Het ene jaar, dat De Gaulle de nieuwe Kamer niet mag en kan ontbinden, zal hij regeren met arti kel zestien, hetwelk hem blanco, vol machten geeft. Het parlement vergadert dan weliswaar rechtens, maar kan geen enkel besluit nemen. Zodra dat jaar om is, kan De Gaulle andermaal het par lement ontbinden of, over ieder nieuw conflict tussen hem en de volksvertegen woordiging, een referendum uitschrijven. Een referendum is voor de politieke par tijen een hachelijke zaak, zelfs een refe rendum over de Franse atoombom. Alle vier genoemde politieke partijen zijn het er over eens, dat de eigen Franse atoom verdediging, los van de Atlantische ge meenschap, een politiek en financieel avontuur is. Maar men stelle zich hierover een referendum voor: De Gaulle voor radio en televisie, die op de nationalistische gevoelens van het Franse volk een beroep doet en vraagt, waarom Amerika, En geland en Rusland wel een atoombom mogen hebben en het arme Frankrijk niet! Zelfs zulk een referendum gaat de generaal winnen. Zijn aanzien zal stijgen, dat van de politieke partijen zal gelei delijk dalen. Dat risico met een figuur als De Gaulle wil de M.R.P. niet lopen en daar kan men begrip voor hebben. Als het goed uitpakt en de M.R.P. slaagt er in om De Gaulle af te remmen, is al veel gewon nen. De M.R.P. zal zich in de nieuwe regering zoveel mogelijk beheersen om van de democratie in Frankrijk te red den wat er nog te redden valt. Maar de grote vraag is, of De Gaulle zich laat afremmen. Hij heeft zich vastgelegd op de politieke organisatie van Europa zo als hij die wil: geen supra-nationaal ge zag, geen versmelting van de drie Euro pese gemeenschappen in Brussel en Luxemburg (gemeenschappelijke markt, Euratoom en Kolen- en Staalgemeen schap), maar een Europa van de vader landen met hoogstens inter-gouvernemen- teel overleg. Adenauers aanvankelijke waardering voor de as Parijs-Bonn sterk bekoeld. Hij wil het nog wel op cultureel gebied, maar zeker niet meer op het terrein van de buitenlandse poli tiek en de defensie. Maar als De Gauile wat te verwachten valt, voor dé tweede maal in het bijzijn van de gehele we reldpers, zijn katholieke ministers uit scheldt voor lieden, die een soort van Volapuk brabbelen, als de M.R.P. voor de zoveelste maal op één hoop wordt geveegd met politieke partijen, die vol- Advertentie) (Advertentie) zegt U Voor alle spontane bijdragen die al binnen zijn gekomen op mijn postbusnummer 1000 in Amster dam, zeg ik u allen hartelijk dank. U weet bet wel van de TV-uitzending en uit de kranten dat ik een actie ben begonnen voor een reuma-stichting. Hier wil ik vooral mijn zeer grote dank uitspreken aan de Cacao fabriek de Zaan, De Bijenkorf, Gerzon, Vroom Dreesmann, Maandblad van de Ned. Spoorwegen „Tussen de Rails", Maatschappij Tuschinski, Reis bureau Wagons-Lits-Cook, Perry v. d. Kar, Karei Appel, Wijnhandel Noord in Amsterdam, Hilton Hotel, Philips, His Master's Voice en duizenden inzenders van brieven met postzegels. Voor deze actie, die ik „The March of Dime" heb gedoopt, wil ik met uw aller medewerking inzamelen: HET COMITÉ: Op dinsdag 13 november 1962 is 1 ten overstaan van de notaris Schaap te Amsterdam een comité gevormd dat de ingezamelde gelden zal beheren en besteden. In dit comité hebben zitting wil len nemen: Mr. W. J. Geertsema, Burgemeester van Wassenaar (voorzitter Nationaal Reuma-fonds), Jhr. H. van Karnebeek, R. Vogels, Prof. Dr. J. Goslings, Dr. J. J. de Blécourt, Dr. A. Pit, C. Numann, A. Marx. Hoe vaak h^b ik u niet laten lachen; Iaat u mij nu ook eens lachen, door uw bijdrage in postzegels te sturen naar Max Tailleur Reuma-actie, Postbus 1000, Am sterdam of uw geldelijke bijdrage te storten op de rekening van deze actie bij de Amsterdamsche Bank, Amsterdam. Mijn dank gaat in het bijzonder uit naar de N.V. Cigarettes