ier voor WEET U HET ECHT BETER ALS HET OM DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE GAAT? PROGRAMMA'S VAN RADIO EN TV Risico niet van risicoselectie onderschatten te IMI Wat zegt U": 1, 2 of 3? S E s 1j Li. -1 i I E i i S g i 1 IJ i i 1 K 1 Li. i i C rechtsverkrachting vertrouwen (lil) amate cuba (ii) bergse kermis (1) bergse kermis (11) „een verrassing voor de bredanaars toonkunst-concert in concordia (11) gastarieven (v) gas- en licht bedrijven poolse graven hup nac actie voor arme brazilianen NV SLAVENBURG^ BANK Beleggingsfonds soms te log Televisieprogramma s exclusieve gordijnstoffen rst- 1 jiv II! Tvj B A B 1 1 B i 1 s 1 1 D 1 1 1 fi F 1 B r G 1 1 8 H I 1 t 1 1 K 1 1 1 B M ni iv! lil 8 1 D I F 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 15 (Advertentie) Sedert enige weken is de broodprijs te Breda met 3 a 4 cent per 800 gram gestegen, in strijd met de via de radio en pers afgelegde verklaringen van minister De Pous, dat de broodprijs slechts 1 cent hoger mag zijn dan in juni 1962. Ofwel de minister heeft het publiek misleid en mist te dezer zake ieder ge zag, ofwel de bakkerspatroons hebben al wekenlang nun klanten voor duizen den bestolen. De bloemprijs als zodanig is niet van belang, alleen de wet, want als mor gen de huisbaas van een bakker een tientje meer huur vordert, op grond van het feit dat het onderhoud duur der is geworden, dan beroept diezelf de bakker zich wel op de (huur)-wet en weigert meer te betalen dan hij wette lijk verschuldigd is. Hoe denkt men het afgeperste geld terug te betalen BREDA EEN SLACHTOFFER Wie die Van D. is, die vorige week zo mooi heeft geschreven over de dorps politiek en die de zeven raadsleden die hun vertrouwen in wethouder Op de Weegh hebben opgezegd zo'n beetje gek heeft weggezet, weet ik niet, maar ik zou toch wel even wat willen opmer ken. Het lijkt mij volkomen juist, dat de zeven raadsleden dit standpunt heb ben ingenomen, want het bestaat niet, dat men met iemand, die er toch wel duidelijk blijk van heeft gegeven, dat men geen staat kan maken op zijn woorden, nog kan samenwerken. Het is in het leven toch ook zo. dat men een vriend door wie men eenmaal be drogen is uitgekomen, onmiddellijk de rug toekeert. Een man een man, een woord een woord, zegt het spreek woord. Voor de verhoudingen in Was pik zal het goed zijn als er eens even schoon schip wordt gemaakt. Met dank voor de plaatsruimte. WASPIK VAN G. Al enkele keren heb ik in uw blad gelezen, dat er van 17 tot en met 22 november in Waalwijk een missieten toonstelling „Amate" wordt gehouden. Volgens de berichten zou deze tentoon stelling niet alleen voor Waalwijk maar ook voor de plaatsen Waspik en De Moer bedoeld zijn. Nu kan ik mij heel goed voorstellen, dat het dorp Waspik bij een dergelijk evenement wordt be trokken, omdat het wel niet mogelijk zal zijn zo'n tentoonstelling in Waspik te houden. Maar hoe men erbij komt het zo ver afgelegen De Moer erbij te betrekken is mij een raadsel. De Moer hoort onder de gemeente Loon op Zand. Waarom dan ook niet Loon op Zand en Kaatsheuvel bij deze ten toonstelling betrokken? Mij dunkt, dat het toch best mogelijk is de tentoonstel ling ook te houden in Loon op Zand of in Kaatsheuvel. Of is Waalwijk zo veel meer? U dankend voor de plaatsruimte teken ik, KAATSHEUVEL W. DE R. (Naschrift redactie: Het schijnt in derdaad in de bedoeling te liggen t.z.t. de tentoonstelling „Amate" ook in Kaatsheuvel te houden.) Ik ben het geheel eens met de heer A., als hij schrijft dat Kennedy te lang gewacht heeft met ingrijpen. Als wij de wereldsituatie bezien na de laatste wereldoorlog, dan zien wij het communisme over de gehele wereld opdringen. Het communisme is immers gericht op wereldoverheersing. De oos telijke staten kwamen al heel gemakke lijk in hun macht, men denke slechts aan Polen, Hongarije, Oost-Duitsland, Bulgarije, Joegoslavië e.a. Finland kon men ook gemakkelijk naar hun pijpen laten dansen door dreigementen. Ook in 't rumoerige Midden-Oosten en zelfs in Afrika kwamen zij wel aan hun trekken. Maar wat in Zuidoost-Azië gebeurt, gaat alle perken te buiten. Men denke slechts aan Laos, Korea, Vietnam en Tibet, welk laatste land zo maar, zon der een woord van protest aan de com munisten werd overgeleverd. Nu laten zij ook India niet