Souburg handhaven zou misgreep zijn Raad en Terneuzen wil h.t.s. cultureel centrum t ek umjjjjjjimuïll ZAGERSPITTERS B. en w. Vlissingen aan Kamerleden: stropers van de oester- en mosselkwekerijen m DE MODE BIJ IS VLOT en MODERN Zeer gewild aas Gevaarlijke kuilen Drieste methoden Vicieuse cirkel Vragen over oester- en mosselproeven „Oplossing lijkt laast sarcastisch Brouwershaven bouwt nieuw raadhuis te Noordgouwen Vertrek van jongel mensen tegengaan H.T.S. die goeie ouwe (met de baard) en... die goeie Jonge De brand in Boxtel Vader en zijn vijf kinderen bcg raven Peilingen en melingen in Volkerak 75.- 39. Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen: ruim 800 leden Pafibla* P* jStet» Belangstelling Vergaloppeerd KAMPEREN OP DE AMSTERDAMSE DAM? DAAGSE Kath. Vrouwengilde in Breda bijeen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 (Van onze redacteur) „Ons college zou het als een ramp voor Vlissingen beschouwen, indien bij de binnenkort te verwachten nieuwe gemeentelijke herinde ling van Walcheren de gemeenten Oost- en West-Souburg en Vlissingen niet zouden worden samengevoegd. Het handhaven van Souburg ais afzonderlijke gemeente zou een misgreep zijn zowel uit een oogpunt Van doelmatig gemeentelijk bestuur als uit sociaal, economisch en financieel oogpunt bezien". Met deze weinig twijfel overlatende op vatting van b. en w. van Vlissingen begint een uiterst gedocumenteerde brochure, die het college aan de leden van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten Generaal heeft gezonden. Het pleidooi voor de samen voeging van Oost- en West-Souburg bij Vlissingen vindt zijn oorsprong ■•n het onlangs ingediende wetsontwerp waarin aan de vurige verlan- ;ens van Vlissingen op dit punt niet is voldaan. Aanvankelijk was de minister van innenlandse Zaken voornemens, in vereenstemming met de opinie van i.S. van Zeeland de samenvoeging van ouburg en Vlissingen te bevorderen. In et najaar van 1961 heeft de minister chter van dit plan afgezien. Op het voorontwerp van de wet tot icrindeling in de oorspronkelijke vorm -breven G.S. in hun toelichting o.m.: Handhaving van deze (oorspronkelijke) renzen zou ook tot gevolg hebben dat Oost- en West-Souburg een stads- -el zou ontstaan, dat in wezen een in- ^grerend deel van de stad Vlissingen >u vormen, doch een eigen gemeente- jke status zou bezitten. Daartegen be- aan uit bestuurlijk oogpunt overwe- cnde bezwaren." Op de daarna door de minister gewij- igde ontwerpwet schrijft nu het college an de Kamerleden: Hier wordt op ondeugdelijke gron- len een volledige ommezwaai ge taakt. De gesignaleerde oplossing an de ruimtelijke moeilijkheden van lissingen (door bijvoeging van Lam- nerenburg en Paauwenburg, red.) 'jkt haast sarcastisch bedoeld, nu zij daarbij terecht van de erkenning uit- qaaty dat de bevolkingsaanwas van 7lissingen in de eerste plaats zal neerkomen op vestiging in het als elfstandige gemeente te handhaven Souburgdat, zoals ook hier duidelijk blijkt, niet meer en niet minder is dan een Vlissingse woonwijk. Uit een in de brochure opgenomen irafiek waarin de Nederlandse gemeen- en naar het aantal inwoners per pro vincie zijn opgenomen, blijkt Zeeland ^et kleinste aantal grotere gemeenten e bezitten. Slechts twee boven de 20.000 n twee boven de 10.000 en alle overige daaronder. Voor wat betreft die kleinere gemeen- cn komt Zeeland lang niet op de laat ste plaats, maar juist de grotere bevol- ungskernen ontbreken. Het