marunen komt met belangrijk program Voor zestig miljoen hulp aan gemengde bedrijven Saneringsfonds met drievoudige laak India op één punt in tegenoffensief Tweede t.v.-net pas begin 1964 gereed Verdachte Larcber zeer fel tegen Bod van 1,6 miljoen op Brugse scheepswerven Opening Brits parlement Vijf eisen van Cuba Wie gaat het bezetten PROCES ERIC PEUGEOT Gezelligheid. Fantastisch DAGBLAD VOOR ZEELAND Mau poogde r.-k. kerk in brand te steken Nader overleg met het Landbouwschap Enkele buien De nieuwe bedragen voor AOW en A WW RADIO VERONICA cofTeïnevrij J 02e JAARGANG No. 24120 Voor God, Koningin en Vaderland (Jitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 WOENSDAG 31 OKTOBER 18 - Abonnementsprijs f 3,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso: f 9.25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor "dT Zeeuwse'"Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Steensttaat - telefoon m, - (Mtnre,,.,: Terne.,.,: IMaaana.ra,. 24 re,,,.., - OOSTBOSO Nieuwstraat «1 - 2~> Op Cuba en in de algemene verga dering van de V.N. heeft Castro zijn propagandamachine op volle toeren laten werken om tenminste een deel van zijn verloren prestige te herwin- nen. Cuba stelt welgeteld vijf eisen. Het zijn: 1 Opheffing van de economische blokkade. 2 Staking van alle ondermijnende activiteit. 3 Staking van de overvallen vanaf bases in de V.S. en Porto Rico. 4 Geen schending meer van lucht ruim en territoriale wateren. 5 Ontruiming van de basis Guanta- namo. Premier Castro verklaart, dat de belofte van president Kennedy om geen aanval tegen Cuba te onderne men waardeloos is als deze vijf eisen niet worden ingewilligd. Voor verdere bijzonderheden aan gaande de Cuba-crisis verwijzen wij naar pagina 7. In de nacht van 2 op 3 augustus pro beerde de Schoonhovense zilversmid L. van T. de deur van de r.-k. kerk in zijn woonplaats in brand te steken. Hij deed dti omdat hij haatgevoelens koesterde te gen het katholieke geloof. Zijn broer had iets tegen de protestantse geloofsbelijde nis en probeerde daarom enige tijd ge leden de hervormde kerk in Schoonho ven in brand te doen opgaan. L. van T. stond gisteren terecht voor de Rotterdamse rechtbank. Aan de hand van psychiatrische rapporten concludeer de de officier van justitie tot vrijspraak. Volgens de rapporten was de man on toerekeningsvatbaar. Wel werd verzocht hem ter beschikking van de regering te stellen. In verband met het feest van Allerheiligen zal ons dagblad donderdag 1 novem ber NIET verschijnen. DIRECTIE „DAGBLAD DE STEM" (Van onze parlementaire redactie). De minister van landbouw, mr. Marijneu, heeft een program van maatregelen ontworpen voor hulpverlening aan gemengde bedrijven op de zandgronden, die - door een samenloop van omstandigheden - een slechte tijd doormaken. Deze hulpver lening gaat in totaal rond zestig miljoen kosten. Mr. Marijnen wil met ilit bedrag niet alleen in de acute nood voorzien. Een belangrijk deel ervan is gereserveerd voor de financiering van de sanering, c.q. opheffing van onrendabele, te kleine bedrijf jes, voor de verbetering dus van de economische structuur van het gemengde bedrijf. Van een en ander is mededeling gedaan in het antwoord van de .minister op de schriftelijke vragen waarin KVP-fractieleider dr. De Kort onlangs de noodsituatie de gemengde bedrijven aan de or de heeft gesteld. Het hulpverleningsplan van mr. Ma- rijnen kan verder als volgt worden sa mengevat: IEr wordt een „ontwikkelings- en sa neringsfonds" voor de landbouw op gericht. Dit fonds krijgt vijftig mil joen beschikbaar voor een drievou dige taak: a. Het verstrekken van voorschotten tot een maximum van 20 a 25 mil joen; b. De verbetering van de bedrijfs structuur van levensvatbare bedrij ven; DE AMERIKAANSE regering heeft bij clo Russen geprotesteerd tegen de gehei me berechting van de Amerikaan Jean Loba. Deze werd veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf wegens het beramen van plannen Oostduitsers naar