Prachtige kinderbijbels bij nieuwe oogst" jeugdboeken TECHNIEK STREEFT NAAR RECORD VAN HET KLEINE Mongolië, attractie voor communistische toeristen Erna WAAR BLIJFT bijdragenwet Deltawerken 100 o/o zuiver scheerwoT 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 aan het werk of aan de wandel, in dienst of in de handel: KING houdt je fit! Frisse meisjesboeken Gezond houvast Amerika tot Rusland: Hervat ontwapenings besprekingen Voor de kleuters Ook miniaturisatie is echter aan grenzen gebonden Adventsboekje KAMER WIL WETEN: Werkt trio-leiding N.S. efficiënt HOOGTEPUNTEN In HERENMODE bij HENDRIKSEN Ideaal geschenk, waarin honderd jaar ervaring is verwerkt WOLLEN DEKENS (Advertentie) het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De komende St. Nicolaastijd is bij uitstek boekentijd. En wie voor de kinderen boeken wil kopen, heeft, zoals altijd, keuze genoeg. Twee jongensboeken met educa tieve inslag, bij Nijgh en Van Dit- mar uitgegeven, vermelden we me; bijzondere voldoening. Het zijn „De Romeinen" en „De Egyptena- ren" van oorsprong Engelse boe ken, bewerkt door A. Oosterhuis. Ze geven in kort bestek, maar histo risch volstrekt verantwoord, een indruk van het leven der oude Romeinen en Egyptenaren en van hun invloed op het latere wereldgebeuren. Het zijn daarbij plezierige leesbare boeken gebleven, die weetgierige en naar avontuur hakende jongens met genoegen zullen lezen. Als voorlopers op de latere geschiedenisles sen zijn beide boeken eveneens uitmun tend geslaagd. De uitgave is keurig ver- zorgd. Een ander opmerkelijk boek is „Tele- machos, de zoon van Odysseus" van mevr. D. A. Cramer-Schaap. Het klas sieke verhaal is hier helemaal van de kant van de jeugd benaderd, doordat Odysseus' zoon als hoofdpersoon (en verteller) optreedt. Het is een merk waardig verhaal geworden, dat enerzijds mythologische figuren als Odysseus, zijn vrouw Penelope, Laertes, Helena, om wie de oorlog tegen Troje begon en al die anderen plotseling als werkelijke mensen te voorschijn tovert, maar dat er aan de andere kant toch niet in slaagt de lezer in die mensen te laten geloven. De sfeer van het mythologische verhaal maakt dat nu eenmaal onmogelijk. Het is even wel een belangwekkend experiment en het resultaat ervan zal vele jonge lezers stellig uren van groots leesgenot geven. Het boek is uitgegeven bij Hollandia in Baarn. Bij dezelfde uitgever verscheen de 8ste druk van het bekende „De wereldge schiedenis in een notedop", een popu lair jeugdboek met een door de titel alleszins nauwkeurig omschreven be doeling. Het kan natuurlijk niet an ders of het boek behandelt ieder on derwerp uiterst summier. Maar de grote verdienste ervan is, vinden we, dat het zo overduidelijk de „rode draad" aantoont, die door de historie van onze aarde loopt. Die raakt in die per gravende geschiedenisboeken vaak zoek in de enorme berg feiten. Een on derhoudend en leerzaam boek. Het Spectrum marcheert met afgespro ken regelmaat op naar de vervolmaking van de reeks Karl May-pockets. De twee nieuwste zijn „De koningin van de Gran Chaco" en „De laatste slavenjacht", resp in Zuid-Amerika en het Nabije Oosten spelend. Weer twee boeken die elke jon gen wel diep in zijn boekenkast mag wegsteken, omdat anders zijn vader er ongetwijfeld mee in een hoek kruipt! Een oude traditie van de fa. Van Nelle. het uitgeven van educatieve boeken die de jeugd kan completeren met in te plak ken illustraties, is helemaal aan deze tijd aangepast. De jongste uitgave is „Naar besneeuwde toppen", dat onder de be kwame handen van de onderwijsexpert C. J. J. Wiedhaup tot stand kwam. Een prachtig album, dat talrijke boeiende verhalen over en rond grote bergen be vat. De oogst aan goede meisjeslectuur is over het algemeen vrfi schraal, zoals we vaker verzuchtten. We kunnen er nu ook slechts twee vermelden. „Waarom ik nou!" van Martie Vcrdenius, uitgegeven bjj Nijgh van Ditmar, maakt echter veel goed. Een fris, onderhoudend, goed geschreven en van een gezonde kijk op de psyche van het moderne meisje blijk gevend boek is het. Hoofdpersoon is een alledaags meisje, overtuigd van haar eigen onbeduidendheid, dat het