Resultaat gesprek Thant-Castro nihil Menon Kr is j na ;edegradeerd „SpiegeF'-affaire politiek schandaal Twee Britten en een Rus winnaars van de Nobelprijs Hernieuwde spanningen in Caraibische gebied Russisch ruimte vaartuig Mars naar naar Cuba Nederlands gedistilleerd duurder MINISTERS WANKELEN NATUURKUNDE E Premie voor de beste(n) Morgen Fins brood eten De ironie van een rodeflirt: WELDRA SCHELDE-RIJN AKKOORD? DAGBLAD VOOR ZEELAND Meer wind New Yorkse politie slaat goede slag Hef muilkorving op aldus dierenbescherming ANATOMIE OP ATOOMSCHOOL WIE WAS, HET? Marechaussee, die burger aanhield, wordt niet vervolgd 102e JAARGANG No. 24121 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 Abonnementsprijs f 3,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat telefoon 2893) BLOKKADE CUBA HERVAT De Russen hebben gisteren een ruimtevaartuig naar Mars gezonden, zo meldt het pers bureau Tass. Volgens dit Russische pers bureau is het ruimtevaartuig een „automatisch interplane tair station" „Mars-1" geheten. De ruimtecapsule weegt 893,5 Lor De vluelit van cle „Mars-1" naar Mars zal, aldus Tass, meer dan zeven maanden duren. Over de lancering wordt gemeld, dat het ruimtevaartuig door de laatste trap van de stuwraket in een stationaire baan was gebracht, vanwaar het werd gelanceerd in de richting van Mars. De eerste bekendmaking van het jongste ruimte-avontuur werd na middernacht Moskou-tijd ge daan. De radio-omroep die ge woonlijk te middernacht sluit, bleef bijna een half uur langer muziek uitzenden, waarna het op zienbarende nieuws werd bekend gemaakt. De afstand van Mars tot de aarde va rieert van 56,3 miljoen tot 101,4 miljoen kilometer. Een voorlopige analyse van de tot dus ver ontvangen gegevens wijst erop, dat het ruimtevaartuig een koers volgt die vrijwel met de plannen overeenkomt. Om 8 uur hedenmorgen is het ruimte station reeds op een afstand van 237.000 km van de aarde. Alle instrumenten aan boord functioneren goed, zo meldt „Tass". Dat alles neemt niet weg, dat de Russische pers en radio gisteren met kracht hun aanvallen hebben voort gezet op de Amerikaanse marine basis Guantanamo op Cuba en heb- gen geëist juist als Castro dat die basis zal worden ontruimd. De hernieuwde spanning heeft ertoe geleid, dat de Venezolaanse minister van defensie heeft besloten reservisten van de jaarklassen 1958 en 1959 op te roe pen. Voorts is een regiment Argentijnse pantsertroepen naar het Caraibische ge bied gezonden om daar samen te wer ken met de Amerikaanse strijdkrachten. De Verenigde Staten hebben gisteren de blokkade van Cuba hervat. Ook de verkenningen vanuit de lucht van de raketbases op het eiland van Castro zijn opnieuw aan de gang. Het weer instellen van de ,,quarantaine"-maatregelen is ge beurd, niettegenstaande een verzoek van de waarnemend secre taris-generaal van de V. N., Oe Thant, 0111 de onderbreking van twee dagen te prolongeren. tro. Men neemt aan, dat Mikojan jj j j p p.^ „Ruslands eerste handelsreiziger'' De pot is blijven staan. Dat betekent dus extra-mogelijkhe den voor degenen, die er NU het hunne van willen zeggen. Wat zegt u? Volgende week misschien weer geen prijs? Toch wel Kijkt u maar in onze puzzelkolommen. Zoals gemeld had Amerika tot een opschorting van 48 uur beslo ten in afwachting van het resul taat van het gesprek Oe Thant Castro. De voorbereidingen voor het opnieuw instellen van de blok kade werden getroffen op het ogen blik, dat Oe Thant zijn tweedaag se missie in Havanna afsloot. Het resultaat van zijn besprekingen met Castro is gehuld in een waas van geheimzinnigheid, maar alge meen neemt men aan, dat Castro geen verlof heeft verleend om V.N.