Heidemaatschappij zware tehafl zwaar? hatadqi, er m Wat zit import wijn de uit fles met Italië Liberale tendens in de Hongaarse regering WERKZAAM OVER GEHELE WERELD Grote verdiensten voor landbouw en recreatie Os-stoom-tractor Ruilverkavelingen Weer pramle voor de besten w samen rrj# naar de film... ja, gezellig Regering gaat nu toeslaan NEEM DAN Gemotiveerde opBossing 3 2 2 1 3 13 3 3 3 3 1 ivjj SA L 1 1 De vos preekt lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. PENNING TER NAGEDACHTENIS MRS. ROOSEVELT de passie. Waterboot van Maassluis wordt afgedankt I'ïet ZOete leven... Keten van bizarre beelden houdt de toeschouwer in ademloze aandacht gevangen. Hij ziet roem en rijkdom. Dolle nachten. Rollend geld. En daarachter: eenzaamheid, leegheid, wanhopig schijn-ophouden. La Dolce Vita. Meedogenloos beeld van een maatschappij zonder ziel. Monumentale schepping. Omstreden film, één van de belangrijke bioscoopgebeurtenissen van 1961. Zie, daarom bezoeken iedere dag weer ruim 140.000 mensen een bioscoop; nergens wordt het leven in al zijn veelzijdigheid zó groots ge toond. Steeds weer. ROMANCE A LA CARTE ECHTSCHEIDING OP Z'N ITALIAANS, ECLIPS, DE RUST VAN EEN VERDOOLDE (Le repos du guerrier), DE LANGSTE DAG, DE NOORMANNEN KOMEN. Néém die kaartjes. Verdund runderbloed of druivesap 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 13 (Van een medewerker) Vijf januari a.s. zal het 75 jaar geleden zijn dat de Nederlandse Heidemaatschappij werd gesticht. Deze maatschappij, die alom be kend is om haar cultuurtechnische werken, verdient wel even naar de voorgrond van de belangstelling te worden geheven. De merk waardige verjaardag zal trouwens gepast worden gevierd met een plechtige bijeenkomst te Arnhem op 29 januari a.s. De Nederlandse Heidemaatschappij is uit particulier initiatief geboren en steeds in tegenstelling met wat soms wordt gedacht een particuliere maatschappelijke instelling gebleven. Zij is dus geen overheidsinstelling. Haar ontstaan is toe te schrijven aan zou drukken. Hij stierf in 1938. Hij was i -1 1 toen voorzitter van de maatschappij. Aanvankelijk stond het ontginnen van woeste heidegrond vooraan in de be langstelling. Met zesspannen voor osse- ploegen werd de grond bewerkt en ver beterd met kunstmest, terwijl slechte gronden werden benut voor bosexploi tatie. Hiermee liep men als het ware vooruit op wat thans een sterk accent heeft gekregen bij de werkzaamheden van de maatschappij naast de ruilver- de landbouwcrisis aan het eind van de vorige eeuw, welke aan de dag trad bij de reusachtige uitbreiding van het land- bouw-areaal in Amerika. De Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Land bouw nam daarom in 1888 op Deens voorbeeld het initiatief tot oprichting van de Nederlandsche Heidemaatschap pij, welke tot taak zou krijgen de bin nenlandse oorzaken van de landbouw crisis te bestrijden door het geven van adviezen, voorlichting omtrent moder-1kaveling: de aanleg van recreatiegebie- ner landbouwmethoden, bevordering den. Aan recreatiegebied en behoud,van van land- en tuinbouwonderwijs en ont- natuurschoon is nu immers meer be ginning van woeste gronden. hoefte ontstaan dan aan ontginning tot Haar eerste ontginningswerken wer- landbouwgebied en er valt praktisch ook den uitgevoerd in Noordbrabant en Lim burg. Het bekende landgoed en recrea tiegebied ,,De Utrecht" bij Hilvaren- beek werd bv. door de Nederlandsche Heidemaatschappij aangelegd. In 1891 vond de maatschappij in de heer H. J. Lovink epn directeur, die hoewel hij later andere functies ging vervullen, hij werd o.a. directeur- generaal van de landbouw zijn le ven lang met haar werk verbonden zou blijven en er een eigen stempel op Zware tractoren trekken een enorme diepteploeg door de grond. Tot 1.70 meter diep snijdt het staal in de bodem, om deze beter geschikt te maken voor de landbouw. Foto geheel boven: Draglines in het wijde land van de Poortvlietse wei- hoek, ingezet