„IN ELK GEVAL iOES- VLISSINGEN VIERBAANS' Expansie in Oost-Vlaanderen Werkloosheid in Zeeland blijft nog steeds dalen Beheerst recital van George van Renesse Aandeel der buitenlandse investeringen Kremlin-groten herdenken revolutie Wens in K. v. K. voor de eilanden Supermarkets zijn op de verkeerde weg Brabant en Zeeland redelijk aandeel in miljoen woningen TE BREDA: Dodelijk ongeval voetgangstcr Industrialisatie zet door TE TILBURG Twaalf honden in observatie, twee gedood Man overboord van Frans schip nabij Knokke Pafibla* Pe jStem In doopsgezinde kerk Vlissingen Grensproblemen toegelicht Prognose Probleempunten Kroestjev en Kennedy Spaarbekken Emotie en moraal DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 L. v. 't Westende: (Van onze redacteur) Tijdens de rondvraag van de gister morgen in de Korenbeurs te Goes ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- cn Noord-Zeeland heeft de heer L. van t Westende uit Middelburg stelling ge nomen tegen het voor dumpingprijzen aanbieden van duurzame gebruiksarti kelen door supermarktbedrijven als die van „Albert, Piet en Simon". Meestal betreft het merkloze artike len of onbekende fabrikaten, aldus de heer van 't Westende. Volgens hem le veren te goeder naam en faam bekend staande fabrieken hun produkten alleen aan detaillisten in wier winkels de be doelde produkten thuis horen. Aangezien het hier gaat over prijs vergelijkingen zonder kwaliteitsvergelij- kingen vroeg de heer van 't Westende zich af of men in deze gevallen niet moet spreken van bedrieglijke aankondi gingen en oneerlijke concurrentie. Vol gens hem zijn de supermarkets op de" verkeerde weg. „Het is beter dat zij zich volledig op een zo goedkoop moge lijk levensmiddelenpakket werpen", al dus dit lid. De heer C. Kammeraad, voorzitter van de K. v. K., was het met de heer van 't Westende eens. Op de vraag van laatst genoemde of de K. v. K. hieraan iets kan doen moest de voorzitter ontkennend ant woorden. Het leek hem een zaak voor met name de middenstandsbonden. De heer Kammeraad, die tevens hoofd bestuurslid is van de Koninklijke Neder landse Middenstands Bond, herinnerde er aan dat tijdens een deze week ge houden vergadering van deze bond uit voerig over het gesignaleerde verschijn sel is gesproken. De vergadering heeft daarbij als haar mening uitgesproken dat hier niet gesproken mag worden van oneerlijke concurentie maar van „orde- vèrstorende concurrentie op economisch gebied". "Het bestuur heeft, aldus de heer Kam meraad, de opdracht gekregen bij de re gering aan te dringen op maatregelen, die de activiteiten van de supermarkt bedrijven op het gebied van de verkoop van duurzame verbruiksgoederen zullen beperken. In Breda is gisteren op de Haagdijk tegenover het Pius-gesticht een ver keersongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost van de tiveeënveertigjari- ge mevrouw A.M. van Rijthoven-Jan sen uit Breda. Het slachtoffer stak plotseling de weg over en werd aangereden door de bromfietsbestuurder W.A.B. ook uit Breda. De bromfietser, die haar niet rrtfeer kon ontwijken, liep geen letsel op, zijn voertuig werd evenmin be schadigd. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan een schedelbasisfractuur. (Van onze redacteur) De leden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland hebben zich gistermorgen tijdens een vergadering in de Koren beurs te Goes enige tijd bezig gehou den met het probleem van rijksweg 58 door Zuid-Beveland en Walcheren. De heer E. Oosterhuis uit Vlissingen bracht de leden in herinnering dat de voorzitter van de Kamer in zyn Nieuw jaarsrede van nu bijna twee jaar gele den reeds aangedrongen heeft op een verdubbeling van de tweebaans weg van Bergen op Zoom naar Vlissingen. Indien de regering hiertoe niet wil be sluiten is het volgens de heer Ooster huis geboden dat in ieder geval het weg- gedeelte Goes-Vlissingen vierbaans wordt gemaakt. Wanneer de Ooster- scheldebrug gereed zal zijn zal dan ten minste een goede verbinding met Wal cheren ontstaan, hetgeen hij in verband met de dan te verwachten toename van het internationale verkeer naar Wal cheren noodzakelijk achtte. Voorzitter C. Kammeraad ant woordde dat deze kwestie „geen ogenblik uit onze gedachten is ge weest". De zaak is bij de betrok ken instanties nog steeds in studie. De laatste berichten zijn dat ver dubbeling van de rijksweg nét niet urgent geacht wordt. De heer C. van der Peijl uit Kloetinge, Tweede Kamerlid, wees er op dat on langs vanuit de Kamer bij de minister op vernieuwing is aangedrongen. De minister moet hier evenwel nog op ant woorden. De heer J. Roese uit Goes had nog een aanmerking op de verbeteringen, die hier en daar aan de rijksweg wor den toegepast. Daarbij doelde hij op de vele autoruiten, die door opspattend grint sneuvelen. Het huishoudelijk gedeelte van deze vergadering werd vlot afgewerkt. De vergadering werd eerst voorgesteld aan de pasbenoemde nieuwe secretaris van de Kamer, mr. W. Otten. In de vacature, die ontstaan was-door het bedanken van jhr. mr. Tj. Schorer werd benoemd de heer P. Steutel uit Middelburg, die volgens de reglementen nauwelijks twintig minuten later weer aan de beurt van aftreden was en van zelfsprekend werd herkozen. Ook herko zen werden de heren M.. Doeleman uit Zierikzee, A. Hoogestegcr (Goes). J. Hupkes (Koudekerke), B. Alink (We- meldinge), C. Vroom (Middelburg), A. Zuidweg-Burger (Krabbendijke), C. Kammeraad (Middelburg), A. Markusse (Wissenkerke), J. van Manen (Veere), L. Leendertse (Kruiningen) en J. Bal (Tholen). De heren A. Geluk (Zierikzee) en K- van Loo (Middelburg) hadden zich niet herkiesbaar gesteld. In hun plaatsen werden benoemd de heren A. Maljers (Middelburg) en A. Polderdijk (Nieuw en St.-Joosland). De nieuwe wettelijke regeling voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, die de Tweede Kamer in ontwerp is aangeboden, zal tijdens de Nieuwjaars vergadering van de K. v. K. op 2 janu ari a.s. behandeld worden. De begroting voor 1963 werd goedge keurd.. Aan inkomsten en uitgaven is een bedrag van telkens f 206.200,- begroot. De post „onvoorzien" bedraagt f 50,-. (Advertentie) In Tilburg zijn tot nu toe 12 honden in observatie genomen op verdenking van hondsdolheid. Hiervan zijn twee hon den met toestemming van de eigenaars ge- elektrocuteerd nadat zy respectievelijk twaalf en dertien dagen in quarantaine gezeten hadden. De overige tien honden maken het uitstekend. Door de politie werd ook een hond opgepikt die ver dacht werd van hondsdolheid en afkom stig bleek uit Huijbergen. Deze hond is zaterdag 3 november gestorven. Het kadaver is door de inspectie van de vee- artsenykundige dienst voor onderzoek naar het diergeneeskundig instituut te Rotterdam vervoerd. Het resultaat is nQg niet bekend. (Van onze verslaggever) De geregistreerde vraag naar arbeids krachten in de metaalnijverheid in Zee land, is vergeleken met vorig jaar met ruim honderd gestegen (395 - 287). Ter