- vertegenwoordigers toezicht te la ten houden op de ontmanteling van de Rusische raketbases op Cuba. Ondanks die houding van Castro ziet het er nog steeds naar uit, dat de over eenkomst tussen president Kennedy en premier Kroestjev aangaande de ont manteling van de bases van kracht blijft. want hij staat officieel aan het hoofd van een handelsmissie die naar Cuba vertrekt uitvoerig over de kwestie-Cuba zal wor den ingelicht door de Russische onder minister van buitenlandse zaken, Koez- netsov, die speciaal voor de zaak-Cuba naar Amerika is gekomen. In sommige kringen helt men over tot de mening, dat Mikojan bij Castro zou moeten aandringen op matiging van diens eisen aan Amerika in verband met de ontmanteling der Russische bases op Cuba. Die eisen publiceerden wij in on ze editie van woensdag jl. Mikojan. Intussen is de Russische eerste plaats vervangend premier Mikojan op weg naar Cuba. Wellicht heeft hij opdracht Castro's prestige te versterken, dat on getwijfeld heeft geleden door de eigen machtige beslissingen van Kroestjev. Zijn reis naar Havanna heeft Mikojan gisterenavond te New York onderbro ken. Vandaag reist hij verder naar Cas- TEGEN EEN Haags echtpaar, dat op een dergelijke wijze het jongste kind verwaarloosde, dat het aan de gevolgen van uitputting stierf, is tegen de man twee jaar en tegen de vrouw een jaar en zes maanden geëist. TIEN MAANDEN eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, waar van twee voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest tegen de 30-jarige chef-con troleur van de Bijenkorf W. van der Z. die f 212.000 verduisterde. DE REDACTIONELE staf van de New York Daily News is in staking gegaan teneinde contractuele eisen kracht bij te zetten. Het oude contract was op ge noemd tijdstip verlopen. De Daily News heeft de grootste oplage van geheel Amerika. DE ZIEKENHUISARTSEN van Rome hebben aangekondigd dat zij maandag opnieuw een staking zullen beginnen, ditmaal voor de tijd van zes dagen. Het gaat om verbetering der arbeidsvoor waarden. GRIEKENLAND is sinds gisteren geas socieerd by de Europese Economisdhe Gemeenschap. De premiers van de zes hebben hun ambtgenoot Constantine Karamanlis gelukwensen gestuurd. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij- J delijk regen; in de loop van de dag J opklaringen maar ook hier en daar een bui. Krachtige, langs de kust nu en dan stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere temperatu- ren dan gisteren. Vandaag: zon onder 17.11 uur. Maan onder 20.36 uur. Morgen: zon op 7.37 uur. Maan op 13.08 uur. Afgevaardigden van de V.N. heb ben in Havana Cubaanse leiders aan de conferentietafel ontmoet. Aan de linkerzijde de afgevaardigden van de V.N., waar Oe Thant ^geflankeerd wordt door zijn adviseurs Omar Loefti (links) van de V.A.R. en Hernano Tavares van Brazilië. Aan de rechterzijde van de tafel zien we de Cubaanse minister van buitenlandse ZakenRaul Roa, premier Fidel Castro, president Osvaldo Dor- ticos en ambassadeur Carlos Lechuga. Gisterenavond laat is Mikojan in Ne\? York door Oe Thant ontvangen. Communiqué' s In een officieel communiqué heeft Oe Thant, na zijn tweedaags gesprek met Castro meegedeeld, dat algemene over eenstemming is bereikt over „deelne ming" van de V.N. aan een regeling van de crisis rond Cuba. Het verdere over leg zou te New York worden voortge zet. In een officieel Cubaans communi qué wordt over het gesprek Oe Thant- Castro gezegd, dat er „geen overeen stemming is bereikt". (Van onze redacteur) Woensdag is het voor de drankslyters bekend geworden dat per 1 november een verhoging is toegestaan van het Nederlands gedistilleerd, zoals oude en jonge jenever, citroenjenever, brande wijn en cognac. Hoewel de verkoopprijzen voor de detailhandel nog niet bekend zijn ge maakt, wordt aangenomen dat het Nederlands gedistilleerd in de winkel zal stijgen met vijf tot vijfendertig cent per liter. De stijging is te wijten aan het duurder worden der bereidingsgron stoffen. Het buitenlandse gedistilleerd is in het kader van de E.E.G. al eerder in dit jaar in prijs verhoogd. In verband met de korte tijd tussen het bekend