K.L.M. mag weer landen in Abdoh: Overdracht eerder mogelijk j Djakarta Gentse wielerbaan brandt geheel uit Kritiek Radio Vaticaan Luikse proces op BEZOEK DR. VAN KONIJNENBURG SUCCESVOL Verdediging van Europa vanuit de voorste linies Felle strijd Jemen in Dieven met dieven vangen Overleg over frequentie en aanvangsdatum De strijd aan het Chinees-lndiase front A.V.R.O.-bestuur betwist uitspraak kort geding Snelle Indonesianisering Nieuw-Guinea N.Y.V. niet akkoord met nieuwe loonpolitiek Eind november nadere bijzonderheden Schade ruim een miljoen NORSTADT VOOR NAVO „DE UITSPRAAK IS ONTSTELLEND '3 O nis,,ster" stopt zitter NVBH5 elersuccessen Is nog vooraan op kop srse DAGBLAD VOOR ZEELAND Iets minder koud Mr. E. H. Toxopeus lijsttrekker VVD Derde arrestatie in zaak neergestoken Amerikaan Onbekende duikboot op de Noordzee NehroeAls India er voordeel in zietdan oorlog „HET GAAT OM HET GELIJK HEBBEN" Rotterdamse weduwe krijgt smartegeld en organisatorische acti- revue passeren. Langdu- aarna gesproken over de van structuurwijziging van 1. Voorstellen werden toe- de heer Jan de Jong, londsvoorzitter, die o.m. verdeling in drie cate- de gymnastiek voor ie- het turnen en c) het keur- samenstelling van het tr zal een verandering ige Engelse tennisspeel- la Mortimer, die in 1961 -enkelspel van Wimbledon was de eerste keer sinds e dames-titel in Engeland eeft zaterdag bekendge- t zij in grote toernooien in het enkelspel zal uitko- s zal zij nog eens een spelen. De beslissing van rtimer om zich uit de )ort terug te trekken, een grote verrassing. Zij ar besluit bekend na af- ïet toernooi op overdekte Torquay, waarin zij voor achtereenvolgende maal -enkelspel won. lort is op een punt aange- pr niet veel vraagtekens Door de twee kunstijsba- )ver ons land beschikt en nog een derde op komst, m een seizoen-organisatie ere organisatie geworden, ckelirig, waarover wij ons ?kend ten zeerste verheu- zei de voorzitter van de se vereniging tot bevorde- het hardrijden op de heer A. Leewis, in zijn x>rd van de 33e algemene g.. Langdurig werd er ge- 'er de vaststelling van de voor het seizoen 1963-64. cature, ontstaan door het meer beschikbaar stellen ter door de heer Leewis, ien met de benoeming van D. Quarles van Ufford Met algemene stemmen ier Leewis, na 19 jaar zit- ben gehad in het Bondsbe- erelid benoemd. erlandse ploeg, bestaan- Dcrksen en Joop Captein, g in Gent een drielanden wonnen tegen België (Jos n Leo Sterckx) en Italië aspes en Giuseppe Ogna) dgenoten behaalden 8 1/2 België 9 1/2 en Italië 12 p. nderdelen won Nederland 1 km tegen het uurwerk, rit over 20 ronden en te- België een rit over 500 m urwerk. ofessional stayers eindig- -/larinus ex aequo als der de Belg Depaepe en WG_ >en Timoner (Spanje). De- Timoner wonnen elk een lenk Nijdam speelde geen etekcnis in een wedstrijd nies- Hij werd zesde in n eindigde in de ..finale genen" als voorlaatste, internationale wielerwed- het sportpaleis van Bazel vit.ser Freddy Ruegg za- in de finale van een ngswedstrijd Henk Nij- reldkampioen op dit num- minuten en 43.2 seconden Nijdam had zich in de aatst door in 6.31.7 te win- Italiaan De Rossi. Ruegg eindstrijd doordat hij na ransman Bouvet inhaalde, rlandse amateur wieier- zaterdag in Kaapstad tij- ournee door Zuid Afrika ikele fraaie successen be- Amsterdammer Jaap Oud achtervolging over vier in 5 minuten en 12.2 secon- l Aad de Graaf in een wed- een mijl zegevierde in 2 [n 33.1 seconden, 'enachtervolging over vier leverde een zege op voor genoten Oudkerk. Nikkes- en Den Outer, die de af- gden in 4 minuten en 54.1 earn van de Springbokken c. later over de eindstreep, resterende