Heftig verweer NTS en omroep tegen reciame-tv-piannen in in Tilburg Kamer en regering danken familie Van Gogh FEIJENOORD- VASAS tóch op T.V. Onenigheid in gelederen der Anti-Revolutionairen Rode Kruis (nog) niet in inspecteert Cuba GEEN PRIJS? 0, ZO! Onjuiste rechtsbedeling, ongebreidelde concurrentie, verlaging programmapeil Mislukte demonstratie Binnenkort noodtoestand in India? DAGBLAD VOOR ZEELAND [TwrLHJ"-* tmr Gedesillusioneerd Maatregelen tegen beunhazerij in medische wereld Zelfde temperaturen ,Wat zegt keert uit Oordeel Belgisch episcopaat over Luikse vonnis 150 SCHILDERIJEN EN 400 TEKENINGEN Ir. Van Gogh neemt genoegen met 18,4 miljoen Broer kardinaal Alfrink overleden Tweede helft van Feijenoord- Va sas op televisie Hoofdredacteur Der Spiegel op vrije voeten ERRES-service aan zijn cliënten 102e JAARGANG No. 24131 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland a§W aU Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 WOENSDAG 14 NOV. 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) STAATSSECRETARIS GIJZELS Jammer, U was zo dicht bij de f 1000. Maar de gezellige vrijdagse puzzeluurtjes, die U met Uw gezin beleefde kan niemand U meer afnemen. Elke vrijdag in het Dagblad De Stem De NTS en de omroeporganisaties zijn allesbehalve ingenomen met de memorie van antwoord waarin de regering haar plannen bekend maakt om in Nederland commerciële televisie te laten plegen. Volgens de memorie van antwoord zal van. het in 1964 gereedkomen de tweede zendernet, tien uur per week toevallen aan de NTS en de resterende 20 uur aan een nog onbekende commerciële vergunning houder. Als het derde net tot stand komt (1969) wordt dit in zijn ge heel aan de NTS en de omroepen toegewezen en dan krijgt de com merciële televisie alle zendtijd in het tweede net tot haar beschik king. Op pag. 7 vindt de lezer deze memorie van antwoord uitvoerig gereleveerd. Comments ar hierop vindt men op pagina 3. Reeds kondigt trompetgeschal van de zijde van de NTS en omroepen het wankelen van Jericho's muren aan. Zoals te verwachten was, heeft de Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij (OTEM) in een overigens vrijblijvend commentaar, reeds zijn voldoening over het regeringsantwoord geuit. Bij de parlementaire behandeling van de t.w-nota zal het zware geschut wel in stelling komen. Het oordeel van de besturen van de Nederlandse Televisiestichting en van de omroeporganisatie over de voorstellen van de regering ten aanzien van de reclametelevisie, klinken hoe kan het anders gealarmeerd en gedesillusio neerd. Deze instanties noemen de nota in stryd met een juiste rechtsbedeling Zy bemoeilijken aldus werd vanuit Hilversum gereageerd een verdere ontwikkeling van de televisie en zyn bovendien gespeend van iedere werke lykheidszin. Waarschuwend wordt ge zegd ,,Deze voorstellen zullen kijkende publiek niet dienen schaden en de omroepverenigingen plaatsgehad Deze organisaties hebben ook nooit de kans gehad de gedetailleerde inhoud van de gedane voorstellen te bestuderen, terwijl het hier ging om een „wezen lijk nieuw voorstel". In het bijzonder vestigen televisie en omroep er de aandacht op, dat zij voor standers zijn van een zo ruim mogelijke vrijheid van meningsuiting maar dat de nog steeds beperkte zendmogelijkheden het noodzakelijk maken tot een ver deling van de beschikbare zendtijd te komen. Bij die verdeling dienen gelijke maatstaven in acht te worden genomen. De staatssecretarissen scheppen ech ter een systeem van rechtsongelijkheid, dat er bovendien toe leidt, dat ieder der grote geestelijke, maatschappelijke en culturele stromingen in ons volk een geringere vrijheid van meningsuting krijgt dan een toevallige groep van hetI particuliere ondernemingen. *arl Het derde programma heeft voor de huidige situatie en ook voor een reeks van jaren geen reële betekenis. Nooit heeft enig overleg met de N.T.S. staatssecretarissen blijken er geen (Van onze parlementaire redactie) Ter bescherming van de volksgezond heid met name ter