niette min tot tclevisie-omroepster brengt. Een verhaal zonder valse sentimentaltieit, dat toch voldoende romantisch is om door meisjes verslonden te worden. Dat kunnen we ook zonder voorbe houd zeggen van „De enkeling", van Pe ter Jaspers, een door Hollandia in Baarn uitgegeven meisjesboek. „De enkeling" is een huis, een heel dwaas huis, waar een modern gezin woont. Het telt drie doch- Een van de prach tige tekeningen van Gerrit de Mo- ree in de „Bijbel voor de jeugd". Het boek bevat er zo tientallen. ters en dit trio beleeft eigenlijk niets bijzonders, maar Peter Jaspers weet in zijn schildering van het dagelijkse doen en laten van drie jongedames van de „teenerlichting" zo raak de geest van onze tijd te treffen, dat niet alleen jon ge lezeressen het boek met groot plezier zullen lezen. Onder de religieuze lectuur zijn weer fraaie uitgaven. De bekende „oecume nische" Bijbel voor de kinderen, van het Wereldvenster, beleefde zijn tweede druk. Zowel het eerste als het tweede deel van het onder redactie van dr. J. L. Klink door protestantse en katholieke medewerkers (van naam) samengestel de werk zijn in dezelfde fraaie uitvoering verkrijgbaar. Er is terecht grote belang stelling geweest voor de eerste druk ken, in velerlei geloofskringen. De „Bijbel voor de kinderen", vol knap navertelde gewijde verhalen, liedjes, spelletjes enz., is uitermate geschikt voor kinderen vanaf 9 jaar en in elk ge zin met kinderen zal het een vaak ter hand genomen boek zijn! Een nieuwe uitgave van de „Bijbel voor de jeugd" van de bekende onder- wüs-pedagoog Alphons Timmermans, is meer dan een min of meer verbeterde herdruk van deze bekende jeugdbfibel Door een nieuwe samenwerking tussen auteur, deskundigen, tekenaar en uitge ver onderging deze Bijbel voor de Jeugd een algehele en zinvolle verande> ring van opzet en vormgeving. Het is in onze dagen mogelijk, de ge hele christelijke jeugd, katholiek of re formatorisch, bijbels in handen te geven, die hun ouders en onderwijzers een ge zond en aanvaardbaar houvast geven in de opvoeding tot bijbels geloven. Een boek als dit zal de kinderen niet, als menige bijbelse geschiedenis van weleer, afhouden van verdere omgang met de bijbel als zij ouder zijn. Timmermans heeft zijn tekst sterk verhalend geschreven geschikt tot boeiende voorlezing in het gezin en op school. En hij wisselt deze tekst af met enkele eenvoudige gedichten van Lea Smulders, Jac. Schreurs, Guillaume van der Graft en Karei Vertomme. De tientallen prachtige kleurtekenin- gen van Gerrit de Morée, docent van de St. Joost Academie te Breda, maakt deze uitgave des te waardevoller. De speciale adviseur van president Ken nedy op het gebied van ontwapening, Arthur Dean, heeft er bij de Russische onder-minister van buitenlandse zaken, Koeznetsof op. aangedrongen de hervat ting van de ontwapeningsbesprekingen te Genève te bespreken. De uit 17 landen bestaande ontwape ningscommissie zou aanstaande maandag haar besprekingen te Genève hervatten. Er is echter sprake van een neutralis tisch-communstisch voorstel om de be sprekingen tot na 1 januari 1963 te New York voort te zetten. De Verenigde Staten hebben bezwaren tegen het verplaatsen van de conferen tiezetel omdat, volgens de V.S. in New- York te veel ,a,ndere zaken" een schade lijke invloed zouden uitoefenen op de bespreking, en hetgeen niet het geval is in de tamelijke geïsoleerdheid van Zwit serland. rijke kerststal. Voor iedere dag van de advent is er een verhaaltje om voor te lezen. Een boekje waarmee de jeugd, ook in school- of clubverband, uitermate in haar schik zal zijn. Boeken voor de kleuters zijn er ook te kust en te keur. Van Lea Smulders „Stap voet, het ezeltje van het pannekoeken- huisje", uitgegeven door Cantecleer, een grappig verhaal dat gezellig werd ge ïllustreerd. „Kooltje Roet helpt de ko ning" is het derde boekje over het ne gertje Kooltje, dat de vreemdste avontu ren beleeft, avonturen die de jonge kin deren zullen doen schateren. Eveneens een uitgave van Cantecleer. Bij „Helmond" verscheen een nieuw boekje van Lea Smulders, „Huis muis mannetje", een combinatie van dV\ leuke verhaaltjes, uitermate