Aanvoer zwaardere wapens per schip Laat ambtenaren tot 1 mei 63 blijven Vanaf Amerikaanse vliegbasis in West-Duitsland Prinses Beatrix in N.-Delhi GEOPEND ADENAUER WEEK LATER NAAR VERENIGDE STATEN Grotere steun aan minder ontwikkelde landen Zestien-jarige pleegde moordaanslag De Spiegel -affaire Heden eerste vliegtuig in Calcutta Verzoek VN-bestuurder N.-Guinea aan Nederland: VLIEGENIERS werden stropers Drie begrotingen in recordtijd Horeca vraagt opheffing prijsstop MGR. CARDIJN TACHTIG JAAR DAGBLAD VOOR ZEELAND IN ZEVENAAR Slachtoffer overleden Zuidelijke wind Meer ministers willen gaan Russen houden Amerikaans convooi op Meerderheid Tweede Kamer wenst: 10.000 (internationale K.A.J.) BANANEN 102e JAARGANG No. 24122 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. 3. H. A. Bruna. Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 Abonnementsprijs 3,05 per kwartaal, excl- 0,20 incasso; f 9.25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor iTzeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2B93) LUCHTBRUG OP INDIA Gisteren is vanaf de Amerikaanse vliegbasis Rijn-Main in West- Duitsland een viermotorig straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met wapens en munitie vertrokken om, via de Amerikaanse basis Adana in Turkije, naar Calcutta te vliegen. Daarmee is de Amerikaanse luchtbrug op India gestart. Reeds op de eerste dag van haar bezoek aan India heeft de Nederlandse kroonprinses zich zeer bemind gemaakt bij de twee miljoen inwoners van Nieuw Delhi door vele bezienswaardigheden in de stad te bezichtigen en voor een ieder die zij ontmoette een glimlach over te hebben. De Indiërs noemen haar reeds ,,de glimlachende prinses" en het feit, dat zij een telg is van het huis van Oranje, verleent haar bezoek nog meer beteke nis, daar Oranje in heel India een heilige kleur is. De opgewekte prinses 'Beatrix heeft vele malen haar filmtoestel ter hand ge nomen. Vrijdagmiddag bezocht zij ook een instituut, waav meisjes van 18 tot 21 jaar worden geoefend in het geweer- schieten. De prinses inspecteerde een erewacht van meisjes in khaki-uniform met rode baretten. Daarna volgde een muzikale voorstel ling, die werd bijgewoond door ongeveer 300 knielende, staande en zittende meis jes van het instituut. Hun kleding was één kleurenpalet. De prinses genoot kennelijk en luisterde aandachtig naar de voor vele Nederlandse oren wonder lijke oosterse muziek. Vele meisjes brei den wollen kleren voor de Indische soldaten aan de grenzen van China. Op de foto Prinses Beatrix volgt belangstellend het malen van graan bij haar bezoek aan de Gule Rana Club. PAUS JOANNES heeft ter gelegenheid van Allerzielen in de crypte van de ba siliek van St.-Pieter gebeden voor zijn voorgangers. De paus bad ook op de Duitse begraafplaats en op het kerkhof van de kerk van St.-Anna in Vaticaan stad. PRESIDENT SOEKARNO is gisteren per vliegtuig in Hong Kong aangekomen voor een privébezoek van twee dagen. DR SOEBANDRIO is door president boekarno benoemd tot voorzitter van het nationale persbureau „Antara" als op volger van de onlangs overleden prof. Mohammed Yamin. DE DRIE PASSAGIERS, die op de „Zui derkruis' 'wanordelijkheden hadden ver oorzaakt en van boord zijn gehaald, blijken een Brit. een Zuidafrikaan en een Australiër te zijn. Zij hebben in Syd ney terechtgestaan, moesten een boete betalen en hun reis per trein vervolgen. OP 2° NOVEMBER zal van 11.30 tot cv' i uHr *?oven België, Denemarken, L Puitsland. Italië, Nederland Engeland een grootscheepse lucht verdedigingsoefening gehouden worden. Verkeersgebieden en dichtbevolkte ge bieden zullen zoveel mogelijk vermeden worden. ALLE ZEVEN man van de Nederlandse kustvaarder „Musketier" zijn gered, na dat hun schip aan de grond was gelo- Ben.;.T?Usch,ip was °P een rit gelopen dichtbij Crail in Schotland. DE WERELDKAMPIOEN goochelen Fred Kaps is uitgenodigd op 18 decem ber in Engeland op te treden voor de koninklijke familie, ter gelegenheid van de 21e verjaardag van prins William van Gloucester, op Buckingham-palace. De 40-jarige mevrouw N. B. Eilers- Vierwind uit Zevenaar, die enige weken geleden bij een moordaanslag ernstig werd gewond, is gisterenmiddag in het r.