onderdelen van id leverdden Zuidafrikaan- in ingen op. Brian Wade race over 100 meter in 1 ec.. terwijl Les Hauptmoun nt zegevierde over Aad de dkerk kvecg do prijs voor idividuele prestatie. ,m Hotspur, dat in zijn e zeven wedstrijden 35 rde. heeft zaterdag slechts de hechte verdediging van unnen passeren, iren deze twee doelpunten voor de overwinning, de Spurs hun leidende po- hoogste afdeling van het oetbal behielden. Ipswich ig jaar kampioen maar nu de lijst, behaalde een :-l zege op Leyton Orient, •ns in de lagere regionen Opswihc kan zijn wedstrijd i'eede ronde van het toer de Europese beker tegen Milaan na deze vat meer vertrouwen tege- dat slechts een punt ach- eeft op Tottenham, maak- it, door Blackpool met 5-0 lezen. Ook Burnley blijft n. De Londense club zege- t 2-0 over Wolverhampton waardoor haar punten- gelijk bleef aan dat. van ij het dan dat de laatste een wedstrijd minder eeld (16). Sheffield U. 1-0. Birming- ittingham 2-2. Bolton W-- r C. 3-1, Burnley-Wolver- V. 2-0. Everton-Blackpool n-Tottenham Hotspur 0-2, ".-West Ham United 2-0, rient-Ipswich Town 1-2, r U.-Liverpool 3-3. Shef- stn Villa 0-0, West Brom- ackburn R. 2-5. t-Antwerp FC 1-2. Ber- l-CS Brugge 0-2, Daring- Beringen-FC Luik 0-1. C Diest 0-0. FC Brugge- 0-0. St.-Truiden-Gantoise üc-Lierse SK 1-1. :idt met 13 punten uit 9 i voor Anderlecht met 12 gge met 11 punten. 102e JAARGANG No. 24130 Voor God, Koninflin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J J. M Mes, mr. H. M L. de Rechter. P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) Postgiro 1114111 DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Djalal Abdoh, de administrateur van de V.N. op Westelijk Nieuw-Gui nea, heeft gisteren gezegd, dat over dracht van het gebied aan Indonesië voor mei 1963 de goedkeuring van de algemene vergadering van de V.N. behoeft. „Het zou mogelijk zijn met de goedkeuring door de algemene vergadering". Voordien had Abdoh een verkla ring voorgelezen waarin hij zei dat de V.N. geïnspireerd zal worden dooi de geest en de letter waarmee de Nederlands-Indonesische overeen komst wordt uitgevoerd. In de afgelopen week hebben de Indonesische pers en radio herhaal delijk berichten verspreid volgens welke Papoealeiders van Westelijk Nieuw-Guinea de wens geuit hebben, dat hun land nog voor mei 1963 aan Indonesië wordt overgedragen. Radio Repoebliek Indonesia be richtte zondag nog dat een Papoea leider, Roemkoelin genaamd, spoedig naar New York zou gaan om de as- semblée der V.N. te verzoeken de overdracht reeds op 1 januari a.s. te doen plaatsvinden. Abdoh gaf ech'ter duidelijk te ver staan dat de Nederlandse regering eerst moet instemmen in een over dracht vóór 1 mei 1963. In Hollandia verwacht men, dat de UNTEA (het tijdelijk gezagsorgaan van de V.N.) begin volgend jaar wel spoedig zal overgaan tot een volle dige „Indonesianisering" van Weste lijk Nieuw-Guinea. Momenteel zijn 274 Indonesische ambtenaren in het V.N.-bestuur opgenomen. In de ko mende weken wordt dit aantal uitge breid tot ongeveer 500. Naast een 200-tal „gesubsidieerde onderwijs krachten" (o.a. missionarissen en zen delingen) werken in het V.N.