RADIO is nog lang niet aan het eind van zijn MARIJNEN 7498: In IJsland groeien bananen en zware .shag zwaar? MATAD0H Magnetische kunsttand dank zij nieuwe inplant-techniek WEET U HET ECHT BETER ALS HET OM DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE GAAT? j econoiiiatic Nil een 210 liter -ƒ3.- Na transistor en gedrukte bedrading: de bouwblokken Loodzwaar verleden Opmars der transistors Nieuwe term: bouwblokken Wervelstorm vernielt gebouwen op Goeam ARUNEN JMMjMMMMK SOCIALISTISCHE WINST IN HESSEN Xyr lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. HANDEN DROGEN PROBLEEM! Kleiner, beter goedkoper Orkestwerk van 11-jarige Internationale tandbanken v leveren: Gebitten raken uit den boze 11 11 Niet zo „ijzig als men denkt Diepgaande studie over verband tussen roken en longkanker NEEM DAN „Pistolen-Paultje" voor rechtbank Tot levenslang veroordeelde door artsen gered Soekarno naar Zuid-Korea Steunstukjes Schuif-in-tanden IHANDEL MIJ „ECONOMATIC" N.V. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 (Advertentie) Toen in de twintiger jaren de eerste fabriekmatig gebouwde radio apparaten verschenen, waren deze tot stand gekomen door het on derzoekingswerk van de geniale enkeling. Het woord „research" had toen bij het grote publiek een nog onbekende klank. Pas na 1925 be gon men het belang van een voortdurend en een op grote schaal uit gevoerd onderzoek in te zien. Heel langzaam kwam dat op gang en eveneens heel langzaam traden we toen over de drempel van de industriële revolutionaire periode naar dé industriële evo lutie. Het industriële tijdperk begon omstreeks 1800. hoewel waarschynlyk slechts weinigen zich daar bewust van waren. De hele vorige eeuw en de eerste helft van deze eeuw hebben we, voor wat de industriële vooruitgang betreft, telkens weer voor verrassingen gestaan. Plotseling nieuwe produkten, plotseling grote verbeteringen van bestaande produkten, onverwachte aankondigingen van dingen waar het grote publiek nog nooit van gedroomd had. Dit was niet zo vreemd. De uitvinders zelf stonden vaak voor onverwachte effecten, die nieuwe perspectieven openden. Een blik in het inwendige van een f toekomstige radio. Duidelijk kan i men de „montageblokken" onder- J scheiden. Na 1925 kwam echter het goed geor ganiseerde laboratorium-onderzoek op gang. Grote gebouwencomplexen kwa men tot stand, allemaal voor dat ene doel: systematisch, stap voor stap al de dingen ontsluieren die naar betere en naar geheel nieuwe produkten leidden. Alle ontwikkelingen, die zich nu voor doen, zijn dan ook het resultaat van on- derzoek-op-lange-termijn. Na enkele decennia laboratoriumge schiedenis is de wetenschap reeds zover voortgeschreden, dat verrassingen zeer zeldzaam zijn geworden en dat men thans reeds weet, wat er in de komende twintig of dertig jaren als resultaat van onze grootscheepse research te voor schijn zal komen. Op het ene gebied bestaat er overigens over de toepassing van al die nieuwe vindingen meer zekerheid dan op het an dere. In de elektronische sector heeft men een tamelijk duidelijk inzicht. De research is op dit terrein dan ook wel zeer ver gevorderd. Wij behoeven hier voor alleen maar te verwijzen naar de rakettenprojecten. In de apparatuur die hiervoor gebruikt wordt, zijn zeer veel experimentele onderdelen verwerkt en de ervaringen, hiermee opgedaan, geven een vingerwijzing voor wat betreft de ontwikkeling welke verwacht kan wor den voor de verbruiksartikelen. Het verleden op elektronisch gebied was loodzwaar. Kolossale onderdelen maakten tezamen bijvoorbeeld een ra diotoestel, dat zwaar te tillen was en moeilijk te verstaan. In die tijd had ie der radio-apparaat ook zijn eigen waak hond, de zogenaamde mexicaanse hond. Hij trad op via de luidspreker, wanneer er iemand in de omgeving op dezelfde zender aan het afstemmen was. Naarstig zochten de onderzoekers naar radiobuizen die zijn