Psychiater: „Suzanne Vandeput volledig toerekeningsvatbaar" Helgoland,paradijs voor kooplustigen Zoavo blijft zorgenkind van Amerika Tsjoe En Lai„Laat beide partijen terugtrekken Dr. Weerts is mikpunt van beledigende opmerkingen Smokkelbende opgerold Haastige prins Bernhard vloog terug per vrachtvliegtuig Internationals gemakkelijker DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 FOTOGRAFEN EN PUBLIEK MISDROEGEN ZICH Twee partijen Sensatiezucht Kroonprinses in record-hit le Warm hart Eenmalige uitkering overheidspersoneel Communisten in India opgepakt PAKISTAN EN SI AM ZIJN IIEEL BOOS Man ch ic weken dood in woning le Amsterdam Rollcrdamse politie wekte inbreker Timmerman van de 7e etage gevallen VLAGGE-TNCÏDENT IN HOLLANDIA Geen accijnzen - geen auto's Strafeis nog onbekend Twee neven vermoordden debiel nichtje Tipgever ij voor deur van C.B.H. BEURS VAN AMSTERDAM DRS. DEN UYL UIT DE TWEEDE KAMER De sfeer in en om de Luikse rechtszaal, waar een Hof van Assisen tracht uit te maken of het „schuldig" moet worden uitgesproken over het hoofd van de ver dachten in het zogenaamde „Softenon-proees", doet een beetje denken aan publieke terechtstellingen in vroeger eeuwen. Het publiek leeft op een zodanige manier met het proces mee, dat de president van het hof zich soms niet eens verstaanbaar kan maken. Fotografen en cineasten trachten, zelfs op momenten in het proces waarop een weldenkend mens zich schreiend zou willen afkeren, pakkende opnamen te maken. Een menselijk drama is massavoer geworden. Aangezien het „Softenon-proces" op de jury-rechtspraak berust, zullen de gezworenen zich moeten uitspreken over het „schuldig" of „onschuldig" van de verdachten. De gezworenen zullen moei te hebben onpartijdig te blijven en al leen te letten op de feiten. Immers in Luik hebben zich de laatste tijd twee partijen gevormd die als gold het de paarderennen hun eigen favorieten hebben. De favorieten tegen wil en dank zijn enerzijds de verdachten, anderzijds dr. Weerts, de directeur van de kraam kliniek, die weigerde de kleine Corin- ne te doden. Emotionele overwegingen voeren daarbij de boventoon. Dr. Weerts is het mikpunt van anonieme telefoon tjes, waarin men hem de grofste scheld woorden toevoegt of hem bedreigt om dat hij in mei van dit jaar weigerde de mismaakte Corinne te doden en pro beerde te voorkomen dat anderen het zouden doen. Het enige feit dat aan de reeds vóór het proces bekende is toegevoegd, en dat voor de jury van hot hoogste belang is, werd tijdens de zitting van dinsdag be kend. Toen bleek uit de verklaringen van een non, die werden bevestigd door een medicus, dat de kleine Corinne behalve dat bij haar de armpjes ontbraken, nog een afwijking had waardoor bij de moe der de stellige overtuiging kon worden gewekt: het kind heeft geen levenskan Verder levert het proces, en dat was ook gisteren het geval, uitsluitend gege vens op die de sensatiezucht ten goede komen. Men tracht op de gezichten van de hoofdpersonen in het drama af te le zen wat er in hun zielen omgaat en bij na triomfantelijk meldt men elkaar dat deze of gene der verdachten zit te hui len. Gisteren werd de echtgenote van de arts Casters, die het slaapmiddel voor schreef dat Corinne deed sterven, ver hoord. Zij beschreef de zware innerlijke strijd die haar man had moeten voeren. Dr. Casters houdt veel van kinderen, zo bleek uit de verklaringen van zijn vrouw. Een hele tijd liep hij in het huis rond, steunend: „Wat ga ik doen? Mijn Gods, het is verschrikkelijk". Aangezien mevrouw Casters op dit punt van haar relaas begon te huilen, flitsten de fotolampen op. Maar ook dokter Casters was zijn