Emmerich Kalman liet schat aan operettes na HET OVERHEMD MET DE MEESTE EXTRA'S n BUITEN WENEN GING HET NIET rlATADOn fihalor ij^nhalcn1 DRIETEX Mevrouw ROOSEVELT wordt zaterdag begraven Supralux Premie gaat naar Rijsbergen Vijf doden bij landing Amerikaans legervliegtuig IN ROEMENIE Elf staats-vishandelaren veroordeeld NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. HET RIJBEWIJS Waarom geen vrouw als examinatrice Beveiliging middenberm Minister moet standpunt bepalen wast U het best met Gemotiveerde oplossing: 331233132212 p. 1 11 m «I B A 1 B j C 1 I 1 D E 1 1 F A 1 i 1 G 1 1 1 H 1 i 1 J m J 1 K I Li.. t 'M -tl Man mishandeld op heide bij Baarlo Eén miljoen woningen Gefeliciteerd minister, maar Meer overstromingen in Barcelona Meest bewonderde vrouw in Amerika verf en lak 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 11 Met muziek van Franz Liszt leerde de wereld de toonkunstige uitvindingskracht en het unieke muzikale temperament van de Hongaren in zijn beteugelde vorm kennen; het lichte, vrolijke en toch ook „zigeunerachtig" weemoe dige van deze muzikale windstreek triomfeerde echter in de tover klanken van Franz Lehar en Em merich Kalman. Hun levendige, „van paprika doordrenkte" melo dieën bleken even bestendig als de serieuze klassieke kunst van de beroemde rapsodieencomponist. Beide muzikale werelden, die van Liszt en die van Lehar en Kalman, vonden hun oorsprong in een en dezelfde volksziel en ko men, hetgeen de muziekkenner duidelijk ervaart, ergens weer sa men. Kalman, wiens Hongaarse voornaam Imre is en die in de kleine plaats Siófok aan het Plattenmeer geboren werd een dezer dagen zou hij 80 jaar geworden zijn voelde zich als jonge muziekstudent alleen tot de se rieuze muziek aangetrokken en wilde concertpianist worden. Een gebrek aan zijn rechterhand maakte dit echter on mogelijk en Kalman begon naar een ander beroep uit te zien. Hij studeerde enige tijd rechten, was daarna werk zaam op een advocatenkantoor, wijdde zich spoedig daarna echter weer aan de muziek en voorzag in zijn onder houd door muziekkritieken te schrijven voor een Hongaars dagblad. Sedert 1908 concentreerde hij zijn hele kracht ech ter op het componeren van lichte mu ziek. In dit jaar had hij met zijn ope rette ,,Herbstmanöver", die niet zijn eerste werk in dit genre, maar wel de eerste succesvolle operette was, einde lijk het beoogde doel bereikt: zijn mu ziek waaide over het Plattenmeer en de Donau allereerst naar de muziek- stad Wenen, om spoedig daarop in al le Europese operettetheaters te klinken. Op bijzondere wijze gesteund en aange vuld door zijn librettisten Julius Bram- mer en Alfred Grünwald, schreef Kal man operette na operette: „Gute Ka meraden", ,,Der Zigeunerprimas", ,,Der kleine König", The Blue House", „Sa ri", „Die Czardasfürstin" „Die Fa- schingsfee", „Hollandmadchen", „Die Bajadere", en tenslotte in 1926 „Gra- fin Maritza." Zeer populair De volksliedachtige soli en duetten uit deze operettes werden spoedig veel- gezongen „schlagers". Het was zo in de tijd tussen 1915 en 1930, dat deze Kalman-melodieën met de Brammer- Grünwald-teksten niet alleen de operet tetheaters in de gehele wereld verover den „Die Czardasfürstin" beleefde meer dan honderdduizend opvoeringen maar zich ook onuitwisbaar in het muzikale geheugen van miljoenen grif ten. De melodieën lagen gemakkelijk in het gehoor en noodden ook een ieder op de dansvloer; het waren eigenlijk geen chansons of schlagers, maar veel eer ritmische volkswijsjes, waar een bij zondere betovering van scheen uit te gaan, die iedereen verleidde ze na te zingen of te neuriën. De onuitputtelijke lust tot compone ren verging Kalman door de „An schluss" van Oostenrijk in 1938. Hij verliet Wenen, vestigde zich eerst in