West duit se democratie is nog wankel bouwsel „Luxe van Kroestjev" doorn in oog van „geloofsgenoten" DENAZIFICATIE DUNT DE GELEDEREN Pleidooi voor Europees scheepvaartbeleid 7 Het nieuwste: de CAM Kostersvrouw in Dordt ten prooi aan kritiek L i noen ets mm K.L.M. BIJ AIR UNION? Kerkeraad blijft er koud onder OM HET COMMUNISTISCH PRIMAATSCHAP a n n egt Adenauer niets ovei ijn opvolger nog Wie volgt hem op? Prestige Reactie op de vrije scheepvaart Op 26 november hervatting van Geneefse conferentie KLEDING IN STIJL VOOR STEMMINGSVOLLE GELEGENHEDEN MAGNETISEREN DUIVELSWERK? Scherpe kritiek uit Albanië en Rood-China DWAALWEGEN ARBEIDSVERBOD VOOR JONGENS VAN 14 JAAR t t e SIJ2IJNSMH Vleugel van college in Weert afgebrand J7 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 i i De schaduw van het Nazi-regime hangt, nu ruim 17 jaar na de tweede wereldoorlog, nog over Duitsland. Misdaden, die in op dracht van Hitier werden bedre ven, zijn nog steeds onopgehelderd en velen van degenen, die er mede verantwoordelijk voor zijn, lopen nog steeds vrij rond. Sinds 1945. toen het derde rijk ineenstortte, zijn meer dan 5000 ex-Nazi's, die zich hadden schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden, be recht en veroordeeld. Naar anderen wordt nog steeds gezocht. Onlangs nog werd het gemeente bestuur van Frankfort in verlegen heid gebracht door de arrestatie van de 46-jarige Josef Kuhr en de 47 jaar oude Heinrich Platius, twee politieofficieren uit Frank- fort, die ervan werden beschuldigd te hebben deelgenomen aan de moord op 20.000 joden in de voor malige Poolse stad Pinsk. Tegen woordig ligt Pinsk in wit-Rusland. In juli maakte het Hamburgse stads bestuur de schorsing bekend van Wil helm Vestring, eveneens een politie chef, die ervan wordt verdacht deel te hebben gehad in de massamoord op Oekrainse joden in 1942. Nog niet zo lang geleden opende de Duitse pers een scherpe aanval op Hans Globke, staatssecretaris op de kanselarij te Bonn en rechterhand van Adenauer, Tijdens het proces tegen Adolf Eichmann werden in de zomer van 1960 een reeks ernstige beschuldi gingen tegen hem geuit. Globke, die in de Nazi-tijd werkzaam is geweest bij het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken, zou voor een deel verantwoordelijk zijn geweest voor de onzalige rassenwetten van Neurenberg. Hij ontkende het hem ten laste gelegde maar hij gaf wel toe tijdelijk bezig te zijn geweest met het opstellen van arti kelen voor de rassenwetten der natio- naal-socialisten. Het invloedrijke Hamburgse blad ,,die Welt" noemde Globke ,,een blok aan het been van West-Duitsland." Voordat Globke er in de pers van langs kreeg, hadden onderzoekingen naar de antecedenten van een aantal in de Nazi-periode actief geweest zijnde functionarissen geleid tot het ontslag van de Westduitse procureur-generaal Wolfgang Fraenkel. Uit documenten, die door de Oost- duitse communisten uit het archief van het nationaal-socialistische opperste ge rechtshof waren gelicht, bleek, dat Fraenkel, in zijn functie van substituut officier van justitie te Leipzig, herbe handeling heeft bewerkstelligd van za ken tegen mensen, die in de ogen van de Nazi's 'n straf hadden ontvangen, die te licht was voor het gepleegde delict. Volgens de Oostduitsers heeft deze han delwijze in 34 gevallen, waarbij Fraen kel betrokken is geweest, geleid tot de doodstraf. Kopieën van de belastende documen ten werden indertijd ter hand gesteld van de autoriteiten in Bonn. De zaak Fraenkel openbaarde zich juist toen men in Duitsland de rech terlijke macht trachtte te zuiveren van figuren met een nationaal-socialistisch