met rust en het is daar zelfs al tot een complete oorlog uitgegroeid. Indonesië werd opgeofferd in de hoop het voor het westen te behouden, het zo tot een gemakkelijke prooi voor de communisten makende. Ik voor mij geloof dat als het com munisme 't gehele Verre Oosten in z'n macht heeft het zich pas goed zal gaan bezighouden met het vrije wes ten. Dit zal als het zo doorgaat slechts een kwestie van tijd zijn. En nu Cuba. Ware het niet beter geweest dit land economisch te steu nen dan het san kapitalistische uitzui gers prijs te geven. Want als u dan ziet dat voor Fidel Castro aan de macht kwam 60 procent van de bevolking in grote armoede leefde, dan kan men deze mensen beter begrijpen. Men heeft dit echter niet gedaan en het land economisch geboycot en zo in de armen van het communisme gedreven. Nu deed men beter zich eerst op eigen borst te kloppen. Het communisme zal heus voor geen enkele grens halt hou den als het de kans krijgt KAATSHEUVEL M.L. Gaarne zou ik willen inhaken op een kermisartikel, dat in uw dag blad is verschenen. Daarin zegt uw verslaggever, dat hij, of dat veel men sen in Bergen op Zoom het wenselijk vinden, dat de duur van de kermis drastisch wordt ingekort. Van negen dagen tot drie of vier dagen. En verder wordt dan beweerd, dat er op die drie ,y.ler kermisdagen evenveel belang stelling zou zijn, dan op die negen dagen tezamen. Deze bewering lijkt mij niet helemaal juist. Ik ben van mening, dat, wanneer men de duur van de kermis op bij voorbeeld vier dagen gaat stellen, de belangstelling, die toch al niet zo groot was gedurende de afgelopen kermis, nog eens aanzienlijk zou afnemen. En dat zou eigenlijk het definitieve einde van onze eens zo druk bezochte na jaarskermis betekenen. Ik geloof, dal de tijd nog niet rijp is, om met alle kermisattracties te gaan kappen, zoals het heet in het artikel over de kermis Het zou werkelijk de genadeslag be tekenen voor dit najaarsevenement. Wel voel ik, en ongetwijfeld velen met mij, voor „het .doen toenemen van de attractiviteit van de kermis". Dat is inderdaad dringend noodzakelijk. Men dient de kermis te omlijsten mei bals, voorstellingen van kolderfilms in de plaatselijke bioscopen enz. Eerst dan wordt er een behoorlijke kermissfeer geschapen. Maar aan die negen dagen die de kermis duurt, daar moet men niet aankomen. De kermis is nu een maal een begrip geworden in Bergen, ook al gaat men er niet heen. Met dank voor de plaatsruimte. BERGEN OP ZOOM W.S.L. Ik geloof, dat men het bij het recht» eind heeft, wanneer men zegt. dat de kermis voor een toch nog kleine stad zoals Bergen op Zoom is, veel te lang duurt. Vooral omdat het de laatste jaren niet meer het geval is, zoals in een artikel in uw krant zeer juist wordt op gemerkt, dat men ook vanuit de omge ving naar de Bergse kermis komt. En wat voor gezelligheid vindt men op een kermis, waarop geen kip te zien is. Geen! Ja, de duur van de kermis beperken. Of liever nog: we moeten er helemaal mee ophouden. Gelooft men nog echt, dat de kermis de mensen aanspreekt? En nu maar hopen, dat het de car naval niet zal vergaan, zoals het de kermis de laatste tijd vergaan is. Maar dat zal ook wel niet. BERGEN OP ZOOM M.D. Hiermee wil de heer Karl Gutmann de Bredanaars zoet houden, t.w. een reprise van „As you like it". Naar onze smaak is dit een zakelijk handig heidje, maar ook niet meer. Immers zal naar alle waarschijnlijkheid „Con cordia" uitverkocht zijn tijdens de eer ste vertoning na de restauratie. De heer Guttmann wil dit rechtvaardigen door „dat Bredase publiek" wijs te ma ken (trachten) met de woorden „de beste zaalreacties in Breda ook in de tijd van Shakespeare allemaal heerlijk". Hoe dankbaar is mijn kleine hond. Dacht de heer G. nu werkelijk dat de Bredanaars daar in trappen, terwijl op een andere pagina in „De Stem" een artikel staat waarin de heer Gutmann met veel ophef bekend maakt twee Nederlandse premières te zullen uitbrengen in de Tilburgse schouwburg. As you like it heer Guttmann, kunt u deze reprise beter geven in Tilburg of. misschien nog beter, in Amster dam. Edele E'rabant. (Breda BREDA J.S. Naar aanleiding van de verschenen verslagen over de uitvoering van het Toonkunstkoor met werken van Honeg- ger en Orff op dinsdag 9 oktober zijn wij het mt de gemaakte opmerkingen