Advocaat-generaal: „Jury. verklaar hen schuldi; DUJARDIN H. v. Kuilenburg: Kritiek Gooien was onbehoorlijk op fit REQUISITOIR IN SOFTENONDRAMA Bijna 400 amendementen op K.V.P.-werkprogram Discussievrijheid dient oecumenische gezindheid Dode gekozen Fel van oordeel over de medicus de rol Casters T r Stormen van sentiment Schoonfamilie pressiegroep T.V.-INTERVIEW MET EEN STAARTJE Verder geen stappen BANKBOEKJES Melkprijs wordt verhoogd AANVULLENDE MAATREGELEN HONDS DOLHEID Landbouwschap „Gulden méér!" VASTE MARKT ROOFOVERVAL IN ENGELSE TREIN Alles al besloten Softenon O „ONBEHOORLIJK" Getuigen verb oor Maak meer rente van Uw geld Ontwerp wordt te Tweede Kamer elastisch genoemd 20 november uitspraak in Huizense moordzaak Ministeriële opdracht VAN DER PUTTEN moet weer aan 't werk KARDINAAL BEA EN DE WAARNEMERS Melkrichtprijs BEURS VAN AMSTERDAM Bent XJ een moderne moeder? DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 Advocaat-generaal Leon Cap- puijns heeft na zyn requisitoir in de „Softenon"-affaire, evenals de fury stormen van sentiment, onder streept door duizenden brieven die bij het hof binnenkwamen en waarvan nog vele ongeopend ble ven, te weerstaan. Maitre Cap- puijns, vader van drie kinderenis een ronde Vlaming, die zich ervan bewust is dat hij de sympathie bij het Luikse publiek grotendeels zal verliezen. Hij was oorlogsvrijwilli ger en substituut-auditeur-militair te Leuven waar hij ook zijn studies maakte. Later werd hij substituut van de procureur van de koning te Tongeren, terwijl hij in 1957 be noemd werd bij het parket te Luik. Minder dan anderhalf uur heeft de advocaat-generaal in het Softenon-proces" te Luik, mr. Cappuyns, gistermiddag nodig gehad om tot zijn conclusie te komen. Hij vroeg de 12 juryleden onvoorwaar delijk het „schuldig" uit te spreken over mevrouw Suzanne Vandeput en haar vier medebeklaagden wegens het doden van haar misvormd ter wereld gekomen dochtertje. Onbarmhartig soms schilderde hij de gebeurtenissen af, die in mei van dit jaar tot de climax in het drama hebben geleid. De tot de laatste plaats bezette zaal was rustiger dan de afgelopen vier dagen het geval was geweest. Een beginnend ge mompel, toen de advocaat-generaal een onverbiddellijk oordeel over de beklaagden uitsprak, werd door de tientallen rijkswachters in de kiem gesmoord. In de beklaagdenbank werd het requisitoir bijna on bewogen aangehoord. Vier gemaskerde mannen hebben gis teren in de buitenwijken van Londen op wildwestachtige wijze een trein overval len en zijn met een bedrag van ruim 5500 pond er vandoor gegaan. De mannen, die als passagier de trein reis meemaakten, verschaften zich toe gang tot de wagon waar het geld werd bewaard en dwongen de bewaker onder bedreiging met een vuurwapen even voorbij het station West Drayton aan de noodrem fe trekken, waarna de mannen het geld uit het raam in eon gereed staande vrachtwagen gooiden. (Advertentie) Alleenverkoop WENNEKER Schiedarr „Nooit zal het gewicht van een uit spraak zo zwaar op het geweten van juryleden hebben gedrukt", aldus ving de procureur-generaal zijn requisitoir aan. „En voor het openbaar ministerie is de taak even zwaar, hoewel het zijn taak is over de belangen van de samen leving te waken, van de gehele samen leving, zonder de vijf beklaagden daar van uit te sluiten. En zonder daarbij te overdrijven, opdat recht wordt gedaan'" „Waarom gaat het hier?", vervolgde hij. „Burgers hebben gedood of hebben geholpen te doden. Dat is duidelijk en staat boven twijfel". Scherpe kritiek oefende hij op de moeder van mevrouw Vandeput, me vrouw Fernande Yerna, en haar zuster, Monique, vooral wegens de druk. die zij hadden uitgeoefend op dokter Cas ters, „die zware beroepsfouten heeft ge maakt wetende dat het kind, afgezien van de vervormingen van beide armen, levensvatbaar was". Wat waren de enige zorgen van deze arts?", vervolgde