„Rijksweg voldoet niet meer 58 door Zeeland 14." George van Renesse naar Terneuzen en Vlissingen lüindelijk nieuw cultureel centrum in Terneuzen? MARTINEZ Burgemeester Andriessen vóór de Instuifjeugd Studie-trip provinciale Statenfractie P. v.d. A. B. en w. Terneuzen achten H.T.S. noodzakelijk Bochten belemmering voor huidige verkeersfrequentie Landbouwcentrum Goes kan niet tegen lieve tik-tak van naaldhak Tweede Kamer vraagt meer steun voor gehandicapten BENDER Politie grijpt Duitser CS wijzen steun Terneuzense muziekschool aj Dagelijks provincie meent: bestuur Vijf miljoen MODERNE DAMES PULLOVERS 14 75 Tantaluskwelling Oosterscheldebrug kost volgend jaar 25 miljoen Zeeuwse pianist van grote faam Programma Jongen gepakt wegens poging tot aanranding EDELE SENORITAS HAVAN1LLOS12/2 ct. PERLAS 14 ct. Op bijeenkomst te Ovezande s-Heerenhoek absent Door Zeeuwsch-Vlaanderen In 1968 aardgas in Zeeland Walcheren propaan? Weer smokkelboter in beslag genomen Raad zal 8 nov. moeten oordelen Moeilijkheden VERKROTTING IN WOONWAGENKAMPEN Wegens oplichting en flessen trekker ij Hongerig en verkleumd Hond gevonden bij Lewedorp NAAR UNIE EGYPTE-JEMEN MR. STIKKER IS GEHEEL HERSTELD en aan (Van onze redacteur) Rijksweg 58 door Zuid-Beveland Walcheren beantwoordt niet meer de te stellen eisen. Door middel van de beide veren over de Westerschelde ko men op deze weg verkeersstoten voor, die de capaciteit van deze tweebaansweg te boven gaan. Het aantal bochten in het wegvak van Walcheren tot Goes in met het oog op de nu reeds bereikte ver keersfrequentie een belemmering. Wan neer straks de brug over de Oosterschel- de gereed is zal bij Goes een nieuwe verkeersstroom op deze weg uitmonden. Dan ontstaat ongetwijfeld een toestand, waarbij die weg in de huidige staat zeer onvoldoende is voor de verkeersfunctie. Ook voor de intussen tot een eerste ont wikkeling gekomen Sloehaven zou dit funest zijn. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de Staten in hun toelichting op de begroting van de provinciale in komsten en uitgaven voor 1963. Het dage lijks bestuur van de provincie hoopt, ,,dat de desbetreffende rijksinstanties tij dig de aanpassing van deze weg aan het steeds groeiende verkeer ter hand zullen nemen." De gronden voor het wegvak Nieuw- land-Vlissingen heeft het Rijk reeds in eigendom verkregen. De plannen voor de aanleg van dit wegvak zijn gereed. G. S. hopen dat met de aanleg spoedig zal worden begonnen.. In de begroting van het provinciale wegenfonds is voor 1963 vijf miljoen gulden geraamd voor bijdragen tot aan leg en verbetering van de secundaire wegen. Het uitgetrokken bedrag is hoger dan voor het lopende jaar was begroot, daar van de ontsluitingswegen voor de Sloehaven vijftig procent ten laste van de provincie komt, terwijl de andere helft in het kader van de infra-structuur door het Rijk zal worden betaald. (Advertentie) ALLEEN MORGEN ZATERDAG kunt U profiteren van deie unieke aanbieding In het io gewilde model met reverkraag en pad. Ver vaardigd uit 100% zuiver wol, dus heerlijk warm. Met lange mouw. Perfecte pas vorm en afwerking. Kies uit vele nieuwe modekleuren, zoals: lichtgrijs - bottle - marine - zwart - bleu - ha vanna - cognac - wit - en geel. Maten 46 - 48 - 50. Alleen morgen voor slechts In de maten 42 - 44 en 46 is deze pracht pullover met grote kraag en stropdasje. Eveneens voor slechts OREESMANN BREDA—BERGEN OP ZOOM OOSTERHOItT raamd. G. S- zullen t.z.t. financiële maatregelen nemen om de middelen van het tertiaire wegenfonds te versterken. Het dagelijks bestuur van de provin cie drukt zijn spijt uit over het uitblij ven van het antwoord op het voorlopig verslag van de bijzondere commissie van de Tweede Kamer m.b.t. de ,,Wet uitke ringen Wegen". G. S. menen dat „van de lange weg om te komen tot een nieu we regeling voor de wegfinanciering