Fransen niet zo Duits als men hevig anti- zou denken HOOFDPIJN ASPRO Griekse associatie met ook politiek van groot EEG belang Grondwater doet even ƒ1?* Amerikaanse export is enorm toegenomen Hammarskjoeld sou V.N.- rapport vervalst hebben NJEUWl Door Amerika's zachtste tabakken. Mogelijk Frans-Duitse unie meer romantisch dan praktisch Open een nieuw koffie-tijdperk m Olievergiftiging Ballograf Retracto 3 DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN VAN HET VATICAAN &*£ctfeefi fir/ j Padvinder Gedwongen tot de vlucht m1 Na drie jaar onderhandelen toetreding thans van kracht Onze rusteloze aarde De Gaulle wil doorzetten *sB Van Nelle's Nieuwe mélange Vers gemalen Vacuum-in-pak Mevr. Roosevelt begraven BENOEMING IN RUSLAND Vroegere medewerker onthult: „Aanval" werd een defensieve actie incl. langschrijfvulïing f 2,75 TREINONGELUK IN INDIA: 25 DODEN Betalingsbalans sterk verbeterd Neem 2 ASPRO Imam El Badr leeft inderdaad 4,5 miljoen verduisterd A® 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT Walker ontslagen uit ziekenhuis Liever patiënt dan arrestant DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 5? (Eigen buitenlandse dienst) De triomfale rondreis van generaal De Gaulle door de Duitse Bondsrepubliek mondde uit, gelijk men zich zal herinneren, in een spectaculaire verklaring van de beide staatsleiders De Gaulle en Adenauer, dat Frankrijk en Duitsland van nu af werk zouden gaan maken van een innige samenwerking. In een van de speeches van De Gaulle viel zelfs het woord „Union", dat heel de wereld pers op de achterste benen bracht. Ging er binnen de Atlantische Verdediging, binnen de NAVO nu nog een intieme unie tussen Frankrijk en Duitsland komen? Er gingen haastig overal in Duitsland stemmen op om dit idee af te zwakken. Bepaalde uitlatingen suggereerden zelfs, dat de Frans-Duitse liefdesverklaringen echt genomen moesten worden als de vurige, nochtans niet al te ondoordachte liefdesbetuigingen tussen prille geliefden. En dus meer romantisch dan prak tisch. Reden waarom de publieke opinie begon over te hellen naar de mening, dat het met die intieme Frans-Duitse samenwerking zo'n vaart niet zou lopen. Adenauer, door het voorbehoud te ma ken, dat het aanhalen van de samenwer king tussen Frankrijk en Duitsland op velerlei gebied niet in haar gevolgen de Duits-Amerikaanse en Duits-Britse sa menwerking mag verzwakken. Er schijnt onder de Franse voorstellen één punt te zijn, dat in het bijzonder bezwaren bij Schroder oproept, nl. dat er zekere auto matische, geregelde samenkomsten tus sen de Franse en Duitse regeringen zou den plaatsvinden, welke aan die samen komsten op de duur een institutioneel karakter zouden verlenen. En dat schijnt men in Bonn toch wel als wat te ver gaand en te provocerend voor de Ame rikanen en Britten te beschouwen. Op militair gebied is er na de spec taculaire parades van Franse en Duitse legereenheden tijdens de officiële bezoe ken van Adenauer in Frankrijk en De Gaulle in Duitsland reeds een vrij omvangrijke vorm van samenwerking tot stand gekomen, die zich weliswaar in NAVO-verband afspeelt, maar niettemin Maar wat De Gaulle in z'n hoofd heeft laat hij niet gauw meer los. Enige we ken na zijn Duitse reis, heeft de Franse regering aan de regering van de Bonds republiek een nota doen toekomen met allerlei suggesties over een verdieping van de samenwerking tussen beide lan den. Deze nota is nu door de minister van buitenlandse zaken Schroder zeer persoonlijk beantwoord en voor zover onze informaties reiken, heeft hij er in het algemeen instemmend op geant woord zij het ook met een lichtelijke retouche van sommige wat te zeer over- tekende voorstellen. Waarbij hij overi gens weer getuigde van zijn wat andere instelling, dan zijn gouvernementele chef (Advertentie) .M Het stoffelijk overschot van mevrouw Eleanor Roosevelt is zaterdag in Hyde- park bijgezet in een graf naast dat van haar echtgenoot, de president Franklin D. Roosevelt, die in 1945 overleed. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door president en mevrouw Kennedy en diens voorgangers Eisenhower en Truman. Op deze zelfde dag werd de vrouw begraven die in 1933 een moordaanslag op president Roosevelt heeft verijdeld. Dat was mevrouw W. F. Cross, die af gelopen donderdag op 78-jarige leeftijd in Miami, Florida, overleed. Mevrouw Cross werd op 15 februari 1933, een heldin. Zij stond op een bank in het Bayfrontpark in Miami om pre sident Roosevelt, die een toespraak hield beter te kunnen zien, toen een man op dezelfde bank sprong en op Roosevelt begon te schieten. Mevrouw Cross greep instinctief de arm van de man, Guiseppe Zangara, vast en hied deze vast, totdat mannen van de veiligheidsdienst Zan gara onschadelijk hadden gemaakt. In Ismaelia, een stad aan het Suezka- naal hebben 126 mensen een gedeeltelij ke verlamming opgelopen tengevolge van het gebruik van vergiftigde olie, zo werd in Kairo vernomen. Dodelijke ongeval len deden zich niet voor, maar 88 men sen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. *01 Volgens de Egyptische regering is de SBS» I oorzaak van de besmetting gevonden, nl. één enkel blik olie dat een nog niet nader gespecificeerd gifelement bevatte Verdere uitbreiding van de ziekte is een halt toegeroepen. Pyotr Lomako is benoemd tot voor zitter van de Russische wetenschappe lijke en economische raad, een functie waaraan de titel van vice-premier ver bonden is. Lomako volgt Alexander Zasiadko op, voor wiens aftreden slechte gezondheid als reden werd opgegeven. Hij is 58 jaar oud. Uit een door Sovjet-president Bres- njev getekende aankondiging in de Prav da blijkt voorts dat de Opperste Sovjet (partij-parlement) 10 december voor de tweede keer dit jaar zal vergaderen, naar waarnemers geloven slechts voor enkele dagen. De voormalige civiele hoofd-vertegen- woordiger van de V.N. in Katanga, de Ier dr. Cruise O'Brien, heeft wijlen Dag Hammarskjoeld, secretaris-generaal der V.N. in een artikel in de Londense „Sun day Telegraph" beschuldigd van falsifi catie van een rapport over gevechten in de Katangese hoofdstad Elizabethstad. O'Brien schrijft dat Hammarskjoeld 'n order inzake een door hem als zodanig bedoeld actief ingrijpen in de officiële versie zodanig had herschreven dat de (Advertentie) actie een defensief karakter scheen te hebben. De actie had plaats op 13 september 1961. Volgens O'Brien gaf hij zijn blauw helmen opdracht het postkantoor en de radiostations in Elizabethstad in handen te nemen en overvallen te doen op ver scheidene ministeries. .,De actie droeg de naam operatie „Mprthor" en had tot doel om de Katan gese afscheiding te beëindigen en Tsom- be op de knieën te brengen," aldus de voormalige V.N. functionaris, die al ver scheidene malen eerder felle kritiek heeft geleverd op de politieke vertroebeling van de Katangese kwestie. ,,Het officiële rapport dat op 14 sep tember werd uitgegeven toen Hammar skjoeld in Leopoldstad was, aldus O' Brien, ,,was zodanig gesteld dat de wer kelijkheid van het gebeuren werd verbor. gen wat een actieve interventie van de V.N. was geweest scheen nu een defen sief optreden." ,Voor Hammarskjoelds