volkomen eens. (O.a. de zwakke bezet ting van de mannenstemmen: een diep treurig geval voor een stad van over de honderdduizend inwoners, waarin het blijkbaar niet mogelijk is, een be hoorlijk bezet koor te vormen.) Maar een belangrijk feit heeft men over het hoofd gezien: Concordia is geen concert zaal. De op de achtergrond licht groene, flapperende doeken zijn nu niet bepaald een ideaal „klankbord" en blijven een onoverkomelijk obstakel om zelfs de koorklank van 'n met tw.eehonderd man bezet koor behoorlijk over het voet licht te brengen. Een dringende oplossing is hoogst noodzakelijk BREDA EEN CONCERT BEZOEKER Gelukkig dat er ook nog Bredanaars zijn, die niet passief blijven toezien hoe er met onze gasrekeningen wordt gesold. Het heeft er alle schijn van, dat de gemeentelijke gas-instanties dictatortje gaan spelen om de rentabiliteit van het bedrijf zo hoog mogelijk op te voeren. Dit op zich is een nobel streven, maar jammer genoeg gaat het ten koste van onze portemonnee. Tot vorig jaar was een rekening van f 20 normaal, nu zijn het bedragen geworden waar een gezin een week van kan eten. De laatste stunt in deze affaire was „de vooruitbetaling". Nog een rekening extra. Met welk recht dit overigens is gebeurd is nog niet duidelijk. Het zou wel eens kunnen zijn, dat over dit beleid binnenkort vragen gesteld wor den in de komende raadsvergadering. Zoals u nog kortgeleden hebt kunnen lezen in De Stem heeft men nog een verrassing voor ons in petto. Het vuil- nisemmergeld moet met 200 of 300 pro cent omhoog. Het lijkt wel of er bij de gas-instan- ties mensen rondlopen met 'n ministers salaris, gezien de kwistige hand waar mee ze de bedragen van onze gas- rekening forceren. Dit is het vijfde stukje over de gas- tarieven. Ik hoop dat er nog 15 zullen volgen. Mogelijk dat er dan iemand wakker zal worden bij het „gas" en begrip zal tonen voor onze moeilijk heden. BREDA J. V. Naar aanleiding van de nieuwe re geling voor het verrekenen van gas- en lichtverbruik, waarop al enige reac ties zijn verschenen, moet mij toch nog het volgende van het hart. Waarom moet er door de gemeen schap een voorschot worden voldaan? Het antwoord staat op de rekening. Het is o.a. nodig i.v.m. verhuizing. Zelf heb ik al enige verhuizingen van dichtbij meegemakt. Maar wanneer er iemand verhuist, wordt de verrekening aldus rechtgetrokken door opname van het verbruik in het te verlaten pand en tevens afsluiting. Van deze verbruiks- periode wordt een rekening opgemaakt en voldaan. De nieuwe bewoner wordt weer aangesloten met het bekende ge volg. Door deze handelingen komt er niemand aan tekort. Waarom dus nu dit voorschot, dat varieert van plm. f 20 tot tegen de f 100. Zelf heb ik een voorschot moeten storten van f 43 be treffende één pand. Veertien dagen daarna kreeg ik een rekening van drie maanden verbruik, welke rekening in veertien dagen moet worden voldaan. Hebben de heren, die deze regeling ge troffen hebben, er wel eens bij stil gestaan. dat er gezinnen zijn, die deze bedragen beslist niet in zo'n korte tijd kunnen missen? Niet iedereen heeft een salaris van een directeur. Hebben de gemeentelijke gas- en lichtbedrijven soms behoefte aan een renteloze lening, welke door de gemeenschap bijeen gebracht moet worden? BREDA J.C.M.J. Een bewogen moment was het, de dodenherdenking bij de Poolse graven op Allerheiligen jl. in Ginneken. Voor de 18e maal werd er de „Last Post" geblazen en werden door afgevaardig den van verschillende instanties weer kransen gelegd op de keurig verzorgde graven. Nu er sprake van is geweest dat de Poolse gesneuvêlden van ons kerkhof door de Oorlogsgravendienst zouden worden overgebracht naar een „Ere begraafplaats" in Breda was de belang stelling nog groter dan anders. Ieder wilde deze waarschijnlijk laatste maal meemaken. Het is mij opgevallen dat dit jaar ook een krans werd gelegd door de Oorlogsgravendienst. De bevrijding door de Polen met daarop aansluitend de maandenlange inkwartiering van Poolse militairen bij de bevolking van Ginneken heeft een band geschapen tussen de Polen cn ons. Zelden zal ook iemand het kerkhof be treden zonder niet even te bidden bij de Poolse graven. Het kerkhof zonde? de Poolse graven is ondenkbaar Gewor den. Moeten zij nu worden opgegraven om straks te dienen als