overlijden konden bespoedigen en zo maakte een Philips- man op een gegeven moment een pento de, welke het huilende hondenbestaan van deze ,,mexicaan" beëindigde. Be halve buizen kwamen er ook nieuwe luidsprekers, die het op een ander ogen blik mogelijk maakten naar een stem te luisteren en haar zonder moeite te ver staan. Er werden ook steeds nieuwe schakelingen bedacht en zo tegen het einde der dertiger jaren was het radio toestel gemeengoed geworden en de kwa liteit was tot een werkelijk redelijk ni veau opgevoerd. Maar er kwamen nieuwe vindingen. De ferroceptor werd geïntroduceerd. De ze in het toestel opgenomen binnenan- tenne maakte in veel gevallen de bui tenantenne overbodig en werd door ie dereen in stilte toegejuicht. Men ging ook FM (frequentie-modula tie) toepassen. Dit nieuwe zendsysteem, dat overigens reeds langere tijd bekend was en waaraan professor Balth van der Pol van het Philips Natuurkundig Labo ratorium in 1929 reeds belangrqe theo retische onderzoekingen had gewijd, werd in Duitsland voor het eerst op rui me schaal gebruikt. De aanleiding was het gebrek aan middengolfstations, maar toen de FM-zenders er eenmaal waren, was iedereen verheugd over de grote vooruitgang in de geluidskwaliteit, zo dat andere landen volgden. Een van de belangrijkste vindingen was die van de transistor. De transistor doet hetzelfde als de radiobuis, maar hy is meer bedrijfszeker, hy gebruikt veel minder energie, ontwikkelt minder warmte en hy neemt minder plaats in. Hij gaf ook de stoot tot het zoeken naar mogelijkheden om andere onderdelen te gaan verkleinen. Een andere belangrijke verbetering was het invoeren van de ge drukte bedrading. Daardoor verviel het overgrote deel van de vele losse draden in de toestel len en de bedrijfszekerheid nam verder toe. Al deze nieuwigheden maakten het ook mogelijk zeer kleine radio-appa raatjes te bouwen. Zover zijn we nu: transistors dringen door in steeds meer toestellen onder meer in autoradio-apparaten, gedrukte bedrading vinden we niet alleen in ra diotoestellen, maar ook in televisie-ap paraten. Radiotoestellen geven, dank zij tal van nieuwe schakelingen, meer mu ziekgenot. zelfs stereo voor de weergave van grammofoonplaten en het opnemen en weergeven van banden is in de gro tere toestellen opgenomen. Zij vertonen slechts zelden defecten en zijn in verge lijking met de meeste andere artikelen goedkoop. De ontwikkeling gaat verder en wij we ten dus in welke richting zij zal leiden. Algemene toepassing van transistors bij voorbeeld. Overal gedrukte bedrading. Verdere verkleining van onderdelen, zo dat er meer ruimte overblijft voor het akoestische gedeelte, met een grotere klankrijkdom tot gevolg. Toen de radio haar opgang begon, kon men in een ruimte met een inhoud van een liter honderd onderdelen verwerken. Omstreeks 1956 waren we zover, dat er vijfhonderd onderdelen in een dergelijke ruimte konden. Nu zijn we in de zakra- dio's al aan de zeventienhonderd. Tussen 1965 en 1970 zullen wij de tienduizend onderdelen per kubieke decimeter be reiken. In een latere periode zullen zelfs meerdere tienduizenden onderdelen bin nen deze kleine ruimte kunnen functio neren. Zeer spectaculair zal de samensmel ting van onderdelen in bouwblokken zijn. Onderdelen die nauw samenwerken, worden opgesteld in een vorm. Er wordt koelkast voor per week zonder enige aanbetaling Verbaas u. Zoveel ruimte voor die prijs? Ja. Maar dan ook vlug zijn. Decemberfeest begint in koelkast: de room, de kip, de drank. Grote koelkast (de meesten zijn beslist te klein). Goede koelkast. Garantie! Tip voor royale mannen: geef 'm cadeau. Ooit aan gedacht? Het zal de bezoeker van IJsland vreemd voorkomen als hij trossen bananen in de winkels van Reyk javik ziet hangen. Het zal hem echter nog veel meer verbazen als hij bemerkt dat deze bananen in IJsland groeien. De ontelbare warmwaterbron nen van het eiland stellen de