Parijs, ging in 1940 naar de Verenigde Staten en sloeg „zijn tenten" op in Park Avenue in New York. Vandaar keerde hij pas in 1951 naar Parijs te rug, waar hij twee jaar later op 30 ok tober 1953 stierf. Zijn laatste „Ameri kaanse" operette, de „Arizona-Lady", werd in 1954 voor het eerst in Europa gebracht, maar had toch niet dat suc ces van zijn vroegere werken. „Kal man heeft Wenen en Wenen heeft Kal man nodig," schreef destijds een criti cus en daarmee sloeg hij de spijker op de kop. Met zijn vrolijke, betoveren de melodieën, die tot het vaste reper toire behoren van de amusementsorkes ten, heeft Emmerich Kalman de harten van alle vrienden der lichte muze voor zich gewonnen. Op de vliegbasis Robins in de Ame rikaanse staat Georgia is een militair vliegtuig van het type C140 neergestort en uitgebrand. Vijf inzittenden kwamen om het leven, een werd gewond. I^et on geluk gebeurde tijdens de landing. Emmerich Kalmans overettemelodie- ën behoren nog steeds tot de vaste nummers van het wereldrevertoire. Elf mannen zijn door een Roemeens gerechtshof tot straffen, variërend van 4 tot 25 jaar veroordeeld, omdat zij so cialistische eigendommen hebben ver duisterd. De veroordeelden waren „ambtenaren" van een aan de staat toebehorende vis handel. Ze zoudéh de staat voor een som van ongeveer 2.100.000 lei hebben opgelicht. De vijf hoofdverdachten werden ver oordeeld tot ten hoogste 25 jaar dwang arbeid, de anderen kregen gevangenis straffen tot 12 jaar. (Advertentie) (Advertentie) Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD), heeft schrifte lijk aan de minister van verkeer en wa terstaat gevraagd of het juist is, dat het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen geen vrouwelijke examinatoren aanstelt, ondanks het feit, dat zich sinds vele jaren vrouwelijke sollicitanten aanbieden. Indien dit zo is, vraagt zij, wil de mi nister dan uiteenzetten om welke re denen geen vrouwelijke examinatoren worden aangesteld? (Van onze Haagse redactie) In het voorlopig verslag op de begro ting van Verkeer en Waterstaat totaal 333 vragen vraagt de Tweede Kamer minister Korthals waarom hij geen stand punt inneemt over de beveiliging van middenbermen. Men wil weten of Rijks waterstaat misschien afwijzend staat te genover het plaatsen van vangrails, zoals elders wel gebeurt. De Kamer meent dat in ieder geval op plaatsen, waar meer dan eens wagens door de middenberm geschoten zijn, olifantsdraad, rozenstrui ken of iets dergelijks moet komen. Is het waar dat Rijkswaterstaat niet gerea geerd heeft op een uitnodiging voor een proef met staaldraad? 1. Enkalon - dus het makkelijkst te wassen. Nóóit strijken, en nóóit kreukels. O* 2. T*M-C'0*t - dus gebreid en daar om heerlijk ventilerend, plezierig in het dragen. 3. Het poes-etiket - en dat is uw zekerheid van ijzeren kwaliteits controle op stof en snit. Dat maakt elk ENKAL0NT.R.I.C-0.T overhemd tot het fijnste voor de man, het meest voordelige voor de vrouw. Koop niet zomaar tricot- nylon, vraag naar T'R.I.C'O'T (zie het wasvoorschrift) Voor deze ronde was er weer een bedrag van 500 per krant beschikbaar voor de inzender (s) met de beste oplossingen. In onze lezerskring was er maar één puzzelaar die op de eerste plaats aan spraak maakte en wel: de heer M. Logten, B. W. Gommerstraat 17, te Rijsbergen. Hij krijgt dus, ondanks de twee fouten in zijn op lossing, het bedrag van vijfhonderd gulden. Voor de volgende ronde blijft er in de pot een bedrag staan van 1990,91. De sociale pot groeit gestadig en wordt deze keer aangevuld met 386,18. In totaal is er nu een be drag van 262.970,92 aanwezig. i A. Het is in beide gevallen mogelijk, dat de vrouw haar man verwijtend toe spreekt. Een cent is wel erg weinig, een gulden is wel wat veel (3). B. Het