Pupjes zijn praktisch niet meer te verkopen GEVOLG VAN HONDSDOLHEID Koperen Wegenwacht in Zeeuwsch-Vlaanderen West-Brabant lanceert industrialisatieplan Burgemeester mr. Huber nu eindelijk naar Goes R T. T.-tentoonstelling Terneuzen boeit de jeugd Wat doen we er mee? Peek&Cloppenburg Drie beroemde houtsnijwerken terugbezorgd JUBILARIS TE SLUIS Het is bijzonder dankbaar werk Belangstelling voor techniek Verleden en heden Uitgerekend Pech hij de pech... Veiling te Middelburg Antiek W. H. Bal onder de hamer Belangstelling voor tuinbouwonderwijs "JéOÉenka PANTALONS IN DE LOOP VAN DECEMBER SaoblaD fle jlïetii De vrijspraak Kandidaten Mevrouw Huber doen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 (Van onze redacteur) De boxer Anita van apotheker H. W. Huijsman uit Betgen op Zoom heeft zes weken geleden tien kleintjes gekregen. Tien bedrijvig drinkende boxertjes. Om te stele) gewoonweg. De heer en mevrouw Huijsmai hebben er in die zes weken echte» nog maar twee kunnen verkopen Herhaalde advertenties helpen niet. Men wil de boxertjes niet Men is bang voor hondsdolheid. De dierenartsen M. Gaakeer uit Ove- zande en E. Kemperman uit Wouw zeg gen, dat het over de hele linie zo is. Om het eens wat ruw te zeggen, men kan de pupjes tegenwoordig aan de straatste nen niet meer kwijt. De mensen „zien het liever even aan". Maar zij vergeten, dat het nog jaren kan duren eer deze hondsdolheid over wonnen is. In Duitsland bijvoorbeeld trad direct na de laatste wereldoorlog hondsdolheid op en men heeft ze nog lang niet onder de knie. Men kan de ziekte wel bestrijden, maar uitermate moeilijk uitroeien. Noodgedwongen moeten op het ogen blik bijzonder veel pupjes worden ge dood. Moet dat blijven doorgaan Hoe verdeeld de meningen over het aankopen van pupjes zijn blijkt alleen al uit hetgeen de twee genoemde dierenart sen hierover zeggen. De heer Gaakeer zou er voor zich zelf momenteel niet aan denken een jonge hond te kopen; de heer Kemperman z.ou er „helemaal geen been in zien" het wél te doen. Beiden beamen, dat pupjes immuun gemaakt kunnen worden tegen hondsdol heid. Vóór ze drie maanden zijn moet hun dan een licht vaccin worden toege diend, daarna moet een zwaarder vol gen. Overigens zijn het niet alleen de nog piepende pupjes, die in levensgevaar verkeren omdat de mens hen verstoot. Ook de al wat oudere honden worden vaak vroegtijdig afgemaakt, louter uit vrees voor de hondsdolheid. Drie beroemde middeleeuwse hout snijwerken die in augustus uit een ka pel te Volkach werden ontvreemd, zijn gisteren in de kapel teruggebracht door de onbekende daders, die waren inge gaan op het verlokkelijke aanbod van het weekblad ..Stern", dat 100.000 Mark wilde neerleggen, als de kunstwerken werden teruggeplaatst in de kapel. Twee van de drie houtsnijwerken be vinden zich in uitstekende staat, het der de is vrij ernstig beschadigd. (Van onze redacteur) Wegenwachter J. P. de Bruijne uit Sluis, die we treffen aan d veerhaven te Breskens, blijkt dit dankbare werk héél wat belang rijker te vinden dan het feit, dat hij er dezer dagen zijn koperen ambtsjubileum bij vierde. Een jubileum, dat samenviel met het twaalfeneenhalfjarig bestaan van de Z.-Vlaamse wegenwacht, (Advertentie) De hoogste klassen van de Zeeuwsch-Vlaamse scholen voor voortgezet lager onderwijs komen met speciale bussen af en aan om een kijkje te nemen op de uiter mate boeiende PTT-tentoonstel- ling, die tot 19 november a.s. in de Christelijke school aan de Leeu wenlaan te Terneuzen wordt ge houden. De hedendaagse jeugd heeft 'n bijzondere belangstelling voor techniek. Telkens blijkt dit. wanneer men ziet, hoe aan dachtig zij de technische uiteenzettingen volgen van de P.T.T.