Grote smokkelaffaire voor rechtbank te Middelburg MIDDENSTANDERS ZIEN TOEKOMST SOMBER IN Vlissings barakkenkamp verdwijnt SaaMasPe^m Kroon verwerpt beroep van familie Dalebout Nu loopt mijn motor pas echt lekker! SLUIT ENIGE BIOSCOOP IN GOES ZIJN DEUREN? ZEISS Petroleumkachel viel om: verdieping uitgebrand BOSCH OPTIEK f Ongerustheid in Zak van Zuid-Beveland Nog altijd Cuba Zaak- Van der Putten Celstraffen en hoge boeten geëist Ook m mei Man achter de schermen Eisen Recrealieverkeer in Rencsse Tot ziens. bij de BP pomp! Hansweert weet geen weg met schippershonden „TEHOGE BELASTING" v* Politie zoekt overspannen vrouw Subsidie-aanvraag sociale werkplaats te Zierikzee Hulsterse vrouw sprong uit raam Duitse flessentrekker naar Terneusen Verbetering van woonklimaat is noodzakelijk Celstraf voor zagerspitster Loonadvies Goes dokterspaar over de kop DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 Boter vanuit Wemeldinge per schip naar België (Van onze redacteur) Op beschuldiging van botersmokkel zijn gistermorgen voor de rechtbank te Middelburg door de officier van justitie mr. Th. Lebret straffen geëist, variërend van een jaar tot 6 maanden en bijkomen de geldboeten van 10.0000 gld tot 1.000 gld tegen 5 boterhandela- ren en een helper. Deze zware straffen werden geëist, nadat tijdens de zitting, waarvoor grote belangstelling bestond, de lange rij van verdachten, een voor een, voor de rechtbank was verschenen, waar bij ieders zaak als een op zich zelf staand feit werd behandeld. Eind juni van dit jaar vertrok de mo- torspits „Ilni" met lading" uit Wemel dinge met bestemming het kanaal van Willebroek in België. De schipper A. F. J. S. voer merkwaardigerwijze niet mee. Hij ging met de motorfiets naar Hulst, vanwaar hij met de boterhandelaren J. M. en E. P. G. uit Axel, in een auto naar het kanaal van Willebroek reed,„om een geschikte losplaats te zoeken". Bij de tunnel in Antwerpen pikten ze nog de boterhandelaar P. K. uit Vlissingen op. Behalve deze bevrachters, was er nog meer belangstelling voor het scheepje. De handelaar R. P. uit Hulst was even eens naar „Ilni" gereden om de schipper te zeggen, dat hij verder moest varen. De nieuwe ligplaats werd 1 km boven de sluis te Willebroek. Deze bijzondere belangstelling, die niets anders ten doel had dan een zo spoedig mogelijke lossing van de voor de betrokkenen even waardevolle als ge vaarlijke lading, n.l. een partij smokkel- boter. Daar men gerucht van onraad had opgevangen, werden alle krachten ge mobiliseerd. Het mocht echter niet ba ten, de zaak was inderdaad verklikt. Toen de „Ilni" verhaald was kwam de rijkswacht aan boord en vond de boter. R. P., die op dat ogenblik aan boord was, sprong over boord en zwom naar de overkant van het kanaal, waar hij in het struikgewas verdween. De pantof fels, die hij achterliet, vormden echter een belangrijke aanwijzing voor de po litie. De schipper en zijn knecht R. S., verdwenen in België voor zes weken achter de tralies. Alvorens de boter te Wemeldinge in te laden had men de pakken van merken en nummers ontdaan. De slordigheid waarmee men hierbij te werk is gegaan is het gehele „botercomplot" noodlottig geworden. Uit onderzoek en verhoren werd vol doende grond verkregen om, behalve de vier genoemde handelaren, ook de neef van R. P., de handelaar F P„ eveneens (Advertentie) uit Hulst, en F. F. uit Hontenisse, als handlanger in de transactie, hangende het vooronderzoek in het huis van be waring in Middelburg, nu