Pakistaanse president Ayub Khan is handige staatsman Waterman e Schitterende gouden herfstkleuren IN LANG LEVENSNAJAAR Kookt u wel GEMECHANISEERDE KEUKENPRINSES Moslim-Liga weer opgericht Tact is eerste vereiste vooreen grootmoeder Bontgarnering de grote mode HOGESCHOOL VOOR CHARME Prille democratie Radio-actief apparaat verwekte consternatie aan Duitse grens Algerië helpt zuidwest-Afrika Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg 60 jaar Slimme zet SELWYN LLOYD slachtoffer van zijn opvolger Vlucht van drie Zuid- slaven eindigt dramatisch Cuba-slachtoffer ter aarde besteld Met stewardessen op schoot in cockpit: vliegverbod Vervuiling groter gevaar dan mogelijke oorlog Grootmoeder Afstand Twist-stoel Franse charme als lesvak J) 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 13 (Eigen buitenlandse dienst) Bij de onlangs in Londen gehouden bijeenkomst van de landen van het gemenebest is de figuur van de staatspresident van Pakistan, veldmaarschalk Ayub Khan sterk op de voorgrond getreden. Niet alleen in zijn uiterlijke militaire verschijning tot in de puntjes verzorgd maar ook om zijn grote politieke bedrijvigheid. Hij ont wikkelde een merkwaardige activiteit door naast de onderhandelingen over de aansluiting van Engeland bij de E.E.G. op eigen houtje te caan praten met de grootste staatschef De Gaulle. Blijkbaar ging Ayub Khan van het standpunt uit, dat „militairen onder elkaar"' sneller tot wederzijds begrip komen dan burgers. Waarbij hij dan toch wel, zoals men zich herinneren zal, ontdekt heeft, dat generaal De Gaulle een type op zich is, die met geen twaalf veldmaarschalken van zijn standpunt is af te trekken. Terwijl Ayub Khan aldus op het Euro pese politieke toneel opereerde, heerste merkwaardigerwijze aan het Pakistaan se thuisfront volledige rust. En dat is meer dan we durfden hopen, toen be kend werd dat hij voor langere tijd Pa kistan zou verlaten. Maar Ayub Khan had zijn maatregelen getroffen en daar mee heeft deze militair opnieuw bewe zen, dat hij van de politiek toch ook wel kaas gegeten heeft. Bovendien heeft hij opnieuw het bewijs geleverd van een ze kere betrouwbare politieke stabiliteit in zijn land, hetgeen voor de westelijke we reld een geruststelling is, daar Pakistan een belangrijke hoekpijler is in de con structie van de verdediging van de vrije wereld. Voordat Ayub Khan naar Londen ver trok, zette hij met een gewiekste zet zijn binnenlandse politieke tegenstanders schaakmat. Hij richtte opnieuw als ei gen partij de Moslim-Liga" op met uit schakeling van alle vroegere leiders. Na- (Advertentie) dat in Pakistan geleidelijk weer de par lementaire democratie herstelde, heeft hij zich blijkbaar verzekerd van een po litieke partij met een machtige invloed. En daarom kon hij rustig op reis gaan, naar Londen en meteen ook naar de Ver enigde Staten en Canada. Tijdens de strijd tegen de Britse over heersing was dc Moslim-Liga de leiden de politieke verzetsbeweging, wat de Congres-Partij van Nehroe voor India was. Toen Pakistan onafhankelijk werd, betekende dit dat de Moslim-Liga auto matisch de politieke leiding in handen kreeg. Maar in de geboorteweeën van de jonge staat verloor de prille democratie in Pakistan haar spankracht en invloed. Een meetapparaat afkomstig van de rijksuniversiteit te Groningen, heeft maandagavond enige consternatie ver wekt aan de grens met Duitsland bij VenloA toen bekend werd dat het appa raat radio-actief besmet moest zijn. De BB, de inspectie volksgezondheid en de keuringsdienst voor waren kwamen in actie. De lading werd met behulp van een geiger-teller van de BB onderzocht: de wijzer sloeg aanzienlijk uit. Toen eni ge gealarmeerde specialisten van de uni versiteit met hun eigen detector een on derzoek