verleden. Op het ogenblik bereidt men proces sen voor tegen andere voormalige Na zi's zoals prof. Werner Hey de en de vroegere SS-majoor, Richard Baer, de laatste commandant van het vernieti gingskamp Auschwitz. Professor Heyde zal terecht staan wegens het opruimen" van geestes zieken, hetgeen geschiedde om aan Hit- Iers theorie van het „superieure ras" tegemoet t'e komen.... Anderen ondergaan reeds levenslange gevangenisstraffen die hen zijn opge legd voor hun gruweldaden tijdens de Nazi-periode. Onder hen bevinden zich Heinz Jentsch, een vroegere bewaker van een der concentratiekampen, die de uitvinder is van de „gasdouche". Otto Boehm en August Hoehn. Dit laatste tweetal heeft gevangenen van het beruchte kamp Sachsenhausen vermoord waarbij zij in de executie ruimten grammofoonplaten met mars muziek draaiden- Terwijl de de-nazificatie de nieuws kolommen van de Duitse pers vult, zijn Adenauer en een tot nog toe naamloze figuur de grote troeven in de redactio nele artikelen. Deze niet geïdentificeerde man is de opvolger van de bejaarde bondskanse lier, die zelf echter niet wenst te spre ken over een eventueel aftreden. Met zijn 87 jaren is hij de oudste re geringsleider ter wereld. Toen hij op 9 oktober in de bondsdag zijn verklaring inzake de binnen- en buitenlandse politiek aflegde, hadden zowel zijn mee- als tegenstanders meer aandacht voor wat hij niet zei, dan voor hetgeen hij wèl met zoveel woorden te berde bracht. De vraag wanneer hij plaats zal ma ken voor een jongere bondskanselier liet hij onaangeroerd. Zijn tegenstanders beweren, dat een kanselier op zijn leeftijd niet in staat is de nieuwe situaties, waarmee men geconfronteerd wordt, met voldoende in zicht te benaderen en een daarmee in overeenstemming zijnde politiek te voe ren. Zijn aanhangers daarentegen me nen, dat wanneer men gaat discussiëren over Adenauers leeftijd en een eventueel aftreden van „der Alte", dit het aan zien van West-Duitsland in het buiten land zal schaden. Langzamerhand keert de openbare mening zich tegen Adenauer, naarmate hij langer aanblijft. De socialisten gooien Adenauer voor de voeten, dat hij in het Berlijnse vraagstuk niet het initiatief heeft ge nomen, ^oals de Verenigde Staten hem hadden gevraagd. Zij zeggen dat hij zich niet kan losmaken van zijn reeds tien jaar gevestigd denkbeeld, dat er geen onderhandelingen kunnen plaatsvinden met de Sovjet-Unie, voordat de Russen een oprechte belangstelling hebben ge toond voor een akkoord. Het Westberlynse blad „Telegraf" lan ceerde onlangs de volgende mening: „Churchill verliet het politieke toneel, toen de toestand in de wereld om jonge, nog ongebruikte krachten vroeg. Enge land en het Gemenebest hebben deze verandering overleefd. De tragische fout, die De Gaulle en Adenauer ma ken i9, dat zy de staat en het volk aan hun eigen persoon binden." Het onafhankelijke radiostation „Deutschlandfunk" is het eens met Adenauers politieke vrienden wanneer het gaat over de ondermijning van het (Advertentie) ADENAUER ..oud fundament. Westduitse prestige in het buitenland als men Adenauers leeftijd in het ge ding gaat brengen. Men zegt verder: „Ongelukkigerwijs zullen de vraag wanneer Adenauers aftreden zal plaats vinden en het probleem van zijn opvol ging blijven bestaan, zolang er geen be slissing is gevallen. Maar deze beslissing ligt in de eerste plaats bij de bondskanselier zelf. Het zou wenselijk zijn wanneer dr. Ade nauer spoedig iets van zich liet horen om de zaak in het reine te brengen." Sommige bladen geven een meer ge spierde mening. De socialistische „Westfaelische Rundschau" schrijft: „Adenauers de