VoorzitterHurkmanspleit voor financieringsmaatschappij BEATRIJS BRENGT UDEZE WEEK: BEATRIJS TRAITAL De betoverde kabouters Concilie kan in totaal wel twee jaar duren Joe, de circusjongen Wijsje Een brief uil de bus Najaar Drie vriendjes Bondsvergadering Kath. Middenstandsbond Radar peilt hartdefect r AVONTUUR Liesje en. de tovenaar DRIE DIEVEN RAADSEL TREURIGE MOPJE „Het midden- en kleinbedrijf in de EEG" Aangereden verkeers- brigadiertje overleden 15-jarige steekt 11-jarige met stilettomes Volgend schema over de Kerk Sergeant, die Hirosjima meemaaktewerd kartuizer-monnik DUIDELIJK MERKBAAR? TRAITAL TRAITAL O SHAMPOO VAN EN VOOR ONZE TIENERS (op Brandend Zand) KOEIENGESCHIEDENIS DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 NOVEMBER 1962 Op de Bondsvergadering van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond (N.R.K.M.)gisteren te Amsterdam gehouden, heeft de voorzitter van deze bond, de heer J. B. A. Hurkmans, gewezen op het belang voor de middenstand zich voor te bereiden op de ver wezenlijking van de Euromarkt. Het thema van het tweedaags congres, dat de Katholieke Mid denstandsbond te Amsterdam houdt is: „Het midden- en klein bedrijf in de E.E.G." De Nederlandse middenstand houdt vast aan zijn eis, dat in de Nederlandse delegatie in het Economisch en Sociaal Comité van de E.E.G.. een vertegenwoor diger van het midden- en kleinbedrijf dient te worden opgenomen, zoals trou wens door minister De Pous (met ingang van 1964) is toegelegd. Plus-punten voor middenstand Sprekende over de massa-produktie, gevolgd door massa-distributie, betoog de de heer Hurkmans, dat het wezen van de detailhandel juist de klein handel is. Het ambacht vervaardigt niet primair het massa-produkt, dat geme chaniseerd en geautomatiseerd tot stand komt. Dat zijn dus plus-punten voor het midden, en kleinbedrijf, dat echter ook gebukt gaat onder een tekort aan perso neel en zwaardere loonkosten. Met nadruk betoogde de voorzitter, dat de middenstand zich kan verzekeren van wapens, die te vaak alleen aan het grootbedrijf worden toegedacht. Hij memoreerde in dit verband de samenwerking van midden- en klein bedrijven in het kader van de Euro- markt. ,,waar het grootbedrijf niet aan kan tippen: textielinkoopcom- binaties van de middenstand met 50.000 aangesloten bedrijven vormen de sterkste detailhandelsmacht op deze markt. Alleen al De Spar, Végé, Centra en Vivo, die in heel Europa met Nederland als belangrijkste ba kermat opereren, hebben in de E.E-G. tezamen 75.000 aangesloten middenstandsbedrijven, in heel Eu ropa 112.000"- Financierings maatschappij De heer Hurkmans ging ook nader in op de factoren, die buiten de eigenlijke distributie liggen, die de grootbedrijven in hun expansie begunstigen. ,,Die liggen op het terrein van de pla nologie, bedryfspandenbouw en de finan ciering, of zo u wilt: de macht van het kapitaal." Daarom, aldus de voorzitter, ziet de middenstand met zorg hoe het grootbedrijf bij voorbaat beslag legt op grond en gebouwen voor nieuwe vesti- gingspunten. In zijn rede tot het congres benadruk te spreker, dat de middenstandsbond al drie jaar bezig is om een financierings maatschappij voor het midden. en klein bedrijf te realiseren. „Mogen wij van de overheid niet vragen om actief mee te zoeken naar een oplossing van dit levensprobleem voor de middenstand. Vooral indien de realisering naar onze mening af hankelijk is van de houding van de overheid, die zich garant zou moeten stellen voor de kredieten van deze financieringsmaatschappij Van de middenstand wordt dynamiek ge vraagd, wij vragen dit ook van de overheid in deze kwestie", aldus de heer Hurkmans. „Actief in K.V.P Wijzend op het feit, dat er slechts wei nig ruimte zal zijn voor loonsverhoging, meende spreker, dat da" ook de omzet ten van de middenstand niet zo sterk zullen stijeen als in de laatste jaren het geval