bee! N-VAM CUBA-CRISIS WERKTE GEDEELTELIJK DOOR Koning (80) nog actief Zeer over heftig Bondsdagdebat affaire „Der Spiegel 2 Sovjet-Unie staakt ook kernproeven Wellicht „stralingskaart voor gehele bevolking REPUBLIKEINEN HEBBEN ECHTER GOEDE TROEVEN VOOR DE TOEKOMST Nieuwe beproeving in LUCAS (KYP): Waar blijft belasting verlaging? De vlag uit? En lachen dat ze deden! 7 Inderdaad, een puzzel voor iedereen Goed nieuws: slanke-lijn-brood met voldoening DAGBLAD VOOR ZEELAND Edward Kennedy wordt senator Adenauer laakt Wester-suiker voor de afgrond Stralingsdoses noteren j Plaatselijk regen .lierr Augstein 12 ijke kop at zich :ze vlies- u de gegeven. >water wordt uit de grond en neemt dan bodemzouten iet water hard maken. Kan ouw zonder laboratorium iter ontharden? HARD WATER E FABRIEKEN N.V. VAN DER STEEN 'lpMs vin 'de Tros tennen. 102e JAARGANG No. 24126 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Kedactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 8 NOV. 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl- 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Ternenzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraal_41_- telefoon 2893) DEMOCRATISCHE WINST BIJ (Van onze parlementaire redactie) De financiële specialist der KVP-fractie dr. Lucas, heeft gisteravond tijdens de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer gepleit voor een belas tingverlaging nog vóór de komende kamerverkiezingen die het progressie- effect in ons belastingstelsel wat zou kunnen neutraliseren. Dr. Lucas sprak in dit verband van een „aanpassings"-verlaging. De KVP- afgevaardigde meende, dat ook een wer kelijke verlichting, een tariefsverlaging, mogelijk zou zijn. Hij stuurde er echter niet op aan. Prof. Zijlstra wil er niets van weten. Van een dergelijke belasting verlaging voorziet hij overbestedingsge- varen. Met des te meer aandrang werd de „aanpassing" bepleit. Ik ben teleur gesteld, zei dr. Lucas dat van de door dit kabinet beloofde werkelijke belasting verlaging niets gekomen is. De regeringspartijen als geheel konden het moeilijk verwerken, dat prof. Zijl stra, de eerste niet-socialistische minis ter van financiën na 1945 niet voor een werkelijke belastingverlaging heeft ge zorgd. Prof. Zijlstra erkent dit. Hij beroept zich op economische noodzaak. Belas tingverlaging, zo stelt hij, vereist een beleid op langere termijn. Wijzende op de „verontrustende" stijging van de over heidsuitgaven constateerde dr. Lucas, dat ook van de beloofde beperking van de staatsuitgaven in een tijd van hoogcon junctuur niets gekomen is. De kamer was niet geheel gerust op de uitwerking van de maatregelen, waar mee prof. Zijlstra de hoogconjunctuur poogt af te remmen. De investeringen lopen terug, waarschuwde men. Denk aan de na-oorlogse geboortegolf, die nu een plaats op de arbeidsmarkt vraagt, riep dr. Lucas. Bij alle kritiek had men overigens toch wel veel waardering voor prof. Zijlstra. Dr. Lucas prees hem b.v. voor zijn „onverdroten arbeid". VERKIEZINGEN De tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten, waarbij ge stemd moest worden voor de senaat, voor het huis van afgevaardigden (te vergelijken met onze Tweede Kamer) en voor de zetels van ds gouverneurs der staten, hebben een overwinning opgeleverd voor de democratische partij. Men is geneigd om, wanneer het over de demo craten gaat, te spreken van „Kennedy's" partij en dat geldt wel heel in het bijzonder voor de „Election Day" van gisteren, omdat men al gemeen van gevoelen was dat Kennedy's harde Cuba-politiek het prestige van zijn partij zou versterken. Dit is echter in de stembusuit slagen niet op sensationele manier gebleken. Republikeinen en demo craten liggen in Amerika traditioneel altijd in een nek-aan-nck-race en grote verschuivingen doen zich slechts zelden voor. De spanning zit voor het Amerikaanse publiek vooral in de gouverneursverkiezingen. In de staat Californië stond bijvoor beeld oud-kandidaat