wijl in dezelfde periode van het vorige jaar een belangrijke stijging van de arbeidsreserve plaats had, is nu zelfs de dalende tendens voortgezet, hetgeen op de eerste plaats te danken is aan de op gang komende industrialisatie van de kerngebieden in de provincie, die al zo ongeveer voor 500 arbeidsplaatsen heeft gezorgd. Ook de pendel naar buiten Zeeland blyft, zij het in mindere mate, toenemen. Verwacht wordt, dat dit gun stige verschijnsel zal blijven voortduren daar al weer nieuwe industrieën, o.m. de chemische fabriek bij Terneuzen, hun komst hebben aangemeld. Het landelijk cijfer, 9 per duizend, bleef onveranderd, waarbij het Zeeuwse, 14 per"vduizend^evenmin wijz>iging on derging. Per einde oktober bedroeg het aantal werkloze mannelijke arbeidskrachten in Zeeland 819, waarvan 13 op aanvullende werken. Vorig jaar oktober bedroeg het totaalcijfer 821. Slechts de rayons Goes, met de aan merkelijke stijging van 66 naar 85, Zie rikzee met 31 en Sas van Gent met slechts 1 hebben nu een hoger cijfer dan in 1961. Kruiningen bleef onveranderd op 13 terwijl alle overige rayons een da ling te zien geven in de werkloosheid. Gerekend naar de beroepsgroepen is opvallend de sterke daling in de bouw nijverheid, van 63 naar 21. Het ar.nbod in de metaalnijverheid liep in dit jaar terug van 21 naar 12. Het aflopen van het seizoen is oorzaak dat het cijfer van hotelpersoneel aanmerkelijk steeg. Het aantal minder geschikten steeg van 493 naar 541 hetgeen voor een niet ge ring gedeelte wordt veroorzaakt door het beschikbaar komen va meer ruimte in de overdekte werkplaatsen. Door een vlotte plaatsing van jeugdigen is het cijfer van de wrijvingswerkloosheid vergelijking met vorige maand met 20 gedaald en bedraagt nu 80. De vraag naar metaalarbeiders blijft stijgen. In oktober 1961: 287, en oktober 1962: 395, ondanks het vrijkomen in deze periode van de groep afgestudeerden van technische scholen. De totale vraag in de provincie is met 79 gestegen. Vergeleken met september is de totale vraag wel aanmerkelijk teruggelopen. Dit wordt grotendeels veroorzaakt door voldoening van de vraag in de suiker bietencampagne. Het aanbod van vrouwelijk personeel is in de laatste maand met 25 gestegen als gevolg van seizoenverloop in de horecasector. De grote vraag in de ondernemingen blijft gelden voor vakmensen. Ook bij een verflauwing van de economische activiteit zal deze vraag blijven aan houden. Het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland zal dan ook trachten in de komende wintermaanden weer zoveel mogelijk ongeschoolden een vakopleiding te geven in een van de drie regionale werkplaatsen voor de vakopleiding. Middelburg, Terneuzen of Bergen op Zoom. In de afgelopen tijd werden- -hiervoor niet minder dan- 60;QGO circulaires verstuurd. Voor de opleiding, die kosteloos is, krijgen de cursisten een loondervingsvergoeding. Gisteravond rond 22.15 uur is een be manningslid van het Franse motor schip „Mekong" ter hoogte van boei A-4 nabij Knokke overboord geslagen. Dit deelde het schip per radio mede aan de shipping signaling services te Vlissin gen- Uit Breskens is de reddingsboot Pres. Wiersma vertrokken om de over boord geslagen man te zoeken. Met internationale voetbalclubemblemen De doopsgezinde kerk te Vlissingen was door de Zeeuwse Volksuniversiteit dinsdagavond als concertzaal in gebruik genomen voor een pianorecital door een van Nederlands grote meesterpianisten George van Renesse. Het programma vóór