Advocaten: ..Geen principes Y aria V aticana Bode Kruis begint inspectie dinsdag Twee onderscheidingen bij de 50-jarige Kath. Leergangen Voor vijf beklaagden in Softenon-proces Drie overwinningen voor Oranje ..ito 4. 42 raketten van Cuba Anton van Duinkerken: Geen stoomcursussen Hogeschool allures5' 3.95 Verf met voldoening DAGBLAD VOOR ZEELAND Re- en duplieken fel Staking in Kemerovo in Siberië Zwaar bewolkt zeer Huisarrest voor vijf jaar Periscoopjes. Saoedie-Arabië schiet Egyptisch vliegtuig neer Prinses Beatrix licht ongesteld Loon 2,7 procent omhoog in '63 - AAs:® Preken... Geen half uur Uit protest afwezig Paus bezocht gevangenis Lijfarts van de Paus overleden Mgr. Bekkers en mgr. De Vet mochten even uit Bome weg Internationale controle op toegangswegen naar Berlijn? HEREN SHAWLS PeekiCloppenburg Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 3,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9.25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: ÏJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) VRIJSPRAAK TE LUIK (Van onze speciale verslaggever). Zaterdagavond is de uitspraak gevallen in liet Luikse Softenon- proces. Om tien minuten voor zeven brak een donderend applaus los toen het antwoord van de jury kwam, dat vrijspraak betekende voor de vijf beschuldigden in dit proces, dat een volle week de gemoederen over de gehele wereld heeft bewo gen. Beambten van de rechtbank wierpen ramen van het paleis open en riepen de duizenden, die reeds uren daarvoor zich op de Place St.-Lambert hadden verzameld, toe: „Acquitté" - vrijspraak. Een onbeheerst vreugdegejoel barstte los. Het ver keer op het plein werd totaal ontwricht en de politie had twee uren nodig om de orde weer te herstellen. Dr. Casters wordt na zijn vrijspraak omhelsd door zijn overgelukkige vrouw. Volgens het blad „Sovietskaja Rossia" hebben tienduizenden arbeiders in het Siberische industriecentrum Kemerovo het werk neergelegd. Het blad voegt er aan toe, dat de industrie in het gebied geplaagd wordt door „verkwisting van hulpbronnen en slechte planning". In een lang artikel wordt melding ge maakt van de economische moeilijkhe den en wanbeleid bij de uitvoering van projecten en gebruik van hulpbronnen. Volgens het blad hebben 47.000 bouw vakarbeiders en tweederde van het per soneel van de chemische fabrieken het werk neergelegd. „Ontevreden over de toestand en de lage lonen", aldus het blad over de ar beiders in de chemische industrie, „ver trekken de werkers bij hele groepen". DE POLITIE van Fort Worth in Texas heeft meegedeeld, dat uit een hotel kamer in het centrum van de stad voor 1 miljoen dollar parels zijn gestolen. Ze behoorden toe aan de Japanse firma Sakata, die ze voor een tentoonstelling aan een wapenmagazijn had afgestaan. NABIJ GORAKPOER, in het noorden van India, zijn gisteren 21 mensen, die op het dak van een trein waren gezeten, om het leven gekomen toen de trein onder een brug door reed. BOVEN DE noordelijk-centrale berg' streek in Zuid-Vietnam wordt sedert zaterdagmorgen een regerings-Dakota vermist. De DC-3 vervoerde 18 perso nen. De bemanning bestond uit drie koppen. IN EAST MEADOW, 30 kilometer van New York, is een licht vliegtuig in een zware storm uit de koers geslagen en op een houten landhuis neergestort. De piloot en een veertien maanden oude Daby kwamen om het leven. De drie overige leden van het gezin dat het huis bewoonde werden ernstig gewond, IN DE AUTO van een Turk die van een verblijf in zijn geboorteland naar zijn betrekking in West-Duitsland terugkeer de, is aan de grens tussen Oostenrijk en Beieren 11 kg opium gevonden. De man trachtte aanvankelijk nog de douanebeambten op een dwaalspoor te brengen door te verklaren, aat hij „Turkse honing" vervoerde. DE STAKING van Italiaanse ziekenhuis artsen en hun assistenten is opgeheven ais gevolg van de beloften van premier Amintore Fanfani dat hun eisen voor hoger salaris en verhoging van de pen sioen-gerechtigde leeftijd van 65 tot 70 jaar zullen worden ingewilligd. DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft van de basis Point Arguello in Califor- nië een satelliet gelanceerd. In over eenstemming met haar politiek van ge heimhouding liet de luchtmacht nog niets naders los. TE BREE in Belgisch-Limburg hebben twee jongemannen een Spoetnik-experi ment met hun leven betaald. Ze wilden een raket van eigen makelij hemel waarts sturen. Het brandstofmengsel ontplofte. Weersverwachting van het K.N.M.I. l tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of sneeuw. