Imposant leger van vernietigd in ijzige Russische winter trotse Napoleon TRAITAL Katholieke Hogeschool (met koningin als gastej feestelijk geopend Koreaanse weeskinderen zingen Vluchtelingen uit Hongarije mogen terug Ideologisch geschil in Hongarije Volgend jaar nationale herdenkingsdag: bevrijding 1813 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 13 Pioniersarbeid Idealen Citadel Hartveroverend .Katholiek' Senaat akkoord met parkeermeters of parkeerschijven Chr. Nat. Vakverbond heeft bedenkingen tegen nieuwe loonpolitiek C.S.W.V.-voorzitter liever loonpauze Nederland viert bevrijding van het Franse juk Dezelfde weg? IS HET GOED TE ZIEN? TRAITAL 0 TRAITAL O SHAMPOO Offer voor de vrijheid: half miljoen soldaten Verschroeide aarde Witte hel Korfbal in Zeeland TOGO liet zich niet verrassen Overwintering Laatste bedrijf Italië ter stembus Communisten en monarchisten leden verliezen 13 Mb-. Rector-magnificus prof. dr. F.J.P. van Dooren verwelkomt H.M. de Koningin in het nieuwe hogeschoolgebouw, in het midden president-curator dr. C.N.M. Kortmann. (Van onze speciale verslaggever) Koningin Juliana en de minister-pre sident, prof. dr. J. E. de Quay waren de hoogste gasten onder de honderden, die er gistermiddag getuigen van waren, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. L. M. Th. Cals, het nieuwe gebouw van de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg officieel opende. Even na half drie schreden zy de versierde aula binnen in de stoet, waar in de paarse „cappa magnae" van de bis schoppen van Den Bosch en Breda, de monseigneurs W. Bekkers en G. de Vet, schitterden tussen het plechtige zwart van curatoren en hoogleraren. De beide bisschoppen hadden 's morgens na een H. Mis het gebouw ingezegend. Zij eer den daarna de hoogleraren dr. P. P. van Berkum en dr. F. J. H. M. van der Ven met een commandeurschap van Sylvester onderscheidingen die zij uit Rome had den meegebracht. Hoogtepunten van de openingsplech tigheid in de gele, bakstenen aula waren ongetwijfeld de toespraken van minister Cals, die enkele behartenswaardige op merkingen maakte over de organisatie ziekte van onze tijd en mgr. W. Bekkers die sprak over geloof en wetenschap. Voordat zij echter aan het woord kwa men, herinnerde president-curator dr. C. N. M. Kortmann aan de verplichtingen van het huidige geslacht jegens de grond vesters van de hogeschool, die met een minimum aan geld en mankracht het waagstuk hebben aangedurfd. De Ka tholieke Leergangen, waaruit de hoge school is voortgekomen en die haar nog zoveel jaren daarna inwoning heeft ver schaft, zegde hij nadrukkelijk dank. Tot de vorstin, die met de hoogste gasten op het podium zat, achter een boeket bloemen, dat de eerste-jaarsstudente mej. A. Hemelaar haar had aangeboden, zei hij: „Majesteit, uwe koninklijke aanwe zigheid bezegelt de verstrengeling van Brabant in Nederland, en het kan niet anders of dit oranjezegel zal met trouw worden beantwoord." Minister Cals, die de hogeschool prees voor haar pioniersarbeid voor wat be treft de samenwerking tussen economi sche en sociale wetenschappen waar schuwde de curatoren niet te hard van stapel te lopen met de juridische facul teit, die hier na een te verwachten wets wijziging kan worden opgericht. Er zijn in Nederland b ij n a voldoende juristen. De belangstelling voor de sociologische studie moet om dezelfde redenen eer af geremd dan gestimuleerd worden, aldus de minister, die de hoogleraren nog maande zorg te dragen voor een juist gebruik van de studievrijheid. „Ik moet vaststellen, dat in de sociale wetenschap pen en de economie