SPA i Simon Car miggeit gaat beschouwende kant uit PRAGHTBIJTS%r speelt BRONWATERS SPA FORUM OVER UITSPRAAK TE LUIK Weer vacature bij N.T.S.- jour naai Kijk naar Terugblik Joor ^dgatha C^hriótie ca „Sterren en streken'' nu uit Limburg Vanavond op uw scherm Gezochte humor is vals ytCC: ^Vo1©! i eüerZ$€it Lu q, GfU Radioprogramma 's Meubelen in moderne kleur met Ceta Bever POIROT BRIDGE Stem-feuilleton cri£i Ui 's avonds anr es* (als verdeelt 270 müjoen voor scholenbouw Minter en Hinter en de gouden cadetjes DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 (Van onze radio- en t.v.-redacteur) De Nederlandse schryver Simon Car- miggelt (woonachtig in Amsterdam, al grootvader op zijn 41 jaren) is vanavond het onderwerp van AVRO's uitzending (Advertentie) sedert eeuiven een der meest gerenommeerde voor uiv gezondheid en voor uw genoegen Met een liter SOURCE DE LA REINE 20 kopjes heerlijke koffie of+ 8 a 9 kopjes echte thee „Literaire ontmoetingen". Na de ontmoe ting met de nuchter-pathetische dichter J. C. Bloem, na een belichting van de beide letterkundigen Menno ten Braak en E. du Perron en hun invloed op het Nederlandse geestesklimaat probeert vanavond gastheer H. A. Gompertz in deze derde ontmoeting een beeld te geven van weer een ander zeer Hollands facet van onze literatuur. Simon maakte er een wrang grapje over toen hij in I960 onderscheiden werd met de Constatijn Huygenspnjs en niet in smoking, maar in een gewoon pak ver scheen. omdat, hij zei, ..er toch enig onderscheid moet blijven". Het was een grapje ter staving van wat hu met zijn werk heeft bewezen: zijn grote herken baarheid en verstaanbaarheid. Simon Carmiggelt is bij het grote Pu bliek als de schrijver van cursiefjes in landelijke dagbladen onder de naam ..Kronkel" en door boekjes in dezelfde geest. Kleine spitse stukjes levensfilo sofie. Hij kwam eigenlijk per ongeluk in dit vak terecht, want de hoofdredac teur van het toenmalige Haagse Dagblad K. Voskuil verwees op een goeie dag zijn jongste verslaggever naar het dagelijks Iachhoekje", omdat de redacteur, die het Jfze!'s een vlucht"lt tot nu toe deed. met pensioen ging. harde en soms bitteie waai heli Toch moegeschreven en moegedacht. Van Den zlJn de kronkels niet zulke „lachertjes Haag, waar hij zijn cursiefjes schreef meer, omdat Carmiggelt van zijn oor- tussen verslagen van brandjes en politie- spronkelijke opzet „het leuke hoekje rapporten door, verhuisde Simon Car- 's afgeweken. Zelf meent hij. dat het op miggeit in de oorlog naar Amsterdam, den duur geestdodend is, omdat men waar hij o.a. hielp bij de oprichting van moet gaan zoeken en gezochte vrolijkheid het toen ondergronds verschijnend ,,Pa- valse vrolukheid is. Simon Kronkel rooi". Zijn cursiefjes zijn voor trouwe Carmiggelt is meer de beschouwende J kant opgegaan. Hij beziet het leven de laatste jaren van de tragisch-komische zijde, is sterk in het „understatement" (er is nog geen ander woord voor) en schenkt de lezer en toeschouwer toch altijd een gevoel van vertedering en vreugde, een mengeling door velen ge tracht te bereiken, slechts door weinigen met succes. Het is te hopen, dat het programma van vanavond Simon Car miggelt in zijn eenvoudige humor nader tot de kijker zal brengen. (Advertentie) U zult mij op slag geloven als ik betoog dat ik tot berstens toe van jaloezie vervuld ben jegens mijn collega's die de reis van prinses Beatrix naar Azië meemaken. Iedere dag