W ereldkampioen „Als ik geld heb stop ik' KNWU-VOORZITTER DR. v. DIJK HULDIGDE ,THEO MIDDELKAMP' EN JO DE R00 V olgende protesten seizoen geen bij amateurs Nationaal hockeyteam bedwingt de Fransen4-1 Sympathieke Nigeriaan gaat in Amerika zeker ten onder GOEDHEID Britten winnen schaakwedstrijd Het bekende woord,ringgangstersf De Keyser gaf genadeslag Wanhopig Triest Spélenof loonsverlaging Nice leidt Nederlaag Succes in Z.-Afrika Rouw op circuit Gustaaf beker Politievoetballers op de vuist Weer een zege Voetbalschandaal in Bulgarije DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 Op de foto van links naar rechts: het bestuur, voorzitter J. Pouiuer, mevrouw en Jo de Roo, Piet Rent meester, Ferdi Boonman, Ko Tol- hoek, Rinus Hoogerhand en Han Verburg. Met ruime meerderheid - 54 stemmen voor en 17 tegen - hebben de afgevaar digden zaterdagmiddag te Amsterdam in de jaarlijkse bondsvergadering van de KNVB (die geleid werd door A. Schro der) besloten met ingang van het seizoen 1963/64 de protesten bij alle wedstrijden van het zondag-amateurvoethal af te schaffen. Eerder besloot het betaalde voetbal, bij gentlemenagrecment overi gens hiertoe in de ere- en eerste divisie. De vreemde situatie doet zich dus nu voor, dat men de toekomst niet meer zal kunnen protesteren in wedstrijden voor de vierde klasse van de amateurs, doch wel bij die van de tweede divisie van de semi-profs De afschaffing van de protesten was eigenlijk het enige belangrijke positieve besluit dat in deze druk bezochte lang durige. vergadering, werd genomen. De grootste belangstelling ging uit naar de verkiezing van de commissie van be roep. Veertien dagen geleden had Jos Coler, voorzitter van het betaalde voet bal. op de algemene vergadering van die sectie er zijn voldoening over uitgespro ken dat voor twee van de aftredende le den van de commissie tegenkandidaten, waren gesteld. De heer Coler zag er een bewijs in dat de clubs het lang nieteens waren met de beslissing die de commis sie van beroep heeft genomen inzake de Qkende controverse tussen het Bonds- estuur en Feyenoord. Van diverse zij- en werden over deze uitlating scherpe -invallen gelanceerd op de voorzitter der i 3mi-profs. Opnieuw kwam de oude kwestie Feyenoord-KNVB dus weer midden in de belangstelling te staan. De stemming eindigde in een persoonlijke nederlaag voor de heer Coler. Met 51 tegen 39 stem men werd mr. P. van Bochove. voor zitter van de commissie, herkozen. Ir. E. M. Neuerburg versloeg „zijn tegenkan didaat'' met 56 tegen 33 stemmen. De commissie van beroep, die de kwes tie Feyenoord behandelde, keert dus on gewijzigd terug. Slechts het plaatsver vangend lid. de heer N. J. de Groot - niet herkiesbaar - maakte plaats voor oud-internationaal Henk van Spaandonck In het Bondsbestuur werd voorzitter A. L. M. Schroder, alsmede de leden A. P. M. van der Ven en E. A. Wijdicks bij enkele kandidaatstelling herkozen. Een winstpunt voor de Alkmaarse af gevaardigde G. Sougé was het besluit vrouwelijke scheidsrechters toe te staan om wedstrijden voor junioren tot 14 jaar te leiden. Het voorstel de vergoeding voor ama teurs die als semi-profs overgaan naar een betalende vereniging van f 3000 tot f 5000 te verhogen daarentegen bleek kansloos. De heer J. C. Brinkmann (VUC) bracht het protestprobleem HVV ter sprake. Dringend verzocht hij de bondsvoorzitter de kwestie naar de commissie van beroep te verwijzen. De heer Schröder ging niet op deze suggestie in. 7 ATERDAG begon te Eindhoven