de pauze bevatte twee werken die dan al enkele uiterlijke zaken gemeen mochten hebben, maar in muzikaal opzicht sterk met elkaar con trasteerden. iVan 5enf?sc bp6°n zün voordracht ni. met Beethovens pianosonate in As gr op. 110, de yoorlaatste sonate, door hem op num 50-jarige leeftijd gecomponeerd ïno ieJ)»0rend^dot de SroeP van 3 (op. 109, 110 en 111), waarin Beethoven zich een vrijer vormschema veroorlooft, dan dleïl tlJ'de gebruikelijk voor de sonate. Undanks het eenvoudige thematische ma teriaal, dat aan deze sonate ten grond slag ligt, draagt ook dit werk in zijn doorwerking een uitgesproken heroïsch karakter, dat de vertolker gemakkelijk kan verleiden tot een op uiterlijk effect berekende pathetische speeltrant. Zo niet echter bij George van Renesse, die deze, in wezen ondoorgrondelijk geachte muziek, voornaam en beheerst vertolkte Schuberts sonate in A gr., welke hier na tot uitvoering kwam, heeft met Beet- hovens werk gemeen, dat het ook diens voorlaatste pianosonate is en zij kwam in Wenen tot stand, ongeveer zeven jaar (Van een bijzondere medewerker) In „V.E.V.-Berichten", het orgaan van het Vlaams Economisch Verbond, wordt aan de hand van een verslag van het Belgische ministerie van Economische Zaken een overzicht gegeven van de buitenlandse investeringen in Oost-Vlaanderen in 1961. Deze buitenlandse investeringen, positieve toezeggingen inbegrepen, betreffen voor geheel België 236 nieuwe vestingen met een totaal kapitaal van ruim 6,7 mil jard frank en een voorziene tewerkstelling van 6260 personen. Het aandeel van Oost-Vlaanderen hierin bedroeg 22 vestigingen met een kapi taal van ruim 500 miljoen frank en een werkgelegenheid voor 1935 personen. Dit steekt, met name wat de tewerk stelling betreft, bijzonder gunstig af ten opzichte van het gehele land en ook ten opzichte van de provincie Antwerpen, waar 49 buitenlandse vestigingen met een kapitaal van 2,9 miljard frank nog maar werkgelegenheid schiepen voor 1155 personen. Dit opmerkelijk verschil is hieraan toe te schrijven, dat de mees te buitenlandse vestigingen in Antwer pen de handel en de dienstensector be troffen, terwijl 18 van de 22 vestigin gen in Oost-Vlaanderen industrieën zijn. West-Vlaanderen kreeg veel minder be langsteling. Daar vestigden zich slechts 4 buitenlandse ondernemingen, die maar 190 nieuwe arbeidsplaatsen schiepen. Bij de buitenlandse vestigingen in Oost-Vlaanderen domineren de Ameri kaanse met een aantal van 9, juist de helft van het totaal dezer nieuwe nijver heden; er zijn verder drie Nederlandse ondernemingen bij, twee Duitse, een Zwitserse, een Britse, een Frans-Luxem burgse en een Italiaanse. Er is dus nogal verscheidenheid van herkomst en hetzelfde geldt voor de plaats van vestiging en de produkten. Drie vestigingen betreffen Gent, voor dc produktie van resp. herenhemden, bouw materialen en elektrische motoren, vier Sint Niklaas, betreffende resp. projectie- meubelstoffen, bustehou ders e.d. en tapijten, er kwam eveneens en verder nog een kcriivocderfabriek te Hamme, dan nog een wolspinnerij te Lokeren. Het meren deel der buitenlandse vestigingen vond dus plaats in het noorden van Oost- Vlaanderen; de overige acht zijn ver deeld ovej' Aalst, Erembodegem, Ninove en Ronse. Tn verband met de kennelijke voor keur voor vestiging in het noorden der provincie gaan de „V.E.V.