Yernietigingspotentieel van de Y.S. is apocalyptisch PREMIER NEHROE IN HET PARLEMENT: Waarde van H. Schrift als woord Gods onderschat Minister Marijnen licht steun aan de gemengde bedrijven in Kamer toe Normale betrekkingen Den Haag weet t niet Raketten op thuisreis Communisten beloven regering alle steun Spiegel-archief in bezit van vele staatsgeheimen Waar zat de foutNi Miljoenste woning van na de oorlog Requisitoir in zaak Vandeput Steun DAGBLAD VOOR ZEELAND Tsjoesoel nog niet ontruimd Federale procureur-generaal Adenauer krijgt Veranderlijke bewolking lievige kritiek Vele theologen op concilie menen: De verhouding tot Indonesië Demonstraties in Soerabaja BRITSE DESKUNDIGEN RAPPORTEREN: Sovjets hebben ook Polaris Een christelijke politieke unie aanbevolen Prof. Zijlstra: Minder steile progressie 102e JAARGANG No. 24127 CJitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 18 Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 1 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. t 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) INDIA WIL ZIJN VN-TROEPEN TERUGNEMEN ten beeld van de betoging voor het gebouw waarin het India'se parlement een spoedvergadering naar aanleiding van de grens- oorlog met China hield. In het Luikse proces heeft de advocaat-generaal de jury onder het oog gebracht dat zij niet an ders dan het „schuldig" kan uit spreken over de daden van alle verdachten in de zaak-Vandeput. Er is tevens een begin gemaakt met de pleidooien, waarbij de ver dediging de jury opriep om te luis teren naar de stem van het hart en niet naar die van het wetboek van strafrecht, omdat volgens de ver dediging, mevr. Vandeput het als haar moederlijke plicht zag, niet toe te staan dat haar misvormd kind aan vreemde handen werd toevertrouwd. Een uitvoerig verslag vindt d lezer op pag. 7. Op de pleidooien komen wij morgen uitvoeriger te rug, omdat hiermee slechts een be gin werd gemaakt. AMSTERDAM krijgt in het noordelijk stadsgedeelte 15.000 woningwetwonin gen. Het worden de duurste van de stad. De weekhuur komt op f 27.10. Typische volkswoningbouw dus. EEN GRONINGSE grossier stond giste ren terecht omdat hij in beschonken toestand met zijn auto een mede-wegge bruiker had gedood. De eis tegen hem luidde: anderhalf jaar celstraf en vijf jaar ontzegging. Premier Nehroe van India heeft gisteren in een vergadering van het parlement verklaard, dat de regering aan het secretariaat-generaal van de V.N. heeft gevraagd om de 6000 man Indiase ghurka-troepen, die in V.N.-contingenten dienen te mogen terugroepen. Volgens Nehroe is de aanwezigheid van deze geoefende troepen in het grensgebied thans van vitaal belang voor India geworden. Terwijl het parlement vergaderde verdrongen zich buiten het vergadergebouw duizenden Indiërs, die leuzen als „nooit wijken!" en „niet onderhandelen" schreeuwden en met spandoeken en vlaggen zwaaiden. Volgens som mige berichten stonden er vijftienduizend betogers buiten het gebouw. Volgens Nehroe waren de Chinezen een gebied binnengevallen dat al duizend jaar in handen van andere landen is. Maar omdat comrau- nistisch-China niet in de V.N. vertegenwoordigd is, kon het niet ter verantwoording worden geroepen. De Chinezen hadden in het geheel geen verantwoordelijkheidsgevoel en geloofden in oorlog als middel om geschillen te regelen. Volgens Nehroe was de Indische re gering blijven pleiten voor China's toe treding tot de V.N., omdat juist deze agressie vergemakkelijkt en ontwapening onmogelijk was geworden door de afwe zigheid van Peking in de volkerenorga nisatie. Nehroe zei voorts, dat al het gepraat over „het niet gereed zijn voor de strijd" berustte