het Westen te smokkelen. EEN FELLE uitslaande brand in Wor- mer bij de n.v. houtmeelfabriek en maal- bedrijf De Wakker, heeft een schade op geleverd van een half miljoen. Veertig stralen van vijf brandweren bestreden het vuur. De oorzaak is nog niet be kend. ONDER DE gemeente Wierden (Ois een kokosmatten, en tapijtfabriek door brand geteisterd. Drie brandweren snel den ter hulp. De brand was vrij snel bedwongen, maar de schade wordt op enkele tonnen geschat. Door de brand gmg om. een kostbare nylontapijtmachi- ne verloren. DE NIJMEEGSE ambtenaar van de plantsoenendienst, de heer Savi, die een klacht had ingediend tegen zijn supe rieur, de heer A. van Beers, die hem met zïjn auto zou hebben willen doodrijden, neett deze klacht ingetrokken. ,.Ik wil rust hebben", aldus de heer Savi. DE MINISTERRAAD van de EEG-ge- meenschap heeft gisteren te Brussel een beslissing over de vraag, of de concur rentieregels in de gemeenschap van toe passing moeten worden geacht op het vervoer moeten uitstellen. rWEE Oostduitse grenswachten zijn na iet invallen van de duisternis met wa- pens en al de muur overgekomen. Hun poging had succes. j Weersverwachting van het K.N.M.I i tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J Opklaringen, maar ook enkele buien, j In net westen van het land ongeveer J dezelfde, in het oosten iets hogere temperaturen dan gisteren. Matige tot J J krachtige, tijdelijk wellicht harde westelijke wind. I •Verwachting van Ukkel: Afwisselend zwaar bewolkt tot be- Mokken met opklaringen. Regenvla- gen, hier en daar met onweer. Storm fw- Zee' Lichte vorst aan de grond. I Minimumtemperaturen van min 2 tot I Phis 2. maximumtemperaturen van 2 1 Jtot 6 graden. I Vandaag: zon onder 17.15 uur. Maan J onder 19.10 uur. |i°.rgen: zon op 7.33 uur, zon onder ;aU3 uur. Maan op 11.17 uur, maan J onder 19.48 uur. iori« g: z°n °P 7-35 uur. Maan op A*16 uur- c. Het bevorderen van de opheffing van onrendabele, te kleine bedrijfjes. i Gezonde bedrijven, die in liquidi- i teitsmoeilijkheden verkeren zullen geholpen worden bij het consolide ren van kort lopende schulden. Daartoe is aan het borgstellingsfonds voor de landbouw tien miljoen extra ter beschikking gesteld. Geen toeslagen Over de nadere uitwerking van een ander, met name over het „ontwikke lings- en saneringsfonds" zal minister Marijnen nog nader overleg plegen met het Landbouwschap. Dit schap had de minister gevraagd in de moeilijkheden van de gemengde bedrijven te voorzien door een toeslag. Daarvan wil de minis ter echter niet weten. Mr. Marijnen treft het Landbouwschap vandaag reeds. Het is niet onmogelijk, dat bij dit gesprek tevens de garantieprijs voor melk aan de orde wordt gesteld. Ook op dit punt heeft het Landbouwschap verlangens die heel wat geld kosten. Niet geheel nieuw Door in zijn hulpverlening aan de ge mengde bedrijven een belangrijk sane ringselement in te bouwen, stelt minis ter Marijnen het probleem in deze sec tor ten principale aan de orde. Geheel nieuw is de weg niet, die hij nu inslaat. In de landbouwbegroting voor 1963 lig gen reeds verscheidene aanwijzingen besloten, dat mr. Marijnen aankoerst op een sanering van de gemengde bedrij ven. Dit blijkt onder meer uit de bevor dering van de bedrijfseconomische voor lichting. Bij informatie op het ministerie van Landbouw werd ons overigens verzekerd, dat er niet op een harde, keiharde sanering wordt aange stuurd, maar op een vrijwillige. Mr. Marijnen wil, zo zei men ons, slechts een proces bevorderen dat reeds aan de gang is. In dit verband werd ge wezen op de reeds bestaande terugloop van te kleine bedrijven en op de aan zienlijke vermindering van het aantal arbeidskrachten rond 100.000 in tien jaar in de landbouw. Voorschotten Over de wijze waarop he-t „ontwikke lings- en financieringsfonds" zal gaan werken zal, zoals reeds gezegd, nog na der overleg worden gepleegd met het Landbouwschap. Waarschijnlijk zullen de financieel zwakkere bedrijven een renteloos voorschot krijgen, dat pas over enkele jaren terugbetaald hoeft te wor den. Gedacht wordt aan bedragen van rond duizend gulden. Boeren, die hun bedrijfje willen opheffen, zullen wellicht van terugbetaling worden vrijgesteld. Aan het verlenen van een voorschot zal evenwel geen saneringsvoorwaarden worden verbonden. Een zgn. bedrijfs voorlichting zal wel plaatsvinden wan neer iemand geld aanvraagt voor de sa nering c.q.