-appa- raat thans nog circa 200 Nederlandse ambtenaren, van wie de meesten een contract hebben getekend voor drie maanden. Slechts een enkeling blijft na 1 januari. Het Verbondsbestuur van het N.V.V. kan het tot zijn teleurstelling niet eens zijn met de inhoud van de beslissing over het nieuwe systeem der loonpoli tiek. Het kan geen andere conclusie trekken dan dat de regering op essen tiële onderdelen afwijkt van het stand punt van de S.E.R. en in het bijzonder van de meerderheid van de S.E.R., waar voor ook het N.V.V. zich heeft uitge sproken. Het Verbondsbestuur van het N.V.V. spreekt ais zijn oordeel uit dat de in houd van de beslissing de conclusie wet tigt, dat de bevoegdheden van de over heid op loongebied worden uitgebreid en de Stichting van de Arbeid wordt ge maakt tot uitvoerder van het regerings beleid zonder eigen verantwoordelijk heid. Een dergelijke constructie moet door het N.V.V. worden afgewezen. Het Verbondsbestuur is van mening dat in nauwe samenwerking met K.A.B. en C.N.V. gestreefd moet worden naar een oplossing waarbij de hierboven ge signaleerde bezwaren zullen worden weggenomen. (Voor het standpunt van de K.A.B. zie pagina 7 van dit blad). OOK EEN voormalig Zuidafrikaans par lementslid, de 42-jarige journalist Brian Percy Bunting en zijn echtgenote, zijn maandag voor vijf jaar onder huisarrest gesteld. Zij mogen geen bezoek ontvan gen, behalve van een dokter, als die ten minste zelf geen huisarrest he-eft. EEN OLIEVELD in Caracas (Venezuela) is door politiemannen overvallen, na dat bewakers met de politie slaags wa ren geraakt. Men vreest met communis tische agitatie te doen te hebben. De zaak wordt naarstig onderzocht. EEN VLIEGTUIG met 27 personen aan boord, dat zaterdag neergestort is in Zuid-Vietnam, is nog steeds vermist. Onder de passagiers bevinden zich zes kleine kinderen. Men vreest, dat het toe stel in zee is gestort. H.M. DE KONINGIN zal vrijdag een be- oek brengen aan het reactorcentrum Nederland te Petten. DE NAVO-luchtdefensie zal 20 novem ber worden beproefd via een oefening van de zeven aangesloten landen. (Ver enigde Staten, Engeland, Canada, België, Frankrijk, West-Duitsland en Neder land). Er zullen ook raketten worden beproefd. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Op de meeste plaatsen veel bewol- 1 king met plaatselijk wat regen of 2 sneeuw. Zwakke tot matige wind, 2 2 krimpend tot noordelijk. Over het al- 2 gemeen iets hogere middagtempera- 2 Z turen. 2 Z Verwachting van het Belgisch weer- Z Z kundig instituut: Z Z Wisselende bewolking met motregen Z en lichte sneeuwval, dit laatste voor- al in hoog-België. Nevelig weer me-t kans op plaatselijk mist. Kans op ijzel in het oosten. Minimumtempe- j raturen van min 2 tot plus 3 graden, maximumtemperaturen van 1 tot 7 graden. Z Vandaag: zon onder 16.53 uur. Maan 2 op 18.26 uur. 2 Z Morgen: zon op 7.57 uur. Maan on- 2 2 der 10.40 uur. J In de eerste vergadering van de ver- kiezingsraad van de V.V.D. is, conform het voorstel van het hoofdbestuur van deze partij, mr. E. H. Toxopeus voorge dragen om als lijstaanvoerder in alle kieskringen op te treden bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer het vol gend jaar. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soe- bandrio, beeft de beer E. van Konijnenburg van de K.L.M. officieel meegedeeld, dat zijn regering geen bezwaar heeft om de K.L.M. wederom landingsrechten te Djakarta te verlenen. Over de aanvangsdatum en de frequentie zal nader van gedach ten worden gewisseld. De K.L.M. deelde dit gisterenavond in een communiqué mee. De letterlijke tekst van dit communiqué is als volgt: „Ten einde met de Indonesische rege ring en de directie van de Garuda Indo nesian Airways de mogelijkheid te be spreken om de exploitatie van de Kroon- duif over te dragen aan de Garuda, is dr. E. van Konijnenburg op 16 oktober 1962 naar Djakarta vertrokken. Daar ook ter plaatse de situatie in ogen schouw diende te worden genomen, zijn de president-directeur van de Garuda, capt. Partono, en de technisch directeur, ir. Jap Kie Tik en de heer Van Konij nenburg op 26 oktober