op gebrek aan kennis van de feiten. India's vijfjarenplan zou in dui gen zijn gevallen en zijn economie zou „een verpletterende slag" hebben gekre gen als het land wapens in het buiten land had gekocht voor het uitbreken van het grensconflict. Weliswaar had het land nu „onvoorwaardelijke steun" ge kregen, maar dat zou niet van invloed zijn op de neutrale politiek van de re gering. EEN WESTDUITSE hoteleigenaar en een jonge kelnerin zullen in Wiesbaden terecht moeten staan wegens het feit dat zij geweigerd hebben vijf negers, die in net hotel verschenen, te bedienen. OP MADAGASCAR wordt een kroko dillenfarm gevestigd, de grootste in zijn soort. Jaarlijks zullen er 5000 krokodil len worden gefokt. Het leer van deze dieren zal in hoofdzaak naar de Euro- markt gaan. EEN KELNER uit de hoofdstad, die te vens amateurbokser is, hoorde gisteren voor de rechtbank 8 maanden tegen zich eisen. Hij had een jongeman, die hem voor „gevulde koek" had uitgescholden, naar het leven gestaan door deze knaap met zijn auto te achtervolgen op een woeste manier. t J Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J Veranderlijke bewolking maar weinig °t geen regen. In de ochtend hier en t daar mist. Zwakke tot matige wind, i krimpend naar zuidelijke richtingen, t t Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: J Rustig weer met hoge bewolking en t oostelijke wind. Droog weer, Maxi- f ^^temperaturen van 9 tot 14 gra- J t den. Vandaag: zon onder 16.59 uur. Maan t <JP 16.22 uur. t Morgen: zon op 7.50 uur. Maan onder J 5-17 uur. J De YVestduitse federale procureur-ge neraal die beiast is met het onderzoek in de geruchtmakende ,.Spiegel"-affaire, dr. A. Huhn, heeft voor het constitutio nele gerechtshof in Karlsruhe verklaard, dat in de kantoren van „Der Spiegel" honderden documenten zijn aangetrof fen die aantonen dat het tijdschrift in het bezit is van vele staatsgeheimen. Het Hof behandelde een verzoek van „Der Spiegel" om de redacteuren weer toestemming te geven tot gebruikmaking van de kantoren in Hamburg. De presi dent van het Hof, dr. Gerhardt Müller, deelde mee, dat ook zal worden nage gaan of bij de actie tegen „Der Spiegel" inbreuk is gemaakt op fundamentele rechten. De Westduitse militaire attaché in Ma drid, blijkt op aanwijzing van het ministerie van Defensie in Bonn de Spaanse politie op de hoogte te hebben gesteld van het arrestatiebevel tegen „Spiegel"-redacteur Conrad Ahlers, die in Spanje vertoefde. Dit deelde minister Strauss gisteren in de Bondsdag mede. Hij sprak tijdens de voortzetting van het debat over de „Spiegel"-zaak. Hij wees er op dat Ahlers als verantwoorde lijke man voor het gewraakte artikel over de „Fallex"-oefening en als voor malig woordvoerder van het ministerie van Defensie de belangrijkste persoon in deze kwestie was. Zelfs de regeringsgezinde dagbladen in West-Duitsland oefenden donderdag kri tiek op het debat in de Bondsdag van woensdag, waarin dr. Adenauer onder meer de uitgever van ,Der Spiegel" er van beschuldigde, verraad te hebben ge pleegd om geld te verdienen. De „Köl- nische Rundschau" schreef dat bondskan selier Adenauer zelf „de grenzen van de noodzakelijke gematigdheid heeft over schreden. en wel zodanig dat het ge deeltelijk aan hem te wijten is dat dit betreurenswaardige debat ontstond". De CDU, de partij van dr. Adenauer heeft aangedrongen op een parlementair onderzoek naar de manier waarop „Der Spiegel" geheime militaire documenten zou hebben ontvangen. Het onderzoek zou moeten beginnen zodra de procureur-generaal gereed is met de voorbereiding van het proces te gen het tijdschrift. De socialisten zullen in het parlement, naar verwacht