college te- cent bij deze situatie aan, dat bevol kingsconcentratie in Zeeland in vergelij king met elders in den lande moeilijker on slechts langzaam tot ontwikkeling ko nen. Willen die weinige concentraties in leze provincie aan de eisen van de te verwachten verdere economische ont- vikkeling kunnen beantwoorden dan is iet noodzakelijk, dat op het gebied van iet bestuur zo min mogelijk een onge wenste verbrokkeling voortbestaat. Zuid-Sloe-taak Vooral ten aanzien van de taak die 'lissingen heeft voor de ontwikkeling an het Zuid-Sloe, argumenteert het ollege sterk voor bijvoeging van Sou- urg. Eenmaal gereed zal de Sloehaven 700 ha haven- en industrieterrein hebben aan te bieden. Een eventuele gegadigde zal, naast de verschillende voorwaarden als goede aan. en afvoermogelijkheden en ener gie en waterlevering, ook een geschik te woongemeente voor zijn werkne mers in de nabijheid willen hebben. Een gemeente, die op het gebied van onderwijs, sport, ontspanning enz. het nodige voor zijn werknemers kan bie den. Vlissingen, de grootste gemeente van Zeeland, kan met zijn 29.000 inwoners geen grote gemeente worden genoemd. Wil Vlissingen op sociaal en cultureel gebied ten opzichte van de haven en industriële ontwikkeling in het Zuid- Sloe zijn taak naar behoren vervullen, dan moet het zich krachtig kunnen ont wikkelen. Het voortbestaan van Souburg vormt hiervoor een ernstige belemmering, al dus b. en w- Door de bijzondere lig ging van Souburg ten opzichte van de „Sloehaven wordt deze ongunstige omstandigheid nog versterkt. Bevolkingsgroei Eveneens aan de hand van een gra fiek wordt de bevolkingsgroei van Vlis singen, Souburg en overig Zeeland over de laatste vijftien jaar getoond. In beide gemeenten blijkt, in vergelijking met Zeeland en zelfs Nederland, een zeer sterke groei te hebben plaatsgevonden. Deze groei van de twee gemeenten is, aldus het college, bijna uitsluitend een gevolg van Vlissingse bronnen van wel vaart. Opvallend is het jaar 1958, als Vlissin gen van dat tijdstip af de gevolgen gaat voelen van de geringere toewijzing van woningen, ten dele veroorzaakt door h'et ontbreken van bouwgrond binnen de ge meentegrenzen. Voor Souburg werkt deze factor niet. Met de verzorgende bedrijven mee gerekend kan worden gezegd, dat 80 van de inwoners van Souburg is aange wezen, voor levensonderhoud, op de Vlissingse industrieën en instellingen. B. en w. wijzen er voorts op, dat voor ve len, die werkzaam zijn in ondernemin gen aan de huidige Vlissingse havens, het dikwijls aantrekkelijker is in Sou burg te wonen dan in Vlissingen. Sou burg zal, in het samenstel van de Vlis singse haven en industriegebieden als woonwijk een centrale plaats gaan inne men. In zijn conclusie schrijft het gemeente bestuur o.m.: „Door aanneming van het wetsontwerp zoals het thans luidt, zou een zo goed mogelijke behartiging van de industriële en havenbelangen van Walcheren ondergeschikt worden ge maakt aan het, trouwens vermeende, belang van de bewoners van Souburg. (Advertentie) (Van onze correspondent) In een bewogen vergadering heeft de raad van Brouwershaven met zes stem men vóór (drie V.V.D. en drie Prot. Chr. Federatie) en vijf stemmen tegen (Vier P.v.d.A. en R.J. van der Wekken Prot. Chr. Federatie) besloten over te gaan tot de bouw van een nieuw gemeente huis te Noordgouwen en een eenvoudige restauratie van het fraaie stadhuis te Brouwershaven, dat hiermee zijn natuur lijke functie dus kwijt