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust echter overwe- gend krachtige oostelijke wind. Wei- nog verandering in temperatuur. 2 Vandaag; zon onder 16.54 uur. Maan 2 op 17.48 uur. ^orgon: zon op 7.55 uur. Maan on- 2 der 9.26 uur. t De hele dag stelde men zich de vraag, wat zal vanavond het antwoord zijn van de jury? Men vroeg zich tevens af of al die debatten nog nodig waren. Was niet reeds alles reeds de afgelopen week ge zegd Herhaaldelijk kwamen de ver dedigers in botsing met de advocaat- generaal tijdens de re- en duplieken. Dit treffen kwam wel zeer hard aan, toen de advocaat-generaal op merkte, dat euthanasie eenmaal door de wet gelegaliseerd werd. Het was bij een decreet van 1 september 1939. Het was getekend Hitier". Op dat moment klonken er kreten van de publieke tribune, die toen bijna 800 mensen telde. In felle bewoordingen schreeuwde maïtre Motard zijn protest tegen deze opmerking de zaal in ,,Mijn veront waardiging is ontzettend, wanneer men de beschuldigden een dergelijk decreet voor de voeten werpt". Opwinding Doch dit alles was spoedig vergeten. Nadat de beschuldigden hadden ver klaard geen „laatste woord" meer te verlangen, stelde de president zijn vra gen aan de jury. Elf vragen kregen de gezworenen voorgelegd, waarna zij zich terugtrokken om erover te delibereren en de schuldvraag vast te stellen. De zit ting werd onderbroken. Op het plein schreeuwde de menigte acquirement" vrijlating". Toen wij een van de vele vrouwen vroegen wat er ging gebeuren, ant woordde zij „Bjj vrijspraak wordt het Aan zes mensen in Johannesburg j vijf jaar huisarrest opgelegd. Twee van hen, de journalist Michael Harmei, oud lid van de communistische partij, en P. J. Hodgson, een zakenman die secreta ris was van twee verboden organisaties, zullen geen moment hun huis mogen verlaten. De andere vier moeten twaalf uur per etmaal binnen blijven. De veroordeelden mogen desgewenst het land verlaten, echter op voorwaarde, dat zij nooit meer terugkeren. CVan onze speciale verslaggever) Van de honderden op de publieke tribune konden slechts enkele tien tallen, die vooraan stonden, zien wat er zich op het podium en ver der in de zaal afspeelde. De ande ren moesten zich tevreden stellen met te luisteren naar wat er ge sproken werd. Vele jonge meisjes beviel dit maar matig. Zij vonden er iets op. Zij namen de spiegeltjes van hun poederdozen en hielden die hoog boven hun hoofd. Als periscopen staken de armen boven een zee van koppen omhoog. De bezitsters ervan zagen nu ook de verbolgen heid van de advocaten, de onbe weeglijkheid van de jury, het ge moedelijke gezicht van de voorzit ter en de tranen van de beschuldig den vanavond een quatorze juillet in de Walburgiswijk, in het andere geval zult ge een imitatie meemaken van de be storming van de Bastille". Een andere voegde hieraan toe „Dan steken wij het paleis in brand". Dit is niet gebeurd, want toen de zitting heropend werd, was het antwoord „onschulduig". De fotografen, die in de loop van de middag de toegang tot de rechtszaal was ontzegd, bestormden het podium, het publiek trok zich niets meer aan van de president, die elke manifestatie had verboden, en schreeuwde van op winding. In de advocatenbanken zaten de vrouwen van de magistraten te hui len en de debatten over het wel of niet schuldig in de wandelgangen van het paleis werden gestaakt. Fout erkend In de advocatenmess in de kelderruim ten van het bisschoppelijk paleis had den wij een exclusief gesprek met me vrouw Casters. Tranen van ontroering blonken in haar ogen. Zij bevestigde ons nadrukkelijk, dat na alles wat er ge beurd is, haar man en zij de katholieke beginselen ten aanzien van de euthana sie ten volle aanvaarden. Zij herinnerde ons er aan, dat haar echtgenoot bekend heeft inderdaad fout te zijn geweest, anderzijds herinnerde zij ons ook aan de geweldige druk en de omstandigheden waaronder hij gehandeld heeft. Maïtre Henry ,een bekend katholiek, die pleitte voor de verdachten in dit proces, verklaarde in een gesprek, dat wij na afloop met hem hadden, dat de verdediging hier geen principes had ver dedigd, maar alleen was opgekomen voor de belangen van mensen, die in een precaire situatie waren geraakt. Euthanasie wezen hij en zijn confrères persoonlijk en namens de verdachten nadrukkelijk van de hand. Feest. 