wordt, vragen stellen over verklaringen van journalisten, dat hun telefoongesprekken afgeluisterd worden, sedert de Spiegel- zaak is begonnen. Volgens Nehroe staan er thans onge veer 13 of 14 Chinese divisies in Tibet. Professor Hiren Moekerdji, waarnemend voorzitter van de communistische fractie, zei dat zijn partij zich volledig en on dubbelzinnig had uitgesproken. De leiders van de andere politieke groeperingen zegden de regering hun me dewerking toe bij het afweren van de Chinese bedreiging. De leider van de fractie van de Swatantrapartij, prof. N. G. Ranga, drong er bij de regering op aan haar neutraliteitspolitiek op te ge ven. India had krachtige militaire steun van het buitenland nodig. Ook in het Hogerhuis steunde de com munistische fractieleider de regering in haar strijd tegen „deze openlijke agres sie van China". Hoeveel communisten er ook gevangengezet zouden worden en wat voor maatregelen de regering van India ook tegen de communistische partij zou nemen, de communisten zouden hun plaatsen innemen bij de verdediging van het land, aldus de communistische frac tieleider. In Zuid-Ladach, aan het westelijk ge deelte van de grens met communistisch China, trekken de Chinezen zich nog steeds samen in de buurt van het be langrijke vliegveld Tsjoesoel. Er is ech ter nog niet gevochten en het vliegveld is nog steeds in Indische handen. De Indische president, dr. Radharkrisj- nan, heeft donderdag vooruitgeschoven posten in het noordoostelijke grensgebied bezocht en voorraden geïnspecteerd die door vliegtuigen waren afgeworpen. Hij zei na afloop in een interview dat hij het moreel van de officieren en man schappen zeer goed vindt. „Als zij eenmaal het benodigde mate rieel hebben zullen zij het door India verloren terrein terugveroveren", zei hij. De president meende dat er uit de Chi nese aanval een goede lering kan wor den getrokken, namelijk dat India nooit meer overrompeld mag worden. Het nieuwe schema dat de Concilie- zijn in de vorm gegoten zoals zij jaren vaders in behandeling nemen is het eer ste van die, welke hun in augustus van dit jaar toegezonden zijn. Het neemt de eerste 22 bladzijden in beslag van het deel, dat in totaal zeven schema's bevat, verdeeld over 271 bladzijden. In het eerste hoofdstuk wordt de leer behandeld, dat de openbaring van God ons langs twee wegen toekomt: de H. Schrift en de overlevering. Het tweede deel handelt over de inspiratie van de H. Schrift en over haar letterkundige samenstelling. De twee volgende hoofd stukken gaan over het oude en het nieu we testament en het vijfde over de plaats van de H. Schrift in de Kerk, n.l. het kerkelijk leergezag bij de uitleg. De in het schema verdedigde stellingen (Van onze parlementaire redactie) Minister Marijnen (Landbouw) meent dat de ter beschikking gestelde 20 a 25 miljoen aan renteloze voorschotten vol doende zijn om in de acute moeilijkhe den van de gemengde bedrijven te voor zien. Verder gaan zou naar zijn mening niet verantwoord zijn. Hij zal daarom in zijn hulpprogramma voor de gemeng de bedrijven geen wijzigingen aanbren gen. Directe toeslagen acht hij sociaal en economisch onverantwoord. Dit deel de de bewindsman gisteren in de Twee de Kamer mede in antwoord op vragen van de heer Mellema (C.H.U.). De minister acht het mogelijk om voor de verdeling van de 20 a 25 miljoen aan voorschotten die de eerste drie jaar niet opeisbaar zullen zijn redelijke criteria vast te stellen. Ook is hij be reid om dit bedrag waarvan ook de pluimveesector zal kunnen profiteren te verhogen als daar bij de toepassing van deze criteria de noodzaak toe blijkt. Ten aanzien van bijzondere noodgeval len zullen de steunmaatregelen