raakt. In de strijd om het voor en tegen meen de de heer Dekker (P.v.d.A.) dat krach tig moet worden geprotesteerd en dat men bij de Kroon in beroep kan gaan, in dien men met wettig genomen en door hogerhand goedgekeurde besluiten (hij doelde hierbij op het eerder genomen besluit van De Brouwershavense raad de bestuurszetel te vestigen in het stad huis te Brouwershaven,) gaat sollen. Hij Hij vreesde weer een ander besluit, in dien de raad bij een komende verkiezing „om zou gaan" zoals de laatste keer. Het mocht de tegenstanders van het voor stel bijna allen te Brouwershaven woon achtig) niet lukken een meerderheid te verkrijgen voor behoud van het stad huis hunner stad als bestuurszetel. Hoe het ook zij: het is jammer, dat een ju weel van een historisch gebouw niet dien stig zou kunnen worden gemaakt aan het bestuur van een gemeente, die nu circa 4000 inwoners telt en voor de samenvoe ging 1200. De dorpspolitieke valbijl heeft hier naar onze smaak wel een slachtoffer gemaakt. (Advertentie) (Van onze correspondent) De raad van de gemeente Terneuzen heeft gisteravond enkele belangrijke be sluiten genomen en meerdere malen vol doening uitgesproken over de voortva rendheid van het college van b. en w Er was reeds een aantal agendapunten behandeld voor de tongen goed los kwa men en dit was het geval by het voorstel om in principe over te gaan tot het stich ten van een cultureel centrum in com binatie met de bouw van een openbaar lyceum, waartegen alleen de heer Diele- man (S.G.P.) om principiële en financiële redenen tegen stemde. Hoewel in februari 1958 een voorstel werd aangenomen gedurende tien jaar een jaarlijkse bijdrage van 2.200 te ver lenen voor de verbouwing van het Con certgebouw aan de Arsenaalstraat von den de fractieleiders het huidige voor stel, waaraan ook het ministerie van O. K. en W. in principe zijn goedkeuring heeft gehecht veel beter. Enkele onderdelen als voldoende par keerruimte en een stringente regeling met het lyceum werden in de openbare zitting besproken. Gedurende ruim een half uur heeft de raad in besloten zit ting over de financiële zijde van het vraagstuk gepraat. De voorzitter, mr. H. Rijpstra, zei te ho pen dat in 1963'64 met de bouw zal kun nen worden begonnen. Een tweede en zeker niet minder belang rijke beslissing werd genomen toen de raad zich unaniem vóór verklaarde, dat Terneuzen uit de gemeenschappelijke re geling van het bouw- en woningtoezicht en van de dienst van gemeentewerken in oost-Zeeuws Vlaanderen zou treden. Daarbij werd nadrukkelijk vastgesteld, dat deze maatregel niet mag worden ge zien als een kwestie van wantrouwen te genover de ambtenaren van deze dienst en dat er ook voor moet worden gezorgd, dat zij er generlei schade van zullen ondervinden. Terneuzen eist door zijn grote bloei een onevenredig deel van de werkzaamheden op, zo werd er ge concludeerd en dit is ook nadelig voor de andere gemeenten in oost Zeeuws Vlaanderen. Men is evenwel gebonden door de gestelde termijn van 10 jaar, hetgeen betekent dat men er in feite nog tot 1 april 1965 aan vast zit. Men hoopt evenwel hier onderuit te kunnen komen en de raad verwacht dan ook zeer spoe dig voorstellen voor de nieuwe eigen dienst. 