-Berichten" na der in op de grensproblemen van Oost- na de totstandkoming van op. 110 van Beethoven, kort vóór de dood van Schu bert in 1828. In Schuberts sonate klinkt de weemoed en het zelfbeklag (bij Beethoven onbe kend), kenmerkend voor het werk uit de hoog-römantiek reeds sterk door. Het werk bevat prachtige melodierijke the ma's, welke in hun doorwerking vaak een lyrisch karakter dragen en van een intense schoonheid zijn. En het was George van Renesse die zich, gesteund door een formidabele techniek, de dienst willige en bewogen dienaar betoonde van deze prachtige muziek. Na de pauze, in de verklanking van Debussys Suite Bergamasque, waarmede de pianist was beland bij een der com ponisten van het impressionistisch klank idioom. herhaalde zich het beheerst-be- wogen en vaak transparante musiceren. In het bijzonder het onderdeel „Clair de lune" kreeg een bewonderenswaardig doorzichtige vertolking. Tot slot Prélude, choral et fugue van César Franck, een laat-romantisch werk van een zeer gecompliceerde structuur, waarin George van Renesse zijn grootste pianistiek nog eenmaal op indrukwek kende wijze demonstreerde. De pianist gaf bij de door hem ge speelde werken een korte toelichting. Dc belangstelling was helaas niet groot, maar het aanwezige publiek toonde zich uiterst dankbaar voor het gebodene, dat maandagavond ook reeds ten gehore was gebracht in de aula van het openbaar lyceum te Terneuzen. R. Vlaanderen, waarbij duidelijk aan de dag treedt, hoe ook daar de gedachte groeit aan een ontwikkeling van het Benelux-kerngebied over de grens heen Wij citeren hier letterlijk de slotopmer kingen van het Vlaamse tijdschrift: „De verderschrijdende industrialisatie van Oost-Vlaanderen geschiedt voor een belangrijk deel in de noordelijk gele gen gewesten van de provincie en meer bepaald in de zone Gent-Zelzate, dit wegens de mogelijkheden geboden door het Kanaal. Ook over de grens heen, in de zone Sas van Gent-Terneuzen gebeurt een analoge industriële expansie. Aldus wordt een gebied, dat economich ge zien een eenheid vormt, n.l. de ontwik- kelingsas Gent-Terneuzen, door een staatsgrens gehalveerd. Getracht moet worden de remmende invloed die van de grens op de industrialisatie, en dus ook ■op. het welvaartsniveau van de bevol king zou kunnen uitgaan, tot een uiterst minimum te herleiden. (Van onze verslaggever) Vandaag zal in tegenwoordig heid van H.M. de Koningin offici eel en feestelijk worden bekendge maakt, dat de fam. Hendriks, Ho- gekampsweg 139 in Zwolle, de mil joenste na de oorlog in Nederland gebouwde woning bewoont. In dit verband is het wel interessant te weten, hoeveel woningen van die miljoen aan Brabant en Zeeland werden toebedeeld Voor de provincie Noordbrahant be- droeg dit aantal, zoals het Ministerie van Volkshuisvesting ons desgevraagd mede deelde, circa 140.000, dus ongeveer 14 Procent van het landelijke aantal. ra nn deze 140.000 werden ruw genomen 64.000 woningen, al dan niet gesubsidi eerd, gebouwd in opdracht van particu lieren, werden er 56.000 in opdracht van gemeenten en 20.000 door woningbouw verenigingen gerealiseerd. Vanzelfsprekend is de portie van het veel dunner dan Brabant bevolkte Zee land in deze miljoen woningen aanzien- lyk kleiner. Hoewel 4 a 5 procent wel erg weinig klinkt, betekent dit toch il- tyd nog zo'n 28.500 woningen. i idd; aanta* werden er plus-minus ïo.UüO in opdracht van particulieren ge-1 bouwd (gesubsidieerde en niet gesubsi dieerde bijeengenomen), 9000 in opdracht van gemeenten en 4500 door woning bouwverenigingen. Het spreekt voor zich dat het leeuwe deel dezer quantums