-k. ziekenhuis te Zevenaar aan de ge volgen hiervan overleden. Mevrouw Eilers werd donderdag 18 oktober jl. 's avonds omstreeks acht uur op een afgelegen gedeelte van de Babbe- richseweg in Zevenaar onverhoeds aan gevallen door een 16-jarige jongen, E. B. uit Babberich (gem. Zevenaar), die haar al enige tijd had achtervolgd. Ter hoogte van de hervormde begraafplaats kwam de jongen naast mevrouw E. rij den. Hij trok haar van de fiets, waarop er een worsteling volgde, waarbij de jas van mevrouw E. totaal in stukken werd gescheurd. De jongen bracht de vrouw vier messteken in de rug toe. Hierbij werd een der longen geraakt, waardoor operatief moest worden ingegrepen. Mevrouw E. was moeder van vier kin deren. De dader werd de dag na de aanran ding reeds aangehouden. Hij is nog steeds ingesloten in het huis van bewa ring in Arnhem. Tegenover de politie heeft hij verklaard, dat roof noch aan randing het doel van zijn aanslag is ge weest. Hij had alleen maar iemand wil len vermoorden. Met dit plan had hij reeds geruime tijd rondgelopen. Hij had geen reden gehad om juist mevrouw E., die hij trouwens ook niet kende, voor de uitvoering van zijn plan uit te kiezen. Hij had slechts gebruik gemaakt van een gelegenheid die hem gunstig scheen. i Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: afnemende bewolking met hier en daar wat regen. Zuidelijke wind, die ui de loop van de middag in kracht J f;ne5mt- Iets koeler. vandaag: zon onder 17.10 uur. Maan onder 21.33 uur. }yn: zon op 7.39 uur. Zon onder ,1E08 uur. Maan op 13.53 uur. Maan j onder 22.39 uur. Y*3.^3^ zon °P 7.40 uur. Maan op 14.32 uur. In totaal zullen acht Amerikaan se vrachtvliegtuigen worden inge zet om India aldus te helpen in zijn strijd tegen communistisch- China. Deze vliegtuigen zullen wa pens en verbindingsmiddelen aan voeren. Tevens worden ook voor raden per schip aangevoerd. De schepen brengen zwaardere wa- pens en transportmiddelen. Uit Turkije zal, eveneens uit de voorraden van het Amerikaanse leger, een aantal speciaal voor de strijd in bergachtig terrein ge construeerde houwitzers worden verzon den. Het eerste vliegtuig een militaire versie van de Boeing 707 komt van daag in Calcutta aan. De vlucht van Rijn-Main naar Cal cutta duurt elf uur en een kwartier, maar daarbij komt de tijd die op Adana nodig is voor het aanvullen van de brandstofvoorraad. Maandag jl. zijn al twee vliegtuigen met Britse wapens in Calcutta aange komen. Communisten in India.... De communistische partij van In dia heeft, na besprekingen in het centraal comité die twee dagen en nachten in beslag hebben genomen, in een openbare verklaring de agres sie van China veroordeeld, zich uit gesproken voor de wapenleveranties, de MacMahon-lijn erkend als de enige wettige grens tussen India en communistisch China en het voor stel van Peking voor vredesonder handelingen afgewezen met de me dedeling, dat niet over een wapen stilstand onderhandeld kan worden, zolang de Chinese troepen niet te ruggetrokken zijn. De Chinezen hebben in de twee we ken van strijd zo'n 8000 vierkante kilo meter in het grensgebied bezet. In het frontgebied is gisteren geen wijziging gekomen. Zij schijnen bepaald niet van plan zich terug te trekken. Peking