RIJKSBEMIDDELAARS MOETEN SNEL GAAN WERKEN Meer bevoegdheden voor bedrijfsleven .Open en prettige sfeer in Concilie Regering treedt (nog) niet op tegen Radio Veronica Löonpauze Wodka voor de aasgieren V.S.-marine inspecteert Russen op de thuisvaart Chinees tafereel in Spanje Oostduitser vertelt van blokkade Voorbode van nieuwe wet j Honderdjarige j op concilie Bemiddelaars Niet definitief Kantoren van „Der Spiegel" niet ontruimd DACBLAD VOOR ZEELAND MGR. DE VET (EVEN TERUG): „Geen. vakantie" Hondsdolheid in Wijchen? Oostelijke wind Nog vier Polen naar concilie Laatste contingent mariniers terug In 1963 loon '2.7 pet. omhoog? BANANEN I MEUWSEN I 102e JAARGANG No. 24128 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A..C. v. Dongen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) LOONVORMING IN NIEUWE BANEN GELEID (Van onze verslaggever) f-Jet concilie wordt gekenmerkt door een prettige en een open sfeer," zei mgr. G. H. de Vet gis teravond toen hij, zojuist uit Rome teruggekeerd in Breda, ons heel in het kort enige van zijn indruk ken uit de grote kerkvergadering gaf. Veel tijd kon de bisschop van Breda uiteraard niet missen, want zijn tussentijds verblijf in ons land duurt slechts enkele dagen. Zoals men weet zal hy, evenals de bisschop van 's- Hertogenbosch, mgr. W. M. Bekkers, het gouden jubileum van de Katho lieke Leergangen te Tilburg bijwo nen. Woensdag gaan beiden per vliegtuig weer terug naar Rome. TNie open sfeer treft iedereen in Rome, met name de waarne mers bij het concilie, aldus mgr. De Vet. Iedereen zegt wat hij wil en wat hij denkt en er wordt dus veel gesproken. „Dat is wel een van de redenen waarom het niet zo ge weldig snel gaat", zei de Bredase bis schop. Maar dat het tempo niet zo hoog ligt vindt hij bepaald geen be zwaar. „Het concilie heeft een sterk in formele kant" aldus mgr. De Vet. „buiten de vergaderingen om wordt er zeer veel contact gezocht. Daar door groeit men naar elkaar toe". De dagen der concilievaders zijn in Rome overigens wel gevuld. De vergaderingen beginnen 's morgens om 9 uur met een H. Mis, in een der riten die de kerk kent. De ver gaderingen duren in het algemeen tot kwart over twaalf. In de middag uren volgen de commissievergade ringen en in die tijd is er ook ge legenheid voor het onderlinge con tact, dat de bisschoppen uit de gehele wereld samenbrengt en dat hun de gelegenheid verschaft van eikaars meningen en inzichten kennis te nemen. Ook in de avonduren ge beurt dat druk. Op donderdagen en zondagen is er geen vergadering. Maar dat zijn daarom nog geen vakantiedagen. ,.Het concilie betekent trouwens in het geheel geen vakantie merkte mgr. De Vet glimlachend op. „Het is zelfs druk werken. En ik wilde proberen om van deze vier dagen in Nederland daarom maar een heel klein beetje vakantie te maken." Of dat lukken zal is vers twee. Want behalve de plechtighed^i in Tilburg zijn er meer zaken die de aandacht van de bisschop zullen vra gen, gedurende de korte tijd dat hij in het land is- (Van onze Haagse redactie) De regering heeft een nieuw systeem van loonvorming ontwikkeld dat voor het bedrijfsleven c.q. de Stichting van de Arbeid een grotere vrijheid maar ook een grotere verantwoordelijkheid inhoudt. In overeenstemming met een desbetreffend S.E.R.