wering van kwak zalvers en beunhazen he-eft de Twee de Kamer minister Veldkamp (Soc. Za ken en Volksgezondheid) de bevoegd heid gegeven regelen te stellen voor de uitoefening van zgn. paramedische acti viteiten. Het wetsontwerp, dat de ka mer daartoe gisteren heeft goedgekeurd, is gericht op aan de medische wereld grenzende sectoren als heilgymnastiek, massage, fysiotechniek, bewegingsleer, radiologie, orthopedisten, diëtisten en klinische analisten. De ziekenverpleging valt er niet onder. Ook de paranormale „genezers" staan er los van. Dr. Veld kamp vertelde de kamer, dat de com missie-Muntendam thans een rapport heeft uitgebracht over de paranormalen. Dit rapport wordt nog door de re-gering bestudeerd. VLIEGERS hebben dinsdag de plaats van het op zondag verongelukte Zuid- vietnamese vliegtuig, dat 25 personen aan boord had, gelokaliseerd. Het wrak werd in de omgeving van een 1200 me ter hoge berg ten noorden van Danang waargenomen. De piloot van een Zuid- vietnamees verkenningsvliegtuig ver klaarde geen spoor van overlevenden te hebben gezien. Een reddingsploeg is op weg. GEVLUCHTE Oostduitse soldaten heb ben gisteren in Berlijn bekendgemaakt, dat de Oostduitse regering besloten heeft de militairen niet te laten af zwaaien i.v.m. „de ernstige situatie". IN DE 557e staatsloterij, 4e klasse, twee de lijst, is een prijs van f 100.000 geval len op lot nr. 8511. Het lot is verkocht in zes series, t.w. in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Tiel, Zeist en Bever wijk. Weersverwachting van het K.N.M.I. J 2 tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: 2 Bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer met enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke wind en ongeveer dezelfde middag- temperaturen. Verwachting van Ukkel: Voorbij-2 gaande verbetering van het weer. 2 Later weer zwaar bewolkt en regen- 2 2 achtig. Lichte daling van de tempe- 2 2 ratuur. In de Ardennen kans op ijzel 2 2 en sneeuw. 2 Vandaag: zon onder 16.51 uur. Maan 2 2 op 19.12 uur. 2 Morgen: zon op 7.58 uur. Maan onder 2 ïl-43 uur. STAATSSECRETARIS SCHOLTEN flauwe notie van te hebben ho« moeilijk het is voldoende geschoold personeel en programmasamenstellers aan te trekken. Ook het vinden van voldoend scheppend en uitvoerend artistiek talent' is een puzzel, waarvan de staatssecretarissen kennelijk niet op de hoogte zijn. Een commerciële televisie maatschappij zal om haar program ma's te kunnen verzorgen een be langrijk deel van de thans beschikbare televisiemedewerkers en van het reeds gevormde talent tot zich moeten trek ken. ONUITVOERBAAR N.T.S. en omroepen waarschuwen daarom dringend, dat zowel hun organi saties als de commerciële televisie voor een onuitvoerbare taak komen te staan. Een ongebreidelde concurrentiestrijd en een onaanvaardbare verlaging van het programmapeil zullen hiervan het ge volg zijn tot schade van de kijkers. Een voorgestelde gedwongen samenwoning van commerciële televisiemaatschappij en en de omroeporganisaties verraadt gebrek aan werkelijkheidszin. Wanneer, aldus eindigen N.T.S. en omroeporganisaties, regering en volks vertegenwoordiging op economische gronden reclametelevisie noodzakelijk achten, dan is daarvoor een oplossing te vinden, waarbij het belang van de televisie zelf op de voorgrond blijft staan. Bij zulk een oplossing zou ook rekening gehouden kunnen worden met de inschakeling van de op ervaring ge baseerde deskundigheid op reclame- gebied van andere instellingen. OTEM VERHEUGD Omdat er nog geen gelegenheid is ge weest de memorie van antwoord inzake de not a over reclametelevisie in details te bestuderen, heeft de O.T.E.M. (Onaf hankelijke Televisie Exploitatie Maat schappij) nog geen officieel commentaar op het Regeringsstandpunt inzake de reclametelevisie ten beste gegeven. Dr. P. Gros, public relations officer en secretaris van het werkcomité van de O.T.E.M., zegt in een voorlopig com mentaar, waarmede hij overigens de O.T.E.M. niet wil binden, dat het ver heugend is te constateren dat de staats secretarissen vasthouden aan het sys- steem van een zelfstandige programma maatschappij, zoals door de O.T.E.M. steeds is bepleit. Verder valt op", aldus dr. Gros, „dat opnieuw sterk de aandacht is gevestigd op de juridische argumentatie met name waar het gaat om artikel 10 van het Verdrag van Rome, dat handelt over de vrije meningsuiting". In afwachting van het tot stand komen van het derde t.v.