mocratie zal worden gevolgd door een ander soort democratie." Volgens het blad zullen figuren met een sterke per soonlijkheid zeker een plaats kunnen vinden in dit nieuwe democratische stel sel, zonder dat hierdoor een „één-mans democratie" ontstaat. Het blad besluit: ,,dr- Adenauer ziet zich, evenals president De Gaulle, ge confronteerd met hetzelfde probleem, nl. het ontbreken van een opvolger, die zal kunnen werken binnen het kader van deze nieuwe vorm van democratie" en dat is niet toevallig..." (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Stijkel (verkeer en wa terstaat) heeft op de eerste internatio nale transportdag gepleit voor een ge meenschappelijk Europees beleid voor de zeescheepvaart. Een dergelijk beleid, waartoe de E.E.G.-verdragen de moge lijkheid openen, zou niet beperkt dienen te blijven tot de zes landen van „klein- Europa", maar tevens de andere tradi tionele west-Europese scheepvaartlanden moeten omvatten, als Engeland, de drie Scandinavische landen en Griekenland Staatssecretaris Stijkel verklaarde, dat een viertal besprekingen op ministerieel niveau, die reeds hebben plaats gehad, de mogelijkheid hebben aangetoond om tot een gemeenschappelijk zeescheep- vaartbeleid te komen. Een gelijksoortige ontwikkeling is gaan de op het gebied van het luchtvervoer. De Air France, Alitalia, Lufthansa en Sabena onderhandelen hierover reeds drie jaar. De KLM heelt zich aanvankelijk afzijdig gehouden. Dit gaat nu verande ren. Staatssecretaris Stijkel kondigde aan dat op betrekkelijk korte termijn een andere ontwikkeling tegemoet gezien kan worden en dat een nadere overwe ging van een eventuele Nederlandse toe treding tot de „air union", zowel tussen de regeringen als op maatschappelijk ni veau zal kunnen aanvangen. Een gemeenschappelijk Europees zee- vaartbeleid moet gezien worden als een reactie op de steeds toenemende bedrei ging van het systeem van de vrije scheep vaart. Hoe belangrijk die vrijheid voor Nederland is blijkt uit het feit, dat een derde van het tekort op de handelsbalans door de netto-deviezeninkomsten uit de zeescheepvaart wordt gedekt, terwijl de bruto-deviezeninkomsten uit de zee scheepvaart in 1960 bijna een achtste be droeg van de inkomsten uit de overige goederen- en dienstenuitvoer. De vrije scheepvaart wordt bedreigd doordat enerzijds een toenemend aantal landen inclusief Amerika ten aanzien van de scheepvaart een protectionistische po litiek voeren (vlagdiscriminatie), ander zijds de communistische wereld de scheepvaart gaat hanteren als een middel ter verwezenlijking van de communisti sche wereldheerschappij. Twintig tot dertig procent van de door de zeescheep vaart vervoerde lading valt reeds onder vlagdiscriminatie. Wat het Russische ge vaar betreft, herinnerde staatssecretaris Stijkel aan de plannen van Moskou om de huidige Russische handelsvloot (vier miljoen bruto registerton), tegen 1970 te verdrievoudigen. Tegen 1980 wordt zelfs een vervijf- of verzesvoudiging voorzien. Wat nu het bepleite Europees zee- scheepvaartbeleid betreft was de heer Stijkel van oordeel, dat er zekere garan ties moeten komen voor een eerlijke mededinging. Het zeescheepvaartbeleid zou dan ingepast moeten worden in het algemene Europese economische beleid en in het geheel van de betrekkingen, die tussen west-Europa en de rest van de wereld bestaan. De continentale sa menwerking beoogt dus geen afsluiting. Zij is alleen bedoeld om de vrije scheep vaart op effectieve wijze ten overstaan van derde landen tot gelding te brengen. De ontwapeningscommissie van 18 na ties zal op 26 november de onderhan delingen in Genève hervatten. Dit