-advies neemt de Stichting namelijk t.a.v. het afsluiten van C.A.O.'s volledig de goed keuringsbevoegdheid over van het college van Rijksbemiddelaars. De regering zal het college echter een algemene aanwijzing geven waar door het college toch een C.A.O. onverbindend zal kunnen verklaren. Dit gebeurt echter alleen indien een C.A.O. de door regering en stich ting vooraf overeengekomen toelaatbare loonontwikkeling over schrijdt en daardoor het vermoeden oplevert van strijdig te zijn met het algemeen belang. De regering zal deze regeling in een wet vast leggen en hoopt het nieuwe systeem reeds per 1 januari a.s. te kun nen laten ingaan. zaak" worden beschouwd. ,,Er moet eens een nieuwe opzet komen voor een arbeidsvoorwaardenwet", aldus de be windsman. Met deze regeling wil hy op een nieu we wet vooruitlopen. Het succes van de regeling zal zijns inziens bepaald wor den naar de mate waarin de stichting zich beter van haar nieuwe verantwoor delijkheden bewust zal zijn. Dat de rijks bemiddelaars „maar raak zullen gaan doen" is volgens de bewindsman onmo gelijk: ,,een c.a.o. moet al faliekant mis zijn om onverbindend verklaard te wor den." De regeringsbeslissing wijkt op een be langrijk nunt af van het S.E.R.-advies. Uitgaande van de (steeds erkende) stel ling, dat ook de overheid een eigen ver antwoordelijkheid heeft op liet loonge- bied, zijn aan het College van Rijksbe middelaars grotere bevoegdheden gege ven om in te grijpen dan de S.E.R. ge adviseerd heeft. In het S.E.R.-advies was de overheid bij ontsporingen alleen het middel van de loonstop toegedacht. Juist ter voorkoming van die pijnlijke ingreep wil de regering de mogelijkheid hebben om in een eerder stadium te kunnen in grijpen. Uitgangspunt voor de nationale loon ontwikkeling in de toekomst zal zijn ,,een In Wijchen bij Nijmegen heeft een hond donderdag een vijfjarig jongetje vrij ernstig gebeten. Later is een meisje aangevallen door een hond. Enkele voor bijgangers zorgden dat het kind onge deerd bleef. Waarschijnlijk betreft het hjer dezelfde hond. Een kat, die woensdag ziek werd aan getroffen en in overleg met een vee arts in observatie werd gehouden, is in tussen overleden. Het gemeentebestuur van Wijchen heeft verscherpte maatregelen getrof fen. Alle loslopende honden zullen wor den doodgeschoten en de katten die bui tenshuis worden aangetroffen, zullen on schadelijk worden gemaakt. DE HAAGSE politie heeft een jeugdige hulpkassier van een bank aangehouden. De jongeman wordt verdacht van dief stal van 30 mille ten nadele van -zijn werkgever. Bijna al het geld is terug gevonden. OP EEN SCHEEPSWERF in Schiedam is een 31-jarige montagewerker getrof fen door een 700 kilo wegend hijsblok. Hij heeft nog geprobeerd zich uit de voeten te maken doch helaas te laat. PRINSES BEATRIX is gisteren op haar reis door het Oosten in Calcutta gearri veerd. In Calcutta, dat in West-Benga len ligt, wonen negen miljoen mensen onder wie twee miljoen vluchtelingen. ZUID-VIETNAM heeft de diplomatieke betrekkingen met het koninkrijk Laos verbroken. TE ACHINLEK in Schotland zijn don derdag vier mijnwerke-rs op een diepte van bijna 500 meter verrast door een in storting. Er is weinig hoop dat zij nog levend zullen worden aangetroffen. Weersverwachting medegedeeld door 5 bet K.N.M.I.. geldig tot vanavond: J Over het algemeen veel bewolking J t met plaatselijk wat motregen. Hier en daar mist. Overwegend matige en J langs de Waddenkust krachtige tot J harde wind tussen oost en noordoost. i Dezelfde of iets lagere temperaturen, t Het Belgisch weerkundig instituut J verwacht: t Nevelig tot betrokken weer. Maxi- t mumtemperaturen van 8 tot 12 gra- den. Vandaag: zon onder 16.58 uur. Maan J t OP 16.48 uur. i Morgen: zon op 7.51 uur, onder 16.56 uur. Maan op 17.16 uur, onder 8.06 i J uur. J i Maandag: zon op 7.53 uur. Maan on- der 8.06 uur. 4 (Van onze parlementaire redactie) In weerwil van een geruchten stroom in Bussum en Hilversum zijn er geen aanwijzingen, dat de regering binnenkort maatregelen zal nemen tegen „Radio Veronica" Een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Water staat zei ons desgevraagd niet te weten van maatregelen op korte termijn. In politieke kringen houdt men reke ning met de mogelijkheid, dat