de ten niswedstrijd Nederland-Polen als onder deel van de strijd om de Koning Gus- taafbeker. In het eerste enkelspel ver- loir Schneider van de Pool Skonecki met 11-13 en 3-6. Polen nam op de eerste dag een 2-0 voorsprong. /an onze verslaggever) Na de officiële ontvangst, vrij dagavond door b. en w. van Goes, heeft zaterdagmiddag de Goese en Zeeuwse sportwereld de gelegen heid gekregen èn aangegrepen om de 6 renners van de RTC Theo Middelkamp, die voor de 4e maal clubkampioen van Nederland op de weg zijn geworden, met dit succes te feliciteren. Naast de bewondering van vele sprekers voor dit kampioenschap werd ook de cou reur Jo de Roo veel hulde gebracht voor zijn recente prestaties in het internationa le wielermetier. Velen waren zelfs van zeer ver gekomen om de kampioenen de hand te drukken en onder hen was (na tuurlijk) de voorzitter van de KNWU, Dr. van Dük. Als eerste van een lange rij sprekers keurig ingeleid door representator L. Vuyk, roemde dr. van Dijk de prestaties van de Zeeuwse coureurs. Namens de K. N.W.U. overhandigde hij aan voorzitter Pouwer de bij het kampioenschap beho rende oorkonde. Jo de Roo's prestaties werden door de spreker uitvoeriggeme- moree rd en namens de KNWU beloond met een vaantje. Frits van Grientsven was de volgende spreker en na hem volg de de heer Westerweel die door een van de kinderen een gedenktegel liet aanbie den namens Stichting Sport Steunt Zon neveld. Michel Stolker voerde het woord namens de Nederlandse Vereniging van Beroepsrenners en onafhankelijken. Naast felicitaties voor de clubkampioen, bedacht Stolker speciaal Jo de Roo. „Als je vedette wordt, moet je vedette blijven. Dit jaar heb je drie van de zwaarste klas siekers gewonnen, volgend jaar moeten 't at je in je prestaties bijzonder wordt ge stimuleerd door je vrouw, en daarom wil len wij haar hier speciaal gedenken." Hij bood bloemen en een geschenk aan mevr. de Roo aan. Ondanks het feit, dat alle 52 clubs die hebben deelgenomen aan het clubkampT oenschap een uitnodiging voor de recep tie hebben gehad, was er slechts één die acte de présence gaf. Namens de wieler vereniging Olympia uit Amsterdam sprak de voorzitter de heer Bram Koopman. Hij vond het jammer, dat deze receptie geen reünie van clubbestuurders was geworden en gaf als zodanig een tip aan de KNWU om zo'n dag te gaan organiseren. Namens Olympia, dat tweede geworden was 'op 40 sec.) feliciteerde hij het bestuur van harte en sprak de hoop uit dat volgend jaar op dezelfde sportieve manier de de gens gekruist mogen worden, waarbij hij de hoop uitsprak dat dan de receptie in Amsterdam gehouden zal worden. Tot slot voerde de voorzitter van Thea Midelkamp de heer Pouwer het woord. Hij dankte allen voor de belangstelling en de steun aan de wielerclub verleend. Aan Olympia gaf hij het advies ieder jaar iets va nde 40 seconden achterstand in te lopen. „Wijk bij Duurstede is voor mij en voor vele anderen de wielersport dag van het jaar. Daarom is het bijzon der te betreuren, dat de NTS en de Radio- omroep geen of zo weinig aandacht aan dit belangrijke wielerevenement besteden' „Ne„ dan onze Zuiderburen, die waren een paar dagen na de triomf van De Roo in de Ronde van Lombardije al present in Kruiningen om een TV-opname te ma ken onder deskundige leiding". „De eer van de overwining wordt in het buiten land hoger gewaardeerd dan in eigen land", aldus voorzitter Pouwer. Hij vroeg en kreeg een luid applaus voor de Belgi sche Radio- en Televisie. Ook overhan digde hij Jo de Roo een vaantje namens de vereniging, waarop de overwinningen in de drie klassiekers gescheven stonden. 