Import Cy, v/h A. J. Blok - importeur van de LEXINGTON sigaretten, die mij de adverten tie-ruimte voor deze publicatie heeft aangeboden. gens De Gaulle Frankrijks „malheur" op hun program hebben staan, wat moet een man als Pflimlin dan doen? Blijven zitten of heengaan? Het komende experiment is niet zon der gevaar. Wij kunnen ons voorstellen, hoe zwaar men in de leiding van de M.R.P. de voor- en nadelen tegen elkaar afweegt. Alles hangt er van af, hoe sterk of hoe zwak de Gaullistische partij inde nieuwe Kamer terugkeert. En of de vier democratische partijen, als De Gaul_ le de verkiezingen verliest, voldoende vertrouwen in elkaar hebben om geza menlijk de vijfde republiek in stand te houden ook zonder De Gaulle. Er is tussen hen een begin van samen werking. Een hoopvol begin. Voor de Franse democratie kan men alleen maar hopen, dat die samenwerking zich door zet en dat men niet meer vervalt in oude fouten door elkaar naar de keel te vliegen over problemen, die zoals de schoolkwestie behoren tot een voorbije periode van een vorige eeuw. Zaterdag 17 november HILVERSUM i KRO: 12.00 Angelus 12.04 Lichte gram- mofoonmuziek 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.33 Licht ensemble met zangsolisten 13.00 Nieuws 13.15 Pla- tennieuws 13.20 Musicerende dilettanten: kinderkoor en jeugdkoor 13.45 Franse les 14.05 Voor de jeugd 15.00 O- peretteklanken (gr.) 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 Licht or kest en zangsolisten 17.00 Voor de jeugd 17.15 Gouden Platen Kabinet 17.30 Boek bespreking 17.04 Licht instrumentaal oc tet 18.00 Kunstkroniek 18.30 Corte Met ten: Licht programma 18.50 Praatje voor politieke voetgangers 19.00 Nieuws 19.10 Actualiteiten 19.30 De Oelewappers, ge varieerd programma 20.00 Populaire klassieken (gr.) 20.50 Lichtbaken, lezing 21.00 Tierelantijnen, gevarieerd pro gramma 22.00 Lichte grammofoonmu- ziek 22.20 ?22.25 Boekbespreking 23.30 Nieuws 22.40 Wij luiden de zondag in 23.00 Nouveauté's 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II VARA: 12.15 Tussen mens en nevelvlek, lezing 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw 12.33 Sportnieuws 13.00 Nieuws 13.15 VARA-Varia 13.20 Jazzmu ziek 13.45 Voor de jeugd 14.20 Radio Jazz-club 14.50 Voerman Henschel, to neelspel 16.20 Promenade-orkest: Fran se balletmuziek 16.55 Boekbespreking 17.15 Vocaal-instrumentaal ensemble: lichte muziek 17.30 Weekjournaal 18.00 Nieuws en commentaar 18.20 Klassieke operamuziek 19.00 Artistieke staalkaart VPRO: 19.30 Nieuwe vaart, discussie over de vernieuwing van de Christelijke gemeente in deze tijd 19.45 Grammo- foonmuziek 19.55 Deze week, praatje. VA RA: 20.00 Nieuws 20.05 Oude en nieu we dansen 20.40 Specialiteitentheater: gevarieerde radio-show 21.35 Socialis tisch commentaar 21.50 Nederlandse ar tiesten op de plaat 22.10 't Is een kwestie van persoonlijkheid, hoorspelletje 22.30 Nieuws 22.40 Babysitten, licht program ma 23.10 De Ramblers Bandshow 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 12.00 Nieuws 12.03 Lichte muziek 12.30 Weerbericht 12.35 Zuidamerikaanse volksliedjes 12.50 Programma-overzicht 13.00 Nieuws 13.15 Voor de teenagers 14.00 Variétéorkest 14.30 Filmmuziek 15.15 De academie der discofielen 16.30 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Ka mermuziek 17.20 Liturgische zangen 17.30 Fluit- en gitaarspel 17.45 Engelse les 18.00 Orgelrecital 18.28 Paardesport- berichten 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Gevarieerde muziek 20.00 Variété-orkest 21.05 Gevarieerd pro gramma uit Monte Carlo 23.00 Nieuws 23.05 Gevarieerd programma 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 12.18 Lichte muziek 14.03 Enquetes 63: problemen van de grammofoonplaat 15.03 Instrumentale muziek met com mentaar 17.00 Nieuws 18.38 Grammo- foonmuziek 19.30 