- opheffing van zijn bedrijf. Wat die sanering betreft denkt men op het ministerie van Landbouw aan een gecombineerde aanpak met ruilverkave lingen, een en ander ook in samenhang met de bevordering van regionale in dustrialisatie, een nieuwe aanpak van het recreatiebeleid en de uitvoering van het wegenplan. Over de inzichten van minister Marijnen terzake mag nadere opheldering worden verwacht in de landbouwnota, die de bewindsman de Tweede Kamer voor dit najaar heeft toegezegd. (Voor commentaar van onze parlemen taire redacteur zie pag 7: „Gemengde bedrijf slachtoffer samenloop omstan digheden"). TECHNICI HOPEN dat het defecte koel huis in Hollandia begin volgende week weer in gebruik zal kunnen zijn. De af gelopen dagen heeft men ongeveer 4000 kilo vlees en vis moeten weggooien we gens bederf. De importeurs, die goede ren in het koelhuis hadden opgeslagen, overwegen een schadeclaim in te dienen bij de V.N. Die schade bedraagt voor de particuliere bedrijven ongeveer f 15.000. Koningin Elizabeth heeft gisteren, zoals elders gemeld, het Engelse "par lement geopendOp de foto: Koningin Elizabeth en haar gemaal de hertog van Edinburg in de staatsiekoets. Indiase troepen, die aan de noordoostelijke grens „opdringen"' hebben een Chinese stelling met artillerievuur aangevallen. Die te genaanval vond plaats bij de stad Tawang, een stad van 26.000 inwo ners, die vorige week door de Chinezen was bezet. Het was de eerste maal, dat in een officiële mededeling van New Delhi van een offensieve actie van India werd gesproken. In een dagorder van de stafchef van het Indiase leger, generaal Thapar, staat voorts, dat „de vijand op alle fronten wordt tegengehouden". Vastberaden De sfeer in geheel India wordt geken merkt door een houding van vastbera denheid. Bij de aanmeldingsbureaus voor vrijwilligers staan lange rijen jongeman nen om zich op te geven voor' het leger, schakeld op oorlogsproduktie. Enkele industrieën zullen worden omge- Terwijl vanuit New Delhi regelmatig troepentransporten naar de bedreigde grenzen worden aangevoerd, verklaarde de Indiase ambassadeur bij de V.N., Chakravarty, dat het voorstel van com munistisch China een wapenstilstand af te kondigen, onaanvaardbaar was voor zijn land, omdat de volksrepubliek voor deel van „deze agressieve actie" zbu be- hdfcden. President Kennedy heeft intussen in persoonlijke boodschappen aan president Ajoeb Khan van Pakistan en premier Nehroe van India ge vraagd „de strijdbijl' ten aanzien van Op deze telefoto uit het frontgebied aan de Indiaas-Chinese grens zien we hoe een gewonde Indiase soldaat uit het noordoostelijk frontgebied op een brancard naar een helikopter wordt gedragen. Kasjmier te begraven nu „commu nistisch China een agressieve poli tiek voert" tegen India. Zou dit gebeuren, wat gezien de ge ladenheid van Pakistan ten opzichte van India niet zo heel waarschijnlijk lijkt, dan zou India troepen uit dat gebied kunnen wegtrekken naar de grenzen met China. De gefailleerde scheepswerven van Brugge, die in eerste instantie verant woordelijk zijn voor de grootste bank breuk uit de Belgische geschiedenis, zijn gistermiddag op de tweede veilingdag door notaris mr. Antoine van Hoesten- berghe voor een bedrag van 21,5 miljoen frank, circa 1,55 miljoen gulden, voor lopig toegewezen aan het Amerikaanse chemische concern Glidden uit Cleve land, dat ook op de eerste zitting veertien dagen geleden al het hoogste bod had gedaan. Dat was toen 10 mil joen frank. Het concern wil op de vijf hectare aan het Boudewijnkanaal, dat toegankelijk is voor zeeschepen