binnen de toch niet te krap gemeten tijd van 11 jaar nog niet de helft van het oorspronkelijk aan tal ingeschreven studenten voor het doc toraal examen slaagde." Hij kwam zo op de organisatie van het onderwijs en wees op het gevaar dat de organisatie doel wordt in zich zelf. Het is een kwaal van deze tijd, aldus de mi nister. Remedie is „dat de idealen en ideeën die een instelling, een organisa tie bezielen, de organisatoren voortdu rend voor de geest moeten staan." Ef ficiënt organiseren veronderstelt ideeën en idealisme. In Tilburg is de wijsbe geerte een studievak tot het doctoraal examen toe en is het hele onderwijs doortrokken van een christelijk idealis me. Zo bouwt de hogeschool mee aan een hechte grondslag voor de toekomst, een grondslag die alleen kan worden gevormd door de ideeën en idealen, die onze wes terse jeugd kunnen bezielen, aldus de minister. wetenschappen? Hoe kan zij, zonder so ciologie, psychologie, anthropologie en noem-maar-op de harteklop van de we reld beluisteren? zei mgr. Bekkers, hier mee getuigend van een zeer positieve in stelling ten aanzien van de profane we tenschapsbeoefening. „Moge de wetenschap op deze plaats steunen op een. gedegen objectiviteit, moge zij weerstand bieden aan de wind van jachtige oppervlakkigheid en het zand van labiele sensatiezucht" wenste de rector-magnificus, prof. dr. F. J. P. van Dooren, na het gebouw vergeleken te hebben met een citadel, zoals die be schreven is door De Saint Exupery. De hogeschool moet echter geen burcht wor den, mag „noch door een valse behoefte aan veiligheid, noch door ongemotiveerde zelfgenoegzaamheid de indruk wekken een geïsoleerd oastion te willen worden. Zij moet", aldus de rector-magnificus, „een betrouwbare post zijn in de aca demische linie" Muziek van I Virtuosi di Roma besloot deze plechtigheid. De koningin maakte daarna aam de zijde van architect Jos. Bedeaux nog een wandeling door het enorme gebouw, gebruikte nog een ver versing en stapte weer in de Rolls Royce waarmee zij 's morgens naar de wolstad was gekomen. Want haar aanwezigheid in de hoge school was een onderdeel van het werk bezoek dat zij gisteren aan Tilburg heeft gebracht. Zij bekeek daar de nieuwe stadsschouwburg, maakte een hartver- overende rondrit door de stad, die on danks de regen jubelde en juichte, en bezocht nog het kindertehuis Charlotte- oord, een revalidatiecentrum voor slacht offertjes van de polio en andere licha melijk gehandicapte kinderen. Hier toon de de vorstin, die zoals steeds een ganse dag geplaagd werd door officiële heren en flitsende fotografen, zich in haar moederlijke kwaliteiten. Zij onderhield zich langer dan gepland was met de kin deren, die haar onder meer vroegen waar de prinsesjes waren. „Thuis" ant woordde zij lachend. Zij kreeg er bloe men en een album vol tekeningen. De stad Tilburg verraste haar met een stel linnen damast tafelgoed voor haar bui tenverblijf „II Elefante Felice". In het damast zijn de naam van de stad ver werkt alsmede de „geluksolifant". Een vooraanstaande Hongaarse krant heelt gisteren meegedeeld, dat commu nistisch Hongarije bereid is de vluchte lingen van de revolutie van 1956 weer tot het land toe te laten. De Hongaarse communistische krant „Nepszabadsag" schreef: „Alle Hongaren die naar hun land terug willen keren zijn hartelijk welkom, zelfs degenen die in 1956 zijn geëmigreerd". Hst blad voegde hier aan toe: „Er is bijna geen enkele Hongaarse familie zonder bloed verwanten in een der kapitalistische landen. Velen van deze vluchtelingen hebben heimwee en zullen graag naar Hongarije terugkeren. Als ze