bewonderaars zal het pijnlijk zijn om deze woorden te le zen, ik weet dat want ze zijn ook pijn lijk om neer te schrijven," aldus O'Bri en. Bij een tragisch spoorwegongeluk m Noord-India zijn zondag 25 mensen om het leven gekomen. De slachtoffers reis den mee op het dak van een trein die naar Benares ging. Toen de trein onder een brug door reed werden allen ver pletterd door een lage steunbalk. een zekere toetssteen voor de werkelijke inhoud van de Frans-Duitse toenadering vormt. Voordat de stuwende activiteit van de Franse regering op dit gebied onder het Franse volk brede weerklank zal vinden, zal er nog veel tact en nog veel tijd nodig zijn. Men zal toch ook rekening moeten houden met de politieke weerstand van partijen en groeperingen, die elk streven naar westerse samen werking waarin de herbewapende Bonds republiek Duitsland een integrerende rol speelt, trachten te frustreren. Herinneren we aan de links-socialistische en com munistische agitatie bij de officiële Duitse bezoeken en de stellingname van een deel van het voormalig verzet, dat sterk onder communistische invloed staat. Niettemin blijkt het ook in Frank rijk in de verhouding tot de Duitsers beter in de praktijk, dan in de theorie te gaan. De ervaringen, welke men heeft opgedaan met de aanwezigheid van Duitse troepen in dv. streek van Mour- melon met het oog op maneuvers in groter verband, nl. een gemotoriseerde brigade en drie bataljons, zijn bijzonder gunstig geweest. Dat deze troepen ver vroegd zijn teruggeroepen ze zouden oorspronkelijk tot het einde van novem ber blijven is slechts het gevolg van preventieve maatregelen na het Cuba- conflict. „Het Vaticaan heeft de diplomatieke be trekkingen met Cuba niet verbroken, omdat het beginsel bij zijn politiek ten aanzien van de betrekkingen met an dere staten is: nooit zelf het initiatief nemen. Dat geldt voor het aanknopen van betrekkingen en het beëindigen er van". Dit heeft mgr. I. Cardinale, chef van het protocol bij de staatssecreta- rie, op een conferentie over de Kerk en de politiek gezegd, aldus meldt K.N.P. Mgr. Cardinale verklaarde verder, dat 't Vaticaan op basis van genoemd beginsel ook genegen is diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie aan te knopen, ervan uitgaande dat het daarom ge vraagd zal worden. Ten aanzien van de voorwaarden, waaronder dit zou ge schieden zei hij: „Daarbij zou Rusland zich natuurlijk moeten verplichten tot absolute eerbiediging van de godsdienst en van de Kerk. Ten aanzien van Israël verklaarde mgr. Cardinale op een desbetreffende vraag, dat ook het aanknopen van betrekkingen met dit land mogelijk is. Zelfs, zo ging hij verder, kan het Vaticaan als bemid delaar optreden tussen partijen, waar dat Palestina betreft. Maar ook dat doet het alleen wanneer het door de betrokken partijen wordt aangezocht, zoals ook overigens in het verdrag van Latera nen is omschreven. Het tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans zal dit jaar slechts de helft bedragen van het tekort van twee jaar geleden. Dit werd zondag officieel in Washington verklaard. De verbetering is het gevolg van een toeneming van de Amerikaanse export, een snellere terugbetaling van leningen aan het buitenland en het teruglopen van de vlucht van particulier kapitaal naar het buitenland. Volgens het Amerikaanse ministerie van Landbouw was het betalingstekort (Advertentie) neem'ASPRO'. 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. m Veilig en verantwoord. De 12-jarige padvinder James O'Gor- man is zondag in Auckland (Nw.