het einde dus nog niet in zicht is". Met na me voor de beheerders van z.g. quartai re wegen is het langdurig wachten op een zodanige regeling een tantaluskwel- ling, zo menen G. S. Omstreeks de jaarwisseling 1962-1963 zal met de uitvoering van de westelijke ontsluitingsweg van Vlissingen naar de Sloehaven begonnen worden. Deze weg kan dan in 1963 nog gereed zijn. Wat de oostelijke ontsluitingsweg betreft, was de keuze van het tracé voor de spoorlijn aanvankelijk een belemmering. Gedepu teerde Staten vertrouwen er echter op dat de aanleg in het komende jaar ter hand genomen zal kunnen worden. De aanleg van een wegverbinding Middelburg-Sloehaven is in studie. Met rijkswaterstaat wordt overleg gepleegd over de kruising met de komende rijks weg van Nieuwland naar Vlissingen. De Staten wordt voorts medegedeeld dat het wegenprobleem in de omgeving van het kanaal van Terneuzen naar Gent eveneens in studie is. In afwachting van het tot stand komen in 1963 van een periodieke herziening van het rijkswegenplan is een wijziging van het provinciaal wegenplan in studie genomen. De onderhoudskosten van de secun daire wegen zijn rond 27 pet. hoger ge raamd dan voor 1962. Voor de verbete ring der tertiaire wegen heeft de pro vincie anderhalf miljoen gulden ge- geleverd moet zijn. (Van onze redacteur) De bouw van de Oosterscheldebrug zal in 1963 naar verwacht wordt een bedrag van 25 miljoen gulden kosten. Voor het lopende jaar is een bedrag van ƒ12.000.000 begroot. Ged. Staten hebben Prov. Staten mede gedeeld dat omstreeks juni 1963 de eer ste pijler kan worden geplaatst. Door het tijdig afsluiten van 44 leningscontrac ten is de financiering in belangrijke mate verzekerd. Voor het gehele jaar 1963 zijn op dit punt geen moeilijkheden te verwachten. Wij herinneren er aan, dat de bouw van de brug in totaal 72 miljoen gulden gaat kosten en op 31 december 1965 op- De pianist George van Renesse zal maandag a.s. te Terneuzen en dinsdag a.s. te Vlissingen een recital verzorgen. De in 1909 te Zaamslag geboren pianist doorliep de 5-jarige cursus van het Am sterdams conservatorium in 3 jaren tijds en behaalde 19 jaar oud de „Prix d Excellence" van die instelling. Zijn le raar van Ulfert Schults. Vervolgens studeerde hij bij Ricardo Vines te Parijs en bij Leonid Kreutzer te Berlyn. Inmiddels debuteerde hij als solist bij de Nederlandse orkesten en kamermu ziekverenigingen met groot succes. George van Renesse bereisde vele lan den van Europa, waarbij zijn optreden te Rome onder leiding van Willem Men gelberg een uitzonderlijk groot succes werd. In Wenen werd zijn Schubert-ver- tolking als een gi>ote bijzonderheid ge zien en trok veel aandacht, terwijl een recital in Berlijn in december 1957 dooi de pers als sensationeel werd beschouwd. In 1946 maakte hij een tournee door het toenmalige Ned. Oost-Indië en hij bezocht viermaal onze West en omlig gende landen. Ter gelegenheid van het 100-jarig be- ttc a11 van de stad in Michigan A werd hij van regeringswege daar heen uitgezonden. De beroemde violist Yehudi Menuhin nodigde hem in 1947 uit voor een con certreis met hem in de Philippijnen en een jaar later voor een Amerikaanse tournee. uSe^atsteJalen ver§ezelde hij de cel list Edmund Kurtz op diens concert- i eizen m Europa. tiSe°£®0 v3n ReIlesse «rekt de laatste tijd bijzonder de aandacht door zijn ïmpovisatie-programma's voor de radio Tvir °Vera! in ons land en ver over de grenzen worden beluisterd. De in Zaamslag geboren pianist George van Renesse Sonate in As gr t. op. 110. Moderato cantabile molto espressivo. Allegro molto. Adagio ma non troppo. Fuga. Allegro ma non troppo van Ludwig van Beet hoven Sonate in A gr. t. op. po. posth. Alle gro. Andantino. Scherzo. Allegro van Franz Schubert. Suite Bergamasque. Prélude. Menuet. Clair de Lune. Passepied van Claude Debussy. Prélude