aan de steden ten deel viel, die tenslotte de meeste woning zoekenden tellen. Een sprekend voorbeeld hiervan is het zich snel uitbreidende Breda. In de periode van 1945 tot sep tember 1962 werden in Breda alleen al 5864 woningwetwoningen gebouwd, 4643 premiewoningen (met rijkssteun en in hoofdzaak in opdracht van particulieren) en 661 ongesubsidieerde woningen. Sa mengeteld levert dit een aantal van 11.173 op. Bovendien waren op de eerste van deze maand nog 1347 woningen in aanbouw, waaronder 112 bijzondere woon eenheden, zoals verzorgingsflats. De gemiddelde aanbouw over geheel Nederland genomen, per kalenderdag m de periode 1945-1962 bedroeg 160. De optimistische prognose van het Mi nisterie van Volkshuisvesting voor 1962- 1973 is maar liefst 250 woningen per ka lenderdag. Wy hopen met de talloze wo ningzoekenden, dat deze hooggestemde verwachtingen van het ministerie be waarheid zullen worden. Dat daarvoor wel enige wijzigingen in het volkshuis vestingsbeleid nodig zullen zijn, lydt overigens geen twijfel. De Kremlin-groten zaten gisteren bij een in een zaal van het oude Tsaren- paleis te Moskou om de herdenking van de Russische revolutie voor de 45e maal te vieren. Geheel links ziet men Kroestjev. Hij luistert naar de redevoering van Alexei Kosygin, die de terugtrekking van de Cubaanse raketten ,,een concessie aan het gezonde verstand" noemde. Hij deed ook een beroep op India en Chi na de grensstrijd zo snel mogelijk te staken. (Zie ook pagina 15). (Telefoto). In het algemeen kan gesteld dat alle facetten van h^t maatschappelijk leven, doordat zij in beide gewesten haast zon der enig wederzijds contact afzonderlijk tot ontwikkeling kwamen, in mindere of meerdere mate uiteenlopen of zelfs to taal verschillen, en als dusdanig de al gemene gecoördineerde uitbouw van het ganse gebied belemmeren. Met het oog op de bevordering van de verdere eco nomische expansie treden evenwel enke le specifieke probleempunten naar voor. 1. De bestaande verkeersverbindingen zijn niet steeds voldoende op elkaar af gestemd, o.m. inzake breedte en wegbe- dekking. In de toekomst zal de noodzaak tot coördinatie van de infrastructurele uitbouw zich nog scherper stellen. In dit verband ware het wenselijk de behoefte aan verbindingen met de geplande indu strieweg op de rechter kanaaloever, als ook met de voorziene baan Antwerpen- Zelzate - Knokke vanuit economisch standpunt te onderzoeken. 2. De mobiliteit van arbeiders over de grens moet bevorderd worden en de kennis van de arbeidsreserve in beide gebieden is belangrijk in verband met hun potentiële ontwikkelingskracht. De globale arbeidersbeweging over de grens heen wordt op een 1.000-tal geraamd. Circa 4/5 hiervan gaan in de richting Oost-Vlaanderen-Zeeland; 1/5 Zeeland- Oost-Vlaanderen. Voor Oost-Vlaanderen wordt in de loop van de volgende 10 jaren in de landbouwsector een uitstoting verwacht van 13.500 personen. De natuurlijke groei van de mannelijke actieve bevol king zou naar raming over dezelfde pe riode ongeveer 10.000 eenheden omvat ten. 3. De industriële watervoorziening vormt eveneens een knelpunt. Vooral omwille van de bodemgesteldheid onder vindt Zeeuwsch-Vlaanderen moeilijkhe den om zijn industrie van het nodige ge- bruikswater te voorzien. De Belgische industrie in het Kanaalgebied kan daar entegen gemakkelijker het nodige water betrekken uit het nabijgelegen' hinter land. Op dit vlak kwam reeds een begin van samenwerking tot stand. 