Beroemde duiven op grote kampioenendag te Breda ONZE PUZZEL jaar Stem Honds leven Onder duivenmelkers LEEGSTERS Succes... met 'n Waterman! HOOGSPANNINGSMAST IN DURBAN DOOR EXPLOSIE VERNIELD a N, Waterman wutc zijnde ■yrzieningen. U wat aan Duivenkroniek van „Den Bruinen" c/f Felicitaties Veiling Liturgische kalender POTTERSggm „LINIA Veerboot verliest halve trein Van de regen in de drop maar met Roxy klaart het op de ras-sigaret puur voor uw genoegen Vooruitgang Verklaring Vedette Slag Verzoek Kop 4 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 (Advertentie) 11 van Assche uur tot 9.00 El „Het Wapen £U tot 9.00 uur. adeur", Een- 8.15 uur. chap", Hoog- El it de Bruyn, van 7.30 uur LFF zal op DINSDAG rmiddags om 10 uur, iCHHEK, Dr. Schaep- richting Ginneken nschappen en wegens ÏT VERKOPEN: kolom, vierdeuren, kabinet, w.n. por- >mmodes, theetafels, eiken broodkasten, :n tafels, Zaanse klok, einmeubelen. Antiek, |n in diverse uitvoe- ïuils met tafel, eet- net leder, ridderfau- irs en petit point 'erzische tapijten en •n en kleurstellingen. porselein en aarde- moderne schilderijen >n zilverwerken, o.a. serviezen etc. etc. n tuinstoeltjes, tuin- dv. van 10 tot 6 uur van 12 tot 6 uur. tv. van 10 tot 3 uur. /engenoemd kantoor, a. Tel. 01600-3 55 84. ixateur, Erkend Vei- Wilhelminasingel 38 34. ïfonisch aangesloten ZIEKENHUIS Bloemendaal) aatst enige ma B. de leeftijd) it genot van kost, geneeskundige be- g, bewassing etc. <ing komen. 45 uur is ingevoerd* IVIO-diploma dan wel iveling. ig van reiskosten voor 5CHAF VAN vIG VRIJ ran reiskosten, ook voor ninderjarige sollicitante ijke sollicitaties onder Geneesheer-Directeur. Vandaag wil ik 'n klein woord je zeggen over de Kampioe nendag van de Bredase Bond in Zaal de „Haagpoort" op zondag 11 novem ber. En wel over de inzendingen, die aldaar te bewonderen zullen zijn. In de eerste plaats de fond kleppers van mr Emile Matterne te Overhespen (overwegend ras Cattrijsse), die ook dit jaar hun streng weer ferm getrokken heb- ben. Vervolgens een stand van de Ge broeders De Scheemaecker te Ant werpen, wereldbekend. Vervolgens komt de heer Antoon Delhij van zijn kot. Hij exposeert niets minder dan twee stands, De ene is een combinatie van vier Bel- zen, die ik u even zal beschrijven: L Blauwe doffer, broer van de vader van le prijs nationaal Libourne van Gerard Vanhee te Wervik, kampioen der kampioenen van België! Deze klep per is vijf jaar oud, zodus voor de kweek in de fleur van zijn leven. 2. Ooievaar-duivin van Kamiel van Dur- men, bakker te Waarschoot boven Gent en wereldberoemd fondspeler. Deze duivin is zuiver ras Bricoux en de nestzuster van 4e prijs international San Sebastian, evenals een rood- en zwarte schimmel. Beter duiven hebben nooit bestaan. 3. De formidabele ,,300.000" van wijlen mr. Guillaume Peeters te Herve. Deze verschrikkelijke duif won op de toto te Luik op een enkel concours niet minder dan 327.000 frank, provinciaal Chateauroux le prijs. Hij is de vader van de „Phenomene" en de „Cahors". Eerstgenoemde, die sneuvelde op het veld van eer, won o.a-: 15e national Carcassonne 1718 duiven, 16e international San Sebastian 1500 duiven, 31e international San Sebastian 2602 duiven, le Cormeilles te Luik 987 duiven en 15e international San Sebas tian 2951 duiven. De „Cahors" deed (Advertentie) een pen met allure v.a. 60,00 pan vierkleuren ballpoint v.a. 19,50 Donderdagavond laat is bij Durban (Zuid-Afrika) een hoogspanningsmast door een dynamietexplosie gedeeltelijk vernield, waardoor de stroom in ver scheidene delen van de stad is uitge vallen. Ook de uitzendingen van de Zuid- afrikaanse radio-omroep moesten worden gestaakt. De politie heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de ontploffing. De omgeving is afgezet. Hoewel drie armen, die hoogspannings leidingen met een spanning van 88.000 volt torsten, van de mast werden afge rukt, bleef het gevaarte toch op zijn plaats staan. De politie weigerde zich uit te laten over de achtergronden van de ontploffing. niets voor hem onder, maar daar heb ik de prijslijst niet van bij de hand. 4. De „Producteur" van wijlen mr. Pee ters voornoemd, vader van le prijs San Sebastian met eventjes 1 uur los vooruit internationaal. De tweede stand van Ant. Delhij zijn vier duiven van de combinatie Vanden- broucke-De Weerd te Wielsbeke. Kampi oenen van West-Vla anderen en Interpro vinciale Entente 1962, zowel per hok als per duif. Als men nu weet alsdat de strijd in de Vlaand'ers gaat tegen man nen als Vanhee, Tanghe, Cattrijsse, De- vriendt, Vanbruaene, Desmet-Matthijs, Delbar enz. voelt nien alwaar de hond gebonden staat. Van de .Nederlandse kampioenen, die helemaal niet van de poes zijn, noem ik terloops even mr. Marius Ververs te Kaatsheuvel, onklopbaar en onverslaan baar op de grote fond, winnaar le prijs nationaal Dax 1962, ondanks verschrik kelijke overvlucht, Jan Bakker te Zaam- slag le en 2e prijs nationaal Parkesto- ne tegen vele duizenden duiven, De Witte-Balvers te Goes, de schrik van Zuid-Beveland, hebben duiven zitten om van te rillen en te beven, Marinus Min- naard te Krabbendijke, altijd aan de kop of het nu van Ossendrecht is of van Barcelona, niet aan te kluiven, Theo Hack te Ossendrecht, niet te genaken Engelandvlieger, Nil Hinten te Dor drecht, de man waarvan verhaald wordt dat hij Kapje de Groot onder tafel vloog, nu dan moet ge wel de echte soort hebben in de allergrootste forme enz- enz. Ieder liefhebber aangesloten bij de N.P.O. kan voor het Koningin Wilhel- minafonds van dr. Grasveld een bon schenken, die bij opbod verkocht zal worden. De jonge duif, op deze bon ver kregen, die in 1963 het hardst vliegt op het hok van zijn nieuwe eigenaar, geeft de kweker recht op een pracht horloge met inscriptie terwijl de harde vlieger (met zijn duif) een schitterende kampi oenszuil zal ontvangen, eveneens met inscriptie. Zegt het voort en komt alle maal kijken. rens geen schrik had. Janus Braspen- ninx uit Rijsbergen niet te vergeten, den Bras zogezeed, maar dat was meer een treinloper. Zo a la Marius Valentijn, de Vent zogezeed. Maar om op Piet uit de Klundert, hij woont trouwens al vele jaren in Breda, terug te komen, zoals hij in zijn tijd over de baan suisde, zo gingen zijn duiven door de lucht Meer als twintig hield hij er nooit maar ze jasten er op dat de rook er af vloog van Duffel tot St.