gevoelens niet meester en probeerde zijn tranen achter zijn handen te verbergen. Een fotograaf drong direct naar dit nieuwsfeit toe, doch werd door de president scherp te rechtgewezen en de zaal uitgezet. bliek zich zo krachtig, dat de president de zaal liet ontruimen. Er kwam een arts voor de balie, die verklaarde: „In dien ik alleen op de hoogte zou zijn ge weest van de doodsoorzaak van Corin ne, dan zou ik „natuurlijke dood" heb ben vermeld". Deze arts, dr. Erpin, had opdracht ge kregen om ten huize van het gezin Van deput de doodsoorzaak van de baby vast te stellen. De vader vertelde hem dat zijn vrouw het kindje had vergif- .tigd. Dr. Erpin had daarna geruime tijd geaarzeld eer hij het overlijdensce-rtifi- caat afgaf. „Waarom aarzelde u zolang?", vroeg de president. „Omdat ik, toen ik de toestand van het kind zag, het niet de rol van een arts vond om een gerechtelijke actie te doen beginnen". Na een collega te heb ben geraadpleegd vermeldde dr. Erpin „gewelddadige dood" als oorzaak van Corinnes overlijden. Bij dr. Erpins verklaring dat hij „na tuurlijke dood" zou hebben vermeld, als hij de enige zou zijn geweest die de wa re doodsoorzaak kende, begon het pu bliek luid te applaudisseren en met de voeten te trappelen. „Het is hier geen theater", riep één der raadsheren uit. Daarna werd de zaal ontruimd. Gelukkig had het publiek, voordat dit gebeurde, nog kunnen zien hoe de moe der van Suzanne van der Putten in stro men tranen vertelde hoezeer de familie leed onder het noodlot dat Suzanne ge troffen had. Kort voor half vijf werd het publiek weer toegelaten. Het drong onstuimig en vol verwachting naar binnen, doch slechts om te vernemen dat de zitting de volgende dag zou worden voortgezet. Toen vormde zich een haag van belang stellenden op de binnenplaats van het gebouw waar het hof zitting houdt. De rijkswacht verdreef het publiek, waar op de menigte buiten het gebouw post vatte om zijn kampioenen met applaus en bravo-geroep te kunnen begroeten, toen zij in de gevangenisauto voo.rbij kwamen In een klaarblijkelijk commentaar op het Softenon-proces in Luik heeft radio Vaticana gezegd dat „De liefde van een moeder die doodt, verdacht is". „Het is onmogelijk de subjectieve dwaasheid te begrijpen van een moeder die doodt. Het is onmogelijk haar daad te rechtvaardigen. Het is absurd om die daad te rangschikken in de categorie van de liefde Objectief, moreel, wekt zo'n daad het vermoeden van ego isme. Het is een daad van opstand tegen de natuurwet, tegen de wet van God God die liefde is, aldus de Vaticaanse radio. Prinses Beatrix heeft gisterenmorgen bezoeken gebracht aan het orthopedisch kinderziekenhuis in Bombay en aan het Tata-instituut voor sociale studiën, waarna zij de lunch gebruikte ten huize van de Nederlandse consul-general de heer J. van der Gaag. Het lag in de be doeling van *te prinses om 's middags in Bombay wat te gaan winkelen en daarna, als er tenminste tijd voor over bleef, nog even te gaan zwemmen. Wat de temperatuur betreft worden er op het ogenblik in Bombay en om geving records gebroken. In oktober is het daar gewoonlijk nog vrij warm, doch in november zijn de temperaturen aan zienlijk lager. Dinsdag werd echter een temperatuur van veertig graden Celsius gemeten. Nog dit jaar (als 't even kan zelfs nog deze maand) zal het gehele over heidspersoneel een eenmalige uitkering van 26.4 pet. van het maandsalaris ontvangen. Het minimum bedraagt f 135,- voor volwassenen. Het Centraal Bureau voor de statis tiek heeft berekend dat het gemiddel de loonstijgingspercentage over 1962 6,5. pet. heeft bedragen, waardoor voor de ambtenaren een achterstand ont