-deskundigen, die hun wetenschap op een bijzonder aan trekkelijke manier weten te „verko pen". Ook voor iedere leek is deze tentoon stelling, die zich op de eerste plaats tot de jeugd richt en de ouderen in de gelegenheid stelt eens te kijken, wat er allemaal in de P.T.T.-keuken gebeurt, interessant. Waarschijnlijk, omdat men Vroeger gebruikten de postbeambten voor het stempelen der stukken een „hamermodel", waarmee met enige rou tine 1500 tot 2000 stukken per uur kon den gestempeld worden. Nu heeft men daar automatische machines voor die 20.000 stukken per uur verwerken. er het heel oude, de apparatuur van de begintijd, en de zeer moderne, uitge drukt in volledige automatisering en straalzender, vindt. Grote portretten heirnneren aan de pioniers en in vitri nes vindt men de hondenkar, waarmee de vroegere postbode zijn stukken rond bracht. In kleine groepen gaan de bezoekers in één der zalen, waar men afzonderlijk de afdeling der posterijen, daarnaast de telegraaf en radio en vervolgens de tele foon aantreft. Tenslotte is er een film zaal, waarin het immense bedrijf der P.T.T. in al zijn facetten op een zake- lijk-aantrekkelijke wijze wordt ver toond. Gedurende de tentoonstellingsperiode zijn er ook enkele avonden, waarop de volwassenen een kijkje kunnen nemen. Dat een dergelijk sterk gemechaniseerd bedrijf de jeugd aanspreekt, blijkt uit de opgedane ervaringen wel heel dui delijk. die op 17 mei 3950 haar trajecten Breskens-Sluis en Terneuzen-Perk- polder startte. Vanaf de eerste dag heeft de Bruijne de gemechaniseerde weggebruikers zijn veelzijdige diensten verleend op de route Breskens-Sluis, waar hij van 's morgens half negen tot 's avonds zes uur zijn da gelijkse patrouilles verricht. Veelzijdige diensten, inderdaad Want het herstellen van „technische storin gen" aan alle soorten voertuigen vormt slechts een bescheiden, zij het important onderdeel van de vv.w.-taak, die met na me ook in belangrijke mate van infor matieve aard is. En dan zijn het bepaald niet alleen maar verkeersvragen, die de wegen wachter gesteld plegen te worden. Toe risten bijvoorbeeld en dan speciaal de veelsoortige buitenlanders lijken met hun nieuwsgierigheid naar regionale be zienswaardigheden, bus- en bootverbin dingen (en wat dies meer zij) in de be kende gele w.w.-wagen een soort mobiel reisbureau te zien, waardoor dit w.w.- werk een v.v.v.-tintje heeft gekregen.... De heer De Bruijne vindt dat niet erg. Integendeel: hij houdt van die veelzijdig heid en afwisseling, teméér wijl zij de gelegenheid bieden tot dienstverlening op zo breed mogelijke schaal. „Het is bijzonder dankbaar werk." Wanneer hij dit herhaalt, moet hem evenwel van het hart, dat nog steeds te veel mensen en opnieuw vooral weer de buitenlanders hun erkentelijkheid menen te moeten uiten in het offreren van het spreekwoordelijke „kleinigheidje voor de moeite", dat men soms zelfs in de zakken van de wegenwachter of in diens wagen stoppen wil, alhoewel het accepteren ervan ten enenmale verboden is.- Inzake afgelegde afstanden, verholpen mankementen, verstrekte inlichtingen, hulpverleningen in de e.h.b.o.