instelden, bleek dat de geiger teller van de BB een te hoge stralings- dosis had aangegeven. Het apparaat deugde niet. De werkelijke straling was zeer gering. Toch zijn alle personen die er mee in aanraking zijn geweest onderzocht. Zij hebben geen nadelige gevolgen onder vonden. In Groningen zullen de apparatenwaren ontsmet, voordat zij naar de Duitse fa briek worden gestuurd. LICHT-ZACHT -WARM -SOEPEL Algerië heeft de nationalisten van zuidwest-Afrika alle gewenste, zo nodig ook gewapende steun toegezegd in hun strijd tegen de Zuidafrikaanse regering van premier Verwoerd. De toezegging werd gedaan door Che- rif Guellat de Algerijnse afgevaardigde in de UNÓ-commissie voor de trustge- bieden, die zich op het ogenblik bezig houdt met de beschuldigingen van de Zuidwestafrikaanse nationalisten, dat de regering Verwoerd zich tot de tanden toe bewapent om alle nationalisme eigen land de kop in te drukken en des noods ook onafhankelijke Afrikaanse lan den aan te vallen. In de commissie voor de trustgebie den beschuldigde Guellal het westen van huichelarij en van meten met twee maten omdat het reeds jaren lang wapent le vert aan Zuid-Afrika in naam van de strijd tegen het communisme. Met dezelfde beschuldiging kwam een afgevaardigde van de Zuidwestafrikaan se nationale unie. Deze noemde Frank rijk, Engeland en Eelgië als de voor naamste leveranciers van wapens aan de regering Verwoerd. ,,Ik ben ervan over tuigd," zei hij, ,,dat de leden van de Britse regering individueel tegen de re gering Verwoerd zijn, maar ongelukki gerwijze steunen zij die regering, wan neer zij gezamenlijk optreden". De Nederlandse Kamer van Koophan del voor België en Luxemburg heeft dinsdag zijn 60-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid van dit jubileum wer den excursies gemaakt naar enkele gro te Belgische bedrijven. Voorts werden twee ontvangsten in Brussel gehouden, waarop tal van vertegenwoordigers uit de diplomatieke en ambtelijke wereld en mt het bedrijfsleven van hun belang stelling blijk gaven. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de Kamer werd de voorzitter, K K. H. Spaens, bevorderd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De penningmeester, Ch. M. van 't Hooft, werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en de directeur van de Kamer, mr. J. F. H. de Keyser, tot rid der in de Kroonorde van België. Pauselijke onderscheiding voor mede-hoofdredacteur De Tijd-Maasbode De heer H. C. J. A. baron van Lams- weerde, mede-hoofdredacteur van De Tijd-De Maasbode en van De Nieuwe Dag, is door Z.H. de Paus benoemd tot commandeur in de orde van de heilige Gregorius de Grote. De onderscheidingstekenen zijn hem woensdag uitgereikt door de deken van Amsterdam, mgr. J. A. G. Van der Hoogte. AYUB KHAN Militaire verschijning Toen achter elkaar de meestbeteke nende politieke leiders Jïnnah en Liaquat Ali Khan stierven en door ongeschoolde krachten werden opgevolgd, kwam het politieke leven tot verval. De Moslim- Liga werd een machteloos instituut. Dit leidde in de herfst van 1958 tot een staatsgreep van veldmaarschalk Ayub Khan, die zich van de regering meester maakte, een militair bewind instelde en alle partijen, inclusief de Moslim-Liga verbood. Voor geheel Pakistan werd de z.g. belegeringstoestand afgekondigd, zo. dat de militairen bij alles het -laatste woord hadden. Drie en een half jaar duurde deze toestand, gedurende welke, dat moet ter ere van het regime van Ayub Khan getuigd worden, zeer veel ondernomen is om de economische toe stand te verbeteren en het land tot ont wikkeling te brengen. Als verlichte" dictator wilde Ayub Khan het land echter weer zo spoedig mogelijk tot 'een parlementaire democra tie leiden en zo werd enige maanden ge leden na drie en een half