-net zal een verdeling van de zendtijd voor het tweede net tussen N.T.S.-omroepen enerzijds en O.T.E.M. anderzijds in een verhouding één staat tot twee en punt van ernstige overweging van de O.T.E.M. zijn. Daarenboven is het verhelderend in de Memorie van Antwoord een berekening te vinden, waaruit blijkt dat een finan ciering van het tweede t.v.-programma niet mogelijk is uit de opbrengst dei- kijkgelden en dat voor een verantwoorde programmaverzorging de inkomsten uit de reclamegelden hard nodig zijn, aldus het voorlopig commentaar van dr. Gros. PleidoQi voor beslissings recht kernwapens in Europa Het beslissingsrecht over het bezit, de levering en het gebruik van kernwa pens in het kader van West-Europa wil de defensiecommissie van het parlement der Westeuropese Unie in handen leg gen van een politieke uitvoerende raad. Hiervoor heeft o.m. de Nederlandse afgevaardigde A. Duynstee (K.V.P.) ge pleit tijdens de NAVO-vergadering, die te Parijs wordt gehoudena Hij noemde dit o.m. de enige mogelijkheid om ver snippering van de kernbewapening in de vrije wereld te voorkomen. Zijn rap port verzoekt ook om een bredere uit wisseling op kerngebied dan tot op he den tussen de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten. (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter der A.R.-partij, dr. Berghuis, heeft zich gisteravond in een communiqué gekeerd tegen de activiteiten van de zgn. „groep Vandaag starten wij weer met een reeks uitkeringen uit onze „Wat zegt U"-puzzelpot. Na een rustperiode in de zomermaanden publiceren wij tot en met zaterdag de namen van 27 sociale en culturele instellingen, die een financiële bijdrage uit deze so ciale pot ontvangen. Verenigingen die deze keer niet bij de gelukkigen behoren, behoeven overigens daarom niet te wanhopen. Uitstel betekent in dit geval nog geen afstel. Het Internationale Rode Kruis heeft een definitieve beslissing over het controleren van schepen die naar Cuba varen, uitgesteld. Niet officiële berichten uit Genève maken melding van een afwijzende hou ding bij sommige leden van de interna tionale commissie van het Rode Kruis, omdat de strikte neutraliteit van de in stelling in gevaar zou worden gebracht. Een beslissing zal afhangen van de verdere contacten met secretaris-gene raal Oe Thant. Aangenomen wordt dat ongeveer 30 man het inspectiewerk zul len kunnen verrichten. Het Rode Kruis wil, dat de Ver enigde Staten en Rusland overeen stemming bereiken over de vol gende punten: De tijdsduur van de controle. Controle over alle schepen of al leen over communistische.- Op welke wijze de schepen die Cuba verlaten gecontroleerd moeten worden. Berichten uit New York, dat de V.N, besloten hadden voorlopig geen gevolg te geven aan de plannen om het Rode Kruis voor de inspectie in te schakelen, werden later op de avond tegengespro ken. Intussen hebben gisterenavond de Sovjetrussische onderminister van bui tenlandse zaken, Koeznetsov, en de per manente Cubaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Lechuga. aan Oe Thant ge meenschappelijke voorstellen overge legd, om tot een regeling van het Cu baanse vraagstuk te komen. De amfihie-auto „Amphicar", die reeds geruime tyd een zegetocht door Europa maakt, is tydens een demonstratietocht op de Seine in Parijs omgeslagen. De twee inzittenden liepen hierby een on vrijwillig en koud bad op, doch konden, nadat zij zich wat hadden opgeknapt, de Parijse rivierpolitie assisteren by het bergen van hun voer-vaartuig. (Van onze Belgische correspondent) In een te Rome uitgegeven verkla ring heeft het episcopaat