Choral et Fugue van César Franck. Het programma voor de volgende wnrHd0(? GeorSe van Renesse zal werk egellcht- bevat de volgende (Van onze correspondent) In de nacht van zondag 21 oktober is een poging gedaan het 19-jarige meisje van R. uit Breskens aan te randen op de weg Breskens - Hoofdplaat. In verband met deze kwestie heeft de rijkspolitie te Breskens woensdag j.l. een 16-jarige jongen uit Hoofdplaat aangehouden. Het meisje reed op die zondagnacht met TraaL ,Iets over de we® Breskens Hoofdplaat. Even buiten Breskens kwam haar een fietser achteropgereden. Enige tijd reed hij met het meisje mee. waarna hij haar tegen de dijk probeerde te smijten. Toen er echter een auto naderde nam de jongeman de vlucht. De aangehouden jongeman was een zekere S., die bekende het feit gepleegd te hebben. (Van onze correspondent) Reeds vele jaren wordt in Terneuzen de noodzaak van een modern en goed geoutilleerd culturele centrum ingezien. Vele malen werd daar in de raadsver gaderingen op gewezen maar telkens kwa nten bezwaren naar voren, die onover komelijk bleken. In een raadsvergadering van februari 1958 werd een besluit genomen om ge durende 10 jaar, onder bepaalde voor waarden, aan de eigenaar-exploitant van het Concertgebouw, jaarlijks een bedrag van 2200 te verstrekken ten behoeve van de verbouwing van dit gebouw. Bij de uitwerking van de plannen voor deze verbouwing stuitte de exploitant steeds weer op het bezwaar, dat dit in feite een halve maatregel betekende. Het w raakt hoe langer hoe verder ver wijderd van de nieuwe woonwijkenten erS+ .Van het kanaal. Dit bracht hem wep?n« c°hege van b. en w. in over- J§~Jg te geven om in gezamenlijk over at, mc?Sehjkheid van een yestigin? menuen nieuw cultureel centrum in d' ondUerzoekennWijken Van Terneuzen tl Bij de bestudering van dit plan is komen vast te staan, dat de stichting van een nieuw gebouw door een particulier alleen dan rendabel is wanneer de ge meente een hoge subsidie verleent. Van rijkswege is men niet genegen een bij drage te verlenen bij particuliere exploi tatie. B. en w. zullen op de raadsvergadering van donderdag 8 november met een voor stel komen om aan het nieuwe te bouwen lyceum aan de Zuidlandstraat een cul tureel centrum te verbinden. Ged. Staten van Zeeland zullen de Prov. Staten voorstellen deze combinatie van provinciewege financiële steun te ver lenen en wel uit het fonds „Subsdidie voor projecten tot ontwikkeling van het probleemgebied Zeeland". Uit dit fonds zijn tot nu toe gelden verstrekt voor de Schouwburg te Middelburg en voor de afvalwaterleiding in de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen, resp. 125.000 en f 200.000. G.S. zullen pas na de vaststel ing van het financieringsschema een 'oorstel doen over de grootte van de pro- ïnciale bijdrage. (Van onze correspondent) Tijdens een goed bezochte bijeenkomst van de r.-k. Instuif „Jong Goes" in sa menwerking met de r.-k. Jeugdraad te Ovezande, welke werd gehouden in de St. Agnesnijverheidsschool aldaar, heeft men nog eens kunnen luisteren naar een in deze streek zeer populaire figuur: burgemeester Andriessen uit Oud- en Nieuw-Gastel. Deze avond stond onder gezamenlijke leiding van de voorzitter van de Instuif, drs. Dusarduyn uit Goes, en die van ge noemde Jeugdraad, de heer Steijn. Aan wezig waren verder o.m. de kapelaans van Kwadendamme en 's-Heerenhoek, de districtsaalmoezenier van de katho lieke jeugdbeweging, pater Pontenagel uit Goes, alsmede de heer Jac. Uitter- hoeve uit Hoedekenskerke. Onder de titel „De jeugdNu!" hield de burgemeester een begeesterende toespraak. Spreker sprak zijn vreugde uit over deze hernieuwde kennismaking met Zuid-Beveland en Ovezande, inzon derheid met de jeugd daarvan en begon zijn inleiding met de stelling, dat in het leven de naastenliefde primair dient te zijn voor een juiste