voor een verblijf van vier dagen naar Biak gegaan. Nadien zijn de besprekingen te Dja karta voortgezet. Op 12 november is de heer Van Konijnenburg voor overleg met de directie van de K.L.M. in Ne derland teruggekeerd. Het ligt in de bedoeling dat de heer Van Konijnenburg ter beëindiging van de besprekingen op 21 november te Dja karta terug zal zijn. Naar het zich laat aanzien, kan nog voor het einde van deze maand tot een definitieve overeenkomst ten aanzien van de Kroonduif worden gekomen. Eerst dan kunnen bijzonderheden over de overeenkomst worden meegedeeld. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft de heer Van Konijnenburg officieel mee gedeeld, dat zijn regering geen bezwaar heeft om de K.L.M. wederom landings rechten in Djakarta te verlenen. Over de aanvangsdatum en de fre quentie zal nader van gedachten wor den gewisseld. Het visum van dr. Van Konijnénburg, dat aanvankelijk voor een maand was verstrekt, is te Djakarta voor zes maan den verlengd". De recherche van het bureau War moesstraat heeft gisteren een derde ar restatie verricht in de zaak van de op de O.Z. Achterburgwal te Amsterdam neergestoken Amerikaanse militair. De gearresteerde is de 26-jarige barkeeper H. A. M. V. Hij is, evenals de in de nacht van zaterdag op zondag aangehou den W. A. T. A. H., een Surinamer. De recherche beschouwt W. H. als de hoofd verdachte. Eerder werd in deze zaak de timmer man J. F. S. aangehouden, die bekend heeft de twee Amerikaanse militairen met een kruissleutel te he-bben gesla gen. In de vechtpartij in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen de twee Amerikanen en de timmerman, meng den zich twee Surinamers, die in een auto achter die van de timmerman re den. Een hunner zou met een mes de soldaat Jacobi in de buik hebben ge stoken, aan welke verwonding de Ame rikaan enkele uren later is bezweken. De bemanning van een Engelse vis sersboot heeft gisteren in de Engelse plaats Grimsby melding gemaakt van een onbekende duikboot, die enige da gen geleden ongeveer 80 km voor de noordoostelijke kust van Engeland va rend aan de oppervlakte werd waarge nomen. Een felle brand heeft maandag morgen het wielerstadion van Gent volledig in de as gelegd. Een groot aantal dieren dat in een aangrenzende tentoonstellingshal samen was gebracht kwam om in de vlammen. De brand brak om vier uur in de morgen uit. De dieren, voornamelijk pluimvee en konijnen, waren bijzondere exemplaren, die in de naast de wielerbaan liggende hal waren geëxposeerd. Door de warmte-ontwikkeling ontplof ten ook een aantal gasflessen. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld, maar men vermoedt, dat het vuur is ontstaan in een hoop af val onder een van de tribunes. Het wielerstadion, dat deel uitmaakt van een complex tentoonstellingshallen en jaarbeursgebouwen, werd volledig vernield, hoewel de brandweer uiterst snel ter plaatste was. Het duurde ver scheidene uren, voordat de spuitgasten het vuur meester waren. Volgens officieuze schattingen zou de schade ruim een miljoen gulden bedra gen, aangezien niet alleen de essehouten wielerbaan en de tribunes in vlammen opgingen, maar ook een aanzienlijke hoeveelheid uitrustingsstukken van ren ners, gangmakersmotoren en persoonlijke bezittingen verloren gingen. Uit welingelichte bron werd vernomen, dat de schade volledig zou worden ge dekt door de verzekering. De zesdaagse, die 16 november zou be ginnen, gaat nu natuurlijk niet door. De foto laat duidelijk zien hoe van de wielerbaan alleen de buiten muren overeind bleven. De scheidende generaal Norstadt, op perbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten, heeft