van België zijn medevoelen uitgesproken met de onge lukkige moeder, die te Luik het loven heeft geschonken aan een erg misvormd kind, maar tezelfdertijd herinnerd aan het onwrikbare gebod van Gods wet: „Gij zult niet doden". Het Belgische episcopaat verwerpt dan ook met klem iedere vorm van euthanasie. In de verklaring onderstreept het Bel gische episcopaat, dat het zich niet wil uitspreken over het geweten van dege nen. die de verantwoordelijkheid dragen van het pijnlijke drama te Luik, maar „welke ook de verzachtende omstandig heden mogen zijn, die ten gunste van hen werden ingeroepen, onze plicht is het in de huidige omstandigheden te wijzen op de onwrikbare beginselen van natuurwet en christelijke zedenleer". De regering is met grote dank baarheid vervuld, zei staatssecre taris Scholten (O.K. en W.) gis teren in de Tweede Kamer. Het gaat hier om een bijzonder royale geste, prees dr. Tilanus (CHU). De dankbaarheid van Kamer en regering gold wat wel de „groot ste kunsttransactie van de 20e eeuw" is genoemd, de overdracht namelijk van de wereldberoemde Van Gogh-collectie aan de Vin cent van Gogh-stichting. De eige naar van deze hoogst kostbare, unieke verzameling, ir.. V. W. van Gogh te Laren, heeft Van Gogh's werken door die over dracht voor Nederland behouden. Hij heeft genoegen genomen met een vergoeding van 18.470.000 gulden. Bij verkoop in het buitenland zouden de schilderijen een „veelvoud" minstens 100 miljoen hebben opge bracht. De verzameling waar het hier om gaat omvat ongeveer 150 schilderijen en 400 tekeningen van Vincent van Gogh, alsmede diens brieven aan zijn broer Theo. Verder valt er ook onder de zgn. Theo van Gogh-collectie, be staande uit meer dan 150 schildrijen van Van Goghs tijdgenoten als Corot, Manet, Pissarro, Gauguin en Toulouse Lautrec. Tenslotte worden nog be langrijke andere brieven en archief stukken van Van Gogh overgedragen. In Amsterdam De staat betaalt de rente en aflos sing van de lening, welke de Vincent van Gogh-stichting moet aangaan om ir. Van Gogh vóór 1 juli 1963 achttien miljoen te kunnen betalen. Ir. Van Gogh heeft zich verplicht van dit bedrag weer één miljoen aan de stichting in eigendom te geven. De schilderijen zullen worden on dergebracht in een door de staat ir bouwen Rijksmuseum-Van Gogh. IXi museum wordt gevestigd in Amster dam, waar thans reeds in het ste delijk museum een groot deel van de collectie ten toon is gesteld. De heer Van Gogh, zijn dochter en twee zonen, behouden het recht een aantal schilderijen in bruikleen thuis te houden. In de Vincent van Gogh-stichting krijgt de familie Van Gogh zitting. Van de zes bestuursleden behoren er vijf tot de familie. De stichting kan echter geen enkele beschikkingshan deling verrichten zonder toestemming van de minister van O. K. en W. De kamer had geen enkele moeite met deze regeling. In nog geen kwar tier was de „grootste kunsttransactie van de 20e eeuw" beslist. van verontruste Anti-Revolutio nairen". Deze groep, staande onder leiding van prof. L. W, G. Scholten, verwijt de A.R.- Tweede-Kamerfractie een onjuiste, on principiële houding in zaken als het Nieuw-Guineabeleid, de mammoetwet en het woningbouwbeleid. De ontevreden anti's hebben het vooral voorzien op de fractieleider van de A.R.-Tweede-Ka merfractie, dr. Bruins Slot. Zij willen hem als fractieleider ten val brengen. Bovendien heeft de groep een aantal eigen kandidaten gesteld. Dr. Berghuis is van oordeel, dat van een neiging tot relativering van begin selen bij de leiding van partij en fracties geen sprake is. Hij adviseert de A.R.- kiesverenigingen zich niet te richten naar de actie van de groep-Scholten, maar inzake de kandidaatstelling ver trouwen te hebben in het beleid van het centraal comité der A.R. Dr. Berghuis erkent het goed recht van de groep „wij leven in een vrij land" om haar inzichten naar voren te brengen. Wel verwijt hij prof. Schol ten c.s. dat zij „eenzijdig" conclusies hebben getrokken uit vertrouwelijke be sprekingen met de A.R.