vier maanden geleden, in te sluiten. By de verhoren was inmiddels ook vast komen te staan, dat er op 16 mei van dit jaar vanuit Terheuzen eveneens een botorsmokkel met hetzelfde schip had plaatsgevonden. Als eerste verdachte stond terecht E. P. G. uit Hulst. Hij verklaarde niets met de zaak te maken te hebben en alleen maar met de auto meegereden te zijn. ,,U zit wel in het net, dat van Hulst uit gesponnen wordt", meende de presi dent van de rechtbank, mr. P. van Em- pel. De getuigen J. H. uit Axel en J. t. H. uit Amstelveen, beiden van de dienst van Rijksbelastingen legden belastende verklaringen af, waarbij voorshands vast kwam te staan, dat de taak van G. zich heeft beperkt tot de autorit naar België om daar van de partij boter, 6000 kg, af te komen. „Ik ben er wel geweest", vertelde de tweede verdachte, de handelaar P. K. uit Vlissingen, „maar niet voor boter. „Toen wij bij het schip kwamen vroeg G. om te helpen de boter te lossen. Dat heb ik geweigerd ondanks de f 150,die mij ervoor werd geboden". Hierna kwam de getuige, schipper S., die de indruk gaf volkomen open kaart te spelen. Hij vertelde, dat G. hem in kennis had gebracht met de handelaren R. P. uit Hulst en J. M. uit Sas van Gent. Met zijn nieuwe boot zat le schip per in financiële moeilijkheden. M. bood hem, vóór de eerste vaart van mei een geldlening aan en oefende druk op hem uit om boter te gaan vervoeren. Voor die eerste vaart was hem 1700 gulden beloofd, doch hij kreeg er slechts 1000 „omdat de boter zo slecht was". Zijn aanstaande echtgenote, mej. W. A. W. uit Sas van Gent, staafde deze verklaring. Verdachte F. F. uit Hontenisse, nauwe lijks uit de gevangenis te Dendermonde ontslagen, zou door N. P. uit Hulst, te Wemeldinge aan boord van het schip zijn gebracht, waarna F. behulpzaam was bü het wegsneden van de merken en nummers. Hiermee wordt dan ook N. P. in de zaak betrokken. Van deze per soon krijgt men voortdurend de indruk dat hij „de" man achter de schermen is, hetgeen ook bij de geëiste strafmaat dobr de officier tot uiting komt. De boter heb ik van N. P. gekocht, verklaarde verdachte J. M. uit Sas van Gent. N. P. heeft er verder niets mee te maken. Van de doorverkoop in België van de partij kan ik u geen verdere uit leg geven. R. P. gaf, nu ter zitting, voor het eerst sinds zijn aanhouding toe, aan boord van de „Ilni" te zijn geweest, toen de rijks wacht aan boord kwam. N. P. bleef bij zijn verklaring, dat hij met de smokkel niets te maken had, ook nadat mr. van Empel hem breedvoerig herkomst en bestemming van de boter had beschreven. Hij had de boter, afkom stig van de Brabantse Verkoop Organi satie, via de boter fabriek te Hontenisse gekocht en aan J. M. doorverkocht. ,,Ik wist niet waar de boter naar toe moest, dat zijn mnn zaken niet", aldus N. P. Bij zonder belastend voor hem waren hier weer de onder ede uitgesproken ver klaringen van schipper S. die N. P. te Wemeldinge had gezien, toen hij geld gaf aan W. M. Het woord was hierna aan de officier mr. Th. Lebret voor zijn requisitoir. Stuk voor stuk achtte hij de tenlasteleg gingen bewezen. De vaaraanwijzing voor het schip van N. P., aan boord gevonden en door een schriftkundige onderzocht, noemde hij zeer belastend. Hij merkte op dat alle verdachten reeds een straflijst bezitten, waarbij en kelen van een respectabele lengte. „Dit is een smokkelhiërarchie met kopstukken en sub-alternen", aldus de officier. Tegen N. P. eiste hij een gevangenis straf van een jaar en een