-sector etc., blijkt deze koperen wegenwachter erg zwijgzaam. Uiteraard ligt een en ander in werkrapporten en dienstschema's sta tistisch wel zo ongeveer vastgelegd, doch wat hebben eigenlijk zulke feiten en cij fers te betekenen Het gaat er slechts om aldus onze zegsman de mensen dag aan dag met raad en daad terzijde te staan, waarbij aantal en soort van de dienstverleningen van ondergeschikt be lang zijn Deze consciëntieuze taak-opvattlng van de Bruijne bijjkt ai even duidelijk uit zijn voorkeur om over bijzonderheden, aar dige of trieste voorvalletjes e.d maar liever niet uit te weiden. Nou ja. zo'n heel enkel gevalletje kan er nog wel mee door. Van dat Belgische echtpaar bijvoorbeeld, dat met de scoo ter op stap was en pech had, toen het pech kreeg".... Het tweewielige voertuig weigerde op zeker ogenblik elke dienst en werd bijgevolg door de wegenwachter aan een grondig onderzoek onderworpen. Met als enig resultaat echter, dat de oorzaak gelegen bleek in de luchttoe voer, doch verder riiet te ontdekken viel. Totdat een heldere ingeving 's mans oog deed vallen op het zadel, waaronder die toevoer gedeeltelijk was aangebracht. Of hij daar eens een kijkje mocht nemen? De Belgen ble ken er niet erg voor geporteerd, maar als het onvermijdelijk was: allez dan maar. Dra was toen de storing opgehe ven, want hiertoe was in de toevoer slang slechts de verwijdering nodig van enkele pakjes boter en een kruikje jajem „Typerend geval voor deze streek", oordeelt de heer de Bruijne lakoniek. Hetzelfde zou men kunnen zeggen van de gejaagdheid in het verkeer. Immers: wie een minuutje te laaf komt aan de boot, mag een uur wachten De wegen wacht ondervindt er de gevolgen van, en het is daarom geen wonder, dat het juist de twee genoemde trajecten waren, waarmee de dienst in Z.-Vlaanderen van start ging. Het zilveren herkenningsinsigne voor zijn burgerkleding, dat de heer de Bruij ne dezer dagen door de directie in Den Haag tijdens een huldigingsbijeenkomst werd opgespeld, zal hem er steeds aan blijven herinneren, dat hij bij die start rechtstreeks betrokken was. Zij het dan nog niet met de lichtbak voor herken ning bij avond en de zwaailamp (geel flikkerlicht) voor het parkeren bij onge vallen e.d.. met welke uitrustingsstukken zijn wagen zopas gemoderniseerd werd. Gisteren was het in Schuttershof te Middelburg de eerste kijkdag van de indrukwekkende en omvangrijke verza meling kunstvoorwerpen uit de verzame ling van de overleden Middelburgse an tiquair W. H. Bal. Ook vandaag is er nog gelegenheid om deze, zeker voor Zee land, unieke collectie te bezichtigen- Woensdag 14 november a.s. begint de veiling, waarvoor belangstelling bestaat van ver over de grenzen, 's morgens om half elf, eveneens in het Schuttershof. De veiling gaat de gehele dag door, waarbij 's middags uiterst waardevol Chinees porselein wordt verkocht. Don derdag en vrijdag a.s. wordt op hetzelfde uur begonnen. De veiling staat onder lei ding van de heer S. J. Mak van Waay uit Amsterdam ten overstaan van de Middelburgse notaris J. A. Janse de Jon ge. De catalogus geeft 1149 kavels aan. bestaande o.m. uit blauw en gekleurd porselein, Chinees en Japans. Delfts aar dewerk. o.m. tegels, meubels, kristal, landkaarten, gravures enz. Ook wordt uit de verzameling-Bal antiek zilver geveild. Grote belangstelling zal ongetwijfeld ook bestaan voor de oude kaarten, getekend door de beroemde kaartenvervaardigers Blaeu Wat deze week wordt verkocht vormt niet het gehele bezit aan antiek van wijlen de heer Bal, daar hij een be langrijk aantal voorwerpen aan de ge meente Middelburg vermaakte, zodat, vooral waar het Zeeuws antiek betreft, niet alles over de provincie- en wellicht de landsgrenzen zal verdwijnen, De belangstelling