bezienswaardig heid van toeristen op een erebegraaf- nlaats9 BREDA J. VAN DONGEN Als trouwe supporter van onze ver eniging NAC moet mij iets van het hart. In ons eerste gaat het niet goed omdat er volgens mij geen goede geest heerst. Er worden zondebokken op gezocht, maar die kunnen we zo maar niet aanwijzen. Er wordt over de radio en in de pers gesproken en geschreven dat er geen schutter is. Maar dat is volgens mij helemaal geen probleem. Ik heb nu de wedstrijden van het tweede gezien.' Hierin zag ik de moei lijkheid niet die er bij het eerste wel is: het niet begrijpen van elkaar. Het was zondag jl. een lust om te zien, hoe NAC 2 tegen Sparta 2 voetbalde. Ik heb bij het tweede mooiere wed strijden gezien dan bij het eerste. Ik zou voor willen stellen om het vol gende elftal te formeren, dat volgens mij en vele anderen meer kans van slagen zou hebben: doel: Peter v. d. Merwe; achter: Lazeroms, Mul en Kuys; midden: Luyten en Schrijvers: voor: Vissers, Canjels, v. Deuren, Ge- raerds en Groenewegen. BREDA T.v.d.V. Verscheidene dagbladen publiceren het laatste jaar artikelen, waarin vaak op suggëstieve wijze de verschrikkelijke noden van dit continent beschreven worden. Tegelijk leggen zij er de na druk op hoe gevaarlijk de situatie in dit werelddeel zich toespitst en van hoeveel belang het is voor de vrije wereld, dat Zuid-Amerika hulp van ons krijgt bij zijn worsteling met die problemen en met de communistische dreiging. Daarom vind ik het des te opvallen der dat hierop zo weinig gereageerd wordt. Iedereen leest die artikelen, maar verder gebeurt er niets. Het schijnt niet tot de mensen door te dringen dat daar een worsteling aan de gang is, waarvan de uitslag ook voor onze toekomst van beslissend belang kan zijn. Persoonlijk heb ik de indruk dat tot nu toe alleen Z.H. de Paus en president Kennedy echt begrepen hebben wat er op het spel staat. Met een „Pro mundi vita" en een „Alliance for progress" proberen zij te helpen, maar kunnen wij, ge wone burgers, ook niet een handje hel pen bij een of meer projecten? Toevallig vond ik vorige week een folder in mijn brievenbus van een „Actie Radio Jales". Volgens die fol der zijn enkele mensen een actie be gonnen om het Braziliaanse gebied Jales aan een radiozender te helpen. Het is een concreet plan dat reeds is goedgekeurd door de Braziliaanse re gering maar waarvoor ginds de finan ciën ontbreken. Het is de bedoeling door deze radiozender de bevolking voorlichting te geven op het gebied van landbouw, hygiëne, kinderverzor ging e.d. Ik vind dit een fantastisch idee en heb graag een bijdrage geleverd voor de f 60:000 die voor dit project nodig zijn. Misschien is dit ook voor andere lezers, die wel zouden willen helpen maar niet weten hoe, een oplossing? Het adres- van de actie is: 't Hof 57, Bergeyk (N.B.). Giro 1023100. GEMONDE A. H. KLOMP I t ij Stuur onderstaande bon In open envelop, gefrankeerd met 4 ct. postzegel, aan: Hebt u als niet-abonnee geen verkeerd beeld wan- Katholieke illustratie, Nassauiaan 51. Haarlem, neer u over de Katholieke Illustratie denkt of praat Misschien te ouderwets te Star 1te Stü^ üe enige BON Gaarne zal ik de Katholieke Illustratie gratis en manier om goed over dit moderne, flitsende, actuele B vrijblijvend 3 weken op proef ontvangen. gezinsblad te kunnen oordelen, is het eens goed te Naam- lezen en er eens echt van te genieten. Dan zult u tot Jb% Adres: uw verrassing ontdekken, dat dit blad na twee of drie t v Plaats:- nummers onmisbaar voor u wordt, als lezer èn als H nr ir*Tuni icizrr 11 i iiqtratif katholiek. Wat zegt u van dit sportief aanbod? ^ch h^besTe thuis voelt. kJU HONDEN. DIE ONMISBAAR ZIJN. Blindengeleidehonden leren hun prachtig werk. 1 DE SNELSTE VROUW TER WERELD. Wilma Rudolph, het negermeisje, studeert voor onderwijzeres. ZIJI9 LEVEN HANGT AAN EEN ELEKTRODEDRAAD. Een kunsthart strijdt tegen de dood. Zaterdag 3 november HILVERSUM I 402 m KRO: 12,30 mededelingen t.b.v. 1- en tb. 12.33 licht ensemble m. zangsol., 13.00 nws., 13.15 platennws., 13.20 musiceren de dilettanten, 13.45 Franse les, 14.05 v. d. jeugd, 15.00 klass. strijkkw., gr., 15.45 lichte orkestmuz., 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld, 16.30 lichte orkest muz. en zangsol., 17.00 v. d. jeugd, 17.15 gramm.muz., 17.30 boekbespr., 17.40 in strumentaal octet, 18.00 kunstkron., 18.30 Corte Metten: licht progr., 18.50 praatje voor politieke voetgangers, 19.00 nws., 19.10 actualiteiten, 19.30 De Oelewappers, licht progr., 20.00 radio-filharm. ork. en sol.: popul. klass. 