heeft nl. ook de bemiddelingsvoorstellen die president Nasser van Egypte gedaan heeft en waarin o.m. gevraagd werd om terugtrekking van de Chinese troe pen tot de lijnen die golden voor het gewapend conflict uitbrak van de hand gewezen. De anti-Chinese stemming in New Delhi groeit met de dag. Ook gisteren zijn weer betogingen gehouden voor de Chinese ambassade. Ongeveer 500 stu denten hebben daar een beeltenis van de Chinese premier Tsjoe En Lai ver brand. De demonstranten, in leeftijd variërend van acht jaar oude kinderen tot studenten, maakten een wilde dans voor de ambassade, waarbij ze met hockeysticks en schoenen zwaaiden. Brieven Intussen heeft premier Kroestjev van de Sovjet-Unie opnieuw een persoonlijke boodschap ge-richt aan premier Nehroe van India. Over de inhoud zijn nog geen inlich tingen verstrekt. De Nederlandse minister-president, prof. De Quay, heeft gisteren de Indi sche ambassadeur in Den Haag, de heer R. K. Tandon, het antwoord overhandigd op Nehroes brief over het grensgeschil met communistisch China. Over de in houd van dit antwoord werd niets mee gedeeld, doch men neemt aan, dat het, gezien de Nederlandse permanente af keer van agressie, voor de hand ligt dat Nederland begrip heeft voor het standpunt van India. Het voorgenomen bezoek van bonds kanselier Adenauer aan de Verenigde Staten is voor een week uitgesteld. Het wordt nu 14 en 15 november aanstaande. Reden voor dit uitstel werd niet gege ven, maar in gezaghebbende kringen is men ervan overtuigd dat de „Spiegel"- affaire de oorzaak is, hoewel ook de kwestie Cuba een rol speelt. Tijdens een persconferentie met Ade nauers perschef Karl Hase, heeft een der verslaggevers erover geklaagd, dat hun telefoongesprekken werden afge luisterd als nasleep van de gerechtelijke actie tegen het weekblad Der Spiegel. 'De beschuldiging oogstte enorme bijval, luide gaven de aanwezige collega's van hun instemming blijk. Zij barstten in la chen uit, toen Has© beloofde een onder- Z0?^i ir\ te stellen- Ook bleek het onmo gelijk de redactiebureaus van Der Spie gel op te bellen, want het gesprek werd afgesneden op het moment dat de ge rechtelijke actie ter sprake kwam. Tijdens deze persconferentie bleek ook, ciat het bureau van de procureur-gene raal te Karlsruhe sinds het begin van de bpiegelaffaire de notulen heeft ontvan gen van de persconferenties der rege ring die drie maal per week gehouden worden. Vroeger stonden deze notulen alleen ter beschikking van het ministe rie van voorlichting en de voorlichtings bureaus van andere belangrijke depar tementen. De beslissing van kanselier Adenauer over het al dan niet aanblijven van de minister van justitie Stammberger, is nog niet gevallen. Stammberger heeft zijn ontslag aangeboden omdat hij van tevoren niet was ingelicht over de ac tie tegen Der Spiegel, ofschoon dat wel had dienen te geschieden. Zijn staatsse- Adenauer heeft in een brief aan de J voorzitter van de Vrije Democrati- i sche Partij erop aangedrongen minis- i ter Stammberger te handhaven. Deze brief is echter niet in goede aarde J gevallen. t De ministers Starke. Scheel. Misch- i nick en Lenz, allen lid van de Vrije J Democratische Partij, hebben erop f aangedrongen de ontslagaanvrage in i te willigen als de bondskanselier niet i ingaat op de voorwaarden, die voor f het aanblijven van Stammberger zijn gesteld. Ook de andere ministers uit i de Vrije Democratische Partij willen J dan verdwijnen. cretaris Hopf was wel op de hoogte en gaf toe opdracht te hebben gegeven Stammberger er buiten te houden, de Westduitse minister van justitie Stammberger bij zijn voornemen blijft In Bonn verluidde gisterenavond, dat om af te treden, ondanks een telefoon gesprek dat