levenshouding. Daarnaast is de levensvreugde een spe cifiek kenmerk van de jonge mens en hier zien wij, dat de jeugd zich belem mert voelt door een hele serie kerkelijke verbodsbepalingen, doch wanneer men er in slaagt tegenover deze geboden, die uiteindelijk het heil van de mensheid dienen, de juiste houding te bepalen, dan hoeft zulks voor de levensvreugde geen hinderpaal te zijn. Achtereenvolgens behandelde de bur gemeester daarna de verschillende as pecten, die in het leven van de jongeren van belang zijn. Dansen, film, sport en dergelijke zijn dingen, die voor een be langrijk deel de levenshouding van de jeugd bepalen. In dit verband wees hij er op, dat de eerlijkheid en het respect voor het goede in de medemens de basis dienen te zijn voor het bepalen van die levenshouding. Uit de meeste parochies uit het gebigd van de instuif waren op deze avond jon geren aanwezig. De enige parochie, welke niet was vertegenwoordigd, was 's Heerenhoek, hetgeen door de organise rende instanties werd betreurd. Overigens ontspon zich na afloop van de rede van de burgemeester een geani meerd debat over de maatregelen van De Burcht en de Jeugdhoeve, waar men heeft besloten tot de invoering van legi- timatiebewijzen. nodig voor het betreden van deze parochiehuizen bij dansavon den. Hierbij is wel gebleken, dat een en ander bij de jongeren op sterk verzet zal stuiten, ook al omdat de toegang voor niet-katholieken onmogelijk wordt ge maakt buiten het zuivere verenigingsver band om. Gesteld tegenover de vele po gingen tot toenadering voelt men dit als een stap terug en tevens als een onaan genaam ingrijpen in de persoonlijke vrij heid. De meningen bleken ook bij de vooraanstaande figuren onder de aanwe zigen nogal verdeeld, doch de heer Du sarduyn kon na afloop terecht spreken van een zeer geslaagde bijeenkomst, welke met een dansje werd afgesloten. (Van onze redacteur) De n.v. Maatschappij tot Gasvoorzie- ning in Midden Zeeland (G.M.Z.) heeft blijkens de toelichting op de begroting voor 1963 van de zijde van het Staatsgas- bedrijf vernomen dat het in het voorne men ligt om ook Zeeland in de toekomst, en dan waarschijnlijk in 1968, van aard gas te voorzien. Het Staatsgasbedrijf heeft bovendien gemeld, dat het in verband met de toe nemende gasafname in de komende jaren noodzakelijk zal zijn om er in Sluiskil een gascompressor bij te plaatsen en de capaciteit van het zuiverhuis aldaar te vergroten. De kosten zouden ongeveer één miljoen gulden bedragen. Voor het goed functioneren van de watergasnoodinstallatie te Goes zou nog een bedrag van f 30.000.aan voorzie ningen nodig zijn. In verband met het komende aardgas is het Staatsgasbedrijf hiertoe niet bereid. Het stelt daarente gen voor. om in plaats daarvan in Wal cheren propaan toé te voegen aan' het gas, waardoor een gassoort verkregen kan worden, die gelijkwaardig is aan aardgas. De besprekingen hieromtrent verkeren nog in een pril stadium. Besloten is wel dat de watergasnood installatie zal worden opgeruimd, omdat de gaslevering tot op heden geen stag natie heeft ondervonden. Het in de vorige begroting uitgetrok ken bedrag voor de aankoop van terrein t.b.v. een te plaatsen gashouder bij de watertoren te Goes is niet uitgegeven, 't Bedrag is opnieuw in de begroting opge nomen. Dit besluit is genomen naar aan leiding van het feit dat het gebouwen complex van de G.M.Z. te Goes geheel zal dienen te verdwijnen t.b.v. een ont sluitingsweg te Goes. Er zal daarom een geheel nieuw gebouwencomplex moeten komen. Voor de bedrijfszelfbescherming wordt het gewenst geacht in de diverse distric ten materiaal voor noodherstellingen op te slaan. Eveneens zullen instrumenten moeten worden aangeschaft voor het meten van radio-actieve stralingen. Ten slotte zal in Vlissingen een schuilkelder worden gebouwd. (Van onze verslaggever). De Provinciale