jaar de uitzon deringstoestand weer opgeheven en een indirect gekozen parlement hersteld. Dit parlement bepleitte echter hartstochte lijk het herstel van politieke organisaties en Ayub Khan begreep wel, dat dit op de duur onvermijdelijk zou zijn. Tegen die tijd moest hijzelf dan over een sterke partij beschikken en dat heeft hij dan bereikt met de heroprichting van de Moslim-Liga. Dit is 'een slimme zet ge weest. De Liga had met haar historisch verleden nog altijd grote sympathie on der de bevolking en zo heeft Ayub Khan op zeer tactische wijze deze sympathie als een nimbus rondom zijn nieuwe par tij gelegd. Het is duidelijk, dat Ayub Khan van de oude Liga-leiders weinig moet hebben en dat hij ze ook volkomen genegeerd heeft. Maar daarin kan een gevaar schuilen, aangezien de thans weer her stelde vrijheid van politieke organisatie hen de kans geeft, een concurrerende partij op te richten. Het heeft er echter alle schijn van, dat Ayub Khan daarmee ook wel klaar komt. De vroegere Britse minister van financiën, Selwyn Lloyd, heeft een nieuwe Engelse auto gekocht en wel een tweedeurs Minimorris. Toen hij de koop gisteren sloot moest hij 510 pond sterling neertellen. Wanneer hij een paar uur had ge wacht, zou hij 62 pond sterling heb ben uitgespaard, want spoedig na dat Lloyd contractueel eigenaar was geworden van de wagen, kondigde zijn opvolger, de nieuwe minister van financiën, Reginald Maudling, een verlaging van de belasting aan, waardoor de prijzen van nieuwe auto's in Engeland zullen kunnen worden verlaagd met 45 tot 25 pro cent. Een Zuidslavische vluchteling, die deel uitmaakte van een groepje van drie Zuidslaven die hun vaderland via de Al- Pen waren ontvlucht om in Oostenrijk een nieuw bestaan op te bouwen, is in «e buurt van de grens doodgevroren ge- v°Pden door de Oostenrijkse politie. Hij werd geïdentificeerd als de 31- jarige Franjo Duvnjan. Een van zijn metgezellen, die volledig was uitgeput, jsin een ziekenhuis opgenomen. De po litie zoekt nog steeds naar de derde vluchteling. Vorig jaar vluchten in één maand al 80 Zuidslaven naar Oostenrijk. Alleen aan politieke vluchtelingen werd asiel vepj4 zoals het volkenrecht voor- de anderen werden naar hun land teruggestuurd. Majoor Rudolf Anderson jr., de enige dode tengevolge van de Cubaanse crisis, is gisteren in zijn woonplaats Greenville in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina ter aarde besteld. Anderson heeft met U-2 verkennings vliegtuigen boven Cuba gevlogen. Samen met majoor Richard Heyser was Anderson de eerste, die op 14 okto ber gewag maakte van de aanwezigheid van atoomwapens op Cuba. De Cubaanse regering had bet stoffelijk overschot van majoor Anderson vrijgegeven uit mens lievende overwegingen". (Advertentie) Waterman vulpennen Waterman ballpoints v.a.4,95 A De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij „Eastern Air Lines" heeft gisteren bekendgemaakt dat aan drie gezagvoer ders een vliegverbod is opgelegd wegens intimiteiten met stewardessen tijdens de vluchten. Foto's die drie jaar geleden genomen zijn, wijzen uit dat sommige piloten hun vliegtuigen meenden te kunnen besturen met een stewardess op schoot of terwijl ze de krant lazen. Deze compromitteren de foto's werden ter hand gesteld aan de directie tijdens een staking van boord werktuigkundigen van „Eastern Air Li nes". De directie heeft de maatregel tegen de piloten beschreven als zijnde „een disciplinaire straf". (Advertentie) Voor f 2.60 en 25 Arks waarda- bonnen krijgt U 2 fraaie kop en schotels met een pakje Arks theebiscuit. Prins Bernhard te Londen: 55 Prins Bernhard heeft gewaarschuwd, dat de moderne mens oorlog voert tegen de natuur en zijn eigen vernietiging stf muleert. De prins, voorzitter van het World