Belgische staatsproblemen stroomversnelling nu in WEET U HET ECHT BETER ALS HET OM DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE GAAT? k Ruzie mr. en Kamer Beerman onbeslist BEROEP VAN KAMERVOORZITTERS MAGAZIJN VAN DER PUTTEN LICHT DE TWEEDE KAMER IN Optrekking kinderbijslag aan loonstijging I Schema der openbaring op Concilie in discussie ipnii [DILJARDI Geen Chinees wel Japanner F VIEUX Eervol ontslag verleend Nieuwe wetten zonder nieuwe geest nutteloos experts VAN DEN BOS «OMHÏHI.'H srassiü! RIJSWIJK In eerste 1963 wet lielft op geneesmiddelen in werking Ook hondsdolheid in Buenos Aires VOLGENDE WEEK IN DE 1 Felle aanval van Indiase troepen op Chinezen Verwaarlozing baby Anderhalf jaar voor ouders Cholera-epidemie op Nieuw-Guinea breidt zich uit DIOEANDA Vlottere overdracht dan eerder landingsrech ten in Djakarta Maximum snelheid op rijksweg Den Haag-R dam Kans bestaatdat het wordt afgewezen Hongarije levert Brit uit aan Sovjet-Unie Nog steeds strijd in Jemen BEURS VAN AMSTERDAM Internationals vast in de markt DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 (Advertentie) O (Van onze Belgische correspondent) In België is de parlementaire zittings periode 1962-1963 geopend met oproepen door de twee Kamervoorzitters tot na tionale verstandhouding, gematigdheid en wederzijds begrip tussen Walen en Vla mingen. Kamervoorzitter Achiel Van Acker be- tooogde, dat „onze bevolking, zowel de noordelyke als de zuidelijke", in de loop van de geschiedenis een voortdurende strijd heeft gevoerd om haar vrijheid te bewaren. Tot scheiding aanzetten is de histori sche werkelijkheid geweld aandoen. „Na tuurlijk mag en moet men Vlaming, "Waal of Brusselaar zijn en daar trots op gaan, maar men dient zich ook op een hoger niveau, in een ruimer menselijk verband te plaatsen. De wereld vormt een eenheid, en in Europa, dat een on derdeel van die eenheid is, neemt België slechts een heel klein plaatsje in". Senaatsvoorzitter Paul Struye gaf toe, dat de Vlaams-Waalse betrekkingen in de jongste maanden een soms veront rustende verhouding hebben aangenomen. Toch moet de onmisbare herziening van de grondwet in een geest van natidnale eenheid worden voorbereid. Volgens de Belgische senaatsvoorzitter moeten aan de toekomstige status van België twee grote beginselen ten grondslag liggen: 1. de absoluut^ gelijkheid in rechte en m feite, onbeperkt en zonder bijbedoeling, van de twee talen en de twee kuituren; 2. institutionele bepalingen die het on mogelijk maken dat voortaan Vlamingen. Walen en Brusselaars nog tegenover el kaar komen te staan. Nochtans waarschuwde hij dat een harmonische ontwikkeling van België niet kan bereikt worden met wetteksten alleen, hoe deugdelijk die ook mogen zijn. „Over de teksten heen moeten we een geest scheppen die ze bezielt en eenheid versterkt". Deze oproepen van beide Belgische Kamervoorzitters kwamen op tijd, want algemeen is men van oordeel, dat de Bel gische Staat tijdens het thans begonnen parlementaire jaar aan een vuurproef zal worden onderworpen. Inderdaad ligt het in de plannen van de regering-Le- fèvre-Spaak, de tweede en de'derde taai- ontwerpen in de komende maanden te doen goedkeuren. Volgens de Belgisch* regering is zulks een minimum-voor waarde om met het verleden schoonschip te maken en om te kunnen beginnen aan de consolidering van de Waals-Vlaamse verhoudingen op basis van een nieuwe Belgische grondwet. Een beperkte parle mentaire werkgroep is onlangs gestart met de studie van zulk een nieuwe grondwet. Toen