is in de politieke commissie van de assemblée der V.N. bekendgemaakt door de Amerikaan Arthur Dean en de Rus Valerian Zorin, de voorzitters van de ontwapeningscommissie. Dean zei dat hij en Zorin die datum hadden gekozen, na overleg met andere leden van de Geneefse commissie. Ver wacht werd dat het ontwapeningsdebat in de V.N. dan achter de rug zou zijn. Zorin zei, dat de assemblée inmiddels beslissingen zou kunnen nemen over han gende resoluties, welke de Geneefse con ferentie nieuwe directieven zouden ge ven. Kennelijk doelend op de Cubaanse crisis, voegde de Rus hieraan toe dat de gebeurtenissen van de laatste tijd de behoefte toonden aan een snelle oplos sing van „het probleem van verhinde ring van kernoorlog en van uitschakeling van buitenlandse militaire bases". HOFLEVERANCIER SMOKINGS COCKTAIL JAPONNEN ROKCOSTUUMS DINERKLEDING FEESTELIJKE ACCESSOIRES Waar decembef-hoogtepunten in gtarisvolle stijl worden gevierd, verschijnen de dames en heren in stijlvolle kleding. Gaarne stelt Hendriksen u in staat in rustige sfeer kennis te nemen van het nieuwste op dit gebied. Al wat de inter nationale modecentra brengen aan exclusieve kleding voor bijzondere gelegenheden,toont Hendriksen u in één over zichtelijke, veelzijdige collectie. Bij het bepalen van uw keuze, zijn onze medewerkers u met deskundig advies van dienst. GROTE MARKT 25 - BREDA TEL. 30095 De echtgenote van de koster van de gereformeerde Julianakerk te Dor drecht, mevrouw C. 't Hart, heeft van drie leden van deze kerk een felle aan val te verduren, omdat zy optreedt als magnetiseuse. De drie leden behalve lid van de gereformeerde kerk ook aanhanger van de Pinksterbeweging zijn overtuigd van de doeltreffendheid van genezing door gebed. Zij hebben in een circu laire aan alle 4000 leden van de gere formeerde kerk te Dordrecht, de kos tersvrouw ervan beschuldigd zich over te geven aan de macht van de duivel. De drie leden betogen, dat zij han delen volgens wat geschreven staat in Mattheus 18. Zij hebben eerst met mevrouw 't Hart gesproken over haar, huns inziens ontoelaatbare, praktijk als magnetiseuse. Toen de kostersvrouw 10,3 cm: niet te lang, met te kort, nel goed! (Eigen buitenlandse dienst) De Cubaanse crisis heeft men in Hongkong kalm verwerkt. Van p een echte opwinding is praktisch geen sprake geweest in blanke J noch in Chinese kringen. Men kon in de slums, waar duizenden vluchtelingen verblijven, zelfs iets van een opgewekte stemming waarnemen. Optimisten meenden zelfs, dat het nu eindelijk eens uit de doeken werd gedaan: de vervulling van de heimelijke hoop var. vele vluchtelingen, dat ergens ter wereld het fatale schot gelost zoi. worden en dat de dan te verwachten kettingreacties zouden intrede) waaronder een invasie van de troepen van nati'onalistisch-China. Dii invasie schijnt het droombeeld van duizenden Chinezen te zijn, dk het nog in hun desolate toestand uithouden, omdat zij leven in d< hoop op terugkeer naar hun vaderland, als eens de communistische draak door Tsjang Kai Tsjek zal zijn verslagen. Uit de communistisch-Chinese bladen die in Hongkong tijd en wijle ontvangen worden, blijkt niet, dat de communis tische heersers in Peking ook maar enigszins onder de indruk zijn van het feit, dat het communistische imperialisme in Cuba voor de eerste maal sinds de Tweede Wereldoorlog regelrecht gecapi tuleerd heeft. Integendeel, men steekt lichtelijk de draak met wat de „Komedie van Cuba" genoemd wordt en toornt tegelijkertijd tegen het Kremlin, waar men zich al te gauw heeft laten bewegen de „imperia listen en oorlogsophitsers van het wes ten, de Amerikaanse