-Zee- land) om het leven gekomen doordat hij zijn dagelijkse goede daad verrichtte. Hij kreeg bij het opknappen van een graf de grafsteen op zich. In het ziekenhuis is hij aan inwendige kneuzingen overleden. De door de revolutionairen van de troon gestoten Imam van Jemen, Moham med el Badr, van wie herhaalde malen is gezegd, dat hij bij de revolutie was gedood, verscheen zaterdag op een pers conferentie voor buitenlandse verslag gevers. Hij gaf de verzekering, dat hij Jemen tot een „kerkhof voor de Egyp tische indringers" zou maken. De Imam zei, dat hij over vijf miljoen royalistische soldaten beschikt, allen Jemenieten, en dat hij over enkele we ken in de hoofdstad Sanaa zou terugke ren. voor de eerste zes maanden van 1962 770 miljoen dollar, wat neerkomt op on geveer anderhalf miljard per jaar, vol gens de verwachtingen. Vorig jaar beliep het tekort twee en een half miljard. Van 1958 tot en met 1960 bedroeg het jaarlijks tekort drie en een half miljard. Een paar maanden voor Eisenhower het Witte huis verliet, nam de Ameri kaanse regering maatregelen om het te kort op de betalingsbelans terug te bren gen tot redelijke grenzen. West-Duits- land en andere landen werd gevraagd hun schulden aan Amerika vroeger dan afgesproken terug te betalen. Frankrijk betaalde dit jaar voor 60 mil joen dollar aan schulden terug voor de afgesproken termijn. Zweden deed een soortgelijke terugbetaling ten bedrage van 16 miljoen dollar. In de eerste zes maanden van 1962 bedroeg de Amerikaanse export 10,52 miljard dollar tegen 9,9 miljard over dezelfde periode van 1961. Volgens des kundigen zal de Amerikaanse export dit jaar ongeveer 21 miljard dollar belopen, de import 16 miljard. De export van landbouwprodukten naar Japan is verbeterd, maar de toe komst van de export naar Engeland en de landen van de gemeenschappelijke markt is onzeker, in verband met de aan de gang zijnde onderhandelingen. Het meeste particuliere kapitaal dat Amerika verlaat gaat nog steeds naar West-Europa. In Rome is een 48-jarige douane-in specteur uit Terni gearresteerd die in enkele maanden tijds een bedrag van ongeveer vier-en-een-half miljoen gulden van de staat heeft verduisterd. Hij had daarvan op grote voet geleefd, verschei dene zaken geopend, en was in zijn stad een vooraanstaand burger geworden. Een lid van de Tsjechische grenspolitie heeft verleden zaterdag met zijn geweer een collega gedwongen om met hem over de Oostenrijkse grens te vluchten. De twee agenten, de 21-jarige Vaclav Mares en de 19-jarige Michael Misa, wa ren samen op patrouille. Bij de grens dwong Mares zijn kameraad met hem naar de Oostenrijkse grens te .an, om er zeker van te zijn dat hij niet van achteren beschoten zou worden. Nadat Mares in Oostenrijk politiek asiel aangevraagd had, is Misa vrijwillig naar Tsjechoslowakije teruggekeerd. (Advertentie) TUNGSRAM (Advertentie) Golden Fiction (Eigen buitenlandse dienst) Op 1 november 1.1. is Griekenland een belangrijke fase van zijn eco nomische ontwikkeling ingetreden. Op die dag is de associatie van Griekenland met de Europese Economische Gemeenschap van kracht geworden. Ook voor de E.E.G. was het een bijzondere dag, daar dit de eerste associëring was van een zogenaamd „derde" land, een niet- lid dus. Reeds in september 1959 had de Griekse regering het verzoek tot associatie in gediend. In maart 1960 begonnen de on derhandelingen over dit verzoek, welke leidden tot de ondertekening van het associatieverdrag op 9 juli 1961. Dit ver drag moest overeenkomstig de bepalin gen van het statuut der EEG aan de parlementen van de zes lidstaten worden voorgelegd