voor het president schap, Richard Nixon (republikein) te genover de democraat Edmund Brown. De laatste, die sinds 1959 gouverneur van Californië is, won het duel en dit betekent dat Nixon, die geprobeerd had om via het gouverneurschap weer in de politiek terug te komen, knock out is Een ander opmerkelijk verschijnsel deed zich voor in de staat New York, waar de republikeinse gouverneur Nelson D. Rockefeller, zich wist te handhaven te genover de democraat Averell Harri- man. Rockefeller, die wel eens een toe komstige pretendent naar het president schap kan worden, zet hiermee zijn blik semcarrière voort. Wat de congresverkiezingen betreft, hier ging het althans voor de senaat om 39 van de 100 zetels. De senatoren vertegenwoordigen in het congres de staten waaruit zij afkomstig zijn. Elke twee jaar wordt een derde deel van de senatoren vervangen. Het huis van afge vaardigden wordt eens in de twee jaar in zijn geheel herkozen. Interessant was de verkiezing voor de senatoren van Massachusets. Daar stond de jongste broer van president Kennedy, Edward, als democratische kandidaat te genover de republikein Henry 'Cabot Lodge, eveneens een man met een be roemde naam, want zijn vader was vroeger Amerikaans afgevaardigde in de V.N. Kennedy won hier op overtuigen de wijze. Een bekende figuur uit de onverkwik kelijke rassenrelletjes in Little Rock. Or val Faubus, (ook een democraat werd in zijn staat, Arkansas, met over tuigende meerderheid als gouverneur herkozen. Hij had niet eens d© moeite genomen om een verkiezingstournee te De Westduitse minister van Binnen- landse Zaken, Hermann Hoecherl, heeft j gisteren in de Westduitse Bondsdag ver klaard, dat men met het oog op de ernst van de verdenking tegen het tijdschrift „Der Spiegel" wel de hoogste graad van geheimhouding in acht had moeten ne men. Hoecherl antwoordde op vragen van de sociaal-democratische oppositie over de nog onopgehelderde achtergron den van de gerechtelijke actie tegen het blad. organiseren, zo zeker was hij van zijn zaak. In de staat Indiana werden voor het eerst sinds 1930 twee democraten naar de senaat afgevaardigd. Hier was wel degelijk merkbaar dat de Cuba-crisis de democratische partij in de kaart heeft gespeeld. Alhoewel de verkiezingen in de V.S., zoals gezegd, praktisch geen klinkende partijnederlagen of -overwinningen kun nen opleveren, meent de democratische partij toch de vlag te kunnen uitsteken. Sinds 28 jaar is het niet voorgekomen dat zij zo fors konden opmarcheren. Daar staat tegenover dat de republikei nen drie potentiële presidentiële kandi daten op gouverneursposten hebben we ten te krijgen of te houden. Bovendien hebben zij in de zuidelijke staten, waar de democraten altijd vaste voet aan de grond hadden, veel stemmen gewonnen. Oklahoma heeft bijvoorbeeld voor het eerst sinds zijn stichting een republi keinse gouverneur gekregen. Het nieuwe Huis van Afgevaardigden zal bestaan uit 249 democraten en 176 republikeinen (vroeger resp. 263 en 174), met tien zetels nog onbeslist. In de se naat werden gekozen 25 democraten en 14 republikeinen. De democraten zullen vermoedelijk 68 van de 100 zetels gaan bezetten en dat is een winst van vier. De gouverneurszete-ls zijn aldus ver deeld: negentien democraten en dertien republikeinen. Drie zetels zijn nog niet toegewezen. Alhoewel men bij het beoordelen van de uitslagen noodgedwongen allerlei, voor ons vreemde nuances in aanmer king moet nemen, kan samenvattend ge zegd worden dat de democraten hun reeds vaste greep op de Amerikaanse po litiek een weinig hebben kunnen ver stevigen. Op lange termijn gezien be houden de republikeinen echter hun kansen op de leidende rol in de Ameri kaanse politiek. Dit kan pas blijken bij de presidentsverkiezingen van 1964, waarbij nationale belangen prevaleren boven regionale. 