geven zij treffende verhalen, die trouwens niet alleen mijn jaloezie opwekken, doch evenzeer mijn diepe bewonde ring. Want al zou ik dan zo'n trip meebeleven, ik zou na drie dagen echt niet weten wat ik nu weer moest ver tellen aan de lezers in het vaderland. Ik zou na die tijd vervallen in tele- gramverhalen: de prinses heeft wéér gefilmden wéér een tempel bezichtigd, en ze is wéér ontvangen door wéér een maharadja. En dan zou ik het verder niet meer weten. Maar die journalisten daar in India wel. En welk een pakkende wetenswaar digheden weten zij voor te schotelen! Kijk eens aan: de loopplank waarover de prinses en haar gevolg van de boot naar de iuat moesten stappen, was twee decimeter breed en twee meter lang. Hoe liep de prinses daar even wel overheenOnverschrokken. De traptreden naar het paleis van maha radja Vahti Narain enzovoorts waren veertig centimeter hoog. Niettemin werden ze beklommen. De maharadja stond bovenaan te kijken of het lukte. Ook geen beleefde man, zeg. Nu, het lukte, ook aan de journalisten, die intussen hun maatlatten, meetlinten en landmeters stokken weer in de foe- dï'Jjlen geborgen hadden. Tijdens het ontbijt dat de prinses in het paleis nuttigde, vroeg de maha radja o.a. hoeveel melk een Neder landse koe geeft, aldus de verslagen. Een weetgierige man, die maharadja, maar waarom hij nu wacht tot er eindelijk een Nederlandse prinses bij hem. op bezoek komt, om die vraag te beantwoorden, is me niet duidelijk. Nederland heeft immers wel een am bassade in India. Daar weten ze alles van de melkproduktie. ,,In een andere kostbaarhedenzaal," aldus het verslag dan verder, „kon de. prinses haar lachen niet bedwin gen Hé. wat zou daar voor grappigs te zien zijn geweest? Even verder lezen: ..toen zij daar een krabhandje van ivoor ontdekte en vernam dat ook de Indiërs wel eens jeuk op moeilijk bereikbare plaatsen hebben." Neen maar! Wie had dat nu ooit willen geloven! Ook Indiërs hebben wel eens jeuk. Goed. je leest alles in de kranten over de oorlog tussen India en China en over de hongers nood in India. Maar er moet een prin ses helemaal naar India reizen om fe ontdekken dat ook de Indiërs wel nens jeuk hebben. Eerst wilde ze het nog niet geloven, aldus suggereert het adembenemende verslag van de Ne derlandse journalisten, en ze dacht misschien dat het zó maar een krab- Iwndje was, voor de grap. Maar ze vroeg hoe dat zat. En toen dus „ver nam ze dat ook de Indiërs wel eens jeuk hebben op moeilijk bereikbare plaatsen." Kijk, dat weten we nu weer. Zulke dingen bevorderen het onderling be- dnV tussen de volkeren. Ik had. dat nooit van Indiërs gedacht. Indiërs, dacht ik altijd, zijn typisch lui die nooit jeuk hebben. Maar zo zie je maar. Hoe ver je ernaast kunt zijn. En morgen komt er wéér een ver slag. Ik zal het opnieuw verslinden. PR.AET-MAECKER In de rubriek „Commentaar" zal de AVRO-t.v. vandaag een forumgesprek uitzenden naar aanleiding van de uit spraak in het Luikse proces. In ver band hiermee zal de medewerking van de heren mr. G. B. J. Hiltermann en Phi lippe la Chapelle jr. aan de rubriek „Commentaar" vandaag vervallen. O.a. wegens de aard van het onderwerp zal het forumgesprek niet om 19.30 uur, maar om 22.00 uur worden uitgezonden. Het forum zal bestaan uit de heer D. T. F. d'Angremond, centraal geestelijk raadsman van ,,het humanistisch ver bond", prof. dr. Ch. J. Enschede, hoogle raar in strafrecht en strafvordering aan