ter goedkeuring. Een jaar was hiermee weer gemoeid, waarna in augustus de documented konden worden Hebt u er we* eens bij stil gestaan hoe de aarde er uit zou zien wanneer de zoe kende plantenwortels tussen de korreltjes, waaruit de bo dem is opgebouwd, geen water zouden vinden en dus ook geen voedingsstoffen konden opzuigen. Het grondwater is in ze kere zin het levensbloed van de aarde. Het meeste hier van is van regen afkomstig. Een deel van het regenwa ter vloeit langs de opper vlakte af of verdampt, maar een ander deel dringt in de bodem. Op de aanrakings punten van de grondkorrels blijft hier en daar wat ach ter (afb. links). Beneden een zekere grens, het grond waterniveau, zijn alle tus senruimten tussen de kor rels gevuld. Daartussen is nog een zone, waarin zowel water van bovenaf achter blijft als water van beneden af wordt opgezogen. Een zelfde opzuiging van water in een nauwe ruimte kan men waarnemen wanneer een dun buisje in een schaal water gehouden wordt. Re- terspiegel dieper komen te liggen. Maar ook andere factoren beïnvloeden de hoogte van de grondwater stand. Waterlopen bijvoor beeld (middelste afb.). Het grondwater heeft dan de neiging dezelfde hoogte aan te nemen als het water in de beek of sloot. Een regenbui gent het m een bepaald ge bied een tijd lang niet, dan zal het water in het boven ste deel van de bodem ge heel verdwijnen, zowel door verdamping in de lucht tus sen de korrels als door de zuiging van de plantenwor tels. Ook kan de grondwa- doordrenkt de bodem met water. Tengevolge van de drukverschillen gaat dan stroming optreden, zoals door de pijlen aangegeven, tot de evenwichtsstand weer bereikt is. Naarmate het drukverschil geringer wordt neemt de stroming af. Het water zakt daarom sneller van de volgetekende bolle lijn tot de onderbroken lijn dan van deze tot het onge veer horizontale niveau. Ook een ondoorlaatbare aardlaag kan van grote be tekenis zijn (de middelste laag in de rechter afb-). Het water wordt boven deze laag verzameld. Ligt de laag horizontaal (A) dan vinden we boven iedere plaats, waar deze aan de oppervlakte komt, een bron. Ligt de laag niet horizontaal dan is er alleen 'een bron boven de laagst gelegen plaats, waar hij aan de dag treedt. Het hangt van de re gelmaat en hoeveelheid van de neerslag af of de bron altijd of slechts periodiek water geeft. uitgewisseld, die de datum der Griekse toetreding op 1 november 1962 bepaal den. Drie volle jaren dus voor de asso ciatie van één land. Er gaat veel kost bare tyd verloren op de lange admini stratieve weg door alle instanties bureaus van de EEG. Nu leverde het Griekse verzoek wel een aantal speciale moeilijkheden op. Deze lagen op de eerste plaats in het feit, dat de Griekse economie geheel agrarisch georiënteerd is en de indu strialisering van het land slechts moei zaam op gang komt. Het is met het oog hierop, dat de associatie-overeenkomst voorziet in het oprichten van een tolu- nie binnen een overgangstijd van 12, zo nodig 22 jaren. Op 1 november trad bin nen het territoir der zes lidstaten de volle tot heden geldende verlaging van de grensrechten ad 50 procent met be trekking tot waren van Griekse her komst in werking, terwijl de invoer van industriële voortbrengselen volkomen vrij is. Griekenland van zijn kant verlaagde vanaf 1 november voor het allergrootste deel der waren de grensrechten met 10 procent. In de volgende 9 jaren worden deze dan alle 18 maanden, en in de laatste 3 jaren alle 12 maanden met 10 procent verlaagd. Om de nog aan het begin harer ontwikkeling staande Griek se industrie