mr. Cappuyns. „Niet te worden gemengd in de zaak, hoewel hij heeft verklaard dat zijn aarzelingen en het terugkomen op zijn oorspronkelijke besluit geen ander doel hadden dan te voorkomen, dat het kind het leven zou worden benomen zonder de toestemming van de moeder". „Hij wist trouwens op geen enkel mo ment iets af van de geestesgesteldheid van mevrouw Vandeput. Mevrouw Yer na en mevrouw De la Marck dienden al die tyd als bemiddelaarsters". De advocaat-generaal ging voorts in op de „familieraad", waarop tot het do den van Corinne werd besloten. Met verontwaardiging citeerde hij de verkla ring van de vader, Jean Vandeput, die had gezegd: „Wat had u gewild dat ik deed? Ik was in de minderheid". „Geen van de vijf beklaagden had de moed om „neen" te zeggen. Indien slechts één van hen dat had gedaan, was deze misdaad nimmer gepleegd". Fel keerde de advocaat-generaal zich tegen dokter Casters, die de kraamkli niek had verweten, dat was toegestaan dat de moeder en het misvormde kind gelijkertijd naar huis mochten gaan, „Ik ontzeg dokter Casters het recht daarover een oordeel uit te spreken, die tot twee keer toe in vier dagen een kind ter dood veroordeelde, dat hij nog nooit had gezien. Indien de vader maar tus senbeide was gekomen. Indien hij, in plaats van te gaan slapen, zijn vrouw er van had weerhouden het kind de dode lijke pap te voeren. Maar dat heeft hij niet gedaan. Hij he>eft zich teruggetrok ken. Alles was al besloten". Zich tot de jury wendend vervolgde mr. Cappuyns: „U moet deze beschuldig den schuldig verklaren, de wet en de feiten eisen dat. Zeker, het medelijden zal worden ingeroepen en ik zal de laat ste zijn, die daarover niet wil spreken. Maar de lessen van de feiten moeten worden aanvaard. Zij hebben bewust ge handeld. Geen enkel moment werden zij beroofd van hun vrye oordeel. Eén heeft de daad gepleegd, de anderen hebben daaraan medegewerkt, actief of passief, hulp verschaffend zonder welke de mis daad niet had kunnen worden gepleegd". „Dokter Casters verschafte het gif, de vader woonde de beslissende familieraad bij en de grootmoeder en de zuster speelden een rol, waarvan de invloed bekend is". „Men heeft ons verteld, dat Corinne nooit gelukkig had ktinnen worden. Dat is waarschijnlijk oprecht, maar niet he lemaal juist. Is het aan een familieraad om in enkele seconden te beslissen over dood of leven van een kind? In de be schaafde wereld heeft alleen de rechter dit recht. En dikwijls schrikt hij voor deze beslissing terug. Hier heeft men niet geaarzeld. En het betrof een klein, onschuldig wezen, dat de kans had te leven. Wat mij het meest afstoot is, dat in de gehele zaak in de dossiers geen spoor is te vinden van moederliefde". Zich direct tot dokter Casters richtend rièp de advocaat-generaal vervolgens uit: „En gij, dokter Casters, intellectueel, voor wie meer dan voor de anderen de daad, die werd gepleegd, een misdaad was. Waarom hebt u vier mensen mee gesleept in uw ongeluk?" Mr. Cappuyns bestreed hierna dat het hier een „Softenon-proces" betrof. Hij betoogde, dat de familie zelfs niet wist, dat het kind het slachtoffer van Softe non was. „Ik hoop, dat er een dag komt, waarop het echte proces-Softenon zal worden gehouden. Liet echte proces te gen de thalidomide en tegen de ver- commercialiseerde geneeskunde. Maar Suzanne Vandeput, kan zij dan plaats nemen in de bank van de aanklaagsters tussen de duizenden moeders, die niet zoals zij hebben gehandeld?" De advocaat-generaal hekelde in zijn requisitoir ook de publiciteit, die het proces in de wereld heeft gekregen. „Te veel details zijn over dit proces (Van onze redacteur) „Nee, ik zal geen verdere stap pen ondernemen tegen de V.P.R.O. of tegen degenen die mijn nieuwe Omnibus hebben afgekraakt. Ne derland heeft duidelijk laten blij ken wat het van deze affaire denkt. Dit zei ons de heer H. van Kuilen