worden der verhoging en de datum van ingang is voorraadvorming door de detailhandel voorkomen. Spanning blijft Het schijnt intussen wel vast te staan, dat de Russische raketbases momenteel worden afgebroken. Volgens Oe Thant zal de ontmanteling wellicht vandaag reeds zijn voltooid. De Newyorkse politie heeft gisteren bekendgemaakt, dat in een flatwoning in Brooklyn bij een overval een hoeveel heid van ruim 300 kilogram marihuana in beslag is genomen. Zoveel marihuana tegelijk is door de Newyorkse politie nooit eerder in beslag genomen. Het spul was verborgen in vijf meubelstukken, die onlangs uit Panama in New York zijn aangekomen. Twee personen zijn gearresteerd. Dreigend is de stilte, die zicli heeft neergelegd over de stellin gen van de Chinese en Indische troepen aan de gemeenschappelij ke grens. Men vreest, dat die stil te een voorbode is van een nieuw offensief der Chinezen, een offen sief, dat Krisjna Menon niet meer zal raken als minister van defen- Premier Nehroe heeft n.l. eer gisteren de versterking van zijn leger voor de strijd tegen comm. China in eigen hand genomen na een bijzonder bewogen dag, waarin minister van defensie Krisjna Menon werd gedegradeerd en in New Delhi een menigte van 10.000 personen toestroomde om te zien hoe com munistische pamfletten voor het hoofdkwartier van de party te New Delhi werden verbrand. Drie communisten werden daarbij wond. Menon zag zijn defensiebeleid van vijf jaar woensdag afgesloten met een ver klaring van welgeteld 55 woorden. Daarin deelde president Sarvepalli Radhakrisjnan mee, dat hij, op advies van de premier, had besloten om de fensie bij diens portefeuille te voegen En dat terwijl premier Nehroe Menon de afgelopen jaren verscheidene malen tegen diens critici heeft ver dedigd. Menon blijft in het kabinet als minis ter van defensie-produktie. Op die post heeft hij geen direct contact met de militaire bevelhebbers, met wie hij nim mer heeft kunnen opschieten. De ironie van het lot wil aldus, dat Menon's val te wijten is aan het optreden van de twee communis tische mogendheden met welke hij uitvoerig had geflirt, communis tisch China en Rusland. De huidige stilte aan het front wordt als een dreigend voorteken beschouwd, omdat ervaren waarnemers zich her inneren, dat het tijdens de Koreaanse oorlog de gewoonte der Chinezen was om tien dagen lang in het offensief te gaan, zich te hergroeperen en ver volgens1 opnieuw aan te vallen. ge- (Van onze Belgische correspondent) De Antwerpse maritieme krant „Lloyd Anversois" meent te weten dat de Nederlands Belgische onderhande lingen over de Schelde-Rynverbinding thans op de goede weg zijn en een virtueel akkoord zou bereikt zijn met betrekking tot de twee essentiële punten, n.l. de vaarweg en de Rijnvaartpremies. Er is geen misverstand meer, schrijft het blad, dat herinnert aan het officiële Belgische standpunt volgens hetwelk een kanaal dient gegraven te worden van de nieuwe zeesluis te Zandvliet naar de Oosterschelde, terwijl de verdere vaarweg door de tussenwateren zou moeten gaan, via de Eendracht en St. Philipsland, d.w.z. langs de kortste en thans gesloten vaarweg. De Rijnvaartpremies, die door België worden toegekend, zouden geleidelijk af geschaft worden naarmate de verbinding wordt verwezenlijkt. ,.Men mag hopen zo schrijft het Antwerps scheepvaartblad, dat dit be langrijke punt in het Belgisch Nederlandse dossier van betwistingen thans op korte termijn van de baan zal zijn geruimd". De dierenbescherming heeft zich tot de minister van landbouw gewend met het verzoek het muilkorfgebod op te heffen. „Vele eigenaren van honden worden gebeten, als zij de hond de muilkorf aandoen", aldus een der argu menten. En een ander argument luidt Vele honden worden door het dragen van de muilkorf voor altijd vals. De inspecteur van de veeartsenij kundige dienst te Haarlem, dr. H. Scholten, noemde het optreden van de De dierenbescherming onverstandig en on- winter is aan het front nog niet in volle sympathiek Bovendien is een burge hevigheid ingetreden al maken berichten meester van een stad, waar zich honds uit Tezpur gewag van hevige sneeuw- dolheid voordoet, verplicht muilkorving val. 