tegemoet te komen, werd voor een reeks van produkten, die in een afzonderlijke lijst opgesomd zijn en on geveer een derde deel van de invoer uit het gebied der gemeenschap uitma ken, een vertraagde verlaging der rech ten vastgesteld. Vanaf 1 november bedraagt de ver laging voor deze produkten slechts 5 pro cent. Alle twee jaren volgt een verdere verlaging met 5 procent en vanaf het tiende jaar wordt de overblijvende rest in hetzelfde tempo verlaagd als voorzien in de overgangstijd van 12 jaren. De associëring van de Griekse grens rechten tegenover z.g. derde landen aan de zogenaamde EEG-buitentarieven volgt in drie etappes bij produkten met een twaalfjarige overganstijd en in vier etappes bij die met een tweeëntwintig jarige overgangstijd. De eerste maatre gelen vinden pas op 1 november 1965 plaats. Precies zoals voor de EEG-landen zelf is ook voor Grienenland de omzeiling van het buitentarief in de vorm van tol- verlagingen mogelijk. Stap vooruit Het associatieverdrag met Griekenland beperkt zich niet tot de vorming van een tolunie. Naar het voorbeeld van het EEG-verdrag zullen ook maatregelen ge. nomen worden om tot een vrijer perso nenverkeer, een vrijer verkeer in dienst verrichtingen en kapitaal te komen; het verkeerswezen zal met dat in de EEG- landen in overeenstemming worden ge bracht, de concurrentie zal geregeld worden, terwijl een gezonde, brede eco nomische politiek zal worden gevoerd. De Griekse landbouwpolitiek moet op z'n laatst bij het einde van de tweeëntwintig- jarige overgangstijd met die der EEG in overeenstemming zijn. Met het oog hierop werd een reeks van regelingen getroffen om enerzijds aan de rechtvaar dige Griekse belangen tegemoet te ko men, anderzijds verstoringen op de land bouwmarkten der gemeenschap te ver mijden. De buitenlandse handelspolitiek moet gedurende de twaalfjarige over gangstijd gecoördineerd worden met als einddoel een op eenvormige grondstellin gen rustende handelspolitiek. De associatie, welke ongetwijfeld voor Griekenland een belangrijke stap naar welvaartsverhoging betekent, heeft het land nog 'n bijzonder voordeel gebracht. Voor de opbouw van zijn economie krijgt het land in de eerste vijf jaren leningen tot 125 miljoen dollar. En tenslotte heb ben alle regelingen ook nog ten doel om via de associatie Griekenland ten slotte tot het gewone lidmaatschap der EEG te voeren. Met de associatie is een zeer waarde volle bijdrage geleverd tot de ontwikke ling van Griekenland en daarmee tot de vestiging van een overtuigde democratie in dit zo gevaarlijk gelegen en door niet aflatende vijanden zo belaagde steunpunt van het vrüe westen. De oud-generaal-majoor Edwin Walker, die beschuldigd is van opruiing in ver- band met de onlusten op het terrein van de universiteit van Mississippi, de kwes tie Meredith, is ontslagen uit het zieken huis waar hij op gerechtelijk bevel psy chiatrisch onderzocht is. Van de zijde van het ziekenhuis weigerde men te zeggen of het onderzoek van Walker thans voltooid is. De 39-jarige chauffeur C. van R. uit Voorburg, die als - arrestant werd vastgehouden in een cel in het hoofdbureau van politie in Den Haagheeft de glazen van zijn leesbril kapotgemaakt en in geslikt. Hierna waarschuwde hij zijn bewakers om te zeggen wat hij zojuist gedaan had. De politie heeft de man, na over leg met de gemeentelijke genees kundige dienst, naar het zieken huis Zuidwal overgebracht, waar de m.an is geopereerd. Zijn toe stand is thans goed. De chauffeur was aangehouden terzake van verduistering van een personen auto.

de Stem | 1962 | | pagina 5