de stedelijke universiteit van Amsterdam, mevrouw Hella S. Haasse, schrijfster, dr. A. Klapwijk, arts voor revalidatie, ge neesheer-directeur van de „Johannastich- ting" te Arnhem, prof. dr. C. van Ouwer- kerk, moraaltheoloog aan het groot-se minarie te Wittem en prof. dr. R. Schip pers, hoogleraar in de theologie aan de vrije universiteit van Amsterdam. Als voorzitter van het forum zal optreden de heer Th. H. Joekes, wetenschappelijk medewerker van het liberale studiecen trum „De Teldersstichting". Na Carel Enkelaar en Coen van Hoe- wijk gaat nu ook Bouke Poelstra de journaalredactie van de N.T.S. verlaten. Hij zal als regisseur producer in dienst treden bij de VPRO-televisie-sectie en zich speciaal belasten met de documen taire programma's. Over de datum van indiensttreding wordt nog overleg ge pleegd tussen NT§-jour naai en VPRO- sectie. Naar geruchten verluiden zal bin nenkort nog een vierde man de jour- naaldienst verruilen voor een betrek king bij een zuil in ons televisiewereld je. rimwiatiek, kfMtsigheid by *vattfl ki in "tinr TOr tr poraer^nfumdoK MEENK-S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^^fci hoofdpijn, kies pijn, hoest, gri ifarrhee, influenza, rheumatiek, koortsjpeid bij gevatte kou, periodieke pijnen ^z. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'^OggE^Jiel^^r zijn MWkÉÊ E1 'E0SkiWF? 'Cies" fheumafieM<oortsigneicn3ii gevatt^kou, r:immDiER»sbaar r«ook in ui ire a onrucci/ Over Hilversum 1 (402 meter) om 17.55 uur Spectrum; te 18.10 uur het koor van de Amsterdamse Cantorij; om 18.30 uur een R.V.U.-lezing. Na het nieuws volgt het Leger des Heilskwartier. Om 19.30 uur Vandaag, en de pianiste Rena Kyriakou speelt u naar een avondvoncert op de plaat, dat om 20.00 uur beginton bestaat uit de derde symfonie van Gustav Mahler. Het zijn opnamen van de BBC, Om 21.35 uur een onderwijspraatje; om 21.55 uur een Nederland-programma door het Metropole-orkest. Het nieuws en de .avondoverdenking volgen na 22.30 uur en tot slot draait de grammofoon lichte plaatjes (van 22.55 tot 23.55 uur). Daarna het nieuws. Over Hilversum 2 (298 meter) hoort u na het nieuws van 18.00 uur en VAR A's rubrieken „Commentaar" en „Actualitei ten" Ger van Leeuwen en zijn Victorians tot om 19.00 uur Paulus aan het woord komt. Om 19.10 uur oen joods program ma, terwijl de V.P.R.O. zich om 19.30 uur tot de jeugd richt. Om 20.00 uur nieuws; te 20.05 uur Jan Corduweners Grand Gala-orkest, terwijl om 20.35 uur het hoorspel „De fuif" wordt gespeeld onder regie van S. de Vries jr. Sport krijgt om 21.50 uur de aandacht, met een korte reportage van Feijenoord-Vasas. Om 22.05 uur lichte plaatjes, tot dr. Tans om 22.20 uur kaf en koren scheidt. Na het nieuws van 22.30 uur de rubriek „Het hart op de tong", terwijl de VARA om 22.55 uur een concert uitzendt van het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet. Tot slot om 23.55 uur nieuws. In het kinderprogramma, door de N.C.R.V., een verhaaltje van Martine Crefcoeur, en nieuwe belevenis sen van Coco en zijn vrienden „De vlie gende knorrepot". Het schijnt voor de N.C.R.V. net zo'n succesvolle serie te worden als „De reis van hun leven", gewaardeerd in eigen kring, met kritiek overladen door de meeste kijkers. Om 17.35 uur het N.T.S.-journaal „De verre kijker". Om 19.30 uur de rubriek „Li teraire ontmoetingen met Simon Carmig gelt". Om 20.00 uur N.T.S.