voor het tuin bouwonderwijs in Kapelle en omgeving is bijzonder groot. Dat bleek uit de me dedelingen van de heer J. op 't Hof. hoofd van de ir. A. W. v. d. Plassche lagere tuinbouwschool in Kapelle, ge daan tijdens de contactmiddag voor de ouders der leerlingen. Een zeer groot aantal ouders waren hiervoor bijeen gekomen in hotel „de Zwaan" in Kapelle en zij konden zich volledig op de hoogte stellen van het geen er op deze tuinbouwschool wordt gedaan om de jongeren te vormen tot bekwame tuinders. De heer op 't Hof deelde mede, dat er op het ogenblik 100 leerlingen op deze school zijn, verdeeld over vier klassen. In verband met de uitbreiding van het onderwijs werden enkeje nieuwe leer krachten aangetrokken, waarvan twee in vaste dienst. De heer op 't Hof sprak ook weer de hoop uit op een spoedige realisering van de plannen om in Kapelle een ge heel nieuwe school te bouwen nu het oude gebouw te klein is. De leraar J. Verhage uit Kapelle hield vervolgens een inleiding over de waar de van het algemeen vormend onder wijs en leraar Klaassens sprak over het vak handvaardigheid en alles wat daar mee te maken heeft. Na de pauze was er een geanimeerde gedachtenwisseling over het tuinbouw onderwijs. eike woensdag Jongensmarkt a,,,,»,,,,,,,,,,,»; Éii De afwerking is even mooi als de pasvorm en- de plooi blijft erin. Smalle pijpen zonder omslag. In de nieuwste grijze tint. Speciaal verlaagde M. pri/'i leeftijd 6 jaar met kleine stijging pegmaat b.v. 10 jaar 13, (Van onze verslaggever) De Stichting Welvaartsbcvordering West-Brabant (W.E.B.), waaraan 34 ge meenten deelnemen, heeft gisteren het eerste deel gelanceerd van een „indu strieel ontwikkelingsplan voor West- Brabant", dat enerzijds een nadere uit werking is van de gedachten die ont vouwd zijn in de befaamde brochure „Noordbrabant in het nieuwe westen" en anderzijds enkele correcties geeft op de daarin geschetste hoofdlijnen. Het eerste deel van de nota, waarin de uit gangspunten van het plan zijn geschetst en dat straks gevolgd wordt door een tweede deel met een inventarisering van programmering en een derde deel dat een uitvoerings- en financierings schema bevat, wordt met klem van argumenten gepleit voor een versnelling van de rijkswerken die West-Brabant, een streek die geklemd ligt tussen twee grote economische centra, aansluiting moeten geven op de agglomeratie van de Randstad en Antwerpen. In versneld tempo moeten worden uit gevoerd het stuk rijksweg 17 dat aan sluiting geeft op de Moerdijkbrug, de verbreding van rijksweg 56 (Bergen op Zoom Tilburg), de tracering van de Kempenerrandweg (de oost-westverbin- ding ten zuiden van rijksweg 56), de Zoomweg (met dien verstande dat het tracé niet ophoudt bij Dinteloord, maar wordt doorgetrokken naar de Volkerak- dam), en het Mark Vlietkanaal. Voorts wordt, wat het wegennet betreft, gepleit voor de zogenaamde Maasroute en een weg van Breda via Hasselt naar Luik. Wat het spoorwegnet betreft, zegt de W.E.B.. dat de inrichting ervan niet tot uitbreidingen dwingt op afzienbare ter mijn. Wel zijn er lokale verbeteringen gewenst hoogspoor te Breda, een stati on te Etten, diverse raccordementen. In de toekomst zal een lijn nodig zijn van Roosendaal via de Volkerakdam naar Rotterdam en een lijn van Breda via Oosterhout naar Utrecht. Nieuwe inzichten betreffende het wa terwegenstelsel deelt de W.E.B. al even min mee. Zij pleit voor een Schelde- Rijnverbinding via het Beneluxkanaal, de Oosterschelde, de Eendracht en een doorsteek van het schiereiland St.