'voor te schrijven. De Zweedse academie van we tenschappen heeft donderdag aan de Russische professor Lev Davidovic Landau de Nobelprijs 1962 voor natuurkunde toegekend voor zijn baanbrekend werk op het gebied der gecondenseerde materie, vooral helium. Helium is een gas, dat uit een enkel atoom van zeer stabiele structuur bestaat. Landau ont wikkelde naar aanleiding van het radioactieve isotoop van dit element een theorie over het ge drag van dit isotoop bij zeer lage temperatuur. De Nobelprijs voor scheikunde ging naar twee Britse geleerden John C. Kendrew (45 jaar) en Max F. Perutz (48), beiden ver bonden aan de universiteit van Cambridge, voor hun bestudering van globule-proteinen.' Beide ge leerden zijn lid van de „Royal Society". Kendrew is vice-directeur van de af deling moleculaire biologie van de raad voor medisch onderzoek. Sedert 1960 is hij tevens adviseur van het mi nisterie van defensie. In de tweede wereldoorlog was hij in dienst van het ministerie voor luchtvaartproduktie. Perutz staat aan het hoofd van de af deling moleculaire biologie van de raad voor medisch onderzoek. Professor Landau, de vierde Russi sche geleerde aan wie de Nobelprijs voor scheikunde is toegekend, hoorde het nieuws in een ziekenhuis in Mos kou, waar hij wordt verpleegd. De toestand van Landau is kritiek. Bui tenlandse specialisten vechten voor zijn leven. De Russische professor werd tijdens een verkeersongeluk in januari zeer ernstig gewond. Hij zal waarschijnlijk niet in staat zijn de prijs persoonlijk uit handen van de Zweedse koning Gustaaf Adolf te ont vangen op 10 december in het Concert gebouw van Stockholm. Professor Landau was verheugd toen hij hoorde dat hij de Nobelprijs voor natuurkunde had gewonnen. Hij betuigde zijn blijdschap aan een wes telijke toerist die hem in het zieken huis had bezocht. Naar verluidt zou Landau zich vandaag niet goed heb ben gevoeld. Na een medisch onder zoek is de Russische geleerde in slaap gevallen. Max Perutz heeft verklaard dat hij bijzonder ingenomen is met de toe kenning van de Nobelprijs aan hem en collega John Kendrew. Hij en Kendrew hadden een proces ontwikkeld om de structuur van twee proteïnen, hemoglobine en myoglobine, te leren kennen. „Tot dusverre heeft dit de geneeskunde niet geholpen, maar wij hebben er een beter inzicht in de natuur door gekregen", aldus Perutz. Perutz zeide, dat de door hem ge noemde proteïnen uit atomen bestaan, die men niet door een microscoop kan zien. „Daarom hebben we gebruik ge maakt van iets dat Röntgendefractie wordt genoemd, om hun structuur te vinden. We zagen iets dat niemand eerder had gezien, een nieuwe wereld. We voerden anatomie op atoomschaal uit". Perutz zeide dat dit proces de we tenschap in staat heeft gesteld bijv. de speciale soort anemie te begrijpen, welke alleen bij negers voorkomt. Perutz en Kendrew werken al 15 jaar samen. „Er zullen Keel wat hoofden moeten rollen, wil deze crisis tot een goed einde komen". Dit lieten de Westduitse libera len donderdag weten na nieuwe onthullingen in de Spiegel-affaire. Zij maakten tevens duidelijk, welke hoofden zij voorrang wilden verlenen. Namelijk eerst dat van de minister van defensie, Frans Josef Strauss, en vervolgens het hoofd van diens staatssecretaris Volkmar Hopf. Daarmee is een grootscheepse crisis in de Westduitse coalitie regering, die bestaat uit een meer derheid van christen-democraten en vijf liberalen, een feit. Men verwacht dat Adenauer, die over vijf dagen naar Washington vliegt om met Kennedy te gaan praten, voordien een poging zal doen de barst in zijn ka binet te lijmen. De liberalen he-bben hem