bondskanselier Adenauer die middag nog met hem heeft gevoerd. Gisteren is een vijfde lid van de staf van het weekblad Der Spiegel, de direc teur Hans Detlev Becker, gearresteerd Becker was gedurende vijftien jaar chef redacteur van de uitgeverij, toen hij eer- jaar geleden directeur werd. Volgens hei federale openbare ministerie in Karls ruhe wordt Becker verdacht van land verraad. Een Amerikaans militair konvooi be staande uit zes vrachtwagens en vier aanhangwagens, is vrijdag op weg van West-Berlijn naar West-Duitsland bij de Russische doorlaatpost Babelsberg 80 minuten tegengehouden. Het konvooi werd door twaalf Amerikaanse militai ren begeleid. Een Russische officier had zich erover beklaagd dat hij niet van tevoren van de doortocht op de hoogte was gesteld. Een tweede Amerikaans konvooi, dat enige tijd later bij de door laatpost arriveerde kon ongehinderd doorrijden. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer staat in gro te meerderheid op het standpunt, dat Nederland ruimere financiële steun behoort te geven aan de minder ontwikkelde landen. Het gaat hier om een immens groot vraagstuk zei gisteravond o.m. mr. Blaisse (KVP). „We moeten de moed hebben op dit punt in geheel nieuwe dimensies te denken". De Kamer besprak de nota van mi nister Luns (buitenlandse zaken) over de hulpverlening aan achter gebleven gebieden. Nagenoeg iedereen had lof over de visie van mr. Luns op dit probleem, maar de huidige Nederlandse bijdra ge ad 248 miljoen klopt niet met die visie, oordeelde men. De visie is van Luns, de cijfers heeft Zijlstra (Fi nanciën) ingevuld, grapte men in de wandelgangen. (Van onze Haagse redacteur) De V.N.-bestuurder voor Nieuw- Guinea, de Pers dr. Djalal Abdoh, heeft tijdens zijn bezoek aan ons land de regering verzocht eraan mee te werken dat er Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea blij ven ten tijde van het V.N.-bestuur. Hij verwacht, dat in de komende drie weken de begroting klaar zal zijn van de kosten van dit V.N.-bestuur, waar aan Nederland en Indonesië krachtens hun overeenkomst ieder de helft zullen bijdragen. Hij hoopt voorts, dat Indone sië het Nederlandse aanbod zal aanvaar den om in de komende drie jaar jaar lijks tien miljoen dollar beschikbaar te stellen. militaire burgers" De heer Abdoh zei desgevraagd niets te weten van de komst in de komen de zes maanden van 10.000 gemili tariseerde Indonesische burgers naar Nieuw-Guinea. Dit heeft gisteren de In donesische kolonel Soetarto, commandant van het Indonesische contingent, dat deel uitmaakt van de veiligheidstroepen der V.N., in Hollandia meegedeeld. „Het is aan het V.N.-bestuur om uit te ma ken hoeveel er binnen zullen komen", zei Abdoh. Een eventueel verzoek om toelating zou hij „in studie nemen". De heer Abdoh onthulde voorts met steun van Indonesië en Nederland met een realistisch ontwikkelingsplan voor Nieuw-Guinea te willen komen. Tenslot te zei hij, hier in Nederland een wil tot samenwerking te hebben aangetroffen, waarvan hij hoopt dat ze ook in Dja karta waarheen hij volgende week vertrekt aanwezig is. Acht bataljons De 10.000 „gemilitariseerde burgers" waarover Soetarto gesproken heeft, die nen, aldus deze Indonesische kolonel, voor de opbouw van het land. Zij zijn ingedeeld, zo wordt nader uit Hollandia vernomen, in acht bataljons van elk on geveer 1200 man. De eerste groep van deze „gemilitari seerde burgers" is inmiddels te Hollan dia aangekomen. Het waren 150, niet van gewone Indonesische militairen te 1 nderscheiden, officieren, onderofficie- cn en minderen, die uit de Indonesische andingsboot „Tandjung Radja" met kleine vaartuigen aan land werden ge bracht. Die landingsboot bracht eergiste ren ook zestig