te Parijs verklaard, dat hij besloten heeft de defensiestrategie in Europa te baseren op een verdediging vanuit de voorste linies. Hoewel de hui dige militaire opbouw van de NAVO in Europa nog ernstige gebreken vertoont, is een vooruitgeschoven defensie nu mo gelijk op een minimumbasis. Norstadt zeide dit tijdens de parle mentaire NAVO-conferentie in Parijs, waar hij zijn opvolger, generaal Lem- nitzer, voorstelde. „Achter het geleide lijk sterker wordende NAVO-schild hebben de Europese NAVO-landen hun vrees voor Russische agressie geleidelijk In een communiqué van de Jemeniti- scho republikeinse strijdkrachten, dat gisteren werd uitgegeven, wordt ge zegd, dat in de sectoren Saada en Maa- reb, respectievelijk in het noorden en oosten van Jemen, aanvallen van troe pen van imam Mohammed werden af geslagen. Daarbij vielen ongeveer 300 doden en 200 gewonden, terwijl twin tig soldaten van de imam gevangen wer den genomen. Volgens het communiqué zouden deze aanvallen door pantserwagens zijn ge dekt. Volgens radio-Mekka, een radiozen der in Saoedie-Arabië, die op de hand van de koningsgezinde troepen is, zou een fort in het noorden van Jemen, Sil- way, door de koningsgezinde troepen veroverd zijn. Bij de gevechten om het fort, die twee uur duurden en waarbij artillerie werd gebruikt, zouden 150 te genstanders Egyptenaren en republi ke-inse soldaten eedood zijn, en 45 man gevangen genomen zijn. Egyptische vliegtuigen hadden de koningsgezinde troepen met brandbommen bestookt, waardoor 12 doden en 20 gewonden vie len aan de zijde der koningsgezinde troepen. Radio Vaticaan heeft gisteren in scherpe bewoordingen de vrij spraak voor de verdachten in het proces te Luik veroordeeld. „De uitspraak te Luik is ont stellend", aidus de uitzending van Radio Vaticaan. „Tegen deze vrijspraak protesteren de stem men van het dode kind, van de moeders die anders handelen en van de gehele mensheid". „De verdachten werden tijdens het proces gehoord, maar niet het slacht offer. Zij had geleefd en als alle we zens had zij van het leven gehouden. Zelfs de msimaakten, zelfs zij die het minst door de natuur bevoorrecht wer den. houden van het leven. De mis- maakten hangen aan het leven en wij zen het niet af. Zij vragen om een be schermende liefde die de mogelijkhe den van het leven vermeerdert. Zij ko men in opstand tegen een mededogen dat doodt. Wie veronderstelde met welk recht dat het kind, als het had kunnen spreken, om de dood zou heb ben gevraagd? Zij was onschuldig. De verantwoor delijkheid voor haar misvorming lag meer bij de moeder, bij de gemeen schap dan bij haar. Met welk recht sprak de gemeenschap de schuldigste, de moeder, vrij en achtte het doodvon nis tegen haar, die alleen onschuldig was, juist? Zij was een individu met alle rech ten die de mens toekomen. Zij werd beoordeeld als een lichaam, als een onvolwaardig produkt. Zelfs een assisenhof was zich er niet van bewust, dat het vlees een ziel om gaf, een intelligentie, een wil. Dat hield in, dat recht gesproken diende te worden tegen hen die het eerste van haar rechten, het leven, hadden vernietigd. Zij die haar doodde, werd vrijge sproken omdat zij uit liefde handelde, uit me-delijden". „Een schaduw Radio Vaticaan vervolgt dan: „Is het haat, wreedheid die uit de houding van duizenden moeders spreekt die zich over de wiegjes bui gen, om het leven te beschermen en te verdedigen, een toekomst op te bouwen voor hun kinderen die zo op de kleine Vandeput gelijken? Wie kan een liefde en medelijden die redden, van egoïsme beschuldigen en die liefde en dat medelijden als waarachtig kenmerken, die doden? De mensheid is