6 Als dritte im Bunde werd het voorstel aangenomen om te komen tot de oprichting van een school voor hoger technisch onderwijs. De raad was er zich wel van bewust, dat er nog heel wat water door de Schelde vloeien zal voor het zover is, maar van de noodzaak was men zeer zeker overtuigd. Als voorbeeld werd de U.T.S. genomen die geschat werd op een veertigtal leer lingen en die nu sterk zal moeten uit breiden omdat er al 120 zijn. Er blijkt dus wel belangstelling voor het tech nisch onderwijs bij de jeugd tegen te bestaan. Bovendien hoopt men op deze wijze het vertrek van jonge Zeeuwsch- Vlamingen tegen te gaan. Sluiskil kwam tr sprake naar aan leiding van het voorstel tot verkoop van gronden in het uitbreidingsplan „Sluis kil" aan de woningbouwvereniging .Werkmansbelang,' en voor het verstrek ken van voorschotten aan deze vereni ging voor de bouw van 12 woningwet woningen. In zekere zin bleek dit een tegenvaller voor de heren Bleijenberg en Brakman, die vurig hadden gehoopt dat er ook aan bejaardenwoningen gedacht zou zijn. Inderdaad is dit het geval geweest, maar zowel de voorzitter, mr. H. Rijpstra, als de wethouder van Openbare Werken de heer M. de Vos, zetten uiteen, dat het bijzonder moeilijk is bij de bouw van bejaardenwoningen aan de richtprijs te komen. Deze woningen zijn erg duur en de toekomstige bewoners moeten toch kans zien de huur te betalen. Men zal dit trachten op te lossen door bejaarden- woningen in twee lagen te bouwen. De grond ligt er voor klaar en bij navraag door de heer Bleyenberg bleek, dat het de bedoeling is zo spoedig mogelijk te beginnen. Aan verscheidene gegadigden zal bouw grond worden verkocht aan Rood en (Advertentie) /S.v, BLANKENHEYNI Voor f 2.60 en 25 Arks waarde bonnen krijgt U 2 fraaie kop en schotels met een pakje Arks theebiscuit.. a - ®eve heeft gistermorgen de stoffelyke resten ten grave gedragen v.^n beer P. Beekmans en vyf van zijn kinderen, die dinsdag om het leven kwamen, toen de kleine woning van het gezin aan de Parallelweg te Boxtel uit brandde Bij deze brand konden alleen de moeder en drie andere kinderen ge red worden. Een ontroerde duizendkoppige menigte zag op het kerkplein toe, hoe klas- en buurtgenootjes hun vriendjes de paro chiekerk binnendroegen. De kist, waar in de vader rustte, werd geplaatst tus sen de met kransen overladen kistjes van de kinderen. Op het bidprentje, dat werd uitgereikt stond: „Als engeltjes voeren de viif kleinen hun goede vader ten paradijze". Diep begaan met het lot van mevrouw Eeekmans en de drie overgebleven kin deren, sloten de vele inwoners van Boxtel, die de begrafenis bijwoonden »ich daarna in de kerk aaneen voor een gezamenlijk gebed. De waterloopkundige afdeling van rijks waterstaat die in Zierikzee zetelt, is mo menteel drie a vier dagen werkzaam in het Volkerrak. Er worden peilingen en golfmetingen verricht en ook wordt de zandvorming nagegaan, envenals het zandtransport. Een groep van ongeveer zestig personen, technische waarnemers en meetarbeiders, is in het Volkerrak werkzaam. Het doel is een goed over zicht te krijgen van de loop van het wa ter en de stroomsnelheid. Kahle, technische handelsonderneming N. V. te Bergen op Zoom, voor de bouw van een afleveringsmagazijn en een kantoor in de elektro-technische branche en aan mevrouw Nijzink-de Roos te Goes voor de bouw van een steenkolenmagazijn. Ter realisering van het bouwplan „Sluis kil" keurde de raad het voorstel goed tot afvoering van het onteigeningsplan van de percelen, toebehorende aan de heer Ch. van der Bilt en H. Colsen, daar met deze heren een overeenstemming tot aankoop is bereikt. In de commissie van toezicht m.o. wer den de heren mr. H. Rijpstra en K. J Hoving