burg, directeur van de Arbeiderspers, toen we hem gisteren door de telefoon om commentaar vroegen op de televi sie-uitzending van woensdagavond, waarin hij door de schrijver W. F. Hermans („Ik heb altijd gelijk") werd ondervraagd over deze Omnibus, een verzameling van drie romans van po pulaire Nederlandse schrijvers. Naast dit interview werd er in dezelfde uit zending commentaar op de nieuwe uit gave gegeven door de literaire criti cus Klant, die hoog in de ivoren toren plaats nam en van die eenzame hoogte smalend commentaar leverde op de li teraire smaak van Nederland in het algemeen en op deze uitgave in het bijzonder. Het bezwaar van de heer Van Kui lenburg gold niet zozeer deze onver bloemde kritiek als wel het feit dat de auteur Hermans hem nauwelijks gelegenheid gaf aan het woord te ko men en zich tegen kritische opmer kingen te verdedigen. De manier waar op hij in do tang werd genomen was inderdaad hoogst onsportief en onhof felijk. „Onmiddellijk na de uitzending", al dus de heer Van Kuilenburg, „heb ik tientallen telefoontjes gekregen van t.v.-kijkers, die mijn zelfbeheersing zeiden te bewonderen en zich alles behalve vleiend uitlieten over de he ren Hermans en Klant. De woorden die zij gebruikten om hun mening over deze lieden te zeggen, logen er in het ge-heel niet om. Ik zal ze hier maar niet herhalen. Ik weet hoe Hermans tegenover Du Perron staat. Laat hij zich dan realiseren dat deze man, die 5? erg grof kon zijn, tenminste met open vizier placht te strijden, terwijl hijzelf (Hermans) iemand op een donker bos paadje een mes in de rug steekt". In de nieuwe Omnibus zijn werken samengebracht van Antoon Coolen, Willy Corsari, Jan Mens en Johan Fa- bricius. En met name Coolen moest het nogal ontgelden. Het commentaar van de heer Van Kuilenburg: „Ik vond het hoogst on behoorlijk een auteur die zich niet meer verdedigen kan en door een groot deel van het Nederlandse volk op de handen gedragen wordt, op deze manier af te kraken. Ikzelf en velen met mij zijn ervan overtuigd dat Coo len een rasverteller is. Trouwens. Wil ly Corsari belde mij onmiddellijk na de uitzending op met de mededeling dat zij onmiddellijk een verontwaar digde brief hierover zou schrijven aan de V.P.R.O.". De heer Van Kuilenburg toonde zich ook ontstemd over de manier waarop de heren Klant en Hermans zich tegenover de intentie van popu laire uitgaven stelden, die zoals hij opmerkte immers bedoeld zijn voor duizenden Nederlanders die goede lec tuur verlangen zonder meer. „En als de heer Hermans bepaalde auteurs uit de Omnibus smalend meent te kunnen bejegenen omdat zij liever met puntje-s werken dan de zaak onverbloemd bij de naam te noemen, laat ik hem er dan op mogen wijzen dat hij hetzelfde heeft gedaan in de eerste uitgave van een van zijn eigen romans. Dat hij die puntjes later ver ving door de woorden die er hadden moeten staan, lijkt mij niet op de eerste plaats toegeschreven te moeten worden aan zijn oprechtheid. In elk geval voel ik er niets voor om mijn le>- zers van elke leeftijd en met zeer uiteenlopende ontwikkeling te shockeren". Tot zover de heer Van Kuilenburg, die het telefoongesprek afmaakte met de opmerking dat hij de zaak verder blauw-blauw zou laten. „De t.v.-kijkers hebben immers een gezond oordeel over hoffelijkheid en zo. En daarvan hebben ze naar mijn smaak op een plezierige manier blijk gegeven". gepubliceerd, die met de werkelijke fei ten niets te maken hebben. Wij hebben gelezen over de „minuut vol moed" van Suzanne Vandeput, maar nooit is gesproken van de duizenden vrouwen en gezinnen, die de levenslang durende moed hadden om hun liefde te geven aan hun ongelukkige kind". Hij keerde zich ook tegen het mis bruik van het woord „monster", als be schrijving van Corinne Vandeput. „Zij was noch een mooi kind, noch een mon ster". „Het „Gij zult niet doden" beheerst het westerse leven. Dit