be woners in staat ongeveer alle ge wassen te kweken in hun kassen: bananen, druiven, koffie, vijgen, orchideeën en mongo's. De bezoeker van IJsland zal bij aan komst in Reykjavik geconfronteerd wor den met de warmwatertanks op de heu vels. die een opslagplaats vormen voor warm water dat via een systeem van aquaducten wordt verdeeld over huizen, scholen, kantoren, fabrieken en openba re gebouwen. Het klimaat in IJsland is vrij aange naam. De gemiddelde zomertempera- tuur bedraagt 12 graden, terwijl de maand januari een gemiddelde heeft van enkele graden onder het vriespunt. Geen wonder dat men in Reykjavik geen Eskimo's vindt en geen iglo's of pool- beren. Het is er veel te warm voor. Niettegenstaande de moderne commu nicatiemiddelen en het snelle vervoer is IJsland nog steeds een geïsoleerd ei land. Er wordt de laatste jaren meer toerisme op het eiland waargenomen, maar toch geloven de 180.000 IJslanders een stof ingegoten, die op dat moment vloeibaar is, maar spoedig verandert in vaste stof en het bouwblok is geboren. De produktie hiervan zal geautomati seerd worden. In geval van reparaties worden geen onderdelen meer verwis seld, maar bouwblokken. Dit lijkt kost baar, maar het is het niet. Er zal namelijk een steeds stijgende behoefte aan technici zijn, zodat er voor reparatie-doeleinden steeds minder be schikbaar zullen komen. Reparaties zul len dus snel moeten kunnen geschieden want de prijzen voor te verlenen dien sten zullen zeker stijgen. Met de bouwblokken is de radiohisto rie niet afgesloten. Er zijn nog andere mogelijkheden. In transistors is bewe zen, dat het mogelijk is iets met een elektronenstroom te doen, door haar achtereenvolgens door materialen van verschillende aard te voeren. In de tran sistors wordt die stroom versterkt. In de toekomst zullen wij onze wetenschap van wat verschillende op elkaar aange sloten materialen op elektronisch gebied kunnen verrichten, nog uitbreiden. De nieuwe onderdelen die dan ontstaan worden voorlopig molectroniks genoemd. Men voorziet nu reeds, dat dit tot een Het symfonie-orkest van Philadelphia heeft een werk ten gehore gebracht van de 11 jaar oude Daniël D. Trifan, zoon van een hoogleraar aan de universiteit van Princeton. Zijn „prelude voor orkest", welke werd gespeeld als onderdeel van het jaarlijkse jongerenconcert van het conservatorium in Philadelphia, werd bijzonder enthou siast ontvangen door het uit 2800 jonge lui bestaande publiek De jonge componist, die achter het toneel stond toen het orkest zijn 12 mi nuten durende werk speelde, was „bij zonder zenuwachtig". Dirigent was Wil liam Smith, de plaatsvervanger van Eu gene Ormandy. volkomen andere opbouw van elektro nische apparatuur zal leiden. Wanneer het zover is, zullen wij, naast de nu be kende elektronische toestellen, volko men nieuwe apparaten zien verschijnen, apparaten, die dingen doen, waaraan wij nu nog niet denken. Want evengoed als de mensen in de vorige eeuw het fabelachtig maar on waar gevonden zouden hebben wanneer iemand hun zou hebben verteld, dat hij thuis een apparaat had waarmee hij concerten uit Tokio kon beluisteren, of een toestel waarmee hij kon zien wat er op hetzelfde ogenblik in Wenen gebeur de, kunnen de mensen van nu zich niet voorstellen, dat er straks nog heel an dere produkten aan het werk zullen zijn, die weer voor ons sprookjesachtige ef fecten zullen teweeg brengen. Er is natuurlijk een heel kleine groep van mensen, die wèl een voorstelling heeft van de toekomstprodukten, maar zy komen er niet mee voor de dag zo lang er nog geen reële aanknopingspun ten zijn. Tenslotte is er weliswaar een overeenkomst, maar moet er ook een onderscheid gemaakt worden tussen we tenschap en fantasie.... Buitenkansje, deze koelkast. Groot. Slank (58 X 58 cm). Weinig stroom. Compressor. Hij staat bij uw vakhandelaar. N.V.Technisch Bureau Waldorpstr. 