stond van 2.5 pet. De gemiddelde in gangsdatum van de contracten lag ech ter niet op 1 januari doch medio janu ari. Daarom dient men aldus de rege ring over 1962 de ambtenaren nog een uitkering te verstrekken van 2.2 pet. Deze achterstand wordt berekend vol gens de formule 12 x 2.2 pet. is 26.4 pet. van een maandsalaris. Men zal bij de berekening uitgaan van het salaris over november 1962. Vervolgens kwamen er getuigen aan de beurt, die dokter Casters van nabij kenden. Zonder uitzondering beschreven zij de arts als een man met een uiterst warm hart, een dokter die door ieder een werd bemind. Een psychiater van de Luikse univer siteit oordeelde, dat voor dokter Casters en evenzeer voor de vader van Corinne ..enigszins verzachtende omstandigheden konden gelden". Dokter Casters was zelf kort voordat het drama plaatsvond, in behandeling geweest voor een mentale depressie. De echtgenoot van Suzanne Vandeput vertoonde zich aan de psy chiaters als een man met weinig energie. De beslissingen bij hem thuis werden genomen door Suzanne, haar zuster en haar moeder. Hij placht zich daar steeds bij neer te leggen. Suzanne Vandeput werd beschreven als „opgewekt, ietwat emotioneel en met geldingsdrang". Volgens de psychiater, prof. Divry, kan zij volledig verantwoordelijk wor den gesteld voor haar daden en dit gold evenzeer voor haar moeder en haar zus ter. In de middagzitting weerde het pu- De Chinese premier Tsjoe En Lai heeft opnieuw een beroep gedaan op premier Nehroe van India om onder handelingen over het Chinees-Indische grensconflict te beginnen. Hij dringt er op aan dat geen der partijen zich de houding van een over winnaar moet aanmatigen, ongeacht het Verloop van de botsingen. De Chinese premier stelde terugtrekking voor van beide partijen, zodat een gedemilitari seerde zone ontstaat. Als India zou instemmen zouden func tionarissen van beide partijen kunnen onderhandelen over aangelegenheden die te maken hebben met de gedemili tariseerde zone en een wapenstilstand. De twee premiers zouden dan bespre kingen kunnen voeren om te trachten „een vriendschappelijke oplossing" van de grenskwestie te bereiken, aldus Tsjoe En Lai. Volgens Tsjoe was de toestand van voor 8 september onrechtvaardig. Deze zou niet. hersteld moeten worden. Hij beschuldigde India ervan van 1961 af in de westelijke sector de grens met ge weld veranderd te hebben. India had grote stukken Chinees gebied oostelijk van de 1959-grens bezet en meer dan 40 militaire steunpunten gevestigd. Tsjoe zei tenslotte, dat China geens zins de twee grootste Aziatische landen de degens wil zien kruisen in verband met de geschillen tussen hen. terwijl zij beide tegenover „de grote vijand, het imperialisme" staan In het gebied van Bombay en Thana zijn 17 leden van de Indische communis tische partij gearresteerd op grond van de bepalingen in verband met de nood toestand. In New Delhi is woensdag één van de leiders van de pro-Chinese groepering in de Indische communistische partij gear resteerd. Intussen hebben de leden van de com munistische fractie van het parlement laten weten dat zij ieder een maand sa laris zullen afstaan voor het nationale verdedigingsfonds van India.. Premier Nehroe heoft woensdag op een bijeenkomst van de parlementsfrac- tie van zijn congrespartij verklaard dat Krisjna Menon nu ook is afgetreden als minister van Defensieproduktie. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat Turkije geen wapens aan India zal verstrekken, waarom dit land had gevraagd. De Turkse regering is door de knieën gegaan, nadat de regering van Pakistan zijn ontstemming op dit punt kenbaar had gemaakt. Op verzoek van een broer hebben gisteravond twee politie-agenten zich met geweld toegang verschaft tot. een perceel in de Burg, Roellstraat in Am sterdam, waar zij de bewoner, de 42- jarige A. Kusters, dood aantroffen. De broer had zich ongerust gemaakt om dat hij sedert enige weken aan de wo ning geen gehoor had gekregen. Een arts stelde vast dat de heer Kusters ongeveer drie weken geleden aan een hartverlamming moet zijn overleden. De politie van het bureau Charlois »n Rotterdam kreeg gistermorgen in al le vroegte een telefoontje van eer ner veuze filiaalhouder, die niet gedempte stem zijn ongerustheid uitsprak over het feit dat hij een slapende man ach ter zijn toonbank had aangetroffen. ,,Of de politie hem maar wakker wil de maken." Twee rechercheurs speelden „wekker" en namen de dromer mee naar het bu reau, waar hij met slaperige stem be kende te hebben ingebroken. De buit was maar magertjes geweest. „Voor 30 cent kun je je slaap niet missen," dacht de man en hij had zich na het nuttigen van een glaasje bier achter de toonbank te rusten gelegd. Op het bureau gaf hij toe verder nog schuldig te zijn geweest aan een twee tal inbraken, één bij een banketbak ker op Katendrccht en één in het Zwaanhals. In beide gevallen had hij tachtig gulden buitgemaakt. Bij de banketbakker stal hij in de nacht van 27 op 28 oktober uit de portefeuille be halve het. geld ook nog een rijbewijs. Dat voncï hij, achteraf, wel wat sneu voor de bakker en daarom stopte hij het rijbewijs maar in een brievenbus, met de aantekening „Wil voortaan be ter op je spullen letten. Bedankt voor het geld. Had het hard nodig." De verdachte, de 18-jarige C.S uit Rotterdam, werd in bewaring gesteld. De militaire steun, die India op liet ogenblik uit liet westen ont vangt voor zijn strijd tegen com munistisch China heeft onder de rechtstreeks met het westen ver honden landen van Zuidoost- Azië de mening versterkt, dat neutralisme per slot van reke ning toch voordeliger is dan een hondgenootschap met het wes ten. Vooral Pakistan is bijzonder verbitterd over de hulp aan In dia. vooral die van Amerika, maar ook in andere Zoavo-lan- den pruttelen vijandschapjes te gen hondgenoten die de Zuidoost- Aziatische verdragsorganisatie weer eens in moeilijkheden bren gen. Waarnemers in New York zijn van mening, dat de Zoavo wel zal blijven bestaan, maar dat het er op het ogen blik minder dan ooit op lijkt, dat deze pendant van de Navo nog eens zal uit groeien tot de inspirerende tegenhanger van het communisme in zuid Oost-Azië die Amerika. Engeland, Frankrijk, Pa kistan. Siam. de Philippijnen, Austra lië en Nicuw-Zeeland voor ogen stond, toen zij de Zoavo acht jaar geleden oprichtten. t Bij het verrichten van werkzaamheden aan het in aanbouw zijnde zusterhuis van de vrije universiteit aan de Amstel- veenseweg in Amsterdam is gisteren morgen de 54-jarige timmerman P. P. de Leeuw door onbekende oorzaak van de 7e etage gevallen. De man werd naar het Wilhelm inagasthuis overgebracht waar de dood werd geconstateerd. Pakistans ergernis over de Ameri kaanse hulp kwam onlangs duidelijk tot uiting, toen de Pakistaanse minis ter van buitenlandse zaken. Mohammed Ali, die in New York de algemene ver gadering van de Verenigde Naties bij woont, wegbleef van een lunch, die zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk, de vertegenwoordigers van de Zoavo aanbood. Waarnemers legden dit wegblijven terstond uit als een protest tegen de Amerikaanse politiek cn van Pakistaanse zijde werd deze uitleg niet tegengesproken. Dit protest kreeg te meer gewicht, omdat president Ajoeb Khan van Pakistan twee dagen tevoren in New York was