20.50 Lichtbake-n, lez., 21.00 Tierelantijnen, gev. progr., 22.00 gramm.muz.. 22.20 22.25 boekbespr., 22.30 nws., 22.40 Wij luiden de zondag in, relig. progr., 23.00 nieuwe klass. gramm. pi., met comm., 23.55-24.00 nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 12.15. Tussen mens en nevelvlek lez. 12.30 med. t.b.v. land en tuinb. 12.33 sportactualiteiten, 13.00 nws., 13.15 Vara- varia, 13.20 lichte- orkestmuz., 13.45 v. d. jeugd, 14.20 Radio-Jazzcl., 14.50 De E.E.G. cn de eisen der democratie, toespr., 15.05 lichte gev. muz., 16.55 boekbespr., 17.15 vocaal-instrum. ensemble: lichte muz., 18.00 nws. en commentaar, 18.20 De Me- tropilitan 1930-1940: operafragmenten, 19.00 Artistieke Staalkaart, VPRO: 19,30 Nieuwe Vaart, uitz. gew. a.d. vernieu wing van de Chr. gemeente in deze tijd, 19.45 gramm.muz., 19.55 Deze week, lez., Vara: 20.00 nws., 20.05 Al is het niet met de bruid: oude en nieuwe dansmuz., 20.40 Specialiteitentheater: gev. progr., 21.35 Soc. commentaar, 21.50 Hammond orgelspel, 22.10 De vriend van Telema- chus, hoorspl., 22.30 nws., 22.40 Babysit ten: licht progr., 23.10 dansork. en zang soliste, 23.40 lichte gramm.muz., 23.55 -24.00 nws. BRUSSEL VLAAMS 12.00 nws., 12.03 muz. uit de oude doos, 12.30 weerber., 12.35 gev. ihuz., 12.50 progr.overzicht, 13.00 nws., 13.15 v. d. teenagers, 14.00 amusem.muz., 14.30 gev. muz., 15.15 De Academie der Discofielen 16.30 lichte muz., 17.00 nws.. 17.15 liturg, gezangen, 17.25 gev. muz., 17.45 Engelse les, 18.00 orgelmuz. uit vorige eeuwen, 18.28 paardensportber., 18.30 v. d. solda ten, 19.00 nws., 19.*40 lichte gramm.muz., 20.00 chansons, 20.30 The Geisha, Japans zangspel, 21.47 lichte muz. uit Wenen, 22.00 nws., 22.15 amusem.muz., 23.00 nws. 23.05 dansmuz., 23.55-24.00 nws. BRUSSEL FRANS 12.18 lichte pianomuz., 14.03 enquêtes 63: problemen van de grammofoonplaat, 15.03 Instrum. muz. met commentaar, 16.03 Bel Canto, 17.00 nws., 18.38 gramm.muz.. 19.30 nws., 20.00 hoorspel, 22.00 wereldnws., 22.15 jazzmuz., 22.55 nws., 23.00 gev. muz. 23.55 nws. (Advertentie) (Van onze financiële medewerker) Toen de Algemene Kunstzijde Unie ruim twee weken geleden bekendmaakte dat de winst was gestegen van 6,3- tot 9,6- miljoen reageerde de beurs er nauwelijks op. De koers steeg enkele punten, maar daalde spoedig daarna tot een niveau dat lager lag dan voor de aan kondiging van de gunstige kwartaalcijfers. Toch wa ren de uitkomsten ver boven verwachting. Toen de koninklijke Hoogovens en staalfabrieken N.V. acht dagen later bekendmaakte dat de winst over het derde kwartaal 1962 circa 12 procent lager was dan in de overeenkomstige periode van 1961, daalde de koers maar twee punten en steeg er de dag daarna met twaalf. De ontwikkeling bij A.K.U. en Hoogovens lijkt tegen strijdig. Winststijging leidt tot koersdaling, winstdaling tot koersstijging. Het is duidelijk dat iemand, die wei nig van effecten afweet, hier niets van zal begrijpen en zal zeggen, dat alle effentenbezit uit den boze is. Een analyse van de situatie maakt echter al veel dui delijk. Toen de cijfers van A.K.U. bekend werden ver keerde de beurs in een afwachtende houding. Zij was zeer passief. De onzekere politieke situatie en de vraag hoe de conjunctuur zich zou ontwikkelen gaven aanlei ding voorzichtig te zijn en de kat uit de boom te kij ken. Een zeer gunstig bericht werd sceptisch ontvangen. De sprong in de prijs van de aandelen Hoogovens was te danken aan de verklaring van Kroestjev, dat hij geen overijlde stappen wenste te nemen in de kwestie Cuba. De gehele beurs leefde toen op en Hoogovens was slechts een meeloper. De Cubaanse kwestie gaf in de daarop volgende beursdagen veel deining en 't algemeen koers- peil vertoonde veel golving. Zelfs ervaren beurshande laren konden de ontwikkelingen niet voorzien. Voor een buitenstaander was het des te moeilijker. Niet voor niets wijzen banken en commissionairs in effecten er steeds op, als zij voor cliënten iets kopen of verkopen, dat men dit geheel voor eigen risico doet en dat zij de consequenties van gegeven