de regering destijds haar drie taalontwerpen indiende, meende zij dat het eerste ontwerp het afbakenen en het vastleggen van de taalgrens op geen enkele ernstige moeilijkheid zou stuiten. Welnu, de ervaring heeft uitge wezen dat de Luiker Walen een zoda nige herrie hebben veroorzaakt over de overheveling van de Voerstreek naar dé Vlaamse provincie Limburg, dat het zo wel in Kamer als Senaat tot een stem ming kwam waarbij Vlamingen van alle partijen tegenover Walen van alle par tijen kwamen te staan. De Luikse socia-, listische minister Merlot zag zich daarna gedwongen af te treden. Wat zal het voorden wanneer het tweede en het derde ontwerp ter sprake komen? Het tweede ontwerp heeft be trekking op het bijzondere taaistatuut in de Brusselse agglomeratie, het derde op de taalhomogeniteit van Wallonië en Vlaanderen in de sector van het onder wijs. De Walen beweren, dat beide ont werpen in het voordeel van de Vlamingen zijn. omdat de tweetaligheid bij de Vla mingen veel meer verspreid is dan bij de Walen. Bijgevolg zullen het vooral Vlamingen zijn, die de beste posten zul ten toegewezen krijgen in de centrale besturen. De Vlamingen van hun kant verzetten zich met klem (denk aan de eerste en de tweede mars op Brussel) tegen „faciliteiten" die aan Fransspre kenden zouden moeten worden toegekend in negen tot dusver uitsluitend Neder landstalige gemeenten in het Brusselse, evenals te Leuven, Brasschaat en Mol, waar Franstalige scholen zouden opge richt worden ten behoeve der kinderen van het Franstalige universiteits-, mili tair- of kernwetenschappelijk personeel. De Belgische regering wenst ook, dat tijdens de nieuwe zittijd de parlemen taire zetelaanpassing wordt doorgevoerd. De zetelaanwyzing per Belgisch arron dissement geschiedt inderdaad nog steeds op grond van totaal verouderde bevol kingscijfers, wat als gevolg heeft dat bepaalde Waalse arrondissementen teveel zetels bezetten in verhouding tot hun bevolking, terwijl meer dan een half miljoen Vlamingen in het Belgische par lement niet vertegenwoordigd zijn. Een belangrijk gedeelte van de Waalse publieke opinie wil zulke zetelaanpas sing slechts toestaan op voorwaarde dat Wallonië uitdrukkelijke waarborgen zal verkrijgen tegen ,minorisering" in het Belgische staatsverband. Daarom eisen de Walen de instelling van een zgn. „pari taire" of „geografische" senaat, waarin Vlamingen en Walen even talrijk verte genwoordigd zijn. Zulke 'hervorming is evenwel slechts mogelijk na de goedkeu ring van een nieuwe grondwet en dat kan slechts geschieden na het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen, en de Vlamingen weigeren met de zetelaanpds- sing te wachten tot na de volgende stembusronde. Waarop de Walen alweer reageren met de bemerking, dat in zulke omstandigheden de grondwetsherziening het werk zal zijn van een Vlaamse meer derheid. wat niet aanvaard kan worden door de Waalse minderheid. Men merkt het: telkens loopt men in een kringetje of belandt men in een steegje zonder einde. De Belgische rege ring staat voor een bijna bovenmenselijke opdracht, al die tegenstrijdige en middel puntvliedende krachten onder controle te houden. (Advertentie) HANDELSCOMPAGNIE CV (Van onze Haagse redacteur) De wet op de geneesmiddelenvoorzie ning zal in de eerste helft van 1963 in werking treden. Dit heeft minister Veldkamp (Soc. Zaken en Volksgezondheid) de Tweede Kamer in de memorie van antwoord op zijn begroting medegedeeld. Hierin gaat de minister ook in op het gebruik van het geneesmiddel thalido