geschikt om voor te lezen, maar later ook om zelf te lezen. Het boekje telt meer dan tachtig alleraardigste tekeningen van Herman Focke. _,En tóch zijn er kabouters", aldus Lea Smulders. Zo heet een nieuw vertelsel boek dat bij Cantecleer verscheen. Het zijn allemaal kabouterverhalen. Dat ze (tóch) bestaan weet Lea Smulders haar grote schare lezertjes aan de hand van knap bedachte en onadnks haar grote produktiviteit toch altijd zorgvuldig uit gewerkte verhaaltjes stellig te doen ge loven! Eveneens bij Cantecleer kwam „Rodri- go met de prinsenmanieren" van de pers. Het is een jeugdboek van H. Wolf- fenbuttel-van Rooijen, dat het avontuur verhaalt van een houtbakkerszoontje dat tenslotte op het kasteel van de koning terechtkomt, als koksjongen weliswaar, maar ook als vriend van de jonge prins Een fraai verzorgd en heerlijk romantisch geïllustreerd boek. „Bamse in Lapland" heet de Neder landse bewerking (bij Nijgh van Dit mar verschenen) Zweeds jeugdboek vol prachtige gekleurde platen. Het vertelt over een jonge boer en over de avontu ren die hij beleeft in het barre noor den. Voor kinderen van sterk uiteenlo pende leeftijd een graag en vaak ter hand genomen boek. (Van onze parlementaire redactie) Wat is de reden dat het ontwerp bij dragenwet Deltawerken een zeer ur gente zaak nog niet is ingediend? Kan de minister van verkeer en waterstaat nu een datum noemen? Vage toezeggin gen zijn niet voldoende om de ongerust heid weg te oemen. Dit schrijft de Tweede Kamer in het voorlopig verslag op de begroting van minister Korthals. De Kamer wil weten of het lange uit blijven van een ontwerp van wet niet geleid heeft tot stilstand bij de concen tratie van waterschappen zowel in Zee land als in het noorden van het land De Kamer vraagt voorts wanneer het wetsontwerp krachtens artikel 8 van de' Deltawet kan worden verwacht. Wanneer komt er een nieuwe wet op de calami- teuze polders? (Advertentie) (Van een medewerker) De moderne industrie ontwik kelt zich in de richting van het gigantische. Onophoudelijk ho ren wij van nieuwe records. Grootte, kracht, snelheid, hoogte en afstand wedijveren met el kaar op basis van de beroemde formule: steeds meer. Er zijn echter ook records, die juist in tegengestelde richting gaan: de records van het kleine. Nu is klein voor velen synoniem aan mooi. Chinese vrouwenvoetjes heten pas mooi te zijn als ze bijna abnormaal klein zijn en het is een instinctieve vrouwelijke koketterie om zo klein mo gelijke gebruiksvoorwerpen te dragen. De stad Parijs wist dat heel goed toen zij Jacqueline Kennedy het kleinste hor loge ter wereld aanbood. Het bevatte 122 onderdelen, was even groot als een vlieg en woog 1,2 gram. Ook in de techniek echter, waar men zo graag denkt in de grootst mogelijke cijfers, is er een streven naar steeds lagere minima in aantal en grootte. Men streeft ernaar om nu maar eens een gemakkelijk begrijpbare vergelijking te trekken om een stel kamraderen, dat tot dusverre alleen kon worden bediend door het gewicht van een olifant, in werking te laten stellen door een vlieg een mug of zelfs een lichtstraal. Dat dit tot de praktische mogelijk heden is gaan behoren is een gevolg van de technische evolutie. Tot nu toe werk ten machines op kracht. Hoe meer kracht men toevoerde, hoe harder de machine Een Kinderbijbel voor de kleintjes zag het licht bij Cantecleer in Utrecht. Het is een vertaling van een oorspronkelijk Duitse uitgave. Dat niemand minder dan de bekende kinderschrijfster Lea Smul ders de Nederlandse bewerking verzorg de. is al een garantie voor kwaliteiten van het boekje. Het heeft de originele illustraties van de Duitse uitgave, kleur rijk en de kinderen sterk aansprekend Uit het oude testament geeft het boekje 15 verhalen en uit het nieuwe restament 39. Een prachtige voorloper op de hier boven genoemde „grote" jeugdbijbels. Eveneens bij Cantecleer verscheen een leuk boekje in spiraalband, „Op weg naar de Kribbe", een moderne manier om met de kleintjes de advent te vieren. Het boekje is in feite een kalender, die voor iedere dag een stukje van een bouwplaat geeft. Tezamen wordt dat dan een prachtige, hoogst