advies niet aanvaarden. Niet alleen is het voor een leek moeilijk te bepalen wat de reactie van een publikatie op de beurs zal zijn. Het is ook niet gemakkelijk te bepalen wat er gepubliceerd zal worden, of 'n onderneming winst of verlies zal hebben behaald, wat de invloed zal zijn van een emissie, enz. Als een leek dus effecten koopt en dit geldt vooral voor aandelen koopt hij daarmee ook on zekerheid. Dit kanzowel ten goede als ten kwade uitvallen. Om nu deze onzekerheid te beperken wordt vaak aangeraden zijn geld niet zo maar te beleggen, maar hier bewijzen van deelgerechtigheid in een beleg gingsfonds voor te nemen. Een beleggingsfonds is een instelling die zich specialiseert in het beleggen in ef fecten. Doordat het over een groot vermogen beschikt in verhouding tot de enkele aandeelhouder kan het meer verschillende effecten kopen en eventueel een staf van beleggingsdeskundigen aantrekken. Als het met een van 9e effecten die het beleggingsfonds in portefeuille heeft niet zo goed gaat kan het verlies per aandeelbewijs nooit zo groot zijn als bij de individu ele belegger. Dit noemt men het voordeel van risico spreiding. Door de staf van deskundigen kan het fonds bovendien een keuze maken uit de voor haar doel meest geschikte effecten. Als de kwaliteit niet goed is wor den ze niet gekocht. Dit is het voordeel van risicose lectie. Op het oog lijkt het, dat het deelnemen in een beleggingsfonds minder risico en verliesmogelijkheid meebrengt dan het direct ter beurze kopen van effec ten. Toch moet men oppassen. Weliswaar verminderen de kwade kansen mêt risicospreiding maar ook de goede nemen af. Bovendien zijn de deskundigen, hoe bekwaam ook, geen allesweters, die alles goed doen. Wel zul len zij er beter oog op hebben dan wie ook insiders uitgezonderd welke resultaten van een bedrijf of groep van bedrijven is te verwachten, maar de psychologi sche invloeden die vooral de laatste weken een zeer grote rol spelen bij de koersvorming kunnen ook zij moeilijk bepalen, althans vooraf. Als alle aandelen in koers dalen, daalt de waarde van het belegde vermo gen ook. Na de enorme koersval in mei van dit jaar te New York en daarna in Amsterdam bleken practisch al le beleggingsfondsen aan de Amsterdamse beurs in waarde te zijn gedaald. Sommige zelfs in enkele maan den tijd met meer dan 20 procent. Fondsen die enkele jaren lang uitblonken door flinke waardestijging verloren veel van hun glans door forse daling. Vooral die welke in het bezit waren van gro te pakken „internationals" en „Amerikanen" kregen 't zwaar te verduren. Zo daalde de intrinsieke waarde van het Rotterdamsch Beleggingsconsortium N.V. (Robeco) van 246,- tot 206,50. Uit het tussentijdse bericht per 1 oktober bleek de daling zich te hebben voortgezet tot 197,-. De N.V. Internationale Beleggings Unie „In- terunie" zag de waarde per aandeel van 50,- dalen van ƒ217,15 eind 1961 tot 169,50 per 29 juni 1962. Thans betaalt men op de beurs ongeveer hetzelfde bedrag. De Nederlandsche fondsenmaatschappij „Ne- fo" N.V. toonde een record-hoogte aan het eind van 1961 met bijna 125,- per aandeel van 50,-. Op 28 september was de koers ƒ99,-. Deze is nu zelfs nog iets lager. De waarde van de aandelen N.V. Amsterdamse Belegging Maatschappij A.B.M. daalde in de eerste ne gen maanden van 1962 van 168,73 tot 146,99 of met 13 procent. Nu ligt de waarde beneden 140,-. De be leggingsfondsen stijgen dus niet alleen in waarde. De oorzaak hiervan is, zoals gezegd, de onmogelijkheid te zien wat er zal gebeuren. Maar zelfs al zou men dat kunnen, dan nog zou niet alles koek en ei zijn. Door het grote bezit aan geselecteerde effecten be schikken de fondsen slechts over pakketten. Alleen al het ter verkoop aanbieden hiervan zou een grote koers daling teweegbrengen, een symptoom van de logheid van sommige beleggingsfondsen. Hoe groter het vermogen van de fondsen wordt, hoe minder vlug zij zullen kunnen reageren. Het vermogen kan groter worden door reservering van gemaakte win sten, door overneming van andere beleggingsmaat schappijen en kopen van pakketten tegen afgifte van eigen aandelen en door het regelmatig ter beurze af- gven van aandelen. Van de overneming geeft de A.B. M. een voorbeeld. Zij nam dit jaar de beleggings maatschappij A.P.O. N.V. over tegen afgifte van 