55 55 De Amsterdamse gemeenteraad heeft zich uitvoerig beziggehouden met het voortbestaan van de Westersuikerraffi naderij, die onlangs 182 personeelsleden heeft moeten ontslaan en waar nu de werkgelegenheid van nog 800 man op het spel staat. Premier Kroestjev heeft gisteren aangekondigd dat de Russische se rie kernproeven die thans aan de gang is tegen 20 november zal ein digen. „Het is thans voor oost en west een gunstige tijd om het eens te worden over een verbod van atoomproeven", zei hij. Tijdens een marathon van heildronken en praten met westelijke correspondenten tijdens een galareceptie ter gelegenheid van de verjaardag van de revolutie, wees de premier het idee thans een topconfe rentie over die proeven of over welke andere kwestie ook te houden, van de hand. „Daartoe bestaat op het ogenblik geen noodzaak", zei hij. Toen men hem er aan herinnerde dat hij er wel voorstander van was in een boodschap aan de Britse filosoof Bel trand Russell tijdens het hoogtepunt van de Cubaanse crisis, zei de premier te ge loven dat topconferenties nuttig zijn als het om oorlog of vrede gaat. „Maar op het ogenblik is die noodzaak er niet". (Van onze parlementaire redactie) De gezondheidsraad overweegt de in voering van stralingskaarten voor heel de bevolking. Op deze kaarten zij bestaan reeds voor radiologische wer kers zou de stralingsdosis genoteerd moeten worden, die men bij het stijgen der jaren te verwerken krijgt. Minister Veldkamp (Soc. Zaken en Volksgezond heid) die dit gisteren in de Tweede Ka mer meedeelde, verklaarde dat in dit verband niet alleen gedacht wordt aan gevaren, verbonden aan de vreedzame toepassing van kernenergie en de radio-, actieve neerslag bij kernproeven maar ook aan röntgenbestraling. HET K.V.P.-kamerlid mr. Van Rijcke- vorssel is opgenomen in het ooglijders- instituut te Utrecht voor het ondergaan van een operatie aan zijn beide ogen. Hi) zal geruime tijd niet in de kamer aanwezig zijn. EEN LUNCH ter gelegenheid van de 80e verjaardag van de Zweedse koning Gustaaf Adolf, waarvoor 383 parlements leden waren uitgenodigd, dreigt een fiasco te worden. Honderd vijftig parle mentsleden gaven er de voorkeur aan om thuis te blijven. EEN KIND van vijf jaar, een jongetje, is woensdag in een ziekenhuis nabij Helsinki gestorven tengevolge van het slikken van pillen die op een vuilnis hoop lagen. In twee van dergelijke ge vallen konden de artsen de slachtoffer tjes nog op tijd helpen. IN HET KADER van hun staking heb ben zeshonderd Romeinse artsen giste ren een protestmars gehouden. Zij eisen een hervorming van de gezondheidszorg en een verhoging van de pensioenge rechtigde leeftijd tot 65 jaar. Weersverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I.. geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse t Hjk enige regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en oost. Weinig f verandering in temperatuur. t Het Belgisch weerkundig instituut 0 0 verwacht: J Bewolkt tot helder weer met f maximumtemperaturen van 8 tot 13 f graden. 1 Vandaag: zon onder 17.01 uur. Maan J op 15.58 uur. t Morgen: zon op 7.48 uur. Maan onder 0 0 3.53 uur. 0 55 Er heerste een gespannen sfeer. Aan de regeringstafel zaten ook bondskanse lier Adenauer en de minister van Bui tenlandse Zaken, Gerhard Schroeder. Toen de voorzitter van de Bondsdag meedeelde dat de minister van Justitie, Stammbe-rger, wegens ziekte hierbij niet aanwezig kon zijn, klonken uit de hoek van de sociaal-democraten luide protest- kreten op. Minister Hoecherl legde er de nadruk op dat hij alles in het werk had gesteld om de regeringen van de deelstaten tij dig op de hoogte te stellen van de voor genomen actie tegen „De-r Spiegel". Hij zei voorts, dat het ministerie van Justitie noch het federale openbaar mi nisterie in Karlsruhe de arrestatie of uit levering van de in Spanje vertoevende plaatsvervangend hoofdredacteur van „Der Spiegel", Conrad Ahlers, had ge last. Ook Interpol was niet ingescha keld. Andersluidende Spaanse lezingen noemde Hoecherl onjuist. De Bondsdagleden raakten in grote opwinding toen Adenauer onverwachts het woord vroeg, nadat de S.P.D.