boete van f 10.000.Tegen R. P. zes maanden plus f 2000.boete en tegen P. K. zes maanden en f 1000.boete. J. M. kreeg een eis te horen van zes maanden plus een boete van f 2000,en G., de „sales manager" 1 jaar en een boete van 10.000 gulden, terwijl tegen F. F. acht maanden werd gevorderd. Tegen alle handelaren eiste de officier stillegging van hun handel voor de duur van een jaar. De gevangenisstraffen zijn met aftrekken van het voorarrest. Nadat de verdedigers hun pleidooien hadden gehouden, besliste de president de uitspraak op 16 november. Het recreatieverkeer in de naaste toekomst nog sterk zal toenemen wordt reeds thans ernstig be lemmerd, omdat de Laone, waarlangs het verkeer zich moet bewegen hier en daar te smal is. Dit is de reden waarom gedeputeerde staten van Zee land hun goedkeuring hechtten aan een uitbreidingsplan van de voormalige ge meente Renesse, dat in die verbreding voorziet. Dit uitbreidingsplan, genaamd Kromme Reke brengt echter mee, dat een grote siertuin behorende bij de vil la Constantia, eigendom van de Familie Dalebout voor een deel moet worden opgeofferd. De familie, die van mening is dat het landelijk aanzien daar ter plaatse sterk zal devalueren is van de beslissing van gedeputeerde staten in beroep gekomen. De Laone is de weg die naar het tsrand leidt en het plan voorziet in de aanleg van fiets- en wan delpad langs de zuid-oostzijde. De kroon heeft het beroep van de fa milie Dalebout ongegrond verklaard, Mijn rij-domein is de buitenweg. Zo'n 30.000 km per jaar. Maar sinds ik op BP Super Mix 50 rijd, heeft mijn motor er veel meer zin in. 'n Prachtige vinding van BP, die 5 verschillende soorten benzine. Individuele voeding! Dat heeft iedere motor nodig. U moet het zelf ook eens proberen, welke van de 5 soorten benzine het beste bij UW motor past. (Van onze correspondent) De Belgische regering heeft maatrege len getroffen om de hondsdolheid buiten haar territorium te houden. Daartoe geldt de maatregel, dat de invoer van honden vanuit Nederland verboden is. Dit heeft te Hansweert vele moeilijk heden met zich meegebracht. De honden, welke zich aan boord van schepen bevinden, waarvan de bestem ming België is, moeten te Hansweert hun tehuis noodgedwongen verlaten. Dit op zich is voor de dierenliefhebbers reeds een pijnlijke zaak. Al met al zou het nog wel meevallen indien de varenden er verzekerd van zou den zijn, dat hun honden een goede ver zorging krygen, doch de toevoer van honden is zo groot geworden, dat plaat- singsmogelykheid in het asiel niet meer aanwezig is. Enkele parlevinkers hebben zich ware dierenvrienden getoond en tyd noch kosten gespaard om de honden bij particulieren onder te brengen. Er zijn zelfs honden naar Kapelle over gebracht, terwyl ook Middelburg reeds is ingeschakeld. In deze situatie lijkt het wenselyk dat van overheidswege wordt ingegrepen. (Van onze redacteur) Er bestaat een kans, dat de enige bioscoop in Goes, het Grand Theater, zijn deuren zal sluiten. De eigenaar van de bioscoop, de heer C. van Liere, wilde dit door Goes circulerende bericht niet met evenveel woorden bevestigen. Wel deelde hij ons mede, dat hij b. en w. verzocht heeft de verma kelijkheidsbelasting op zijn voorstellingen te verlagen. Die belasting bedraagt 25 procent van de bruto opbrengst. „Vorig jaar heb ik eens zoveel aan de gemeente moeten betalen, dan ik zelf heb verdiend", aldus de heer Van Liere. Sedert 1957 is het bezoek aan de Goese bio scoop vooral door de invloed van