Wildlife Fund", vertelde aan een banket van dit fonds op Mansion House te Lon den: „Ik twijfel er niet aan, dat in de nabije toekomst de vervuiling van de lucht, het water en de grond, een groter gevaa- zal betekenen dan het geval is met de moge lijkheden van een zich tot de gehele we reld uitstrekkende militaire botsing". Een der gasten aan het banket was prins Philip. Hij is voorzitter van de Brit se actie voor wildbehoud. Prins Bernhard schilderde een somber beeld van de toekomstige wereld. „Wij dromen over verovering van de ruimte. Reeds treffen wij voorbereidingen voor de verovering van de maan. Doch als we van plan zijn andere planeten te be handelen zoals wij onze eigen planeet behandelen, kunnen we de maan, mars en venus beter met rust laten". De prins geloofde niet, dat de mens de mens zou bestrijden in een wereld oorlog. Maar de mens was bezig de na tuur te vernietigen, zei hij. Prins Bernhard brak een lans voor be ëindiging van „onze oorlog" tegen de na tuur. Sedert het begin van onze eeuw is de gemiddelde maxi mum leeftijd met 20 tot 30 jaar toegenomen. Destijds haalde een vrouw 50 jaar, thans 70 tot 80. In de verschillende landen is dit getal niet gelijk, maar in Ne derland heel hoog. De zegen van een hoge ouderdom valt niet al tijd zo gezegend uit. Om dat te begrijpen hoeft men maar een bejaardencentrum te bezoeken. Maar het is niet zo, dat sedert 1900 twintig tot dertig jaar zijn toege voegd aan het slot van het leven. On ze „oude dag" duurt even lang, maar er is in ons leven na de bloeitijd en vóór de definitieve ouderdom een extra fase ingeschoven. Wij kunnen de vrouw tussen 45 en 65 jaar onmo gelijk een oude vrouw noemen. Het gaat over déze vrouw als men spreekt van een arbeidsreserve, die opnieuw zcu kunnen worden ingeschakeld jn het arbeidsproces; déze vrouw van dezelfde leeftijd, waarop zij in de vo rige eeuw stokoud en afgedaan was. Wat de vrouw met deze extra ja ren zal doen is een punt, waarover de laatste tijd veel is gepubliceerd. De gedachte, dat zij na het grootbrengen van haar kinderen, weer terug zal keren in het „werkend" leven, lijkt zowel voor de energieke vrouw als voor de hulpkracht behoevende ar beidsmarkt aantrekkelijk. Al te licht wordt er echter voor bijgegaan aan een nieuwe functie, die de vrouw in deze jaren meestal te beurt valt, die van het grootmoeder schap, die bovendien zeer nauw sa menhangt met het schoonmoederschap. Het grootmoedertje uit de sprook jes is het oudje, kromgegroeid, wit van haar, dommelend in de stoel. De grootmoeder uit onze westerse wereld (en dan willen we nog niet denken aan Mariene Dietrich), fietst, zwemt, weet op wie zij stemmen zal en heeft soms zelfs een baan. Maar zó geëmancipeerd is zij niet of ze smelt van vertedering als het klein kind komt. Opnieuw beleeft zij de groei en de ontwikkeling van een nieuw leven, dat haar na en dierbaar is als het eigen kind en tóch ervaart zij het op een kleine afstand. Wanneer die vrouw met haar lang durige middelbare leeftijd werkelijk weer in het arbeidsproces is opgeno men, kan zij niet de altijd klaarstaan de grootmoeder zijn. Dat heeft zijn goede kanten, want het voorkomt dat zij bemoeizuchtig zou worden. De tijd, waarin de grootouders een belangrijke plaats innamen bij het jonge gezin is voorbij. Ook om deze reden zitten wij vandaag met een be jaardenprobleem, dat vroeger geen probleem was. Wanneer in de vori ge eeuw ouders onverzorgd of hulp behoevend achterbleven, trokken zij bij de kinderen ir.. Men wist niet be ter of het hoorde zo. In agrarische landen treft men deze gang van zaken nog steeds aan; familie en bedrijf zijn één niet te scheiden geheel. Met de opinie van de oudsten, die de grootste ervaring hebben wordt terdege reke ning gehouden. Dat deze