Nieuws 20.00 'Hoorspel 22.00 Wereldnieuws 22.15 Jazzmuziek 22.55 Nieuws 23.00 Gevarieerde muziek 23.55 Nieuws. Zondag 18 november HILVERSUM i NCRV: 8.00 Nieuws en weeroverzicht 8.15 Kerkorgelconcert (gr.) IKOR: 8.30 Goede Morgen 9.00 Nederlands Hervorm de morgendienst KRO: 9.30 Nieuws 9.45 Klassieke grammofoonmuziek 9.55 Inlei ding hoogmis 10.00 Hoogmis 11.30 Frag menten uit het klassiek en romantisch repertoire (gr.) 12.05 Klein beraad: vra gen en antwoorden 12.15 Licht orkest en solisten 12.50 Buitenlands commentaar 13.00 Nieuws en eventueel mededelin gen 13.10 De Stemvork: Bel-Cantopro- gramma 13.45 De Kerk in Polen, lezing 14.00 Voor de jeugd 14.30 Gitaarspel: klassieke en moderne muziek 14.50 Ou de muziek (gr.) 15.15 Thee met babe- laars, programma voor de bejaarden 14.55 De hand a.d. ploeg lez. 16.00 Sport 16.'30 Vespers CONVENT VAN KER KEN: 17.00 Kerkdienst van de Vrije Evangelische gemeente NCRV: 18.30 Ou de muziek 19.00 Nieuws 19.05 Geeste lijke liederen 19.30 De openbaring aan Johannes, lezing KRO: 19.45 Nieuws 20.00 De Zeven Vliegen, hoorspel (I) 21.00 Modern strijkkwartet (gr.) 21.30 Wissewassen..., licht programma 21.50 Koorzang en instrumentaal ensemble: lichte muziek 22.20 Concilie journaal 22.30 Nieuws 22.40 Avondgebed 22.50 Volksmuziek van de Balkan en Anato- lië 23.20 Spiegel van de hedendaagse muziek 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II VARA: 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, geva rieerd programma 9.45 Geestelijk leven, toespraak VPRO: 10.00 Geef het door, praatje Vervolgens: Zondagshalfuur voor de jeugd IKOR: 10.30 Hervormde kerk dienst 11.30 Vraag en antwoord. VPRO: 11.45 Nieuws van eigen erf AVRO: 12.00 Gevarieerde muziek en zang 12.30 Eventuele afgelastingen van wedstrijden) 13.00 Nieuws 13.07 De toestand in de we reld, lezing 13.17 Mededelingen of gram mofoonmuziek 13.20 Gevarieerd pro gramma voor de strijdkrachten 14.00 kamerorkest en solist: klassieke en mo derne muziek 15.00 Pianorecital: klas sieke muziek 15.30 Gehoord, gezien, ge lezen: veertiendaags kunstsymposion 16.00 Dansorkest en zangsolisten. 16.30 Sportrevue VPRO: 17.00 Cultuur en Godsdienst van Mesopotamië, lezing 17.15 Stad en land, gesprek VARA: 17.30 Voor de jeugd 17.50 Nieuws, sportuit slagen en sportjournaal 18.30 Salonor kest en zangsolist 19.00 Bij nader inzien, journalistenforum 19.40 Vrij entree, ca baret AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Zing met ons mee 20.30 Voordracht 20.45 Licht instrumentaal trio 21.00 Paul Vlaanderen en het Margo-mysterie, detective-hoor spel 21.40 Klassieke grammofoonmuziek 22.05 Chansons 22.30 Nieuws 22.40 Actu aliteiten 22.55 Sportuitslagen 2e klas voetbal en mededelingen 23.00 Balletmu ziek 23.25 Zigeunerorkest 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 12.00 Nieuws 12.03 Militair orkest 12.30 Weerberichten 12.35 Amusementsorkest 12.50 Programma-overzicht 13.00 Nieuws 13.15 Voor de soldaten 14.00 Opera en Bel Canto-concert 15.30 Sportprogram ma 18.00 Pianorecital: Klassieke en mo derne muziek 18.30 Godsdienstige uitzen ding 19.00 Nieuws 19.30 Balletmuziek 20.00 Oost- West, Thuis best, gevar. pro gram. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 22.30 De Pruttelpot, cabaret 23.00 Nieuws 23.05 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 12.18 Chansons 13.00 Nieuws 13.15 Ver zoekprogramma 17.00 Nieuws 17.45 Fes tival van Praag 1962: orkestconcert: Moderne en klassieke muziek. 