's Avonds werd in het Slot Ostende een feestavond gegeven voor leden en geno digden. waarbij de dansmuziek werd verzorgd door het orkest The Goodwill Boys onder leiding van Henk Meesters De 33-jarige Nigeriaan Richard Ihetu werd te San Francisco wereldkampioen middengewicht door op punten te winnen van Gene Fullmer, de nertskweker uit Utah. De Nigeriaan had dit gevecht niet meer verwacht. Bijna twee jaar was hij nummer één in de middengewichtsklasse geweest, doch Fullmer en Paul Pender waren hem voorbijgestreefd. Beide boksers werden door verschillende or ganisaties als titelhouder erkend. Fulmer door de National Boxing Association en Pender door de boksfederatie van Europa, New York en Massachusetts. Toen de onderhandeingen tussen Fullmer en Pender op niets uitliepen, stemde Fullmer toe in een ontmoeting met Richard Ihetu. er minstens weer 2 of 3 zijn. Wij weten, uit Bergen op Zoom. Dat het Nederlandse hockey-elf- tal op eigen (drassige) bodem een 4-1 overwinning behaalde op Fran krijk zegt weinig. Verheugend was echter de wijze waarop die zege zondagmiddag in de 22e ontmoe ting tussen beide landen tot stand kwam. 4000 kijkers hadden zich naar het Wagernerstadion begeven, waarschijn lijk zonder veel verwachting omtrent hetgeen zij te zien zouden krijgen. Het was zonder twijfel een van de aar digste wedstrijden die er de laatste ja ren in het Amstelveense stadion te zien zijn geweest. Het grootste winstpunt was, dat het Nederlandse hockey weer een middenvoor heeft gevonden: Frank Zweerts, de jeugdige Stichtenaar- Van 't Hooft en De Keyzer konden hem niet helemaal in zijn fantasierijke spel bijhouden al was hun verbindende werk in het centrum vaak zeer goed. Van Vroonhoven en Krol hebben het tegen de taaie en snelle kanthalves Bernard en Bignon erg moeilijk gehad. Hun tempo was echter hoog en de in dividuele, naar binnen gerichte acties zaaiden voortdurend paniek in de Franse verdediging waarin doelman Dobigny de held was. Oranjes voorhoede werd in de rug gesteund door een sterk spelende Fok ker. Overdijking, die Fiolet op de spil- plaats verving, was op de soppende grasmat te langzaam, maar zijn passes waren vaak zeer goed, beter in elk ge val dan die van linkshalf Van Rossem, die zijn dag niet had. Leemhuis en de iets tragere Gooswilligen speelden een sterke partij. De verdediging heeft tegen Franse hockey-voorhoedes nooit erg veel eer kunnen behalen en ook deze Fran sen toonden zich in technisch opzicht geen klassespelers; zij waren echter snel Het Nederlandse overwicht kwam al in de eerste minuut tot uitdrukking door een strafcorner. waaruit Leemhuis hard naast schoot. Na vier minuten spelen was het raak. Van Vroonhoven pikte in volle ren de bal uit een vrije slag op en in een gebogen dribbel trok hij de cirkel in waar Dobigny de effectvol- springende bal miste. Weer vier minuten later schoot Zweerts een pass van Krol langs een woud van Franse benen in het doel. 2-0 Het was het eerste inter land doelpunt van een talentvol aanval ler. Na de éerste overdonderende tien mi nuten van de gastheren kwamen de Fransen los en zij deden dat met vlot en fris samenspel, dat steunde op een voor treffelijke lichaamsconditie. Het kwam zelfs zover rechtsbuiten Poulain de ach terstand kon verkleinen, met een schot dat doelman Veentjer niet had behoe ven te laten gaan. Het Franse tegenspel 'bleef