de liberale minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Korthals, er op zal aansturen de beslis sing inzake Radio Veronica te laten rusten tot na de verkiezingen. Door het pro bleem naar het volgend kabinet over te hevelen wordt hij ontlast van een in greep, die de V.V.D., die „Radio Vero r.ica" min of meer onder haar vleugels heeft genomen, moeilijkheden zou kun nen bezorgen in de komende verkiezings strijd. Dat de combinatie „Radio Veronica" minister Korthals de V.V.D. zwaar op de maag ligt, is ook al gebleken uit liberale perspublikaties waarin gesuggererd werd dat drs. Korthals geen lijstaanvoerder voor de V.V.D. zou kunnen zijn, omdat hij impopulaire maatregelen moet nemen tegen Radio Veronica. Ook staatssecre taris Scholten (O. K. en W.) is onlangs bij de behandeling van radio en t.v.- problemen door de Tweede Kamer zorgvuldig langs alle „ether-klippen' heen gezeild. Bij die gelegenheid zei de bewindsman slechts dat een legaal alternatief voor Radio Veronica beter is dan een verbod Een deelnemer aan het oecume nisch concilie is gisteren honderd jaar geworden. Het is de Italiaanse bisschop Alfonso Carinici, de oudste bisschop ter wereld. Hij werd in 1862 in Rome geboren en zag als jongetje van zeven de opening van het eerste Vaticaanse concilie. Hij herinnert zich ook nog hoe een jaar later Rome be schoten werd door Italiaanse troe pen die een einde maakten aan de tijdelijke macht van de paus. Tijdens zijn 75-jarig priesterleven heeft hij nauwkeurig boek ge houden van elke H. Mis die hij opdroeg. Hij kwam tot een totaal van 27.800. „Ik heb het, Gode zij dank, honderd jaar volgehouden," zei hij tot zijn vrienden, „maar ik doe geen voorspellingen over de volgende eeuw." Op dit verbod had met name de P.v.d.A. woordvoerder mr. Vrolijk aangedrongen. Mevrouw van Someren-Downer ''V.V.D.) meende dat de regering in dat geval „ju ridisch en moreel niet sterk zou staan' waarop staatssecretaris Scholten gretig repliceerde: ,Een ordening van de re clame in de radio is slechts via een derde zender net bereikbaar". Inmiddels heeft de Tweede Kamer in het verslag op de begroting van minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) op nieuw gevraagd welk standpunt de mi nister inzake Radio Veronica inneemt. De groep Poolse deelnemers aan het concilie zal met nog vier bisschoppen worden uitgebreid, aldus is van kerke lijke zijde vernomen. Van de vierentwintig Poolse bisdom men zullen er dan nog slechts drie niet vertegenwoordigd zijn. De bisschoppen van die drie bisdommen hadden ook een paspoort aangevraagd. Tijdens de 15e algemene vergadering, welke onder voorzitterschap stond van kardinaal-aartsbisschop Frings van Keu len, hebben vrijdag de bisschoppen en kardinalen gesproken over het brevier. Daarbij is door een aantal vaders ge pleit voor het behoud van het brevier, zoals het nu is, omdat het de neerslag van een eeuwenlange ontwikkeling is. Bovendien zijn nog kort geleden een aantal wijzigingen aangebracht. Anderen daarentegen stonden een sterke verkor ting van het brevier voor. De priester van tegenwoordig moet, zo meenden zij, meer tijd hebben voor pastoraal werk. Daar was echter een derde groep, die vroeg het brevier aan te passen aan de eisen van de tegenwoordige tijd. Zij noemden daarbij vooral de taal. Het is bekend dat talrijke bisschoppen voelen voor de Volkstaal. Met name de Ameri kanen. De tot nu toe ingevoerde veran deringen, die sinds de laatste jaren door de paus zijn aangebracht, vonden ze veel te beperkt. Op het concilie-persbureau is een re organisatie doorgevoerd omdat bij de journalisten ontstemming bestaat over onvoldoende informatie en omdat bij concilievaders en journalisten wrevel heerst over de strekking van sommige verslagen, die geen zuiver beeld van de meningen weergeven. concrete in cijfers uitgedrukte aandui ding van de toelaatbare loonkostenont wikkeling in de naaste toekomst". Hier omtrent zal regelmatig overleg tussen regering en stichting moeten plaatsheb ben. Basis voor dit overleg zal zijn een jaarlijks S.E.R.