bereid zijn in hun moederland mede te werken aan de socialistische opbouw, zal hun een goede positie in ons land worden aan geboden". Volgens „Nepszabadsag" zouden er 1.200.000 Hongaren in het buitenland wonen. Gaf hij zo de verhouding tussen geloof en wetenschap al min of meer aan, mgr. Bekkers werkte het thema nader uit onder bijzonder grote belangstelling van de koningin. „De christen die wetenschap beoefent, ontleent aan het christendom niet de discipline voor zijn arbeid, maar wel streeft hij naar een overschrijding van zijn eigen grenzen tot een integratie van gelovige en wetenschapper. Daar mee wordt hij bouwer van de wereld, maar ook van het christendom", zei de bisschop, „want de wereld wordt chris telijker door de ontwikkeling van de eigen potenties en de mogelijkheden van de aardse werkelijkheid". Het predikaat „katholiek", dat som migen in Nymegcn willen schrappen, hetekent niet „het keurend en toeziend oog van de Kerk, alsof de Kerk com petent zou zyn in de meest uiteenlopende wetenschappen. Wel is het het herken ningsteken van een wetenschapsbeoefe ning die erkent dat ze problemen op pept, problemen die raken aan een di ntensie buiten het eigen bereik van die wetenschap, omdat ze raken aan de to- |ale mens, zyn welzijn, zyn geluk, zijn estemming voor een hiernamaals". Jüen katholieke instelling van hoger nncfrWJJS is dei"halve geen knus onder- HoJ.e of een air-conditioning voor de stu- lojw- .aldus de bisschop, maar een op- leicungsinstjtuut voor wetenschappelijk gevormde christenen. De Kerk is in staat ,1? c°ncilie, zij zoekA nieuwe wegen en schuttingen en belemmeringen op- rinmen. ..Maar wat wil de Kerk bij dit aiies bereiken zonder de inbreng van de Volgens de november-uitgave van het Hongaarse partijorgaan „Tarsadalmi Szemle" is er in Hongaarse kringen van de communistische partij een zeer verhit debat ontstaan tengevolge van een door partijleider Janos Kadar gepropageerde lijn die gelijke rechten eist zowel voor partijleden ais voor niet-partijleden. Het artikel is geschreven door Sandor Lakos, Hij schrijft dat sommige partijleden deze lijn beschouwen als een afkalving van. de principes van de communistische partij. „Een minderheid in de partij daarentegen komt tot de verkeerde ge volgtrekking dat de leidende functie van de partij aan het verdwijnen is en dat daarvoor een leiderschap van de nieuwe democratie in de plaats is gekomen", al dus de schrijver. „Velen hebben hun drang naar werk verloren. Zij denken dat zij niet meer hoeven te werken". „Het is duidelijk dat de partij nog steeds een grootse taak heeft omdat de marxistische wereldbeschouwing nog steeds niet is doorgedrongen tot een deel van het werkende volk en tot de meer derheid van de boeren en intelligentsia aldus Lakos. Volgens Lakos is 5 procent van de be volking lid vin de partij. Dit komt neer op een totaal van 500.000. In de Eerste Kamer is gisteren het wetsontwerp tot wijziging van de mo torrijtuigenbelastingwet aan de orde geweest. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, wees erop, dat het ontwerp wegenverkeers reglement spoedig zijn departement zal verlaten, zodat de gemeenten over eni ge tijd zullen kunnen kiezen tussen in voering van parkeermeters op grond van de motorrijtuigenbelastingwet en parkeerschijven op grond van het wegenverkeersreglement. Hij wees er op, dat de gemeenten reeds thans par keermeters kunnen plaatsen op speciale parkeerplaatsen, die niet tot de openba re weg behoren. Over het niveau van de parkeertarieven zei de minister dat deze in de ene gemeente wat hoger moe ten liggen dan in de andere. De