goed, maar de Nederlandse defen sie maakte geen fouten meer. Al kreeg Overdijking voor een al te duidelijke ..big" een strafcorner tegen zich. On middellijk nadat Frankrijk zijn spil C. Windal had vervangen door Rogues, werd het 3-1. Krol was de cirkel binnen gedrongen. Dobigny sprong heen en weer in zijn kooi, stopte het schot van Krol, daarna een van 't Hooft, maar zwichtte voor de zwaan van de ineens opduikende Zweerts. Niet alles lukte, daarvoor stond ook het tweetal Dobigny-Desmazure borg. Maar bij doorbraken van Zweerts, Van Vroonhoven en De Keyzer, heeft het tel kens maar een haartje gescheeld. In de 17e minuut kwam de genadeslag voor de tricolores. Het schot van Leemhuis ui| een strafcorner werd gestopt, maar toén maakte De Keyzer zich meester van de bal en tegen de actie die door de Bredanaar werd uitgevoerd had de Franse goal geen verweer (4-1). Steeds weer opnieuw volgden er doorbraken, maar de Franse defensie stond soms met kunst en vliegwerk geen doel punt meer toe. JAN VAN DEN BERG van Prins Hen drik uit Vught zegevierde in Oister- wijk in „De Vennenloop", een wed strijd over 5100 meter. Van den Berg, die als c-klasser startte won in 15 m. 59,7 sec. De uitslag was: 1. J. van dei- Berg (Prins Hendrik, Vught) 15.99.7. 2. T. Roelofs (HAC Helmond) 16.04.4. 3. H. van Breughle (Volgt, Tilburg) 16.05.3. 4. A. van Huiten (Sprint, Breda) 16.44. Richard Ihetu, bij het Engelse publiek beter bekend als Dick Tiger, is sinds 1958 onbetwist de koning der middenge wichten. In 1960 won hij van de Canadees Will Graeves in negen ronden. Laatstge noemde was zo onverstandig om Tiger vijf maanden geleden zijn titel te ontne men. Dat vond de Nigeriaan bijzonder onplezierig. Hij was er al aan gewend geraakt om kampioen te zijn. Om de kroon weer in bezit te krijgen, strafte Tiger de Britse opkomende middenge wicht Terry Downes af in een nogal ruw gevecht van vijf verschrikkelijke ronden. Van die dag af was Tiger een man waarvoor men moest oppassen. Downes omzeilde voorzichtig drie titelgevechten tegen Paul Pender- Tiger, met weinig geld en nog minder aanmoedigingen, had in Engeland geen tegenstanders meer. Daarom breidde hij zijn boksterrein uit tot Amerika. Hij kwam daar aan met een versleten koffer en een afgedragen Anthony Eden-hoed. En weet u wat er gebeurde Iedereen groette hem. Men dacht dat het een pre dikant wasDe vriendelijke, grinni kende en gespierde Nigeriaan zou ove rigens best een goede predikant kunnen zijn, want het is de goedheid zelve; haat is iets dat voor hem niet bestaat. De Engelsen en Amerikanen maken van Ihetu weieens ,,I Hate You", maar Tiger lacht dan en zegt: ,,Ik haat niemand". Hij heeft onlangs verteld hoe hij ertoe kwam om bokser te worden. Het verhaal begint opfieen schamele boerderij in de rirrfboe van Nigeria. Richard Ihetu was een levendige, drukke jongen in een af gedragen broekje. Hij leed honger, maar de gemengde boerderij leverde bijzonder weinig op. De helden uit Richards jongensjaren waren Jack Johnson, Joe Louis, Archie Moore. Sugar Ray Robinson, de zwarte koningen van de boksring, die wereld kampioen werden. DICK TIGER .ten onder De enige manier om uit de sloppen weg te komen was je vuisten te gebrui ken. Menige kleurling wist dat en op een goede dag stapte Tiger naar een oude MOC verloor van Brabantia. Hier neemt MOC echter het Brabantia-doel onder vuur. De keeper weet door een ferme sprong redding te brengen: legerbarak, waar de dorpsjongens oefen den met afgedankte bokshandschoenen. Richard Ihetu was de jongste èn de kleinste. Hij had de grootste moeite om zijn tegenstanders te raken- Omgedoopt tot Dick Tiger maakte hij een verwachtingsvolle reis op een ba- nanenboot naar Engeland met Hogan Kid Bassey, die in de bokswereld later bekend werd als Hogan Bassey. wereld kampioen vedergewicht C.B.I.