Kennedy: streven naar nieuw moratorium Poolse graven gedeeltelijk naar ereveld Baroniestad typiste RKOPER Vrouw van plotseling A. Mikojan gestorven Grensconflictbreekijzer tussen Peking en Moskou Ondergrondse proeven in Nevada gaan echter door Protesten uit Brabant en Zeeland niet weggepraat De stenen dominee fsleider (Nog) geen Sovjet-reactie d bureau voor organisatie Ginneken N.V. Rest N.Y. I belang- moegen rk kunt ar eens nsen in ordering t is ook DAGBLAD VOOR ZEELAND MENSELIJKE TRAGEDIE IN HARDE POLITIEK BREDA'S BURGEMEESTER BESLIST: j Weinig verandering Monnerville beklaagt zich Adenauer over de Spiegelaffaire Persvrijheid is niet in geding Vier studenten weggestuurd Kroestjev doet weer beroep op Mao Tse Toeng Geheimzinnige inbraak in gemeentehuis te Vlijmen Luikse kindermoord komt vandaag voor Visserlui door oplettendheid van vrouw gered Geliefden over de grens gezet HONDSDOLHEID IN NIEUWER-AMSTEL AVRO-TROIKA IN DE MAAK OVERHEMDEN Peek&Cloppenburg ïdustrie, te Breda ctie reeds hebben bekleed .eermaker met leider of or- hiervoor in aanmerking, volgens prestatie. onder no. G 45147 van dit TILBURG cretariaat zal worden belast erk van een van de afdelin- ULO-diploma vaardigheid in typen. ersing van de Nederlandse n brieven met inlichtingen aring en voorzien van een n worden ingestuurd onder instaand adres. [IDDELGROOT WINKELBE- •rsoneel voor de afdelingen: :NUIZEN - WASMACHINES SHELLBUTAGAS-HOOFD- •en ervaring in genoemde kdiploma verwarming strekt tg. 35 jaar. :en prettige werkkring met tzichten en een prima aan- te richten aan DORDRECHT En voor flink werk voor MANNELIJKE EN. Koffie tijdens het tis suikerwerk. Vrij Er is een premievrij paarregeling. andse fabrieken van sterk. En de pro logs. Doen! 102e JAARGANG No. 24123 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: K H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland agWaP MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2S9jD V.S. STAKEN KERNPROEVEN In de grimmige politiek rond Cuba kwam gisteren een menselijk ele ment, toen bekend werd dat de echtgenote van de Russische vice- premier, Anastas Mikojan, die mo menteel op Cuba verblijft, was overleden. De zoon van Mikojan, die deel uitmaakte van de Rus sische missie, is naar Moskou te ruggekeerd om de begrafenis van zijn moeder bij te wonen. Mikojan sr. wilde de besprekingen met Castro c.s., die moeten leiden tot een afkoeling van de crisis, nu in het bijzonder tussen Cuba en Moskou, voortzetten. UNO-secretaris-generaal Oe Thant heeft bevestigd, dat hij het Inter nationale Rode Kruis wil inscha kelen in het plan om de Cubaanse kwestie op te lossen. Het Rode Kruis, dat nog niet met Oe Thants verzoek om medewerking heeft in gestemd, zou in het bijzonder wor- den gebruikt bij de controle op schepen die naar Cuba varen. Uit luchtverkenningen is gebleken dat de raketbasissen op Cuba in snel tempo worden afgebroken. Volgens uitgeweken Cubanen zijn er echter ook ondergrondse basis sen aanwezig. De Russische schepen die het moordtuig uit Cuba weg moeten halen hebben tien dagen nodig om in Havanna te komen. De blokkade is nog van kracht. Er nemen nu zelfs ook Argentijnse vliegtuigen aan deel. Na een vergadering van de Ame rikaanse defensieraad, onder voor zitterschap van president Kennedy, is gisteravond gezegd dat een uit eindelijke overeenkomst over Cuba slechts mogelijk zal zijn, als er ter plaatse een onderzoek kan worden ingesteld om uit te maken of de basissen inderdaad zijn ver dwenen. De reeks Amerikaanse kernproeven op grote hoogte, boven het ei