bang. Er is een scheur gekomen in de muur die de zwakken, de mismaakten beschermend omgeeft. Er is een schaduw gevallen, over de goedheid, de toewijding, opof fering, zelfverloochening, die bloem rond leed en menselijke ellende, die altijd een der hoogste glories heeft ge vormd der samenleving en die onder de mensheid een cultus van zuivere gevoelens heeft verspreid en bewaard, van broederschap en de verheven waarden van de ziel. Er is een wond toegebracht aan het heiligste onschendbaarste recht, het recht om te leven. Deze opeenstape ling van tegenspraken veroorzaakt een gevoel van diep medelijden voor de dwaling van wie doodde en vrij spraken. Zij handelden in een opwelling van gevoel en niet in het licht van de wet. Zij lieten zich meeslepen door de ge makkelijkste gevoelens, zij luisterden niet naar of voelden wellicht niet die menselijker en sterkere gevoelens, die in de wet een waarachtiger liefde von den". Verwarde sentimentaliteit Het blad van Vaticaanstad, „Osser- vatore Romano", heeft over het pro ces te Luik verklaard, dat de geest driftige losbarstingen van het publiek na de vrijspraak der verdachten een teken waren van „verwarde sentimen taliteit". ,.Dat gedeelte van de Belgische bur gers, dat lachend, roepend en zelfs dansend door de straten van Luik trok vanwege de gunstige uitslag van een gerechtelijke episode die droevig en beklemmend is en zal blijven, ontzet ons vanwege dit nieuwe blijk van ver warde sentimentaliteit en grillige vi sie van bevolkingsgroepen die tevens goed en gelovig zijn", aldus het hoofd artikel in de Osservatore Romano. weten te overwinnen", constateerde hij, en hij vervolgde met te zeggen, dat in geval van nood grote groepen soldaten vanuit Amerika kunnen worden over gevlogen, die niet meer behoeven mee te brengen dan hun uniform, helm en geweer. Het denkbeeld van een Atlantische ge meenschap, dat bedoelt een Atlantisch handvest te zijn en een economische as sociatie tussen de E.E.G., de Verenigde Staten en Canada als uitgangspunt voor een volledige Atlantische gemeenschap, werd de parlementariërs afgeraden, om dat men zich te veel zou verliezen in on vruchtbare discussies en er voldoende instituten zijn om de banden tussen Europa en de V.S. verder te ontwikke len. Het idee was afkomstig van de Amerikaan Kefauver en ondertekend door 239 vooraanstaande personen uit veertien NAVO-landen, onder wie prins Bernhard. Prins Guido Colonna, waarnemend secretaris van de NAVO, gaf te ver staan dat er redenen zijn om aan te nemen dat wij voorbereid moeten zijn op een nieuwe en ernstiger crisis in Berlijn. Colonna sprak namens de He- Links op de foto een toestel van de Indiase luchtmachtdat voorraden afwerpt boven het noordoostelijk frontgebied. Rechts Indiase militairen die de afgeworpen spullen oppikken. Gisteren werden de Chinese stellingen fel bestookt. De Indiërs zeggen, dat zij alle Chinese aanvallen hebben afge slagen. India zal communistisch China de oor log verklaren wanneer liet daarin voor deel ziet, aldus heeft de Indiase premier Jawaharlal Nehroe gisteren tegenover buitenlandse journalisten in New Delhi verklaard. ,,Ik meende en meen nog. dat niet- gebondenheid de juiste politiek voor In dia is", zei hij Eerder had de premier in het La gerhuis verklaard, dat de kwestie van het verbreken der diplomatieke betrek kingen met China „altijd door de rege ring in overweging is genomen". Hij zei nogmaals, dat hij krachtige verzekeringen uit Moskou had ontvangen, dat super sonische Mig-21 straaljagers volgens plan geleverd zouden worden en dat Rusland zijn belofte zou houden voor het oprich ten van een fabriek van