-rapport over de macro- economische ramingen van het Centraal Planbureau, zoals die bij de rijksbegro ting worden ingediend. Een half jaar la ter komt de S.E.R. nogmaals met een rapport over de economische situatie. Bij het bereiken van overeenstemming over de toelaatbare loonstijging is het de taak van de centrale organisaties van werkgevers- en werknemers hun aange sloten organisaties op te dragen bij loon onderhandelingen binnen de perken van de bereikte overeenstemming te blijven- Bij deze „interne coördinatie" wordt het verder aan het beddrijfsleven overgela ten te bepalen hoe groot de loonsverho gingen in de verschillende bedrijfstak ken c.q. ondernemingen kunnen zijn. De aldus tot stand gekomen ontwerp- c.a.o.'s zullen door de Stichting van de Arbeid worden getoetst en goedgekeurd. Het College van rijksbemiddelaars wordt deze taak dus ontnomen. By zijn goed- keuringsbeleid moet de stichting zich uiteraard laten leiden door de met de regering bereikte overeenstemming over de hoogte van toelaatbare loonstijgingen. Goedgekeurde contracten moeten ver volgens door de stichting bij de rijksbe middelaars worden gemeld. Deze gaan na of de c.a.o- terecht is goedgekeurd. Laat het college binnen vier weken niets van zich horen dan kan de c.a.o. zonder meer gaan werken. Meent het college echter dat het contract uit oogpunt van algemeen belang bez.waren ontmoet dan dient dit binnen vier weken bij de Stich ting van de Arbeid te worden gemeld, teneinde heropening van het overleg in de bedrijfstak mogelijk te maken. Blij ven de bezwaren van het college ook daarna bestaan dan kan het college op grond van het algemeen belang krach tens het buitengewoon besluit arbeids verhoudingen (B.B.A.) een c.a.o- onver bindend verklaren. De minister van so ciale zaken zal het college hiertoe via een algemene aanwijzing de bevoegdheid geven. Het college behoudt ook zijn be voegdheid regelingen inzake lonen en an dere arbeidsvoorwaarden bindend te kunnen vaststellen. Het S.E.R.-advies onthield de rijksbemiddelaars al deze bevoegdheden. Alleen de liberale werk gevers in de S-E.R. wilden de rijksbe middelaars een dikke vinger in de loon- pap laten houden. Gisterenmiddag is op Schiphol een tachtigtal mariniers met een van de K.L.M. gecharterde DC-7C uit Biak aan gekomen. Gekleed in enkel een over hemd ol een fel gekleurd tropenshirt renden de mariniers, om de koude te vermijden, uit het vliegtuig naar de ge reedstaande bussen, die hen naar het speciale opvangcentrum in een der K.L.M.-kantines brachten. Indien in het beginstadium van deze procedure géén overeenstemming ver krijgbaar is tussen regering en bedrijfs leven over de mogelijkheden van loon stijgingen, kan de regering de rijksbe middelaars een aanwijzing geven haar zienswijze te volgen bij de toetsing van contracten aan het algemeen belang. Wanneer de Stichting van de Arbeid niet bereid is dit uitgangspunt te aanvaarden kan de regering bovendien tijdelijk de thans bestaande bevoegdheden van de rijksbemiddelaars laten herleven. Hier toe zal de regering in het B.B.A. de mo gelijkheid scheppen. Voorts zal de regering er eventueel toe kunnen overgaan om een korte loon- pauze van 1 a 2 maanden af te kondi gen teneinde zonodig aan de hand van een nieuw S.E.R.-advies opnieuw overleg te plegen met het georganiseerd bedrijfsleven. Tot deze loonpauze gaat de regering alleen over indien de loon ontwikkeling haar uit de hand loopt of indien de algemene economische situatie dit vereist. Voor wat de prijspolitiek betreft die nen bij het overleg over het halfjaarlijk se S.E.R.