-journaal cn weeroverzicht. Om 20.20 uur „Ontmoetin gen met Robert Stolz". Om 21.00 uur De BBC bestaat thans veertig jaar. In verband daarmee konden wij een inter view beluisteren met de directeur-gene raal van de jubilerende Engelse omroep die thans in evenveel talen uitzendt als de BBC oud is. Dit interview bevatte actuele aspecten, dat wil zeggen, dat een verhelderend inzicht werd gegeven over de commerciële t.v. en over een tweede t.v.-net, twee zaken, die thans in ons land in het middelpunt van de belang stelling staan. Nadat Pi Scheffer pas ge perste muziekjes ten gehore had laten brengen, werd ons weer eens een proeve van de toneelschrijfkunst van Bertold Brecht voorgeschoteld. Nu in de vorm van een deel uit de reeks „Angst en el lende van het derde rijk". Deze frag menten. indringend gespeeld door leden van de Toneelgroep Centrum, wilden een weerslag zijn van het frustreren van een eerlijke en gewetensvolle rechtspraak onder de nazi-terreur in Duitsland. Het slot leek ons echter te abrupt om de kij kers geheel tevreden te stellen. Het dis cussie-onderdeel van de avond bewoog zich ook rond de rechtspraak. Meer in het bijzonder behandelde het forum on der leiding van professor Diepenhorst het gevangenisstelsel in ons land. Deze discussie tussen juristen bevatte uiterst belangwekkende elementen. (Advertentie) s morgens Woensdag 14 november HILVERSUM I 402 m NCRV: 12,10 Latijns-Amerikaans ork. 12,30 Meded. t.b.v. iand- en tuinb. 12,33 Licht ens. 1.2,53 Gram., evt. act. 13,00 Nws. 13,15 Marinierskapel der kon. ma rine 13,45 Klass. strijksextet (gr.) 14,30 Operette-melodieën (gr.) 15,00 Jeugd- fanfare-ork. v. h. Sted. Muzieklyceum Zwolle 15,30 Klass. pianomuz. 15,50 Bij belvertelling v. d. jeugd 16,00 V.d. jeugd 17,15 Vrije tijd... wel besteed 17,30 Lichte gram. 17,40 Beursber. 17,45 Muziek uit de dertiger jaren (gr.) 17,55 Het spec trum, lez. 18,10 Koorzang, klass. muz. 18,30 RVU: Cybernetica, door prof. ir. dr. J. L. van Soest 19,00 Nws. en weer- praatje 19,10 Meded. of gram. 19,15 Le ger des Heilskwartier (gr.) 19,30 Radio krant 19,50 Klass. pianomuziek (gr.) 20.00 Londens symf. ork., koren en sol., mod. muz. (opn.) 21,35 Enkele hoofd lijnen in de naoorlogse onderwijsontwik keling. lez. 21,55 Metropole-ork. 22,30 Nws. 22.40 Avondoverdenking 22,55 Lichte gram. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 12,00 V. h. platteland 12,05 Lichte gram. (12,30-12,33 Meded. t.b.v. land- ên tuinb.) 13,00 Nws. 13,15 Orgel- de reportage van de voetbalwedstrijd'spel en zangsolist 13,45 Gespr. portret Feijenoord-Vasas tot 21.55 uur, wanneer 14,00 Radio-kamerork., klass. en mod. u commentaar hoort. In het Ronco Din- fonico-programma (om 22.30 uur) speelt vanavond het Frysk orkest o.l.v. Alfred Salten muziek van Haydn en Enesco. In het Vlaamse programma kunt u vanaf 19.30 getuige zijn van de Europa- cup-wedstrijd Anderlecht—Sofia. De Waalse sectie draait om 20.30 uur de film „Le roman de Mildred Pierce". (Advertentie) muz. 14,45 Pianomuz. 15,00 Toezicht op bejaardenoorden, toespr. 15,10 V.d. jeugd 17,00 Lichte gram. 17,30 Tentoonstellings agenda 17,35 Licht instr. trio 17,50 Re- geringsuitz.: Geven en nemen, tips voor weggebruikers 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,30 Licht ens. 19,00 V. d. kind. 19,10 Joods progr. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Grand Gala-ork. 20,35 De fuif, hoorspel 21,50 Voetbalreportage laatste gedeelte Feijen oord-Vasas (Boedapest) 22,05 Lichte gr. Zo makkelijk - 18 fraaie houttinten 40. De jongedame sloeg bijna achterover, maar haar lange training in superieure onverschilligheid hield haar staande. „Op twee dozijn krijgt u een belang rijke reductie," zei ze slapjes. „Nee. Ik moet negentien paar hebben. Verschillende tmten, maar niet te sterk verschillend." Het meisje koos gehoorzaam negen tien verschillende tinten uit, pakte ze in en schreef de bon. Toen Poirot met zijn kousen de deur uitstapte, zei de jongedame van de toonbank naast de kousenafdeling: ,,ik zou wel eens willen weten, wie de 'ge lukkige is... Wat een onmogelijke vent anders In elk geval kent ze de kunst om hem netjes te villen. Kousen van zes tien gulden per paar....Wie heeft ooit zoiets gehoord?" In zalige onwetendheid van de kritiek door de jonge dames van Messrs. Har vey Robinson op zijn levenswandel uit. geoefend, kuierde Poirot op zijn gemak naar huis. Maar geen half uur na zijn thuiskomst werd er hard gebeld. En even latei kwam Majoor Despard de kamer bin nen. Het was hem aan te zien, dat hij zich met grote moeite beheerste. „Wat bent u bij die Mrs. Luxmore wezen doen?" begon hij onstuimig. Poirot glimlachte. „Ik wilde de ware lezing van de dood van professor Luxmore hebben," vei klaarde hij kalm. „De ware lezing? Denkf u, dat die vrouw in staat is de ware lezing er gens van te geven?" vroeg Despard driftig. „Eh..bien...daar ben ik inderdaad niet zeker van," gaf Poirot toe. „Dat haalt je de koekoek. Die vrouw is gek." Poirot protesteerde. „Mais non. Ze is wat romantisch." „Romantisch....? Mocht wat. Ze is een driedubbel overgehaalde leugenaar ster. Soms krijg ik de indruk, dat ze haar eigen leugens gelooft." „Dat is best mogelijk." ,.'t Is een afschuwelijke vrouw. Ik heb wat met haar te stellen gehad.... „Dat geloof ik ook graag." Despard ging zitten en keek Poirot aan. „Luister eens hier, monsieur Poirot ik ga u de waarheid vertellen." ,,U bedoelt: uw lezing van 't geval?" „Mijn lezing is de ware lezing." Poirot gaf geen antwoord. Met een strak gezicht ging Despard voort: „Ik weet natuurlijk heel goed, dat het geen verdienste van me is, dat ik nu hiermee aankom. Ik vertel de waar heid dan ook alleen, omdat het in deze fase het enige is wat ik kan doen. Of u me geloven wilt, moet u weten.... ik kan u niet dwingen. Bovendien kan ik op geen enkele manier bewijzen, dat mijn lezing de ware is...." Hij zweeg even. Toen ging hij voort: „Ik had alles voor de expeditie van de Luxemores geregeld. Hij was een sympathieke kerel., .gewoon en normaal zolang het niet over mossen en planten en die soort dingen meer ging. Zij was een...enfin, wat zij was, hebt u een half uur geleden met uw eigen ogen gezien. De reis was van het begin tot het eind een nachtmerrie. Ik gaf geen lor om die vrouw....mocht haar zelfs niet, eerlijk gezegd. Ze was een soort overgevoelig, dweepziek dat me al tijd het gevoel geeft alsof al mijn ha ren overeind gaan staan. De eerste veertien dagen ging alles goed. Daarna kregen we koorts....zij en ik in een iicnte graad, maar Luxmore zelf tame- L1 j ei*g- 0p een nacht en naar dit gedeelte van het verhaal moet u met beide oren luisteren zat ik buiten mijn tent. Opeens zag ik Luxmore de verte strompelde hij op de rivier af. Hij was volkomen buiten westen en wist absoluut niet meer wat hij deed. Nog evenen hij zou in de rivier lig— gen en op die speciale plaats beteken de dat het einde. De oever was hoog en de