en daar een onder houd had met zijn minister van buiten landse zaken. Duidelijker nog dan Pakistan heeft Siam zich gekeerd tegen wat het ziet als verontachtzaming door Amerika van zijn openlijke bondgenoten. De Siamese minister van buitenlandse zaken hield kort geleden een vrijftioedige rede in de Verenigde Naties, waarin de ver ontwaardiging van zijn regering over de militaire steun die Amerika Cam bodja onlangs verleende, duidelijk tot uiting kwam. De minister. Thanat Kho- ®aiJ. zei openlijk, dat Siam veel aan trekkelijks ziet in het neutralisme. Ook is bekend geworden dat de Siamees 1 ote Sarasm van plan is zijn functie van secretaris-generaal van de Zoavo neer te leggen. Officieel is echter ver-j klaard. dat dit plan geen verband houdt met de huidige zienswijze van de Sia mese regering. Zowel in Pakistan als in Siam worden de stemmen luider, die verkondigen dat het beter zou zijn met communistisch China tot bilaterale overeenkomsten te zien te komen in plaats van te ver trouwen op een bondgenootschap met het Westen. Volgens diplomatieke waar nemers in New York is deze tendens echter niet zo sterk, dat een spoedig uittreden van een der twee landen te verwachten is. Positiever is de houding die de Phi lippijnen tegenover de Zoavo aanne men. De Philippijnse vice-president Em manuel Pelaez heeft minister Rusk on langs verzekerd, dat de Zoavo in stand dient te worden gehouden, zolang de communistische dreiging blijft bestaan. Een belangrijk argument is voor de Philippijnen, dat het Zoavo-verdrag Amerika in staat stelt in geval van nood onmiddellijk troepen naar een lidstaat te sturen, zoals tijdens het hoogtepunt van de crisis in Laos gebeurde. Maar ook de Philippijnen hebben hun ergernissen met bondgenoten, met na me Engeland in verband met de Phi lippijnse aanspraken op Noord-Borneo. Zij hebben Engeland drie keer verzocht om onderhandelingen over deze zaak. Engeland heeft telkens afwijzend ge reageerd en deze „Britse hoogmoed" heeft de liefde in de Philippijnen voor bondgenootschappelijke verhoudingen niet vergroot. Zestig Indonesiërs, die dinsdag op het vliegveld van Hollandia, Sentani, aan kwamen, hebben daar enige uren moeten wachten op vervoer naar Hollandia om dat zij weigerden de rit te maken in de voor hen gereedstaande autobus waarop een Papoea-vlaggetje wapperde. De Pa poea-chauffeur van de bus weigerde na een verzoek van de Indonesiërs het vlag getje van zijn bus te verwijderen, waar na hoge V.N.-autoriteiten er aan te pas moesten komen om de Indonesiërs ten slotte met een andere bus rfaar de stad te brengen. Onder de Indonesiërs was de waarnemend vertegenwoordiger van de Indonesische regering in Hollandia, de heer Max Maramis. Op de vroegere gouvernements-auto- bussen staan als regel kleine Papoea vlaggetjes. De V.N. hebben officieel be kendgemaakt dat de cholera-epidemie in het gebied rond Kokonau thans zeven tien mensenlevens heeft gekost. In het ziekenhuis van Kokonau liggen 46 Pa poea's die door de cholera zijn aange tast. Ook op het Noordzee-eiland Hel goland is het herfst geworden. Aan alle huizen hangen kleine witte bordjes met de woorden „Kamers te huur" en in de smalle propere straatjes ziet men nog slechts een enkele toerist lopen. Alleen als er een schip uit Hamburg of van een der andere Noordzee-eilanden aan komt dan is 't op Helgoland opeens weer zo druk als op eén kermis. In de uren tussen aankomst en vertrek van het schip is het op het eiland een en al bedrijvigheid. Helgoland is nl. een winkelpara dijs bij uitstek. De souvenirhan- del beleeft hier een ongekende bloei en iedere winkel is hier een goudmijn. Op Helgoland bestaan geen