-partijleiding. Hierbij zij aangetekend, dat de groep- Scholten van de huidige A.R.-Tweede- Kamerfractie eigenlijk alleen dr. Meu- link gehandhaafd wenst te zien, wegens diens verzet tegen het Nieuw-Guinea- akkoord met Indonesië. Als lijstaanvoer der is aanbevolen de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Bauke Roolvink. De heer Roolvink is niet erg enthousiast hierover. Voor de partijleiding der. A.R. geldt hij eveneens als kandidaat voor het lijstaanvoerderschap. De Indiase minister van binnen landse zaken, Lal Bahadur Shastri, heeft gisteren in het parlement te New Delhi gesproken in ver band met een regeringsvoorstel de noodtoestand af te kondigen en tevens goedkeuring te hechten aan de maatregelen welke de re gering op militair gebied tegen China getroffen had. Hij zei o.m.: „Het gehele grensgebied is overstroomd door Chinese legers. Langs de gehele grens met India tref fen de Chinezen voorbereidingen". Vol gens minister Shastri is overal langs de grens waakzaamheid geboden. Het ziet er naar uit. dat India en China binnenkort de diplomatieke be trekkingen zullen verbreken naar aan leiding van hun officieuze grensoorlog. Uit welingelichte bron is vernomen, dat Chinese diplomaten te New Delhi. Bombay en Calcutta alle belangrijke documenten en kaartsystemen op hun ambassade en consulaten hebben ver brand, terwijl het ambassadepersoneel geleidelijk uit New Delhi wordt terug getrokken. De aannemer J. B. Alfrink te Nijkerk is op 65-jarige leeftijd overleden, nadat hij was overgebracht naar het Sint-EIi- sabethsgasthuis te Amersfoort. De over ledene is een broer van de kardinaal. Telegrafisch is deze van het overlijden op de hoogte gebracht. Voor de begrafe nis, die vrijdagmorgen plaatsvindt, zal de kardinaal uit Rome overkomen. De overledene was bezig met de bouw van een r.-k. kerk in Ermelo. In aanwezigheid van H.M. de Ko ningin is in Tilburg het nieuwe ge bouwencomplex van de Katholieke Economische Hogeschool geopend. Op de joto onderhoudt Hare Majesteit zich met de architect Jos A. Bedeaux (links). Rechts de president-curator, dr. C.M.N. Kortmann, commissaris van de koningin in Noordbrabant. Voor een reportage van deze opening verwijzen wij naar pag. 3. De tweede helft van de wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi voor de Europese voetbalbeker tussen Feijen oord en Vasas zal hedenavond door de televisie worden uitgezonden. De uitzen ding begint ongeveer om tien over ne gen. In verband met deze uitzending is het t.v.-programma voor vanavond gewijzigd. Hiervoor verwijzen wij naar onze t.v.-rubriek. Voor een voörbeschouwing en opstel lingen verwijzen wij naar onze sport pagina. De hoofdredacteur van „Der Spiegel", Claus Jacobi, is gisteren op last van een rechter te Keulen in vrijheid gesteld. De rechter be paalde, dat er geen redenen waren om Jacobi, die bij de regerings actie tegen het blad werd gearres teerd, nog langer gevangen te houden. Hij is de eerste van de vijf in voor arrest zittende medewerkers van het weekblad die op vrije voeten werd ge steld. Jacobi's invrijheidstelling houdt niet in, dat de aanklacht tegen hem wordt De socialistische fractie in de West- du itse Bondsdag heeft tegen 5 decem ber een motie aangekondigd, waarin for- meal gevraagd zal worden om het ont slag van Strauss. Men hout hem in deze kring verantwoordelijk voor „verschei dene begeleidende omstandigheden", ingetrokken. (Advertentie) Na het bekend worden van de mede deling, dat de belangrijke voetbal wedstrijd Feijenoord - Vasas om de Europa Cup hedenavond NIET op de TV zou worden uitgezonden, heeft de directie van ERRES onmiddellijk con tact opgenomen met de betreffende instanties. ERRES verklaarde spontaan zich garant te stellen voor de eventueel niet af genomen plaatskaarten. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat U vanavond via de beeldbuis toch ge tuige kunt zijn van de 2e helft van dit ongetwijfeld spectaculair voetbalduel. Wij wensen U een genoeglijke ERRES-aVond

de Stem | 1962 | | pagina 1