stroom snel. Geen enkele kans hem te redden. Tijd om hem achterna te rennen, was er niet meer... maar er was wel een andere manier' Zoals gewoonlijk stond mijn geweer naast me Ik pakte het op. Ik ben een behoorlijk schutter.... volkomen zeker van mijn schot. Ik wist, dat ik hem kon tegen houden... een schot in het been en hij konygeen stap meer doen. Maar op het ogenblik dat ik zal vuren, komt me die idioot van een vrouw haar tent uit, gooit zich op me en gilt: ,Niet schieten Om hemelswil, niet schieten!' Ze pakt me bij m'n arm en rukt eraan, juist als het schot afgaat...met het gevolg, dat de kogel hem in de rug trof. Hij was op slag dood. ,Ik kan u zeggen, dat me dat een ogenblik was! En die idioot van een vrouw snapte nog steeds niet, wat ze gedaan had. In plaats van te begrij pen, dat zij verantwoordelijk was voor de dood van haar man, dacht ze, dat ik hem in koelen bloede had willen doodschieten.omdat ik verliefd op haar was! Nu vraag ik u! 't Werd een onverkwikkelijke scène., ze hield maar vol, dat wij moesten zeggen, dat hij ten gevolge van die koorts was gestor ven. En ik had nog medelijden met haar, vooral toen het tot me doordrong, dat ze absoluut niet begreep wat ze gedaan had. Maar als de waarheid be kend werd," moest ze dat begrijpen! Maar toen begreep ik opeens, wat haar zo hardnekkig deed zijn de absolute zekerheid, dat ik dodelijk verliefd op haar was. Dat gaf me een schok! Ge steld, dat ze dat ging rondstrooien., dan zat ik er, wat je noemt, in! Het einde was, dat ik toegaf. in hoofd zaak ter wille van de lieve vrede, dat beken ik eerlijk. Tenslotte kwam het er ook weinig op aan. Koorts of onge luk! En ik voelde er bitter weinig voor een vrouw een hoop onaangenaam heden te bezorgenook al was ze on nozel en ingebeeld op de koop toe. De volgende dag vertelde ik, dat de pro fessor die nacht tengevolge van koorts was overleden en we begroeven hem in het bos bij de rivier. De dragers wisten natuurlijk de waarheid, maar ze waren aan mij verknocht en ik wist dat ze alles, wat ik beweerde, zo no dig onder ede zouden bevestigen. We begroeven die arme Luxmore dus. en gingen terug. Daarna heeft het me moeite genoeg gekost de vrouw te ont lopen." Hij zweeg even. Toen zei hij kalm: „Dat is mijn lezing, monsieur Poirot." Poirot zei langzaam: „Op dat inci dent heeft Mr Shaitana tijdens het di ner gedoeld., denkt u ook niet?" Despard knikte. „Hij had het verhaal natuurlijk van Mrs Luxmore gehoord. Gemakkelijk genoeg haar erover aan het praten te krijgen. Dergelijke verhalen amuseer den hem. „In de handen van een man van het type Shaitana had het een gevaarlijk verhaal yoor u kunnen worden." Despard haalde de schouders op: ,,Ik was niet bang voor Shaitana." Poirot gaf geen antwoord. Despard zei kalm: ,,Dat moet u ook weer op mijn gezag aannemen. Maar het is natuurlijk waar, dat ik reden had om Shaitana dood te wensen. Wel, nu weet u de waarheid.u moet zelf nu maar uitmaken of u het gelo ven wilt of niet." Poirot stak hem de hand toe. „Ik geloof u, Majoor Despard. Ik twijfel er geen seconde aan, of alles heeft zich in Zuid-Amerika precies zo afge speeld als u me hebt verteld." Despard's gezicht helderde op. .