-advies afspraken te worden gemaakt omtrent de prijspolitieke spel regels- Dit om de doelstelling van een stabiel prijsniveau te verwezenlijken. Ook dient bij ieder loonvoorstel aan de Stichting van de Arbeid kenbaar te wor den gemaakt welke de eventuele prijs- repercussies van het voorstel zijn Deze repercussies betrekt de stichting dan mede in zijn beoordeling van de voor stellen. Volgens minister Veldkamp moet deze regeling geenszins als een ..definitieve (Van onze Haagse redactie) Het Ioongesprek tussen regering en Stichting van de Arbeid is gisterenavond voortgezet. Onderwerp van gesprek was de alleen nog aan de Stichting mede gedeelde regeringsbeslissing inzake het toekomstige loonbeleid. Tevens zal aan de Stichting het rege ringstandpunt ter kennis worden ge bracht inzake het S.E.R.-advies over de begrenzing van de loonontwikkeling in 1963. Naar verluidt zou de regering be reid zijn dit loonadvies in grote lijnen te onderschrijven. Zoals bekend is de S.E.R. van mening, dat de lonen in 1963 met gemiddeld 2.7 procent verhoogd kunnen worden (exclusief compensaties, overloop e.d.), hoewel het centraal plan bureau de voor verdere loonsverhoging beschikbare ruimte op 1,2 procent heeft becijferd. Insiders verwachtten dat noch over het nieuwe loonsysteem noch over de loonkostenstijging in 1963 definitieve be slissingen zouden vallen. Het gesprek had eerder een informeel karakter. In een speciaal gebouwde filmstad, 20 kilometer van Madrid, worden mo menteel opnamen gemaakt voor de film „55 dagen in Peking". De hoofd rollen worden vertolkt door Ava Gardner en Charlton Heston. De foto geeft een filmscène weer van de grote stadsbrand. De Chinezen zoeken in paniek een veilig heenkomen. TERWILLE van de goede relatie met de heer Huub van Doorn (van DAF) heeft he-t Eindhovense studentenblad „Bour- gond" een nieuwe redactie gekregen. De oude redactie had de heer Van Doorn niet bepaald op een vleiende ma nier in het blad weggezet. De oude re dactie is een nieuw blad gaan uitgeven, dat „Lancet" heet. De Amerikaanse marine heeft gisteren vyf Russische schepen, die van 'Cuba kwamen, aangehouden en geïnspecteerd. Hoewel de marine niet aan boord van deze vaartuigen is gegaan, zijn de auto riteiten ervan overtuigd dat drie van de schepen raketten vervoerden. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie was het eerste contact donderdagavond tot stand gekomen en was de inspectie in zeer vriendschappe lijke sfeer verlopen. Bij de aanhouding van de „Ala- payewsk" door de Amerikaanse torpe doboot jager Holder, werd het contact gemaakt door middel van een Ameri kaanse helikopter, waarvan de inzitten den zich niet op het Russische schip be gaven. Met behulp van een touw lieten de Amerikanen geschenken zakken, waarna de Russen een fles wodka aan het koord bonden! Het geheel ging ge paard met vriendelijke gebaren. De Russen maakten geen bezwaren toen de Amerikanen fotografeerden. Toen het hefschroefvliegtuig van de „Alapayewsk" wegzwenkte, gaf de Rus sische kapitein een symbolische hand druk door beide handen boven het hoofd saam te knijpen. De gehele bemanning volgde dit voorbeeld Het Westduitse grondwettelijk ge rechtshof te Karlsruhe heeft vrijdag een verzoek van het weekblad Der Spiegel, dat de politie onverwijld de kantoren van het blad ontruimt, afgewezen. Het Hof beschikte ook afwijzend op een verzoek van het blad om voorcen- suur op volgende nummers te verbieden en alle in beslag genomen stukken die niet rechtstreeks verband houden met de aanklacht tegen de uitgever Augstein en enige van zijn medewerkers, vrii te geven. Een openbare aanklager had het Hof meegedeeld, dat