bij de herverkaveling. (Advertentie) niets meer te ontginnen, Wat bosaanleg betreft, verrichtte de Heidemaatschappij eerst tevens taken, die sinds 1899 door de rijksdienst van Staatsbosbeheer worden waargenomen- De heer H. Lovink is daarvan ook al directeur geweest. De tweede directeur van de Heide maatschappij sinds 1901, de heer A. Nengerman besteedde veel aandacht aan bevloeiingen en voerde moderne cultuurtechnieken in. Waterbeheersing, d.w.z. tegengaan van een tekort of een teveel aan water op de landbouwgron den werd als een der voornaamste voorwaarden voor een gunstige bodem exploitatie onderkend en evenzeer na gestreefd als de bodemverbetering door kunstbemesting of diepploegen. Dit ploegen is in de afgelopen 75 jaar nog al wat veranderd. De osseploeg van 1892 werd vervangen door een stoom ploeg en nu doet men het gemotoriseerd met tractors. De Heidemaatschappij zelf heeft een diepploeg ingevoerd, welke de grond zo nodig t^t 1,70 diep omwerkt. Het behoeft geen betoog, dat het machinepark der maatschappij zich steeds verder moderniseerde en uit breidde. In dit verband mag ook de wegen- bouwtrein worden genoemd, waarmee tevens een ander facet van de werk zaamheden der maatschappij naar vo ren komt: wegenbouw, die weer in nauwe betrekking staat met de ruilver kavelingen, die zij propageert, ontwerpt en ook uitvoert, voor zover zij daartoe opdrachten kan verkrijgen. Een betere verdeling en bereikbaar heid van de landbouwpercelen werkt een economischer exploitatie in de hand. Reeds in 1915 voerde de Ned. Heidemaatschappij een ruilverkaveling uit op Ameland. Zij kwam ertoe een hoofdafdeling op te richten voor deze diensttak. In 1924 werd de ruilverkave ling wettelijk geregeld. Op dit terrein blijft nog veel te doen, want nog maar 10 procent van de oppervlakte, welke ruilverkaveling behoeft, werd inderdaad herverkaveld. Circa anderhalf miljoen hectare landbouwgrond vraagt nog om deze vernieuwing, die kan geschieden door wettelijke ruilverkaveling en door ruilverkaveling bij overeenkomst, dus op vrijwillige basis. In 1958 heeft de Cultuurtechnische Dienst, die van 1935 dateert, hiertoe een plan opgesteld, dat in de loop van verscheidene jaren uit gevoerd wordt. Een bijzondere verdienste heeft de Ned. Heidemaatschappij zich verworven door haar hulp en activiteit bij de werkverschaffing in twee wereldoorlo gen en de periode van grote werkloos heid, welke daartussen ligt, ofschoon zij hierbij tegen de draad van haar eigen economische opzet moest ingaan. Het ging er immers om zoveel moge lijk mensen bij cultuurtechnische wer ken in te schakelen en daarom werd machinaal werk, waar dat kon, door mankracht vervangen. Bij abnormale tijden passen abnormale methoden. Men bereikte er in ieder geval mee, dat 70.000 mensen bij cultuurtechnische werken konden worden ingeschakeld. Thans is bij onze volledige werkgelegen heid dergelijk uit de hoek gezocht aan vullend werk nog slechts een zeldzaam heid. Men moet een zelfs noodzakelijk werk laten rusten, wegens gebrek aan mensen. Natuurlijk moest de Ned. Heidemaat schappij bij haar steeds omvangrijker wordende werkzaamheden ook aandacht besteden aan de opleiding van de cul tuurtechnische werkers. In 1903 stichtte zij hiervoor al een cursus, waaraan ook particulieren konden deelnemen- Duizenden jonge mensen zijn in de loop der jaren op deze cursussen gevormd. In 1953 werden de cursussen omgezet in een Hogere en Middelbare Bosbouw- en Cultuurtechnische School, gevestigd in het park Sonsbeek te Arnhem. Het diploma van de Hogere School geeft recht op studie aan de Landbouwhoge school te Wageningen. De school te Arn hem is de enige in Nederland, waar middelbaar bosbouw- en cultuurtech nisch kader wordt opgeleid. Noemen wij nog enkele bijzondere werken van de jubilerende maatschap pij zoals de Peelontginning in Noord brabant en Limburg, waar evenals in Drente het veengebied werd omgescha pen in landbouw-, veeteelt- en tuin- bouwgronden, waardoor