co Op Scilly Eilanden is het altijd lente traital© traitalQ BEATRIJS BRENGT UDEZE WEEK: I Venus wordt afgetast door radarstralen De herfst is gekomen Filmster Horst Buchholz De dwergen van 't Rozenhuis E (jKltngebf Het grote spinnenavontuur m wêê e KIL ENGELAND HEEFT STUKJE SUBTROPEN! KNAC EN ANWB OVERWEGEN SAMENWERKING Hazewind at zijn label op Wie MANESCHIJN tr v RAADSELRIJM Eikels zoeken BRIEVENBUS Radio Voor de tieners avond voor iwoordigers 13 *oei VALT HET OP? tegen roos tegen vet haar en haaruitval Resolutie tegen de apartheid in Z.-Afrika Mariner moet het onderzoek afsluiten Wie goed doet goed ontmoet Marian en ik Uit; BROOD BAKKEN A^ de leden van de plaat- an de Vereniging van pordigers vergaderen e- Tijdens deze bijeen- retaris van de Vereni- Vorkeer, de heer J. ^iding houden over alle et wegverkeer, waar- ;enwoordigers, die dag weg zitten", nog ai ebben. Tevens zullen gen worden samengo- ovember a.s. dé strijd binden met de ploegen in de jaarlijkse ver- ouwde voorgevel van esticht zou men in liet Groenendijk voor geen willen missen, maar ie lijnen van de mo- ligt een regionaal pers N DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 3P r-"; M ••4 r (Advertentie) Vast en zeker. Anderen hebben het zó in de gaten als uw haar „dunnig" of „vettig" is. En die verdachte schilfertjes, wat is dit! Dit deskundig advies treft het hoofddoel Na een paar behandelingen r Traital shampoo ziet u al dui delijk verschil. Wèg bezorgd gezicht. Er is reden voor een bevrijd lachen: het valt op! Neem direkt de proef Een produkt van L'OREAL de Paris Nigeria heeft maandag namens 32 Afrikaanse en Aziatische landen in de speciale politieke commissie een reso lutie ingediend waarin de V.N.-leden wordt gevraagd sanctiemaatregelen te nemen tegen Zuid-Afrika om zo een einde te maken aan de apartheid. De veiligheidsraad wordt verzocht, „geëigende maatregelen, met inbegrip van sancties" te nemen opdat Zuid-A frika V.N.-resoluties ten uitvoer zal leggen. Ook moet de veiligheidsraad volgens de resolutie overwegen om zo nodig artikel zes van het handvest der Verenigde Naties toe te passen. In dit artikel wordt gesteld dat een lid, dat herhaaldelijk de beginselen van het handvest heeft geschonden, op aanbeve ling van de veiligheidsraad kan wor den uitgestoten. (Advertentie) (Van een medewerker) Hebt u al vakantieplannen voor het volgend jaar? Droomt u van een eilandengroep, zonnig, rustig en afgezonderd, met zandstranden en een mild klimaat, waar de len te vroeg begint en waar het zel den winter is? Ga dan naar de Scilly-eilandcn. Op de Scilly-eilan- den heeft men geen haast en de dagelijkse beslommeringen hangen meer af van het toeval dan van de wijzers van de klok. Palmen, yuca, magnolia's, bamboe, varens en aloës groeien hier en toch liggen ze nauwelijks 100 kilometer ver wijderd van de uiterste westpunt van de Britse eilanden. De Scilly-eilanden, een overblijfsel van het legendarische koninkrijk Lyopesse, uit de legende van Arthur, worden ver warmd door de golfstroom en in de sub tropische tuinen van de abdij van St.