gezinsbele ving mogelijk is in agrarische gebie den, ligt aan de omstandigheden én aan de mensen. Zij leven meer bui ten en daar ligt ook hun grote be langstelling; hun onderlinge binding is minder diep. Als het zo niet is, ko men er moeilijkheden juist als bij ons. Het samenwonen van verschillende generaties is in onze samenleving on mogelijk geworden. Onze huizen zijn te klein, ons verband te innig, onze belangstelling te levendig. Een helrode cape in langharige wollen duffel, gevoerd met het zelfde materiaal in wit; en dat nog eens gedragen op een witte pantalon met wit leren laarsjes. Weet u iets leukers om de winter tegemoet te gaan? Dit tenue gaat mee naar de wintersport, niet om in te skiën, wel om in te wan delen, te dragen als après-ski en bewonderd te worden. (Sturka) Ook wanneer de grootmoeder niet als werkende vrouw in het leven staat en zo is het toch in de meeste ge vallen ook dan mag zij het leven van haar getrouwde kinderen slechts op een afstand volgen. Dit is soms een opgave. Maar als zij de tact heeft, maat te kunnen houden, kan groot moeder tot haar eigen vreugde een grote steun zijn voor kinderen en kleinkinderen, alleen al door gebrek aan huishoudelijke hulp zal er vaak genoeg een beroep op haar gedaan worden. Zij moet niet het standpunt innemen: die tijd van druk huishou den heb ik nu gelukkig achter me, bij mijn kinderen wil ik ontzien worden. Als zij wil denken: „Gelukkig dat ik in kan springen", dan zal zij vanzelf betrokken worden in het leven van de kleinkinderen. Het begint met ba bysitten, maar het gaat verder; het Wie zich geen mooie bontmantel kan veroorloven, hoeft daar mo menteel niet om te treuren, want bontgarnering is bijzonder mo dieus. Zozeer, dat een mantel van goede wollen stof, voorzien van edel bont, de voorkeur moet ver dienen boven een gehele bontman tel van „onedel" soort. Llinks een cameljas met otter kraag en ko- zakkenmuts uit hetzelfde bont; rechts tweedkostuum; kraag en manchetten van nerts. worden wandelingetjes met de kleu ters, een dagje spelen bij oma, een weekje logeren. De grootouders heb ben meestal een levensperiode bereikt waarin meer rust heerst en meer tijd is; dit kan een niet te onderschatten invloed op de kinderen uitoefenen. De grootmoeder met aandacht wordt een oma om bij uit te huilen, om het hart bij uit te storten. Een Duitse onderwijzeres liet haar klas opstellen maken over grootmoe der. In de schriften stond een ge slacht grootmoeders op, dat allang niet meer bestaat: lieve oudjes, die speciale koekjes bakten, hout sprok kelden, verhaaltjes vertelden met de poes op schoot. De grootmoeder, die in een vredige wereld leeft en een vluchthaven wil zijn (want dat be doelden de kinderen in hun fantasie- en) vervult een voorname plaats. Het is belangrijk, dat kinderen ont houden, dat ouders altijd ouders blij ven en graag liefde willen geven en dat de ouders onvoorwaardelijk hulp en hart ter beschikking stellen, maar daarna weer afstand nemen. De juiste maat, waarin dit geven en nemen ge schiedt, kleurt een lange grijze herfst goud tot in de winter. In de keuken is het gewoon lijk vochtig en de vloer en wanden kunnen goed geleidend zijn (steen) zorg dus dat uw elektrische toestellen extra vei lig zijn. Heeft de wandcontactdoos (het stopcontact) in uw keuken aardcontact en steekt u er al leen contactstoppen (stekkers) met aardcontact in, geen platte „stekkers"? Zorgt u er voor dat ook de verlengsnoeren, te ge bruiken voor te aarden toestel len, voorzien zijn van een aar- dingsader? Goede dubbel-ge- isoleerde toestellen zijn ook vei lig. Vervangt u versleten snoeren en droge gasslangen, die barst jes gaan vertonen, tijdig door nieuwe? Niet gaan repareren. Is uw gastoestel aan de gas leiding verbonden met een