boven dien een gericht karakter hebben, zo deelde de bewindsman voorts nog in antwoord op vragen van vele andere kamerleden mede. De minister heeft niettemin gemeend toch nog een aantal ne-venmaatregelen te moeten treffen die ertoe kunnen bij dragen de acute financiële nood bij de gemengde bedrijven te helpen verlich ten. Deze maatregelen houden in: 1. De graantoeslag lichte gronden voor de oogst '62 zal vervroegd worden uitbetaald en wel in de tweede helft van november. Voor de gemengde be drijven is er circa 40 miljoen mee ge moeid. 2. Nog deze maand zal een voorlopige nabetaling plaatsvinden over het melk prijsjaar 19611962. Hiermee is voor de gemengde bedrijven 30 miljoen gemoeid. 3. De doorlopende voorschotuitkering voor het nieuwe melkprijsjaar zal wor den verdubbeld van circa f 2.- per 100 kg melk tot circa f4.- per 100 kg melk. De minister deelde voorts mee, dat hij spoedig een wetsontwerp bij de kamer zal indienen, waarin de in het kader van de te treffen maatregelen benodigde gel den zullen worden aangevraagd. Naar vrijwel zeker mag worden aangenomen is de republikein Richard Nixon bij de Amerikaan se verkiezingen in de strijd om het gouverneurschap van Cali- fornië verslagen door de demo cratische kandidaat Brown. Naar alle waarschijnlijkheid zou dit ook het einde betekenen van zijn kansen ooit nog kandidaat te ivorden gesteld voor het presi dentschap van de Verenigde Staten. Met een sip gezicht houdt „Dick" op een kladpapiertje het verloop van de stemming bij. De laatste tijd circuleerden er berich ten in de pers volgens welke Indonesië bepaalde voorwaarden zou hebben ge noemd voor het weder vestigen van di plomatieke betrekkingen met Nederland. Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van Buitenlandse Zaken DR. ADENAUER veel critiek De westelijke geallieerden be schikken gezamenlijk over ruim zesmaal zoveel intercontinentale ballistische raketten als de Sovjet- Unie, maar op het gebied van ra ketten voor afstanden tussen 320 tot 1150 km. ligt de Sovjet-Unie ver voor op het westen. In begin volgend jaar zullen de wes telijke landen 450 tot 500 lange-afstands- raketten bezitten, terwijl de Sovjet-Unie er dan ongeveer 75 heeft. In de andere klassen van raketten zal de Sovjet-Unie 700 raketten kunnen stellen tegenover ongeveer 250 in we6telijke handen. Deze gegevens zijn vervat in een lijvig rap port dat te Londen gepubliceerd is door het instituut voor strategische studiën,, ,een particulier bureau dat toegang heeft tot belangrijke delen van de overheids archieven. In het rapport wordt vastgesteld dat de Sovjet-Unie thans ook een raket be zit die vanuit e<en onder water varende onderzeeër gelanceerd kan worden. Ver wacht kan worden dat de Sovjet-Unie tegen eind volgend jaar ongeveer vijf tien atoomonderzeeërs zal hebben. Voorts is een raket ontwikkeld die van af lanceerplaatsen te land gebruikt kan worden tegen schepen. Het feit dat de Sovjet-Unie een be trekkelijk gering aantal lange-afstands- raketten bezit, is volgens de opstellers van het rapport verrassend. Op het ogenblik staat de ontwikke ling van een raket die zeer grote af standen kan afleggen, boven aan het pro gramma van de Russische geleerden. Premier Kroestjev streeft naar een ra ket, die de aardbol bijna kan omcirke len. Een dergelijke „globale raket" zou in de rug van het bestaande Amerikaan se waarschuwingssysteem kunnen wor den gebracht, zodat waarschuwing voor een aanval met dergelijke wapens een Het Westen heeft niet alleen een be- onmogelijkheid zou worden, langrijke voorsprong op het gebied van lange-afstandsraketten die kernwapens kunnen vervoeren, maar bezit tevens 630 zware