- Philipsland. „Bij deze verbinding zou de kuststreek van West-Brabant direct be trokken worden bij een zeer belangrijke route van de Europese binnenvaart, zon der dat het gebied op nadelige wijze wordt aangetast", zoals het geval was bij het oude Moerdijkkanaal-idee Voorts pleit de W.E.B. voor een ver groting van de capaciteit der vaar wegen, zodat ze geschikt zijn voor schepen van 1350 ton (thans variërend van 1000 ton op de Donge en het be- nedenpand van het Wilhelminakanaal tot 600 ton op de Vliet) en voor een betere aansluiting van de vaarwegen onderling. In dit verband wordt het Mark Vlietkanaal genoemd, waar voor de Provinciale Waterstaat een tracé heeft ontworpen. Sprekend over de openbare nutsvoor zieningen, roert de W.E.B. de kwestie van het afvalwater aan. Er zijn thans drie afvoerprojecten een persleiding naar de Westerschelde, een naar de Amer en een vrijvervalleiding van Breda naar Moerdijk. Alleen deze laat ste is in uitvoering. Niet slechts streekbelang Deze nogal forse uitgangspunten van de W.E.E'. zouden irrieëel zijn (want niet „haalbaar" in Den Haag, waar men een greep zal moeten doen in de schat kist), als zij alleen regionale belangen dienden en geen voordeel boden aan het hele land. In het rapport citeert de W.E.B. enkele malen de regering om aan te tonen dat een benutting van de economische mogelijkheden van West- Brabant ten slotte een verhoging be tekent van het nationale produkt. Daar om zou de regering het industrialisatie beleid zo moeten ombuigen, dat in een gebied als West-Brabant de economische potenties gerealiseerd kunnen worden met rijkshulp. Fel hekelt het rapport de innerlijke tegenstrijdigheid van het hui dige beleid, waarin rijkssteun slechts wordt verleend op grond van sociale normen en niet op grond van econo mische ontwikkelingskansen. De W.E.B. stelt bitter vast: ..Daar West-Brabant vanaf 1958 noch als ge heel, noch in onderdelen meer onder de termen viel, waarmee de sociale pro bleemgebieden werden aangewezen, kwam dit gebied (met uitzondering van Etten) buiten ELKE vorm van regionaal-economisch ontwikkelingsge bied te vallen. Dit is te minder be grijpelijk, wanneer men doelstellingen en uitwerking van het regionale indu- strialiastiebeleid nagaat. Zoals immers boven is uiteengezet, spitste het decentralisatiemotief van uit de Rand stad zich toe op de wenselijkheid te komen tot een economische frontver breding van de Randstad." I uik heeft feest gevierd. De vier beklaagden in het Softenonproces zijn voorgoed vrijgesproken. Was het de spontane reactie op een zegepraal van het recht? Neen, het was de triomf van de valse romantiek, waarin het volk door lectuur en film tegenwoor dig zo trouw wordt opgevoed. Het publiek had een ovatie over voor de dokter, die verklaarde, dat hij een leugen zou hebben neergeschreven op een doodsattest, als ook anderen niet van de ware doodsoorzaak op de hoogte waren geweest. De geboorte van een ander Softenonkindje in de familie van een der beklaagden, die niets met de zaak te maken had, werd toch een van de indrukwekkendste bewijsmiddelen voor de verdediging. Door het opwekken van tranenvloeden werd de jury onder druk gezet. En daarin ging het juiste rechtsbesef ten onder. De Belgische rechtspraak schiep, dat moet erkend worden, een bijzon dere moeilijkheid. Schuldigverklaring zou als strafmaat nooit minder dan drie jaar opsluiting in de gevangenis toegelaten hebben. Doch hier had het gratierecht corrigerend kunnen optreden en we geloven, dat men er zich van tevoren