land Johnston in de Stille Oceaan, is afgesloten. De Verenigde Staaten zullen geen kernproeven in de dampkring meer nemen. Dat maak te president Kennedy gisteren in een speciale boodschap bekend. Dit gebeurde nadat zondagmorgen op een hoogte van ongeveer veertig ki lometer de negende kernbom tot ontploffing was gebracht. Dat was de negende, en naar blijkt dus de laatste, in de lopende reeks. De bom werd zoals gebruikelijk om hoog gebracht door een raket. De ne gende en laatste proef was geen specta culaire de bom had een kracht van minder dan 20.000 ton tnt. De lichtflits van de exploisie kon tot in Honoloeloe, 1200 km van Johnston worden waarge nomen. De boodschap van Kennedy, waarin hij het einde van de kernproeven in de dampkring aankondigde, bevat een zinsnede die zou kunnen wijzen op de mogelijkheid van een nieuw moratori um. De Amerikaanse president zei namelijk te hopen dat er in de komen de maanden met de Sovjet-Unie een (Van onze verslaggever) Vandaag zal de Oorlogsgravenstichting op het Bredase stadhuis een besluit van burgemeester dr. R. Geuljans in ont vangst kunnen nemen, waarmee officieel en wettelijk goedkeuring wordt verleend voor opgraving, vervoer en herhegrafe nis van tweeënzeventig op „Zuylen" rus tende Poolse gevallenen. Omdat van een minnelijke schikking tussen kerkhofbe- stuur „St.-Laurentius" te Ginneken en de oorlogsgravenstichting nog geen spra ke is, wenst dr. Geuljans in dezen nog geen bestuurlijke beslissing te nemen. Onverwijld zal de oorlogsgravenstichting nu een begin kunnen maken met 't over brengen van gesneuvelde Poolse be vrijders van „Zuylen" naar het ereveld aan de Ettensebaan. De lichamen zul len direct na opgraving naar de nieuwe rustplaats moeten worden gebracht. Zoals gemeld was er in Zeeuwsch-Vlaanderen Oosterhout, Alphen en een deel Breda verzet gerezen tegen het plan bestaande PRINSES BEATRIX is gisteren ontvan gen door premier Nehroe van India. Zij heeft ook een bezoek gebracht aan de beroemde Jama Masjid-moskee in Oud- Delhi. IN ZIJN PREEK ter gelegenheid van de vierde verjaardag van de pauskroning heeft paus Joannes gisteren veel nadruk gelegd op de noodzaak van een „aan de tijd aangepaste verkondiging van de eeuwige waarheden". DE MEDISCHE gegevens van een mil joen Nederlanders zijn op initiatief van het Nederlandse huisartsengenootschap op kaarten vastgelegd. Dezer dagen werd de miljoenste kaart ingevuld. DE SOVJETREGERING heeft de terug roeping verzocht van de jonge Ameri kaanse diplomaat Richard Carl Jacob, die volgens „Tass" op heterdaad betrapt is bij het verzamelen van geheime in lichtingen. J Weersverwachting medegedeeld door t het K.N.M.I., geldig tot vanavond: J Plaatselijk wat regen of motregen. J f Overwegend westelftke, matige tot krachtige wind. Weinig verandering i in temperatuur. J Het Belgisch weerkundig instituut f verwacht: Hegenvlagen vanuit zee bij soms sterke windvlagen. Maximumtempe- t vau5en van 8 tot 12 graden. 1 ft»w? o5: 20n onder 17.06 uur. Maan t onder 23.52 uur. Morgen: zon op 7.42 uur. Poolse graven over te henrgen naar een nationaal ere-veld in de Baroniestad. i,i?UI^'emee.s^T Geuljans, dje het ogen blik tot wettelijke ingrijpen rijp achtte ?a-D jniSx te hebben genomen van de te Breda tot een debat uitgegroeide con traire standpunten, heeft zich als be stuurder met 't wetboek in de hand op 't standpunt gesteld dat voor wat de be graafplaats „Zuylen" betreft, het ver zoek van de oorlogsgravenstichting zon- bezwaar kon worden ingewil ligd. Wettelijk komt het departement van Defensie de eigendom