mide (Softenon). Hij zegt, dat het voor komen van gevolgen van dit en andere geneesmiddelen niet uitsluitend afhangt van de wettelijke bepalingen. Dit voor komen dient mede te geschieden in het wetenschappelijk onderzoek. dat aan de toepassing van een geneesmiddel ii de praktijk vooraf dient te gaan. Er zul len dan ook scherpere eisen aan het vooronderzoek dienen te worden gesteld om zo groot mogelijke garanties tegen onheil te hebben. Tegelijkertijd echter mag dit niet lei den tot te grote vertraging van de komst van nieuwe geneesmiddelen. Het nadere onderzoek naar het gebruik van thali- domide-preparaten is rjog niet afgeslo ten. Over de fluoridering zegt de minister, dat geen sterkere drang tot snellere en uitgebreidere invoering no dig is. Reeds zullen binnenkort ruim 3.000.000 Nederlanders gefluorideerd drinkwater gebruiken. EEN GROEP van tien Polen beeft giste ren in Kopenhagen om oolitiek asiel ge vraagd. Zij hadden als verstekeling op een boot meegevaren. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft gisteren te kennen gegeven dat het verzoek om ontslag, dat de heer Van der Putten heeft ingediend, is ingewilligd. „Er kan worden aange nomen", aldus gaf htf te kennen, „dat het verzoek is verleend met het predi kaat eervol". Ondertussen heeft de heer Van de-r Putten aan de voorzitter van de Twee de Kamer, de heer L. Kortenhorst, een afschrift gestuurd van het schrijven, dat hij aan minister Visser heeft gezonden en waarin hij ontslag vraagt als ambte naar. De geest van dit schrijven komt in grote lijnen overeen met de tekst, waarop hij zijn beroep grondt bij het Arnhemse ambtenarengerecht. Dit be roep is zoals wij gisteren meedeel den gegrond op de overweging dat de minister van Defensie weigert in te gaan op Van der Puttens verzoek tot rehabilitatie. „Ik mis", aldus schrijft Van der Put ten aan de minister, „in uw schrijven (waarin hem gelast werd zich als amb tenaar in Nieuw-Millingen te melden, red.), het voornaamste punt en wel een antwoord op mijn beroep, dat ik deed op het beginsel van behoorlijk bestuur en de normen van fatsoen, waarbij ik u verzocht uw beledigende en smade lijke commentaren bij mijn ontslag te rug te nemen". „Verder blijkt", aldus het schrijven van de heer Van der Putten, „dat u zelfs niet overweegt mij enigszins scha deloos te stellen voor de door uw han delwijze berokkende financiële schade". De heer Van der Putten vraagt zich bovendien af of de minister in alle eenvoud denkt dat een tech nisch hoofdambtenaar eerste klasse na eerst door hem persoonlijk als persoon en als ambtenaar openlijk De Argentijnse minister van gezond heid, Tiburcio Padilla heeft verklaard, dat de hondsdolheid die dit jaar in Bue nos Aires en omgeving 24 mensenlevens heeft geëist, een nationaal probleem is geworden. Van de 570 mensen die dit jaar zijn gebeten zijn 234 tegen hondsdolheid be handeld. Ruim 1.200 honden die deze ziekte hadden, zijn opgepakt en afge maakt. Ongeveer 1.500 zijn in observatie. Padilla zeide dat de regering spoedig een decreet zou uitvaardigen, krachtens hetwelk alle eigenaars van honden hun dieren binnenshuis of in de tuin moeten houden. Zwerfhonden zullen worden af gemaakt. (Van onze Haagse redacteur) De regering zal per 1 januari i963 de kinderbijslagbedragen aan passen aan de sinds 30 september 1960 opgetreden loonstijging. Het gaat hier om de bedragen zoals die zijn opgenomen in de algemene kinderbijslagwet en de kinderbij slagwet voor loontrekkenden. Dit deelt minister Veldkamp (Soc. Zaken) mede