douane rechten en aan dit feit dankt dit op zichzelf rustig aandoende eilandje zijn onweerstaanbare aantrekkingskracht In de etalages van de betegelde winkel straten liggen specialiteiten uit vele landen tegen zeer lage prijzen uitgestald en verleiden dc haastige bezoeker tot ijverig winkelen. Cognac en parfums uit Frankrijk, wollen plaids on versna peringen uit Nederland, zijde en bor duurwerk uit China. Japanse kimono's, Amerikaanse sigaretten en vooral accijnsvrije Schotse whisky, dragen er toe bij. dat Helgoland momenteel het meest bezochte Westduitse eiland is. Steeds als er een schip met toeristen voor anker gaat herhaalt zich hetzelfde schouwspel. Honderden mensen ver dringen zich in de winkels en kopen sta pels gekleurde prentbriefkaarten, zij be studeren prijskaartjes en douanevoor schriften. die aan alle winkels zijn op gehangen. De bezoekers keren dan na enkele uren weer aan boord terug met volle boodschappentassen en met grote pakketten. Zij, die daar nog tijd voor vonden hebben dan ook nog' snel in een der talrijke restaurants de beroemde Helgolandse kreeft gegeten. Want Hel goland en kreeft horen bij elkaar, zoals Parijs en uipnsoep. Ook bewondert men de wederopbouw van dit kleine oord. Dit kleine eiland, dat in 1952 werd herschapen in de moderne, romantische en idyl lische plek. zoals die zich nu aan ons presenteert, heeft een verleden achter de rug. dat even hard en kleurrijk is als de rotsen waarop het is gebouwd- Na de laatste wereldoorlog werd het Winkelen op Helgoland is een boeiende en geldbesparende bezigheid. De pas sagiers van elk schip dat het eiland aandoet, maken er dan ook gretig gebruik van. roodzandstenen eiland, dat nauwelijks een vierkante kilometer groot is, als bommenafwerpplaats gebruikt en zo doende totaal verwoest. Nu staan er de kleine, bontgeschilderde vissershuisjes, de in moderne stijl gebouwde hotels en restaurants, die met hun grijze daken en sneeuwwitte, met bloemen omkrans te vensters en balkons de indruk wekken, dat alles uit een spelgoedkast gehaald, met waterverf beschilderd en volgens een bepaald voorbeeld opgebouwd is. Er wonen 1800 Helgolanders en eenzelf de aantal vakantiegangers bevolkt er in de zomermaanden het strand en de stra ten van het eens aan Denemarken, la ter aan Engeland en sinds 1890 aan West-Duitsland behorende eiland. Daar bij komen dan nog van heinde en ver de grote groep- en dagjesmensen. Eén boot uit Hamburg brengt in de zomer reeds dagelijks 1700 gasten naar Helgoland. Neen, de eilandbewoners behoeven niet zuinig te leven. De vroegere schuil plaats van de zeerover Claus Störtebc- ker en zijn trawanten is een badplaats geworden waar het leven bruist, waar het geld rolt en waar alles nieuw, schoon en comfortabel is en waar de bezoeker nooit opgeschrikt wordt door het lawaai van auto's, want die zyn op heel Helgoland niet te vinden. De Amsterdamse kinderrechter mr. J. Kist presideerde gisteren de meervou dige kamer, waar de zaak behandeld werd tegen de gebroeders Dirk en Jan B. uit Huizen, 14 en 15 jaar oud. Zij hadden met voorbedachten rade hun zevenjarig nichtje Klaziena, dat zwakzinnig was, vermoord. De eis werd na de besloten zitting niet bekend gemaakt. Mogelijk dat dit heden geschiedt. Het is echter niet uitgesloten dat dit pas bij het vonnis zal gebeuren Dirk cn Jan zijn meermalen met de politie in aanraking geweest. Beiden ont vluchtten al eens uit een opvoedings tehuis. Uit wraak voor hun vermoeden dat Klazientje haar neefjes bij de politie zou „verraden" in verband met een door hen gepleegde diefstal, hebben zij het meisje in koelen bloede vermoord. Zij maakten een babbeltje met