Mig-vliegtuigen in India. Ook onthulde hij, dat India de V.S. derlander mr. Stikker, die herstellende! gevraagd had de machinerieën te leve- is van een operatie. ren voor de fabricage van wapens. „Het AVRO-bestuur wenst in zijn be stuursorganen geen infiltratie van onge wenste elementen." Dit zei gisteroch tend mr. C.Q. van Daalen voor het Am sterdamse gerechtshof, dat luisterde naar de pleidooien in het door het AVRO-bestuur aangetekende appèl te gen de uitspraak van de president van de rechtbank, die naar aanleiding van een vordering in kort geding van het actiecomité van AVRO-Ieden bepaalde dat voor 15 maart jl. aan alle AVRO-le- den stembiljetten dienden te worden toe gezonden voor de verkiezing van de ge westelijke besturen. „Het is onbegrijpe lijk dat de president van de rechtbank zo weinig werkelijkheidszin heeft ge- getoond en onze argumenten volkomen heeft genegeerd", zei de raadsman van de AVRO, die te kennen gaf dat door de uitspraak van de president de verkiezingstermijn noodzakelijkerwijze moest worden verlengd en dat daardoor „een onverantwoord hoog bedrag" van f 83.276,60 moest worden uitgegeven. Mr. L.F. Canté, de raadsman van de negen aanhangers van het actiecomité, die zich voor de verkiezingen kandidaat hadden gesteld en het kort geding had den aangespannen, omdat zij meenden dat door een beperking van het stem- menaantal de uitslag werd beïnvloed, betoogde dat geen onmogelijke presta tie was verlangd. „De democratie is met deze gang van zaken gediend ge weest zo meende hij met verwijzing Mevr. Antje Leonarda Maria Boot van de Hondsdijkstraat te Rotterdam, heeft 3000 Australische ponden toegewezen gekregen door de arbitragerechtbank in arbeidskwesties te Sydney, zo is giste ren in Sydney bekendgemaakt. Mevrouw Boot is in juni 1960 naar Nederland teruggekeerd, nadat haar echtgenoot op weg naar zijn werk was overleden, dichtbij Wollongong, een plaats in Nieuw-Zuid-Wales. naar 't resultaat van de verkiezingen 25 pet. van de kiesgerechtigden nam eraan deel, waarvan 11 pet. zijn stem uitbracht op een van de negen kandi daten van het actiecomité. „Het gaat ons er niet om, de AVRO overhoop te gooien", zei mr. Canté, „maar om ver krijging van democratische rechten voor alle leden." Naar aanleiding van een vraag van de president van het hof mr. J. Sprey, die wilde weten welk belang de AVRO nog bij dit appèl heeft (de verkiezingen zijn immers al gehouden), antwoordde mr. van Daalen: ,,Het gaat om gelijk hebben, maar ook om de vraag hoe het hof over ons verkiezingssysteem denkt." Mr. van Daalen voegde daar aan nog toe, dat een statutenwijziging in voorbereiding is. „En daarbij zal ern stig met uw uitspraak worden reke ning gehouden", liet mr. van Daalen weten nadat mr. Sprey had geïnfor meerd wat de AVRO zal doen als zij van het hof gelijk mocht krijgen. Het hof zal op 2 januari arrest wijzen. (Advertentie) De gemeentepolitie van Miami nam de kans waar, toen de welbespraak. te Willie Ballard aanbood te helpen bij het opzetten van een val voor een dief. Ballard, 42 jaar, was een goede bekende van de politie, daar hij enige tijd in de districtsgevangenis had doorgebracht. Maar Ballard zei, dat hij zijn verleden zou laten rusten en dat hij hen wilde helpen een man aan te houden, die hem een gestolen televisietoestet te koop had aangeboden. Alles wat hij nodig had, aldus Ballard, waren 20 gemerkte dollarbiljet ten voor de aankoop van het toestel. Kapitein Manson Hill fourneerde het geld. De politie begaf zich naar de plaats waar Ballard de dief zou ontmoe ten. Maarer was niemand. Geen dief. Geen Ballard. En dus geen 20 dollar.

de Stem | 1962 | | pagina 1