van militaire graven en het recht tot begraven van gevaUenen toe. Het rijk kan dit recht, hetzij tegen een vergoeding, hetzij „om uG} u andermans grond uitoefenen, riet beheer van militaire graven heeft het rijk overgedragen aan de oorlogs gravenstichting, die op haar beurt het onderhoud weer aan derden heeft toe vertrouwd tegen een vaste jaarlijkse vergoeding aan de gemeente Breda op „Zuylen" en aan het Bredase kerkhof- bestuur „Laurentius" op de Ginnekense begraafplaats, 'n En ander voertuig arti kel twaalf van de wet op de lijkbezor ging, waarin bovendien omschreven staat, dat opgraving en vervoer van militaire gevallenen alleen dan mag ge schieden, wanneer de eigenaar van de graven, in dit geval dus het rijk, daarin toestemt. Tevens is dan nodig verlof van de burgemeester in de gemeente, waar de betrokken militairen begraven liggen. Bij weigering van toestemming is steeds beroep op de Kroon mogelijk. Verzoek Geheel in de lijn van deze wet heeft de oorlogsgravenstichting dr. Geuljans als burgemeester van Breda mede ten be hoeve van de militaire administratie verlof gevraagd de legergravendienst van het ministerie van Defensie te kun nen inschakelen bij opgraving, transport en herbegrafenis van te Breda rustende gevallen Polen naar het ereveld aan de Ettensebaan. Dr. Geuljans, die ons zondagmiddag persoonlijk zijn besluit motiveerde, zei' ervan overtuigd te zijn dat alle tegen gestelde meningen, zoals die tot heden- konden worden gehoord (en in ons blad werden weergegeven) zijn ingegeven door gevoelens van hoogachting en res pect voor het offer dat de gevallenen voor de bevrijding hebben gebracht. Hij heeft zondagmorgen nog een gesprek ge had met de Bredase pastoor E. Doens van de Laurentiusparochie in Ginneken, die het parochiële standpunt in deze zaak fervent verdedigde in een predi katie, maar wiens ultimatum geen grafverplaatsing zonder toestemming van nabestaanden of hun gevolmachtig den in feite wegvalt tegen de strekking van het genoemde wetsartikel. Het is waar dat de Ginnekense graven steeds goed zijn onderhouden, dat in die stadswijk herdenkingstradities zijn ge groeid, waaraan niet zonder meer kan worden voorbijgegaan, dat er vele graven zijn geadopteerd en dat de gevallenen daar al met eerbetoon werden omgeven nog voordat er een oorlogsgravenstich ting was. Niettemin meent dr. Geuljans dat de in Ginneken gevoerde actie ge heel voor rekening van het kerkbestuur moet worden gelaten en dat het eigen lijk van „esprit de clocher" (kortzich tigheid) getuigt, voorbij te gaan aan de integrale betekenis van het ereveldplan. Overigens, aldus dr. Geuljans, is Gin neken ook Breda en het ereveld komt op Bredaas grondgebied te liggen. En als dr. Komar de suggestie doet de in Duitsland begraven Polen samen te brengen op de centrale Poolse begraaf plaats in Breda, dan is het op voorhand al aannemelijk dat de Duitse regering daarvoor nooit vergunning zal geven. Ze zou hoogstens geattendeerd kunnen wor den op het feit dat de graven daar minder goed worden onderhouden. Bovendien betwijfelt dr. Geuljans of het op de weg van de Nederlandse oorlogs gravenstichting ligt zich rechtstreeks met de toestand van buitenlandse graven in te laten. Pijnlijk Als algemene morele overwegingen in deze kwestie die naar zijn mening verre dient te blijven van iedere vorm van politiek, betrok de burgemeester in zijn beschouwing dat hier de centrale over heid een eresaluut brengt aan alle in Nederland gevallen Polen. Dit geschiedt in de vorm van een ereveld, dat te Breda op dezelfde piëteitvolle