gangsters" tegemoet te komen. Had het aan Peking gelegen, het zou niet gebeurd zijn. Robuuste taal, maar gemakkelijk te plaatsen nu het allerergste achter de rug is. TToch zal de houding van de Sovjet- Unie in de Cubaanse crisis nog lang na werken in de ideologische strijd tussen Moskou en Peking, die hardnekkig en venijnig, zij het ook onder sluiers van vriendschaps- en solidariteitsverklaringen wordt gevoerd. Terwijl Mao Tse Toeng zich in zijn kritiek altijd nog op zeker niveau beweegt, wordt deze trivialer en venijniger, naarmate ze afzakt tot de communistische blaadjes van de derde garnituur. Daar verschillen de titels waarmee een Kroestjev wordt bcdachi niet veel van de hysterische scheldpar tijen van de Albanese anti-revisionist ei Stalinist Enver Hodzja. Braafjes worde» zijn uitbarstingen geciteerd. Het zij» scherpe speldeprikken voor de Sovjet Russen, speciaal voor de heer Kroestje\ De leider van het Kremlin wordt steed meer het mikpunt van aanvallen, di duidelijk erop gericht zijn, zijn prestig als communistische exegist en leider ii de grote communistische wereld te on dergraven. Daartoe dient onder meer de aanv.i van een leidende Chinese communist enige tyd geleden in het openbaar, die zich voor het eerst met zijn privéleven inliet. Kroestjev wordt daarin geschetst als een man op dwaalwegen. En waarom is hy op dwaalwegen? Omdat hy als communist en als persoon door de knieën is gegaan. Hij heeft zich aristocratische levens gewoonten aangemeten, voert een pronk- achtig leven, is in het bezit van twee privé-auto's van grootse allures, hij bezit een nobele villa met televisie-apparaten in alle kamers enzovoorts, enzovoorts. De eenvoudige partijgenoten kijken daar van op. Wie had had gedacht. Ja, ia, die Kroestjev is toch de ware niet ge bleken. Zo zit dat met zijn anti-Stalinis me en revisionisme. Maar de eenvoudige partijgenoot weet waarschijnlijk niet, dat ook de leidende communisten van eigen bodem niet bepaald in hutjes wonen, en in ascese leven. Het feit, dat in de zich steeds meer toespitsende ideologische strijd thans de niet bereid bleek te voldoen aan hun verlangen er mee op te houden, werd een klacht ingediend bij de kerkeraad. Deze zegde een onderzoek toe. Volgens de bezwaarden werd geen onderzoek in gesteld, maar legde de kerkeraad de zaak naast zich neer. Dit nu was voor de opstellers van de circulaire te han delen naar het bijbelwoord „Zeg het de gemeente" (Mattheus 18:17). De kostersvrouw is in de gerefor meerde gemeente zeer gezien. Zij zegt haar kracht als magnetiseuse ontdekt te hebben toen haar kind eens ziek was. Het had ergens pijn en als zij haar han den op die plaats legde, voelde het kind niets meer. Zij trekt zich van het rumoer dat rond haar persoon ontstaan is bitter weinig aan. Zij is van oordeel, dat het „magnetisme" een gave is van de he mel in plaats van van de duivel. Dat veel leden van haar kerk het daar mee eens zijn is gebleken uit het grote aantal sympathiebetuigingen, dat zij na het verschijnen van de circulaire heeft ontvangen. De kerkeraad van de gereformeerde kerk is van mening, dat het bepaald niet op zijn weg ligt tegen de kosters vrouw op te treden. In een kanselbood- schap heeft de kerkeraad de handelwijze van de bezwaarden afgekeurd. Dezen hebben in hun circulaire de aangehaalde bijbelteksten verkeerd toegepast, meent de raad. Bij de staten-generaal is een wetsont werp ingediend, waardoor de arbeidswet zodanig wordt gewijzigd, dat 14-jarige jongens voortaan slechts voorwaardelijk tot het arbeidsproces worden toegelaten. Zoals bekend geldt reeds sinds 1955 een arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes, van