„Dank u," zei hij laconiek. Hij drukte Poirot hartelijk de hand. (Wordt vervolgd) ANDERE STRAF De 76-jarige Joseph Wright ver scheen voor de 160e maal voor de rechtbank op het kanaaleiland Guersney voor dezelfde overtreding dronkenschap en verstoring van de openbare orde. Hij verwachtte de gebruikelijke boete van twee shilling en sixpence, maar de uitspraak van de rechter viel hem bitter tegen. Deze zei: „Hét spijt me u te moeten beroven van het genoegen, dat u uit drank puurt, maar dit keer moet ik er toe overgaan u op de zwarte lijst te plaatsen." Dit houdt in, dat Wright een jaar lang geweerd zal worden uit alle cafés op het eiland. BOF Mevrouw Emile Renard uit Luik zal graag beamen, dat zeven een geluksgetal is. Toen zij hier als zevende uit het vliegtuig stapte, om een vakantie van twee weken op Majorca door te bren gen met haar man werd zij door een batterij journalisten, een ploeg van de televisie en mensen van het vreem delingenverkeer opgewacht, want zij was de eenmiljoenste toerist op het eiland. Dit betekent, dat haar vakantie niets zal kosten en dat zij onder geschenken werd begraven. SMOES Brian Philips, een 22-jarige Engelse soldaat, heeft van het ministerie van Oorlog toestemming gekregen om ontslag uit het leger te nemen, om dat hy kandidaat voor de parlements verkiezingen wil zijn. „Het was maar een smoesje van mij," zei Brian Philips, „ik had ge noeg van het leger en dit is de enige manier om er uit te komen." De soldaat is echter bezorgd over het feit, dat hij misschien de 150 pond sterling, die hij als borgsom moest deponeren, zal verliezen. Dat gebeurt, als hij minder dan een achtste van het totale aantal stemmen krygt. „Ik kan beter een kalmerend middel voor uw buurman voorschrijven." (Advertentie) Ui r m o A 7^ 's middags Jj* Op zaterdagavond 24 nov. brengt de AVRO-televisie haar tweede programma in de serie „Sterren en streken" uit de schouwburg van Sittard. Vele artiesten, wier wieg in Limburg heeft gestaan, zullen in het programma optreden. Sa menstellers Flip van der Schalie en Ger. Roos zijn bijzonder zuinig met namen noemen, maar Mieke en zus Selvera zul len alvast van de partij zijn. (Advertentie) 22,20 Kaf en koren, wekelijkse notities 22,30 Nws. 22.40 Hart op de tong, act. problemen 22.55 Radio-filharm. ork., mod. muz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Lichte muz. 12,30 Weerber. 12,35 Lichte muz. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 15,00 Meisjeskoor 15,20 flQ Koorzang 15,30 Lichte ork. muz. (gr.) 16,00 Beursber. 16,06 Engelse les 16,21 Progr. over Engeland 17,00 Nws. 17,15 Kamermuz. 17,50 Boekbespr. 18,00 Viool recital 18,10 Lekenmoraal en filosofie 18,30 V. d. sold. 18,50 Radiokron. 19,00 Nws. 19,25 Reportage v. d. voetbalwed strijd SC Anderlecht tegen CDNA Sofia (om 20.20 marsmuz.) 21,20 Pedagogisch praatje 21,30 Klankb. 22.00 Nws. 22,15 Folklore in Libanon 2,35 De zeven kun sten 22,55 Nws. 23,00-23.15 V. d. zeelieden. BRUSSEL FRANS 484 m 12,03 De wereld in de muziek 14,03 Gevar. muz. 15.03 Lichte muz. 16,08 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Chansons 20,30 Hoörspel 22,00 Wereldnws. 22,15 Gram. v. d. teen agers 22,55 Nws. Donderdag 15 november HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,15 Klass. kamermuz. (gr.) 7,30 V. d. jeugd 7,45 Morgengebed en overweging 8,00 Nws. 8,18 Lichte gram. 8,50 V. d. huisvr. 9,35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10,00 NCRV- lied 10,03 Klass. gram. 10,15 Morgendienst 10,45 Psalmen voor koor (gr.) KRO: 11.00 V. d. zieken 11,45 Geest, liederen (opn.) HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7,50 Dag opening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Program- ma-overz. 