- Dit plaatjevan het Scilly-eiland Tresco, benadrukt het subtropische karakter van dit gezochte vakantie oord. Het werd gemaakt in de Abbey Gardens van Tresco. (Advertentie) JAN NAAYKENS EN ZIJN GEZIN Portret van een unieke Brabantse familie KLEINE MEISJES, GROTE ZORGEN ...en later geen verdriet om verwaarloosde haren, huid of gebit JE BENT EEN HELDIN Pat schreven Amerikaanse kranten over een Nederlands meisje HET MEISJE JOHNNY •en aangrijpende vervolgserie EN NOG ZOVEEL ANDERE GEZELLIGE VERHALEN. Elke week vele mode- en knippatronen; schoonheids- en doktersrubriek ;huishou- delijke voorlichting, recep ten, kinderverzorging; ro mantische verhalen en reportages. VERWEN U MET: Nicholas groeien planten uit alle wind streken der aarde. Nog geen honderd jaar geleden leefden de bewoners hoofd zakelijk van smokkel en door de scheeps wrakken, die door de Atlantische stor men tegen de rotsen werden geworpen, te plunderen. Tegenwoordig zijn vele van hen bloementelers en ieder jaar wordt er ongeveer 1200 ton bloemen, voor ver koop in Londen en andere delen van Groot-Brittannië, verzonden. Er zijn niet minder dan vierhonderd eilanden, groot en klein, waarvan som mige bewoond en anderen onbewoond. Sommige bestaan uit velden en tuinen, anderen slechts uit naakte rotspartijen, uitstekend boven de golven van de At lantische Oceaan. Hugh Town op St. Mary's, het grootste eiland, is de ligplaats van de „Scillo- nian", de boot, die de eilanden met Pen zance verbindt. Als u op St. Mary's aan komt, is het eerste wat opvalt hoe rustig en vredig het teven op het eiland is ver geleken met het vasteland. Binnen en kele dagen echter zult u bemerken, dat zelfs St. Mary's een druk centrum schijnt te zijn vergeleken met de andere eilan den. Want St. Mary's is het enige eiland waar een taxi of auto rijdt. Elders is het vervoer per ponywagen en natuurlijk per boot De eilandbewoners zijn vriendelijke mensen. Ver van de haast van de mo derne wereld verwijderd is er tijd stil te houden en een praatje te maken met de voorbijganger. Beneden aan de haven van Hugh Town zult u zonder enige moei te een vriendelijke bootsman aantreffen die u wil meenemen naar Tresco, St Agnes, Bryher, St.-Martin's of een van de andere toegankelijke eilanden. Als u een bezoek wilt brengen aan de vuur toren van Tresco, dan kunt u dat doen, zelfs al moet u door de huiskamer van de vuurtorenwachter. Op de Scilly-eilanden is men nooit ver van zee en zandstrand. De meeste notels zorgen voor lunchpakketten, zodat er geen voedselproblemen bestaan, voor wie een hele lag wil doorbrengen met het be klimmen van de rotsen langs de kust, of alleen maar in de zon wil liggen, luis terend naar de zeevogels. De afstand van Londen naar de Scilly- eilanden bedraagt ongeveer 520 km. De treinen vanuit Paddington Station Londen brengen u in zeven uur naar Penzance in Cornwall. Er is een gere gelde bootdienst die vertrekt vanuit Penzance; de overtocht neemt ongeveer drie uur in beslag. Een klein vliegtuig vanaf Lands End Airport doet er 'n half uur over, indien u de voorkeur geeft aan vliegen. In 1963 zullen er rechtstreekse vluchten zijn van Londen naar de Scilly eilanden. AZTEKA; met de exquise, exotische smaak van mild gekruide chocolade, f. 1.25 p. 100 gr. BONBONS (Van onze Haagse redacteur) Het dagelijks bestuur van de Konink lijke Nederlandsche Toeristenbond A.N. W.B. en het bestuur van de Koninklijke Nederlansche Automobielclub voeren besprekingen om na te gaan of, met be houd van beider zelfstandigheid, een samenwerking op gemeenschappelijk ge bied geboden is. Naar wij vernemen zal de beoogde samenwerking zich richten op het ge zamenlijk verschaffen van reisinlichtin- gen, reisroutes, reisdocumenten, hoteldo- cumentatie