in de memorie van ant woord op zijn begroting aan de Tweede Kamer. De nieuwe uitvoeringsmaatregelen krachtens de a.k.w. zullen bijtijds d.w.z. voor 1 januari a.s gereed zijn. De uitvoering van de nieuwe kinderbij slagregeling zal volgens de minister voor werkgevers en werknemers even eenvoudig kunnen geschieden als thans Nieuw is echter dat kin.derbijslaglijsten. behalve bij de Raden van Arbeid, ook oïj de postkantoren verkrijgbaar zullen zijn. Andere mededelingen van de minister houden in: De minister zal zich beraden over de consequenties van zijn nieuw loon systeem t.ov. het voorontwerp-arbeids. voorwaardenwet en de S.E.R. hierover opnieuw een advies vragen. Er komen binnenkort nadere regelingen van het maximumdagloon en de verhoging van de loongrens in de sociale verzekerings wetten. Geen werktijdverkorting De minister kan geen voorstel tot een nieuwe aanmerkelijke verhoging van de a.o.w. in het vooruitzicht stellen. Even min verdient zijns inziens gelet op de huidige economische omstandigheden een verdere arbeidstijdverkorting aanbeveling. Ook de 9-urige werkdag bij een 5- daagse werkweek zal niet worden ver kort. De inspanning om buitenlandse ar beidskrachten aan te trekken acht de minister in verhouding met de bestaan de vraag voldoende. Uit Griekenland en Portugal zullen als gevolg van over eenkomsten nu ook binnenkort arbei ders te verwachten zijn. De pendel naar Duitsland bedroeg op 31 maart jl. 16.704 mannen en 2780 vrou wen; de pendel varr Duitsers naar Ne derland 633 mannen en 645 vrouwen. beledigd en gesmaad te zijn en die zo doende van alle gezag ontdaan is, op een simpel schrijven zonder meer zijn werkzaamheden maar weer kan aanvangen en daarbij in zijn functie het vereiste gezag weer zou kunnen handhaven. De schrijver concludeert tenslotte dat j de mentaliteit van de minister en zijn adviseurs ten opzichte van zijn persoon nog niets is veranderd. Deze mentaliteit suggereerde jarenlang, dat hij het was die actie voerde tegen het departement. Deze suggestie moest alle actie tegen hem plausibel doen schijnen, doch zij vond een einde bij de Raad van Be roep, waar de minister moest erkennen dat van actie van de zijde van Van der Putten geen sprake is geweest. „Wel licht is het u thans wel bekend van wie dan wel zodanige actie is uitgegaan dat een „zaak" rondom mij kon ontstaan", aldus eindigt de brief. Hebt u als niet-abonnee geen verkeerd beeld wan neer u over de Katholieke Illustratie denkt of praat? Misschien te ouderwets, te star, te stijf? De enige manier om goed over dit moderne, flitsende, actuele gezinsblad te kunnen oordelen, is het eens goed te lezen en er eens echt van te genieten. Dan zult u tot uw verrassing ontdekken, dat dit blad na twee of drie nummers onmisbaar voor u wordt, als lezer èn als katholiek. Wat zegt u van dit sportief aanbod? k Stuur onderstaande bon In open envelop, gefrankeerd met 4 ct. postzegel, aan: Katholieke Illustratie, Nassaulaan 5f. Haarlem. BON Gaarne zal ik de Katholieke llluitratis gratis en vrijblijvend 3 weken op proef ontvangen. Naam: Adres: Plaats DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE het familieblad, waarbij u zich het beste thuis voelt. TROUWDAG IN DE PENDSJAAB Massahuwelijken in India. TECHNICOLOR OP HET ST. PIETERSPLEIN Clericale modenotities tijdens het Concilie. JUBILEUM VAN DE MARIONETTEN Bert Brugman en zijn artiesten. Nu er de laatste tyd verschillende aan- valléh zyn gedaan op personen en za ken van 'Chinezen in India, pogen zy, die op 'Chinezen lijken en dergelijke aanvallen willen voorkomen, de bevol king duidelijk te maken dat zij niets met de aanvallers in het noordoosten van het land gemeen hebben. Zo plakte een Japanse inwoner van Calcutta een plakkaatje op de voorruit van zyn auto, waarop hij in drie talen plus de afbeel ding van zijn landsvlag kenbaar maakt, dat hy geen Chinees doch een Japan ner is. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft giste ren de begroting van justitie goed gekeurd na een benedenmaatse, onbesliste ruzie met minister Beerman over de vraag, aan wie nu het trage tempo bij de wetge ving op justitie te wijten is, aan de Kamer of aan de minister. Verscheidene kamerleden gaven de bewindsman de schuld. Ik heb niet ge merkt dat de kamer om we-rk verlegen zit, kaatste mr. Beerman terug. Maar had hij niet veel meer wetsontwerpen toegezegd dan zijn ingediend? De kamer had het me maar niet zo moeilijk moe ten maken met „allerlei betweterij", ant woordde de minister. De toon van de be windsman was af en toe zo hatelijk, dat het leek alsof hij een conflict zocht. Een enkel kamerlid pruttelde wat na. De kamer als geheel liet de toegeworpen handschoen echter liggen. Minister Beerman zweeg in alle talen over de uitspraak in het Luikse Softe- nonproces. Over deze door mr. Baeten (K.V.P.) aan de orde gestelde rechts zaak onthielden ook de A.R., P.v.d.A. en V.V.D. zich van commentaar. Mr. Van Gelder (C.H.U.) beperkte zich tot de opmerking, dat men tegenstander kan zijn van euthanasie, maar toch voor een bepaald geval straffeloosheid wenselijk kan achten. De problematiek rond de spijtoptan ten kwam ook al niet uit de verf. Er werden hier eveneens over en weer ver wijten gemaakt. Ze vlogen heen en weer als ping-pongballetjes in een rusteloos partijtje tafeltennis dat maar niet ten einde wilde komen. Vermeldt zij ten slotte nog de aansporing van mr. Beer man aan het adres van de pers „het bindmiddel tussen rechtszaal en volk" om wat voorzichtiger te zijn met de strafrechtpleging en wat meer aandacht te besteden aan de civiele rechtpleging. Mr. Beerman vroeg met name wat gro tere terughoudendheid te betrachten met het publiceren van gegevens waar- Indiase troepen hebben een hevige aanval gelanceerd op Chinese strijd krachten in het gebied ten noordwesten van Walong, in het noordoostelijk grens gebied. Dat gebied vormt een sleutel positie voor de verdediging van de oost flank der Assamvallei. New Delhi heeft maatregelen aange kondigd om de burgerverdediging op te voeren. Studenten en parlementsleden zullen een militaire opleiding krijgen evenals de gezonde mensen in de grens gebieden. uit de identiteit van een verdachte „te sterk" naar voren kan komen. In dié publiciteit zit een extra straf voor de verdachte en zijn gezin, betoogde de minister. De rgechtbank in Den Haag heeft gisterochtend de 31-jarige steigerwerker A. H. en zijn 29-jarige echtgenote B. J. van der B. uit Den Haag ieder veroor deeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, wegens verwaarlozing van hun zes maanden oude baby, tengevolge waarvan het kind overleed. De officier van justitie had tegen de man twee jaar en 'tegen de vrouw een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Het meisje werd 3 december geboren. Op 13 juni stierf het, blijkens het dok tersrapport, door verwaarlozing en ondervoeding. Van 24 mei tot 7 juni lag haar man in het ziekenhuis en in die tijd overleed de vader van de vrouw. Zij had het toen niet meer aangekund. Bovendien vertrouwde zij haar man niet. Waarschuwingen