tarieven mogen zo hoog zijn, dat ze slechts een matgie winst voor de gemeenten opleve ren. Het enige criterium is de matige winst, aldus de minister. Z.h.s. werd het wetsontwerp goedgekeurd. De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond constateert met betrekking tot de brief van de regering aan de Stichting van de Arbeid inzake een nieuw systeem van loonpolitiek, dat het regeringsstandpunt op belangrijke onderdelen afwijkt van het advies dat de S.E.R. in juli heeft uitgebracht. Het C.N.V. meent, dat deze afwijkingen een wezenlijke beperking betekenen van de eigen verantwoordelijkheid van het be drijfsleven voor het voeren van een loonpolitiek. Met name tegen de wijze waarop het college van rijksbemidde laars de onverbindendverklaring van door de Stichting goedgekeurde collec tieve contracten kan hanteren, heeft het C.N.V.-bestuur ernstige bezwaren. Ir. W. H. Kruyff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, heeft op de algemene ledenvergadering van dit verbond aandacht besteed aan verschillende vragen op het gebied der loonpolitiek. Ir. Kruyff, die ook voorzitter van werkgeverszijde van het bestuur van de Stichting van de Arbeid is merkte o.a. op, dat de in kasteel Oud-Wassenaar in 1961 gemaakte afspraken wel enig resul taat hebben gehad, maar dat dit effect zeer beperkt is geweest. De heer Kruyff deelde voorts mede: ,.Het is geen geheim meer, dat er bij de werkgeversleden van de SER aarze ling heeft bestaan over het advies dat moest worden uitgebracht over de be grenzing van de stijging der loonkosten in 1963. Moest men niet op grond van de cijfers van de jongste verkenningsnota van het centraal planbureaü en met de wetenschap hoeveel zorgelijker het ge steld ïs met de gang van zaken in ver scheidene bedrijfstakken, adviseren tot het instellen van een beperkte tijdsduur van een loonpauze?" Over het te wij zigen systeem van loonvorming zeide ir. Kruyff, dat de centrale organisaties in eigen kring de inhoud van de brief der regering aan het bestuur der stich ting van de Arbeid nog nader zullen bezien. Op 23 november wordt het over- leg met de regering voortgezet. De liaam Stalingrad zal nimmer meer vergeten worden, al heet deze stad nu Wolgagrad. Stalingrad is het symbool geworden van de grootste oorlog en grootste nederlaag in de eerste helft van deze eeuw. In Stalingrad keerden de kangen en daar begonnen de doodsklokken over Adolf Hitlers duizend jarig rijk te luiden. Anderhalve eeuw geleden speelde zich een niet minder groots drama af. Toen kreeg de machtige dictator Napoleon zijn „Stalingrad". Het was niet een monsterachtig, bij voorbaat verloren gevecht in een grote stad, maar de meest lugubere terugtocht die ooit een leger maakte, gaande over een afstand van 1500 km door de Russische sneeuw- en moddervelden, omringd door tientallen gevaren, bittere koude en honger. Een half miljoen Europeanen kwamen daarbij 0111. Slechts enkelen bleven over van de onoverwinnelijke „grande armee", waarin ook 15000 Nederlanders gedwongen dienst moesten doen. Volgend jaar zal Nederland de bevry- ding van 1813 herdenken. Men kan van mening verschillen over het nut van de ze herdenking, te meer daar de meer derheid van het Nederlandse volk in 1813 nog feest vierde op 15 augustus, de verjaardag van Z.M. de keizer Napoleon. Het was slechts een klein groepje Ne derlanders, die ondergronds de bevry- ding voorbereidde. Toch is deze bevrijding een herdenking waard. Enerzijds omdat toen de grond slag werd gelegd voor het Koninkrijk der Nederlanden en anderzijds omdat aan deze bevryding 'n tragedie voorafging die