me talen buis of als het maar een klein komfoortje is of een los oventje evt. met een goe de gasslang, die aan de veilig heidseisen voldoet en aan beide uiteinden een metalen schroef- aansluiting heeft? Regelt u de gastoevoer met de toestelkranen en niet met de hoofdkraan? Als u op flesscgas kookt in een woonboot of kampeerwagen is er ook daar een afvoermoge- lijkheid voor eventueel lekgas en is er dan rekening mee ge houden, dat flessegas zwaarder is dan lucht (ventilatie dicht Dij de grond aanbrengen)? Weet u dat het beter is de gasflessen niet in de keuken of kamer, maar in een zeer goed geventileerd kastje buiten op te stellen. Bij vorst dient een goe de isolatie aangebracht te wor den. Bent u voorzichtig bij het vullen van het petroleumtoe- stel (nooit doen terwijl het brandt) en het verwisselen van de gasfles? Hanger gordijntjes, theedoe ken enz. zover van het gas- of petroleumtoestel, dat brandge vaar uitgesloten is? En maakt u er een gewoonte van steel- en koekepannen zó neer te zetten, dat de steel niet te ver buiten het fornuis of komfoor uitsteekt? 4 De veiligheidsraad, zal zich nog wel niet hébben bemoeid met dei Amerikaanse pepermuntkleuri-'f ge stoel van smeedwerkdie int de handel is gébracht en die de| gebruiker in een positie-dwingt, welke hem daarna spelenderwijs de twist leert dansen. Kennelijk', met het oog op de toekomst (cru de twist, die ook niet eeuwigJ duren zal) wordt er aan toege-, voegd dat de stoel ook wordt aanbevolen voor degenen, die, willen vermageren. Wie zyn dochter niet kan vertellen wat het verschil is tussen een truffel en een tintorette hoeft zich bepaald niet te generen. Want er zijn nog steeds mensen, die er een slordige vijftienduizend gulden voor over heb ben om hun dochter dat eens fijntjes uit de doeken te laten doen. Vijftien duizend gulden voor die wetenschap is natuurlijk al te gek vandaar dat die dochters dan ook nog wel wat anders leren. Een sauce Bearnaise maken of lichte conversatie voeren op een cocktailpartijtje. Niet zomaar, nee, maar in de ene hand een martini en een handtasje en in de andere hand een sigaret bijvoorbeeld. Het is een hele kunst om dat elegant voor el kaar te krijgen, maar op de Franse charme-scholen brengen ze de dame tjes dat wel voor 17.000 francs aan het verstand. Dat laatste hebben ze natuurlijk wél nodig op die Franse charme-cursus. Want ze leren er ook wat kunstgeschiedenis, muziek, filo sofie (ja zeker) en Franse literatuur. En of dat nog niet genoeg is krijgen ze les in gelaats- en haarverzorging. Na negen maanden zijn ze dan vol leerd. Ze hebben Franse musea be zocht, modeshows gezien en ze ken nen de geheimen van de Franse keu ken. Ze kunnen dan thuis zo ze ooit in de keuken komen een ome- lette frangaise klaartoveren, die er niet om liegt. Maar dat deden die francs ook niet tenslotte. Voor wie niet erg van de Franse keuken houdt, misschien is er nog een plaatsje op Maxims „Collége de savoir faire". Als dat iets te duur mocht zijn, probeer het dan eens met zo'n gewoon Hol lands kookboek voor één tientje. Het zijn hele goeie recepten, zeggen ze- Maar eerlijk is eerlijk: een recept voor Franse charme zult u er niet in vinden. Aangezien de liefde van de man door de maag gaat, heeft de vrouw zich in alle tijden ingespannen om die maag te verwennen. Dit is meneer buitengewoon goed beko men; dat wil zeggen, hij werd door al die liefde misschien wel te zwaar, maar het kwam zijn humeur ten goede en het stelde hem tot weder liefde in staat. Sedert de huisvrouw, mede door gebrek aan huishoudelijke hulp, minder aandacht voor haar keuken bezigheden kan overhebben, rusten de mannen niet voor zij de prach tigste apparaten Kebben uitgedacht om hiermee de vrouw weer tot haar beproefde liefdesbetuigingen in