moderne en kleur- (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft minister Kort hals (verkeer en waterstaat) gevraagd of naar zijn oordeel de driehoofdige lei ding van de Nederlandse Spoorwegen wel een bevredigende structuur is. Gaat iedere directeur op zijn eigen terrein pri mair zijn eigen gang? De Kamer wil weten of de coördinatie aan de top in zoverre ingevoerd is, dat sprake is van een op moderne leest geschoeide direc tie, „die eensgezind en in een homogeen verband metterdaad een dynamische lei ding kan geven". Moeten sommige leden van het college van commissarissen zo langzamerhand niet door jongeren wor den vervangen? Is het niet gewenst een leeftijdsgrens te stellen? De Kamer wil voorts weten hoe groot het tekort is dat is ontstaan door de late verhoging van het tarief voor het goederenvervoer. Worden de spoorkaar tjes binnenkort toch in prijs verhoogd? HOFLEVERANCIER JASSEN KOSTUUMS SPORTIEVE KLEDING OVERHEMDEN REGENJASSEN ETC. Uit Engeland en Scandinavië maar ook uit Zwitserland en Nederland ontvangen wij regelmatig interes sante zendingen herenkleding. De beste ateliers in die landen vervaar digden de jassen, kostuums, regen en sportkleding, die bijeen één Internationale collectie vormen. Hier uit te kiezen zal niet moeilijk zijn. Onze medewerkers hebben alle gelegenheid u in een prettige sfeer te adviseren. Wij nodigen u uit om van deze interessante collectie kennis te nemen. GROTE MARKTflS - BR EDA-TEL.30008 ging lopen. Kracht werd toegevoerd in de vorm van stoom, hefbomen of simpelweg met mankracht of kracht van dieren. Het elektron, drager van de elektriciteit, heeft zich echter als een moderne David tussen de Goliaths gemengd en blijkt effectiever en snel ler te kunnen werken. Nu is de aard en de werking der elek tronen een zeer ingewikkelde geschie denis, waarover bibliotheken vol boe ken zijn geschreven en ongetwijfeld nog zullen worden geschreven. Wij willen daarom volstaan met hier op te merken dat de gedragingen der elektronen zeer variabel zijn. Hoe meer variaties men leert kennen, hoe meer men tot het besef komt, dat een elektron helemaal niet om volume, om grootte vraagt om zich effectief te kunnen maken. Toen de geleerden dit eenmaal door hadden gingen zij zoeken naar de kleinst mo gelijke „verpakking" van het elektron, Dit zoeken nu noemt men miniaturi satie, verkleining. Aan alles zijn grenzen, ook aan ver kleining. Enerzijds worden deze be paald door de makers, die op zijn minst nog moeten kunnen zien, wat ze ver vaardigen en er ook nog handzaam mee moeten kunnen omspringen, anderzijds worden diè grenzen getrokken door de doeleinden, waarvoor het werkstuk, waarin de elektronische „kracht" wordt gebruikt, bestemd is. Om een voorbeeld te noemen: een vestzakradio is onge twijfeld een aardig stuk speelgoed en erg handig om op reis de nieuwsbe richten ermee op te vangen, maar hij kan geen groot apparaat vervangen. Voor het doen trillen vn de lucht, die noodzakelijk is voor ons gehoor en vooral om de laagste tonen tot hun recht te laten komen is een grote luid spreker en zelfs een flinke „klankkast' nodig. Binnen deze grenzen echter zijn er vele mogelijkheden. En die mogelijk heden worden in deze tijd uitgebuit In de ruimtevaart is het noodzakelijk ge bleken zeer gecompliceerde elektroni sche apparatuur onder te brengen in zo licht en zo klein mogelijke raketten. En die apparatuur heeft ook steeds meer taken gekregen: van de radio grafische besturing en de informatie verzending tot de temperatuurregeling en de uitzending van t.v.