etc. Bovendien is het de be doeling om ten aanzien van allerlei kwesties op verkeersgebied gezamenlijke standpunten te ontwerpen en in te ne men. De besprekingen omtrent dit alles zijn reeds geruime tijd gaande en zullen ook nog wel enige tijd vergen, zo werd ons medegedeeld. Het hoofd van de vervoerdienst van het Londense Euston-station doet momen teel grote moeite om de eigenaar op te sporen van een witte hazewindhond die enkele dagen geleden in een kooi zonder adresaanduiding arriveerde. Het dier had een touwtje aan de halsband hangen, maar de label met het adres was kenne lijk in zijn maag verdwenen. Amerikaanse geleerden hebben, terwyl de Mariner 2 met grote snelheid op weg is naar Venus, onthuld, dat zy ook bezig zijn aan een onderzoek van de ge heimzinnige, in nevelsluiers gehulde pla neet door middel van radar-stralen. De geleerden, die verbonden zijn aan het instituut voor straalaandrijving (J.P. L.) zeiden dat de radar-apparatuu ont worpen was om pieer te weten te ko men over de planéet Venus door analyse van echo's van op haar gerichte sig nalen. De aldus verkregen radar-gegevens zul len moeten worden vergeleken met het geen door de Mariner 2 aan informatie wordt verzameld wanneer deze ^cnus passeert op 14 december. De robot moet de planeet op een afstand van ruim 32.000 km passeren. Volgens de geleerden is het radar-on derzoek al op 1 oktober begonnen en zal voortduren tot na de Mariner 2 Venus is gepasseerd. Het is de tweede proef van deze aard. Verder wil men de oppervlakte van Venus aan een onderzoek onderwerpen om de bodemgesteldheid te kunnen be palen. Dit zou van groot belang zijn voor interplanetaire ruimtevluchten en even tuele landingen van mensen op de planeet. Ook de assnelheid en de omlooptijd rond de zon van de planeet hebben de belangstelling van de geleerden. De Mariner 2 zal gegevens verzamelen over de magnetische velden, meteorieten, kosmisch stof en protonen. Mogelijk ont dekt de satelliet of er enige soort van leven op de voortdurend in wolken ge hulde planeet Venus bestaat. Dr. Eberhardt Rechtin, die de leiding heeft van het „Goldstone-programma' verklaarde, dat de gegevens, die in 1961 bij de onderzoekingen van Venus werden verzameld, van het grootste belang zijn geweest voor de vlucht, die de Mariner 2 op het ogenblik maakt. Wie verft de blaadjes geel en rood en gooit ze van de bomen? zodat alle mensen zeggen ,,'k Laat mijn wintermantel stomen!' Wie zorgt er voor de regen, wind, en voor de koude nachten? zodat de weiden koud en wit op de morgen wachten? Hoe komt het dat de meisjes nu weer winterrokken dragen gaan? Dat de nylons en de sokjes weer verschijnen in de laan? Wie bereidt ons, Nederlanders Nu al op de winter voor? Iedereen weet vast het antwoord: Het is de Herfst, daar komt het door! De herfst is weer gekomen. De wind suist door bladeren en (bomen Blaadjes dwarrelen door de lucht. Op hun wonderbare vlucht. De westen wind komt weer in't land, En ruist en suist door 't mulle zand. Hij rukt en raast. Hij trekt en blaast. Vogels trekken nu weer heen, De ooievaars zijn ook weer op de (been Alle beesten in 't bos Trekken weg, meer als 'n gros. Kinderen ravotten in de blaren. De bomen staan nu stil te staren. Huilend met hun takken-bos Staan ze stil in 't groene mos. Dit is geschreven dit is gedaan Heieen Mol is mijn naam. Fr. Rooseveltlaan 54 Breda. U\) W FABIENNE MORRES