welk verbod door de arbeidsinspectie in dividuele ontheffingen kunnen worden verleend. Aan zulk een ontheffing wordt door de districtshoofden steeds een aantal voorwaarden verbonden, zoals genees kundige keuring, een korte werktijd en de verplichting in bedrijfstijd een aantal uren part-time onderwijs te volgen, of ran een cursus van een vormingsinsti tuut voor de leerplichtvrije jeugd deel te nemen. Dergelijke voorwaarden zullen nu vol fens het ontwerp ook voor 14-jarige jon „'ens gelden. Deze voorwaarden zullen 'chter in de wet zelf worden opgenomen, odat niet voor iedere 14-jarige jongen ifzonderlijk, voorafgaand aan de tewerk 'telling, een ontheffing zal behoeven te vorden aangevraagd. (Advertentie) KROESTJEV EN HODZJA Twee vriendjes? persoonlijke bestrijding van Kroestjev is geïntroduceerd, spreekt boekdelen. Steeds meer wordt de 68-jarige Russische partij chef de inzet van de worsteling om het primaatschap in het internationale com munisme. Dat hij niet bepaald aan de winnende hand is bewijst wel de lang zame toename van de invloed van het Chinese orthodoxe leninisme ook buiten Rood-China: in Noord-Vietnam, in som mige twijfelende Oost-Europese commu nistische landen, en als nieuwe aan winst: Castro's Cuba, waar men meer houdt van de gespierde taal van Peking in het conflict met Amerika, dan van het vredesgedoe van het Kremlin. Dat Castro in zijn onderhandelingen met Mikojan zo spijkervast is gebleven, is niet op de laatste plaats aan de beïn vloeding door Rood-China te danken. Omdat ik weet, dat gij allen hijgend van verlan gen uitziet naar berich ten omtrent nieuwe uit vindingen, heb ik de eer u mede te delen, dat in Amerika wordt gewerkt aan de ontplooiing van de C.AM. Deze letters betekenen niet Commis sie van Advies inzake Middenstandszaken en evenmin Combinatie van Anti-Moralisten of Club Alles Mag. Neen. Zij zijn de afkorting van Cyber netic Anthropomorphous Machine. Voor het ge val bepaalde lezers het nu nóg niet zouden we ten, moge ik erop wijzen, dat het hier gaat om een snelwandeltoestel, ook pedipulator genoemd. Men neme de pedipu- lator, neme daarin plaats en make loop- en graal bewegingen. Wat zien wij nu gebeuren? Via te- lescoptsehe armen en be nen worden deze bewe gingen verveelvoudigd. De benen zijn 360 centi meter lang, zodat degene die zich in de pedipulator bevindt gemakkelijk de goot kan schoonmaken of als het een dame is kan onderzoeken of de buurvrouw haar slaapkamer al heeft opgeruimd. Door gewoon te lopen nu kan de be stuurder zijn snelheid ophoeren tot ongeveer vijfentwintig kilometer per uur. De armen en benen, aldus de jongste berichten, veroorloven hem allerlei hindernissen met het grootste gemak te nemen. Het apparaat is voor zien van elektronische regel- en aan- drijvingsapparatuur. De pedipulator wordt speciaal nuttig geacht voor red dingsacties. Wat ik nu hoop is, dat deze berichten u evenlang in gewijde stilte zullen doen doorbrengen als zij mij hebben gedaan. Wij zijn hier immers opnieuw aanwezig bij een belangrijk gebeuren in de menselijke geschiede nis. Wij hebben reeds van alles zien uitvinden: de balpen, het elektrische scheerapparaat en de ruimteraketten. Zoals ik reeds vroeger heb betoogd, zijn wij daardoor bevoorrecht. Ik heb misschien ook al ooit geschre ven (en in elk geval al vaak gedacht), dat grote figuren uit het verleden Archimedes, Aristoteles, Julius Cae sar en Hugo de Groot hoe groot ze ook waren, nóóit een fiets konden ne men om zich naar hun werk te bege ven. In een tijd, waarin vele school jongens over een auto beschikken, stemt dit tot nadenken. Nu de pedipu