niet vergeten mag worden. Al was dan in het Nederlandse volk het politiek besef en nationaal gevoel nog niet voldoende ontwikkeld om duidelijk stelling te nemen tegen het Franse kei zerrijk en zijn dictator, toch is de be vrijding van Europa ook toen voorafge gaan aan een golf van bloed en tranen, die verhoudingsgewijze die van 1945 e- venaart. Duizenden Nederlandse jonge mannen zijn omgekomen, maar hun of fer in Rusland, in dienst der Fransen, betekende de ondergang van dictator Napoleon en de uiteindelijke bevrijding! van heel Nederland. De offers die toen gebracht zijn, wa ren heel wat minder in aantal dan in de wereldoorlogen van deze eeuw. Maar zien we naar de bevolkingscijfers, dan is er nauwelijks een verschil. Een half miljoen Europeanen en honderdduizend Russen kwamen om tijdens de grootste veldtocht van de 19de eeuw, waarbij nog niet genoemd zijn de duizenden Russi sche burgers die tijdens de opmars en af mars van de „grande armée" zonder e- nige vorm van proces eenvoudig het le ven moesten verliezen, omdat zij nu een maal zo ongelukkig waren als Russen geboren te zijn Ondanks de standbeelden die er voor de grote keizer in Frankrijk staan en de duizenden mensen die jaarlijks zijn graf bezoeken, ziet een geschiedschrijver overeenkomsten tussen Napoleon en Hit- Ier. Beide heersers kunnen op een lijn geplaatst worden. Zij hielden op dezelfde wijze hun onderdanen in bedwang; wis ten deze zelfs op te zwepen tot daden die een normaal mens in normale tijden doet huiveren. Duizenden zijn bereid geweest het offer van hun leven voor de kleine Corsicaan te brengen, zoals duizenden dat wilden voor de Führer aller Germa nen. Zij lijken wel broers, wanneer we zien naar hun fouten, besluiteloosheid, krampachtige poging om vast te houden aan de illusie en te geloven in het won der. Heel sterk zien we dit tijdens de tocht van de „grande armée" in Rus land en het verblijf van Napoleon in Moskou. Het is alsof we Hitler in eigen persoon aan het werk zien daar in Rusland. Het lijkt zelfs dat deze laat ste zich angstvallig heeft vastgeklampt aan z'n voorganger en dezelfde weg wü- de gaan. In de zomer van 1812, maar eigenlijk reeds te laat in de tijd van het jaar, (Advertentie) Nou en of! Een ander ziet het direkt als uw haar „dun netjes" wordt of er zitten „dingetjes" op... Dit deskundig advies is doeltreffend tegen roos tegen vet haar en haaruitval Na een paar behandelingen met Traital shampoo kijkt in de spiegel met een op gelucht gezicht: Dat is goed te zien! Probeer het maar! EEN PRODUKT VAN L'OREAL DE PARIS rukte het grote leger van Fransen, Duit sers Nederlanders op tegen Rusland. Na poleon had het bevel gegeven, maar hij wist zelf niet waar deze tocht moest ein digen. Ja, Moskou, dat stond wel vast. Daar zou hij zijn grootse intocht kunnen houden. Dat zou de kroon op z'n mensen vernietigend werk zijn. Maar de kleine Corsicaan wist niet of dit in september 1812 of september 1813 moest zijn. Als militair en strateeg wist hij dat een op mars naar Moskou en een overwintering daar een groot risico was, maar hij was nu eenmaal - precies als zijn navolger in 1941 - bezeten van een angst voor de tijd. Ondanks dat zijn maarschalken hem eensgezind er op wezen dat een overwin tering in Moskou onmogelijk was, gezien de lange aanvoerlijn, gaf Napoleon het bevel geen halt te houden in molensk, maar door te marcheren naar Moskou. Zo naderde de „grande armée" het hartje van Rusland. Over gloeiende vlakten was het gegaan. Wekenlang was er meer stof geslikt dan hel der water gedronken en brood gege ten. Overal waar het grote leger kwam