Gravenstraat 34, Clinge In de winter is het koud en guur, Dan zitten wij heerlijk bij het vuur De arme mensen zitten buiten En huilen tranen met tuiten. Wij eten sinaasappels, heerlijk is dat, De armen vragen: geef je mij ook wat Die verft de blaadjes geel en rood! Die zorgt voor koude nanhten! Die laat iedere Nederlander op de winter wachten!!! Karen (op het wijsje van: Jij moet gaan) Jij hebt immers toch genoeg Geef hen toch ook wat, 't is nooit te vroeg, Marian en ik zijn dikke vriendinnen Wij kunnen het samen heel goed (vinden. Op een keer gingen we naar school En hadden volop pret en jool. Marian neemt altijd haar fietsje mee Toen was ik er eens mee vandoor (gegaan. Dat stond haar zeker niet aan. Ze werd een beetje kwaad En sloeg met een stokje op de maat. En zei: Ik loop voortaan op straat Ik laat mijn fietsje lekker thuis En ga er niet meer mee van huis. Rina van Wanrooy Geraniumstraat 34, Made Een grote witte man zonder kleren aan Een bezem in de armen Kon hij zich gaan warmen, dan werd de witte heer Een plasje en niets meer. 'ueuiMnaaus uag Helma Hendrikse Bootstraat 6 Leur. Maneschijn, maneschijn, Wanneer jij verdwijnt, ja verdwijnt Wel dan komt de zonneschijn. O zonneschijn straal dagen lang Dat is wat ik verlang. Ja verlang, al duurt 't dagenlang. Maar als de zonneschijn Verdwijnt, ja verdwijnt, Wel dan komt de maneschijn, De maneschijn straalt nachten lang. WILMA VAN TILBURG Solmsbolwerk 15, Steenbergen Noord NELLIE VAN OORT Schansstraat 28, Raamsdonk Gemaakt door: ANNEMARIE OTTEN Waalwijk Op een keer ging Jantje door het bos, hij ging eikels zoeken, maar nu was er geen enkele eikel te vinden. Wat nu gedaan? Jantje ging zitten, hij dacht diep na. Toen opeens hoorde hij iets ritse len. Jantje schrok, hij sprong recht. Daar in de verte lag een klein kabou tertje. Jantje ging er stilletjes heen. „Help met toch lieve jongen. Ik heb mijn been gebroken. Breng mij bij mij thuis". Jantje nam voorzichtig het kleine kaboutertje op en bracht de kabouter thuis. „Omdat ge nu zo lief voor mij zijt geweest, zult ge nu op weg naar huis overal gouden eikels vinden," zei de kabouter. Heel blij keerde Jan terug naar huis. KEES KOOLE Ovezande Aan Wilma van Tilburg, Solmsbolwerk 15, Steen bergen. Beste Wilma, wat jammer dat je met Kerstmis én met Pasen zo'n pech hebt gehad, omdat je tekeningen niet zyn geplaatst. Je zult niet weten hoe dat komt, maar wij weten het nog en dat zullen we nu eens ver tellen. Je maakte je tekeningen kort voor de feestdag, maar als hij dan hier by ons aankomt is het al te laat. Wij hebben een week nodig om jullie tekenin gen in de krant te krijgen. Nu is het met andere tekeningen niet erg, als die moeten blyven liggen, maar als Kerstmis en Pasen eenmaal achter de rug zijn, dan zul je nooit meer een plaatje ervan in krant of tijd schrift zien. Zul je met aan staande Kerstmis héél vroeg beginnen? Dan lijkt het ons dat je niet zult worden over geslagen. Dag, veel groetjes van Oom Jan en Tante Thea. Annemieke van Hoof, Merel straat 19, Breda. Beste Annemieke, wij wach ten op het vervolg van je ver haaltje, want dan kan het in eens achter elkaar geplaatst worden. Stuur het dus maar op. Dag hoor, tot een volgende Oom Jan en Tante Thea. Moeder zei: „We gaan uit! Pak vlug je buit Huup pak jy even de worst Harry pak jij de korst" (brood) We gingen eerst naar 't bos Moeder liet ons los Zij zei: „Speel maar