herkozen. De heer H. A. Boland werd herbenoemd als lid van het college van curatoren voor het openbaar lyce um. Tenslotte werden enkele voorstel len, vergoedingen voor het lager onder wijs betreffende, zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. SPORTIEVE COATS 'n Modieus model in warme langharige wol. De kraag heeft 'n tricot inleg. Let op de grappige steekzak met horizontale klep. Extra accent: lage rugpas. NYLON JACKETS Heerlijk warme, vertikaal doorgestikte nylon. Aan twee kanten te dragen. De tussenstof is van ge watteerde nylon, dus toch licht in 9ewictlt'^g 75 e}{cÜmCCL PANTALONS Slankvallend model van elastisch slub-cord. Kies uit diverse modieuze multicolours. 75 (Van onze redacteur) Wanneer een „zagerspitter" in Zeeland voor de rechtbank komt, dan is er goede kans dat hem een onvoorwaardelijke gevangenis straf staat te wachten. Hem, of haar, want nog kortgeleden is het voorgekomen, dat voor de Mid delburgse rechtbank een vrouw voor het spitten van zagers is veroordeeld. Weet u wat zagers zijn? En weet u wat zagerspitters zijn? En weet u iets van de prak tijken van de zagerspitters? Degenen die daar alles van afweten zyn de Zeeuwse oester- en mosselkwe kers. Maar erover praten Neen, liever niet, al ondervinden ze er nog zoveel schade van. Ze weten, dat de zagerspit ters, de stropers van de oester- en mos- selkwekeryen, hun praktijken niet willen opgeven en dat sommigen niet voor re presailles terugschrikken. De stropers van de oester- en mossel kwekerijen. En hun „wild" wordt ge vormd door de zagers, grijs-grauwe wor men van een halve meter lang, die vaak zo dik kunnen zijn als een vinger. Het zijn zogenaamde vuileters. Ze leven praktisch uitsluitend onder mosselverwa- terplaatsen en onder de pannen waarop oesters zich ontwikkelen. Zagers zijn zeer gewild als aas voor zee-sportvissers. Ze kunnen namelijk, ook na verschillende doorsnijdingen, vrij lange tijd in leven blijven. Dit in tegen stelling met een andere wormsoort, de zogenaamde leeglopers, die vrij alge meen en ook buiten de oester- en mos selcultures gevonden kan worden. Zee-sportvissers vragen daarom bij voorkeur zagers cn die zagers worden opgespit op verpachte oester- en mossel percelen. Dit is echter verboden omdat het spitten van zagers grote schade toe brengt aan de schelpdierencultures. Wat gebeurt er namelijk Zagerspit ters graven kuilen op mosselverwater- plaatsen wanneer die bij eb droog liggen. Als de vloed daar weer overheen komt slibt de kuil weliswaar dicht maar de omgespitte grond blijft soms jarenlang Blijkens een uitgave van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen telde het genootschap in april van dit jaar 837 leden. In april 1961 werden niet minder dan 655 nieuwe leden benoemd waarvan er 251 de benoeming aan vaardden. De uitgave. Archief genaamd, bevat o.m. artikelen over de ambachtsheer- lijke rechten in Zeeland en het recht van aanwas in het bijzonder (door ir. G. Homan), kenmerken van het Zeeuws -tajp uo (uasfiqo '^H 'JP Joop) juaooe gende invasies der Engelsen in Zeeland in 1345 en 1346 door drs. J. G. Kerkho ven. zacht Het gevolg is dat grote hoeveel heden mosselen op die manier in de zachte grond wegzinken zonder dat ze ooit opgevist kunnen worden. Ook de mosselvisserij zelf kan door deze zwak ke plekken stagnatie ondervinden. Deze zachte plekken zijn bovendien le vensgevaarlijk voor degene, die er bij eb zou instappen. Men wordt vastgezo gen in de modder