-Vin cent. Piet zeg ik hedde gij wel eens tegen Aloies De Graeve gereden, den dieje mee z'n neus a la generaal De Gaulle. Ikke wel zei Piet maar ge moest nondedomme rap zijn, vooral op het laatste rechte eind, want als ge het met neuslengte van hem verloor waarde 't ver kwijt... Ja die wielrensport gaat ook nooit verloren. Piet gaat nu uit de zaak een bloei ende beenhouwerij in de Prins Hen drikstraat en nu komen ook zijn dui ven onder de nijptang, ik bedoel hamer. Ze zullen allemaal publiek verkocht wor den, het neusje van de zalm. Daar hij overal veel vrienden had, kon hij gemak kelijk aan de goede soort geraken, geen wonder dus dat hij zo hard vloog, ieder jaar was hij bij de serie fiets en hon derd jannen. De veiling zal worden gehouden in het Bondslokaal van de Bredase Bond. Wie nog iets fijns en iets deugdelijks kan gebruiken, weet wat hem te doen staat ZONDAG 4 NOVEMBER. Groen. Een entwintigste zondag na Pinksteren, Tijdeigen. Mis In voluntate. Met ge bed voor de Paus: Deus omnium. Verjaardag van zijn kroning. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Ge zinslezing: I Tim. 4,1-16. MAANDAG 5 NOVEMBER: 's Herto genbosch: Wit. H. Odrada. (Te Balen in de Antwerpse Kempen is deze hei lige geboren. Zij stierf omstreeks het midden van de twaalfde eeuw na een langdurig en pijnlijk ziekbed.) Breda: Rood. H. H. Relikwieën. (Op deze dag worden alle heiligen gevierd, van wie relikwieën in het bisdom aanwezig zijn). Gezinslezing: I Tim. 5,1-25. DINSDAG 6 NOVEMBER: Groen. Mis van de eenentwintigste zondag na Pinksteren: In volunta zonder Gloria. Gezinslezing: I Tim. 6,1-21. WOENSDAG 7 NOVEMBER: Wit. H. Willibrordus. (Hoofdpatroon van het bisdom Utrecht. Omstreeks 658 is hij geboren. In 678 ging hij naar Ierland, waar hij door de H. Egbertus tot mis sionaris werd gevormd. In 690 kwam hij naar onze gewesten, waar hij de apostel werd van de Friezen, de Sak sen en heel het Frankische land. Te Rome werd hij in 695 tot bisschop van Utrecht gewijd. Bij zijn prediking on der de Friezen had hij de H. Bonifatius als medewerker. Op 7 november 739 overleed hij te Echternach, waar hij ook werd begraven). Credo. Gezins lezing: I Kor. 3,18-4,16. DONDERDAG 8 NOVEMBER: Groen. Mis van de eenentwintigste zondag na Pinksteren: In volunta, zonder Gloria. Tweede gebed H. H. Vier Gekroonden. (Deze heiligen, wier namen niet be kend zijn, hebben omstreeks 305 te Rome het martelaarschap ondergaan). Gezinslezing: Mt. 11,16-30. VRIJDAG 9 NOVEMBER: Wit. Kerkwij ding van de Aartsbasiliek van de Aller heiligste Verlosser. (St. Jan van Late- ranen, de bisschopskerk van de Paus.) Tweede gebed H. Theodorus. (Een van de meest gevierde martelaren uit het oosten. Hij was legioen-soldaat van keizer Maximianus. In 306 werd hij te Amases in Klein-Azië levend ver brand) Credo. Gezinslezing: Judas 1, 1-25. ZATERDAG 10 NOVEMBER: H. Andre as Avellinus. (In 1521 werd hij nabij Napels geboren. Aanvankelijk was hij aan de Kerkelijke rechtbank van het bisdom verbonden. Later trad hij in de Orde van de Theatijnen. Op 10 no vember 1608 stierf hij plotseling aan de voet van het altaar voor de H. Mis.) Tweede gebed H. H. Tryfon, Respicius en Nymfa. (Omstreeks 250 stierven de twee eerstgenoemden de marteldood te Nicea. De maagd Nymfa werd in het begin van de vierde eeuw te Pa lermo gedood). Gezinslezing: Apoc. 1, 1-20. Nu ik toch in Breda zit nog even iets over een der grootste kampioenen die de wereld ooit gekend heeft, zowel op de fiets als met de duiven. Het is de oud coureur Piet van der Horst, koppelge- noot van Thijs van Oers te Langeweg. Eentje die, als hij zijn katterug kromde zelfs van de Pijn of van de Poes Sche- En dan heb ik hier de kampioenschap pen uit de Made: Vitesse: 1 H. van Helmond, ik ben deze grote kampioen op wezen zoeken, welk een soort van duiven, welk een edel materiaal! En wat een steun heeft hij aan zijn vrouw. 