hier allemaal, alle vier". Toen we terug kwamen zei moeder tegen ons samen: „Wat vonden jullie hiervan „Heel mooi, mam Zelf gerijmd door: HUUPIE FIEVEZ Tilburg Wenst u radio Stem af op de KRO En niet op de AVRO Want die is zozo Want heus Geen keus De NCRV Valt niet mee En ra ra De VARA Buiten Tom Manders Is niet anders. MARC JANSSEN Prinsbisschopsingel 7, Maastricht RINIE RULLENS Rozenbloemstraat 48a Made Er waren eens drie spinnen. Zij woonden in hun web, dat was ge weven tussen het raampje en de deur van een jietsenschuurtje. Dat schuurtje hoorde bij een groot huis vol kinderen: een weeshuis. Die spinnen woonden daar heel kalm, totdat op een dag hun rust ver stoord werd door een harig ding op een stok. Jullie begrijpen na tuurlijk allangdat dat vreemde wezen een doodgewone zwabber was, maar die domme spinnen snapten er niets van en waren doodsbenauwd. Ze lieten hun ver nielde webben in de steek en vluchtten, zo vlug ze konden, weg van die vrouw, die hun schuurtje kwam uitmesten. Het drietal rende zo hard 't kon, aan een stuk door, tot het zich eindelijk hijgend en blazend neer liet vallen onder een hoopje ste nen, waar ze beschut waren tegen de meid, die hun vast kwaad wilde doen. Waarom had ze anders hun mooie webben vernield De spinnen besloten een tijdje te blijven wonen onder de stenen om ondertussen naar een geschikte woning uit te kijken. Naar het schuurtje konden ze toch niet meer teruggaan. Zo ge zegd, zo gedaan. Tenminste, dat dachten die drie langpoten. Maar het viel niet mee om een warm, droog holletje te vinden, waar ze én ruimte hadden om hun web ben te weven én genoeg insekten konden vangen. Het werd herfst, en ze hadden nog altijd niets gevonden, toen op een dag het jongste spinnetje zo vlug hij kon op zijn acht poten aan kwam rennen. Hij had een prachtige plaats gevonden, waar 't letterlijk gonsde van de vliegen Ze holden er alle drie heen en werden meteen aangevallen door een hele zwerm bijen i O, die domme spinnen Het waren geen vliegen geweest, maar bijen, en het lekker warme hokje was een bijen korf Teleurgesteld en ontmoedigd dropen ze af en besloten dan in 's hemelsnaam maar weer in het fietsenhok te gaan wonen. Zo ge zegd, zo gedaan, en toen de lente kwam, vonden ze het zo fijn in hun oude, vertrouwde omgeving, dat ze er nooit meer weg zouden willen ELS AARTS, 13 jaar, Hulst Horst Buchholz is geboren op 4 de cember 1933 te Berlijn. In 1947 vluchtte hij uit een kinderkamp in 't Böhmerwald. Zijn ouders wilden dat hij dokter zou worden, maar het liep anders: voor 3 mark per avond werd hij figurant by het Berlijns Metropol- Theater. Later werkte hij op een na- synchronisatie-afdeling bij de film. Daaraan dankt hij zijn prima uit spraak van Frans en Engels. Met ongeveer 15 jaar speelde hij kleine toneelrollen. In 1950 besluit Horst om definitief acteur te worden. Geduren de anderhalf jaar neemt hy lessen en daarna lieten de toneel- en film-enga gementen niet langer op zich wach ten! Horst Buchholz is getrouwd met de actrice Myriam Bru en woont: Schillenpromenade 39 in Berlijn-Neu- köln, Duitsland. L. DOZI Eric van Rozenburg was een erg domme jongen van 13 jaar. Hij was dikwijls blijven zitten, want hij zat pas in de vijfde klas en nog kon hij niets doen, of het was fout. Hy woonde in een huis dat de naam droeg van „Rozenhuisje", 't Was een schattig huisje om te zien en het lag rond om in de bossen, 'n Smal laantje, met erlangs leuke bloemen en mooie struiken, leidde naar de grote verkeersweg. 