en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat men niet vóór de vloed kan wegkomen, waarna verdrin king volgt. Sommigen nemen aan dat een zagerspitter, die enige tijd geleden verdronken is, op deze manier 't slacht offer geworden is van zijn verboden werk. Ook de oesterputten zijn voor zager spitters niet veilig. Men laat eenvoudig het water uit de putten weglopen, ver wijdert de pannen waarop de oesters zich ontwikkelen en men spit daarna de zagers op. Enorme schade is het ge volg. Het spitten van zagers is zeer winst gevend. De zagers brengen zes tot zeven gulden per kilo op. Zagerspitters ko men gemakkelijk aan verdiensten van 100 tot 150 gulden per week. Zij gaan in vele gevallen zeer driest te werk. Zo is het voorgekomen dat iemand van de visserijpolitie in Zeeland, die een za gerspitter betrapte, met een schop werd neergeslagen. Sedertdien is besloten dat de visserypolitie met minstens twee man moet patrouilleren. De oester- en mosselvissers zijn intus- r\e KVP-leiding gaf een brochure uit onder de titel „Werkprogramma 1963. De wereld van morgen". De partij-afdelingen hebben nu geant woord met een paar boekdelen. Een enorme vracht papier is op onze tafel gedeponeerd met een opsomming van de amendementen en opmerkingen, welke uit de kringen en de werkgroe pen naar voren zijn gekomen. Terwijl het partijbestuur daar dan zelf ook nog amendementen aan toevoegt en een aantal preadviezen heeft gefor muleerd. Alles wat op de Algemene Inleiding en Verantwoording betrek king heeft bleef zonder preadvies als mede de brieven van een aantal krin gen. Het is het p.b. toch ook te gortig de democratie zo ver door te voeren, dat dit allemaal in de plenaire verga dering van de partijraad op 17 novem ber behondeld zou worden. Dat moet nu maar een commissie doen, die sa men met de programcommissie de de finitieve tekst opstelt. We denken, dat de partijraad dit voorstel met opluch ting zal begroeten. Anders zou men wel voor een week logies moeten be spreken in Utrecht. Men moet overigens bewondering hebben voor de intense belangstelling, welke het ietwat taaie proza van het Werkprogram 1963 heeft gevonden in afdelingen en werkgroepen. Met de politieke malaise valt het nogal mee, zou men willen vaststellen bij het wegen van de hoeveelheid papier, wel ke alie voorstellen en opmerkingen registreert. pen getergde Adenauer heeft zich on getwijfeld vergaloppeerd, toen hij in zijn officiële functie voor de Bonds dag de uitgever van Der Spiegel zonder meer een landverrader noemde, ter wijl de justitie nog volop bezig is met het formuleren van een aanklacht we gens landverraad, welke dan in een rechtszitting moet worden behandeld. Hiermede is de bondskanselier voor uitgelopen op de rechtspleging in een pleidooi, dat juist het rechtsstaats karakter van de Bondsrepubliek in het licht wilde stellen. Aan Der Spiegel en zijn medestanders wordt nu de ge legenheid geschonken de aandacht af te leiden van de kern van de zaak. (Advertentie) Een kronkelende, vette zager laat deze jongeman zien. Een zager, die in de verkoop een goede opbrengst belooft en die de sportvisser van een rijke vangst doet dromen. sen als de dood voor deze zagerspitters. Niet alleen omdat hun cultures schade lijden en omdat de zagerspitters zo goed als ongrijpbaar zijn (ze werken zelfs met speed-bootjes en 's nachts hebban zij lampjes aan hun pet gemonteerd) maar vooral ook omdat zij bij aangifte bij de politie represaillemaatregelen