beginsel van de ze onvoorwaardelijke solidariteit zal de erecode van ons geweten en onze be schaving blijven. Gaat u, leden van de jury. een precedent scheppen? Dat zou ons leiden tot de wet van de jungle. Telefonisch vraagt een vrouw aan een arts het kind van haar zuster te doden. Is dat medelijden, is dat euthanasie? De schuldvraag moet bevestigend worden beantwoord. Antwoordt „neen" en u zult al degenen honen, die hun on geluk hebben aanvaard en toch niet laf zijn. En ook hen, die hun leven wijden aan het verzachten van het menselijke leed". Onder nog grotere belangstelling dan de vorige dagen was de vierde dag van het „Softenon-proces" begonnen. Voor dat het getuigenverhoor werd voortge zet, herinnerde de president van het Hof van Assisen, raadsheer Trousse, het pu bliek aan het feit, dat de wet hem ver plichtte de zaal te ontruimen, zoals dat woensdagmiddag gebeurde. „Ik hoop, dat het een maatregel is, die slechts bij hoge uitzondering moet worden geno men. Deze rechtszaak moet tot het einde waardig en kalm verlopen, zoals de uit oefening van het recht dat vereist". De vierde zittingsdag begon donderdag een uur later dan was voorzien doordat de verdedigers tot twee keer toe naar de raadkamer werden ontboden. Het was al half elf geweest, toen de eerste getuigen werden gehoord. Het waren buren, collega's en bekenden van de beklaagden, opgeroepen door de ver dediging. Alle verklaringen zonder uit zondering waren gunstig voor de be schuldigden. In totaal kwamen achttien getuigen aan het woord. De verdediging trok uit alle afgelegde verklaringen de conclusie, dat de be klaagden tot een „te goeder naam en faam bekend staande familie" behoren. De president van het hof deelde daar na mede, dat een .aantal brieven, waarin een oordeel over de beklaagden wordt gegeven, aan de jury zal worden voor gelegd. (Advertentie) F. VAN LA NSC HOT. BANKIERS - REPUTATIE VAN 225 JAAR Storten en opnemen ook per giro iOT nvC-vw-v L Folder op aanvraag verkrijgbaar 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, tel. 22321, giro 11 17570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 11 30570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 11 40570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR - GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT (Van onze Haagse redactie) De prijs van consumptiemelk en con- sumptiemelkprodukten zal met ingang van 12 november met 1 cent worden verhoogd. Waarschijnlijk komt daar in de loop van 1963 nog een cent bovenop. Als het bedrijfsleven grotere verhogin gen doorvoert zal de regering een nieu we prijzenbeschikking voor melkproduk- ten uitvaardigen. Dit bevestigde minis ter Marijnen (Landbouw) gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Egas (P.v.d.A.). (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft in spoed- behandeling ©en wijziging van de veewet goedgekeurd, die minister Ma- rijnen (Landbouw) machtigt aanvullen de maatregelen te treffen om aan de hondsdolheid paal en perk te stellen. Met deze wetswijziging wordt o.m. de reeds afgekondigde maatregel van be stuur bekrachtigd inzake het doden van loslopende katten en zwerfhonden. Des gevraagd beloofde mr. Marijnen de ka mer regelmatig op de hoogte te zullen houden van de resultaten bij de bestrij-, ding van hondsdolheid. (Van onze parlementaire redactie) Op zaterdag 17 november a.s. komt de partijraad van de KVP bijeen in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht ter vaststelling van het werk program voor de Tweede-Kamerverkie zingen van 1963. Door de kringen zijn ruim 300 amendementen op het ontwerp- program zelf ingediend. Daarnaast zijn er 33 wijzigingen voorgesteld op de al gemene inleiding. Wat die laatste amendementenserie betreft, is het partijbestuur voornemens de partijraad voor te stellen uit zijn midden een commissie te benoemen, die de