-versie. Ie- dereen kende Bassey, niemand wilde Dick Tiger kennen. Men beweerde dat hij een ruwe vechter was- Ongeschikt", zei de man die Bas sey engageerde. Tiger ging toen naar promotor Dom Vairie in Liverpool en smeekte deze om een kans. Vairie ant woordde: ,,Als we schoonmaak onder de boksers houden tot zolang zullen we wachten". Tiger lachte hem uit, maar toen hij de deur achter zich dichtklapte, pinkte hij een traan weg. Hij gooide het over een andere boeg en maakte bekend, dat hij bokste voor zijn bloedverwanten in Nigeria. Dat sloeg in. Opeens waren er kandidaten genoeg. De mannen waartegen hij in de ring kwam, verscholen zich achter verzonnen namen en heetten Easy Dynamite, Mighty Joe, Black Power en Super Hu- man Power. Maar toen Dick Tiger wilde boksen tegen Amerikaanse fighters van wereld formaat zoals Joey Giardelll, Gene Arm strong en Spider Webb, lieten de big bosses uit de bokswereld zich niet zien. Tiger was wanhopig. Hij moest en zou geld hebben voor zyn vrouw en vier kin deren in Nigeria. Tiger bleef smeken om een kans en toen besloten de grote heren hem de strijd te laten aanbinden met de ruwe, taaie ouderling van de Mormoonse Kerk, Gene Fullmer, door de meerderheid van de wereld erkend als de kampioen mid dengewicht. Zoals in Amerika gebruike lijk, werd de datum voor het gevecht en kele malen verschoven, maar tenslotte vastgesteld op dinsdag 23 oktober. Fullmer, die zijn titel moest verdedi gen, was in april al in training gegaan. Hij had een goede staat van dienst. Slechts éénmaal ging hij knock-ouf in een wedstrijd tegen Sugar Ray Robin son; had 55 gewonnen partijen, 4 neder lagen en 2 onbesliste wedstrijden op zijn naam staan. Tiger kon er zich op beroemen nog nooit te zijn uitgeteld. Zijn 45 overwin* ningen betekenden een record en in zijn zakboekje stonden voorts 4 nederlagén (op punten) en 2 onbesliste wedstrijden. Een van zijn meest indrukwekkende triomfen was die over de Cubaan Fioren- tina Fernandez, veertien maanden geleden. In juli van dit jaar won hij op punten van de Argentijn Rockey Rivero, in een nogal rumoe rig gevecht. Gene Fullmer won van Fer nandez bij de verdediging van zijn titel en een gezamenlijke tegenstander van Tiger en Fullmer was Spider Webb. Ti ger sloeg Webb k.o- in april 1961, terwijl Fullmer zijn titel behield met een kleine puriten-zege op Webb in december 1959. San Francisco maakte zich op voor het grote gevecht Tiger-Fullmer. Plaats van handeling was het Candlestick Park. Fullmer verdedigde zijn kroon voor de achtste maal. Minschien was het ditmaal ook weer goed gegaan, als hij niet in de tweede ronde een lelijke wond boven het linkeroog had gekregen. Toen in de tien de ronde Tiger ook vlak boven het rech teroog van Fullmer een oude wond open sloeg, was de strijd in feite al beslist Dick Tiger was wereldkampioen. Of hjj er rijker van geworden is, mag worden betwijfeld. Het gevecht heeft netto onge veer 2 miljoen dollar opgebracht. Het meeste hiervan kwam van kleine thea tertjes, waar het gevecht via de televisie zenders op het scherm werd gebracht. Men bleek zelfs bereid om 12 tot 25 gul den te betalen voor een plaatsje. Niets daarvan