van de zijde der z.agerspitters vrezen. Repre sailles tegenover hun familieleden en hun bezittingen. In visserijkringen spreekt men zelfs van gangstermethoden, die verschillende zagerspitters er op na hou den. Met de rechtszaken van de vorige we ken is het probleem van het zagerspit- ten weer in de actualiteit gekomen. Dit jaar zijn al bijna 150 processen- verbaal voor het zagerspitten uitgeschre ven. Het helpt niet. Ook helpt het niet dat de Domeinen vele onverpachte gron den ter beschikking stellen om wormen te spitten. Op deze gronden komen alleen leeglopers voor, die snel het leven la ten. De sportvissers vragen om zagers. Dikke, vette, grauwe zagers. En zagers vindt men alléén onder oesters en mos selen. Dat is de vicieuze cirkel. In fei te botsen hier dus sportbelangen en eco nomische belangen. Naar onze mening dienen de sportbelangen te wijken. Zo snel en zo doeltreffend mogelijk. Al zou het mogen dan was dat tóch niets voor U. Dat zou complete onzin zijn. Voor t 34.- koopt U een alles-inclusief arrangement van twee dagen in Amsterdam, een (nóg) Beter arrangement voor f51.- en een Best voor f 64.-. Ze heten dan ook Goed, Beter en Best en bevatten alles wat Uw hart begeert: Uw treinreis, hotel, maaltijden, onbeperkt vervoer per tram en bus en nog een heleboel hele gezellige attrac ties plus een „Cultureel Passe partout" dat recht geeft op onbeperkt bezoek aan de grote Amsterdamse musea. Wees eens tief voor Uw vrouw, mijnheer: zij winkelt nergens zo gezellig en slaagt nergens zo goed als in Amsterdam, Neerlands grootste winkel centrum. En voor U (en voor haar} is er t/m 25 november de fantastische Weense IJs- revue in het R.A.I.-gebouw. Voor U en voor haar en voor de Vlinderen: op 17 november het glorieuze spektakel van de intocht van de enige echte Sinterklaas! Haal nu nog de prachtige kleurenfolder op Uw N.S.-station, waar U eveneens het door U gewenste arrange ment kunt bestellen. Komt U? V.V.V.-Amsterdam verwacht U. ÉsP GEEF MIJ MAAR DE TWEEDAAGSE VAN AMSTERDAM AMSTERDAM (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft minister Kor' hals (verkeer en waterstaat) gevraag of het vast staat, dat met de uitvoerin van werken voor de oesterproef achtc de Veerse Dam in 1963 zal worden bc gonnen. De Kamer meent, dat met dez proef en met het verwateren van mot selen zo spoedig mogelijk moet worde begonnen, opdat deze proef zijn nut ka opleveren tegen de tijd, dat de thans b( staande mogelijkheden voor deze kwekt rijen ophouden te bestaan. Hoe lang z met de aanleg van het proefbassin g' moeid.j zijn? Wat zegt de minister va uitspraken als zou de mosselcultuur vot Zeeland als verloren moeten worden b schouwd en dat zelfs een slagen van proef in het Veerse Gat dit niet zal ku: nen voorkomen? Donderdagmiddag is in De Schuur i Breda de diocesane vergadering gehou den van het Katholiek Vrouwengild' waarop werd meegedeeld dat de nieuw diocesane statuten tot stand zijn gekc men. Voorzitster mevrouw A. van Mier lo-Mutsaers uit Breda memoreerde d; de gewestelijke indeling ook dit jaa onder leiding van de gewestelijke voor zitsters weer nuttig heeft gewerkt. He bestuur was verheugd over de oprichtin van de afdeling Etten, die meteen me meer dan tachtig leden is begonnen. Tij dens de ochtendvergadering waarop ver scheidene Zeeuwse afdelingen ware vertegenworodigd, wer.d mevrouw Vei heggen uit Breda bij acclamatie herkc zen als secretaresse.

de Stem | 1962 | | pagina 5