is geweest. In de arbeidsintensieve bedrijven waartoe het merendeel van het midden- en kleinbedrijf behoort zal een zware strijd om het behoud van het marktaandeel geleverd moeten wor den. Een spoedige beslissing van de re gering over het SER-advies inzake een noodzakelijke differentiatie van de loon politiek in de diverse bedrijfstakken in dit verband zou door de N.R.K.M- op prijs worden gesteld. Vertrouwen in het beleid van mi nister Veldkamp en een oproep tot de leden om als lid van de politieke partij „waarvan wij als middenstan der het meest verwachten, nl- de K.V.P." mee te werken aan een zo goed mogelijke vertegenwoordiging van het midden- en kleinbedrijf in de K.V.P.-fractie van de Tweede Ka mer, waren andere punten, die de heer Hurkmans naar voren bracht. Nieuwe statuten en ledenwerving ko men binnen zeer afzienbare tijd aan de orde. Gistermorgen is in het ziekenhuis St.- Joannes de Deo in Haarlem de tienjarige Hans van de Bogaard overleden, het ver- keersbrigadiertje dat de dag daarvoor op de rijksstraatweg in Haarlem-noord bezig een aantal kinderen over de weg te lood sen en daarbij werd aangereden door een autobus. 55 Om onregelmatigheden van het menselijk hart te kunnen bepalen heeft een Japanse medische vorser een mi nuscuul radar apparaatje ontworpen, dat via een ader in de bovenarm bij het hart terechtkomt, van waaruit het dan röntgenstralen of radiogolven met hoge frekwentie uitzendt, zodat er een duidelijk beeld kan worden ge vormd van het binnenste van het hart. Dr. Ogi, die verbonden is aan de chirurgische afdeling van de universi teit van Tokio, heeft blijkens de proe ven die hij op honden heeft genomen ontdekt, dat golven die door een ge scheurd deel van de wand tussen de twee kamers van het hart gaan meer tijd nodig hebben dan die langs ge zonde organen. Door deze methode kan wanneer een defect in de wand tussen de kamers wordt geconstateerd, onmiddellijk chi rurgisch loorden ingegrepen. In de Jacob van Lennepstraat in Am sterdam heeft de 15-jarige H. H. gister avond omstreeks zeven uur de 11-jarige Jan Wijnberg met een stilettomes ge stoken. Het slachtoffer liep een steek wond in de rechterzij op en is ter ver pleging in het Wilhelminagasthuis op genomen. Later op de avond heeft de kinderpolitie de messesteker aangehou den. De knaap, die door de Jac. van Len nepstraat wandelde, maakte zich nogal boos toen hij door een jongen meende te zijn uitgescholden. Hij rende op hem af, trok het stilettomes en stak in het wil de weg in de richting van de plaaggeest- Hij raakte evenwel de 11-jarige jongen, die in zijn gezelschap was. (Advertentie) 55 55 (Advertentie) ZOLANG DE RAVEN Eén blik op de Engelse kroonjuwelen. HOE HET VERDER GING Nederlands meisje helpt Franse wezen. TUSSENBALANS VAN EEN NIEUW LAND Bij het 20-jarig bestaan van de Noord-Oost Polder. MET DE POSTKOETS OP DE KLEINE SMALLE BINNENWEGEN Om er mensen en dingen te ontdekken, die men vanaf de grote weg niet ziet. EN NOG ZOVEEL ANDERE GEZELLIGE VERHALEN. Elke week vele mode- en knippatronen: schoonheids- en doktersrubriekhuishou delijke voorlichting, recep ten, kinderverzorging: ro mantische verhalen en reportages. VERWEN U MET. „Het tweede Vaticaanse concilie zal, naar het zich laat aanzien, zeker twee of drie jaren duren. De debatten zullen vrij zyn en blyven: het presidium wenst vooralsnog de Concilievaders geen an dere beperkingen in hun meningsuiting op te leggen dan de 10 minuten-spreek- tyd, welke door het regolamcnto worden geadviseerd". Dit heeft een gezagdragend lid van het Conciliesecretariaat in een onderhoud meegedelld. Met deze beslissing zijn dus de voor stellen van kardinaal Suenens, aartsbis schop van Mechelen, die beperking van het aantal sprekers tot 50 per onderwerp namens een aantal concilievaders had voorgesteld, voorlopig van de hand ge wezen. Als alternatief had de kardinaal