tevens een om keer in mistroostige sociale toestanden werd bewerkt. Daar zijn thans nog grote werken aan de gang voor ruil verkaveling, bodemverbetering en wa terbeheersing. De projecten Deurne en Montfort zijn in dit opzicht bijzonder spectaculair. Vermeld mogen verder worden het recreatieplan Beekse Bergen bij Til burg en de ruilverkaveling Heusden en Altena evenals die van de Essche stroom; in Limburg de vrijwillige ruil verkaveling Wanssum en de aanleg van sportvelden in het zuiden; in Zeeland het recreatieplan voor het Veerse Meer met o.a. de jachthaven Wolphaartsdijk, het recreatieplan Vlissingen en het spaarbekken Braak man; in Utrecht het zwembad Soest- duinen, recreatieterreinen onder Amersfoort, picknickplaatsen op de Utrechtse Heuvelrug en uitbreidings plannen van de gemeente IJsselstein. Men z;iet hieruit ook duidelijk, hoe1 de werkzaamheden van de maatschappij van karakter zijn veranderd en hoezeer het accent daarbij verplaatst werd van ontginning naar ruilverkaveling en re creatie. Intussen blijft de Ned. Heidemaat schappij haar eerste doelstellingen ge trouw, wat niet enkel hieruit blijkt, dat zij er bij ontginningen aan het Veerse Meer ook weer bij is, maar nu vooral uit de werkzaamheden, die zij op steeds groter schaalin het buitenland ging verrichten. Sinds 1952, dus al weer tien jaar, is zij werkzaam in de ontwikke lingsgebieden van Afrika, Azië en Zuid-Amerika, van Tunesië tot Swazi land, van Syrië tot Korea, van Mexico tot Brazilië. Vooral in Suriname en Irak werkt zij aan belangrijke projecten. Zo blijft haar kennis en ervaring bruik baar en vruchtbaar ten algemenen nutte ook buiten Nederland. Ditmaal wist geen enkele deelnemer beslag te leggen op de prijzenpot, waardoor deze is opgelopen tot f 2.929,99. Voor de volgende ronde wordt weer een premie van f 500.uitgeloofd voor diegenen die de beste prestatie leveren. De sociale pot is met f 313,02 aangegroeid tot f 263.283,94. EN LAAT HEB we HIER fftt TJA- Ik MOET f fJnilJI.X -RFMT fciicT VE-L -W—A lu VROEG IP I kwartje per kolom^ 4 kolommen f I.- A. Met haar juwelen kan deze dame iemand de ogen uitsteken (pronken met iets dat de ander niet heeft) en met haar lange nagels kan zij de ogen uitkrabben. Waar zij het meest zin in heeft is niet uit te maken (3). B. Er kan best iets anders in deze gebakdoos zitten, b.v. ijsjes, croquetjes, etc. (2). C. „Ach die bui zal wel overdrijven," zou de man hoogstens denken of bij zichzelf zeggen. (Om een regenbuitje zou de vrouw vast niet huilen.) Hij (slaande op een andere persoon) past hier het best (2). D. „Je kunt me nog meer vertellen," is minder gunstig dan „je kunt me wel zoveel vertellen". Aangezien de heren veel plezier hebben, past hier wel zo veel het best (1). E Het hangt er helemaal van af of de biede heren op de achtergrond vroeger, later of op dezelfde tijd moeten be ginnen en of zij even ver moeten rei- zèn als de persoon waarover zij spre ken. Beide woorden kunnen van toe passing zijn (3). F. Zeggen (hier in de betekenis van „als oordeel te kennen geven") is iets bondiger, beknopter, dan „vertellen". Dat het hier een ernstige zaak betreft, is duidelijk. Zeggen heeft derhalve de voorkeur (1). G. Deze man heeft geslapen. Wanneer hij 's nachts wakker wordt, zal hij denken ,,nog donker". Heeft hij echter overdag geslapen (b.v. door ziekte of nachtwerk) dan kan hij zo laat wakker worden, dat het „al donker" is. Beide gevallen zijn dus mogelijk (3). H. Het is niet uit te maken of het over een vrouw of over een groepje bekende mensen gaat (3). I. De man kan met de boemeltrein gaan, maar hij kan ook aan de boemel gaan met b.v. de sneltrein. Beide ge vallen zijn mogelijk (3). J. Dit meisje is nog erg jong. Zelf iets breien en zelf iets kopen, zijn dingen, waar zij nog trots op is (3). K. Of de man bralt (snoeft, praalt) of brult (om koffie of thee) is niet uit te maken (3). L. „Geen goed doen" is een vaste uit drukking. Geen heeft derhalve de voorkeur (1). o. S BELANGRIJK! Deze puzzel „Wat zegt U?" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 18 uur in het bezit zijn van „Wat zegt U?", postbus 2500, Amsterdam. Alleen door de P.T.T. gestempelde briefkaarten zijn geldig. De prijs winnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de volgende publikaties bekend gemaakt. II 1 B I E 8 D E p E 8 F 1 H i 1 K Smnnii neut .J De Amerikaanse beeldhouwer Floyd Dewitt heeft van een atelier voor edel- smeed- en penningkunst (de koninklijke Begeer te Voorschoten) de opdracht aan vaard een ontwerp te vervaardigen voor oen penning ter nagedachtenis van mevr. Eleanor Roosevelt. De penning wordt uitgebracht in een serie, gewijd aan personen wier werken leven van grote waarde zijn geweest voor de wetenschap of cultuur. De sinds kort in Den Haag wonende Amerikaanse beeldhouwer is een leerling van prof. V.P.S. Esser te Amsterdam, Het is niet uitgesloten dat het Hon gaarse volk de revolutie van oktober 1956 tegen de communistische onderdrukkers toch gewonnen heeft. In de afgelopen maanden heeft de lei der van de Hongaarse communistische partij, Janos Kadar, de westerse wereld zeer verbaasd door enkele onverwachte liberale maatregelen te treffen. Weinig westerse experts geloofden dat Kadar, die door het Kremlin als Hongaarse pre mier werd aangesteld nadat de revolutie met Russische tanks de kop was inge drukt, zo ver in liberale richting zou gaan. Een van zijn meest verbazingwekkende stappen was het verminderen van de bevoegdheden der Hongaarse geheime politie. Een lid van deze politie mag een burger niet meer in het holst van de nacht wekken en hem zonder uitleg meenemen. Vroeger zag men sommige van deze slachtoffers nooit meer terug. Thans moet de politie een bevelschrift tot huiszoeking hebben voordat zij hui zen mogen binnengaan. Ook kan men niet meer vervolgd worden omdat men geen communist is. De Hongaren hebben genoeg ervaring om te weten dat zij niet te ver moeten gaan in hun verzet tegen de commu nistische partij en de regering. Een openlijke demonstratie of aanval zou zeker op strenge maatregelen uitlopen. Nieuw is ook Kadar's houding tegen over niet-communisten. Deze kunnen nu betrekkingen krijgen in alle regerings- en administratieve departementen. Hij heeft zelfs voorgesteld dat niet-partij- leden die de vereiste kennis bezitten, hoge posities gegeven worden, op voor waarde natuurlijk, dat zij het met het beleid van de partij eens zijn. Onder het nieuwe beleid van Kadar speelt de sociale achtergrond van iemand niet zo'n belangrijke rol meer bij het verkrijgen van regeringsposities en bij de toelating tot scholen en universiteiten. Vroeger moest een Hongaar bewijzen dat hij van proletarische afkomst was, voor dat hij op een universiteit aangenomen kon worden, of een regeringsbaan kon krijgen. Kadar heeft ondertussen zijn eigen moeilijkheden binnen de communistische partij. Velen van de onverbeterlijke communisten zijn over de liberale maat regelen zeer ontevreden. Westerse ex perts zijn van mening dat de kaarten op tafel zullen komen tijdens het aan staande communistische partijcongres dat op 20 november in Boedapest zal begin nen. De Hongaarse premier heeft al ver schillende van zijn tegenstanders uit de weg geruimd, waaronder hooggeplaatste collega's van de vroegere partijleider, Matyas Rakosi, die nu in ballingschap in de Sovjet-Unie woont. Al deze liberale maatregelen betekenen niet dat Kadar plotseling een groot fi lantroop is geworden. Westerse experts geloven vast, dat deze maatregelen alleen maar defensief zijn. Zij zeggen dat Ka dar bang is voor een herhaling van de opstand van 1956, als hij niet een meer liberale richting zou aanhouden om de steun van het volk te winnen. Woensdag is de bouw van het nieuwe watervoorzieningsproject van de gemeen te Maassluis aanbesteed. De huidige wa tervoorziening bestaat uit het aanvoeren van water met de waterboot „Maasland- sluis", die dagelijks