854.500,- aandelen A.B.M.. Het Robeco plaatst regelmatig aande len ter beurze. Zijn geplaatst ka pitaal steeg bijvoorbeeld van 229,7 miljoen nominaal per 1 juni 1962 tot 241,2 miljoen per 1 oktober 1962. Hieruit blijkt wel dat de animo voor het deelnemen in een beleggingsfonds niet is ver minderd. De groei in de vooraf gaande jaren blijkt uit een vergelijking met het nominaal vermogen per 31 december 1957 af 80 mil joen. De logheid van het Robeco blijkt uit de vergelijking van het nominale bezit en de totale beursomzet van het betreffende effect in bijvoorbeeld 1961, een jaar van grote beursactiviteit. Hoewel het nominale bezit per soort aan internationals veel groter is dan aan locale fondsen, blijkt het gemakkelijker te zijn de eerste af te stoten dan de laatste. De courantheid van de internationals is namelijk veel groter. Zo werden in 1961 ter beurze 2.351.650 aandelen Koninklijke Petroleum omgezet. Op 1 oktober bezat het Robeco er 437.500. Het zou dus minstens twee maanden duren voor het gehele bezit zou zijn afgesloten bij ver koop ter beurze onder de gunstige omstandigheden. Voor aandelen Norit zou dit bijna een half jaar bedra gen, voor Bols vier maanden, Thomassen en Drijver ruim acht maanden. Kon. Zout-Ketjen ruim een maand, enz. In perioden van grote koersdaling zou het Robeco voor de keuze staan, verlies te accepteren bij verkoop of afwachten. Beleggers die dit zouden zien aankomen zouden waarschijnlijk de toestand nog verergeren door verkoop en masse. Het is dus niet een belegging die vol komen risicoloos is. Wat is dan de oorzaak van de grote vraag naar aande len Robeco in het verleden? Dit is de sterke koersstij ging van de uitstaande aandelen. Een bekend beleg- gmgsdeskundige drukte zich als volgt uit: „Stijgende koersen zijn de beste propaganda voor de popularisering van effectenbezit". Het grote risico maakt deze vorm van effectenbezit echter niet geschikt voor iedereen. Alleen hij die in staat is de onzekerheid te dragen kan de goede kansen proberen te benutten met het gevaar van de kwade kansen. Zondag 4 november HILVERSUM I 402 m NCRV: 8.00 nws. en weeroverz., 8.15 Hu- genotenpsalmen, gr., 8.30 morgenwijding, 9.15 orgelconc. KRO: 9.30 nws., 9.45 klass. gramm.muz. 9.55 inl. hoogmis 10.00 hoogmis, 11.30 klass. en romantische muz. gr., 12.05 Klein beraad: vragenbeantwoor- ding, 12.15 licht ork. m. solisten, 12.50 buitenl. comm., 13.00 nws.. 13.05 opera- progr. m. toel., 13.45 De kerk in Hon garije, lez., 14.00 v. d. jeugd, 14.30 viool en piano (gr.): klass. muz., 14.55 koor werken, gr., 15.15 Thee met babbelaars: verz. progr. v. d. oudere luisteraars, 15.55 De kerk zijt gij, lez., 16.00 sport, 16.30 vespers. IKOR: 17.00 v. d. jeugd, 17.15 Zingt het voorbedachte lied: koorzang, 17.45 Mensen, lez., 18.00 Het geladen schip critieken, 18.30 De kerk aan het wekr, actualiteiten van het kerkelijk erf, 18.45 De boeg, klankb. over het werk van de Herv. Zeemansr. in Amsterdam. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken. 19.05 vocaal ensemble: Geestelijke liederen, 19.30 De Openbaring aan Johannes, lez. KRO: 19.45 Nws, 20.00 De dood slaat geen deu ren dicht, hoorspel, 20.50 Klassieke gr. muz. 21.15 De miljoenste woning na de oorlog, gespr. over de woningbouw, 21.30 Wissewassen..., licht programma, 21.50 Lichte koorz. 22.20 Conciliejournaal, 22.30 Nws, 22.40 Avondgeb. 22.50 Volksmuz. met commentaar. 23.20 Spiegel van de hedendaagse muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m.: VARA: 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. VPRO: 11.45 Flitsen: nieuws van eigen erf. AVRO: 12.00 Muziek-Revue. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lez. 13.17 Meded. of gram. muz. 13.20 Op de plaatrust' gev. progr. voor de strijdkrachten. 14.00 Omroeporkest en solist: moderne muz. 15.10 Het klarinet kwintet van België. 15.30 Gehoord, ge zien, gelezen: maandelijks kunstsympo sion. 16.00 Dansork. en zangsolisten. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Cultuur en godsdienst van Mesopotamië, lez. 17.15 Stad en land, gespr. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sport journaal. 18.30 Salonorkest en zangsolist. 19.00 Bij nader inzien, journalistenforum. 19.40 Vrij entree, cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee. 20.35 Voordr. 