één spreker namens een groep, nationaal of regionaal, voorgeslagen, waarbij de spreektijd dan toch tot tien minuten be perkt zou blijven. De zegsman van het conciliesecretari aat verklaarde ten aanzien van het on derhavige onderwerp van discussies, de liturgische vernieuwing, dat secretariaat en presidium er rekening mee houden, dat de beraadslagingen tussen 15 en 20 november ten einde zullen lopen. Of daarna nog een nieuw thema in behandeling kan worden genomen kon hij niet met zekerheid zeggen. Mocht dit wel het geval zijn, dan zou dit hoogst waarschijnlijk de constitutie over de bronnen van de openbaring zijn; één van de zeven onderwerpen van de theologi sche commissie. Het is algemeen bekend, dat de cen trale commissie ook op dit onderwerp een aantal aanmerkingen gehad heeft. De bisschoppen bezitten sinds 15 augus tus de tekst van dit schema. Het is zeker dat van verschillende zijden tegenover het presidium de wens geuit is om zo spoedig mogelijk te beginnen met het schema over de Kerk. Daar dit schema echter zelfs nog niet in druk verschenen is, bestaat weinig kans, dat het terstond na de liturgie in behandeling kan wor den genomen. In verband hiermee is het opvallend hoe vele theologen, onder wie de meest vooraanstaande Franse, Duitse, Belgische en Nederlandse, zich op dit ogenblik met het thema „de Kerk" bezighouden. Daar zij de adviseurs van hun nationale epis copaten en ook van alle Concilievaders zijn, wijst hun studie er op, dat brede kringen van het Concilie een grote be langstelling aan de dag leggen voor het schema de Kerk. Vaststaat bovendien, dat in brede kringen bezorgdheid be staat over de visie op de Kerk. welke aan het schema van de theologische com missie ten grondslag ligt. Over een stu die van de bronnen der openbaring bin nen de verschillende nationale bisschop penconferenties hoort men echter niet spreken. (Advertentie) Leroy Lehman, een voormalige onder officier by de Amerikaanse luchtmacht en een der bemanningsleden van de b-29- bommenwerpcr, waaruit een atoombom op Hirosjima werd geworpen, leeft in een kartuizer klooster in zuid-Italië. Volgens het blad doen alle monniken van het klooster mee aan ..een soort komnlot om een nog jonge en krachtige monnik voor de buitenwereld te be schermen". De voormalige sergeant, die op 6 augustus 1945 getuige was van het af werpen van de eerste atoombom op Hirosjima, heeft de naam Antonio aan genomen toen hij kartuizer-monnik werd. Na een kort verblijf in een kloos ter in Spanje, waaraan een einde kwam toen het nieuws over zijn aanwezigheid in het klooster in nabijgelegen dorpen doordrong, verhuisde vader Antonio naar het klooster in Serra San Bruna in Calabria, de zuidelijkste streek van het Italiaanse schiereiland. Réken maar! Met één oog opslag ontdekt uw omgeving of u door uw haar heen raakt of dat „flintertjes" uw kraag ontsieren. Volg dit doeltreffend, deskundig advies: tegen roos tegen vet haar en haaruitval Naenkelebehandelingen met Traital shampoo ziet u al resultaat en verdwijnt uw zorgelijke trek voor een op gewekte lach 't Is duidelijk merkbaar! Probeer het maar EEN PRODUKI VAN L'OREAL DE PARIS Mary, Mariandel en Roosje Hadden een heel klein doosje Om paddestoelen in te doen. We waren al een heel eind in de wei Toen we kwamen in de wei van Bral Marijke zei: V eet je dat al? Ik ben heel goede vrinden met Bral. Roosje zei: Zullen we dan maar paddestoelen zoeken, ook daar? Mag het wel? vroeg Mariandel Mogen of niet: we gaan in de wei Toen Roosje zei: Daar staat die dikke vent van Bral! Hij plofte haast uit elkaar van woede toen hy zag dat wy liepen in de wei en dat Roos dat zei. We zagen dat de vent naar ons toe kwam na-van-nant dat hij dik was kon hy hard lopen harder dan wij zouden hopen! Hij had ons bijna ingehaald Maar wy sprongen in een droge sloot. Hij kon ons niet vinden. Hy keek nog eens goed