de televisie met 20 procent terug gelopen. Met een zo hoge belasting is de exploitatie op den duur niet lonend meer, aldus deze bioscoopeigenaar. Burgemeester mr. F. Huber van Goes zei ons desgevraagd, dat het college nog geen beslissing op het verzoek heeft genomen. Wel is bij andere gemeenten in Zeeland naar het belastingpercentage ge ïnformeerd. B. en w. zullen het verzoek binnenkort in behandeling nemen. Er zij aan herinnerd, dat vóór 1953 een vermakelijkheidsbelasting van 35 pet. op de voorstellingen in het Goese Grand werd geheven. Het Grand is toen drie weken uit protest dicht gegaan, waarna de belasting op 25 procent werd teruggebracht. De commissaris van politie te Vlissin gen verzoekt namens de familie de op sporing en de verblijfplaats van Maria Hendrika Catharina Boymans, geboren te Arnhem, oud 75 jaar, weduwe van H. Ellart, wonende te Vlissingen. Vermoe delijk op zaterdag 27 oktober j.l. heeft zij haar woning in overspannen toestand verlaten. Een ongeluk wordt gevreesd Signalement: lang 1.60 meter, schraal pos tuur Gekleed in zwarte mantel en zwart hoedje, grijze kousen en zwarte schoenen. Zij draagt een trouwring en een gouden ring met briljanten aan de linkerhand en een gouden ring met rode steen aan haar rechterhand. Zij heeft enkele stifttanden. Hen die inlichtingen kunnen geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met voornoemde commissaris van politie, telefoon 01184, 2555 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. (Van onze redacteur) Gedeputeerde Staten hebben de regering voorgesteld subsidie.te verlenen voor de stichting van een sociale werkplats te Zierikzee. Het stichten van een werkplaats voor geestelijke gestoorden in Zeeland heeft de aandacht van dc provinciale overheid, aldus blijkt uit de toelichting op de pro vinciale begroting voor 1963. Het grootste probleem bij de Vlis- singse woningmoeilijkheden vormt wel het havendorp met zijn vele noodwo ningen en het barakkenkamp. Eigen lijk zijn deze niet meer bewoonbaar. Het kamp gaat nu tegen de vlakte, zo als onze foto laat zien. De woningen verdwijnen voor zover ze leegkomen. Dit houdt in, dat de mensen, die er nog blijven wonen, temidden van het puin der oude huizen komen te zitten. (Advertentie) dat in Renesse oordelende dat de ontworpen verbete ring meebrengt, dat de 7 meter brede Laone geheel voor het gemotoriseerde verkeer kan worden gereserveerd, het geen dringend nodig geacht wordt met het oog op de toenemende verkeersin tensiteit gedurende de zomermaanden. De appellerende familie heeft nog al lerlei andere mogelijkheden aan de hand gedaan, doch de kroon heeft de voor keur gegeven aan de beoogde voorzie ning, welke ertoe meewerkt dat het strand op vlotte wijze kan worden be reikt. BRIllENGlASER HULST TEL. 2327 (Van onze verslaggever) Even na half vier vrijdagmiddag gilde in Hulst de sirene voor een brand in een der bovenvertrekken van de particuliere woning Poorterslaan 11, die in korte tijd een ware vuurzee werd. Het bovenver trek werd bewoond door de jonge we duwe Fruytier-Saaman, wier echtgenoot enkele maanden geleden in Duitsland als militair op tragische wijze om het leven kwam en te Hulst met militaire eer be graven werd. Zij vond in deze woning onderdak bij haar ouders. De fatale brand, die de gehele boven verdieping in de as legde, werd veroor zaakt door een petroleumkacheltje, dat door onopgehelderde redenen is omge vallen, waarna de brandende vloeistof zich in een ommezien over de vloeren