van een nicht om een dokter bij de baby te laten komen, werden genegeerd. De man trok zich meer van zijn hobby's aan dan van zijn gezin. Het nieuwe hoofd van de gezondheids dienst in Nieuw-Guinea. de Philippijnse professor Mariano Icasiano, heeft offi cieel verklaard, dat de cholera-epidemie zich langs de zuidkust nog steeds uit breidt. Dit ondanks het feit dat hier en daar gunstige resultaten zijn geboekt. Deze week werd voor het eerst cho lera geconstateerd in het plaatsje Sa- moen nabij het hooggebergte, twintig mijl stroomopwaarts van Perimapom. In totaal worden thans langs de zuid kust van Nieuw-Guinea 600 cholerapa- tiënten verpleegd. Ruim 250 Papoea's zijn reeds aan de ziekte gestorven. De werkzaamheden van de medische teams, die door het gebied trekken wor den ernstig bemoeilijkt door het feit, dat veel Papoea's uit angst voor vacci natie op de vlucht slaan. Dikwijls wor den nieuwe gevallen pas gemeld, als de slachtoffers reeds zijn overleden, waar door het besmettingsgevaar vaak bijzon der' groot wordt De waarnemend president van Indo nesië, ir. Djoeanda, heeft gezegd, dat Indonesië aan de K.L.M. landingsrech ten zou kunnen verlenen na het her stel van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. „Maar het herstel van deze betrekkingen hangt af van de overdracht van Westelyk Nieuw-Guinea van een V.N.-bestuur aan een Indonesische bestuur", aldus Djoe anda. 'In onze editie van gisteren meldden wij reeds, dat Djoeanda aangedrongen had op een snellere overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea. In Haagse diplomatieke kringen zegt men, dat het hoogst ongebruikelijk en in strijd met de hoffelijkhedi zou zijn voorwaarden te stellen voor herstel van diplomatieke betrekkingen. Aan zijn uitlatingen omtrent de lan dingsrechten voegde Djoeanda nog toe, dat de K.L.M. niet kon verwachten, dat haar landingsrechten even uitgebreid zouden zijn als zij ooit in Indonesië zijn geweest, omdat nu vele andere buiten landse luchtvaartmaatschappijen lan dingsrechten in Indonesië hebben. Minister Korthals (Verkeer en Water staat) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat op een weg gedeelte van de rijksweg Den Haag- Rotterdam, de drukste verkeersweg van Nederland, een maximum-snelheid zal worden ingesteld. Die maximum-snelheid gaat met name gelden voor het weg gedeelte bij Delft, waar het zesstrooks- gedeelte overgaat in het vierstrooks- gedeelte. Op dit punt zijn zoveel onge lukken voorgekomen, dat het als het gevaarlijkste weggedeelte in Nederland beschouwd kan worden. Drs. Korthals, die terzake vragen be antwoordde van mej. Schilthuis (PvdA) verklaarde, dat het de bedoeling is de gehele rijksweg Rotterdam-Den Haag tot zes rijbanen uit te breiden. Met de ko mende maximum-snelheid wil hij de periode overbruggen, die met de recon structie van de weg gemoeid zal zijn. De minister verwachtte, dat de verbe tering van de weg in de loop van 1964 gereed kan komen. Hij kondigde ver der aan, dat ook op andere rijkswegen overgegaan zal worden tot een invoering van een maximum-snelheid, dit naar aan leiding van de bevredigende resultaten, die hiermee onlangs tijdens feestdagen bij wijze van proef genomen zijn. De eerste discussies, die op het concilie woensdag over het sche' ma betreffende de bronnen van de openbaring gevoerd zijn, hebben in feite ten doel gehad een prin cipiële erkenning van de nieuwe theologie te krijgen, meer in het bijzonder het recht van de theolo gen te verzekeren om naar nieuwe aangepaste formuleringen