hadden de Russen de tactiek van de verschroeide aarde toegepast elke nacht overvielen kozakken de Franse hivaks. Vele soldaten waren de wanhoop naby. Maar Napoleon wist het: Hy zou hen straks binnen Moskou voeren en daar zouden ze op hun wenken worden bediend door de overwonnen Russen Op 5 september kreeg Napoleon ein delijk de gelegenheid slag te leveren met een groot Russisch leger van 90.000 man, dat trachtte Moskou te redden. De kei zer leverde deze slag met 150.000 man tegen 90.000, doch kon niet verhinderen dat 40.000 gesneuvelden het slagveld be dekten toen de Russen waren vei'dwenen. Doch de slag bij Borodino had de weg naar Moskou vrijgemaakt en tot West- Europa drong de mare door: de laat ste slag is gestreden, we staan voor Moskou. Rudland is verslagen en zal nooit meer opstaan. In Nederland gin gen de kerkklokken luiden en de Fran se vlaggen werden uitgestoken. We we ten het: op 2 oktober 1941 herhaalde zich de geschiedenis en blufte Hitier: ,Het monster is verslagen en zal nim mer meer opstaan." Op 14 september kwam Moskou in zicht. Van de 200.000 Moscovieten ver lieten 180.000 de stad. 's Middags drie uur hield de keizer der Fransen zijn intocht in een leeg Moskou en 's avonds begonnen zijn hongerende soldaten met de plundering. Toen echter begon Mos kou te branden en de branden werden talrijker en talrijker, zodat de volgen de avond Napoleon het in het Kremlin vanwege de vuurgloed te warm kreeg en zijn keizerlijk hoofdkwartier buiten de stad moest opslaan. Op 20 septem ber was bijna de hele stad verwoest en keerde Napoleon terug naar het Krem lin. waar hij Czaar Alexander de ene brief na de andere schreef om hem me dedeling te doen van het schitterende succes der Fransen. Hij bood hem op voordelige voorwaarde de vrede aan.... Maar Alexander weigerde, zoals ook Stalin weigerde te geloven in de neder laag der Russen. om te komen. Had Napoleon op 20 sep tember het bevel tot de terugtocht ge geven, misschien waren er nog een kwart miljoen soldaten in West-Europa teruggekeerd, maar de dictator bleef de mening toegedaan, dat zijn vijand wel tot andere gedachten zou komen, zoals Hitier eens vergeefs wachtte op de Engelsen die hem de hand zouden rei ken... Pas veertien dagen later gaf Napoleon bevel tot de gedeeltelijke terugtocht en op 23 oktober verlieten de laatste Fran sen, de divisie van Mortier, Moskou, na het Kremlin en de St. Nikolaaskerk in brand gestoken te hebben. Op 24 oktober kreeg het Franse leger bij Malo Jaroslavets een harde slag te incasseren. De Russen vielen aan en 10.000 Fransen sneuvelden. Vijf dagen later waren de laatste Fransen weer te Borodino. Op 6 november viel 'n stren ge. vorst in en begon de lange lijdens weg. Napoleon koesterde 't denkbeeld in Smo lensk stand te houden. De maarschal ken waren van mening geweest dat Smolensk in 1812 het einddoel moest zijn. Napoleon was, nu het te laat was, ook deze mening toegedaan. Maar in deze stad wachtten geen voorraden, on danks dat de keizer opdracht had ge geven Smolensk tot een stad van voor raden te maken, van waaruit in de win ter Moskou van het nodige zou kunnen worden voorzien. Slechts de lijfgarde van de kleine Corsicaan kon opnieuw uitgerust worden. Van standhouden in Smolensk was geen sprake meer. Voort ging het naar het westen.... Het weer werd intussen wat zachter, maar dat betekende slechtere wegen, meer zieken en moeilijker voorwaarts... Op 27 november kwam de meest kri tieke dag voor het inmiddels tot 250.000 man ingekrompen leger. De Berezina was niet dicht gevroren. Grote ijsschot- sen dreven in de rivier. Van drie kan ten