van de verschillende vertrekken ver spreidde. De moeder van de zwaar gedu peerde jonge weduwe, die zich op dat moment ter plaatse bevond, zag nog slechts kans het vege lijf te redden door uit het raam te springen,waarbij zij ern stige kwetsuren opliep. De rijkspolitie te Breskens heeft de 35-jarige Duitser H. T. uit Wattenscheit, die zich in Zeeland aan flessentrekkerij heeft schuldig gemaakt, overgebracht naar Terneuzen, waar hij met een aantal gedupeerde ingezetenen zal worden ge confronteerd. (Van onze correspondent) Voor de middenstanders in de Zak van Zuid-Beveland ziet de toekomst er niet bepaald optimis tisch uit. De leefbaarheid van de streek voldoet niet aan de eisen van de tijd, de agrarische sector die als stuwende bedrijfstak voor de middenstand moet fungeren, neemt in betekenis af, de noodza kelijke bevolkingstoename is er niet en de welvaartsstijging loopt procentueel gezien, achter bij de landelijke stijging. Dit alles was op te maken uit een inleiding van dr. C. de Galan, adjunct directeur van het ETI voor Zeeland, op een bijeenkomst van middenstanders in zaal Verbeek te Ovezande. Dr. De Galan lardeerde zijn betoog met cijfers, die de concrete situatie in de Zak van Zuid-Beveland duidelijk schetsten. In dit gebied blijkt het voor de middenstand stuwende bedrijfsleven voor driekwart te bestaan uit agrarische bedrijven. Maar' sinds 1947 is die sector met 31 procent ingekrompen. Gevolgen daarvan waren een vrij sterke afname en bovendien veroudering van de be volking. Dit heeft, aldus spreker, de basis van het middenstandsbestaan aangetast. De welvaart per hoofd blijft achter bij die in de rest van het land. Het ver voer is verbeterd, waardoor de kopers nog meer geneigd zijn om naar streek- centra zoals Goes te trekken. Gemid deld heeft de detaillist in de Zak van Zuid-Beveland 39 klanten, terwijl het landelijk gemiddelde op 57 staat. Bij dit alles voorzag De Galan nog een verdere afname van de agrarische sector, terwijl de industrie weinig of niets te betekenen heeft. Daarbij nog gerekend de korte-afstandspendel op Goes, die in deze streek veel voorkomt, betoogde hij, dat het zeker een vereiste is, dat de woonkernen een behoorlijke aantrek kingskracht hebben. Leefbaarheid Daarmee raakte dr. De Galan een voor de streek gevoelig punt aan: de leefbaarheid van de streek en met name van de dorpskernen. Die dorpskernen blijken geen geschikt woonklimaat te hebben, waardoor de jeugd wegtrekt en waardoor nieuwe vestigingen alleen in een centrum als Goes voorkomen, met slechts een kleine kans voor Borsselen (bij Vlissingen) en 's-Gravenpolder (bij Goes) Daarom adviseerde dr. De Galan het maatschappelijke en het culturele leven in de dorpen op te voeren. Momen teel is het zo niet dood, dan toch ge heel verstard. Evenmin opwekkend waren de woor den van spreker waarin hij de kwaliteit van de consument in deze streek afmat aan de situatie elders. Nederland kent jaarlijks een procent grei oin de bevolking en een stijging van de welvaart met drie procent per jaar. Daardoor neemt de besteding in tien jaar toe met 45 tot 50 procent. De- Zak van Zuid-Beveland daarentegen kent geen bevolkingstoena me en slechts een welvaartsstijging van twee proepnt, hetgppn ppn voel minie- Dank zij de spoedige aanwezigheid van de vrijwillige brandweer konden de aan grenzende gebouwen voor een uitbreiding der vuurhaard gevrijwaard blijven, ter wijl de benedenverdieping slechts water schade opliep, die overigens van niet