52, Den Haag, 070-184640 Service in het hele land. Bij de verkiezingen voor het parlement van de Westduitse deelstaat Hessen heb ben de sociaal-democraten zondag de absolute meerderheid behaald. Zij kre gen 51 van de 96 zetels. Bij de verkie zingen voor de Hessische landdag in 1958 kregen zij 48 zetels. De christen democraten vielen terug van 32 op 28 zetels en de vrije democraten wonnen er twee. Zij kwamen van 9 op 11 zetels. niet dat hun eiland ooit een groot toe ristencentrum zal worden. De voornaamste middelen van be staan zijn de visvangst en de veeteelt. Men vangt voornamelijk haring en ka beljauw, terwijl de veeteelt zich be perkt tot schapen, koeien en paarden. Omdat het land te heuvelachtig is, kan men in IJsland alleen aardappelen verbouwen. Vele geloven dat er een grote indu striële toekomst voor IJsland is wegge legd door de aanwezigheid van stroom en hydro-elektrische kracht. (Advertentie) Een groep van tien vooraanstaande deskundigen en doktoren is in Washing ton begonnen met een uitgebreid onder zoek naar het verband tussen roken, longkanker en andere ziekten in opdracht van het Amerikaanse ministerie voor openbare gezondheid. Volgens het ministerie, zal het onder zoek zich ook uitstrekken tot de invloed van luchtverontreiniging, schadelijke stoffen in fabrieken, radio-activiteit en alcohol. De chirurg, Luther L. Terry heeft na mens de commissie verklaard dat de zittingen in het geheim worden gehou den om de groep de gelegenheid te geven het onderzoek in volkomen vrijheid te verrichten. Het zal zes tot acht maanden vergen. Terry heeft verklaard dat hij verwacht dat het eindrapport van de commissie het meest uitgebreide en om vattende rapport zal zijn dat ooit over het verband tussen roken en de gezondheids toestand is gepubliceerd. W *'11 V Jr Pistolen Paultje", de 38-jarige Am sterdamse handelaar in antieke en mo derne wapens, die in het begin van dit jaar werd aangehouden in verband met de ladingdiefstallen op Schiphol, moet zich op 28 nov. voor de Amsterdamse rechtbank wegens heling van gestolen pistolen verantwoorden. De zaak tegen hem werd in juli aangehouden, omdat een kroongetuige niet was verschenen. De overige verdachten in deze zaak wer den reeds veroordeeld tot gecombineer de gevangenisstraffen. „Pistolen Paultje" kocht o.m. een aan tal pistolen, die afkomstig waren van ladingdiefstallen op Schiphol Een van de ze pistolen verkocht hij aan de Italiaan Sergio Squazzardi, die er zijn landgenoot Bruno Colombo mee vermoordde. Het moordwapen kocht „Pistolen Paultje" later weer terug van de moordenaar, waarna hij het bij de politie inleverde. Dit moordwapen leidde uiteindelijk tot de oplossing van de wapendiefstallen. „Pistolen Paultje" zat een maand in voorlopige hechtenis. De storm had reeds enige tijd huisge houden op de oceaan oostelijk van Goe am. Zondag veranderde hij plotseling van richting waarbij Goeam in zijn baan terechtkwam. Een wervelstorm waarin snelheden van 257 km per uur voorkwamen heeft zon dag het Amerikaanse eiland Goeam in de Stille Oceaan getroffen. Het Ameri kaanse bureau voor de luchtvaart noem de de storm, die-'de naam „Karen" heeft gekregen, een ernstige ramp. Luchtvaartautoriteiten op Honoloeloe hebben bericht binnengekregen dat de storm op Goeam ernstige schade heeft aangericht op de Amerikaanse basis Anderson. De storm trof Goeam om ongeveer 18 uur. Van dat ogenblik af begonnen de verbindingen slechter te worden. Een uur later waren alle verbindingen met Goeam verbroken. Amerikaanse mili tairen waren later op de dag in staat enkele berichten ddor te zenden. Volgens deze rapporten zou 90 pet. van de ge bouwen op de luchtbasis vernield zijn. De kern van de storm verplaatste zich dwars over de basis. Tot nog toe is er geen melding gemaakt van slachtoffers. Wel is bericht dat woonkernen voornamelijk bewoond door Amerikanen beschadigd werden. Van tenminste 50 woningen werden de da ken afgerukt. Voor