wel informeel van had kunnen vergewissen, dat die weg open had gestaan. Want dat hier tal van verzachtende omstandigheden in het geding waren, zal ieder erkennen. Nu is echter een hoog rechtsbeginsel beledigd en een precedent geschapen, waarvoor men moet huiveren. In „Vrij Nederland" stond het verhaal van een Nederlandse moeder met een Softenon kindje. die vlak na de geboorte heeft gebeden, dat het naar de hemel mocht, en die dacht aan wat het allemaal niet zou kunnen. Maar nu denkt zij: „Hij kan oefenen met wat hij heeft en met wat hij heeft kan hij misschien iets bereiken... We moeten zorgen dat hij geestelijk sterk wordt..." Zo zijn er honderden moeders, die na het eerste bijna niet te verdragen verdriet dap per een taak op zich hebben genomen, om de gehandicapten, de verlamden, de doofstommen, de blinden, de debie len toch zo veel mogelijk mee te ge ven voor een nuttig en gelukkig levensbestaan. Dit is een heel andere moed dan de moed, die vergif in een zuigfles doet en daardoor alle kansen vernie tigt. En een medicus, geroepen om het leven te verdedigen ook in de wan hopigste omstandigheden, heeft hier eveneens gefaald in zijn plicht, is bezweken voor de valse romantiek der ongeremde tranen. Nu zegt hij: „Het ergste zou zijn, zo de uitspraak als jurisprudentie zou worden aan genomen." Doch als zijn daad nu straffeloos bevonden is, waarom zou den anderen zich daarop dan niet kunnen beroepen? Het gevaar bestaat, dat het von nis van Luik een breukpunt betekent in een rechtsopvatting, die de heilig heid van het leven hoog houdt en die juist steun kan vinden in de moderne medische wetenschap met haar ongekende mogelijkheden van prothesen en revalidatie De moord op het misvormde kind is, objectief bezien, een terugval naar rechts begrippen van een barbaars heiden dom zoals in het oude Sparta en in het nazi-rijk. De moeder van de Luikse Softenon- baby heeft zo diep natuurlijk niet doorgedacht. Haar daad was er een van het denken verdovende emotie. De medicus bleek ook overspannen te zijn en men zal in dit feit veront schuldiging kunnen zoeken Niettemin blijft deze onvoorwaardelijke vrij spraak staan als een aanslag op een levenswet voor iedere beschaafde samenleving. (Van onze redacteur) Burgemeester mr. F. Huber zal in de loop van december met vrouw en kinderen in Goes komen wonen. Eindelijk is het dan zo ver. Het zal een voorlopige huisvesting zijn. Het huis: Westwal 31 (zie foto). Ruimte: drie kamers beneden en zeven kamers op de eerste en twee de verdieping. Burgemeester Hu ber zal in een van de kamers op de eerste verdieping zijn werkka mer inrichten. Enige tijd geleden meldden wij reeds, dat er een tijdelijke oplos sing voor de nu al bjjna een jaar De woning, waarin burgemeester mr. F. Huber in de loop van december zich (eindelijk) te Goes kan vestigen. slepende huisvestingsmoeilijkhe den in het verschiet was komen te liggen. Het laatste woord was aan mevrouw Huber, en die heeft „doen" gezegd. De burgemeester zal het pand huren. Intussen blijft het probleem van de „uiteindelijke" burgemeesters woning de aandacht vragen. Tij dens de raadsvergadering van woensdag 21 november zullen de de wethouders een voorstel met betrekking tot de ambtswoning van de burgemeester doen. Giste ren hadden de wethouders nog geen beslissing genomen. Burge meester en raad zjjn benieuwd. Kuststreek Er is alle kans dat het ontwikkelings beleid van de regering wordt omgebogen in de zin die de W.E.B. bedoelt. In West-Brabant is men van mening dat het ogenblik, waarop de W.E.B. dit rapport lanceert, welgekozen is, omdat de minister thans doende is de nieuwe lijn uit te stippelen. Als het Dc.eid inderdaad zo wordt, dat geld wordt geïnvesteerd in gebieden die economische mogelijkheden bieden, kan het W.E.B.