tot twaalfduizend ton, een fabriek vestigen voor chemische- en verfprodukten. In twee weken tijd dus is de waarde van de werf voor de gegadigden met meer dan 100 pCt gestegen, maar het ziet er naar uit dat ook daarmee de top nog niet is bereikt/ want bij de verkoping van gisteren was er in tegen stelling tot vorige keer een onverwacht (Van onze parlementaire redactie) De eerste zendermast met straalver binding van het tweede televisienet te IJsselstein zal niet eerder dan in het voorjaar van 1964 gereedkomen. Berich ten dat dit eerder het geval zal zijn, zijn onjuist. Dit deelde staatssecretaris Scholten Binnenkort is de publikatie te ver wachten van het Koninklijk Besluit waar bij de nieuwe uitkeringsbijdragen inge volge de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet zijn vastgesteld De nieuwe bedragen gelden vanaf 1 september 1962. Ingevolge de A.O.W. zul len de alleenstaanden per jaar f 1518, gaan ontvangen en de echtparen 2358,- Ingevolge de A.W.W. zullen de wedu wen zonder kinderen beneden 18 jaar 1740,krijgen en de weduwen met kin deren beneden 18 jaar 2496,—. Voor wezen tot 10 jaar is het nieuwe bedrag op 552,— vastgesteld; voor wezen van 10 tot 16 jaar op 828,en voor wezen van 16 tot 27 jaar op 1080,— In deze bedragen is de compensatie voor de huurverhoging inbegrepen. Bij de uitbetaling van de pensioenen voor de zej aarden en de weduwen over de maanden september en oktober is op deze verhogingen reeds een maandelijks voorschot gegeven. De reeds ontvangen voorschotten zullen uiteraard in mindering worden gebracht bij de uitbetaling van de achterstallige uitkeringsbedragen. Het ligt in de be doeling de achterstallige bedragen in de maand november uit te betalen. De vasthoudendheid van een gepensioneerde politie-inspecteur heeft tenslotte geleid tot de aan houding van de verdachten in de ontvoeringszaak van Eric Peugeot de nu 7-jarige erfgenaam van de Peugeot-miljoenen. Dit verklaarde commissaris Claude Denis gisteren voor de rechtbank in Versailles, waar de 26-jarige Raymond Rolland en de 39-jarige Pierre Lar- cher voor de tweede dag terechtston den, verdacht van de ontvoering en van het vragen en verkrijgen van 50 miljoen francs aan losgeld in april 1960. De mannen werden in maart 1961 aangehouden. Commissaris Denis, die het onder zoek heeft geteid, zei dat de naspeu ringen geruime tijd vastgelopen wa ren. „Toen kregen we een tip van een gepensioneerde inspecteur die er ons op wees, dat Rolland en Larcher plot seling hopen geld uitgaven". De schrijfmachine van Rollands geschei den vrouw op welke machine het briefje met de eis tot losgeld getikt was was een volgend aanknopings punt. De commissaris deed verder verslag over de aanhouding van Rolland en Larcher. Zij waren in gezelschap van drie aantrekkelijke meisjes, bij welk gezelschap zich ook een vriend ge voegd had. Het verhaal over een der de man, die het hele plan uitgedacht en geleid zou hebben, een verhaal dat in Franse kranten heeft gecirculeerd, noemde de commissaris „pure fanta sie". Toen een andere getuige, Laigneau genaamd, getuigenis aflegde, ontstond er een woordenwisseling tussen hem en verdachte Larcher. Laigneau scheen een oude vijand van Larcher te zijn. Zij zouden eens ruzie gekregen hebben over de invoer van gokautomaten, waarbij beiden betrokken waren. In twee woorden Larcher zou Laigneau bij die gele genheid gedreigd hebben diens kind kwaad te doen, tenzij Laigneau hem 15 miljoen (oude) francs betaalde. Volgens Laigneau was dit het ogen blik waarop Larcher op de gedachte kwam Eric Peugeot te ontvoeren. Bij deze woorden sprong Larcher op en schreeuwde: „Luister Laigneau, jij hoort hier niet in de rechtszaal". De rechter vroeg daarop aan Lar cher zijn standpunt in twee woorden weer te geven. „Dat is heel gemakkelijk", zei Lar cher, „Laigneau is een vuil varken". De rechter dreigde daarop Larcher uit de zaal te verwijderen, maar de kalmte keerde terug en Laigneau ver liet de getuigenbank. In de