's Avonds Iaat was het in de Wal burgiswijk, hoog gelegen op een heuvel nabij de beroemde Citadel van Luik, een drukte van belang. Iedereen vertelde iedereen over de vrijspraak. Men dronk op de uitslag, men zong er Het kerkhof van dit quartier van Luik lag in het donker. Er was nie mand. Niemand dacht meer aan het graf van de baby, van de kleine Corrine. Met een souper in het excellente res taurant „Vieux Liège" besloot voor de betrokkenen en de verdedigers dit pro ces, dat over de gehele wereld de aan dacht trok. Een luchtdoelbatterij bij de havenstad Jizan in Saoedie-Arabië heeft zaterdag'n Egyptisch militair vliegtuig neerge haald. Jizan ligt bij de noordgrens van Jemen. Het aangeschoten toestel raakte in brand. Het vloog, snel hoogte verlie zend, in de richting van de grens. Aan genomen wordt dat het in Jemen is neergestort. Prinses Beatrix heeft gisteren door een lichte ongesteldheid het voor die dag voor haar bezoek aan Benares vastge stelde programma niet geheel volgens program kunnen afwerken. Gisterenavond was zij echter voldoen de hersteld om zich naar Sar nath, een boeddhistisch centrum in de ,iurt van Benares te begeven. De prin. s bezocht de tempel op haar blote voeten. (Van onze Haagse redacteur) De regering en de Stichting van de Arbeid hebben besloten om overeen komstig het advies van de S.E.R. in 1963 een gemiddelde loonsverhoging van 2,7 procent toe te staan. De regering en de stichting zijn het echter nog niet eens geworden over het nieuwe systeem voor loonvorming, dat de regering per 1 januari wil doorvoe ren. Volgens minister Veldkamp (So ciale Zaken) bestaan er „misverstanden" over de bevoegdheden die het College van Rijksbemiddelaars in het nieuwe systeem krijgt. De regering zal daarom een en ander in een nota toelichten. Op 23 november wordt dan opnieuw be raadslaagd. De „misverstanden" betreffen de be voegdheden van het college ten aanzien van het onverbindend verklaren van c.a.o.'s. Volgens minister De Pous was hij het er met de stichting „roerend over eens geworden" dat zijn prijsstabilisatiebeleid ook in 1963 dient te worden voortgezet. Loonsverhogingen mochten en mogen dus niet in de prijzen worden doorbere kend. .7: S* V .tiff f :J Ft* Jtaiill - vv In de zaterdag gehouden zestiende algemene congregatie zijn de discussies over het vierde hoofdstuk van het schema over liturgie afgesloten en werd een begin gemaakt met de behandeling van de groep der laatste vier hoofd stukken van het schema, die gezamen lijk in beschouwing genomen zullen worden. Voorzitter was kardinaal Ruffini, aartsbisschop van Palermo, die aanlei ding zag de sprekers eraan te herinne ren, dat „het niet aangaat te spreken voor degenen die zelf moeten preken". Bij de debatten in de algemene vergadering van het concilie van zaterdagmorgen zijn vooral de te genstanders van een hervorming van het brevier aan het woord ge weest. Onder hen was de magister- generaal der Kruisheren, de hoog eerwaarde heer Van Hees. Vrijdag waren de voorstanders de sprekers geweest. Zaterdag werd gevraagd niet te veel aan de structuur van het brevier te veranderen en het zeker niet van een heel tot een half uur terug te brengen. Het beroep, dat kardinaal Ruffini zaterdag op de Concilie-vaders gedaan heeft, om zich van aanvallen tegen de Curie te onthouden, is gedaan, omdat kardinaal Ottaviani sinds 30 oktober niet meer deelneemt aan de besprekingen van liet Concilie. Hij is n.l. op 30 okto ber door kardinaal Alfrink in zqn toe spraak onderbroken, omdat hij de tijds limiet ruim overschreed. Zeer veront waardigd is hij omdat deze onderbre king door een groot deel van de Concilie vaders, vooral de jongeren, die zich bij de uitgang van de St.