rond Toen hij ons niet zag op de grond ging hij terug naar huis En wij hadden pret voor tien Omdat hy ons niet had gezien. Mariandel van Hoven Mary Removie Roosje Heyens Boschkapelle Een paar honderd jaar geleden woonde er in het dorpje Iedereen-te- vreden een tovenaar. Hij was een goede man. Iedereen kwam altijd naar hem toe om raad te vragen. Op zekere dag kwam er een klein meisje naar hem toe. Ze vroeg hem of hij haar geen leuker gezichtje kon ge ven. Wat een dom meisje dacht de tovenaar, maar hij zei er niets van tegen haar en omdat hij iedereen te vreden wilde zien deed hij het maar. Het meisje ging er met een heel leuk en knap gezichtje weg. Alle men sen vinden me nu vast wel aardig en de jongens zullen we nu wel niet meer met rust laten, zo dacht die domme Liesje. In het begin leek dat ook wel zo hoor, maar later dachten de mensen bij zichzelf: wat een on tevreden meisje is dat zeg. Ook Lies- je zelf merkte dit op; eerst was ze er erg boos om maar later zag ze toch wel in aat ze fout was. Ze ging terug naar de tovenaar en vroeg hem of hij haar weer tevreden wilde ma ken. Dat deed hij natuurlijk graag. Na een poosje hoord;- hij, dat Liesje het liefste en tevreden meisje was geworden van heel het dorp. J. N. de Hoogh v.d. Spiegelstraat 19 Breda Eric Kint Gravenstraat 106 - Clinge Er waren eens drie dieven, die gin gen eens naar de winkel in de stad. Daar woonde de groenteboer. En daar stalen ze heerlijke appeltjes. En toen kwamen zij nog een meis je van 4 jaar tegen en ze vroegen: „Ga je mee?" „Nee", zei het meisje. „Ik moet van moe om boodschappen". En het meis je liep hard weg Maar de dieven liepen haar na. Eindelijk hadden ze het meisje. „Je moet mee", zeiden ze. Vlug reden ze met de auto naar het bos. Maar de moeder werd erg bang. En de andere dag ging ze haar zoeken. Maar s middags had ze niets gevonden. En ging naar de politie. Die gingen dade lijk zoeken. En tegen de avond von den ze haar eindelijk terug. Anneke Kroes Bierkaaistraat 17 - Hulst Corrie van Kuyck Pastoor Oomenlaan 11 Prinsenbeek Joe was de zoon van de baas van een héél groot circus, circus „Kroon" genaamd. Hij was zo oud als jullie nu en kon goed paard rijden. Als de knechten de beesten voederden hielp hij altijd mee. Ze woonden met heel veel circus- kig was hij weer vlug hersteld. Maar artiesten bij elkaar, zoals: clowns. kunstemakers, slangenbezweerders en ^usDOE HET MAAR NIET!! nog veel meer, te veel om op te noe- Marijke en Treesje Pinxteren Grauwe Poldervoetpad 4 Etten Aan het strand van mooi Havanna lag een dikke negerin En zo lag zij daat te zonnen met haar handen op haar kin. Refrein: Brandend zand en een verloren land en een leven vol gevaar Brandend zand berooft je bijna van 't verstand en dat alles komt door haar. Maar toen kwam een vette bromvlieg en die heeft haar toen gepikt En de dikke negerin heeft wel dertig keer gesnikt: Refrein: I Zij was woedend en toen deed ze wel het slimste wat zij kon doen In haar vreselijke woede greep ze vlug naar een oude schoen. Refrein: Toen de bromvlieg naderbij kwam heeft ze er vlug naar geslaan En de bromvlieg is gaan slapen en is nooit meer opgestaan. Refrein: Thijs de Roy Balicndijk 27 - Breda Als er een vrachtwagen, die 4 me ter en 5 cm hoog is, onder een brug doorrijdt, die 4 meter hoog is, hoe moet hij er dan ondei door? Oplossing: •uadoj uap3| Saaj uapueq ufiz laoui fin Carla de Witti De koe staat treurig in de wei Het kalfje staat er even treurig bij Ik zal zeggen wat er is gebeurd Dan weet je waarom de koe zo treurt Haar staart heeft een beet gehad Van een wilde kat Dat doet nu erge pijn Je begrijpt, dat is niet zo fijn. Daar komt de boer al aan Het werk is gedaan De koe staat nog steeds treurig aan de sloot En huilt zich bijna dood. De volgende morgen ligt de koe dood in de wei En 't kalfje huilt erbij Dit is het droevig einde van het vers: „De