-afge vaardigde Ritzel namens zijn fractie verklaard had, dat staatsburgers niet al leen tegen landverraad maar ook tegen willekeur moeten worden beschermd. Toen de bondskanselier wilde ant woorden, gingen zijn woorden verloren in het tumult van de sociaal-democra ten. Nadat de voorzitter een dringend beroep op hen had gedaan om de orde te bewaren en de kanselier te laten uit spreken, sprak Adenauer zijn dank uit aan degenen die de actie togen het blad hadden ondernomen. Hij protesteerde tegen de stelling van de S.P.D. dat open baar ministerie en recherche niet in de geest van een rechtsstaat hadden gehan deld. Adenauer verzocht alle partijen en ..het Duitse volk", niet uit het oog te verliezen dat in dit geval zeer waar schijnlijk landverraad was gepleegd. Geen censuur Minister Hoecherl wees vervolgens de beschuldiging van de hand, als zou een nummer van „Der Spiegel" bij het door zoeken van de redactiebureaus in de nacht van 26 op 27 oktober gecensureerd z;Jn- De, rechter van instructie had slechts laten nagaan of de drukproeven nog belastend materiaal inhielden. On der gejoel van de oppositie bracht hij hulde aan het optreden van de politie. De lokalen en de apparatuur van het kantoor van „Der Spiegel" zijn beslist niet in beslag genomen, zo zei hij voorts, maar de gebruikmaking ervan was tij delijk beperkt. Het nummer van 10 ok tober kon volgens hem moeilijk alsnog m beslag worden genomen omdat het grootste gedeelte van de oplage de deur al uit was. (In dit nummer verscheen het gewraakte artikel over de NAVO- oefening „Fallex 62"). De minister deelde mee, dat een on- t derzoek zou worden ingesteld om na te gaan of in toekomstige gevallen niet nog krachtiger zou moeten worden ingegre pen. Nadat het er eerst naar had uitgezien dat het debat pas vandaag zou worden voortgezet, bleek later dat de meerder heid van de (regerende) christen-demo craten en de gehele oppositie ervoor was om woensdagmiddag opnieuw bijeen te komen. Minister Hoecherl verklaarde toen, te betwijfelen of scènes als zich in de Bondsdag voordeden, in Engeland of de Verenigde Staten mogelijk zouden zijn. „Der Spiegel" heeft jarenlang de eer van onschuldige mensen met voeten ge treden, zo zei hij, en zich wendend tot de oppositie, vervolgde hij: „Ik heb nog nooit gehoord dat u zich om de eer van deze mensen hebt bekommerd". Het daarop volgende tumult onder de oppo sitie nam zo'n omvang aan dat de voor zitter dreigde de vergadering te sluiten. In het verdere verloop van de zitting merkte dr. Adenauer op, dat in verschei dene bladen de indruk was gewekt als zou bij de actie tegen „Der Spiegel" van Gestapo-methoden gebruik zijn gemaakt. Dit ontkende hij heftig. Met betrekking tot de arrestatie van Ahlers tijdens diens vakantie in Spanje, zei Adenauer er zich niet óver op te winden of deze nu in Malaga of in Ham burg werd gearresteerd. „Ahlers trof het ongelukkig". Wie is Augstein? „En wie is wel de uitgever, meneer Augstein?", vroeg Adenauer zich ver volgens af. „Hij verdient aan landver raad en aan de hetze tegen de rege ringscoalitie". De bondskanselier voeg de hieraan toe dat mensen, die zich op „Der Spiegel" abonneren of inlichtingen aan dit blad verstrekken, niet zeer hoog, in zijn achting staan aangeschreven. De liberale afgevaardigde Doering verweet hierop Adenauer een oordeel over Augstein en diens redacteuren te hebben uitgesproken, voordat zij behoor lijk waren berecht. Doering zei het zijn plicht te achten niet alleen zijn vriend, doch in het bijzonder de staatsburger Augstein in bescherming te nemen tegen de bewering van de bondskanselier, dat Augstein aan landverraad verdient. On der luide bijval van de zijde van de so cialisten en vrije democraten voegde Doering de bondskanselier toe: „U heeft hier als eerste een oordeel geveld". De socialistische afgevaardigde Adolf Arndt maakte vervolgens onder gelach van de bondsdagleden de bondskanselier erop attent, dat ook het Duitse leger