wijze wordt ingericht als voor andere geallieerde ge vallenen is gebeurd. Het is, zo zei dr. Geuljans, op zich al pijnlijk om, nog afgezien van het bedrag dat met de aan leg van het ereveld is gemoeid, in be paalde kringen dit centrale eerbetoon te zien afgewezen. Het goede is hier klaar blijkelijk de vijand van het betere, zo stelde hij. En is dat betere, waaronder dr. Geuljans hier een ereveld verstaat, los te zien van de omstandigheid dat ongeveer tachtig door Nederland ver spreide Poolse graven, niet goed zijn verzorgd of geadopteerd Het ereveld is dan naar zijn mening een waardiger rustplaats. Wie heeft zich behalve de oor logsgravenstichting ooit om die situatie bekommerd Het antwoord is nie mand. De Poolse organisaties in Neder land niet en evenmin degenen die nu protesteren. Technisch en estetisch, aldus de bur gemeester is het moeilijk het ereveld plan gedeeltelijk uit te voeren. De be doeling is de gevallenen er groepsge wijs bij elkaar te brengen Breda, Oosterhout, Axel, Alphen en overig Nederland. De stichting staat nu al voor het feit dat dit onmogelijk is, omdat naar verluidt de burgemeesters van Oos terhout en Axel zich tegen grafver plaatsing verzetten en met de pastoor van Alphen geen akkoord kon worden bereikt. Hoog tijd Het werd hoog tijd, aldus dr. Geuljans. dat voor zover mogelijk een defintief einde kwam aan de onverkwikkelijke touwtrekkerij om een zo gewijde zaak als oorlogsgraven. Vandaar zijn besluit, ge nomen direct nadat tijdens de herden king van Poolse gevallenen op Zuylen en in Ginneken over het voor en tegen van opgraving werd gedebatteerd. In Breda is het wachten nu nog op Ginneken, dat naar verwachting slechts onder het grootste protest zal toegeven. Vandaag, zal de grond van het ereveld te Breda worden gewijd. De president van de Franse senaat, Gaston Monnerville, de felste tegenstan der van president De Gaulle in het Franse parlement, heeft de constitutio nele raad verzocht het referendum van vorige week zondag ongrondwettig te verklaren. Monnerville had reeds te kennen ge geven tot deze actie te zullen overgaan, als het plan van De Gaulle om de toe komstige presidenten van Frankrijk door middel van algemene verkiezingen te la ten aanwijzen, zou worden aangenomen. De besluiten van de constitutionele raad zijn bindend. verdrag kan worden gesloten inzake een verbod op kernwapenproeven. De ondergrondse proeven in Nevada gaan intussen gewoon door, zo voegde later de perschef van het Witte Huis aan de boodschap toe. Deze proeven vor men geen enkel gevaar voor de mens heid, want ze veroorzaken uiteraard geen radio-actieve neerslag. De straling die bij de explosies diep onder de grond ontstaat, komt niet vrij. Een nieuw moratorium zou dus de wereld kunnen vrijwaren van kernproe ven, aldus de presidentiële boodschap. Volgens Kennedy blijft het Amerikaanse aanbod, op 2 maart van dit jaar in Genè- ve gedaan en toen door de Russen ver worpen, gehandhaafd. Het behelst op schorting van de proeven indien de Sov jet-Unie akkoord gaan met „een doel treffende controle". Volgens Kennedy zal Amerika zijn ui terste best doen tot het sluiten van een verdrag te komen. Hij zei dat op 12 no vember de geschorste kernstopconferen tie in Genève zal hervat worden. Nova Zembla Er was gisteravond nog geen enkele Russische reactie op het Amerikaanse besluit tot stopzetting van de reeks kern proeven in de Stille Oceaan en de sug gestie inzake een mogelijk nieuw mora torium. De formulering van de Ameri kaanse eis inzake een „doeltreffende controle" zal de Russen