het onderzoek nog wel een week in beslag zou nemen. In de Oostberlijnse krant „Berliner Zeitung" verscheen gisteren een oogge- tuigenverhaal, geschreven door de Oost- duitse journalist Klaus Wilczynski. die zich bevond aan boord van 't Oostduitse schip „Völkerfreundschaft", dat 495 Oostduitsers en 55 Tsjechen aan boord had die hun vakantie in Cuba gingen doorbrengen. Er was ook een klein ge zelschap Cubanen aan boord. Het schip kw^ met Amerikaanse oorlogsschepen in contact, die juist met de "blokkade begonnen waren. Klaus vertelt: „Om half twee 's middags maakte een Amerikaans verkenningsvliegtuig een brutale en provocatieve vlucht over ons schip. Wij waren toen Cuba vrij dicht genaderd. Van dat ogenblik af hadden wij de yankeehaaien op onze hielen. De volgende dag verscheen er aan de horizon aan stuurboord plotseling een snelvarend schip dat het kennelijk op ons gemunt had. Met onze verrekijkers konden we zien dat het een oorlogs schip ^vas. Door de luidspreker hoorden we: ..Kameraad kapitein op de brug verzocht". De yankee-haai. geschilderd in grijze oorlogskleuren, kwam steeds dichterbij. De kapitein en de officieren obser veerden het schip van de brug af. Toen begon het lichtsignalen te geven, terwijl zijn kanonnen dreigend op ons gericht bleven. Daarop stopten wij. We hesen de vlag van onze republiek aan de mast. Daar op vervolgden wij onze reis terwijl het oorlogsschip ons aan stuurboord bleef volgen als een dreigende schaduw. Inmiddels was er een berichtenuitwis- seling begonnen die als volgt verliep: „Waar komt u vandaan?" „Van Rostock". „Waar gaat u naar toe?" „Naar Cuba". „Heeft u lading aan boord?" „Alleen passagiers". „Waar is Rostock, in Oost- of West- Duitsiand?" „In de Duitse Democratische bliek". Dat benam de Amerikaan de adem. Daar liad hy niet op gerekend. Volgens hem bestaat onze republiek niet. Het piratenschip volgde ons urenlang op een afstand van ongeveer twee mij len. We konden alles op het schip waar nemen We zagen de radarantenne, het dubbelloopsgeschut op het achterdek, het geschut op het voordek en mid scheeps de luchtafweerkanonnen. We konden de yankees op het dek heen en weer zien lopen. De Amerikaanse torpedoboot jager 735 was dapper bezig de Verenigde Staten te beschermen tegen vakantiegangers van de Duitse Democratische Republiek. Om half vijf 's middags vloog er weer een marinevliegtuig over ons heen. Een half uur later hield het oorlogsschip in En hoewel de zon allang onder de hori zon was verdwenen, bleef het schip ons achtervolgen als een onheilspellende schaduw. Toen werd aan stuurboord een kleine Repu- vrachtboot waargenomen. Het Ameri kaanse piratenschip stoof er op af, met de lichten uit, in strijd met de wetten van de zee. Er scheerde weer een vlieg tuig over ons schip. Het dook vervol gens op de vrachtboot af dat het bijna raakte. De piraten waren aan het werk. De torpedobootjager begon berichten uit te wisselen met de vrachtboot, en wij waren er van af. De volgende morgen kwam een heel flottielje Amerikaanse schepen opzetten met vliegdekschepen. Om 12 uur 's middags kwam de kust van Florida in zicht. De Amerikaanse marine ging rustig door ons met zijn scheepsbewegingen lastig te vallen. Ook beschenen zij ons herhaaldelijk met hun zoeklichten. Bij het ochtendgloren moesten we weer stoppen voor een Amerikaans schip en mochten daarna weer vorder varen. Eén keer vloog een Amerikaan se aasvogel zo laag over ons schip dat we de piloot konden zien zitten achter zijn stuurknuppel (Advertenties) STIJLVOLLE demi's in het gedistingeerde, exclusieve genre, dat u zoekt, vindt u bij MEUWSEN. Toonaangevende bin nen- en buitenlandse Huizen voorzagen ons weer van een unieke collectie. bil kunt u uitstekend terecht!

de Stem | 1962 | | pagina 1