19.00 Godsdienstig halfuur 19.30 Nieuws 20.00 Muziek op de Champs-Elysées 21.25 Voordracht en muziek 22.00 Wereld nieuws 22.15 Lichte muziek 22.55 Nieuws 23.00 Jazz 23.55 Nieuws. Maandag 19 november HILVERSUM i NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten 7.10 Dagopening 7.25 Klassieke muziek (gr.) 7.35 Sportuitslagen 7.45 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek 8.30 Lichte grammofoonmuziek 9.00 Voor de zieken 9.35 Voor de vrouw 10.10 Gram mofoonmuziek 10.20 Theologische ether leergang 11.05 Sopraan, fluit en klave cimbel: Klassieke muziek 11.30 Lichte grammofoonmuziek. IILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtengymnas- tiek 7.20 Ochtendvaria (gr.) 8.00 Nieuws .15 Programma-overzicht Aansluitend: Amusementsmuziek (gr.) 9.00 Gym nastiek voor oudere luisteraars 9.10 De groenteman 9.15 Gewijde grammofoon muziek 9.40 Morgenwijding. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleu ters 11.00 Even bijpraten, programma voor de vrouw. Zaterdag 17 november NTS: 13.45 Intocht van St. Nicolaas in Amsterd. 14.15 De OK 12 gaat van start film voor de jeugd KRO: 15.00 Concilie en boek, een korte oriëntatie over de lectuur, die verscheen rond het Tweede Vaticaanse Concilie 15.20 Majim, het wa ter, filmdocumentaire (herh. van 15 mei 1961). 15.50 Meet the Band: jazzmuziek 16.10 De Jack E'anny-Show (deel 7) 16.35 De laatste der Mohikanen, TV-film 17.00-17.30 Voor de kinderen 19.30 De avonturen van Ivanhoe, TV-film NTS 20.00 Journaal KRO: Brandpunt, actueel beeldmagazine 21.00 Tijd voor Teddy, gevarieerd programma 21.45-22.10 De Fuik, TV-spel (deel 2.) 22.35-22.45 Epi loog. BELGIë-VLAAMS 17.00-18.00 Voor de jeugd 19.00 Religieus programma 19.30 Actualiteiten 20.00 Nieuws 20.25 Het manneke 20.30 Het is altijd Dennis, feuil leton 21.00 Teddy-Scholten-show 21.45 Pantomime bij maneschijn, verfilmd pantomimeballet 22.00 Een Zwitserse zaak, film 22.45 Nieuws. BELGIë-FRANS: 18.30 Berichten 18.33 Lily et le Policier, film voor de jeugd 19.00 La Belgique en Histoires 19.30 Na tuurlijke historie: programma over de bruinvissen 20.00 Journaal 20.30 Vader weet het beter, film 20.55 Gevarieerd programma 21.30 Drelin-drelin: wed strijdprogramma 22.10 The Case of the Drowning Duck, film 23.00 Journaal. Zondag 18 november NTS: 19.30 Weekjournaal. 20.00 Sport in Beeld VPRO: 20.30 De vlucht van Arlequin Colombine, of: De bedrooge doctoor, 19e-eeuwse harlekinade 21.20 Atelierbezoek, gesprek en reportage 21.45 Voordracht NTS: 21.55-22.25 Zang. BELGIë-VLAAMS: 15.00 Reisroutes 15.30 Panorama 16.00 Documentaire film 17.25 -17.45 Voor de kleuters 19.00 Drie korte films voor de jeugd 20.00 Nieuws 20.25 Het manneke 20.30 Spelletjesprogram ma 21.45 Programma gewijd aan heden daagse cineasten 22.30 Sportactualitei ten. Daarna: Nieuws. BELGIë-FRANS: 11.00-11.45 Hoogmis 15.00-18.00 Gevarieerd programma en sportberichten 19.30 TV-feuilleton 19.57 Programma over West-Vlaanderen 20.00 Journaal 20.30 Francois Ier, film 21.55 Jazzmuziek 22.25 Journaal. De tweede akte van het geschil tussen Wolfdieter Ludwig, de chef-regisseur van de Nederlandse Opera, en de directie van deze instelling, waarbij het gaat om het verlangen van de sinds 1956 aan onze nationale opera-instelling verbon den regisseur zyn werk op de oude, ver- antwoordelijke voet te mogen voortzet ten, heeft zich donderdagmiddag voor het Amsterdamse gerechtshof afgespeeld. Het waren de (ruim 2Vé uur durende) pleidooien in het appèl dat Ludwig aan tekende nadat de president van de rechtbank in kort geding zijn eisen had afgewezen. ,,Mijn cliënt kan nog slechts onbete kenende werkzaamheden verrichten, die niet tot het wezen van zijn verantwoor delijke functie behoren," betoogde Lud- wigs raadsman mr. R. J. Polak, die het essentieel ingrijpen in de taak-uitoefening van Ludwig in strijd achtte met het droit de travail. De raadsman van de opera mr. R. Korthals Altes verklaarde evenwel nadrukkelijk, dat de Nederlandse Opera er na hetgeen is voorgevallen niet aan denkt Ludwig in de generale plan ning te betrekken. „Deze heer kent zijn plaats niet, en met deze soort mensen is het moeilijk samen te werken," zo meende mr. Korthals