8,20 Lichte gram. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,15 Klass. kamermuz. 9,40 Morgenwijding 10,00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10,50 V. d. kleuters 11,00 Kook- praatje 11,15 Symf. dansen (gr.) 11,45 Levenskunst, lez. M 44 Televisieprogramma's Woensdag 14 november NCRV: 17,00 V. d. kind. NTS: 17,35- 17,45 Jeugdjournaal. NCRV: 19.30 Com mentaar: kritisch bulletin. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20,20 In AVRO's televizier 20,30 Litteraire ont moetingen. NTS: 21,00 Amusementsmuz. NTS: 21,45-22,30 Rondo Sinfonico: een ontmoeting met de elf Nederlandse sym- fonie-ork„ deel 2, Het Frysk Orkest. VLAAMS BELGIE 17,00 V. d. jeugd 18,00-18,35 Schooltelevisie 19,00 Mijn vriend Flicka, feuill. v. d. jeugd 19,30 Doe. progr. 20,00 Nws. 20,30 De avond valt, eenakter 21,45 Kroniek over de vrijetijdsbesteding 22,15 Nws. FRANS BELGIE 18,30 Berichten 18,33 Wedstrijdprogramma 19,00 Engelse les 19,30 V. d. vrouw 20,00 Journaal 20,30 Le roman de Mildred Pierce, film 22,15 Journaal. m (Van onze parlementaire redactie) Minister Cals (O. K. en W.) heeft in een brief aan de Tweede Kamer de ver deling bekendgemaakt van het bedrag van 270 miljoen dat voor 1963 ten be hoeve van scholenbouw uitgetrokken is. De verdeling is zo, dat in de verschil lende sectoren in 1963 op dezolfde schaal kan worden gebouwd als in 1962. Het kleuteronderwijs krijgt 11 miljoen, g.l.o. en g.g.l.o. 37 miljoen, b.l.o. 7 miljoen, u.l.o. 24 miljoen, kweekscholen en scho len voor kleuterleidsters 6 miljoen, v.h. m.o. 36 miljoen, nijverheidsonderwijs 75 miljoen, het wetenschappelijk onderwijs 63 miljoen, Wageningen 8 miljoen en in ternaten en seminaria 3 miljoen. Minister Cals erkent, dat hij een gro ter bouwvolume nodig oordeelt om aan de bestaande behoeften te voldoen. Minister Cals heeft eveneens een ver hoogd investeringsprogramma ongesteld voor de technische hogeschool te Eind hoven. Oorspronkelijk was daacbij uit gegaan van een ruimtebehoefte van 1800 studenten. De uitgaven op de kapitaal- dienst worden thans begroot op 23 mil joen in 1963 en daarna tot 1968 op 25 miljoen jaarlijks. Advertentie) 19-4. Veldwachter Zeeg had zich inmid dels aan het perceel van notaris Sil- verschraep vervroegd om een onder zoek in te stellen. Hij was in de dure salon gelaten en stond op zijn gemak een fraai schilderij te bewonderen, waarop een herder met zijn kudde was afgebeeld. „Asjemenou!" mompelde Zeeg, „drie entwintig schapen op één schilderij, dat is nog eens een kunstwerk!" Hij wilde juist nader gaan bekijken of aan alle beesten wel twee oren geschilderd waren, toen mevrouw Silverschraep handenwringend binnenkwam. „O veldwachter!" riep ze uit. „Hoe kan iemand z,o onfatsoenlijk zijn om in een vreemd huis te klimmen, een vrouw van haar juwelen te beroven en het mijn en dijn met voeten te treden! Hebt u al een verdenking?" Veldwachter Zeeg krabde zich achter het oor. „Nou mevrouw, de politie is nog niet direct aan een verdenking toe, om het zo eens te zeggen. U be grijpt er is hier sprake van een ern stig vergrijp tegen de misdaad en dan moeten we voorzichtig wezen, hè?" Dat begreep mevrouw Silverschraep. „We zullen eerst met een uitgebreid onderzoek beginnen," zei de veldwachter gewichtig. Ook dat begreep mevrouw Silverschraep en ze ging hem voor, de trap op, naar de plaats van de mis daad.

de Stem | 1962 | | pagina 9