van de oude geloofswaarheden te zoeken Deze discussies hebben nog geen definitief resultaat opgeleverd Het onbevredigende zou niet zo zeer bestaan uit het feit, dat duf delijk een grote meerderheid het ingediende schema heeft afgewe zen, maar veeleer in het feit, dat geen positief ander voorstel ge daan is dat de twee-derde meer derheid kan halen. Kardinaal Ottaviani, de voorzitter van de theologische commissie, beriep e-r zich in zijn inleiding op, dat zijn schema door de centrale commissie was verbe terd en later weer door de commissie voor de amendementen herzien. Alle landen in de wereld waren in de theo logische commissie .vertegenwoordigd, zo zei hij. Bevoegde waarnemers tekenden bij zijn opmerking aan, dat niet allen ge hoord zijn en dat ook niet alle scholen in de commissie gehoord zijn, met na me niet de school der nieuwe theologie. Doch over deze school merkte de kar dinaal op, dat zij niets betekent en geen enkele duidelijke richting heeft. Bovendien toonde de kardinaal zich verontwaardigd over het feit, dat een aantal theologen en raadgevers van de Vaders zekere tegenvoorstellen tegen zijn schema hadden verspreid. Hij keur de deze houding af wijl de theologen iedereen, behalve zijn commissie ervan- op de hoogte hadden gebracht. De Hongaarse regering heeft Enge land e-r gisteren van op de hoogte ge steld de Britse zakenman Greville Wynn aan Rusland te hebben uitgeleverd. Wynn werd onlangs op verdenking van spionage te Boedapest gearresteerd. Het Britse ministerie van buitenland se zaken verklaarde naar aanleiding hiervan, dat minister Home gisteren avond de Hongaarse en Russische ge zant had ontboden om hun een protest te overhandigen betreffende deze han delwijze. De Hongaarse regering had de Brit se gezant te Boedapest, Ivor Pink. mee gedeeld, dat Wynn was uitgeleverd aan de „bevoegde Russische autoriteiten". De Jemenitische monarchistische ra dio heeft gisteren gemeld, dat de stad El Baida, in Noord-Jemen. na hevige strijd op de revolutionairen is ver overd. Deze belangrijke plaats, die in het ge bied van Saada is gelegen, werd bezet gehouden door republikeinse en Egyp tische troepen, aldus de radio. De aan val was uitgevoerd door imam-gezinde stammen. Bij de grote poort van de Jemenitische hoofdstad Sanaa zijn gisteren de lijken opgehangen van Salanal Awar en Aly Al Zidy. de laatste twee sjeiks van de stam Djahm. Deze stam, die woont in het gebied van Sirwah, had aanvankelijk de repu blikeinse opstandelingen gesteund, maar was later, volgens het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten, ge zwicht voor „het goud van Saoedi-Ara- bieen de Britse wapens". (Advertentie) Het optreden van kardinaal Liénart, die stelling nam tegen het voorstel, was onverwacht, daar men meende dat het Franse episcopaat zich in eerste instan tie op de achtergrond zou houden. Na een rede van kardinaal Bea, die het voorstel verwierp uit oecumenische overtuiging, voerde kardinaal Koenig uit Wenen op zeer gematigde wijze het woord. Veel belangstelling trok de rede van kardinaal Alfrink. Op grond van de uit eenzettingen van zijn voornaamste theo logische adviseurs, de laatste dagen over het schema aan de Nederlandse journa listen gegeven, meent men te mogen aannemen dat de kardinaal zich tegen het schema gekeerd heeft. Kardinaal Ritter (V.S.) heeft niet na mens het hele Amerikaanse episcopaat gesproken, toen hij het schema even eens afwees. Maar zijn woorden zouden mogelijk meer bijval kunnen vinden bij de andere Amerikaanse bisschoppen dan