-Pieter bevinden, met applaus is toegejuicht. Paus Joannes XXIII heeft zich gis terenmorgen even vrij gemaakt van de beslommeringen rond het oecume nisch concilie teneinde een bezoek te brengen aan een gevangenis voor jon gens. De H. Vader, die over twee weken zijn 81e verjaardag viert, gaf de jon gens van het gesticht „Aristide Gabel- li", ondergebracht in een oud stenen gebouw aan de Tiber, zijn zegen. Het was de eerste keer in de vier jaar van zijn bewind, dat de Paus een gevan genis bezocht. Wat een succesvol weekeind voor het Nederlandse voetbal! In Amster dam klopte Oranje de gevreesde Zwit sers met 3-1. In Luxemburg won de nationale B-ploeg met 6-2 van de groothertogdommelijke voetballers ter wijl de jeugd van Nederland met 4-1 de baas bleef over de Zwitsers in Den Haag. (Uitvoerige verslagen en beschouwin gen op de sportpagina) Foto: Swart, weglopend geheel rechts, maakt 2-1. Een Zwitserse verdediger tast naar zijn hoofd. Ansermat is ver slagen. De lijfarts van paus Joannes, de 62-ja- rige prof. Filippo Rocchi, is gisteren avond overleden. Gisterenmiddag nog had de H. Va der het Vaticaan verlaten om zich te begeven naar de Villa Stuart-kliniek voor een bezoek aan professor Rocchi, die daar was opgenomen nadat hij een beroerte had gehad. De paus had zijn arts, die tevens hoofd is van de sanitaire diensten van het Va ticaan, toen zijn apostolische zegen ge geven. (Van onze verslaggever) De verrassing bij het gouden jubileum van de Katholieke Leergan gen, zaterdag in de Tilburgse stadsschouwburg gevierd, waren twee onderscheidingen. Mgr. W. Bekkers had voor president-curator prof. mr. W. C. L. van der Grinten het commandeurschap van Sylvester meegbracht uit Rome, en staatssecretaris dr. H. H. Janssen speldde de vice-voorzitter van het curatorium mgr. Th. van de Bom, de versierselen van het officierschap in de orde van Oranje-Nassau op de zwarte toga. Mgr. v.d. Bom, die later zei, dat „een oud man van alles kan overkomen", liet als eerste reactie een stomverbaasd „Wat?" horen. vloed werd bovendien muzikaal on- derbroken door Het Brabants Orkest, dat de Oxford Symphony van Haydn ten gehore bracht, het vioolconcert in E-dur van Bach me-t Pierre Jetteur als solist en de boeiende Sinfonia Sevil- lana van Turina. Typering Een typering van de verschillende rectores der Leergangen gaf mr. Van der Grinten. Moller noemde hij liever de grondvester dan de eerste rector, Goossens muntte volgens hem uit door zijn „regentenbloed" en praktische zin, Weynen heeft de wetenschappelijke standing van het instituut versterkt en de huidige rector Van Can bezit als sterke eigenschap zijn beminnelijk- De Leergangen hadden zich zater dag „hogeschool-allures" aangemeten door een „academische zitting" tot het hoogtepunt van de externe feestvie ring te maken. Academische zittingen plegen stijlvol, doch weinig boeiend te zijn, al moet gezegd worden dat men in Tilburg zo verstandig is geweest de sprekers stuk voor stuk een be perkte tijd toe te meten. De woorden- heid en organisatietalent. Hij mocht onder anderen de commissarissen van de koningin in Brabant en Limburg welkom heten, evenals mgr. G. de Vet, de bisschop van Breda. Mgr. Bekkers sprak als gewoonlijk uit de volheid des harten. Dat zijn hart vol is van het concilie, bleek uit de vluchtige typering die hij van de Leergangen gaf als de instelling waar in een mens de integratie tot stand wordt gebracht van intens geloven en gefundeerd wetenschappelijk denken. Daarom stak hij de Leergangen een flinke pluim op de hoed namens het hele Nederlandse episcopaat, maar „heel in het byzonder het hloed kruipt toch waar het niet gaan kan namens mijn goeie vriend en col lega mgr. De Vet van Breda, die ook blij was dat hy even weg mocht uit Rome". Niet omdat het concilie een vervelende zaak zou zijn, zo bleek uit de indrukken die hy van de kerkver gadering gaf. „De bisschoppen 'vor men een fris college", verzekerde hij. Na de wijding van mgr. De Vet zijn er nog zestig bij gekomen. Het meest hadden hem in Rome de enorme ver schillen gefrappeerd tussen de ver schillende kerkprovincies. Terwijl men zich in Europa druk maakt om een nieuw theologisch denken, zit een mis siebisschop met het probleem hoe hij aan een partij tweedehands naaima- chientjes geraakt, aldus mgr. Bek kers. Maar naast de verschillen zijn er dezelfde zorg en dezelfde liefde voor de Kerk, zoals blijkt tijdens