haar water uit het Brielsemaasboezem pompt. Na het gereed komen van de nieuwe installatie wordt deze waterboot overbodig. In verband met de te verwachten groei van Maassluis wordt er ruimte gereser veerd om de twee ontworpen reinwater- kelders te kunnen uitbreiden. Film is een feest. ltV#i (Eigen buitenlandse dienst) Binnenkort zuilen in Italië enkele spec taculaire processen plaatsvinden. Dan zul len lieden waaronder personen met klinkende namen terechtstaan, die al te snel ten koste van het publiek ryk wilden worden door ze een mengsel van afval, veevoer, chemische preparaten en huisvuil als kaas te verkopen, of door een mengsel van margarine en tot poeder vermalen paardelioeven als natuurboter op de markt te brengen. Toen de politie in Milaan achter het schandaal met de kunstmatige kaas kwam heerste er onder het publiek een zieden de verontwaardiging. En dat was te be grijpen. Daar de put altijd pas gedempt wordt nadat er een kalf verdronken is, werd de ontdekking in Milaan de aanleiding tot een grootscheeps onderzoek door het gehele land. Deze voerde tot verrassende ontdekkingen. In Triëst werd in dertien winkels minderwaardige Italiaanse kaas van een bedenkelijk fabriekje als echte Zwitserse Emmenthaler in originele ver pakking verkocht. Erger was het met de wijnverkoop. Wat vele flessen oe- vatten was een brouwsel van water, ver moedelijk zelfs eenvoudig sloot-of bron een deel originele wijn, een water met beetje industrie-alcohol en kleurstof. Dit brouwsel, dat ook zijn weg naar het buitenland heeft gevonden en daar na tuurlijk als echt Italiaans verkocht wordt kan zelfs de gezondheid schaden. Als „frisse olijfolie" vond men een goudgeel mengseltje van planten- en dierenvet. En het beroemde „Venetiaan- se ijs" bleek met een schadelijk middel houdbaar gemaakt te worden. Nu zijn levensmiddelenvervalsingen niet uitsluitend Italiaanse aangelegen heden; ze komen in alle landen voor. Maar Italië heeft op dit gebied nogal een reputatie. Sinds Italië een export land geworden is, worden ook buiten landse verbruikers bij de neus genomen. De politievondsten hebben het Italiaanse volk, dat altijd maar met een zekere indolentie dit levensmiddelenbedrog incas- seerde als een Italiaanse onvermijdelijk heid, tot opstand gebracht. Nu zou het toch eindelijk daarmee eens gedaan moe ten zijn. In de „Stampa" werd in brieven van lezers zelfs om de doodstraf voor de vervalsers geroepen. De overheid heeft uit de reacties van het publiek wel be grepen, dat zij tegen deze levensmidde- lenvervalsingen eindelijk eens energiek moet optreden. Minister-president Fan- fani heeft er zich zelf mee bemoeid. Zijn uitvoerige besprekingen over de situatie leidden tot het besluit nieuwe richt lijnen op te stellen voor een nieuwe strenge levensmiddelenwet, die nog in de huidige zitting van het parlement uiter lijk lente 1963 afgehandeld zal worden. De nieuwe wet zal kwistig met gevan genisstraffen omspringen. Maar waaraan het mankeert is de doorvoering der vi gerende wetten. Tot nog toe zijn de vervalsers met al te zachte handschoenen aangepakt. Intussen, voor het buitenland is het wel van belang met al die facetten van dit Italiaanse probleem bekend te wor den. In Duitsland werd onlangs vier mil joen liter Italiaanse wijn in beslag ge nomen en in het riool gegoten, omdat die wijn een mengsel bleek te zijn van ern aftreksel van de vrucht van de Johannes broodboom, gips, runderbloed, gelatine, chemische kleur- en aromastof- fen. Elk spoor van druivesap ontbrak. De lezers mogen wel bedenken, dat alle waar naar zijn geld is en dat wijn kopen een zaak van kennis en vertrou wen is. Men moet dan ook op zijn hoede zijn, wanneer Italiaanse wijnen of wijnen in het algemeen uit het buitenland af komstig, aangeboden worden tegen prij zen, die ongeloofwaardig laag zijn, of schoon zelfs een hoge prijs lang niet al tijd een waarborg voor kwaliteit i.s (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 13