Koe" Die vroeger altijd vrolijk zei: „boe boe" Godelive Hoppenbrouwers St. Bavostraat 82 Rosbergen. men. Zo trokken zij van stad tot stad en van land tot land. Joe, was wel een klein beetje een opschepper, want als hij ging paardrijden dan kwamen alle kinderen uit de buurt kijken, dan ging hij fier rechtop zitten alsof hij wilde zeggen: „Maak dat je weg komt of ik laat een tijger los. IK ben de zoon van de baas!" Een van zijn beste vriendjes was Johnny, zijn manege-paard met wie hij ook dikwijls optrad in de grote, grote circustent. Hij verzorgde zijn mooi paard goed, als hij het had ge borsteld blonk het zo, alsof ze het met zwarte lak bespoten hadden! Dan kun je ook wel begrijpen, dat nij trots op zijn paard was, jij zou ook blij zijn met zo'n mooi paard. Eens op een keer dat ze weer moesten op treden, had Joe zijn paard mooi ver sierd met aller]e; kleurige wimpels. Op de maat van de muziek begon Johnny feestelijk naar binnen te dan sen. Direct kwam er een langdurig applaus. Maar dat applaus duurde niet lang, want luister maar eens naar wat er gebeurde Joe had alles veel te vlug gedaan en zo kwam het dat een wimpel om Johnny's nek niet goed vast zat Joe zat juist weer zo fier op zijn paard toen opeens de wimpel er af vloog en terecht kwam: midden in Johnny's oog! Het arme dier had zich verschrokken; het ren de weg, struikelde, stond weer op en rende in de richting van de tri bune op en gaf enkele mensen een trap!! De knechten hadden hem on dertussen in een ijzeren kooi gelokt en brachten hem zo naar de stallen om hem daar wat te kalmeren. On dertussen was de ziekenauto al ge waarschuwd en werden een paar men. sen ingeladen en Joe, hij had een schedelbasisfractuur en daar ben ie een paar maanden mee zoet!! Geluk- George Luyten Breda Ludwig van Waes, Boulevard 13 - IJzendijke De pastoor wandelt, brevier-biddend uit de kerk naar huis. Op een straat hoek bij een bakkerij ziet hij een jongen staan, die aandachtig de kren ten uit een krentenbrood peutert en oppeuzelt. Mag jij van je moeder zo maar de krenten wegpikken' vraagt de pas- tooi* aan het knaapje. De jongen bekijkt de pastoor van onder tot boven en zegt: Ten eerste ben ik niet katholiek. Ten tweede hebf u daar niets mee te maken. Ten derde moest ik van mijn moe der een gewoon brood halen. Jackie Segers Oude Kerkstraat 23 - Made BESTE OOM JAN EN TANTE THEA, Een paar weken geleden heb ik een „voorstel" gelezen van een der lezeressen van DE KLEINE STEM. Vorige week stond er al een zieke in. Ik dacht bij me eigen; Ik kan ook wel een brief naar u sturen, want mijn neefje Loek van de Leur is al een paar maanden verlamd. Hij kan niet lopen, want de verlam ming heerst tot zijn middel. Hij zou graag wat post van de lezers en lezeressen van DE KLEINE STEM ontvangen. Als u a.u.b. in een van bladen voor de jeugd wilt zetten: Loek van de Leur wordt 15 decem ber 11 jaar. Hij moet zyn verjaardag voor het eerst in het revalidatie centrum doorbrengen. Hij zou graag wat kaarten met honden erop of speldjes van allerlei soorten ontvan gen. Sturen jullie ze a.u.b. naar my? Mijn adres is: Eric van Steen, Dillenburgstraat 105 Breda - Ginneken. Grapje Toen Mozes in z(jn badkuip dag En om zich heen slechts zeep- l (sop zag. J Dacht hy: nu nog myn ogen (dicht En niemand weet waar Mozes (ligt. Jacky Boomaars 't Is herfst, de lucht is wat donker en zwaar en Moeder Natuur maakt zich zoetjesaan klaar om de winter weer te beginnen. 