4. Wat het industrieel afvalwater be treft, stelt zich het probleem precies om gekeerd. Inderdaad: in Zeeuwsch-Vlaan deren bestaat een riolering langsheen het Kanaal, wat tussen Gent en Zelzate niet het geval is. Een samenwerking op dit gebied zou voor beide provincies eveneens een belangrijk winstpunt be tekenen. 5. Ook op tal van andere terreinen kunnen verschillen genoteerd worden tussen de sociaal-economische structuur van Zeeland en Oost-Vlaanderen. Ver melden wij slechts de ongelijkvormig heid op onderwijsgebied die beslist niet ten goede komt aan de eenheid van de arbeidsmarkt, de verschillen inzake lo nen en sociale lasten, het uiteenlopend karakter van de regionale beleidsvoe ring e.d.m. De Economicshe Raad voor Oost- Vlaanderen verleent dan ook systema tisch zijn medewerking aan alle con tacten die zich tot doel stellen de grens- belemmeringen op het economisch vlaK j weg te werken. In dit verband kan o.m. vermeld worden: 1) de frequente contacten tussen het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en de E.R.O.V. (Economische Raad voor Oost-Vlaanderen); 2) de Contactcommissie bestaande uit het E.T.I.-Zeeland, de Westvlaamse Ekonomische Raad en de E.R.O.V.; 3) de Benelux Regionale Economische Studiegroep (BRES-Groep) die perio diek de afgevaardigden van de gewes ten, aan de Belgisch-Nederlandse grens gelegen, samenbrengt. Verhoopt mag worden dat deze ver scheidene vormen van samenwerking binnen afzienbare tijd vruchten zullen afwerpen op het praktische vlak." 17 r roert iets in Moskou. De soepele politiek van Kroestjev terzake Cuba heeft weerstanden opgewekt. In het blad van het Rode Leger is een ver bloemde aanval op deze politiek verschenen door een lofzang op Castro, die zo goed het been stijf hield. Kroestjev heeft tegenstoom gebla zen door de oude maarschalk Worosji- lov, die hij aan kant had gezet, thans voor hem in het krijt te laten treden. In de Pravda heeft de 84-jarige maar schalk Kroestjevs vredespolitiek he melhoog geprezen. Al een tijd echter is het Rode Leger bezig met een cam pagne om de militaire kredieten ver hoogd te krijgen. Waartegenover ech ter andere kringen opkomen, omdat ze meer geld willen hebben voor in dustrie en landbouw. Het is de oude tegenstelling „kanonnen of boter", waartussen Kroestjev min of meer be klemd zit. Nu is hij op het ogenblik zeker een man des vredes, zij het dan op zijn manier. Hij houdt meer van heimelijk penetreren dan van open lijk uitdagen. Hoe soepel hij wel kan zijn. heeft de Cuba-crisis getoond. Hij heeft nu de premiers van de satelliet staten op bezoek gehad, om hun stem ming te peilen na de dramatische Cuba-week. Hij wil zich zo sterk mo gelijk dekken tegenover de aanvallen, welke hem te wachten staan. De vraag is nu, of hij het zich veroorloven kan inzake Beriijn ook een soepel stand punt in te nemen. Of zal hij in een benarde binnenlandse positie zich trachten te redden door hier een har dere houding aan te nemen? We zullen het wel spoedig te weten komen, want de Amerikaanse verkie zingen zijn achter de rug. Verkiezin gen. welke Kennedy een meerderheid bezorgden, echter vooral omdat hij zich de laatste weken zo vastberaden heeft getoond. De meerderheid heeft zich echter niet zo duidelijk afgete kend, dat de president voor zijn bin nenlandse politiek steeds op een volg zame meerderheid in het Huis kan rekenen. De democraten uit het zui den, die vaak dwars liggen, kunnen het hem samen met de republikeinen lastig blijven maken. Voor