-signalen toe. Hoe meer taken de apparatuur kan ver vullen hoe waardevoller de raket is. Maar meer taken betekent: meer on derdelen. En die kan men alleen maar aanbrengen wanneer ze zo weinig mo gelijk plaats innemen en zo licht zijn als maar enigszins mogelijk is. De militaire behoeften zijn echter niet de enige die leiden tot een streven naar miniaturisatie. Ook in bepaalde andere gevallen is een dergelijk streven lonend. Bij hoorapparaten voor slechthorenden bijvoorbeeld is het zonder meer dui delijk, dat gewicht en omvang van de elektronische apparatuur moeten wor den beperkt tot het uiterste. En als het een dame betreft gaat men zelfs oh, ij delheid nog verder dan het uiter ste minimum. De medische behoeften stellen eveneens buitengewone eisen. Endoscopen (let terlijk: binnenkijkers) moeten uiterst klein zijn om aan het eind van een dun soepel buisje tot in de maag of in die bronchiön van de patiënt te kunnen worden gebracht voor het maken van kleurenfoto's of het nemen van weef selmonsters. Bij deze miniaturisatie kan men, zo als gezegd, niet onbeperkt doorgaan. Voor alles wat door mensenhanden wordt vervaardigd, zijn er afmetingen, die qua constructie en gebruik optimaal zijn. Bij een te grote maat en de daar door veroorzaakte hogere hanterings- kosten zal de hoeveelheid materiaal van invloed zijn op de prijs. Een te kleine maat brengt vele technici in de war en betekent een uitdaging aan onze bekwaamheid, evenals aan onze zin tuigen. (Advertentie) Onze nooit genoeg te prijzen fiets is honderd jaar geleden zijn triomftocht begonnen. Wie had die ontwikkeling voorzien..van de eerste „loopfiets en de hoge bicycle tot diet fraaie en doelmatige vervoermiddel, waarop thans praktisch ons hele volk zich voortbeweegt. Of het nu naar school en kantoor of voor gezonde ontspan ning is! En de constructeurs zitten nog niet stil. De tegenwoordige karretjes zijn geheel naar de smaak van deze tijd. Weer lichter, weer sportiever van uitvoering. Duizenden en duizen den kiezen een fiets als cadeau op on ze komende, traditionele geschenken dag En nog een duizenden en duizen den vervolmaken op Sint Nicolaas de fietsen van kinderen of man of vrouw met een van de vele handige toebe horen die tegenwoordig te koop zijn. Tip voor u: ga morgen eens kijken bij uw vakman - fietsenhandelaar. komt er vast op een goed geschenk idee. 46035-OO De Mongoolse volksrepubliek, ingeklemd tussen Rusland en Chi na, is bezig zich te ontwikkelen tot een exclusieve attractie voor toeristen uit communistische lan den. Vooral in Rusland neemt de belangstelling voor dit land met een imperialistisch verleden als weinig andere hand over hand toe. De^ hoofdstad Oelan Bator (,,rode held") is een lustoord voor mensen die uitingen van middeleeuwse en moderne beschaving graag konkreet naast elkaar zien staan. Moderne flatgebouwen glins teren er in de zon vlak naast een pri mitief tentenkamp van Centraal-Aziati- sche nomaden. In een boedhistische tempel zingt 'n priester communistische propaganda. Op straat lopen arbeiders in westelijke kledij naast nomaden in de oude Mongoolse kleren. Hier wonen dan de afstammelingen van veroveraars, voor wie Russen zowel als Chinezen en nog vele anderen eens in het stof hebben moeten buigen. In de twaalfde en dertiende eeuw verover den zij op hun kleine paardjes onder leiding van Dzjenghis Khan het grond gebied van de huidige communistische grootmachten bij elkaar, vanaf de Gele Zee tot in Hongarije, Oostenrijk en Duitsland. Hun wereldrijk was echter van korte duur. Uit Europa verdwenen de Mongo len al heel snel en China maakte zich na een eeuw vrij en overheerste Mon golië toen op zijn beurt eeuwenlang. Na de Chinezen kwamen de Russen. Aan het einde van de tweede wereldoorlog werd Mongolië een communistische volks republiek onder Russische protectie. Communistisch China is echter niet van plan alle invloed in dit land te verlie zen. Het gevolg daarvan is, dat de Mongoolse volksrepubliek kan profiteren van hulpprogramma's van beide com munistische machten. De toeristenstroom komt op het ogen blik echter nog voornamelijk uit het noorden, via het Russische Irkoetsk. Het ideaal van haast elke toerist is om een van de meest geslaagde toeristensouve nirs mee naar huis te nemen, een ,,joert". De joert is het eeuwenoude Mongoolse antwoord op de moderne westelijke caravan: een tenthuisje dat gemakkelijk mee te nemen, op te zet ten en af te breken is. De joert heeft zijn toeristische bruik baarheid al zeven eeuwen lang bewe zen. Dzjenghis Khan woonde erin tij dens zijn grote trektochten in de vroe ge middeleeuwen en legde er afstanden mee af. die elke moderne caravantrek ker nog met eerbied vervullen. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 15