Statenfractie van de Partij van de Arbeid, waaronder de Gedeputeerden jhr. mr. T. A. J. W. aan Zeeuwsch-Vlaanderen, waarby moei- Schorer en de heer M. J. van Poelje bracht woensdag een oriëntatiebezoek lijkheden en mogelijkheden van de stormachtige kanaalzone-ontwikkeling het uitgangspunt vormden. Hoezeer deze studie-trip het gezel schap imponeerde, bleek overduidelijk uit de uitlating, die jhr. mr. Schorer f lid van de Eerste Kamer) zich tijdens de bezichtiging der kanaalverbredings- werken spontaan ontvallen liet: ,,dit is een werkobject van Europees formaat". Het gezelschap bezichtigde in de voor middaguren het recreatiecentrum „De Braakman" en het zoetwater-spaarbek ken aldaar. De steedstoenemende bete kenis van beide objecten, werd achter eenvolgens toegelicht door burgemeester A. F. Hanssens (voorzitter van de Be heersraad van het recreatie-centrum) en ir. G. P. M. Dikötter, directeur der n.v. Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen". Eerstgenoemde mocht terecht vaststel len, dat de drie kleine gemeenten Bier vliet, Hoek en Philippine hier iets gróóts tot stand brachten, waarna ir. Dikötter al evenzeer gerechtvaardigde taal sprak, toen hij gewaagde van de alsmaar-groei- ende behoefte aan water in deze sterk- industrialiserende streek, waarin zoda delijk de ,,Dow Chemical" 2.5 miljoen kubieke meter per jaar nodig heeft, waartoe de bekken-dijken van 7 tot 12 meter verhoogd zullen worden. Op de watertoren in Terneuzen gaf burgemeester Rijpstra een ,.hoog"-ge- stemde uiteenzetting inzake de grootse plannen, die de gemeente in portefeuille heeft en op de „Meterfabriek Dordrecht' (waarmee de imponerende Terneuzense industrialisatie een aanvang nam) werd van de zijde der bedrijfsleiding duidelijk naar voren gebracht, dat deze industria lisatie-ontwikkeling niet mogelijk zou zijn geweest zonder de medewerking van gemeentebestuur enProvinciale Staten. Ir. C. A. de Vlieger, leidinggevend functionaris der kanaalwerken, ver strekte het provinciale bestuursgezel- schap een verhelderend inzicht op deze werken, waarna tijdens een officiële ,,afscheids-ontvangst" ten gemeentehuize burgemeester mr. H. Rijpstra de belofte volle toekomst van Terneuzen op sociaal, economisch en recreatief terrein nog eens duidelijk uit de doeken deed. Kind geheten in Dordrecht De hond van een Terneuzense dame heeft in Dordrecht een kind gebeten. Op verzoek van de Geneeskundige Dienst te Dordrecht is op last van de dierenarts deze hond gedurende 10 dagen in het dierenasiel te Terneuzen opgenomen. Rond tien uur 's avonds hebben amb tenaren der Invoerrechten en Accijnzen van de post Axel, in de Vissserverkor- ting onder de gemeente Westdorpe een Belgische jeep aangehouden met 800 kg koelhuisboter, bestemd voor de smokkel naar België. Boter en auto hadden een waarde van 2900. De bestuurder zag kans in de duisternis te ontsnappen. Eén van de belangrijkste agendapunten voor de openbare raadsvergadering van donderdag 8 november a-s. (begin om half acht) is het voorstel van b. en w. tot het oprichten van een gemeentelijke school voor hoger technisch onderwys te Terneuzen. Het college van b. cn w. licht dit agendapunt toe door er on te wijzen dat de huidige industriële ontwikkeling van de gemeente noopt tot het treffen van begeleidende maatregelen in byna alle sectoren van het gemeentelijk bestel. De aanwezigheid van goede ondei'wijs- instellingen wordt als een belangrijke factor gezien in het geheel van het in dustriële klimaat en zal op het besluit tot vestiging van een bedrijf van grote invloed kunnen zijn. Dit geldt in bijzon dere mate ten aanzien van het technisch onderwijs. Dat naast een lagere technische school ook een uitgebreid technische school aan wezig is. is reeds van belang. Daarnaast heeft het college zich beraden over de vraag of ter voorziening in de behoefte