't Huisje had z'n naam te danken aan de rozen, die er aan alle kanten groeiden. Eric zat dus in de vijfde klas en geloofde niet meer in heksen, reuzen, dwergen of meer van die dingen. Maar in één van de bomen tegenover z'n huisje zat een deurtje, maar zo klein, dat je het niet kon zien. Als je achter dat deurtje kwam (maar dat kunnen mensen niet want die zyn veel te groot) zag je overal dwergen lopen, 't Was leuk om te zien. Deze dwergen nu, wisten dat Eric zo dom was en waren vastbesloten hem te helpen. Ze hadden een ring en als iemand die aandeed, kon men alle vragen, die gesteld werden, beantwoorden. Deze avond moest Eric weer sommen maken, maar hy zei niets tegen z'n moeder en ging bui ten spelen. Toen hy om zes uur naar binnen moest komen om te eten was hij z'n hele huiswerk ver geten en ging lekker naar de televisie zitten kij ken. Om acht uur moest hij naar bed en dat wisten de dwergen maar al te goed. Daarom had één van de dwergen de ring aan gedaan en ging voor het raam van Erics ka mer staan. Hij zei: „O, liefste feeën van de berg, zie, hier staat een kleine dwerg. Hij wil zo graag naar binnen, verwijder voor mij alle grendels en (pinnen." En ja, daar gebeurde het wonder. Alle deuren openden zich geruisloos en de dwerg gleed naar binnen. Zo kwam hy by Eric aan en zag al gauw z'n schooltas staan. Hij pakte het rekenboek en schrift en maakte alle sommen. Daarna ver dween hij even geruisloos, als hij gekomen was. De volgende dag werden de Tekenschriften op gehaald en Eric, die vergeetmuts, dacht dat hij het wel gemaakt zou hebben en leverde zijn schrift in. 's Middags werden de punten voorgelezen en Eric had een 10, tot ieders verbazing, want dat was nog nooit gebeurd. Hij mocht toen voor de meester het bord uit komen vegen en daar was hij heel trots op. Het gebeurde immers nooit, dat iemand dat mocht. Zo ging dat verscheidene weken, ja zelfs ja ren achtereen en Eric werd een heel knappe jon gen met allerlei diploma's in z'n zak. Hij is nooit meer blyven zitten en had altijd heel goede cij fers. En de dwergen? Die zeiden op zekere dag tegen elkaar: „Zeg, we kunnen nou die Eric wel blijven helpen, maar er zijn nog meer kinderen op de wereld dan hij alleen en die willen ook wel eens mooie punten halen. Weet je wat? We houden er mee op, kijken maar eens, wat hy er van terecht brengt." Zo gezegd zo gedaan. Maar er kwam niet wat ze verwacht hadden. Eric werd niet weer opnieuw dom, maar bleef even knap als tevoren! Zo hadden die dwergen hem dus van een domme jongen zonder verstand ver anderd in een knappe jongen met een puik ver stand en nu konden ze tot hun grote opluchting weer een ander jongetje of meisje gelukkig gaan maken, wat ze ook maar wat graag deden. Zo zyn er nog heel wat jongens en meisjes erg knap geworden, dank zij: „De dwergen van het Rozenhuisje!" Corrie Hooymayers Sluisweg 20 Dongen. Fruitcorso te Goes met Vogelschrik' HANNY DE PUNDERT 's-Heerenhoek Een mannetje bakte brood in een (koekepannetje. Het wou maar niet lukken en daarom kon het mannetje een leljjk woord niet (onderdrukken. Opeens gebeurde een wonder: het pannetje (liep onder. Het meel was gerezen. Toen riep het mannetje: „Lang zal ik leven!' Monique Schiphorst Sweelinckstraat 23, Breda PETER MARTENS Heul 15, Hoeven *9

de Stem | 1962 | | pagina 7