-plan om de kuststreek van West-Brabant te industrialiseren wel ooit werkelijkheid worden. Bijzondere kansen ziet de stichting bij de mondingen van de Dintel. de Donge en in het bijzonder van de Roode Vaart bij Moerdijk. Wat dit laatste betreft de W.E.B. is van mening dat een eerste aanzet gezocht moet worden buiten dijks en niet bij Zevenbergen. Een andere afwijking van het „Kreekrak- boek" is de afwijzing van Oranjestad. De W.E.B. is van oordeel dat een nieuwe stad niet veel kans zal maken en men beter kan bouwen op de be staande kernen Dinteloord en Fijnaart. SALO LOKTE 32.000 enthou siasten naar de wereldkampioen schappen wielrennen. In totaal waren er voor de wegwedstrij den van het wereldkampioen schap 42.000 toeschouwers. DICK ENTHOVEN zal op 24 november in het huwelijk treden met Henny van der Velden. Het jonge paar zal zich vestigen in het Belgische Stekene - Waas. Du is in de KVP de tijd van de kandidaatstellingen voor de Tweede Kamer. De afdelingen kunnen naar hartelust mensen van hun voorkeur naar voren brengen. Die komen dan allemaal op een grote verzamellijst. Dan gaan de verkiezingsraden er zich mee bemoeien, die nog gelegenheid hebben er kandidaten aan toe te voe gen en tevens de vaste plaatsen voor z.g. kwaliteitskandidaten te reserveren. Het eindadvies komt dan weer in stemming bij de afdelingen. We zien weer veel oude namen ver schijnen. Ook nieuwe kandidaten wor den ontdekt. Dat laatste kan erg be langrijk zijn. Want men kan zich wel eens zorgen maken over het feit, dat er niet genoeg bekwame nieuwelingen aantreden, om nu of in later perioden de oude garde af te lossen. Men kan dit zowel voor Zeeland als voor Bra bant stellen. Het politieke werk moest meer jongere krachten inspireren tot een gezonde ambitie om zich daaraan te geven. Het is geen gemakkelijk „bedrijf", waarin men zich dan stort, en dankbaarheid zal men er lang niet altijd voor oogsten. Doch het is een levensgevaar voor de KVP, als ze nu of straks de fractie niet meer op peil kan houden, om nog niet eens te spre ken van de noodzaak de kwaliteit op te voeren. Een moeilijkheid is het nu al aan stonds, om de lijstaanvoerders te be palen. Dit zal centraal geschieden, doch de wensen van de kringen wor den hierbij toch ook gehoord. Er is, naar we gemerkt hebben, grote animo om dr. Veldkamp bovenaan de lijst te verkrijgen. Achter zijn naam doemt immers op een hele vracht van prach tige sociale plannen, die tot de ver beelding van het kiezerscorps spreken. Maar, zo hoorden we redeneren, Veld kamp is ook Brabander en dat geeft in deze contreien nog een stukje trekkracht meer. Helaas is bij deze redenering ook op denigrerende en onheuse manier de persoon van dr. De Kort betrokken. Daarbij zijn argu menten gebruikt, die kant noch wal raakten. Op deze manier kan een rustige en op zakelijke gronden be rustende samenstelling van de lijsten niet bevorderd worden en van PvdA- zijde heeft men voor dit relletje reeds belangstelling betoond. Op die manier bereiden we niet het pad voor een goede verkiezingscampagne. Bij de vorming van de lijsten zal trouwens ook het samenstel over het gehele land in het oog gehouden moeten worden. Doch laat het beraad zich voltrekken in een sfeer van rustig overleg.

de Stem | 1962 | | pagina 3