de „informele kerkvergadering", tijdens de niet-officiële bijeenkomsten van de vaders. „Blijven jullie hier meeden ken", vroeg de bisschop tenslotte, „en bidt af en toe een gebedje, opdat de Heer onze voorzitter mag zijn Staatssecretaris dr. Janssen ver klaarde met nadruk dat de Leergan gen een instituut van nationale bete kenis waren en in het zuiden pioniers werk verrichtten op het terrein van de beeldende kunsten, de muziek, de pedagogiek en het maatschappelijk werk. Geen stoomcursussen Anton van Duinkerken, zelf oud cursist van de Leergangen en de in leider van het gedenkboek van dr. J. A. Bornewasser, dat zaterdag ver scheen, zag als de meest standvastige trek van het instituut de verbonden heid van docenten en studenten, die het gevaar bezwoer, dat de opleiding slechts een stoomcursus zou zijn voor het examen. „Aan de docent zie je wat het vak voor hem persoonlijk bete kent", zei hij, en juist dat geeft beiden moed en vertrouwen. Een statistiek van de huidige Leer gangen verschafte dr. Van Can, die meedeelde dat er thans 4500 cursisten zijn ingeschreven en dat het instituut 300 docenten telt. Zinspelend op de studentikoze grappigheid waarmee de gevelsteen, die vermeldde „Katholieke Economische Hogeschool" onlangs ver wijderd -werd, kondigde hij aan, dat de docenten van de Leergangen het cura torium wilden verrassen met een nieuwe gevelsteen met passender op schrift. De voorzitter van de studentenver eniging „St.-Leonardus", N. van Broekhoven, had het laatste woord. „De tijd dat op onze studentenbijeen komsten de emancipatie van het zui den ter sprake kwam, is voorbij", zei hij, „maar daaruit te concluderen dat Leendert oud en krom is geworden, is onjuist. Er is geen kromme Leendert, maar wel een katholieke", betoogde hij, daarmee aangevend dat de katho lieke idealen nog altijd de idealen van „St.-Leonardus" zijn. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft verklaard, dat waarschijnlijk begin volgende week, misschien dinsdag, een overeenkomst strekkende tot in spectie van de scheepvaart op Cu ba, door het Internationale Rode Kruis zal worden gesloten. Thant deed deze voorspelling, na te hebben onthuld dat de partijen het al eens waren geworden over zekere voor- Volgens berichten van de Lon- dense Sunday Times uit Bonn en Washington, zouden de V.S., En geland, Frankrijk en West-Duits- land thans, kort voor het bezoek van hondskanselier Adenauer aan Washington, overeenstemming be reikt hebben over de kwestie van een internationaal gezagsorgaan voor de controle op de toegangs wegen naar Berlijn. Adenauer zou zijn verdere bezwaren tegen een dergelijk orgaan en deelne- mng van Oost-Duitsland opgegeven heb ben. Het plan, waar men het nu over eens zou zijn, komt volgens de „Sunday Ti mes" in hoofdzaak overeen met vroe gere Amerikaanse voorstellen, die in Bonn kritiek hebben uitgelokt en door de Sovjet-Unie verworpen zijn. Volgens het huidige plan zou het controle-orgaan moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en Frankrijk, drie communistische landen, drie neutrale landen, West-Duitsland, Oost-Duitsland en van West- en Oost-Berlijn. waarden waaronder het Rode Kruis de controle op Russische offensieve wapens zou uitvoeren. Een hooggeplaatste ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft intussen in Washington gezegd, dat 42 Russische raketten van Cuba zijn teruggenomen, het aantal dat volgens de Russen op Cuba aanwezig was. De ambtenaar, onderstaatssecretaris Gilpatric zei dat de V.S. nooit precies geweten hadden hoeveel raketten de Sovjet-Unie op Cuba had gestationeerd, en dat de verkenningsvluchten boven Cuba minder exemplaren te zien hadden gegeven dan de beweerde 42. Gilpatric maakte zijn opmerkingen in een inter view voor de televisie en nadat Ameri kaanse oorlogsbodems Russische met raketten geladen schepen op vrijdag en zaterdag in het Caraïbische gebied had den geïnspecteerd. Te Washington is vernomen, dat een nieuwe speciale vlootafdeling is opge richt, die onder de naam „Interameri- kaanse quarantaine strijdmacht" zal opereren. (Advertenties) Deze week NIEUW In Italiaanse schaduwstrepen, extra voordelige import-aanbieding, zuiver wol. Een piodukt van de Sikkens Groep.

de Stem | 1962 | | pagina 1