onder zware druk gezet. Zij hebben zijn aftreden geëist, tenzij hij de Spie- gel-affaire bevredigend opheldert. De onthullingen van Hopf hebben de woede van de liberalen, maar ook van de socialisten, die in de oppositie zijn, opgewekt. Hopf heeft verklaard, dat hij opdracht had gegeven de minister van justitie, de liberaal Wolfgang Stamm- berger, niet van de politie-actie tegen Der Spiegel op de hoogte te stellen. Stammbergers staatssecretaris, de chris ten-democraat Walter Strauss, wist van de actie af maar lichtte zijn chef niet in. Hopf verklaarde tevens dat hij op dracht had gegeven de minister van binryrihmdse zaken van Noord-Rijn- Westfalen, de liberaal Willi Weyer, bui ten de zaak te houden. Weyer zou eigen lijk de man geweest moeten zijn die de orders voor d© politie-actie gaf, omdat Bonn in zijn staat ligt en hij hoofd van de politie in die staat is. Hopf was dus een belangrijke initia tiefnemer in de Spiegel-afafire. Maar was hij degene van wie de actie uitging De liberalen betwijfelen dat. Hopf i niet het hoofd van defensie. Hij is sleéhts staatssecretaris. Het hoofd is de minister, Frans Josef Strauss. Strauss, die het tijd schrift De-r Spiegel drie maal tevergeefs in rechten heeft aangesproken wegens vermeend smaadschrift, Strauss, zo zeg gen de liberalen, die gisteren door zijn woordvoerders liet verklaren, dat de ge dachte, als zou hij het sein voor de po litie-actie gegeven hebben, „belachelijk' was. Hopf heeft reeds aangeboden af te treden. Maar de liberalen schijnen dat niet voldoende te vinden. Zij zeggen dat als de staatssecretaris van defensie zulke uitvoerige orders gaf, de minister van defensie er zeker van af moeten hebben geweten. Woordvoerders van de liberale partij hebben al verklaard dat zowel Hopf als Strauss ontslag moeten nemen De partij komt heden bijeen om een pro grAmma van actie te bepalen. Inmiddels heeft de liberale minister van justitie, Stammberger, ook reeds zijn ontslag aangeboden omdat hij bui ten de politie-actie werd gehouden. Verder heeft de gepensioneerde vice admiraal Bernhard Rogge, de vroegere NAVO-lpevelhebber in de staat Slees- wijk-Holstein, verklaard dat „we onze uiterste best moeten doen om te tonen dat de federale republiek geen politie staat is". De actie tegen het tijdschrift Der Spie gel werd ondernomen naar aanleiding van een artikel over de Westduitse strijdkrachten. DE RUS LEV LANDAU Tegen de marechaussee die op of om streeks 13 juli in een trein van Gelder malsen naar Utrecht een burger heeft aangehouden wegens door hem uit het Duitse weekblad „Der Spiegel" geciteer de uitlatingen over prins Bernhard, zul len geen maatregelen worden genomqn Dit deelt de minister van justitie mee in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Lankhorst (P.S.P.). Het gesprek, aldus o.m. de argumentatie, werd duisdanig luid gevoerd, dat van geen afluisteren sprake was. Het ophouden voor verhoor was geen vorm van intimidatie van de zijde van de aangever, aldus het antwoord van de minister, die dit nauwkeurig bewijst aan de hand van de feiten. De marechaussee had de bevoegdheid in te grijpen krach tens art. 53 W.v.S. Zittende studenten in Frankfort demon streerden in de Spiegelafafire. Zij eisen het aftreden van de minister van defen sie Jozef Strauss. De niet bij name genoemde burger, die de „SpiegeU'-affaire is begonnen, zou de pas tot generaal bevorderde prof. dr. F. A. Freiherr von der Heijden zijn. (Advertenties) SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN. Nieuwigheid die steeds meer in de smaak valt Koop een pak Finnbrod, wit of bruin. Smeer het met boter en doe er normaal beleg op. Proeven! Heerlijk! Van binnen uit diepdoorbakken. Altijd krokant, al tijd kersvers! Finbrood - krokantbrood- is voedzaam, maar zet niet aan. Alles smaakt erop: zoet of hartig, fris of pittig. Finnbrod hoort bij.elke broodmaaltijd.

de Stem | 1962 | | pagina 1