zeker nog altijd even hoog zitten. Eovendien valt te ver wachten dat ze er niet mee akkoord gaan dat de Amerikanen hun onder grondse proeven in Nevada voortzetten. Wanneer het einde van de huidige Russische kernproevenreeks in het gebied van Nova Zembla te ver wachten valt is nog helemaal niet te zeggen. Zaterdag zijn er nog twee proefexplosies waargenomen. Het waren resp. de 29ste en de 30ste van de op 5 augustus begonnen serie. De kracht van de proefbommen van zaterdag lag volgens de waarnemin gen in Uppsala en volgens de Ameri kaanse commissie voor kernenergie tussen de 20.000 en de 100.000 ton tnt. „Niet in Sahara" Premier Ben Bella van Algerië heeft zaterlag, ter gelegenheid van de achtste verjaardag van het uitbreken van de Algerijnse oorlog, gezegd dat zijn rege ring nooit zal toestaan dat Frankrijk in de Sahara kernproeven neemt. „Wij hebben de Amerikaanse en de Russische kernproeven altijd afgekeurd en wij zullen nu zeker niet goedvinden dat er kernproeven worden genomen op Algerijnse grond" zei hij. Het verdrag met Frankrijk geeft de Fransen geen toestemming tot het doen van kern proeven, meende hij. Tot nog toe heeft Frankrijk op het proefgebied bij Reggana zes kernproe ven genomen. De laatste op 1 mei. Op de proefterreinen van Colomb-Béchar in de Sahara zijn eind oktober succes volle proeven met de Hawk-raket ge nomen, zo is zaterdag door de Franse legervoorüchtingsdienst bekendgemaakt. Het Hawproject in de Sahara is een gezamenlijke aangelegenheid van Frank rijk,Italië, West-Duitsland, Nederland en België, met Amerikaanse steun. De Hawk is geen raket voor kernwapen transport ze is bedoeld voor de ver dediging tegen vliegtuigen op grote hoog te. In de affaire „Der Spiegel" is een nieuw element verschenen als gevolg van de arrestatie van een kolonel van het Westduitse leger, die het sensatie weekblad militaire geheimen zou heb ben toegespeeld. De minister van Defensie, Strauss, heeft verklaard met de gerechtelijke ac tie tegen het blad niets uitstaande te hebben. Bondskanselier Adenauer heeft voor het eerst sedert de zaak loopt openlijk gereageerd door te zeggen, dat naar zijn mening de persvrijheid niet door het optreden tegen „Der Spiegel" wordt geschaad. Als dit een voorloper moet zijn van de „bevredigende verkla ring", die vijf liberale ministers uit het Westduitse kabinet, op straffe van hun ontslagaanvrage, uiterlijk vandaag van Adenauer eisen, dan staan de bondskan selier moeilijke dagen te wachten. Nasleep in Oxford Vier blanke studenten zijn naar aan leiding van de ongeregeldheden, die zich ruim een maand geleden op het terrein van de universiteit van Oxford, in de Amerikaanse staat Mississippi, rond de toelating van de negerstudent James Meredith hebben voorgedaan, van de universiteit verwijderd. I}e studenten waren in het bezit van gevaarlijke wa pens. Terwijl er in het Indisch-Chinese grens gebied een vuurpauze heerst, is er op politiek gebied, naar aanleiding van de kleine oorlog, heel wat gaande dat de aandacht verdient. Een uitgeweken Chinese diplomaat heeft dezer dagen verklaard, dat de kwestie India als geweldig breekijzer tussen rood-China en de Sovjet-Unie werkt. Volgens deze diplomaat rekent de Chinese politieke strategie met de mogelijkheid van een wereldheerschappij vanuit Peking, nadat Moskou en Wash ington elkaar de tanden zullen hebben uitgetrokken. China zou zijn grenzen met de Sovjet-Unie al hebben versterkt. Elk conflict van enig formaat waarin Moskou de zachte methode prefereert, geeft de rode Chinezen voedsel voor propagandacampagnes, die