de storm het eiland bereikte waren reeds evacuatiemaatregelen getroffen voor lager gelegen dorpjes. Voor delging van moord op een oude man. Later militairen was de noodtoestand afgekon- werd hij tot tien jaar gevangenisstraf digd. veroordeeld wegens wurging van zijn hospita. In Londen hebben chirurgen het leven gered van een tot levenslang veroordeel de die had getracht zich het leven te benemen door zichzelf een lange naald in het hart te steken. De gevangene, de 41-jarige Anthony Regan, werd vorige week bewusteloos in zijn cel gevonden, zes weken nadat hem levenslang opgelegd was wegens moord op zijn vrouw. De doktoren slaagden er na twee dagen in de naald te verwijderen. In de afgelo pen 12 jaar is Regan verscheidene malen met de rechter in aanraking geweest. Hij werd vrijgesproken van beschuldi (Advertentie) Meer dan 75 miljoen mensen in de wereld hebben kunsttanden van allerlei aard en soort. Op 35-jarige leeftijd moet volgens de sta tistieken bij twee van de drie volwassenen één of meer tanden of kiezen worden vervangen door kunsttanden. Maar toch bestaat er een grote terughoudendheid op dit gebied evenals bij het gebruik van pruiken en breukbanden. Vele tandheelkundigen beweren, dat deze terughouding een bedreiging voor de gezondheid betekent. De angst voor een kunsttand, een kunstkies of een gebit kan mensen van be handeling terughouden totdat de pijn van de infectie ondraaglijk wordt. Maar dan kan de schade onherstelbaar zijn, en de slachtoffers zullen meer tanden en kiezen verliezen dan wanneer zij tijdig natr een tandarts waren gegaan. Ook andere gevaren kunnen zich voor doen.. Constante mondirritatie door rot te kiezen kan ernstige ziekten veroor zaken, en omdat men met slechte kie zen slecht kauwen kan, eet iemand met een slecht gebit veelal zachte maaltij den, die belangrijke voedselbestandde- len missen, zodat hij vatbaarder wordt voor ziekten. Chronisch geinfecteerde gebitten kunnen het lichaam zelfs van zijn kracht beroven en lever-, nie'r- en bloedziekten veroorzaken. Maar er is in de laatste jaren een gro te vooruitgang geboekt op het gebied van de tandheelkunde. Vooral in het buitenland zijn hierover publikaties ge daan en met name in Amerika, waar vele nieuwe methoden worden toegepast op dit gebied. Heel wat Amerikaanse kunstgebitten worden bijvoorbeeld op hun plaats ge houden door stevige magneten. De be langstelling voor deze zgn. magnetische gebitten neemt meer en meer toe. Hier bij worden twee stukjes krachtig mag netisch platina-mengsei van een halve President Soekarno en de directeur van de Zuidkoreaanse inlichtingendienst, kolonel Kim Tsjong Pil, een van ae machtigste persoonlijkheden in het mili taire bewind van Zuid-Korea. zijn maan dag overeengekomen de betrekkingen tussen hun twee landen aanzienlijk te versterken. Dit gebeurde tijdens een on derhoud van 50 minuten in Tokio, waar Soekarno op het ogenblik op bezoek is. De laatste jaren was vooral communis tisch Noord-Korea zeer actief in Indo nesië, waar het onder meer een consu laat had. De twee staatslieden hebben elkaar over en weer uitgenodigd voor een be zoek en de uitnodiging beiden aanvaard. Zij kwamen verder overeen „te gelegener tijd" volledige diplomatieke betrekkin gen aan te gaan en onmiddellijk over te gaan tot een uitbreiding op het ge bied van handel, sport en culturele aan gelegenheden. Hebt u als niet-abonnee geen verkeerd beeld wan- me'4 ct- pos,"3a''aan: neer u over de Katholieke Illustratie denkt of praat? Misschien te ouderwets, te star, te stijf? De enige V dom manier om goed over dit moderne, flitsende, actuele a BON Gaarne' zal ik de Katholieke Illustratie gratis en gezinsblad te kunnen oordelen, is het eens goed te 1^ vrijblijvend 3 weken op proef ontvangen. lezen en er eens echt van te genieten. Dan zult u tot 1% aTm: uw verrassingontdekken.dat dit blad na twee of drie Adres: nummers onmisbaar voor u