getuigenbank verscheen ook de elegante blonde tante van Eric, Co- lette Peugeot. Rolland heeft beweerd met deze jongedame intieme relaties gehad te hebben. Zij verklaarde voor de rechter Rolland nooit gekend te hebben, bij welke verklaring Rolland zich nu aansloot. Colette zei, dat zij Rolland een proces zou aandoen we gens laster. In de rechtszaal waren eveneens aanwezig de vriendinnen van de ver dachten, Rolande Niemeczyk en de Deense Lise Bodin, de vader van Eric, Roland Peugeot, de kinderjuffrouw van Eric, Georgette di Germanio, die zei dat zij in de auto van de familie een boek zat te lezen toen Eric ont voerd werd, en de Parijzenaar Jean Bonnet, die Eric terugvond voor een Parijs' kroegje. Lise Bodin, een vroeger model en cover girl, verscheen in een zwart en bruin geblokt mantelpakje in de ge tuigenbank. Zij sprak een charmant Frans met een glimlach op de lippen. „Rolland was erg aardig", verklaar de zij. „Hij bracht me zijn eerste be zoek in het Deense Huis aan de Champs Elysées. Hij nam bloemen mee voor mijn moeder. Nee, ik heb hem nooit gevraagd hoe hij zijn geld verdiende", aldus Lise Bodin. (O. K. en W.) gisteren mede in de com missievergadering van de Tweede Kamer. Zodra de zender gereed is zal heel de randstad Holland ervan kunnen profiteren. Wie evenwel dit tweede t.v.- net mag gaan bezetten is nog onzeker. Dat hangt af van de beslissingen, die genomen zullen worden naar aanleiding van de befaamde nota over de reclame televisie. De memorie van antwoord op deze nota zal de regering nu binnen veertien dagen bij de Tweede Kamer indienen. Ook over de bezetting van het derde radio-programma kon de staats secretaris gisteren in afwachting van desbetreffende adviezen van de commis sie Scholten geen mededeling doen. Wel is over de bouw van dit derde net reeds overleg gaande met de minister van Verkeer en Waterstaat. Terzake de schooltelevisie deelde de bewindsman mede, dat na bereikte overeenstemming tussen het onderwijs en de omroepinstanties aan de uit werking hiervan gewerkt wordt. Over een eventuele uitbreiding van de zend tijd voor de V.P.R.O. moet nog over eenstemming worden bereikt met de omroepverenigingen. Bij de behandeling van radio- en televisiezaken door de Kamer konden kritische geluiden over Radio Veronica niet achterwege blijven. De heer Vrolijk (P. v. d. A.) betwijfelde of staats secretaris Scholten zich wel voldoende met deze zaak bemoeit. Het was hem ook opgevallen dat Radio Veronica steeds duidelijker propaganda ging maken voor de reclame-televisie. Me vrouw Van Someren-Downer (V.V.D.) nam het voor de .ether-piraat" op. Zij vond het nog maar zeer de vraag of radio Veronica illegaal is. Zij meende ook „dat de regering juridisch en moreel niet sterk zou staan voor het geval tegen radio Veronica zou worden opgetreden. ,,Een legaal alternatief is beter dan een verbod", zei zij tot staats secretaris Scholten. Deze hield zich ech ter ,,op de vlakte" en gaf slechts toe dat ,,een ordening slechts via het derde radionet bereikbaar is". De heer Kieft (A.R.) bracht de sala riëring van het radio- en t.v.-personeel ter sprake en vroeg waarom nog geen uitvoering is gegeven aan de door de Kamer aangenomen motie Zwanikken (K.V.P.) waarin een eigen salarisbeleid werd gevraagd voor dit personeel. Staatssecretaris £cholten verklaarde dat alvorens een dergelijk apart beleid te bepalen eerst de beslissing moet worden afgewacht over een algemeen geldend nieuw systeem voor de loonvorming. grote interesse voor het pas vijf jaar oude scheepsbouwbedrijf, waarin een bedrag is geïnvesteerd van 100 miljoen frank, circa 7,5 miljoen gulden. kenl geen tijd. Hebt U dit ook gemerkt toen U onze vrijdagpuzzel aan hst bestuderen was. Houdt deze gezelligheid niet voor Uzelf maar laat het hele gezin meegenieten en verdien samen Elke vrijdag in het Dagblad De Stem, (Advertenties) vol aromatisch dubbel veredeld Tijdelijk 20 ct korting op groot pakDe prijs is mi f 2.20

de Stem | 1962 | | pagina 1