tot nu toe in „Der Spiegel" heeft gead verteerd. Hoe kan liet ook ander?, als je f 1000,lieht gewonnen en op zo'11 gezellig»' wijze. c/i Elke vrijdag in het Dagblad De Stem Uit ge-zondheidsoogpunt is het ge wenst, zei hij, het aantal röntgenbestra- lingen zoveel mogelijk te beperken. Een en ander kwam ter sprake bij de behandeling van de kernenergiewet. Dit wetsontwerp beoogt stralingsgevaren bij de toepassing - van kernenergie „zoveel mogelijk" te beperken. Het werd z.h.s. door de kamer goedgekeurd. Dr. Veldkamp vertelde de kamer, dat het kernenergie werk hier en in onze nabuurlanden tot dusverre geen stra- j lingsgevaar heeft opgeleverd. Wel is ook hier het ongeluk geregistreerd dat in 1957 in Engeland met een bedrijfsreac- i tor is gebeurd. Daaruit blijkt intussen wel, dat het werk in kernenergiecentra-1 les altijd gevaarlijk blijft. Dr. Veldkamp sprak dan ook steeds van het „zoveel mogelijk" voorkomen van stralingsgeva- ren. Deze behoeven overigens niet steeds tot misvormingen bij het nageslacht te leiden. Een besmetting met ioniserende stralen uit zich vooral als beide ouders besmet zijn meer in onvrucht baarheid of als er kinderen ter wereld komen in minder weerstand en kortere levensduur. Wij moeten vooral aan de toekomstige generaties denken, waar schuwde de bewindsman, doen we dat niet dan voeren we een politiek van biologische inflatie. 's Ministers opmerkingen op dit punt lieten nog allerlei vragen open. De kamer liet ze rusten. Men had in meerderheid meer belangstelling voor de technisch-economische kant van de kernenergie dan het volks gezondheidsaspect. Bovendien zat kamervoorzitter Kortenhorst het be handelingstempo op te jagen. Plannen Minister De Pous (Ec. Zaken) ver wachtte dat de kernenergie pas in de periode 19701980 tegen kolen, olie en aardgas zal kunnen concurreren. Maar ook dan nog zal er, zo voorspelde de bewindsman, voor de kolen en olie een belangrijke rol op de energiemarkt zijn weggele-gd. Ir. Posthumus (P.v.d.A.). die in dit verband de toekomst der Lim burgse mijnen ter sprake had gebracht, werd voor nadere inlichting terzake echter verwezen naar het nog komende debat over de begrotingen van Econo mische Zaken en de Staatsmijnen. Op 11 november a.s. zal koning Gustaf VI Adolf van Zweden zijn 80e verjaar dag vieren. Ter gelegenheid van deze verjaardag publiceren wij een foto van de koning tijdens een van de vele vorstelijke verplichtingen aange naam en minder aangenaam die hij dagelijks te vervullen heeft. Een prettige verplichting was de opening van een nieuwe golfbaandie de vorst door het spelen van een partij officieel in gebruik stelde. (Advertenties) Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan. Heerlijk knappend bros Finnbrod wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Smaakt voortreffe lijk met boter en normaal beleg. Finn brod is krokantbrood, volgens een uniek procédé 'van binnen uit' diepdoorbak- ken. Daarom blijft het altijd kersvers. Koop vandaag nog een pak. U kunt kiezen wit of bruin. Heerlijk ontbijt, gezonde lunch! Finnbrod hoort bij elke brood maaltijd. H. C. J. A. baron van Lamsweerde, me de-hoofdredacteur van de Tijd-Maasbode, is door Z.H. de Paus benoemd tot com mandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote. Kort geleden vierde baron van Lamsweerde zijn 40-jarig journalistenju- bileum. Tarrasahet Spaanse industriestadje dat tijdens de overstromingen van enige weken geleden zwaar getroffen werd, is thans opnieuw het toneel van ernstige overstromingen Er vallen geen doden te betreuren, maar de .van de evacuatie in het centrum van\ schade is zeer groot; zo zijn van diverse I Tarrasa. De mensen maken gebruik textielfabrieken de machines, die juist Ivan over de straat gespannen touwen' waren vernieuwd na de vorige ramp. om zich in het snel stromende water opnieuw verloren gegaan. Een beeld] staande te houden. Tijdelijk 20 ct korting op groot pak! De prijs isHV f2.20

de Stem | 1962 | | pagina 1