kwamen de Russen opzetten en de „grande armée" bleef niets anders over af. dan in haast de rivier over te steken. De pontonniers van Eblé (meest Neder landers) kregen de opdracht twee brug gen te slaan in het ijskoude water, ter wijl onder een regen van kogels het leger zich moest verdedigen tegen de aanvallende Russen. Toen de bruggen klaar waren stort te het in paniek verkerende leger van Napoleon zich er op. Wagens, paarden, kanonnen reden onbestuurbaar van de helling naar beneden en verpletterden vele soldaten. Iedereen wilde tegelijk de bruggen over, met als gevolg dat deze het niet hielden en instortten, terwijl honderden meegesleept werden in het koude water. De pontonniers gingen de bruggen restaureren, maar telkens bezweken deze voor de mas sa's, die trachtten te ontkomen aan het Russische vuur. Voor het eerst van zijn leven had de dictator zijn mensen niet meer in de hand. Allen de keizerlijke garde bleef op zijn post om de aftocht van de bange, in lompen gehulde soldaten nog te dek ken, zij het met grote verliezen. Toen eindelijk de garde zelf de rivier kon oversteken, hadden vele tienduizenden - het juiste aantal is nooit bekend gewor den - een graf gevonden in de Berezi na. Maar misschien was dit drama nog niet eens de grootste tegenslag. Napoleon, de machtige keizer, terug gekeerd in Parijs na zijn smadelijke nederlaag in Rusland, waar hij hon derdduizenden doden achterliet. Dat was het resultaat van zijn veldtocht in 1812. ken maar beschutting tegen de koude zouden hebben. Nog tien tot twintigduizend mannen wisten aan deze laatste hel te ontko men en bereikten uiteindelijk Konings bergen. Deze laatste overgeblevenen na men tevens de vlektyfus mee, die een slachting aanrichtte onder hen en de be volking van Oost-Pruisen. Dit betekende het einde Omstreeks nieuwjaar 1813 kwamen hier en daar Nederlandse jongens thuis. Veel waren het er niet, maar zy ver telden het verhaal van de grootste mar telaarsgang in de Europese geschiede nis en deze verhalen maakten zo'n in druk, dat ze een eeuw lang zyn blyven leven onder het volk. Nu, na twee wereldoorlogen, waarin wij van nabij de verschrikkingen hebben leren kennen, waarbij het afslachten van honderdduizenden blijkbaar bij z.g. idealen behoort, werd het „Stalingrad" van 1812 vergeten... Wanneer wij op koninklijk verzoek ons straks gereedmaken 1813 te herdenken, mag zeer zeker de dood van een half miljoen Europeanen en tienduizenden Russen, veroorzaakt door een van macht wellust bezeten keizer, niet worden ver geten, al heeft deze figuur - en dat moet eerlijk gezegd worden - niet al leen veel kwaad, maar ook veel goed gedaan Tijdens een wereldtournee heeft het [gent Soo Chul Chang In het Amster- Koor van Koreaanse weeskinderen damse 'Concertgebouw een uitvoering maandagavond onder leiding van diri-1 gegeven. De baten van de avond zyn bestemd voor het dorp van blyvend in valide spastische kinderen in Nederland. Napoleon heeft in Moskou één der grootste blunders van zijn hele le ven gemaakt. Iedere onderofficier zag in, dat elke dag langer in Moskou een terugtocht betekende met meer koude meer honger en meer ellende. Bij over winteren in Moskou bleef niets anders over d»n uiteindelijk afgeslacht te wor den door de kozakken of van honger Een ijzige koude kwam over het wes ten van Rusland. De mannen van Na poleon waren daar niet op voorbereid. Hun kleding was er niet op ingesteld en de arme schepsels tooiden zich met de wonderlijkste vodden om nog maar wat beschermd te zijn. Nu waren de Russen niet meer de grootste vijand. Koning Winter ging als een bezetene te keer in