het meisje, boden het wat snoepjes aan en troonden het mee naar een wei. Daar brachten zij het kind om het leven.Pas na 'n grootscheepse en intensieve speur actie. waaraan honderden militairen, po litiemensen en speurhonden deelnamen, werd het lijkje door soldaten gevonden. Dit alles gebeurde vorig jaar oktober. Voor hun berechting hebben de jon gens een tijd in observatiehuizen door gebracht. Dirk wist toen te ontsnappen maar werd een etmaal later aangehou den. Tweeëntwintig leden van een goed ge organiseerde Turkse smokkelaarsbende moeten zich voor het kantongerecht van Skoplje (Zuid-Slavië) verantwoorden, op grond van de beschuldiging, gedurende twee jaar op grote schaal goud en Zwit serse precisie-uurwerken naar Zuid-Sla vië te hebben gesmokkeld. De bende verkreeg het goud uit West- Duitsland, Zwitserland en Lybië en ver kocht het aan Zuidslaven, die op het punt stonden naar Turkije te emigreren. Slechts 22 leden van de uitgebreide bende hebben hun strafregister horen op lezen, maar in de loop van deze maand zullen ook de andere bendeleden in ver schillende rechtszalen terecht moeten staan. De bende was verdeeld in twee groe pen. De ene opereerde vanuit Skoplje, de andere vanuit Zagreb. De contactman tussen de beide groepen was de muezzin (man die, staand op een toren van de moskee, met trompetsignalen de moham medaanse gebeden aankondigt) van Skoplje. Door onvoorzichtige uitlatingen van de ze man die gewend was hoog van de toren te blazen, is de politie op het spoor van de smokkelaars gebracht. DE VARKENSMARKT in Nederland vertoont, aldus het produktschap voor ve-e en vlees, een bevredigend beeld. De prijzen voor varkensvlees zijn opgelopen van f 2.15 tot f 2.28. (Verleden jaar f 1.99). Vier maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie te Amsterdam ge- eist tegen de ex-portier van het Centraal Bureau voor Huisvesting in Amsterdam de 48-jarige J. K. W. S. uit Purmerend, die gedurende bijna anderhalf jaar van twee meubelverkopers giften heeft aan genomen omdat hij ze inlichtingen had verstrekt over mensen, die pas een zgn. bezichtigingskaart hadden teruggestuurd. „Een zakelijk trucje" noemden beide zakenlieden deze door de officier van Justitie als omkoping gekwalificeerde tipgeverij, die de portier ongeveer f 450 opleverde. De zakenlieden hoorden res pectievelijk drie maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk en een boete van f 1000 tegen zich eisen. De omkoping kwam in mei aan het licht en op de ju bileumdag van de portier werd hij aan gehouden. „Het moge dan een zakelijk trucje zijn geweest, maar het resultaat was toch maar dat er maanden lang roddel praatjes de ronde hebben gedaan, dat er bij het C.B.H. wel iets te versieren was", zei de officier van Justitie. De meubelhandelaar heeft het meest aan deze affaire- verdiend. (Advertentie) Prins Bernhard, die dinsdag in Lon den aan een diner van het World Wild life heeft aangezeten, is in de afgelo pen nacht in een vrachtvliegtuig van de K.L.M. naar Schiphol teruggekeerd. De koninklijke Friendship, waarmee hij 's ochtends naar Londen was vertrok ken, had n.l. een lekke band en er was geen reserveband op het vliegveld aan wezig. Na het diner kwam de prins kort voor middernacht op Londen Airport aan, waar hij tot de ontdekking kwam, dat zijn eigen machine onklaar was. Aangezien hij een persoonlijke afspraak voor de volgende ochtend op Soestdijk had. wilde hij per se nog naar Neder land terug, maar het laatste lijnvlieg- tuig naar Amsterdam was allang ver trokken. Goede raad was ditmaal goed koop. Öm half een vertrok immers het dagelijkse (of liever nachtelijke) vracht vliegtuig van de K.L.M. naar Schiphol, een tweemotorige Dakota. De prins snelde naar het K.L.M.