een ferme buitenlandse poli tiek heeft Kennedy echter stevig goed keuring gekregen. Als Kroestjev nu de kwestie-Berlijn definitief wil aanvatten, doet hij dit vanuit een verzwakte positie tegen over een Kennedy, die zich gesteund weet door heel het Amerikaanse volk, zolang hij zich in het essentiële vast beraden toont. Qp een excursie-bijeenkomst van de Limburgse Kamers van Koophan del heeft prof. dr. ir. H. Gelissen ge zinspeeld op een plan om de drie te bouwen waterkrachtcentrales in de Maas te Born, Maasbracht en Linne te combineren met een spaarbekken in de buurt van Epen, dus in het stroom gebied van de Geul. Zo'n bekken zou een spitsvermogen kunnen leveren van 100.000 kilowatt. Zulks zou zelfs te veel kunnen worden voor Limburg alleen. Daarom zag prof. Gelissen al uit naar mogelijkheid van doorleve ring aan Noordbrabant. En waarom dan ook niet aan Belgisch Limburg, zou men er aan kunnen toevoegen. Intussen zijn we nog lang niet zo ver, want het spaarbekken zou twee maal zoveel kosten als de water krachtcentrales, die nu enkel nog in uitvoering komen. Het idee van het spaarbekken mag echter wel onder lijnd. Wij hebben al eerder gewezen op het belang van spaarbekkens in de bovenloop der rivieren met het oog op de mogelijkheid daarmee een re gelmatiger waterstand over alle sei zoenen in de benedenloop te verkrij gen en bovendien om zo een normale zoetwatervoorziening met bevloeiing van boven naar beneden in plaats van door oppompen uit een Deltameer in de hand te werken. Hierbij viel vooral te denken aan spaarbekkens in de bovenstromen van Maas en Rijn in België en Duitsland. Wanneer nu de behoefte aan een regelmatige water voorziening voor de Maas-krachtcen trales ook op het spoor brengt van mogelijkheden van Nederlandse spaar bekkens op hoger gelegen terrein, is dit des te interessanter en gaat het er om ze bij verwezenlijking alzijdig te benutten. 2°als te verwachten was, heeft het proces in Luik opnieuw de golven van emotionaliteit rondom een onge lukkige moeder hoog doen opslaan. De procesvoering wordt door de advo caten ook helemaal in deze richting gestuwd, om de jurv onder druk te zetten van een medelijdende openbare mening. Typerend is dit korte frag ment. Procureur des konings tot een me dicus-getuige: „Gelooft u persoonlijk, dat een dokter ooit het recht heeft een menselijk wezen het leven te bene men?" Verdediger: „Meneer de president, dat is geen vraag van medische aard, dat is een morele kwestie". Oorverdovend applaus van het pu bliek. Hier komt de kern van de zaak bloot. Dc morele kwestie wil het grote pu- bhek opzij zetten, om vrije loop te ge ven aan haar gevoelens. Het weigert zich te verdiepen in de vraag, wat de gevolgen kunnen zijn, als ook maar de kleinste bres geslagen wordt in de op vatting. dat een dokter wel ooit het recht heeft een menselijk wezen het leven te benemen. Dan wordt de weg geopend naar de Nazi-praktijken van het stelselmatig ombrengen van on geneeslijk krankzinnige en andere „on nutte" wezens. Dat er in het Luikse geval verzach tende omstandigheden aanwezig zijn, zal niemand betwisten. Dat men bij de moeder zelfs een ogenblik van ontoe rekenbaarheid wil aannemen, dat is te verdedigen. Maar het principe moet duidelijk ge steld worden. Anders tornt men aan de grondslagen van een christelijke sa menleving. waarin het individu zijn eigen levensrecht heeft ongeacht het „nut", dat die samenleving ervan aai kunnen hebben.

de Stem | 1962 | | pagina 3