het uitgehongerde leger: een lange weg met lijken tekende duidelijk het spoor waarlangs Napoleon en zijn mannen waren gegaan. Paardevlees van omgekomen paarden was nog het enige voedsel. En in deze witte hel verliet de dictator zijn leger, dat trouwens geen leger meer was. Op een slede vluchtte hij naar Parijs, om z.g. zijn plicht te doen. Maar voor de restanten van het leger betekende de vlucht van de keizer het allerlaatste. Een plunde rende bende zonder moraal trok west waarts.... Om één ding moet men Napoleon prijzen. Hij had de moed om in bedekte termen de nederlaag en het onmenselij ke einde van de tocht in een bulletin mee te delen aan het Franse volk. Dat men hier in Nederland eind 1812 niet wist van de grote nederlaag en er daar om geen verzet plaatsvond, is een sprookje. Iedereen wist eind 1812 van de catastrofe, maar in de kerken werd gebeden voor de keizer... Op 9 december bereikte het restant van de vluchtelingen Wilna, waar een dag later de kozakken arriveerden. Tien duizenden leden van de „grande armée" en 5000 zieken en gewonden in de zie kenhuizen werden door de kozakken af geslacht. Onmenselijke tonelen hebben zich afgespeeld. De ramen werden met lijken volgestopt, opdat de heren kozak- In de eerste klasse van de Zeeuwse Korfbalhond heeft Animo 2 het huzaren stuk, dat het vorige week tegen Swift uit haalde, tegen leider Togo 1 niet kunnen herhalen. De Souburgse reserveploeg bood wel iswaar hardnekkig tegenstand en kwam hierbij tot goed korfbal, maar de Goe- senaars schoten veelvuldiger en beter. (6-1) Bij rust leidden zij reeds met 4-0. Zuidwesters 1 deed zijn kansen defini tief teniet door te 's Heer Hendrikskinde ren. tegen Tjoba 2. niet verder te komen dan een teleurstellend 7-7 gelijkspeL Het Terneuzense Luctor 1, dat dit sei zoen voor het eerst weer in de eerste klasse uitkomt, heeft haar positie aan zienlijk kunnen verbeteren door 'n krap pe 4-5 zege op Zeelandia. De stand in de eerste klasse is nu: To go 1 8-15; Swift 2 7-10; Zuidwesters 1 7-8; Elto 1 7-7; Lufctor 1 7-6; Tjoba 2 7-5; Animo 2 7-4; Zeelandia 1 6-1. In 2a kwam van de leidende ploegen alleen Ondo 1 in het veld, omdat de wed strijd Top-KVL werd verschoven naar volgende week. De ploeg uit St. Laurens kreeg het bijzonder lastig tegen runner- up Swift 3. Ondo 1 won krap met 3-2. In 2b keerden bij Vios weer enkele goede krachten in de ploeg terug, waardoor zij tegen Volharding tot een verdienstelijk resultaat kwamen. De nederlaag bleef beperkt tot 3-5. Togo 2 bleef tegen Olym- pie ongeslagen (9-1) en werkte zich hier door naar de tweede plaats. Tjoba 3 smaakte bij de Poel het eerste zoet van een overwinning (0-7). De overige uitslagen waren: 3a: Swift 4-Atlas 3-3; Stormvogels-Vedo 2 5-0; Animo 3-BKC 4-4; 3b: BI. Wit 2- VZOD 9-1; Elto 2-Volharding 2 9-0; 3c: BI. Wit 3-Vopo 1-4; Togo 4-Animo 4 3-6. Blijkens de einduitslagen van de plaatselijke Italiaanse verkiezingen heb ben de communistische en monarchisti sche partijen verliezen geleden, terwijl de gematigde links- en rechts-georiën- teerde partijen overwinningen boekten. Ruim één miljoen stemgerechtigden of vier procent van het totale kiezers corps waren bij de gemeente- en provin ciale verkiezingen betrokken. Belangrijke overwinningen werden geboekt door de partijen, die tussen de Christen-Democraten en de twee extre me partijen staan. De gematigde rechtse liberalen, een kleine oppositiepartij, hebben hun stemmen bijna verdubbeld. De sociaal-democraten die in de rege ring Fanfani zijn opgenomen en de so cialisten van Nenni maakten eveneens overwinningen.

de Stem | 1962 | | pagina 3