2 Th. van Geloof, 3 D. J. Kop enz. Halve Fond: 1 H. van Helmond, 2 Jan de Heyde, 3 P. Stoop. Fond: 1 H. Godschalk, 2 A. van Meel, 3 Ant- van den Broek. Generaal oude duiven: Manus van Helmond voornoemd. Jonge duiven: 1 H. van Helmond, 2 Jac. v. Groezen, 3 A. J. van der Steen. Late jonge duiven: 1 M. Broeken, 2 H. Weiten, 3 A. van de Ven. Kampioenschappen der afzonderlijke verenigingen op de Made: Vredesduif: Vitesse: 1 Th. van Geloof, 2 D. J. Kop, 3 H. van Helmond. Halve fond: 1 Jan de Heyde, 2 H. van Hel mond, 3 P. Stoop. Fond: 1 A. van Meel, 2 A. van den Broek, 3 H. van Helmond, Jonge duiven: 1 H. van Helmond, 2 A. van der Steen, 3 Jac. van Groezen. Gevleugelde Vrienden: Vitesse. A. van Meel, Halve fond: Jan de Heyde. Fond H. Godschalk. Jonge duiven: H. God schalk. Stuivezandse Vriendschap: Oude dui ven: 1 H. van Helmond, 2 A. van Meel, 3 C. Rademakers. Jonge duiven: 1 H. van Helmond, 2 Jac. van Groezen, 3 A. J. van der Steen, Generaal: H. van Hel mond. Late jonge duiven: 1 H. Weiten Jzn., 2 H. van Helmond, 3 A. Roeien. Al deze grote kampioenen onze har telijke felicitaties. Allemaal goeie. DEN BRUINEN. Inlichtingen: uw reisbureau OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU Rokin 16, Amsterdam. Telefoon: 62188. HORIZONTAAL: 1. stuk hout 4. vernis 6. haarkrul 8. zangnoot 10. soort onder wijs (afk.) 11. vrouwelijk zoogdier 12. bijbelse figuur 13. klein beetje 15 ijzer houdende aarde 17. biljartstok 19 vorm van spinnen 21. glazen zuigbuisje 23. muurholte 24. waterroofdier 26. klaar voor actie 28. voor 29. ontkenning 31. gemeenschappelijk stuk grond 32. vo gelziekte 33. treiter 35. zelfkant 37. boom 38. grootvader 40. meubel 41. elektrisch geladen deeltje 43. deel van een bijen- Advertentie) MENTHOLPELLETS Tegen hoest en Keelpij-' Uitwerking frappant Van de Duitse veerboot Sleeswijk Hol- stein die de verbinding van het Oostzee- eiland Fehmarn met de vaste wal onder houdt zijn donderdag bij een aanvaring tegen een kade in de haven van Grossen- bröde een locomotief, een 80 ton wegende hijskraan en twee rijtuigen, over boord geslagen. De machinist en zijn helper konden tijdig worden gered. Gisteren is met de berging een begin gemaakt. Een kinderrechtbank in Washington zal zich beraden over het lot van een 11-jarige jongen die zo eenzaam en ver stoken van vrienden was, dat hij troost zocht bij 's mensen trouwste huisdier, de hond. Deze vriendschap was zo ver ge gaan, dat de jongen op handen en voe ten liep en blaffende geluiden maakte. De ouders van het kind hadden de kwestie aan de justitie overgedragen omdat het ,,uit de hand liep". Ook in nachtelijke uren trok de jongen met de honden op. Dat gebeurde, aldus de kinderrechtbank, omdat de jongen geen vrienden kon vinden. Toen een gerech telijk psycholoog hem vroeg of hij zich een hond voelde, antwoordde de jongen: „Nee, maar ze zijn mijn vrienden". De basis van dit tragische geval is, dat de jongen thuis niet werd gewaar deerd en hij op school mikpunt van spotlust was. (Advertentie) korf 45. dun 47. tijdperk 49. deel van de mond 50. huid 51. vreemde munt 53, jong varken 54. heerlijk 56. boos 58, bedorven 59. herkauwer 61. weg met bomen 63. teerprodukt 65. meisjesnaam 66. tooi 68. Frans lidwoord 69. zang stem 70. de somma van 72. bekende motorraces (afk.) 73. meisjesnaam 74, tocht 75. land in Europa. VERTICAAL: 1. te zijner plaatse (Lat. afk.) 2. sier 3. Aziatisch schiereiland 4. dierenliefkozing 5. klont 6. verbinding 7. plaats in Japan 8. heilige (afk.) 9. zijrivier van de Donau 14. klein takje 16. moesplant 18. reus 20. huidmondje 21. schrijfgerei 22. deel van een trap 25. eerste vrouw 27. bang 28. toeschou wer 30. boom 33. wintersportartikel 34. rivier in Nederland 36. Spaanse titel 38. lofdicht 39. vogel 42. deel van het hoofd 44. meisjesnaam 46. iedere 48. onbehouwen 50. twist 51. plaats in Noord-Afrika 52. gelofte 53. plaats in Utrecht 54. stuk van het schaakspel 55. keurtroep 56. verpakking 57. drank 60 onaangenaam 62. niets 64. huisdier 67, Engels lidwoord 71. lidwoord. OPLOSSING: LINKER DEEL HORIZONTAAL: 2. garen 7. ek 9. volt 10. nap 12. triest 14. pet 16. reu 17. en 19. tweed 20. ap 22. le 23. diana 25. et 26. ons 27. mud 29. nadeel 32. rol 33. orel 36. se 37. aarde. VERTICAAL: 1. rente 3. av 4. roest 5. el 6. nts 8. kar 11. pipet 13. eeuwen oud 15. ander 17. eel 18. kader 21. pit 24. ander 27. mager 28. alles 30. eos 31. boa 34. ra 35. ld. RECHTER DEEL HORIZONTAAL: 2. gerda 7. ok 9. roem 10. toe 12. terwijl 14. kan 16. neg 17. de 19. renet 20. aa 22. ne 23. sluwe 25. sz 26. inn 27. met 29. geleen 32. ria 33. open 36. ka 37. kales. VERTICAAL: 1. rotte 3. er 4. robijn 5. de 6. amp 8. koe 11. erker 13. wagenwiel 15. netel 17. den 18. kassa 21. als 24. enter 27. merel 28. knaap 30. eik 31. dok 34. pa 35. ne. Een jaar geleden stond de president van de Belgische Rugbybond met beschaamde kaken voor een grote schare journalisten. Het was na de interland, die de Belgen had den gespeeld in Duitsland en die zij met 52-3 hadden verlo ren. „Zulk een nederlaag mo gen wij nooit meer beleven", zei de voorzitter en hij kon digde (nog in Duitsland) be paalde maatregelen aan, die hij zou nemen om zulke nare uitslagen te voorkomen. Een maand later trommelde de president de journalisten weer bij elkaar en hij deelde hen mee, dat thans de opmars van het Belgische rugby' een aanvang kon nemen, want na rijp beraad had het bestuur besloten een coach aan te trek ken, die voor een salaris van f 2100,- per maand genegen was België aan een topteam te hel pen. Enkele weken geleden wer den de journalisten weer uit genodigd voor een bezoek aan het rugbybondsbureau. De voorzitter wees hen op de re sultaten, die thans na tien maanden van intensieve trai ning behaald waren. „Onze spelers zijn in conditie", riep hij bijzonder enthousiast. „Wij zullen de Duitsers nu een be tere repliek kunnen geven. Hun zege zal ditmaal in elk geval heel wat kleiner zijn." De president sprak de waar heid, want de Duitsers won nen nu met.... 50-3. ARCHIE MOORE .op olie. Archie Moore is een Amerikaans bokser, die niet precies weet hoe oud hij is, maar die zijn leeftijd ten spijt nog altijd furore maakt. De wereld- kampioen-halfzwaar heeft een de zer dagen weer eens een van zijn fameuze gevechten geleverd en dat in New-York, het hart van de boks- sport. Archie had geen moeite met zijn tegenstander, die geen grote naam had en reeds in de vergetel heid is gedrukt. Toch moest Archie na zijn roemloze zege talrijke jour nalisten ontvangen, die het „gevecht met alle bijzonderheden vandien" voor hun bladen wensten op te te kenen. „Waaraan schrijft u deze zege toe?", vroeg een van de verslagge vers. ,,Ik heb een bijzonder soort olie gebruikt, die mijn lichaam een prima conditie verschafte", ant woordde Archie. De journalisten waren verrast. Daar wilden zij meer van weten. „Wat voor olie was dat toch?", vroegen zij nieuwsgierig. Archie haalde