geringe omvang was. Op de bovenverdieping ging alles ver loren: meubilair, beddegoed, garderobe, voorradig geld, enz. In hoeverre de (Duitse) verzekerings maatschappij de schade zal dekken viel gisterenavond nog niet vast te stellen. Uiteraard trok de brand veel publieke belangstelling. mere welvaartsstijging ten gevolge heeft. Suggesties Als aanknopingspunten voor het ver beteren van de situatie deed spreker enkele suggesties, met name een con centratie van de middenstand, waarbij* de kleintjes verdwijnen; het uitbouwen van de eigen organisatie tot een sterk ge heel met een eigen stem in het kapittel, waarbij hij de landbouw als voorbeeld stelde; het bieden van een grote service, waarin het platteland een voorsprong heeft op de centra. Voorts noemde hij de kwestie van het paralleliseren, d.w.z. meer produkten per zaak, in welk op zicht de vestigingseisen dienen te wor den aangepast; het overwinnen van on wil om zijn zaak met bedrijfskrediet te financieren; het vergroten van de schaal, zodat men niet meer per dorp. doch per streek rekent en zeker niet op de laatste plaats de vorming van een streekorgaan. Hierin kunnen ook de ge meentebesturen meer aan samenwerking doen dan in het verleden. Discussies Was dus de strekking van de rede van dr. De Galan niet al te optimistisch, de discussies na afloop daarvan waren dat in nog mindere mate. Er werd met name en nu voor de zoveelste maal geatten deerd op het ongezonde woonklimaat, waaraan zonder dralen iets zal moeten worden gedaan, wil men althans de Zak nog bewoonbaar houden. Ook keerde men zich nogal scherp tegen de paralleli- satie, een wapen, waarmee het groot winkelbedrijf de detaillist het leven on mogelijk maakt. Er was echter maar één conclusie mo gelijk, toen de vergadering uiteen ging, nl. een snelle aanpassing aan de tegen woordige eisen van de consument, die nu eenmaal naast de service tevens een zo groot mogelijk assortiment eist. Sa menwerking en nog eens samenwerking is de teneur van alle betogen, welke in deze streken worden gehoord en dat geldt zeker voor de middenstand. (Van onze verslaggever) Nu is ook aan een vrouw onvoor waardelijke gevangenisstraf opge legd voor het spitten van zagers in de verboden oesterpercelen. Het hardnekkig ontkennen kon me vrouw de K.-M. voor de politie rechter weinig meer helpen. Daar voor waren de getuigenverklarin gen te positief en te belastend Zelfs in een oesterput was ze op 9 juni aan het graven geweest te zamen met F. W. Met twee groe pen, bestaande uit politie te wa ter, rijkspolitie en o.m. de beheer der van het perceel had men de spitters ingesloten. Met een „Jullie zijn mensenjagers' en een dreigend „Kom niet te dicht bij me!" had ze de politiemannen be groet. De verdachte zelf, die al waar schuwingen en voorwaardelyke straf voor hetzelfde feit heeft opgelopen, bleef stug ontkennen daar te zyn geweest „Ik kon er niet geweest zyn, want op dat uur, bij laag water, werd ik door de Goese politie thuis gebeld was haar verweer. Getuige C.C., de oesterkweker van de betrokken percelen, vroeg zich a* hoe de put, waarin de twee aan het spit ten waren, droog kwam. De officier mr. Th. Lebret, zag geen mogelijkheid meer voor voorwaardelijke straf na de reeds voor soortgelijke? ge vallen betoonde clementie. „Ik zal niet op de straflijst van verdachte ingaan", aldus mr. Lebret „en dit is de laatste keer, dat ik het met veertien dagen onvoorwaardelijk afhandel." Nadat C.C. zijn schade door de gra verij had voorgerekend