Altes, die "voorts sprak van „een latente koude oorlog" Ludwig kan z.i. een deel van zijn werk De Nederlandse spoorwegen zullen het aantal wissels dat door middel van pro- paangas zal worden verwarmd om vast vriezen te voorkomen, aanzienlijk uit breiden. In verband met de te verwachten vorst periode zijn de bekende lichtgrijze pro- paangastanks reeds uit het zomerdepot in Lage Zwaluwe gehaald en overge bracht naar de verschillende emplace menten. Naast een incidentele verbete ring van enkele bestaande installaties zullen in principe alle centraal bediende wissels op gereedgekomen C.V.L. (cen trale verkeers leiding) baanvakken en N.X.-emplacementen van verwarming worden voorzien. Voor 1962 betreft dit Gouda, Zoetermeer, Zevenaar, Bilthoven, Den Dolder en Soest. blijven verrichten, „maar hij doet er goed aan zo spoedig mogelijk naar ander werk uit te zien. Hij moet de kost maar in het buitenlan zien te verdienen," zei de opera-advocaat. Het geschil tussen Ludwig en de direc tie van de Nederlandse Opera ontstond een jaar nadat Ludwig zijn vaste aan stelling als chef-regisseur had gekregen. Dat was eind vorig jaar toen hij zijn handtekening zette onder een schrijven van nagenoeg alle staffunctionarissen, waarin kritiek werd geoefend op het artistieke beleid van de opera-dircetie. Deze brief, gevolgd door een toelichting van Ludwig, wekte het ongenoegen van de opera-directie op, die Ludwig prompt ontsloeg. Het arbeidsbureau weigerde de ontslagvergunning omdat het Opera scheidsgerecht weigerde een advies uit te brengen. Hierover wordt nu nog bij de kantonrechter geprocedeerd, en zo lang in deze zaak nog geen beslissing is genomen, blijft het arbeidscontract tot minstens eind augustus 1963 in stand. Bedenkelijk vond mr. Polak het dat zijn cliënt wel de toezegging kreeg de première van Der fliegende Hollander" te mogen regisseren, mits hij met de nieuwe rechtsverhouding genoegen wilde nemen. Mr. Polak geloofde dat, als iemand wordt belet zijn normale werk zaamheden te verrichten, dit een par tiële schorsing kan worden genoemd. „Uit alles blijkt dat de opera Ludwi'g wil elimineren," aldus mr. Polak, die o.m. suggereerde dat de opera-directie de voor Ludwig ongunstige uitspraak in het korte geding op alle mogelijke ma nieren heeft misbruikt om zijn cliënt in het buitenland tegen te werken. Mr. Polak, die meende dat de opera directie onrechtmatig heeft gehandeld, omdat b. en w. van Amsterdam de schor sing niet hebben goedgekeurd, ontkende dat zijn cliënt geregeld op afgelasting van premières zou hebben aangedrongen, incidenten met solisten zou hebben ver oorzaakt en zich met een regie van opera directeur Frans Vroons zou hebben be moeid. Mr. Polak verzocht tenslotte de in kort geding gestelde eis met een dwangsom van tienduizend gulden toe te wijzen. Uitspraak op 3 januari. (Advertentie) (Advertentie) Hét GAS FORNUIS met grote oven en extra glazen ovendeur PELGRIM, óók voor gascomforei» ÜV MENTHOL PELLETS Tegen hoest en Keelpii Uitwerking frappant De minister van Landbouw en Visserij heeft bepaald, dat met ingang van zater dag 17 november voor de jacht afge richte honden van tot jagen bevoegde personen in het jachtveld waar hun meester mag jagen, niet behoeven te zijn aangelijnd, mits die honden tijdig en op een bepaalde wijze tegen honds dolheid zijn ingeënt. Deze vrijstelling geldt niet voor in het jachtveld lig gende openbare wegen en paden, waar de honden dus wel aan de lijn moeten worden gehouden. De jager, die zijr hond laat loslopen, moet een inentings- certifieaat van de dierenarts die de hond heeft ingeënt, bij zich hebben, welk cer tificaat aan bepaalde vereisten moet vol doen. De bedoeling van de maatregel is zoveel mogelijk te voorkomen, dat d' hondsdolheid zich ook onder het wild verspreidt.

de Stem | 1962 | | pagina 11