algemeen werd verwacht. Gebleken is namelijk dat kardinaal Spellman zich niet lang geleden achter een schriftuur interpretatie heeft gesteld, die op aan wijzing van een hoge Romeinse prelaat als niet toelaatbaar werd gekenschetst. Van de andere kant is gezegd, dat mgr. Morcillo van Saragossa namens een groot deel van het Spaanse episcopaat verklaarde het schema wel goed te ach ten, maar voor verbetering vatbaar. Wie het geheel afwees was Maximos IV, de Syrische patriarch, die als woordvoerder van de Oosterse riten werd aangezien. Ook de twee Indonesische bisschoppen, die hebben gesproken, mgr. Manek en mgr. Soegiapranata, wezen namens het hele episcopaat het schema van de hand. Indien binnen enkele dagen het sche ma ofwel zou worden afgewezen ofwel voor algehele omwerking naar de Con cilie-commissie zou worden terugverwe zen, zou alleen het schema voor pers en radio voor behandeling in aanmerking komen. Na de plaats rust op woensdag heeft het Damrak gistermiddag opnieuw een vaste stemming te zien gegeven voor alle internationale waarden. De Philipscijfcrs over het derde kwartaal 1962, die gis termorgen, gedurende de niet officiële handel, werden gepubliceerd, werden toen met hogere koersen voor de Philipsaan- delen gehonoreerd. De prijs steeg van 141,80 tot 143,40. Er waren gisteren drie factoren, die de koersen in Amster dam stimuleerden en wel de genoemde cijfers van het Philipsconcern, die van de KLM met een winst over het derde kwartaal, vergeleken met een verlies over de overeenkomstige periode van het vorig jaar, alsmede de vaste slot- koersen uit Wall Street. Het verbaasde dan ook niemand, dat alle hoofdfondsen in Amsterdam vast in de markt lagen. Philips kon weliswaar het hoogste ni veau van de morgenuren niet handhaven, doch de openingsprijs op 142,30 bete kende toch altijd nog een koersstijging van ruim drie gulden ten opzichte van het vorige slotniveau. Nadat de handel in deze hoek beginbeurs vrij levendig was geweest, werd het gedurende de verdere beursduur rustiger. De koers daalde tot 141,80. Unilevers boekten een koers winst van 3,50 op f 135,50. Kon. olie 1.40 hoger op 146.90. AKU bijna vier punten beter bij een notering op 352 Hoogovens zeer vast op 523, plus twaalf punten. In dit fonds bleef gisteren het buitenlandse aanbod achterwege. Over het algemeen bleef de handel in alle hoeken van de hoofdfondsen kalm. De seheepvaarthoek opende kalm met merendeels lagere koersen vergeleken met het slot van eergisteren. Op het verlaagde niveau kwamen kooporders los, waardoor vrijwel alle fondsen boven de slotkoersen van eergisteren uitkwa men. Van de leidende cultures opende Amsterdam Rubber een punt hoger op 101 '2waarna de koers steeg tot 104. In de staatsfondsenhoek kwamen geen veranderingen van enige betekenis voor. Aandelen KLM werden vijftig cent ho ger op 52 geadviseerd. 14-11 15-11 Ned. Ned. Ned. Ned. '59 4'4 '61 41/4 '47 3'2 grootboek 1946 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons Emb.f. en houth. Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon 997s #u« 91A 348 (2 51034 139.10 132.05 145,55 116 121 Va 3701.4 33634 812 380 175 308 828 134 250 441 380 715 204V, 227 Va 728 667 270 333 789 997g 9978 92, V 91,«4 351(4 523Va 141.75 135,60 146.90 116(4 12134 378 340 818 380 170 835 250 449» 4 380 718 208 230 730 66934 272 333 825 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 349.5350; Kon. Olie 146 00 146.80; Philips 139.00—141.20; Unilever 133.50—I34.8O; Hoogovens 523533.

de Stem | 1962 | | pagina 11