was voor Dick Tiger. Het is zelfs zo, dat hij betaalde voor een kans om de wereldtitel te veroveren. De wereldkampioen zegt: ,,Als ik geld heb om te kunnen leven, wil ik niet meer boksen." Het ziet er naar uit, dat de prettige, glimlachende Nigeriaan ten on der zal gaan door het nog steeds niet uitgeroeide gangsterdom in de Ameri kaanse bokswereld. In Engeland dient men er op toe te zien dat dit niet gebeurd. Men zal tevens moeten voorkomen, dat de sportwereld vergeet, dat er eens een Afrikaan werd geboren die Richard Ihetu heette, thans bekend als Dick Tiger, de nieuwe we reldkampioen middengewicht. ZONDAG IN DE VROEGE avonduren hadden de Spanjaarden Poblet en Bo- ver de leiding in de Zesdaagse van Madrid met 131 punten. Tottenham Hotspur heeft dit week einde opnieuw getoond ook in de ge wone competitie tot een formidabele score te kunnen komen. Een paar dagen na de 5-2 zege in het grote duel voor de Europese beker voor bekerwinnaars tegen Glasgow Ran gers, wonnen de noord-Londenaren met 4-0 van Leicester City. Tottenham plaatste zich daardoor alleen aan de kop van dc ranglijst aangezien Everton tegen Manches ter City niet verder kwam dan een gelijkspel 1-1. Burnley is aan een opzienbarende opmars bezig. De uitwedstrijd tegen Liverpool werd met 2-1 gewonnen, zodat de club van Mcllroy nu al ne gen ontmoetingen achtereen zonder nederlaag is gebleven. Aston Villa werd op eigen terrein verrassend met 2-1 door Fulham verslagen. Het was de eerste uit- overwinning van Fulham dat het nog steeds zonder Johnny Haynes (auto ongeluk) moet stellen. Interessant was het dit weekeinde te zien, hoe verschillende clubman ?- gers een actie begonnen tegen spe lers, die zich niet voor de volle hon derd procent inzetten. Sheffield Wednesday dreigde zelfs met inhou ding van premies en salarisvermin dering als het spelpeil niet drastisch vooruit zou gaan. Het hielp gedeeltelijk, want tegen het altijd gevaarlijke Wolverhamp ton Wanderers speelde Sheffield Wednesday zaterdag met'2-2 gelijk. De uitslagen in de eerste divisie luiden Aston Villa-Fulham 1-2, Blackburn Rovers-Arsenal 5-5, Blackpool-West Bromwich Albion 0-2, Ipswich Town- Manchester United 3-5, Liverpool- Burnley 1-2, Manchester City-Ever- ton 1-1, Nottingham Forest-Leyton Orient 1-1, Sheffield United-Birming ham City 0-2, Tottenham Hotspurs- Leicester City 4-0, West Ham Uni- ted-Bolton Wanderers 1-2. Wolver- hamton Wanderers-Sheffield Wednes day 2-2. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Franse competitie luiden: Sedan-Marseille 4-0, Nancy-Montpel- 'lier 2-1. Stade Frangais-Rennes 3-3, Rouen-Toulouse 2-2, Nimes-Stras- bourg 5-1, Lens-Grenoble 2-0, An gers-Monaco 4-2, Lyon-Racing Paris 1-1, Nice-Reims 4-0, Bordeaux-Va lenciennes 2-2. Na vijftien wedstrijden heeft Nice de leiding met 20 p. voor Reims en Bordeaux met ieder 19 p. De Nederlandse heren keurturn- ploeg heeft in Felddkirch een dui delijke nederlaag geleden tegen de Oostenrijkse turners. De Oostenrij kers vergaarden 261,70 punten, de Nederlanders 257,85. De beste individuele prestatie kwam echter op naam van een Ne derlander. Willy Jaegers werd eer ste in de individuele rangschikking met 55,20 punten. Hij scoorde ook het hoogste aantal punten op één bepaald onderdeel, door in zijn oefe ning aan de brug 9,55 punten te be halen. De Zeeuw Jaap v. d. Sande be haalde in het individuele eindklasse ment 51,35 p. Opnieuw heeft het Nederlandse wielergezelschap, bestaande uit Jaap Oudkerk, Theo Nikkesen. Aad