Indonesische ambte naren aan, een hoeveelheid meubi- leir en een groot aantal jeeps, auto bussen en vrachtauto's. Van niet-of- ficiële zijde werd toen verklaard, dat de militairen die zich op het schip bevonden, weer naar Djakar ta zouden terugkeren. Donderdag avond trokken zij echter in gesloten leger-vrachtwagens het zgn. groene dorp binnen, een barakkencomplex van de Nederlandse landmacht en waarin tot voor kort een compagnie eenheden Pakistaanse militairen wa ren gelegerd. Op de thuisreis De Nederlandse militairen zijn inmid dels met de „Waterman" op de thuis reis (begin december komen zij aan) en de Pakistaanse militairen zijn ver huisd naar de vroegere marinekazerne in Hollandia. Aanstaande maandag zal het Australi sche motorschip „Seven Seas" met aan boord 1053 Nederlandse militairen in Rotterdam arriveren. Onvoorziene om standigheden voorbehouden, zal men om 10.30 uur met de ontscheping beginnen. De 1053 militairen behoren allen tot de Koninklijke Landmacht. De „Seven Seas", die een Duitse bemanning heeft, vertrok op 4 oktober uit Sorong. Jachtopziener J. Berga werd in de afgelopen nacht licht gewond door een kogel uit de revolver van een Texelse rijkspolitieagent. Het schot was bestemd voor een jeep, waarmee kennelijk stroperij werd bedreven. Het voertuig was door een rood sein licht gereden. Later in d© nacht trof de politie de jeep onbemand op het vliegveld aan. De affaire kon spoedig worden af gewikkeld door de arrestatie van twee vliegeniers, de heren B. D. en J. S. Ze werden in een hotel in Den Burg van hun bed gelicht. De vliege niers maken zich bij gunstig weer verdienstelijk door het slepen van een schietschijf ten behoeve van de lucht doelartillerie. Door het slechte weer echter hadden ze al enige tijd niets te doen en daarom hadden ze maar een stropersavontuur op touw gezet. Jeep en geweer zijn in beslag geno men en tegen beide vliegeniers is proces-verbaal opgemaakt. De regering, vertegenwoordigd door de ministers Luns, Zijlstra, De Pous (Econ. Zaken) en Marijnen (Landbouw), antwoordt de kamer de volgende week dinsdag. Als professor Zijlstra de hand op de portemonnee houdt komen er ze ker moties. De socialist Ruygers en mr. Blaisse (K.V.P.) hebben er ieder al een ontwerp voor klaar. Wensen K.V.P. De wensen van de K.V.P.-fractie kun nen als volgt worden samengevat: Voor 1963 moet de Nederlandse bij- drage worden verhoogd met 100 mil joen. O Het garantiebeleid behoort aanzien- lijk uitgebreid te worden teneinde het bedrijfsleven in staat te stellen in onderontwikkelde landen te inves teren. 0 Missie en zending moeten gesubsi- dieerd worden voorzover hun activi teiten op he-t gebied van de ontwik kelingsarbeid liggen. A De uitzending van technische hulp- krachten moet uitgebreid worden. Mr. Blaisse deed in dit verband de suggestie uit het komende (door de naoorlogse geboortegolf) overcom pleet aan dienstplichtigen mensen voor uitzending vrij te stellen. r De voedseloverschotten in Nederland moeten ruimer worden benut voor het bestrijden van de honger in ar me landen. Eén procent? De Partij van de Arbeid-fractie wil de Nederlandse bijdrage uit de schatkist uitbreiden tot 400 miljoen, d.w.z. tot minstens 1 procent van het nationale in komen. Verder willen de socialisten de garanties voor het bedrijfsleven ver hoogd zien van 50 tot 200 miljoen gul den. Kan ons land die bedragen thans opbrengen? Misschien zullen we onze eigen welvaartsgroei iets moeten afrem men, meende de heer Ruygers (P.v.d.A.). Wij zijn echter bereid die consequentie te aanvaarden. Mr. Blaisse (K.V.P.) becijferde, dat de 100 miljoen, welke de K.V.P.