aan hoger technisch personeel niet dient te worden gestreefd naar de oprichting van een hogere technische school. B. en w. hebben zich in bijzondere mate laten leiden door de gedachte dat de ge- isoleerde ligging van Zeeuwsch-Vlaan deren ten opzichte van overig Nederland remmend werkt op het bezoeken van el ders gevestigde hogere technische scho len, zodat potentieel geschikte leerlingen alleen reeds uit dien hoofde in vele ge vallen voor dit onderwijs verloren gaan, hetgeen niet alleen voor henzelf, doch ook voor de maatschappij in zijn geheel een verlies betekent. De vestiging van een hogere techni sche school in Terneuzen zal dan ook van grote betekenis zijn voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. De vestiging van een dergelijke school zal niet gemakkelijk zijn- De Nijver- heidswet opent evenwel de mogelijkheid een rijkssubsidie in de kosten van Nij verheidsscholen te verkrijgen, indien de gemeenteraad de oprichting en instand houding van een dergelijke school heeft nodig geoordeeld en dat raadsbesluit de goedkeuring van de Kroon heeft verwor ven. Dit is de eerste stap die gezet moet worden. Ook al verklaart de raad zich met dit voorstel akkoord, betekent dit nog niet dat tot spoedige uitvoering der plannen zal kunnen worden overgegaan. Er zal dan nog veel voorbereidend werk moeten gedaan worden; o.m. de beant woording van de vraag, welke afdelingen aan een H.T.S. in deze streek moeten worden verbonden, hoe in de huisvesting kan worden voorzien, welk aantal leer lingen kan worden verwacht, enz. Het Landbouwcentrum te Goes is een voor Zeeland machtig en imposant gebouw, dat niet voor een stormpje opzij zal gaan. Maar tegen één ding is het gebouw het interieur althans kennelijk niet bestand en dat is tegen de lieve tik-takjes van naaldhakjes. Dat veroorzaakt blijkbaar putjes in de vloer en voor wie de vloeren van het Landbouwcentrum kent zal het be grijpelijk zijn dat zulks zonde is. Vandaar dat sedert enkele dagen bij de glazen ingang van het Land bouwcentrum een ietwat ongewoon maar aan duidelijkheid niets te wensen overlatend verbods „bord" is aangeplakt. Vandaar ook, dat u de in het Landbouwcentrum werkende dames aldaar wellicht in pantoffeltjes zult aantreffen. Vandaar ten slotte, dat u als bezoekster met naaldhakken slechts op kousevoeten dit landbouw-heiligdom zult kunnen binnentreden. (Van onze parlementaire redactie) In de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor maat schappelijk werk is nagenoeg van alle kanten aangedrongen op ruimere over heidssteun aan gehandicapten. Mevrouw Heroma-Meilink (P. v. d. A.) liet weten, dat zij op dit punt twee moties in petto hqeft. In een ervan wordt gevraagd meerderjarige invaliden, wonende by niet-alimentatieplichtigen alsmede alle minderjarige invaliden ónder de groeps regeling voor invaliden te brengen, ^Tn de andere wordt aangedrongen op de instelling van een commissie ter be studering van de hele problematiek van de gehandicapten. Het gaat hier om ontwerp-moties. Zij zijn nog niet ingediend. Beslissingen terzake zijn dus ook nog niet genomen. Deze kwestie komt straks opnieuw aan de orde bij de plenaire behandeling van de begroting van maatschappelijk werk. Minister Marga Klompé beloofde dat zij tegen die tijd zou hebben laten uit rekenen, wat de gevraagde ruimere financiële hulp aan gehandicapten zou kosten. D« Tweede-Kamercommissie voor maatschappelijk werk stond ook uit voerig stil bij de problematiek van de woonwagenbewoners. Het woonwagen kamp bij Amersfoort ten voorbeeld stel lend zei b.v. de heer Zwanikken (K.V.P.): ,,Er is in sommige woon wagenkampen een verkrotting aan de gang, waarvan je je doodschrikt". De (Van onze correspondent) Door de rijkspolitie is afgelopen woensdag een Duitser aangehouden, ver dacht van flessentrekkerij en oplichting. In Hoofdplaat