amendementen namens de partijraad met de programcommissie kan afhande len. Op de algemene inleiding heeft het partijbestuur zelf ook nog eens 40 amen dementen voorgesteld. Het totaal amen dementen op het ontwerp werkprogram nadert dus de 400. Uit de amendementen blijkt dat' Let ontwerpprogram in het algemeen als te elastisch wordt beschouwd. Er wordt een enorm aantal kostbare desiderata in op gesomd, inclusief belastingverlaging maar nergens zijn er prioriteiten aan gegeven. Ook zijn er eveneens te recht vele klachten over de moeilijke leesbaarheid van het stuk. In de amendementen wordt verder on der meer gevraagd een uitspraak over het gebruik van kernwapens, de uitbouw van de KVP tot een algemeen christelijke partij, indien de protestants-christelijke partijen niet tot samenwerking bereid zouden blijken en de instelling van iets als het instituut van de ombudsman. De centrale jongerengroep bepleit een minimumvakantieregeling voor jeugdige werknemers van 3 weken (aaneengeslo ten) en voor volwassenen van 2 weken, exclusief snipperdagen. Grote belangstelling blijft ook voor de bezitsvorming. Er zijn verscheidene amendementen ingediend, die een stimu lering van het bezitsvormingsbeleid ten doel hebben. Ter bevordering van het eigen woningbezit wordt onder meer een regeling bepleit die het mogelijk moet maken van de bouwkosten c.q. aankoop- kosten van een huis (tot een maximum van 30.000) in tien jaar de helft ten laste van het inkomen te brengen. De woningbouwparagraaf krijgt in het al gemeen veel aandacht. Zo wordt o.m. aangedrongen op het treffen van maat regelen tot verlaging van grond- en bouwprijzen. Dat de desbetreffende pa ragraaf in het werkprogram nog wel iets te wensen overlaat, blijkt verder ook uit het feit, dat het partijbestuur zelf een nieuwe versie heeft voorgesteld. De bij wijze van uitzondering door de Amsterdamse kinderrechter gepresideer de meervoudige kamer van de Amster damse Rechtbank zal op 20 november a.s. uitspraak doen in de zaak tegen de 14- en 15-jarige Dirk en Jan B. uit Huizen, die vorig jaar oktober hun 7- jarig nichtje Klazina Bunschoten uit Huizen om het leven brachten omdat zij van mening waren dat het meisje hen eens bij de politie had verraden voor een diefstal. Deze zaak is gisteren zoals in kinder zaken gebruikelijk is, achter gesloten deuren behandeld. De tegen de beide broertjes gevorderde straf werd niet be kendgemaakt. Aangekondigd is slechts dat bij de uitspraak op 20 november ook nadere mededelingen zullen worden gedaan. Het ministerie van defensie heeft de heer Van der Putten in een brief meegedeeld, dat hij op 15 november weer aan de slag dient te gaan. In de brief, die thans naar de heer Van der Putten onderweg is, staat dat hij zich op 15 novem ber weer dient te melden bij de commandant van de 570 tech nische dienst herstel- en depot- compagnie te Nieuw Millingen, waar hij in de rang van technisch hoofdambtenaar werkzaam was op het moment dat hij door de minis ter werd ontslagen. Een woordvoerder van liet ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat de minister nog geen commentaar heeft op de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep, noch op de brief, die de heer Van der Putten aan de minister heeft gezonden en waarin hij om eerherstel vraagt. De woordvoerder zei nog niet te kun nen zeggen of de minister het voorne men heeft op het verlangen van de heer Van der Putten tot rehabilitatie in te gaan. In de brief van het ministerie van Defensie krijgt Van der Putten ook op dracht zijn inkomsten sinds zijn ontslag op staande voet op te geven. Dit is vol gens het ministerie nodig ter vaststel ling van de aan Van der Putten nog toe komende bezoldiging als ambtenaar. De heer Van der Putten had nog geen commentaar op de brief van het ministe rie. Hij wenste hem eerst samen met zijn raadsman te bestuderen. „Ik hoop minister