-fractie ineens voor 1963 extra wenst, voor 60 miljoen gevonden kan worden in het feit, dat Nederland (bijna) niet meer voor Nieuw-Guinea behoeft te zorgen. Het ging hem echter te ver om voor deze hulpverlening iets als een belas tingverhoging te accepteren. Hij wilde zich ook niet aan een bepaald percen tage van het nationale inkomen binden. Mr. Biesheuvel (A.R.) vond, dat de Nederlandse bijdrage in de toekomst op 1 procent van het nationale inkomen af gestemd dient te worden. Hij leek daar toe een mogelijke belastingverlaging te willen offeren. Mr. Blaisse liet zich in gelijke geest uit. De V.V.D. sprak zich in hoofdzaak uit voor ruimere hulp aan het bedrijfsle ven. Van die kant werd ook de vraag opgeworpen wat er gedaan kan worden aan het „tragisch feit" dat hulpverlening de bevolkingsgroei bevordert in minder ontwikkelde landen, waardoor het na tionale inkomen daar i.p.v. te stijgen dik wijls daalt. Wil de V.V.D. honger en ar moede bestrijden door een gedwongen geboortebeperking? K.N.B.T.B.-secretaris mr. Brouwer (K. V.P.) wees op de „wereldvermaarde vak bekwaamheid" van de Nederlandse landbouw en onze voedseloverschotten of middelen om in de honger elders te voorzien. Op die manier zou men twee vliegen in een klap kunnen slaan, want het uitstoten van bestaande overschot ten zou ook een verlichting betekenen van de in moeilijkheden verkerende landbouw. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft besloten de begrotingen van O. K. en W„ Binnen landse Zaken en Maatschappelijk Werk in recordtijd af te doen. Deze begrotin gen zijn voor de eerste maal „voor- behandeld" in openbare commissie vergaderingen. Voor de plenaire be handeling van Binnenlandse Zaken is slechts een halve dag uitgetrokken (14 november) voor O. K. en W. (15 novem ber), en Maatschappelijk Werk (20 november) ieder een dag. Evenals vele andere Indiërs heeft de dochter van premier Nehroe, mevrouw Indira Gandhi, haar juwelen afgestaan ten behoeve van de troepen, die in het noorden van India tegen communis- tisch-China vechten. Op de foto: In New Delhi reikt zij haar juwelen over aan een ambtenaar van de regering die belast is met de inzameling van goud, zilver en edelstenen. Voor de op deze manier verkregen gelden zul len wapens worden gekocht. In verband met de gisteren door ons gemelde prijsverhoging van enkele ge distilleerde dranken, waartoe de gedistil leerd industrie is overgegaan, heeft het bedrijfschap Horeca de minister ver zocht de prijzenbescnikking dranken 1962 in te trekken. Deze beschikking houdt een prijsstop in voor vrijwel alle in de Horecabedrijven verstrekte dranken. Het bedrijfschap zegt o.a., dat de prijsverhogingen voor oude en jonge jenever, citroenjenever en vieux, waar toe de industrie is overgegaan, voor de Horecabedrijven een aanzienlijke ver hoging betekenen van de externe kosten. Het bedrijfschap heeft reeds herhaalde lijk betoogd, dat de rentabiliteitspositie van de Horecabedrijven ongunstig is. Omdat naar zijn mening door de nieuwe prijsverhogingen deze positie nog ongun stiger zal worden, dringt het bedrijf schap met klem aan op intrekking van de prijzenbeschikking. De stichter en internationaal aalmoe zenier van de K.A.J., de Katholieke Ar beiders Jeugd, mgr. J. L. Cardyn, wordt 18 november 80 jaar. Op 2 december heetf in Brussel de officiële viering plaats, die samenvalt met het 50-jarig bestaan van de Belgische K.A.J. In 1912 begon mgr. Cardijn als kape laan te Schaarsbeek (België) zijn actie met een kleine groep jonge arbeiders. In 1925 kreeg hij van paus Pius XI de opdracht zijn actie uit te breiden over heel de wereld. Momenteelt telt de ver eniging ruim drie miljoen leden in 80 landen. Mgr. Cardijn is huisprelaat van de H. Vader en apostolisch protonotarius. (Advertentie) aJtc>

de Stem | 1962 | | pagina 1