de Graaf, Gerard Koel en Maarten den Outer, dat een trip maakt door Zuid- Afrika voor opvallende successen ge zorgd. Ditmaal moesten de Neder landers het in Paarl opnemen tegen een team, dat was samengesteld uit renners van het sterkste gewest in Zuid-Afrika. Zij klopten hun tegen standers met de overtuigende cij fers 4-1. Het hoogtepunt van deze wedstrijd was de ploegenachtervolging. Na een enerverende race behaalden de Nederlanders dc overwinning met een tijd van 4 minuten 57,6 seconden Na de eerste ronde van de jaar lijkse tweedaagse schaakwedstrijd Nederland-Engeland, die in Vlissin- gen wordt gehouden, hebben onze landgenoten een achterstand van 4-6 op de Britse schakers opgelopen. Na het uitspelen van de afgebroken par tijen waren de uitslagen als volgt: Nederland heeft de jaarlijkse schaakwedstrijd tegen Engeland, die dit weekeinde te Vlissingen is ge speeld, met 8 1/2-11 1/2 verloren. Wil men het verloop van dit twee daagse evenement in kort bestek karakteriseren, dan kan men zeg gen, dat sommige Nederlandse spe lers in de beslissende fase van hun partijen een tekort aan slagvaardig heid vertoonden in het benutten van gunstige stellingen, of blijk gaven van een manko aan toereikende ver dedigingskunst in minder gunstige situaties. Speciaal aan de vijf lagere borden waren de Engelsen duidelijk superieur. Zij wonnen daar met 7-3. Dr. Max Euw& verloor zijn wed strijd teg ende Engelse schaker Penrose. Aan de borden 1 tot en met 5 was de stand echter in het voordeel van onze landgenoten: 5 1/2-4 1/2, waar bij nog valt te vermelden, dat Prins in de eerste ronde en Langeweg in de tweede ronde hun tegenstander met remise lieten ontsnappen. Bij de dames zorgde mevrouw Vree ken voor het eerst sinds aan deze wedstrijden aan weerszijden een dame meespeelt voor een Neder landse zege- Dr.. Euwe (Ned.)-Penrose (Enge land) 0-1, Prins-Kottnauer 1/2-1/2, Van den Berg-Clarke 1/2-1/2, Cort- lever-Alexander 1-0, Langeweg-Go- lombek 1/2-1/2, Mr. Spanjaard-Hay- garth 0-1, Henneberke-Wade 1/2-1/2, Kuijpers-Hollis 1-0, Jongsma- Franklin 0-1, Van Oosterom-Hindle 0-1. over de 4 km. De Zuidafrikanen fi nishten in 5 minuten 0.5 seconden. Ook op de sprintnummers waren onze landgenoten oppermachtig. Theo Nikkesen. de Graaf en Ne derlands kampioen achtervolging Jaap Oudkerk maakten van de vijf mijl een louter vaderlandse aange- 'egenheid door de eerste drie plaat sen voor zich op te eisen. Vele renners verschenen zater dag met rouwbanden op het cir cuit van Mexico, waar donderdag de 19-jarige renner Ricardo Rodriguez om het leven kwam. De Mexicaanse president, Adolfo Lopez Mateos, die zelf een ..race fan" is geweest en in zijn jonge jaren met vaardige hand een snelle sportwagen bestuurde heeft de ouders van de verongelukte renner persoonlijk gecondoleerd. Ook be- *ocht hij de begrafenis van de jeug dige coureur. De fanatieke Rodriguez, die tot elke prijs de rondetijd van John 3ur- iees wilde verbeteren, moest wel een heel hoge prijs betalen. Toen hij èen scherpe bocht met te hoge snelheid inging, raakte zijn wagen de omheining en sloeg verscheidene malen over de kop. Rodriguez werd uit de wagen geslingerd en overleed korte tijd na het ongeval. Zijn broer Pedro heeft na de dood van Ricardo besloten de autosport vaarwel te zeggen. In verschillende Europese steden zijn zaterdag de wedstrijden begon nen voor de eerste ronde van de koning Gustaafbeker, het tennistoer nooi op overdekte banen, dat wat belangrijkheid betreft, alleen