bommenwerpers die een kern wapen over afstanden van omstreeks 8000 km vervoeren kunnen. De Sovjet- Unie bezit ongeveer 200 van deze vlieg tuigen. Het Westen heeft verder 1630 bommenwerpers voor de middenafstan den, tegenover 1400 soortgelijke vlieg tuigen in Russische of Oosteuropese handen. De Verenigde Staten zullen tegen eind volgend jaar 18 atoomonderzeeërs heb ben die elk 16 raketten van het type Polaris aan boord hebben raketten dus die onder water gelanceerd kunnen worden op doelen te land, die maxi maal 2400 km van het lanceerpunt ver wijderd liggen. Als voornaamste element van de Rus sische strategie voor kernwapens ziet het instituut de doelstelling een zo groot mogelijke vernietigingskracht op zoveel mogelijk bevolkingscentra te concentre-' ren. Daartoe werkt de Sovjet-Unie aan een systeem van bases waarmee de wes- telijke wereld kan worden omringd. i heeft echter bestreden dat er over voor waarden zou zijn gesproken. Nederland is bereid de betrekkingen te normalise ren, zoals reeds in de troonrede en bij andere gelegenheden is gezegd. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft wel contact gehad met de V.N., doch daarbij ging het Soebandrio alleen maar om de vraag of Indonesië Nieuw-Guinea niet eerder dan mei 1963 in bezit kon krijgen. Het zal nu zo worden geregeld, dat het Indonesisch personeel op Nieuw-Guinea geleidelijk zal worden uitgebreid, zodat in mei 1963 de overname soepel en zon der dat er een bestuursvacuum ontstaat, verlopen kan. Een Indonesische commandeur, R. Soedono, heeft er zijn leedwezen over uitgesproken dat Nederland Nieuw-Gui nea op vreedzame wijze had overgedra gen. Indonesië had zich op de oorlog ge prepareerd en dat was nu allemaal voor niets. Vandaag arriveren tachtig leden van het korps mariniers per vliegtuig uit Nieuw-Guinea. Zij vormen het laatste contingent van het korps dat in ons land terugkomt. lang algemeen op de seminaries van heel de wereld werden onderwezen; in de laatste twee decennia zijn echter vele vragen hieromtrent gerezen. Het is bekend, dat reeds lang voor het Concilie begonnen was niet weinige theologen, van de inhoud van het sche ma op de hoogte gekomen, ernstig be zorgd geweest zijn over de inhoud. Hun bezwaren gingen voornamelijk hier tegen, dat de waarde van de H. Schrift als woord van God in dit schema zou worden onderschat. Tegen de opvat ting van de traditie, zoals die uit het korte schema naar voren kwam, be stond het bezwaar, dat de traditie te veel als een reeks van formuleringen en verklaringen werd gezien, die onder invloed van de H. Geest gezegd of ge schreven ,'n aanvulling vormen op de H. Schrift. Beide bronnen van openbaring: H. Schrift en traditie, zijn te veel van hun werkelijke vitaliteit beroofd in het schema terechtgekomen. De theologen, die hun kritiek op dit schema hebben gegeven en van wie er velen thans als deskundige raadgevers van hun bisschoppen mee naar Home ge komen zijn, hebben zich de afgelopen weken bijzonder ingespannen de discus sie in het Concilie voor hun bisschoppen voor te bereiden. Wanneer de discussies zullen beginnen staat niet vast, doch er is reden aan te nemen, dat dit reeds over een week kan geschieden. Het Franse episcopaat is met zijn voor bereiding van de debatten over het sche ma der openbaringsbronnen reeds ver gevorderd. Zoals bekend vormen de Franse bisschoppen een zeer hechte or ganisatie, die steunt op hun verdeling van werkzaamheden en het samenspel in Frankrijk zelf. Bijna dagelijks zijn zij in Rometezamen ter behandeling van ac tuele onderwerpen. De kring Arnhem-Nijmegen van K.V.P. heeft enkele amendementen het werkprogram 1963 van deze partij ingediend. Een ervan betreft het organi satorisch samengaan met andere chris telijke politieke partijen. Moet de K.V.P. zich in haar werkpro gram niet uitspreken voor haar bereid heid tot een organisatorisch samengaan met andere christelijke partijen te ko men? Voor het geval dat daartoe bij die prot.