en Breskens had hij enkele goederen uit winkels opgenomen en niet betaald. Bovendien had hij in Breskens enkele dagen een pension ge huurd, waaruit hij eveneens met de noorderzon vertrokke nis. Dit schijnt hij in meer Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten te hebben gedaan. De gearresteerde is de 35-jarige H. T. uit Wattenscheit. Hij is in het politie bureau te Breskens ingesloten voor nader verhoor. Hij zal naar Terneuzen worden overgebracht, aangezien hij ook in die gemeente van oplichterij wordt verdacht. Woensdagmorgen werd in de berm van de nieuwe rijksweg tussen Lewedorp en de Sloedam een hond aangetroffen. Het dier was vastgebonden aan een lijn, welke met een pen in de grond was vastgezet. Vermoedelijk is het dier, dat hongerig en verkleumd was. uit een auto gezet en daar vastgebonden. De postcommandant der rijkspolitie heeft het dier meegeno men en het ter observatie in een cel ge. plaatst. (Advertentie) Een piano is het mooiste geschenk voor uw muzikale kinderen. Ook u kunt uw gezin verrijken met zo'n nobei instrument. Komt u daarover eens met ons praten. Wij adviseren u graag over onze vele merken en mogelijkheden. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Breda, Veemarktstraat 40, tel. 30164 Amsterdam Arnhem Leiden deskundig in klank Rotterdam heer Zwanikken en ook andere afgevaardigden attendeerden op het verschijnsel, dat vele jongegehuwden, het wachten op een woning moe, ten einde raad maar in een woonwagen park trekken. Daardoor ontstaat het ge vaar, dat er een nieuwe generatie woonwagenbewoners ontstaat. Kunt u hieraan niets doen vroeg men aan minister Klompé. De bewindsvrouwe bleek op dit punt bijzonder huiverig. Zij schermde met bet argument van de menselijke vrijheid. Dat deed zij ook in antwoord op sugges ties of het niet wenselijk zou zijn een trekverbod uit te vaardigen. Dr. Klompé zag de oplossing voor dit probleem in een dusdanige verbetering van de regio nale kampen, dat de woonwagenbewo ners gewend raken aan comfort e.d. en op basis daarvan overschakelen op een meer normale levensstijl. (Van onze redacteur) Gedeputeerde Staten zullen de Staten tijdens de vergadering in november voorstellen afwijzend te beschikken op de subsidie-aanvra ge van het bestuur van de Stich ting Terneuzense Muziekschool. Gevraagd is een bijdrage van f 2000 voor het schooljaar 1961-62. Het tegelijkertijd subsidiëren van de Stichting Zeeuwse Muziek school en de gemeentelijke school in Terneuzen, die zich niet bij de Zeeuwse Muziekschool wil aan sluiten, is principieel volgens G.S. onjuist, aangezien het provinciaal bestuur de Zeeuwse Muziek school heeft opgericht en subsidi eert, teneinde het muziekonder wijs in Zeeland in zijn geheel te verbeteren en uit te breiden. Volgens het persbureau voor het Mid den-Oosten is in Sanaa een nieuwe Je- menitische regering gevormd. Generaal Sallal, die zowel premier als opperbevelhebber der strijdkrachten is, treedt tevens op als president van de Jemenitische republiek. „Een volledige unie tussen Egypte en Jemen is onvermijdelijk, en de hechte banden die tussen beide landen bestaan moeten daarom worden versterkt", zo heeft Sallal in zijn functie van president tegen het hoofd van het kantoor van het persbureau voor het Midden-Oosten in Sanaa ge«zegd. Bij recente gevechten aan de noorde lijke grenzen van Jemen zijn, volgens ra dio Cairo, 500 Saoedi-Arabische militai ren gesneuveld of gewond. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben meegedeeld, dat de secretaris-genc- raad van de N.A.V.O., mr. D. U. Stikker, volledig hersteld is van de operatie die hij drie weken geleden onderging, et volgende week uit het Walter-Reed-zie- kenhuis zal worden ontslagen. Mr. Stikker is, zoals bekend, geope reerd wegens een darmgezwel en ee. ontsteking aan de galblaas.

de Stem | 1962 | | pagina 3