het schisma in het wereldcommunisme duidelijk de monstreren. Gisteren heeft men in China een vervolging ingezet tegen de Wit- russen, die met hun nakomelingen al I Na medisch onderzoek aan de lopende band worden jonge Indiërs ingelijfd in het leger. sinds de Russische revolutie in China wonen. Hun verenigingen zijn ontbon den. Een leider van de Russische uit gewekenen heeft in wanhoop de hand aan zichzelf geslagen. Voor de Cubaanse ambassade in Peking hebben demonstraties ten gunste van Castro's ,,vijf eisen", die noch door de V.S., noch door Rusland gesteund wor den. plaatsgevonden. Biina een miljoen Pekinezen defileerden met spandoeken van standaardformaat. Dat het een geleide demonstratie was bleek duidelijk. Het zou een antwoord kunnen zijn op het laatste Russische beroep op Peking om in het conflict met Peking het vuren te staken. Kroestjev sprak in deze bood- schap^ zelfs niet meer over een terug trekking op de MacMahon-lijn. De eerste Amerikaanse wapens voor India zijn aangekomen. Om te voor komen dat India de wapens tegen Paki stan zal gebruiken (waarmee het land al sinds lang in onmin leeft), hebben de V.S. voorwaarden voor het gebruik van de wapens gegeven. Trouwens: Ook Paki stan krijgt Amerikaanse wapens, op voorwaarde dat het deze niet tegen India zal bezigen... India heeft een nationale defensieraad gevormd en er is ook een organisatie voor bescherming van de burgerbevolking opgericht Ds. G. C. Foeken, de Arnhemse her vormde predikant, die destijds fel reageerde tegen het aanbrengen van stripfiguren op de toren van de Grote of Êusebiuskerk in Arnhem, is nu ook vereeuwigdin een der beelden van de laatst aangebrachte groep „Sneeuw witje en de zeven dwergen". Het ge zicht van het dwergje „Dumpy" is sprekend ds. Foeken, die ook een bril draagt. Onze fotograaf maakte de tocht omhoog in de toren om bijgaand plaatje te kunnen maken. (Van onze correspondent) In de nacht van vrijdag op zaterdag is er een merkwaardige inbraak ge pleegd in het gemeentehuis van Vlijmen. Een ambtenaar van de burgerlijke stand bemerkte er zaterdagochtend de sporen van: een geforceerd slot van de buiten deur. De rijkspolitie kon al spoedig recon strueren, dat de inbreker, na in de hal te zijn beland, door het loket van de af deling bevolking is geklommen, waarna hij een complete speurtocht op touw moet hebben gezet. Overal lagen ge bruikte lucifers. In de kamer van de se cretaris waren enkele dozen verzet en de achterkant van een jaloeziekastje was verwijderd. De inhoud blanco schrijfpapier, potloden, pennen e.d. was onaangeroerd. Ook blijkt de onbe kende in de raadzaal en de burgemees terskamer te zijn geweest. Wat hij ge zocht heeft is een raadsel, naar kenne lijk is het hem niet om geld te doen ge weest en evenmin is hij, zoals bij het onderzoek wel gebleken is, uit pure ver nielzucht te werk gegaan. Het onderzoek duurt voort. (Van onze Belgische correspondent) Vandaag begint voor het Hof van As sisen te Luik het ophefmakend proces van de „moord uit medelijden", in mei van dit jaar gepleegd op een pasgeboren wichtje dat zwaar verminkt ter wereld was gekomen. Men vermoedt dat deze verminking te wijten is aan het feit dat de moeder tijdens haar zwanger schap het slaapmiddel Softenon ge bruikte. Vijf beklaagden staan terecht onder de beschuldiging van moord met voor bedachten rade. Het zijn de 25-jarige moeder, de vader, twee familieleden en de huisdokter, die het dodende gif ter beschikking stelde. Zes advocaten staan de beklaagden bij. Veertig getuigen worden opgeroepen. Zoals