-christelijke partijen niet de bereid heid zou bestaan, behoort de K.V.P. niet te aarzelen om zichzelf tot een algemeen christelijke politieke partij verder uit te bouwen, omdat daarin de mogelijkheid gezien wordt het hoofd te bieden aan te ver voerende socialistische, marxistische, communistische en andere tegen het christendom gerichte stromingen. Het partijbestuur wil een commissie samenstellen die namens de partijraad de amendementen zal bespreken met de programmacommissie en tot besluitvor ming gemachtigd zal worden. (Van onze parlementaire redactie) ..Wanneer na 1963 de loon- en inkom stenbelastingen verlaagd kunnen wor den „en dat kan" zal primair de progressielijn afgezwakt moeten worden. Die verloopt nu veel te steil", zei prof. Zijlstra (Financiën! gisterenavond tij dens de algemene financiële beschou wingen in de Tweede Kamer. Dr. Van den Berge bepleitte in dit verband ook een verhoging van de voet, dat wil zeggen van het belastngvrij mi nimum. Een verlaging aan de top is veel minder urgent, betoogde hij. Kan er voor de kamerverkiezingen nog een „aanpassing" plaatsvinden? Dr. Lu cas (K.V.P.), die hierom had gevraagd, kreeg van minister Zijlstra de raad te wachten tot na de begrotingsbehande ling. De bewindsman herinnerde meteen aan de wensen van de landbouw en de voor de minder ontwikkelde gebieden gevraagde hogere bijdrage. Als deze wensen worden ingewilligd zal de ruim te. zelfs voor een „aanpassing" minimaal zijn. Oppositieleider prof. Vondeling heeft het „onzindelijk" genoemd, dat minister Zijlstra voor de door hem zelf beloofde (maar niet werkelijk gerealiseerde) be lastingverlaging naar de toekomst ver wijst. Minister Zijlstra zag hier niets verkeerds in. „Ik heb alleen een duide lijke probleemstelling voor de toekomst willen geven", verklaarde hij. Zijn uitspraken waren overigens nogal verward. Hier en daar meende men in 's ministers woorden te beluisteren, dat hij, zo hij dan al niet in de kamer wiï gaan zitten, toch wel bereid zou zijn om weer een ministerspost te aanvaarden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat het van Russische zijde had verno men. dat Sovjet-schepen van Cuba zijn vertrokken met Russische raketten aan boord. De Sovjet-Unie had voorts meegedeeld dat regelingen zijn getroffen opdat de Amerikaanse marine het aantal ver scheepte raketten kan controleren. Het Witte Huis maakte bekend, dat dc Verenigde Staten nog steeds op het standpunt staan, dat naast het tellen van de raketten op zee, ook een inspectie te iand moet worden ingesteld. De PTT heeft bekendgemaakt dat met ingang van heden luchtpostcorresponden tie en -pakketten voor Cuba weer ver zonden Kunnen worden. Wei dient nog rekening te worden gehouden met enige vertraging in de overkomst. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt dat „voor zover bekend alle Russische ballistische raketbases op Cuba zijn ontmanteld". De miljoenste naoorlogse woning is gereed gekomen, zij staat in Zwolle op de Hogekampseweg in het nieuwe stadsdeel Dieze-oost en wordt be woond door de. familie Hendriks. H.M. de Koningin heeft deze mid dag in Ztoolle een deel van de feeste lijkheden rond het tot stand komen van de miljoenste woning bijgewoond. Vanaf het balkon van de miljoenste woning sloeg de vorstin een défilé gade van een zestigtal wagens met modern bouwmateriaal.

de Stem | 1962 | | pagina 1