was voor het laatst het woord aan de verdachte. Hierbij viel opniuew de naam van ir. Dorst. „Ir. Dorst heeft ons toegezegd dat, als wij een jaar niet zouden spit ten, hij voor ons een oplossing zou zoe ken." Toen het jaar om was was de oplossing voor de verboden broodwin ning er nog niet. Op een aanbod voor een borgtocht, aldus mevr. de K., van f 1000,- is evenmin ingegaan. De politierechter, mr. Coester, vonnis te tenslotte met 1 week onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. |~)E SER is met een eenstemmig loon-7 advies voor de draad gekomen. Die eenstemmigheid is min of meer een verrassing. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de werkgevers het meest voelden voor een suggestie, welke de regering in haar advies aanvrage liet doorschemeren: een loonstop voor een halfjaar. In de dis cussies werd ook vastgesteld, dat er, gemeten met de maat van de produc tiviteitsverhoging alleen, ook eigenlijk geen loonsverhoging in zat. Maar ten slotte redeneerde men, dat het „on verkoopbaar" zou zijn in een tijd van voortdurende, zij het dan wat terug lopende welvaartsstijging, een barrière op te werpen voor iedere loonsverho ging. Dit zou het euvel van de zwarte lonen sterk in de hand werken. Ar beidsonrust met verlies van werk dagen zou de produktiviteit nadelig beïnvloeden. Men mag ook niet uit het oog verliezen, dat in een al verder opengaande Euromarkt het loonpeil elders als magneet werkt. Werkgevers en werknemers hebben elkaar ten slotte gevonden op een gemiddeld per centage van 2.7 procent. Naar verluidt zouden enkele Kroonleden van de SER veel hebben bijgedragen tot het berei ken van dit compromis. Hierin steekt een gunstige aanwijzing voor de hou ding van de regering. Die zal zich echter tevens hebben te beraden over de wijze, waarop nu de toepassing van deze loonmaatregel zal geschieden. Te dezer zake staat zij tegenover een verdeeld advies. De liberale werk gevers zijn zeer huiverig voor het min of meer uitschakelijken van de rijks bemiddelaar. Als de regering hier het advies van de grote meerderheid volgt, zal de voornaamste verantwoordelijk heid komen te liggen bij de organisa ties. Het wordt voor hen een delicate taak, om binnen een krappe speel ruimte van 2.7 procent toch de ge wenste differentiatie door te voeren. Hier liggen moeilijke vragen, welker oplossing veel inschikkelijkheid en zelfbeheersing zal vragen. Het loonadvies van de SER heeft ingecalculeerd, dat bepaalde prijs stijgingen onvermijdelijk zullen blij ken. Men kan dit billijken met ver wijzing naar het prijspeil in andere EÈG-landen. Doch het is duidelijk, dat hiervan invloed moet uitgaan op onze exportkracht. Terwijl de kleine niet- loontrekkenden, de z.g. vergeten groe- pen, de nadelige gevolgen mede moe ten dragen. Het is dan ook te hopen, dat deze prijsstijgingen binnen be perkte grenzen blijven. jyjikoyan, de slimme Armeniër, die in Rusland alle zuiveringen over leefde, zit nu te confereren met vriend Fidel Castro. De baard van de Cubaan heeft weer wild gewapperd bij allerlei opgewonden kreten en eisen. Castro erkende ook, dat hij meningsverschil len had gehad met de grote broer in Moskou, maar hij bleef vertrouwen in hem stellen als Marxist-Leninist. Nu zal Kroestjevs afgezant vriend Cas tro moeten overtuigen, dat het Marxis- me-Leninisme ook V.N.