staat helemaal niet vast, dat de man bij de auto de verkoper is. Hij kan een vriend zijn, die adviseert. Beide woorden zijn mogelijk (3). C. Het is niet aan te nemen, dat de vrouw haar man regelmatig iets zal voorzetten, waar hij echt „naar" (on passelijk) van wordt. „Ik wordt er zo ziek van" kan betekenen: „het ver veelt mij zo" (1). D. „Troep" is algemener dan bende, dat speciaal met betrekking tot een aan tal kinderen gebruikt wordt (2). E. Men kan niet zien of het geheel on bewolkt is of juist geheel bewolkt. In het eerste geval is mag beter, in het tweede kon (3). F. Het is niet met zekerheid uit te ma ken waarover de heren spreken. Beide woorden zijn mogelijk (3). G. In aanmerking nemende, dat de spreekster geen hoog kapsel heeft en haar vriendin wel en dat hoge hakken beslist niet uit de mode zijn, past kapsels hier het best. (1). H. Het hangt er helemaal vanaf of deze jongen een vervelende zeurpiet is, een lafaard, of dat het kind van hiernaast het vervelendst is. Er is geen voor keur mogelijk (3). I. Vragen of die jongen verbrand is, is overbodig. Gek past hier het best (2). J. Iemand, die zich opdringt, zal altijd zeggen, dat hij zich niet opdringt. Zo ook deze man, die kennelijk van geen wijken weet (2). K Het ziet er naar uit, dat de weg ge asfalteerd wordt. Er komt dan eerder meer dan minder verkeer. De spreker ziet er echter uit als een grappenma ker en hij zal dus juist het woord rus tiger gebruiken als hij „drukker" be doelt (1). L. Een breiwerk kan men uithalen en een streek of grap kan men uithalen. In dat geval betekent het hetzelfde als doen, uitvoeren. Uitgehaald kan hier dus dubbel van toepassing zijn (2). BELANGRIJK! Deze puzzel „Wat zegt U?" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 18 uur in het bezit zijn van „Wat zegt U?", postbus 2500, Amsterdam. Alleen door de P.T.T. gestempelde briefkaarten zijn geldig. De prijs winnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de volgende publikaties bekend gemaakt. "I I kwartje per kolom 4 kolommen f I 1 'Er 1 4. mI „Doe de deur dicht, ze zitten me ach terna". Met deze woorden vluchtte de 26-jarige W. Lenselink uit Venlo in de nacht van dinsdag op woensdag de boer derij binnen van de heer Th. Dirks op de heide bij Baarlo. De hevig uit hoofd wonden bloedende man strompelde de gang binnen en zakte toen bewusteloos in elkaar. De landbouwer ,die door bonzen op de deur van zijn woning was gewekt, belde de politie en een dokter. De bewusteloze man werd naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. De rijkspolitie die een on derzoek instelt, heeft hem nog niet kun nen verhoren. De heer Lenselink is getrouwd en heeft vier kinderen. Volgens zijn vrouw is hij op de bewuste avond op zijn fiets van huis gegaan, iets wat hij anders nooit deed. De heide bij Baarlo ligt vlak bij de grens met Duitsland. Het is een een zaam stuk land, waar weinig mensen wonen. De politie vraagt zich dan ook af, wat de heer Lenselink midden in de nacht naar deze plek heeft gevoerd. De verwondingen zijn waarschijnlijk met een stuk ijzer toegebracht. (Advertentie) „Bij het gereedkomen van de miljoen ste woning stellen wij, vrouwen van Ne derland, het op prijs u geluk te mogen wensen, excellentie, met het behaalde resultaat. Naast de voldoening over deze kwantiteit, ligt het op onze weg ons thans te bezinnen op de woon-kwaliteit. Wij eisen van onze woningen, dat zij het domein zijn, waarin wij als gexin ons zelf kunnen zijn en waar de ontplooiing van de persoonlijkheid van de gezinsle den mogelijk is". Zo begint een „open brief", die de Nederlandse huishoudraad en de vrou wenadviescommissies voor de woning bouw in Nederland aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heb ben gericht. De „open brief" wordt