wordt overtroffen door het Daviscuptoer- nooi. Titelhouder Zweden, dat niet de beschikking heeft over de Davis- cupspelers Lundquist en Schmidt kwam met 2-0 achter te staan tegen Frankrijk. Zuidslavië nam een 2-0 voorsprong in de Belgrado gespeelde wedstrijd tegen Oostenrijk. De stand van de ontmoeting Noor- wegen-Groot Brittannië is Oslo is na de eerste dag gelijk: 1-1. Ook Finland en West-Duitsland hielden het op de eerste dag van de ontmoeting in Helsinki op een ge lijke stand: 1-1. Als politiemannen voetbalkleding aantrekken zijn het ook maar ge wone sportmensen, hetgeen de te genstanders van ^de Amsterdamse politie gymnastiek- en sportvereni ging APGS echter maal al te vaak vergeten. De voetballers van deze vereniging hebben het soms zeer moeilijk. Maar tot zo'n formale vechtpartij hebben het soms zeer moeilijk. Maar tot zo'n formele vechtpartij als zondag, na afloop van de wedstrijd APGS-Ahrends V.C. was het tot nog toe niet gekomen. Al in de tweede helft ontstond er in het veld een zeer gespannen sfeer, waartegen de scheidsrechter niet straf genoeg optrad. Na zijn laatste iluitsignaal ging het hek helemaal van de dam. De middenvoor van Ahrends, dat met 2-1 had gewonnen, trapte een speler van APGS tegen het onderlichaam en dit was het sein voor een algemene vechtpartij, waaraan behalve alle spelers ook een aantal toeschouwers deelnam. Toen de bestuurderen van belde clubs de vechtenden uit elkaar had den gehaald, waren er tal van bloedneuzen, builen en schrammen ontstaan. De politie heeft naar aan leiding van deze vechtpartij geen proces verbaal opgemaakt. Dat deed wel de scheidsrechter, die twee spe lers van Ahrends heeft gerappor teerd. Klaus Bugdahl en Fritz Pfennin- ger (Dld.-Zwits.), de winnaars van dc zesdaagse van Frankfurt, toon den zondag eens te meer hun goedt vorm door in Zürich een Americaine over 100 km te winnen in 1 uur 59 min. en 13.6 sec. Zij behaalden 57 punten. 20 meer dan onze landge noot Peter Post, die met de jonge Duitser Sigi Renz een koppel vorm- ten commissaris van politie, twee vooraanstaande leiders van de communistische partij en een vak bondsleider, allen fanatieke voet balliefhebbers, hebben volgens een bericht in een Bulgaars dagblad mlangs geprobeerd een scheids- echter om te kopen teneinde daar- loor de promotie naar de hoogste ifdeling voor de plaatselijke club nogelijk te maken. Het vijftal had en man met een uitgebreid straf- ■egister gehuurd om de „zaak net de scheidsrechter te regelen. De kosten werden door de politie an een chemische fabriek betaald. Een journalist, die naar de ach tergrond van de omkopingsaffaire een onderzoek instelde, werd be dreigd en men beschuldigde hem ervan „modder te werpen op de naam van de partij". De verslaggever beschrijft de toe stand in Dimitrovgrad als zeer ..ongezond". Wanneer het plaatse lijke team thuis speelt, legt ,etlerj een het werk neer en de hele stad lijkt dan wel uitgestorven. Wan neer Rakovski uit speelt worden supporters in allerlei vervoermid delen waarvoor de benzine gratis door de plaatselijke autoriteiten beschikbaar wordt gesteld, door het hele land vervoerd om de wedstrijd te gaan zien. De voetbal lers zijn de meest gerespecteerde mensen in de stad. Zij kunnen alles krijgen wat zij willen, zelfs huizen en goede betrekkingen ook voof hun familieleden en verwanten Volgens het blad hebben de mees ten van hen echter nog nooit de plaats gezien waar zij veronder steld worden te werken.

de Stem | 1962 | | pagina 10