men weet wordt in Belgische Ho ven van Assisen de schuldvraag ter be antwoording voorgelegd aan twaalf ju ryleden, samengesteld uit burgers. Zes van de achttien opvarenden van de Franse vissersboot „Jeanne Gougy", die zaterdag aan de Engelse zuidkust op de rotsen liep. hebben hun leven te danken aan de oplettendheid van een zekere mevrouw Johnson Biggs, die in deze kuststreek haar vakantie doorbracht. Hoewel de reddingsdienst de hoop al had opgegeven dat er nog levenden aan boord van het zwaar gehavende schip zouden zijn zag mevrouw Johnson iets wits in de stuurhut van de gestrande treiler bewegen. Zij alarmeerde de red dingsdienst, die hernieuwde pogingen in het werk stelde om een lijn naar het schip te schieten. Men slaagde er in derdaad in, contact te maken en daar na kwamen zes vissers heelhuids aan wal. Het witte ding dat mevrouw John son had gezien was de blote voet van een bemanningslid. De man lag op het stuur rad. Voor twaalf opvarenden kwam de redding te laat. De 9 opvarenden van de Nederland se kustvaarder „Rana", die vrijdag voor de Deense kust is gezonken, zijn thans in veiligheid. Eén groep werd opgepikt door een Oostduits schip, dat hen giste ren in Hoek van Holland heeft afgezet. De vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie heeft twee geliefden over de grens gezet. Het betreft een 20-jarige Duitse kok en zijn 19-jarige uit Leningrad afkomstige meisje, dat hij als verstekelinge op een schip uit Rusland naar Zaandam smokkelde. De koksmaat, een vluchteling uit Oost-Duitsland, leerde het Rus sische meisje kennen tijdens de reizen die hij op het Westduitse schip „Merkurius" naar Leningrad maakte. Trouwen in Rusland was niet mo gelijk, omdat dan zou blijken dat de koksmaat uit Oost-Duitsland, waar zijn familie nog woont, is gevlucht. Hij slaagde erin zijn ge liefde op het houtschip te smok kelen. In Zaandam stapte het tweetal van boord om zich bij de Duitse consul in Amsterdam te melden. Aangezien het meisje geen politiek asiel wenste aan te vragen, bleef de vreemdelingen dienst niets anders over dan een uitgeleiding naar West-Duitsland, waar zij spoedig hopen te kunnen trouwen. In de gemeente Nieuwer-Amstel, in de buurt van Amsterdam, is hondsdolheid geconstateerd, nadat een herdershond, die onder verdachte symptomen was ge storven. was geschouwd. De „bijtgeschiedenis" van deze hond gaat terug tot in september. Tien men sen die met het dier in contact zijn ge weest, worden gevaccineerd. In de ge meente is een muilkorfplicht afgekon digd. In Weesperkarspel, waar nogal eens uit Amsterdam afkomstige, niet gemuil korfde honden worden aangetroffen, zal vanaf heden elke loslopende hond, ook al is zijn eigenaar bekend, worden dood geschoten. Gisteren was er rond Amster dam een anti-hondkordon van rijkspo litie en gemeentepolitie gelegd. Het algemeen bestuur van de AVRO heeft besloten, dat in de bestaande va cature van directeur van het omroep bedrijf, overeenkomstig het voorstel van de penningmeester, de heer E. Tim mer, zal worden voorzien door de be noeming van drie directeuren met één gedelegeerde. De benoemingen zullen, naar het be stuur verder bekendmaakte, eerst dan kunnen geschieden, wanneer de daar voor benodigde statutenwijziging een feit is. DE PREMIER van Algerië, Ben Bella, zal binnenkort een bezoek brengen aan Tsjecho-Slowakije. Hij heeft ook een uit nodiging voor een bezoek aan communis- tisch-China aanvaard. (Advertentie) Deze week Gedessineerde o.a. Golden Pin «n Button Down NO-IRON 9.95 TRICOT NYLON 15.90

de Stem | 1962 | | pagina 1