de vorm van biefstukjes met toebeho ren, te brengen. De slimmers zijn Robot Marie mengt, klopt, kneedt,pureert en schuurt kannen (To rnado). daar wonderwel in geslaagd. De heren tasten thans diep in de zak en vereren hun dames met kloppers en mixers; de vrouwen spelen in de keuken en brengen met behulp van zoemende motortjes de verrukkelijkste resultaten op tafel. Nu de cadeautjestijd weer aan breekt, kan het geen kwaad eens te onderzoeken welke wonderwerk- tuigen er alweer aan het mannen- brein zijn ontsproten. Mocht het u aanstaan mevrouw, dan laat u daar maar een woordje over vallen in verband met een bijzonder sausje. Laat ons beginnen met te constate ren, dat niet alle nieuwe apparaten kostbaar zijn. De EIERTANG stelt u in staat de gloeiende eieren uit het kokend wa ter te vissen en kost maar 75 cent. De geplastificeerde WASTANG met geribde handvatten, waardoor de tang zelfs met gladde zeephanden is te hanteren, kost 1,75. De nieuwe SCHOTELHOUDER is voorzien van warmte-isolerende plas tic handgrepen 4,25). Op alle Moulinex koffiemolens (be halve op de junior) past de nieuwe MENGBEKER, waardoor met dit ap paraat kindervoeding, toetjes, sausjes en dranken zijn te bereiden (f 9,50). Het ROOMKLOPPERTJE, dat met handkracht wordt bewogen, heel licht loopt, gemakkelijk is schoon te hou den, zou ons voor 12.50 best voldoen. Je kunt er natuurlijk niet zoveel mee doen als met de KLOP-MIX, die twee stel garden en deeghaken heeft, en met twee snelheden kan werken; maar die kost dan ook 42,50. Alles overtreffend echter is de ROBOT MARIE, zo genoemd ter na gedachtenis aan onze oude, trouwe keukenprinses uit betere dagen. Marie wordt u gepresenteerd in haar bed: een plastic plateau, waarin zij met al haar vormen precies past. Zij kan meer dan alleen maar mixen kloppen en kneden; zij kan ook stamp potten maken en pureren, gezeefde groente- en vruchtensappen maken en pannen schuren. 87,50) Licht-lopende roomklopper op gla zen beker; gemakkelijk schoon te houden (Brabantia). Wie zijn dochter niet kan vertellen wat het verschil is tussen een truffel en een tintorette hoeft zich bepaald niet te generen. Want er zijn nog steeds mensen, die er een slordige vijftienduizend gulden voor over heb ben om hun dochter dat eens fijntjes uit de doeken te laten doen. Vijftien duizend gulden voor die wetenschap is natuurlijk al te gek, vandaar dat die dochters ook nog wat anders le ren. Een sauce Béarnaise maken of lichte conversatie voeren op een cocktailpartijtje. Niet zomaar, nee, met in de ene hand een Martini en een handtasje en in de andere hand een sigaret bijvoorbeeld. Het is een hele kunst om dat elegant voor elkaar te krijgen, maar op de Franse char me-scholen brengen ze de dametjes dat wel voor 17.000 francs aan het verstand. Dat laatste hebben ze na tuurlijk wél nodig op die Franse charme-cursus. Want ze leren er ook wat kunstgeschiedenis, muziek, filoso fie (ja zeker) en Franse literatuur. En of dat nog niet genoeg is krijgen ze les in gelaats- en haarverzorging. Na negen maanden zijn ze dan vol leerd. Ze hebben Franse musea be zocht, modeshows gezien en ze ken nen de geheimen van de Franse keu ken. Ze kunnen dan thuis zo ze er ooit in de keuken komen een ome- lette Frangaise klaartoveren, die er niet om liegt. Maar dat deden die francs ook niet tenslotte. Voor wie nou erg van die Franse keuken houdt, misschien is er nog een plaatsje op Maxim's „College de savoir faire", dat in oktober weer voor dertig leer lingen zijn deuren opent. Als dat iets te duur mocht zijn, probeer het dan eens met zo'n gewoon Hollands kook boek voor één tientje. Het zijn hele goeie recepten zeggen zeMaar eerlijk is eerlijk, een recept voor Franse charme zult u er niet in vin den.

de Stem | 1962 | | pagina 7