uit gegeven in de vorm van een boekje, waar in karikaturen diverse onwenselijke woontoestanden uitbeelden en een korte eis van de huisvrouwen" stelt hoe het Nieuwe regenval in de Spaanse pro vincie Catalonië heeft het peil der ri vieren gevaarlijk doen stijgen. De rivier de Llobregat, die langs de buitenwijken van Barcelona stroomt, is reeds buiten haar oevers getreden en heeft vrij grote schade aangericht. Vele dorpen, fabrie ken en akkerland zijn ondergelopen. Ook ditmaal zijn het de textielcentra Saba- dell en Tarrasa, die het meest te ver duren hebben gehad van de overstromin gen. Mevrouw Roosevelt zal zaterdag naast haar echtgenoot, die op 13 april 1945 overleed, begraven worden. Het familie graf bevindt zich op het landgoed van de Roosevelts te Hyde-park in de Ame rikaanse staat Vermont. Mevrouw Roosevelt heeft gevraagd geen bloemen te sturen bij haar begra fenis. Zjj had wei gevraagd om steun voor een school in New York, het kan kerfonds, dat haar naam draagt en de Amerikaanse vereniging voor de V.N. Twee zoons, Franklin jr. en John en dochter Anna stonden bij haar sterfbed. Mevrouw Roosevelt was een echte glo betrotter, die vele malen grote wereld reizen maakte. In 1948 ontving zij in Nederland het eredoctoraat in de rechts geleerdheid van de rijksuniversiteit te Utrecht. Haar promotor was professor dr. i Orakel. Een jaar eerder werd zij kandidaat gesteld voor de Nobelprijs voor de vrede, terwijl zij in 1950 onderschei den werd wegens haar verdienstelijk werk als voorzitster van de V.N.-com- missie voor de rechten van de mens. De eerste vrouw van Amerika was een energieke vrouw, die de Amerika nen versteld deed staan door haar vele originele activiteiten, die vóór haar door geen enkele presidentsvrouwe aan de dag waren gelegd. Zij hield persconferenties, trad toe tot een vakbond, bestuurde zelf haar auto en weigerde de bescherming van leden van de geheime dienst. Zij zegde haar lidmaatschan in de vrou wenvereniging „Daughters óf the Ame rican revolution" op, het bolwerk der vrouwenorganisaties in de V.S., omdat de vereniging geweigerd had de neger zangeres Marian Anderson te laten zin gen in de Constitution-hall te Philadel phia. Koning George VI en koningin Eliza beth van Engeland tracteerde zij eens op hotdogs. Lang voordat zij de eerste vrouw der V.S. was geworden en nadat zij haar zes kinderen had groot gebracht, had me vrouw Roosevelt al een blijvende af keer gekregen voor de activiteiten der hogere kringen. Zij wijdde zich als so ciaal werkster aan de zorgen der armen in New York, gaf lezingen, schreef voor bladen en tijdschriften en gaf na de dood van haar echtgenoot, in april 1945, al haar aandacht aan de V.N. In 1955 weigerde zij een jaarlijks pen sioen van 10.000 dollar dat het congres haar als weduwe van een president wilde toekennen. Ook weigerde zij een borst beeld van haarzelf te laten plaatsen in een zaal, waar de beeltenissen van be roemde personen werden bijeengebracht. Haar argument voor de weigering was, dat de geschiedenis geen interesse in haar zou hebben. Ook de Russen hadden ontzag voor haar. In 1960 had zij nog een onderhoud met premier Kroestjev in New York. Later vertelde zij hem „eens flink de les gelezen" te hebben. Russische diplomaten nodigden zichzelf uit op een diner dat er ter ere van haar 70ste verjaardag werd gegeven, om haar, zoals de toenmalige Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wisjinski het uitdrukte, eer te bewijzen. Na een fel debat met Wisjinski in de V.N. zei mevrouw Roosevelt tegen hem: „Ik hoop dat eens de dag zal aanbreken, dat u en ik aan dezelfde zijde staan bij een geschil, want ik bewonder uw strijd lust". „En ik die van u", zo antwoordde de Rus. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 11