-toezicht op het ontruimen en inpakken van de raketbasissen toestaat. Daarnaast is Moskou al begonnen met het onder steunen van Castro's eis tot het ont ruimen van de Amerikaanse basis Guantanamo. Doet Moskou dat, alleen om de Cubaanse dictator wat redelij ker te stemmen ten aanzien van de raketbasissen, of zal het achter die eis ook al zijn diplomatiek gewicht zetten? M.a.w. wil Kroest.iev. na teruggeweken te zijn op een belangrijk punt, de Cubaanse kwestie toch levend houden als een stekende horzel in de flank van de V.S.? In Washington denkt men natuurlijk niet aan de ontruiming va n Guan tanamo. Dat zou Kennedy zich ook politiek niet kunnen veroorloven. Hij heeft nu ook de blokkadelijn weer strak aangetrokken en openlijke ver kenningsvluchten boven Cuba laten hervatten. De belofte om geen invasie te plegen in Cuba was geclausuleerd. Als Castro halsstarrig blijft en in andere landen van het Caraïbische gebied komplotten blijft smeden, dan zal Amerika zich ook niet langer ge bonden voelen. De Cubaanse kwestie is de wereld waarlijk nog niet uit. Jl. zondag leek de hemel helemaal schoon te zijn ge blazen. Nu drijven weer wolkenvelden binnen. Ter hoogte van de Graszode op de Rijksweg tussen Lewedorp en 's-Heer Arendskerke is een personensportwagen, bestuurd door dokter T. uit Goes, over de kop geslagen. De personenwagen naderde met hoge snelheid uit de richting Goes. Bij het passeren van een voor hem rijdende wa gen week dokter T. teveel uit naar links Zijn linkervoorwiel raakte van het weg dek af en kwam terecht op een enkele centimeters lager gelegen uitwijkstrook. waarna hij de macht over zijn stuur ver loor. Mevrouw T., die naast hem zat, is met een hoofdwond naar het ziekenhuis St.-Joanna in Goes overgebracht. Dokter T. kwam er met de schrik en enkele schaafwonden vanaf. De nog splinter nieuwe sportwagen is volkomen vernield. {-Jet ontslag-Van der Putten is nu dan in hoogste rechtsinstantie onge daan gemaakt. Het was te verwachten na de hoogst ongelukkige manier, waarop minister De Visser deze zaak afdoende uit de wereld heeft willen helpen. Hij kon o.i. terecht verlanden, dat de hoofdambtenaar man en paard zou noemen, toen hij doorging met het uiten van allerlei beschuldigingen. Bij deze sommatie is echter verzuimd te preciseren, of de minister in het alge meen namen van beschuldigden wilde horen dan wel alleen van nog in ac tieve dienst zijnde officieren. De twee ambtenaren, die Van der Putten ver hoorden, hebben erkend, dat ze hier een omissie hebben begaan. De minis ter had dan ook geen juridisch been om op te staan, toen hij pardoes het ontslag aankondigde na zulk een on volledig verhoor. De Centrale Raad van Beroep moet daarnaast ook vast stellen. dat Van der Putten een moei lijk man is om te verhoren: hij is niet in staat zich nauwkeurig uit te druk ken en hij is moeilijk toegankelijk voor een gedachtengang die van de zijne verschilt. Dit alles heeft nu geleid tot een voor minister Visser hoogst on aangename situatie, waarbij zelfs de vraag naar voren komt, of hij wel kan aanblijven. Dit is intussen een politiek oordeel, dat in eerste instantie aan de Tweede Kamer toekomt. Een commissie uit haar midden onder lei ding van mr. Van Doorn zit op een rapport te broeden, dat aan dit politiek oordeel richting kan geven. Nu in de rechtsvraag een definitieve uitspraak is gevallen, gaat de noodzaak van een spoedige politieke beslissing knellen. De minister zal straks met zijn be groting 1963 voor het Kamerforum moet entreden. Het ware hoogst ge wenst, dat de zaak-Van der Putten dan tevens politiek kon worden af gedaan.

de Stem | 1962 | | pagina 3