-kan toor en vroeg of men een plaatsje voor hem had. „Hoewel het niet gebruike lijk is om passagiers, zeker geen ko ninklijke, in een vrachtvliegtuig te ver voeren," aldus zei gisteren vormelijk een vertegenwoordiger van de K.L.M.- persdienst, „was de K..L.M, natuurlijk zeer gaarne bereid daarop ditmaal een uitzondering te maken. De prins wilde zo snel mogelijk naar Nederland terug en wilde daartoe de eerste de beste mogelijkheid benutten." Men liet de prins naast gezagvoerder L.P. van de Broek plaats nemen in de toch lege stoel van de telegrafist «te genwoordig vliegen er geen telegrafis ten meer mee, want de piloten zelf onderhouden het contact met de ver keerstoren) en zette in het nachtelijk duister koers naar Schiphol. De prins nam onderweg genoegen met het ge- jringe comfort en met de minimale ser vice aan boord van vrachtvliegtuigen, die hoogstens bestaat uit koffie uit de „tin", zoals dat in vliegtechnische vak termen heet, en een boterham uit het vuistje. Om kwart voor drie daalde de Dako ta op Schiphol. Het is niet bekend hoe de prins de reis heeft voortgezet. Drs. J. M. den Uyl heeft verklaard dat zijn benoeming tot wethouder voor publieke werken in Amsterdam zal be tekenen dat hij zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. aan het einde van de zittingsperiode zal neerleggen. Tevens zal de heer den Uyl. zijn functie als directeur van de Wiardi Beekman Stichting beëindigen. De stemming voor de internationale waarden is gisterenmiddag bij de opening gemakkelijker geweest ten opzichte van het vorige slotniveau. Het Damrak moest min of meer op eigen kompas varen, om dat Wall Street eergisteren, wegens de verkiezingen aldaar, gesloten bleef. Met grote belangstelling werden in Amster dam de uitslagen van genoemde verkie zingen gevolgd. Nu het vrijwel vast staat, dat de democraten de overwinning zul len behalen, was men op de Europese beurzen wat gereserveerd. Men vreest namelijk regeringsmaatregelen ten na dele van de maatschappijen. Volkomen in overeenstemming met de verwachtin gen was de handel in alle hoeken van de hoofdfondsen zeer klein. Gedurende de verdere beursduur kwamen geen koersfluctuaties van enige betekenis meer voor. In de scheepvaarthoek ging bitter wei nig om. In de staatsfondsenhoek werden de 4% procent leningen kennelijk ge steund in verband met de inschrijving van gisteren op 65 min. 4*4 procent obligaties KLM, tegen 99'2 procent met de regerings-garantie. Niettegenstaande dat de belangstelling voor genoemde le ning matig was, is de beurs van mening dat de lening er wel in zal gaan. In de lokale afdelingen waren de or ders zeer dun gezaaid. 6-11 7-11 Necl. '59 4' 99% 99% Ned. *61 4» 4 99 U 99% Ned. '47 3% 91{2 91% Ned. grootboek 1946 92'4 92 AKU 347% 346% Hoogovens 491 492% Philips 133.10 132,35 Unilever 126,90 127,20 Kon. Olie 142.70 142,20 HAL 116 116 Scheepvaartunie 120 119% Amst. Bank 362 360 Ned. Han delmij. 327 326% Lucas Bols 787 787 Drie Hoefijzers 350 353 Mach. Breda 175 175 Zeeuwse confectie 315 Bijenkorf 7.93 795 Simons Emb.f. en houth. Van Gelders papier 2451'2 243 Heineken 4?5 427 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 369 370 Kon. Zout 705 706 Nijverdal - Ten Cate 205! 2 206 De Schelde 232 229% Scholten Foxhol 700 691 Thomassen en Drijver 673 '2 670 Van Vlissingen Katoen 309 300 Vredestein 333 335 Zwanenberg Organon 777 790 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 348—349: Kon. Olie 141.50—148.80 gl; Philips 131.30—134.00 gl; Unilever 126.00129.80; Hoogovens 488500 gl.

de Stem | 1962 | | pagina 15