20.45 Licht ensemble. 21.00 Paul Vlaanderen en het Margo-mysterie, hoor spel (6). 21.40 Gitaarrecital. 22.05 Had u toen maar geleefd, licht progr. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Sportuit slagen en mededelingen. 23.00 Klas. gr. muz. 23.25 Lichte orkestmuz. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 12.00 Nws. 12.03 Lichte orkestmuz. 12.30 Weerber. 12.35 Amusementsork. 12.50 ster en solist: kamermuz. 19.00 Katholiek halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.25 Gev. progr. 22.00 Wereldnieuws. 22.15 Cabaretprogr. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. Maandag 5 november HILVERSUM I 402 m.: NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dag- opening. 7.25 Gitaarspel (gr.). 7.35 Sport uitsl. van zaterdag. 7 45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Gev/. muz. (opn). 8.30 Licht gr. muz. 8.45 Lichte gr. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waaterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gr. muz. 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Viool en clavecim- bel: oude muz. 11.30 Licht ensemble. HILVERSUM n 298 m.: AVRO:7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte gr. muz. 8.00 Nws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Amusementsmuz. (gr.) 9.00 Gymnastiek voor oudere luisteraars. 9.10 De Groenteman. 9.15 Oude muz. (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. Zaterdag 3 november NCRV: 15.00 verhalen van Dickens: Tante Betsy Trotwood, TV-film, 15.25 On der de loep: Philatelistisch allerlei, 15.40 Daar zit muziek in! licht progr., 16.10 Dier in 't vizier, maandel. progr. over dieren. 16.35 Lassie, de Schotse herders hond. TV-film, 17.00 v. d. kinderen (-17.45), 19.30 Muziek voor U. NTS:' Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Kennismaking, gev. progr., 21.05 Pakistani Sindabath, documentair progr., 21.30 Amusementsprogr., 22.20 Voordracht, 22.40-22.50 Morgen is het zondag. BRUSSEL VLAAMS 17.00-18.30 Voor de jeugd, 19.00 Religieus progr., 19.30 Actualiteiten, 20.00 nws., 20.25 Het manneke, 20.30 Het is altijd Dennis, feuilleton, (deel 9), 20,55 Drie oude vrijgezellen, muzikale comedie, 21.55 Joh J. Diggs, TV-speelfilm, 22.45 nws. BRUSSEL FRANS 18.30 Berichten, 18.33 v. d. jeugd, 19.00 Voordracht, 19.30 Natuurlijke historie, 20.00 nws., 20,30 Vader weet het beter, 20.55 Gev. progr., 21.30 Drelin-Drelin, wedstrijdprogr., 22.10 L'Affaire de la Pimbèche, TV-film, 23.00 nws. Zondag 4 november NTS: 19.30 Weekjournaal. 20.00 Sport in Beeld. VARA: 20.30 Jazzmuz. 20.50 De wereld van vandaag, politiek overz. 21.00 Een kwestie van identiteit, tv-spel. 22.10- 22.40 Ouderavond, problemen en pro bleempjes uit het gezinsleven. BRUSSEL VLAAMS 14.30 Reisroutes: De Ned. Antillen. 15.00 De week in beeld. 15.30 Reportage van het int. waterballet in het Rooigembad Progr.-overz 13.00 Nws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Operamuziek. 14.10 Sport- reportages. 18.00 Pianorecital: klass. muz. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nws. 19.30 Orkestenparade. 20.00 Amu sementsprogr. 22.00 Nws. 22.15 Omroep orkest. 22.30 Cabaretprogr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL FRANS 12.18 Chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gev. muz. 14.02 Gev. muz. 17.00 Nws. 17.45 Int. relais: Omroeporkest van Beromun- (Advertentie) 19.00 Christine en de kraanvogels, film voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.25 Het manneke. 20.30 Wie weet wat?, spelprogr. 21.45 De sleutel, eenakter. 22.15 Sport weekend en nws. BRUSSEL FRANS 11.00-11.45 Hoogmis. 15.00-18.00 Le di- manche en pantoufles: gevar. progr. Daarna sportber. 19.30 La Déesse d'Or, feuill. 19.57 Kent u België?: Oost-Vlaan- deren. 20.00 Journaal. 20.30 Passeport pour le monde, documentaire film. 22.00 Jazz voor allen. 22.30 Journaal. INTERIEUR-ADVISEURS Tilburg - Heuvelstraat 132 Telefoon 04250 2 3752 L I kwartje per kolom^ 4 kolommen f I.- I kwartje per kolom 4 kolommen f i O- j l f B A 1 B i 1 r 1 i i H i Inzendingen uiterlijk dinsdag avond 24.00 u. postbus 2500 Am sterdam. Hierboven plaatsen wij nog enkele invulkolommen voor onze puzzel. Deelnemers kunnen deze gebruiken als zij meer dan vier kolommen willen invullen.

de Stem | 1962 | | pagina 9