wordt, als lezer èn als I p|aats: katholiek. Wat zegt u van dit sportief aanbod? M ^E KATHOLIEKE ILLUSTRATIE het familieblad, waarbij u zich het beste thuis voelt. jl. OERWOUD SPOORBAAN A Aanleg kostte 30.000 mensenlevens «Ibl_l\ 111 UL I EEN SCHAAP MET GOUDEN VOETJES Texel's welvaartsbron GOUDEN TROMPETTIST Willy Schobben's succesverhaal centimeter lengte in een metalen vorm ingeplant in de kaak van de patient langs operatieve weg. Het tandvlees geneest weer en bedekt de vorm. Twee andere magneten worden aangebracht in het gebit. De methode is pijnloos en na meer dan acht jaar van observatie in de Cornell University, afdeling me dicijnen, is gebleken, dat de magneten niet losgaan en dat geen irritatie van kaak of tandvlees ontstond. Bij een andere zgn. inplanttechniek wordt een „frame" van een metaalle gering. die vier steunstukjes vasthoudt, daar ingeplant, waar vroeger de tanden en de kiezen van de patiënt groeiden. Het frame wordt verankerd in de kaak en het tandvlees groeit er over heen, De vier steunstukjes steken door het tandvlees heen, in het algemeen zijn er twee aan beide zijden van kaak. Het gebit, zonder bovenplaat zoals vroe ger, kan bevestigd worden aan de vier steunstukjes. Gespen houden het ge bit op zijn plaats. De patiënt kan de tanden nu gemakkelijk verwijderen of in zijn mond doen. De inplantingstechniek is een van de meestbelovende tandheelkundige ont wikkelingen van de laatste tien jaar en het is waarschijnlijk, dat deze binnen vijf jaar algemeen toegepast zal worden „Tand-banken" zijn ingesteld in Ame rika, Rusland en Japan. Een Ameri kaanse tand-bank heeft meer dan zes honderd transplantabele gezonde tanden en kiezen, die om andere redenen dan verrotting verwijderd zijn, opgeslagen op 30 graden onder nul om de weefsel cellen in leven te houden. Thans zijn in Japan en in Amerika zogenaamde schuif-in-tanden ontwik keld. Hierbij wordt een brug gemaakt met zes of meer kleine knoopjes op het gedeelte, dat tegen het tandvlees rust. Deze knoopjes zijn elliptisch gevormde stalen hoofden, die passen in kleine gaatjes in het tandvlees van de patiënt. De brug wordt op zijn plaats gezet onmiddellijk nadat de gaatjes zijn ge maakt. In zeven tot elf dagen helen de tandvleesweefsels rondom de stalen hoofden. De brug kan altijd zonder moei lijkheden verwijderd worden door de elastisiteit van het tandvleesweefsel. Na een poosje kan de patiënt zonder moeite zijn tanden in- en uitnemen. En de tanden zitten stevig. De laatste ontdekking van de tand heelkunde is tandenlijm, gemaakt van vloeibaar been, calcium, fosfor, en cly- cogen omgezet in een vaste stof met po lyesterhars. De lijm zal een tand op zijn plaats houden totdat er een natuurlijk been omheengroeit om deze stevig en permanent vast te houden. Tot nog toe heeft men de lijm alleen gebruikt voor gebitten van honden. Maar ook voor mensen zou deze methode geschikt kunnen worden. Hoe het echter ook zij, eerst zullen vele proeven nodig zijn voordat de nieu we methoden algemeen in de wereld kunnen worden toegepast. De genees kunde gaat niet over één nacht ijs en de tandheelkunde evenmin. (Advertentie) is een niet onbelangrijk bedrijfs. Weinig dingen zijn onaangenamer dan handen-drogen aan een handdoek voor algemeen gebruik - vooral als er veel mensen in een bedrijf werken. Onzinde lijk. Niet vrij van besmettingsgevaar. Vies. En het hoeft ook nietEr is een zeer doeltreffend en toch weinig kost baar systeem voor handen-drogen: Ziedaar: een handige wandautomaat met 500 papieren handdoeken. Hand doeken van een bijzondere kwaliteit: sterk absorberend, niet-vezelend, prettig van greep. Handen vlug droog. Perso neel in zijn schik door goede maatregel. En u verzekerd van het goedkoopste systeem om iedereen een eigen handdoek te geven (berekening toonde dit aan)! Informeer eens bij Prinsengracht 727 Amsterdam tel. 21,2205 postbus 10SS

de Stem | 1962 | | pagina 7