een flesje met een mooi etiketje tevoorschijn. Op het etiket stond: Olie Archie Moore. Het geschil om Cuba is politiek ge sproken allerminst een grapje. Maar sportief... Toen de crisis pre cies op een hoogtepunt was, stond in een van de Cubaanse steden een boksmatch op het programma tus sen de Cubaan Caidro en de Rus Yoessov. Het ging er bij deze wed strijd bijzonder hevig aan toe. Het scheen, dat de scheidsrechter het soms met zijn eigen beslissingen niet eens was. Hoe ook, op een gegeven ogenblik sloeg de Rus de Cubaan zo ongeveer in puin. Dat nam de toe kijkende gemeente niet. Op het mo ment, dat de Rus de ring wilde ver laten kreeg hij een formidabele klap, die tot gevolg had, dat de man neerzeeg. De man, die de klap gaf was... een Amerikaan. Antonio Maspes spant zich slechts gedurende enkele maanden per jaar in om aan de top te blijven van de wereld-wielersport. In de maanden mei, juni en juli traint hij zeer hard om op het einde van augustus volkomen gereed te zijn voor de titelstrijd sprint. Hij doet dat reeds jaren zo en met succes. Ook tijdens de jongste kampioen schappen te Milaan toonde Antonio iedereen zijn achterwiel. Een der gelijke kampioen is natuurlijk een veel gevraagde man na afloop van de strijd. Zo sloot Maspes reeds in september een contract om in november op de Zürichse wieler baan een nummertje ten beste te geven. Maspes kwam in Milaan aan... zonder fiets, zonder zijn renners- gewaad, Hij leende alles bij een van zijn Zwitserse collega's. De directie van de baan was daar over een beetje boos. Men werd nog meer boos nadat was komen vast te staan, dat Maspes ook nog eens ongetraind aan de startlijn was verschenen en er derhalve helemaal niets van terechtbracht. Antonio kreeg zijn contract cor rect uitbetaald, maar zijn hono rarium ging vergezeld van een briefje, waarin stond: „Ook al zijt gij een vedette, wij zullen u de volgende keer stellig thuis laten." De Belgische PTT heeft een verzoek gericht aan de Bel gische Voetbalbond om de transferperiode voortaan niet meer op 30 juni te doen ein digen, want dan beginnen de vakanties van de PTT'ers en dan ontstaan er allerlei moei lijkheden om op tijd de cheques verwerkt te krijgen, waarmee de transfersommen worden overgemaakt. De PTT, die de zaken zeer nauwgezet bijhoudt, telde dit jaar niet minder dan 8000 cheques. „En er zijn volgens onze papieren", zo deelde de voet balbond: maar 3512 spelers getranfereerd". De „Daily Express" is een acht baar Brits blad, dat de laatste jaren gewoon was een grote enquête te or ganiseren, waarin de lezers werd gevraagd mee te delen welke voet baller er in aanmerking kwam voor het predikaat... voetballer-gentle- man. Het initiatief van de „Express" werd nu door een ander blad over genomen. Natuurlijk wisten dat de Daily-mannen. Zij zonden zelf een ontstellende hoeveelheid formulieren in, waarin zij te kennen gaven, dat Johnny Craw als de voetballer-gentle- man moest worden aangewezen. Het gevolg: de „Daily Express" publiceerde op precies dezelfde dag als de concurrerende firma de naam van de voetballer-gentleman; en... de „Daily Express" schilderde onder een kop van acht kolom de wandaden, die door de voetballer Craw in de afgelopen periode allemaal werden begaan. Louis, hoe dikwijls heb ik niet gezegd, dat het verboden is in het duivenhok te fluiten, terwijl gij werkt". D'n Louis: „Meneer, ik werk niet, maar fluit wel."

de Stem | 1962 | | pagina 5