Visser nog antwoord op zijn schrijven te kunnen geven voor zijn ver-j trek naar do Nederlandse Antillen", zei hij. Kardinaal Bea, hoofd van het Conci liesecretariaat voor de eenheid der chris tenen, heeft tegenover journalisten als zijn mening te kennen gegeven dat de discussievrijheid op het Concilie een bij drage betekent tot de toenadering tussen de katholieke en de niet-katholieke christenen. De kardinaal zei, dat menigeen er zich over verbaast dat de ene kardinaal met de ander van mening kan verschillen. Vaak begrijpt men niet, aldus kardinaal Bea, dat de volkomen erkenning van het kerkelijk leergezag de meningsvrijheid niet uitsluit in vele zaken die nog niet vastgelegd zijn. Het is daarom nuttig dat de niet-katholieke christenen op het Concilie enerzijds de trouw aan de leer van Christus zien, anderzijds ook de vrijheid van mening en discussie over zaken die nog niet gedefinieerd zijn, of wanneer het om praktische toepassingen gaat. „De eenheid in gebed met de reforma torische kerken is werkelijk een won der", aldus kardinaal Bea, „vooral wan- Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft zijn ernstige teleurstel ling uitgesproken over de beslissing van de regering over het melkprijsbeleid. Zoals bekend heeft de regering voor het melkprijsjaar 4 november 1962 - 2 nóvemjber 1963 een richtprijs vastgesteld van 27 gulden per 100 kg melk met 3,7 procent vet voor alle geleverde melk. Het landbouwschap had aan de regering een richtprijs voorgesteld van 28 gul den per 100 kg melk. Het landbouwschap is wel tevreden over de nieuwe beleidsopzet, welk een goede aansluiting kan geven aan het te verwachten EEG-zuivelbeleid. neer men deze houding vergelijkt met die tijdens het eerste Vaticaanse Con cilie". Hij noemde dit gebed van alle christenen een onderpand van goddelijke zegen en een garantie voor de vruchten die dit Concilie voor de christelijke een heid zal hebben. De secretaris van het Secretariaat voor de Eenheid, mgr. J. Willebrands, verge zelt de waarnemers regelmatig als zij de algemene vergaderingen van het Concilie bijwonen en staat steeds tot hun be schikking voor inlichtingen of verkla ringen. Ten behoeve van de waarnemers organiseert het secretariaat eens per week een samenkomst, waar een deskun dig spreker optreedt. Verder worden de waarnemers door bisschoppenconferenties, bisschoppelijke commissies of andere groeperingen ge vraagd zich over bepaalde problemen uit te spreken, waardoor een levendige uit wisseling van gedachten en opvattin gen ontstaat. De waarnemers beschikken voor het volgen van de discussies tussen de Con cilievaders over alle nodige stukken. Zij zijn praktisch de enige buitenstaanders, die ook de schemata in bezit hebben. Op voorbeeldige wijze, strenger misschien zelfs dan de Concilievaders zelf, houden zij zich aan hun plicht tot geheimhou ding. Clem Miller, de inmiddels overleden kandidaat voir de democratische part ij in Californië, is tijdens de verkiezingen van dinsdag met een kleine meerderheid gekozen voor het Huis van Afgevaardig den. Hij versloeg hiermee de republi kein Don Clausen. Democraten hopen nu dat er een spe ciale verkiezing zal worden uitgeschre ven in het district waar Miller werd ver kozen. In een district van Boston werd Charles Inannelo gekozen als lid van het Huis voor de staat Massachusetts, niettegenstaande het feit dat de 56-jarige politicus een jaar gevangenisstraf uitzit wegens diefstal van staatsgelden. (Advertentie) Op kinderen raak je niet uitgekeken... en ook niet uitgestudeerd' Ér „ZOVe<5 n?