't Is wat huiverig binnen en buiten niet koud kom. ik loop er tóch even uit De lanen zyn nu van purper en goud als de wind komt gaan de blaadjes dollen. Weet je, ik voel me nu net de bruid of het meisje uit 't sprookje „Vrouw Holle". Goud, goud om myn hoofd en de regen belooft: na de winter komt tóch weer het voorjaar! L. Wisse Bieberglaan II - Breda Wim, Jaap en Piet. Ze zijn heei knap, want ze zitten al op school. Piet is acht jaar. Wim is zes jaar en Jaap is vijf jaar. Dus ze zitten allemaal op school. Thuis zijn ze héél stout Op een dag was er wat heel ergs gebeurd. Ze kwamen uit school en ze hadden afgesproken, dat ze in de sloot gingen vissen; in de sloot bij de vier eiken. En Wim kwam thuis, die moent het. En Jaap die mocht het ook. En Piet die mocht het ook. En daar gaan ze naar de sloot. „Ik ga met het net vis sen", zegt Piet. Piet bukt en bukt zich. Plons, daar ligt Piet in het water. Wim en Jaap gaan vlug naar Piet z'n moeder toe. Ze vertellen alles aan Piet z'n moeder. De va der van Piet heeft alles gehoord Hij loopt heel vlug naar de sloot toe. Daar ligt Piet in de sloot. Vader ziet hem liggen. Vader pakt Piet bij de hand en samen gaan ze naar huis toe. Moeder zegt: „Het is gelukkig goed afgelopen". En Wim en Jaap hebben ook wat verdiend. En ze krijgen ieder een gulden. Dat hebben ze dan ook echt verdiend hè. En samen gaan ze naar huis toe. René Luyten, Breda. Er waren eens 'n duizend kleine kaboutertjes, die heel gelukkig in een mooi paleis ivoonden, dat midden in een groot bos stond Alles ging goed en ze hoefden nergens bang voor te zijn. Maar op zekere dag gebeurde het ergste dat je je voor kunt stellen. De kabouters kregen een brief en als je die zou openmaken en de brief zou aanraken zou je direct in een muis verande ren. De kabouters die nooit een brief kregen keken verbaasd op. Zij zagen er niets bijzonders aan. Maar ja, ze wilden ivel eens zien wat er in stond. De koning maakte de enveloppe open en pakte de brief in zijn handen, maar meteen veranderde hij in een muis. Maar het was ook nog een be smettelijke muis En nu zul je denken wat in die brief stond. Helemaal niets, niets, maar ook niets. Maar nou weet je nóg iets niet en dat nog veel belangrijker is: het adres ja, van wie kwam die brief? Nou die brief kwam van de heks Pokuspas. Die muisjes wisten niet -vat ze moesten doen Maar dat kwam de heks hen nog vertellen Daar kwam ze net aan en ze lachte heel vals ha, ha, ha, ha, ha De muisjes keken bang naar de heks die met haar bezemsteel naar hen toekwam. De heks zei: als een van jullie in de val komt en van kaas eet, worden jullie weer gewoon. Toen ging ze weer weg. Nou, zei de koning, we zullen maar naar de buurman gaan en zeggen dat hij een val met kaas moet zetten. Ze gingen er direct naar toe. Toen ze eraan kwamen begonnen ze te piepen maar de buurman verstond er niets van, want wie kan muizen verstaan? Maar hij dacht: Wacht ik zet een val op en als ze er dan in zijn, dan gooi ik ze in een emmer water. Hij zette een val met spek, dat ruiken ze goed, dacht hij. Maar hij had het mis, de muisjes wilden geen spek, maar wel kaas. Toen hij de volgende dag de val ging halen, zat er niets in. Zijn vrouw zei dat zij spek niet lusten maar alleen kaas; je moet er ook kaas in doen. Dat deed de man. Voor de middag zette hij de val al klaar en na de middag zat er al een in; Toen de man het kopje eruit haalde toerden de muisjes weer gewoon. De kabouters bogen diep voor hun buurman, maar deze kon tot zijn ver bazing niets zeggen, tegelijkertijd niet zijn vrouw. Maar de kabouters zeiden: dank u wel buurman. Toen zei de buurman daar begrijp ik niets van, vertel me eens wat is er gebeurd. Toen begon de kabouterkoning te vertellen. De buurman en zijn vrouw luisterden met aandacht. Toen ze klaar waren gingen ze naar de fee (Dat is de baas van alle heksen) om daar alles te vertellen; deze luisterde met open mond. Maar ze zei: dat is een schandaal! En ze liet heks Pokuspas in de ge vangenis zetten en nam alles af waarmee je kunt toveren en gaf dat aan de kabouters. Die bedank ten de fee. En gingen blij naar huis, daar leefden zij nog lang en gelukkig zonder dat er nog maar iets gebeurde. Gerard Leenders Vogelzang, 10 jaar Peter Jonkheym Rapenburg 134, Vogelwaarde

de Stem | 1962 | | pagina 9