lator op komst is, is er opnieuw reden tot vreugde. Ik moet erkennen, dat mijn liefste wens door dit toestel niet zal worden vervuld. Mijn liefste wens immers is de uitvinding van de vleu gels, die wij zullen aandoen om op mooie zomerdagen wat boven bos en hei te klapwieken. Nog altijd hoop ik deze vóór het het bereiken van de AOW-periode te kunnen aangespen. De pedipulator echter is iets. Wanneer deze apparaten over, laat ons zeggen, vijf jaar Nederland zullen hebben be reikt, zal ons stadsbeeld grondig wor den gewijzigd. Het probleem zal zich van de fietspaden verplaatsen naar de trottoirs. Vijfentwintig kilometer per uur is een redelijke snelheid om een behoorlijke afstand buiten de bebouto- de kom af te leggen en velen zullen hun tochtje naar bos, hei en strand op stelten maken. Om de drukke ver keerswegen te vermijden zullen zij vermoedelijk de binnenpaden en even tueel de akkers kiezen. Sloten leve ren geen probleem op, want hinder nissen kunnen met het grootste ge mak worden genomen. Naar ik ver onderstel zal men ook niet bij een ge sloten overweg behoeven te wachten, maar met een klein sprongetje over de trein heenwippen. Wie zich bij voorbeeld naar Walcheren wil bege ven en enig inzicht heeft in de stelling van Pythagoras zal bij Bergen op Zoom rechtstreeks via de droogliggen- de Schelde koers zetten naar Kruinin- gen. Dit zijn voordelen die de pedi pulator bezit boven de fiets of de auto. Er is uiteraard enige vaardigheid vereist om te voorkomen dat men uit glijdt en in de slijkerige bodem be landt, maar die handigheid verwerft men binnen enkele uren. Wat de bin nenstad betreft verdient nauwgezette attentie van de architecten reeds in dit stadium de aandacht. Immers, een progressief denkend bouwer zal van nu af aan de winkels projecteren op de eerste etage en niet meer parterre. Wil een principaal per se op de oude voet doorgaan, dan kan de architect volstaan met pogingen tot. overredino. Slaagt hij daarin niet, dan moet de klant het zelf maar toeten: na enkele voorspoedige jaren zal hij door eigen domheid tot de bedelstaf vervallen. Drukke winkelstraten als de Kalver- straat te Amsterdam zullen op eniger lei wijze aan deze nieuwe visie aange past moeten worden. Het uitgrapen van de straat lijkt mij te verkiezen boven het optakelen van de huizen. Men kan hier tegenoverstellen, dat het onzin zou zijn, daarmee nu al te be ginnen, maar als zo'n balletje begint te rollen, rolt het snel: me hebben dat aan de televisie gezien. Eer-t geloofd niemand erin en nu kent iedereen T ou van Burg. Natuurlijk zullen in het eerste stadium bepaalde moeilijkheden niet uitblijven. „Schiet op", roept mijn heer naar boven en mevrouw ant woordt, dat ze nog bezig is met haar „Cam". „Lig toch niet altijd aan je haar te prutsen", zegt mijnheer dan, maar mevrouw had niet het oog op de kam met een k. Weldra staat zij in de elektronische stelten voor hem en beiden springen naar het Concert gebouw. Ik zou willen, dat gij allen diep doordrongen zijt van de zegen der techniek, zoals die zich nu weer manifesteert. De bestellingen stromen binnen. Een befaamd bisschop uit Madrid heeft er 300 op zicht gevraagd en met name in inbrekerskringen blijkt voor de nieuwe vinding enorme belangstelling te bestaan. YORICK Woensdagnacht omstreeks drie uur is er brand uitgebroken in het bisschop pelijk college te Weert. De brand ont stond in een oude vleugel aan de Molen straat. De vleugel stond al spoedig in lichterlaaie. Het vuur werd bestreden door de brandweer uit Weert, Roermond en Eindhoven. Er bestond geen gevaar voor de leraren en leerlingen.

de Stem | 1962 | | pagina 19