®,nieren van opvoeden. Wilt U weten of de gaat met haar tifd'f rt U mode™ ™eder bent, die mei MARGRIRT i, lAF S dan eerlijk antwoord op de zes vragen die it voorlegt. En lees daarna eens wat Uw antwoorden over Uw manier van opvoeden verraden I antwoorden Wat zijn we enorm veranderd! Wat zijn we veranderd in de laatste tien jaar. Neemt U alleen maar eens het eten en drinken. We nemen het er niet alleen veel beter van, maar ook heel andersU kunt dat zelf vergelijken, want MARGRIET laat U op één grote kleurenfoto zien wat een gezin van vier personen tegenwoordig in één jaar tijds naar binnen werkt. Een indrukwekkende hoeveelheid in een ver- Ill rassende verscheidenheid. En dit is nog maar een greep uit de grote MARGRIET die volgende week verschijnt. Abonneer u NU bij de bezorger in Uw wijk of rechtstreeks bij MARGRIET postbus 245, Amsterdam. U wéét het immers De hoofdfondsen hebben gistermiddag bij de opening een vaste stemming te zien gegeven t.o.v. het vorige slotniveau. Het Damrak werd gedurende de niet- officiële handel prettig verrast door de bekendgemaakte derde-kwartaalcijfers 1962 door de Kon. Shell-groep. Deze cij fers werd zeer gunstig ontvangen. Zij kwamen zomaar uit de lucht val len, zonder dat iemand erop gerekend had. Inderdaad een verrassing, aldus de beurs. Ook het buitenland reageerde gunstig ten aanzien van genoemde cij fers. Van alle kanten kwamen, geduren de de morgenuren, kooporders los waar door als hoogste koers voor de olie aandelen 143,60 werd betaald. De vo rige slotkoers was 142,20. De officiële beurs opende voor genoemde waarden op 143,90. Aanhoudende vraag, ook voor buitenlandse rekening, deed de prijs oplopen tot 144,30. Het onveranderde interimdividend van Unilever ad. 1,60, waarover het Damrak eergisteren wei nig enthousiasme kon opbrengen, werd later op de dag in Wall Street zeer gun stig ontvangen. Hoofdzakelijk daardoor steeg de koers van Unilever woensdagavond in Am sterdam tot 129. Gistermiddag werd geopend op 130.80, tegen eergisteren als slotprijs 127,20. Bij dit alles wilde Philips niet achter blijven. De beursverwacht dat dit con- blijven. De beurs verwacht dat dit con- zal bekendmaken. De elektro-aandelen bleven op 133,80 circa 1,50 boven de laatste afdoening van eergisteren. AKU deed het bescheiden aan op 349, plus twee punten. Hoogovens lagen vast in de markt op 501, plus acht punten. Wall Street sloot eergisteren, na de rustdag van dinsdag, vast. Na een lage re opening kwam men aldaar tot de con clusie, dat de overwinning van de de mocraten geen nadelige perspectieven voor het bedrijfsleven zal inhouden. Er kwamen kooporders los, die niet alleen de eerder op de dag geleden koersver liezen geheel teniet deden, doch er nog een flinke schep bovenop gooiden. In de scheepvaartsector was de handel kalm bij een vaste stemming. Van de leidende cultures verbeterde HVA 3% punt lot 1131'. Ook certificaten Deli en Amsterdam Rubbers boekten geringe koerswinst. In de staatsfondsenhoek was de stemming licht verdeeld met voor het kortlopende papier iets gemakkelijker, terwijl de 4Ui procent leningen zich goed konden handhaven. De 4% procent RLM- lening groot 65 min tegen 99 procent waarop eergisteren werd ingeschreven, is niet geheel volgetekend. De inschrij vingen worden, zo delen emittenten mede, volledig toegewezen. 7-11 8-11 Ned. '59 4% 995,fe 99% Ned. '61 41/4 995,8 99Ü Ned. '47 3'2 917s 92 Ned. grootboek 1946 92 91% AKU 3467a 3483,4 Hoogovens 492'2 503 Philips 132.35 133,75 Unilever 127,20 130.50 Kon. Olie 142,20 144,20 HAL 316 317 Scheepvaartunie 1193,4 121% Amst. Bank 360 362 Ned. Handelmij. 326' 2 330 Lucas Bols 787 791 Drie Hoefijzers 353 357 b. Mach. Breda 175 180 Zeeuwse confectie Bijenkorf 795 806 Simons Emb.f. en houth. 134 Van Gelders papier 243 246% Hcineken 427 430 b. Hero Conserven Holl. Beton Mij. 370 363 Kon. Zout 706 704% Nij verdal - Ten Cate 206 210 De Schelde 229% 232 Scholten Foxhol 691 Thomassen en Drijver 670 668 Van Vlissingen Katoen 300 295 Vredestein 335 335 Zwanenberg Organon 790 781% NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 347; Kon. Olie 143.30; Philips 132.50; Unilever 129.50; Hoogovens 498.

de Stem | 1962 | | pagina 7